Dodaj do ulubionych

Postawy młodzieży wobec aborcji

07.11.22, 15:48
W nawiązaniu do wątku obok.
Stawiam tezę, że dla współczesnych młodych dorosłych, aspirujacych przynajmniej do matury (jak również maturzystów, studentów, absolwentów) pomysł bezwarunkowego łączenia współżycia z prokreacja jest co najmniej dziwny. Dziki. Niecywilizowany, coś jak obyczaje niepismiennych plemion Amazonii.

Jakiś kontakt z nastolatkami mam, u znajomych 18-19-latki lub studenci, życie uczuciowe prowadzą, ale nikomu się do dzieci nie spieszy. Podejście, że ktoś miałby decydować i oceniać albo do narzucania im braku wyboru, nie mieści się w pejzażu wewnętrznym- to archaizm z zamierzchłych czasów, coś jak studnia żuraw, furmanka, żęcie zboża sierpem, coś o czym majaczą najstarsi starcy w okolicy.
Obserwuj wątek
    • powodzenia_juno Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 15:49
      No i całe szczęście.
    • berdebul Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 15:53
      Bańka dużego miasta.
      • chococaffe Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 15:54
        taka sama dobra banka jak banka małej wsi
        • szklany.koreczek Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 15:58
          Byle to też nie poszło w drugą stronę, gdzie współżycie kojarzy się wyłącznie z czynnością fizjologiczną.
          • triss_merigold6 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:00
            Ludyczne podejście do seksu jest mniej toksyczne niż to z brzemieniem grzechu i winy.
            • szklany.koreczek Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:12
              Obydwa są niewłaściwe nie należy zmuszać ludzi, aby myśleli na jedno kopyto.

Trącisz pogardą uncertain
              • chococaffe Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:17
                Oba mają wspólną cechę - uprzedmiotowienie innego człowieka, najczęsciej kobiety.
            • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:23
              triss_merigold6 napisała:

> Ludyczne podejście do seksu jest mniej toksyczne niż to z brzemieniem grzechu i
              > winy.

Chłopi byli katolikami. Po prostu katolicyzm był i jest dość liberalny, w sensie zalatuje hipokryzją - niby źle, ale jak zgrzeszysz, to tragedii nie ma. W przeciwieństwie do protestantyzmu smile
              Z czego udajecie, że nie zdajecie sobie sprawy, przypisując katolicyzmowi straszliwy zamordyzm w temacie seksu smile
              • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:50
                "Po prostu katolicyzm był i jest dość liberalny, w sensie zalatuje hipokryzją - niby źle, ale jak zgrzeszysz, to tragedii nie ma. W przeciwieństwie do protestantyzmu"

Zgadza się, ale dawno temu. W XX wieku katolicyzm przestał być luźną bajką z masą kolorowych pogańskich elementów, zradykalizował się a odłamy protestanckie rozluźniły gorset.
              • asfiksja Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:20
                >Chłopi byli katolikami.
                Zacukałam się chwilowo, o co ci chodzi. Ale już wiem, po prostu nie rozumiesz słowa "ludyczny". To z łaciny, ludere - bawić się. Nie od polskiego słowa "lud"smile
                Lubię zanosić oświaty krużganek.
              • woman_in_love Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 16:14
                Chłopi byli katolikami. Po prostu katolicyzm był i jest dość liberalny,

dlatego co chwilę były powstania chłopskie i masowe mordowania klechów
          • chococaffe Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:13
            Niektórym będzie się kojarzyć zawsze. Będą złe kobiety do fizjologii i dobre do rodzenia dzieci. Tylko edukacja seksualna, dostęp do antykoncepcji może to zmienić.
      • triss_merigold6 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 15:57
        W mniejszych miastach też młodzież nie rozmnaża się tuż po szkole zamiast iść na studia czy wyjechać za granicę.
        • joana012 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:03
          Całe szczęście że tak myślą, oby to szło w parze z używaniem antykoncepcji. Dzieci tuż po maturze to kiepski pomysł. Dojrzałość przychodzi około 30 a z nią gotowość do bycia rodzicem.
          • szklany.koreczek Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:12
            30?
            • kira02 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:45
              Myślę, że ma na myśli dojrzałość psychiczną i społeczną, a nie płciową.
              • szklany.koreczek Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:57
                30 dojrzałość psychiczna!?
                • kamin Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:02
                  Bywa, że później.
                  Bywa i wcześniej.
                  Ale oprócz dojrzałości psychicznej fajnie mieć jakąś życiową stabilizację, choćby stabilne.źrodlo dochodów i dach nad głową. No i oczywiście stabilny związek.
          • ela.dzi Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:32
            joana012 napisała:

> Całe szczęście że tak myślą, oby to szło w parze z używaniem antykoncepcji. Dz
            > ieci tuż po maturze to kiepski pomysł. Dojrzałość przychodzi około 30 a z nią g
            > otowość do bycia rodzicem.

Znaczy jestem niedojrzała, bo przed 30 urodzinami skończyłam prokreację 😆 🙈 ?
        • berdebul Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:25
          Dziewczyna robi licencjat i wraca na wioskę rodzić dzieci. Nic nie otwiera oczu, jak zajęcia prowadzone na mniejszych uniwerkach niż UW. suspicious
          • hanusinamama Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:09
            Gdzie takie cuda?? Pytam bo tesciowie mieszkają na wsi i jak ktoś się z niej wyrwie ( na studia, do pracy) do miasta...to nie wraca. Jedni młodzi zapaleńcy wykupują hektary i są rolnikami (para 30+, jedno dziecko). Dzieci na wsi prawie nie ma...bo i młodych nie ma.
            • berdebul Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 22:13
              Powroty głównie na Warmię i Mazury, o ile pan mąż (/przyszły mąż) lokalny. Jak któraś poznała pana na uczelni/w czasie studiów/nie poznała nikogo i nikt nie czekał, to zostawały w mieście, ale tak 80% spokojnie na III roku było bardziej zajętych wbiciem gniazda, niż działalnością uczelniano-naukową. Warszawa, publiczne, ale nie top i wielowiekowa tradycja. tongue_out
              • gdanskamarylka Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 08:56
                To chyba na Wyszyńskim takie panny...
      • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:52
        Nie, na wsi ludzie od dawna nie rozmnażają się od pierwszego stosunku płciowego co rok to prorok. Antykoncepcja dotarła pod strzechy.
      • hanusinamama Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:07
        Serio sądzisz, ze w małych miastach 17latek rozpoczynający współżycie wiąże to z dziecmi??
        • berdebul Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 22:15
          Serio, są miejsca gdzie zwyczajnie nie kupisz pigułek bo a) nikt ich nie przepisze (bo nie ma kto, albo bo ma sumienie), albo b) nie masz gdzie (lub za co) ich kupić.
          Młody dorosły, który nie kontynuuje edukacji ma inny plan na życie, niż ktoś kto planuje magisterkę, doktorat i zagraniczny postdok, podpowiem, że ten pierwszy dzieci będzie miał wcześniej.
          • purchawka2020 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:40
            Receptę na pigułki można kupić w 5 minut w receptomacie za 59 zł.
            • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:51
              Tyle, ze trzeba je miec.
            • berdebul Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 12:31
              I musisz mieć 59 pln, a wizyta u ginekologa na NFZ jest za 0 pln. Musisz mieć gdzie zrealizować receptę, oraz liczyć się z tym ze pół wsi będzie gadało o pigułkach tongue_out
              • marta.graca Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 19:05
                Można kupić gumki na stacji benzynowej w sąsiednim miasteczku.
                • arthwen Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 19:15
                  Można kupić gumki na allegro i odebrać w paczkomacie....
    • po_godzinach_1 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:03
      Statystyczna Polka pierwsze dziecko rodzi w wieku 27 lat.
      • sol_13 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 20:14
        Serio? To chyba całkiem nie najgorzej.
      • mebloscianka_dziadka_franka Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 09:16
        No nie wiem, tak to chyba było za "moich" czasów, czyli te 10-15 lat temu, teraz to już chyba bliżej 30-tki.
        • mebloscianka_dziadka_franka Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 09:18
          A jednak nie miałam racji. W 2019 roku średni wiek pierworódek to 27 lat i 7 miesięcy.
    • swinka-morska Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:08
      Oby tylko jednocześnie z taką (chwalebną) postawą, szło tez zrozumienie jaka jest zależność pomiędzy pojawieniem się przy urnie wyborczej a możliwością decydowania o własnym ciele kiedy będzie taka potrzeba.
    • woman_in_love Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:11
      Po Strajku Kobiet byłam na porannym spacerze niedzielnym w okolicach pewnej katedry.

I zaobserwowałam taki obrazek: jakieś młode dziewczęta, na kolanach, zmywały z chodnika znaki strajku (zapewne żeby parafian idących na mszę nie obrażały). Było ich tam z 7 czy 9. A obok nich stali jacyś chłopcy w grupce i dyskutowali ze sobą. Ale widać było że są razem. Nie wyglądali na zwolenników aborcji.

I jaka znamienna beka: suweren z macicą na kolanach szorował chodnik, a suweren lepsiejszy z penisami zajmował się czymś wznioślejszym big_grinbig_grinbig_grin.

No więc postawy wobec aborcji są uwaga różne.
      • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:24
        woman_in_love napisała:

> I zaobserwowałam taki obrazek: jakieś młode dziewczęta, na kolanach, zmywały z
        > chodnika znaki strajku

Łomasiek jedyny mający jakiś kontakt z rzeczywistością. Ironia losu smile
    • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:18

> Podejście, że ktoś mia
      > łby decydować i oceniać albo do narzucania im braku wyboru, nie mieści się w pe
      > jzażu wewnętrznym- to archaizm z zamierzchłych czasów

Co jest zabawne, bo cywilizacja to w dużym stopniu właśnie narzucanie norm. "Kultura źródłem cierpień" jak to pisał Freud i zupełnie nie dziwi, że młodzi, a także starzy, ciągle walczą z jej okowami smile Chcą mieć pralki automatyczne i tablety, ale żyć jak dzicy w jaskiniach smile
      • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:57
        Jakim sposobem tablety skleiły ci się z brakiem dostępu do antykoncepcji i drakońskim prawem antykobiecym?
        • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:48
          Bo jest debilem.
      • cegehana Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 20:30
        Cywilizację wraz z jej okowami my tworzymy, a nie ktoś inny. Nic dziwnego ze wybieramy takie okowy, w których się wygodnie siedzi.
    • fornita111 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:19
      Stawiam orzechy przeciwko dolarom, ze na takim np Podhalu mlodziez moze byc bardziej archaiczna w temacie, niz ciotki-klotki z ematki.
      • leosia-wspaniala Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:27
        Młodzież żyje w sieci. Czy scrollujesz insta z Bukowiny czy z Gdańska nie ma większego znaczenia.
        • fornita111 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:07
          i myslisz, ze siec ot tak niweluje cale wychowanie i to, czym sie w domu nasiaka? I ja nie twierdze, ze tam sie mlodzi garna do rodzenia dzieci po 18. Tylko np, ze aborcja to dla nich zabojstwo i powinna byc nielegalna i tym podobne kwiatki.
          • cosmetic.wipes Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:10
            Z tym wychowaniem bywa różnie. Raz się nasiąka, a raz się buntuje. I działa to w obie strony.
            • fornita111 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:13
              Niemniej jednak, stwierdzenie, ze mlodzi w calej Polsce sa mniej wiecej tacy sami, bo i tak "zyja w sieci" wydaje mi sie nieprawdziwe...
              • cosmetic.wipes Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:32
                Jest nieprawdziwe, bo to statycznie niemożliwe, żeby wszyscy myśleli tak samo.
                Natomiast odchodzenie młodzieży od kościoła (a to jest badalne) wskazuje, że szala przechyla się na korzyść poglądów liberalnych.
          • arthwen Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 21:44
            Prosz: gazetakrakowska.pl/strajk-kobiet-w-zakopanem-500-osob-pikietowalo-w-rytm-muzyki-na-krupowkach/ar/c1-15266330
            Może młodych o konserwatywnych poglądach jest na Podhalu więcej niż w dużych miastach (ale to ogólna zasada - w dużych miastach jest wiecej ludzi o poglądach liberalnych niż konserwatywnych w stosunku do małych miast i wsi), ale jednak wszyscy wink
            I - to oczywiście moja bańka, nie twierdzę, że nie - mam trochę znajomych w Zakopanem i bynajmniej nie są to osoby o konserwatywnym światopoglądzie wink
            • fornita111 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 10:00
              Pol zycia tam przemieszkalam i akurat jedna z organizstorek strajku kobiet w Zako znam wink Nie chodzi o to, ze na protesty nikt nie przyjdzie (bo bylo inaczej, nawet plakat na Giewoncie zawisl/zawisnal na moment), tylko o to, jakie sa postawy mlodych wobec aborcji- statystycznie. I czy mozna mowic o roznicach na tle innych regionow. Wg mnie zawsze geograficzne roznice wychodza i maja nie mniejsze znaczenie niz wiek, plec, wyksztalcenie, co jednak widac np przy okazji wyborow. Podhale bylo baaardzo konserwatywne i nie sadze, zeby to sie w ciagu 10-15 lat az tak zmienilo.
              • arthwen Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 18:14
                Ale to samo jest na Kaszubach, w podtarnowskich wsiach, na Podkarpaciu.
                Jest różnica między konserwatywnymi zagłębiami w różnych zakamarkach Polski, a dużymi miastami. Ale w przypadku młodych ludzi te różnice - mimo, że występują - to nijak się mają do różnic w pokoleniu naszym, czy naszych rodziców.
      • arthwen Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:58
        Niekoniecznie. Nawet na takim Podhalu mają internet i wcale nie garną się do rodzenia dzieci od 18-tki. Tylko się z tym nie wychylają.
      • 7katipo Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:54
        Uważaj na swoje dolary.
        Możesz się głęboko mylić.
        • fornita111 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 20:09
          Moge, ale nie musze. Caly watek to gdybania i wrazenia, zero faktow. Chociaz tytul moglby sugerowac jakis link do badan, no ale nie.
    • andaba Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:28
      Triss, drugie zdanie twojej wypowiedzi w połączeniu z tytułem to mi trąci klimatem przedwojennej Pragi.

Nic nowoczesnego w skrobankach nie ma, przeciwnie, to zawsze była ostatnia szansa zdesperowanych, wykorzystanych bidactw z najniższych warstw społeczeństwa.
      • roks30 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:02
        Jprdl jakich znowu skrobankach? Trącisz nomenklatura PRL-U
      • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:02
        Zartujesz, prawda? Aborcji dokonywały kobiety ze wszystkich warstw, wykorzystane i niewykorzystane. Przybijając aborcję dołom społecznym i uwiedzeniom powielasz klechdy kk.
      • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 17:05
        "Stawiam tezę, że dla współczesnych młodych dorosłych, aspirujacych przynajmniej do matury (jak również maturzystów, studentów, absolwentów) pomysł bezwarunkowego łączenia współżycia z prokreacja jest co najmniej dziwny."

Co w tym zdaniu Triss trąci ci przedwojenną Pragą?
        • andaba Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:27
          W samym zdaniu - nic.
          Ale, jak napisałam, w połączeniu z tytułem - dużo.
          Można wywnioskować, że jedyny sposób na to, by nie było dzieci, to aborcja.

• ritual2019 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:33
            Aborcja to jest opcja dla kobiety w kazdym wieku, w roznych sytuacjach zyciowych, z roznym wyksztalceniem itd. Aborcja moze byc opcja dla kobiet ktore zaszly w ciazy bo zawiodla antykoncepcja, bo zmienily sie okolicznosci itd. To nie dotyczy zadnych wykorzystanych bidactw i wrecz nie powinno bo seks jest dla przyjemnosci przede wszystkim i generalnie ciaze powinny byc planowane ale czasem zdarza sie inaczej.
          • cosmetic.wipes Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:38
            Źle wnioskujesz. Normalni ludzie przede wszystkim używają antykoncepcji.
            • andaba Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:40
              Tak właśnie przypuszczam.
              Jednak post Triss sugeruje co innego.
              • cosmetic.wipes Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:42
                Post triss niczego nie sugeruje, tylko ty masz jakieś niezdrowe skojarzenia.
                • andaba Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 18:44
                  ???

W tytule jest jak byk aborcja.
                  Potem o tym, że młodzież nie chce mieć dzieci.

I to ja mam niezdrowe skojarzenia?
                  • ritual2019 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:35
                    andaba napisała:

> ???
                    >
                    > W tytule jest jak byk aborcja.
                    > Potem o tym, że młodzież nie chce mieć dzieci.
                    >
                    > I to ja mam niezdrowe skojarzenia?

Masz dziwne, bo w tytule jest aborcja ale w poscie jest napisane w czym rzecz. Kazdy wie ze istenieje antykoncepcja ale tez kazdy wie ze moze zawiesc, poza tym ostnieje tez inne czynniki ktore moga spowodowac ze jednak ta ciaza okaze sie niepozadana.
                  • arthwen Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 21:45
                    Może tylko ty nie czytasz treści postów, a opierasz się na samym tytule wątku?
          • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:24
            Aha rozumiem już. Mnie nie skojarzyło się z brakiem świadomości ze istnieje antykoncepcja.
          • triss_merigold6 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:43
            Eee... nie. Po prostu korzystają z antykoncepcji, ograniczając ryzyko, a ewentualnej wpadki nie kojarzą z przymusem (obyczajowym, społecznym) ślubu i pojawieniem się dziecka.
            • fornita111 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 20:11
              Tylko z pincetplusem wink
      • gdanskamarylka Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:02
        >>> zawsze była ostatnia szansa zdesperowanych, wykorzystanych bidactw z najniższych warstw społeczeństwa.

Dobra, powiem tym bogatym laskom, które nie chciały donosić ciąży, że są biedactwami wykorzystującymi ostatnią szansę big_grin

Biedna andaba, ciasno ściśnięta konserwatyzmem i źle rozumianą pozytywistyczną literaturą.
        • andaba Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:28
          Są biedactwami - w rozum to nie bogate nie są, w dzisiejszych czasach kobieta powinna wiedzieć skąd się biorą dzieci.
          • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:35
            Serio?! Slyszalas o czyms takim jak peknieta prezerwatywa i tabletka 'po', ktora nie zawsze dziala? Slyszalas o utrudnionym dostepie do tabletki 'po' w mniejszych miejscowosciach?( przypominam, ze tabletke 'po' w Pl kupuje sie na recepte, recepte musi wypisac lekarz, w przypadku antykoncepcji awaryjnej czas zazycia ma kluczowe znaczenie).
          • triss_merigold6 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:36
            Wiedzą- dlatego ich nie mają i dlatego nie ma tylu ślubów panienek w wysokiej ciąży przed maturą lub zaraz po osiemnastce. Ze swojego pokolenia znam przynajmniej kilka takich przypadków koleżanek z podstawówki czy osiedla.
          • aandzia43 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 12:57
            Dalej usiłujesz na wcisnąć, że aborcja to zagadnienie dotyczące tylko/głównie kobiet niekumatych?
    • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 16:58
      No i super. Czas skonczyc z infantylnym podejsciem do seksu i prokreacji. Oczywiscie, przydalaby sie w Pl (i nie tylko) rzetelna edukacja seksualna.
    • volta2 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 19:56
      od dawna nikt nie łączy prokreacji z seksem, już twój rocznik, nawet na prowincji tak nie myślał.
      gdzieś ty przesiedziała ostatnie 30 lat? w tych murach, co to rozwijają ponoć horyzonty? to ci nic nie rozwinęły, niestety

nie spieszy się do dzieci ani dzisiejszym 18 latkom, ani nie spieszyło się im rodzicom. ani warszawiakom, ani tym z interioru jak to pięknie określasz.

owszem, dziewczyny z zawodówek, tuż po tych zawodówkach mając narzeczonych szybciej się stawały matkami, ale ty zapewne takich nie znałaś w swoim pokoleniu, dziś one też się raczej nie spieszą, nawet mając narzeczonych. marna obserwatorka z ciebie. z wnioskowaniem też nie najlepiej.
      • triss_merigold6 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 22:46
        Pierwsza połowa lat 90-tych. Parę dziewczyn i jeden chłopak z mojej klasy w podstawówce wpadło, mając te 17-18 lat, były szybkie śluby w III klasie szkoły średniej. Chodzili przeważnie do zawodówek, ale nie tylko. Wpadła licealna córka znajomych rodziców = ślub, porodówka. Kuzynki mojej przyjaciółki - obie zaszły przed maturą, śluby oczywiście.
        To w mieście, na wsi tym bardziej obowiązkowo ciąża = zapowiedz, ślub i chrzciny w pakiecie.
        Teraz od lat nie słyszałam o ślubie osiemnastolatki w wysokiej ciąży, żadne z nastoletnich i młodych dorosłych dzieci z kręgu znajomych, z towarzystwa mojego nastolatka, krewnych etc. nie ma potomstwa na stanie.
        • volta2 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 19:04
          może się nie rozumiemy, ale w latach 90 śluby i chrzty u nastolatków pojawiały się w przypadku ciąży - wpadki. nikt tych ciąż nie planował, nie chciał, nie czekał na nie. problemem była tzw. ciąża panieńska, więc rodziny mocno naciskały na te nieszczęsne śluby, dobrze to pamiętam, bo w mojej rodzinie panowie nie byli zaznajomieni z obsługą gumy a rwali się do seksów z pannami gościnnymi w kroku.

i już w latach 90 mój kuzyn postanowił się nie ożenić, ciotka naciskała na brak ślubu i ożenił się dopiero 10 lat później, gdy dzieci było już dwoje i ksiądz odmówił chrztu. wioska, daleko od szosy ale w mazowieckim. rok 92, narodziny w marcu 93. drugi kuzyn z dużego miasta obok wawy, wpadeczka, są bez ślubu do dziś (może wzięli po cichu jakiś cywilny, ale długo nie bo system zasiłków dla samotnych wykorzystywali i się nie opłacało formalizować związku)
          dopiero 3 kuzyn przy zaliczonej wpadce wziął ślub, parą byli z 5 lat, też są razem do dziś. więc nie opowiadaj, że te śluby w naszych młodych latach były must have, skoro na głębokiej wsi nie były, a przecież katolicy z wychowania i kultury

ostatnie ciąże zakończone ślubem tym razem dla odmiany w rodzinie męża, oba u warszawiaków, ale nie u nastoltków, raczej faceci 28+, panny niemal dyszkę młodsze, tradycyjnie przyjazd na studia i wpadzioszka po pół roku. druga - import z filipin. też są razem do dziś, mają 2-3 dzieci, staż około dychy.

nie słyszałaś o 18 latkach w wysokiej ciąży biorącej ślub, bo po pierwsze tych ciąż jest mniej, po drugie łatwiej o tabsy wszelkiego typu, po trzecie kolesie też już nie rwą się do żeniaczki i rodzice ich już nie naciskają. zniknął element presji społecznej/rodzinnej. w końcu ich brzuch, ich sprawa, nie? naciskałabyś na synka? ja na pewno nie. pannie nikt z pierścionkiem nie wyjeżdża więc załatwia problem tak, jak powinna. i dobrze, żeby nie było, że mam coś przeciwko.
    • gaskama Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 20:20
      Wiesz, żyjemy w bańce. Mój mlody (20 lat) działa na PW. Ma kupę znajomych 20+. Większość naszych znajomych ma dzieci 20+ I 20++. Nikt nie myśli o dzieciach, nawet pary, które są po 5 lat razem na hasło dzieci pukają się w głowę. Za to mlody pojechał z dziewczyną na jakieś mazowieckie zadoopie (do dziadkow dzuewczyny). Wrocil w szoku, bo tam 20 letnie dzieciaki już pi ślubie, jedno lub dwoje dzieci. Dziewczyny siedzą w domu z dzieciakami. Chłopcy po zawodówkach, po przerwanych technikach. Ale normalnie pracują. Szczegółów syn nie znał. Tylko to bycie rodzicem w tym wieku go rozwaliło.
      • gaskama Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 20:33
        Zapomniałam dodać, że syn łaził z dziewczynami jako obstawą po wszystkich marszach.
    • cegehana Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 07.11.22, 20:24
      To nie jest nowa postawa, nowe (względnie) jest otwarte mówienie o tym. Cieszyloby to mnie bardziej, gdyby młodzi ludzie nie wchodzili równocześnie w inne ramy.
    • snajper55 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 02:00

> Stawiam tezę, że dla współczesnych młodych dorosłych, aspirujacych przynajmnie
      > j do matury (jak również maturzystów, studentów, absolwentów) pomysł bezwarunko
      > wego łączenia współżycia z prokreacja jest co najmniej dziwny. Dziki. Niecywili
      > zowany, coś jak obyczaje niepismiennych plemion Amazonii.

No i mają rację. Jest to podejście godne zwierząt, u których stosunki seksualne są ściśle związane z okresem płodnym u samicy.. To w świecie zwierząt współżycie jest bezwarunkowo połączone z prokreacją.

S.
      • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 02:15
        snajper55 napisał:

> No i mają rację. Jest to podejście godne zwierząt

Pogląd, jakoby katolicyzm (bo przecież o to tu chodzi) wymagał "bezwarunkowego łączenia współżycia z prokreacja" to taka miejska legenda jak czarna wołga porywająca dzieci, tyle że w przeciwieństwie do legendy o czarnej wołdze, która rozkwita i rozwija się sama z siebie, nad legendą o straszliwym/ciemnym/prymitywnym katolicyzmie pracują tzw. pierwszorzędni fachowcy smile A współczesny mentalny prekariat łyka te opowieści dziwnej treści tak, jak kiedyś prosty lud łykał koncepcje, że wsadzenie do pieca leczy z chorób smile
        • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 06:30
          dramatika napisał(a):

> Pogląd, jakoby katolicyzm (bo przecież o to tu chodzi) wymagał "bezwarunkowego
          > łączenia współżycia z prokreacja" to taka miejska legenda

"Ktokolwiek użyje małżeństwa w ten sposób, by umyślnie udaremnić naturalną siłę rozrodczą, łamie prawo Boże oraz prawo przyrodzone i obciąża sumienie grzechem ciężkim”.

"instytucja małżeństwa i miłość małżeńska z natury są ukierunkowane na prokreację i wychowanie potomstwa, a to stanowi jakby ukoronowanie powołania małżonków".
          • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:08
            Wbrew obiegowym opiniom, Kościół nie naucza, że celem aktu płciowego jest tylko i wyłącznie poczęcie potomstwa. Jest to także sposób wyrażania miłości, źródło radości i przyjemności, a właściwie przeżywana seksualność może być drogą do świętości

kosciol.wiara.pl/doc/690950.Radosc-z-seksu
            • asia_i_p Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:48
              Tym niemniej, Kościół nie pozwala osobom zdecydowanym na bezdzietność na zawarcie ważnego związku małżeńskiego. Owszem, możesz cieszyć się seksem bez prokreacji pod warunkiem, że jesteś gotów począć i wychować maks dzieci, na które cię stać. Opcja "wierzę w Boga, chcę być żoną, nie chcę być matką (nie na razie nie chcę, nie już więcej nie chcę, tylko w ogóle nie chcę)" nie jest brana pod uwagę.
              • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:53
                Mam kolezanke, ktora niedawno odeszla od kk. Wedlug jej spowiednika, kazdy wytrysk musi sie skonczyc w waginie bo inaczej jest grzechem. Kombinowala z kalendarzykiem, z testami na owulacje ale nie dali z mezem rady. Poziom frustracji byl tak duzy, ze dali sobie spokoj z kk a oni byli naprawde zaangazowani.
                • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 14:00
                  Zanim sie ktos przyczepi: nie byl to jedyny powod zerwania z kk ale kropla, ktora przelala kielich goryczy .
      • stavros2002 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 07:02
        Ciekawe, bo jeśli przychodzi do omawiania zachowań homoseksualnych, świat zwierząt jest dyżurnym argumentem "za" big_grin
        • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 08:58
          Bzdura. Prawacy belkocza, ze relacji homoseksualnych nie ma u zadnego innego zwierzecia niz czlowiek i slysza, ze to nieprawda.
        • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:13
          stavros2002 napisał:

> Ciekawe, bo jeśli przychodzi do omawiania zachowań homoseksualnych, świat zwier
          > ząt jest dyżurnym argumentem "za" big_grin

To jedna sprawa, a druga - nikt światem zwierząt nie usprawiedliwia gwałtów, mimo że te występują naturalnie (choć mowa raczej o gwałtach międzygatunkowych).
          Kultura i cywilizacja są jak tort, wybierają sobie z niego co im pasuje smile
          • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:26
            To zupelnie jak konserwatywne zjeby: zygotki zabic nie mozna ale juz zostawic dziecko uchodzcy na mrozie juz tak.
    • irma223 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 05:52
      No, ale tak też było i za naszej młodości.
      A nawet za młodości mojej prababci.

Natomiast "etyka seksualna Kościoła" jest regulowaniem życia innym tak, by tak uregulowane życie tych innych dobrze udręczyło. I niczemu innemu nie służy.
    • wapaha Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 07:32
      U nas w domu wczesna ciąża to syan medyczny a nie dziecko/dusza itd . Mamy łatwiej bo nie wierzymy w Boga więc tu nie ma nad czym kminic
      Starsze potomstwo pamieta moje poronienie,zabieg i -nie pytałam ale sądząc po postawie tak mniemam -poczucie właśnie incydentu medycznego (mimo że ja emocjonalnie trochę to odczułam)
      Mlody (10lat)wie co to jest aborcja i że czasem trzeba usunąć CIAZE dla dobra kobiety. Nie zadaje pytań egzystencjalnych, to wyjaśnienie mu wystarcza
      BTW potomstwo od zawsze zna nasz rodzicielski poglad w tym zdecydowane zdanie męża (popierającego wybor kobiet )
      • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 09:24
        wapaha napisała:

> U nas w domu wczesna ciąża to syan medyczny a nie dziecko/dusza itd . Mamy łat
        > wiej bo nie wierzymy w Boga więc tu nie ma nad czym kminic

Uznawanie czy nieuznawanie zarodka/płodu za pełnoprawnego człowieka nie ma nic wspólnego z wiarą w Boga czy uznaniem jakiejś natury człowieka (że ma duszę).
        Nie ma nic bardziej "medycznego" i naukowego niż kryterium genetyczne definicji człowieka.
        • cegehana Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 08.11.22, 16:41
          Jak według kryterium genetycznego zdefiniujesz moje endometrium?
        • wapaha Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 09:15
          dramatika napisał(a):

>
          > Uznawanie czy nieuznawanie zarodka/płodu za pełnoprawnego człowieka nie ma nic
          > wspólnego z wiarą w Boga czy uznaniem jakiejś natury człowieka (że ma duszę).

big_grin lol

> Nie ma nic bardziej "medycznego" i naukowego niż kryterium genetyczne definicji
          > człowieka.

co za brednie..
          • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 09:22
            wapaha napisała:

> dramatika napisał(a):

> > Nie ma nic bardziej "medycznego" i naukowego niż kryterium genetyczne def
            > inicji
            > > człowieka.
            >

> co za brednie..

Właśnie się dowiedzieliśmy, że po przeszczepie serca, czy nerki, nie jest się człowiekiem.
            Brawo dramatik.
          • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 09:26
            wapaha napisała:

> co za brednie..

Sytuacja się odwróciła - to tzw "racjonaliści" zaczęli posługiwać się magią i zabobonem tworząc byty pośrednie w rodzaju "potencjał człowieka" i negując istnienie obiektywnej prawdy "płód jest człowiekiem jeśli jego matka tak powie". Natomiast "szury" posługują się nauką - płód czy zarodek jest człowiekiem, bo jest organizmem mającym charakterystyczne dla człowieka DNA. (Nie, zasniad ani fetus in fetu nie są ludźmi, bo albo nie mają charakterystycznego dla człowieka DNA, albo nie są organizmami).

• wapaha Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 11:22
              To nie ma nic wspólnego z szurstwem - wbijaj ze swoimi tekstami gdzie indziej
              To kk zawłaszczył sobie pojęcie człowieczeństwa i zdecydował - ad hoc i samozwańczo BO TAK- kiedy się ono zaczyna.
              Ciekawe też, że nigdy się nie kończy tongue_out
              Ciało umiera ale duch żyje tongue_out Pewnie taki sam duch istnieje jeszcze zanim plemnik dotrze do jajeczka tongue_out
              • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 11:37
                wapaha napisała:

> To kk zawłaszczył sobie pojęcie człowieczeństwa i zdecydował - ad hoc i samozwa
                > ńczo BO TAK- kiedy się ono zaczyna.

Wręcz przeciwnie!
                Owszem, na początku wyznawali szurskie i magiczne teorie, że płód staje się człowiekiem dopiero w jakimś tam czasie od poczęcia, ale się ukorzyli wraz z rozwojem nauki. Wy - wręcz odwrotnie big_grin
                • snajper55 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 11:43
                  dramatika napisał(a):

> Wręcz przeciwnie!
                  > Owszem, na początku wyznawali szurskie i magiczne teorie, że płód staje się czł
                  > owiekiem dopiero w jakimś tam czasie od poczęcia, ale się ukorzyli wraz z rozwo
                  > jem nauki. Wy - wręcz odwrotnie big_grin

Nauka nie ma nic do tego, kiedy zaczyna się człowiek. Tę granicę sami ustalamy, ponieważ sami ustalamy znaczenie słowa "człowiek". Możemy tę granicę ustalić dowolnie. Dyskusje o tym są dyskusjami o wyższości świąt Wielkanocnych nad świętami Bożego Narodzenia.

S.
                  • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 11:55
                    snajper55 napisał:

> Możemy tę granicę ustalić dowolnie.

Skazani w procesach norymberskich by się z tobą nie zgodzili, ale owszem, bez przyjęcia istnienia wyższej instancji a`ka Boga, to tak, możemy sobie nawet ustalić, że kanibalizm jest zjawiskiem pożądanym, bo w sumie dlaczego nie.
                    • langsam Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 11:59
                      Bełkot, as usual.
                      Ludzie wybierają sobie bogów - bywają zapewne i tacy którzy sprzyjają kanibalizmowi, i tacy, którzy domagają się zmiatania mrówek, żeby ich nie podeptać.
                      • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:05
                        langsam napisała:

> Ludzie wybierają sobie bogów - bywają zapewne i tacy którzy sprzyjają kanibaliz
                        > mowi

Nie ma takich ludzi z prostego powodu - pozjadaliby się nawzajem big_grin
                        Dlatego niektórzy bogowie są prawdziwsi, a inni mniej prawdziwi. Póki co Bóg chrześcijański wygląda całkiem nieźle i nawet jakby nie istniał, to lepiej pragmatycznie przyjąć, że jednak istnieje tongue_out
                        • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:10
                          Nie ma ludzi, ktorzy wybieraja sobie wiare np byli w kk a przechodza na Judaizm? Aha. No, konfiarska logika, jak zawsze, powala.
                        • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:14
                          dramatika napisał(a):

> langsam napisała:
                          >
                          >
                          > > Ludzie wybierają sobie bogów - bywają zapewne i tacy którzy sprzyjają kan
                          > ibaliz
                          > > mowi
                          >
                          > Nie ma takich ludzi z prostego powodu - pozjadaliby się nawzajem big_grin

ech ty durak.
                          nic ci nie mowi pojęcie "kanibalizm religijny"? "Kanibalizm rytualny"?
                          I mówisz, że wspólczesnie nie istnieje coś takiego? big_grinbig_grinbig_grin
                          • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:21
                            iwles napisała:

> nic ci nie mowi pojęcie "kanibalizm religijny"? "Kanibalizm rytualny"?

Ale ja nie mówię o zjadaniu wrogów!
                            Nic nie stoi na przeszkodzie aby ustalić, aby kanibalizm jako taki był OK. Tak jak zjadanie zwierząt. Albo tak jak u Pratchetta utworzyć ministerstwa złodziei i skrytobójców. Bo dlaczego nie? smile
                            • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:01
                              dramatika napisał(a):

> Ale ja nie mówię o zjadaniu wrogów!

ja też nie big_grin

• dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:08
                                iwles napisała:

> ja też nie big_grin

No ale kanibalizm rytualny wziął się ze zwyczaju zjadania wrogów po wygranej potyczce w celu przejęcia ich sił witalnych. Ja zupełnie nie o tym piszę smile Ja piszę o kanibalizmie bardziej pragmatycznym - np z głodu smile
                                • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:13
                                  No przeciez sam pisales o 'wybieraniu bogow' czyli ujeciu religijnym a nie pragmatycznym. Po raz kolejny pokazuja ci dziewczyny, ze jestes niedouczkiem a ty brniesz robiac z siebie jeszcze wiekszego glupa.
                                • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:15
                                  dramatika napisał(a):

> No ale kanibalizm rytualny wziął się ze zwyczaju zjadania wrogów po wygranej po
                                  > tyczce w celu przejęcia ich sił witalnych. Ja zupełnie nie o tym piszę smile Ja pi
                                  > szę o kanibalizmie bardziej pragmatycznym - np z głodu smile

a to nie mówimy o kanibalizmie religijnym, gdzie wiara nakazuje jeść człowieka (tak, tak - jednego ze "swoich", nie koniecznie wroga) i to wcale nie z głodu ?
                                  Chyba zboczyleś z własnego pomysłu. Dalej chcesz brnąć w bezwzględne posłuszeństwo religijne?
                                • langsam Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 16:33
                                  Hihihi.
                                  Dyskurs zaczął się od twojego debilnego twierdzenia, że nie ma bogów oczekujących kanibalizmu, bo ich wyznawcy by się wzajemnie wyżarli. Więc teraz idź do kącika postudiować cokolwiek - historię, etykę (sprawdź, czy wolno łgać i kręcić), logikę.
                                  • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 20:07
                                    langsam napisała:

> Dyskurs zaczął się od twojego debilnego twierdzenia, że nie ma bogów oczekując
                                    > ych kanibalizmu, bo ich wyznawcy by się wzajemnie wyżarli.

Z kontekstu nawet wynika, że miałam na myśli kanibalizm nie ograniczający się tylko do praktyk rytualnych, ale dla opornych to uściśliłam smile
                                    Tak czy inaczej ludy dopuszczające kanibalizm, nawet jedynie rytualny, operują gdzieś na marginesie ludzkości i do niczego nie doszły (pominę okropne teorie spiskowe tongue_out) Ergo - ich Bóg trochę prowadzi ich na manowce, zatem najprawdopodobniej jest wymysłem smile
                                    Dlatego nie, to nie jest obojętne kogo uważamy za człowieka oraz kiedy dopuszczamy zabijanie ludzi.
                                    • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 21:03
                                      "Bóg trochę prowadzi ich na manowce, zatem najprawdopodobniej jest wymysłem"

Każdy bóg jest wymysłem 🤣
                                    • langsam Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 10.11.22, 07:22
                                      Zdajesz sobie sprawę, że piszesz idiotyzmy?
                                      I to nawet pomijając ocenę kanibali, których (ach, ach,) również jak można się domyśleć, mamy wśród naszych osobistych przodków, no a w Ameryce to już całe ich stada (Aztekowie), więc na żadne manowce raczej nie zeszli.
                                      Przyjmujesz arbitralnie masę założeń, do których nie ma żadnych racjonalnych podstaw i wydaje ci się, że czegoś tu dowodzisz.
                                      a) Bóg istnieje
                                      b) Ma związane z ludźmi cele/plany
                                      c) są one korzystne dla ludzi
                                      d) obejmują one kwestie światopoglądowo filozoficzne
                                      e) zostały skutecznie przedstawione ludzkości,
                                      f) współcześnie jest dobry moment, żeby oceniać na podstawie krótkiej historii homo sapiens, którzy z tysięcy bogów już odpadli z konkursu na bazie niezadowalających doczesnych osiągnięć wyznawców
                                      g) Ludzkość jest właściwym recenzentem

A może Boga nie ma? a może jest, ale jesteśmy niedostrzeżonym i nieważnym efektem ubocznym? dowcipem? postaciami w grze? a może jest, ale się jak na raze nie odezwał skutecznie? a może jest, ale cele są nie związane w ogóle z funkcjonowaniem ziemskim? A moze celem jest skonstruowanie lepszego gatunku, np. AI? A może recenzentami nie powinni być ludzie, ale np. delfiny albo pszczoły, albo ekosystem, albo AI, albo byty z Alfa Centauri? A może powinni być ludzie, ale nie dziś tylko za 100000 lat?

• dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 10.11.22, 09:43
                                        langsam napisała:

> Przyjmujesz arbitralnie masę założeń, do których nie ma żadnych racjonalnych po
                                        > dstaw i wydaje ci się, że czegoś tu dowodzisz.

O czym ty gadaszsmile
                                        Ja tylko piszę, że gdyby nie było Boga, to należałoby i tak przyjąć, że istnieje smile A Bóg chrześcijański wydaje się najwłaściwszy do przyjęcia, że istnieje, a to dlatego, że cywilizacja, która się na nim oparła, najwięcej osiągnęła. Pokaż mi Azteków, którzy wymyślili pralkę (pomijając, że wyginęli, ale to szczegół tongue_out )
                                        • langsam Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 10.11.22, 17:37
                                          Gadam o twoim braku logiki i idiotycznym wpieraniu ludziom bogów i zakazów (z powodu, że coś mogłoby jakiegoś wydumanego boga wpienić).
                                          • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 10.11.22, 18:01
                                            langsam napisała:

> Gadam o twoim braku logiki i idiotycznym wpieraniu ludziom bogów i zakazów

Nie, gadasz z tezami, których nikt nie postawił. Ktoś coś wspomniał o Bogu i włączył ci się odruch Pawłowa, bez zrozumienia o co chodzi i o czym mowa big_grin
                        • langsam Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:16
                          Se przyjmuj co chcesz, łącznie z bogiem, który jest tak zły na stworzonych przez siebie na swój wzór i podobieństwo maluczkich, że musi zrobić sobie syna a potem go zabić, żeby przestać się gniewać, mi to lotto - byleś odwalił się od innych ze swoimi wyobrażonymi wymogami.
                          A kanibalizm rytualny był praktykowany i przez homo sapiens i przez kuzynostwo. Jakoś żeśmy nie wyżarli się wzajemnie do szczętu, geniuszu logiki.
                    • snajper55 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:26
                      dramatika napisał(a):

> snajper55 napisał:
                      >
                      > > Możemy tę granicę ustalić dowolnie.
                      >
                      > Skazani w procesach norymberskich by się z tobą nie zgodzili, ale owszem, bez p
                      > rzyjęcia istnienia wyższej instancji a`ka Boga, to tak, możemy sobie nawet usta
                      > lić, że kanibalizm jest zjawiskiem pożądanym, bo w sumie dlaczego nie.

Definicje słów ustala człowiek dowolnie. Obowiązujące w społeczności prawa też ustala człowiek dowolnie. Nauka nie ma nic do tego. A żadnej wyższej instancji nie ma. Mamy całkowitą swobodę w ustalaniu tych spraw. A jak pokazuje historia, ludzie korzystali z tej swobody i dalej korzystają.

S.
                • wapaha Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 11:53
                  dramatika napisał(a):

, ale się ukorzyli wraz z rozwo
                  > jem nauki.

i ? olśniło ich że jednak dusza pojawia się w ciele kiedy indziej ? suspicious

Wy - wręcz odwrotnie big_grin

wy-to znaczy kogo konkretnie masz na mysli ?
                  • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:02
                    wapaha napisała:

> i ? olśniło ich że jednak dusza pojawia się w ciele kiedy indziej ? suspicious

Tak, wielokrotnie weryfikowali swoje, powiedzmy, interpretacje. Najczęściej na takie, aby się nie gryzły z ustaleniami naukowymi. Co jest bardzo chwalebne smile
                    Wy natomiast, pozal się Boże racjonaliści z koziej doopy, z czasem odpływacie w coraz odleglejsze rejony magii, zabobonu i folii.

• melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:06
                      Ach...i z tego racjonalnego, naukowego podejscia, nierozerwalnie zwiazanego z medycyna ciesza sie, ze kobiety musza teraz w Pl rodzic plody bez czaszki I chcieliby aby kobiety rodzily potomstwo swoich gwalcicieli? Nooo, ma to, naukowe, racjonalne uzasadnienie.
                    • wapaha Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:17
                      dramatika napisał(a):

>
                      > Tak, wielokrotnie weryfikowali swoje, powiedzmy, interpretacje. Najczęściej na
                      > takie, aby się nie gryzły z ustaleniami naukowymi. Co jest bardzo chwalebne smile

pewnie ! to wspaniałe ! tak jak uskankcjonowanie celibatu w 1917 ( wcześniej to hulaj hulaj dusza w imie boga z pieśnią na ustach ) big_grin
                      i na tyle zgodne tongue_out by in vitro uznać niszczenie embrionów za zabicie istoty ludzkiej tongue_out ( Szczegółowe omówienie
                      wypowiedzi Magisterium na temat niegodziwości technik sztucznego zapłodnienia przedstawia: J. Wróbel, Antropologiczne implikacje sztucznej prokreacji,)
                      A powstanie embrionu poza aktem seksualnym za niedopuszczalne !!! - jednocześnie uznając dogmat dziewiczego poczęcia jezusa hyhy big_grin

> Wy natomiast, pozal się Boże racjonaliści z koziej doopy, z czasem odpływacie w
                      > coraz odleglejsze rejony magii, zabobonu i folii.
                      >
                      > ależ raz jeszcze proszę wyjaśnić - jacy WY ? kogo masz na myśli pisząc do mnie i wrzucając mnie do jakiegoś grona/grupy ?
                      • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:19
                        Nalecialosci z jezyka ojczystego nie jest latwo wyplenic😀
                    • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:17
                      dramatika napisał(a):

> Tak, wielokrotnie weryfikowali swoje, powiedzmy, interpretacje. Najczęściej na
                      > takie, aby się nie gryzły z ustaleniami naukowymi.

to jeszcze wytłumacz, czemu nie mogą od lat zweryfikować, swojej, powiedzmy, "interpretacji" pedofilii. Czyżby pogląd kk gryzł się z ustaleniami naukowymi?

• melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:21
                        Ja bym chciala zobaczyc naukowa, powiedzmy, intetpretacje zmuszania kobiety do rodzenia plodu z arkania.
                        • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:25
                          melisananosferatu napisała:

> Ja bym chciala zobaczyc naukowa, powiedzmy, intetpretacje zmuszania kobiety do
                          > rodzenia plodu z arkania.

Tego typu interpretacjami zajmuje się etyka, a nie nauka. Nauka mówi kto jest człowiekiem, a etyka odpowiada na pytanie czy można ludzi zabijać.
                          Taka to z tobą gadka, nie ogarniasz na podstawowym poziomie o czym mowa, więc po co na ciebie zużywać klawiaturę smile
                          • snajper55 Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:27
                            dramatika napisał(a):

> Nauka mówi kto jest człowiekiem

Bzdura. Nauka nic takiego nie mówi. Znaczenie słowa "człowiek" ustalają ludzie a nie nauka. I mogą to znaczenie ustalić dowolnie.

S.
                            • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:32
                              snajper55 napisał:

>. Znaczenie słowa "człowiek" ustalają ludzie
                              > a nie nauka. I mogą to znaczenie ustalić dowolnie.

Rozumni ludzie dążą do ustalenia prawdy, a narzędziem ustalania prawdy jest nauka. "Dowolność" ustaleń oznacza odrzucenie rozumu, ale owszem, nikt ci teoretycznie nie broni wierzyć w magię, nazywać krowy słoniem i zabijać Żydów.
                              • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:39
                                Ty, o rozumny, nadal wykrecasz sie od odpowiedzi jak 12 letnia, zgwalcona dziewczynka, ktora jest w ciazy ma przezyc 9 mcy bo takie 'racjonalne' zjeby jak ty uwazaja, ze powinna spoleczenstwu sprezentowac potomka zboczenca. I ja tej odpowiedzi, piewco prawdy, od ciebie nie dostane bo znow musialbys tu pokazac jak bardzo zwisa ci to, co sie z ofiara gwaltu dzieje.
                                • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:05
                                  melisananosferatu napisała:

> znow musialbys tu pokazac jak b
                                  > ardzo zwisa ci to, co sie z ofiara gwaltu dzieje.

Skoro już ustaliłaś, że jestem członkiem tajemnego stowarzyszenia mającego na celu uśmiercenie wszystkich kobiet, lub przynajmniej uczynienie z ich życia piekła, to tak jak pisałam, szkoda mi klawiatury na kopanie się z koniem smile
                                  • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:10
                                    Alez ja niczego nie ustalilam, za twoje urojenia na temat tego, co ja mysle, nie odpowiadam. Ty jestes dla mnie tepym, sfrustrowanym siurkiem.adalam ci konkretne pytanie, na ktore po raz kolejny nie chcesz odpowiedziec i tyle.
                          • melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:34
                            A etyka jest czym, ciemnoto, wrozeniem z fusow czy zabobonem? Badania z dziedziny etyki to badania naukowe czy religijne? Ale czekaj, oswiec mnie, co ETYCZNEGO jest w zmuszaniu do rodzenia plodu z arkania?
                          • iwles Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 12:56
                            dramatika napisał(a):

> Tego typu interpretacjami zajmuje się etyka, a nie nauka. Nauka mówi kto jest c
                            > złowiekiem, a etyka odpowiada na pytanie czy można ludzi zabijać.

big_grinbig_grinbig_grin

etyka - głąbeczku, jest nauką.
                            Dokładniej - jest działem jednej z dyscyplin nauk humanistycznych.
                            Chcesz jeszcze konkretniej?

• melisananosferatu Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:04
                              Poczekajmy az nam konfus poda 'etyczne a nie naukowe!' (jprdl co za tluk) powody zmuszania kobiet do rodzenia plodow z arkania. Podejrzewam, ze tak, jak z moim pytaniem o ciezarna nieletnia i jej 9 mcy funkcjonowania np w szkole, bedzie cicho, ewentualnie napisze cos w stylu 'glupie kuchary i tak nie zrozumiecie, szkoda na was klawiatury'.
                            • dramatika Re: Postawy młodzieży wobec aborcji 09.11.22, 13:12