Dodaj do ulubionych

Świąteczny wystrój wnętrza

07.11.22, 22:06
Chciałabym w tym roku mieć fajny magiczny klimat świąteczny we wnętrzu. Ale żeby tak wszystko do siebie pasowało, bez zbędnego kiczu.
Jak to zaplanować i ogarnąć, jakie kolory ze sobą zestawić? Macie jakieś inspiracje?
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:09
      Ja się inspiruję wszystkim-gazetami, pinterestem, własną głową. Z tym, że ja mam kicz i nadmiar, bo tak lubię. Tylko kolorów się trzymam.
    • princy-mincy Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:23
      Ja mam kolory pod kolorystykę domu- czyli u mnie brak czerwieni i zieleni, bo tych kolorów nie lubię.
      Trochę pewnie kiczu też jest, ale nam akurat odpowiada.
      • noname2021 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:25
        a to ciezko mincy, bo akurat zielony i czerwony to kolory X-mas.

no chyba ze o jakichis innych swietach mowa.
        • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:27
          Ja mam u siebie niebieski ze złotym i srebrnym.
          U rodziców jest czerwony, trochę zieleni, złoty i srebrny. Najbardziej mnie ucieszyło odejście od ścisłego podziału, że jak złoto to nie srebro i odwrotnie.
          • noname2021 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:30
            niebieski ze zlotym i srebrnym to Zydowskie kolory - Hanukkah?
            • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:34
              Aha. No to mogą być i żydowskie.W końcu to starsi bracia w wierze, a na Wigilię serwuję sałatkę z książki "Kuchnia żydowska."
              • kk345 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:12
                Którą sałatkę? Dawaj przepis!
                • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:16
                  A zwykłą śledziową, ale przepis autentycznie jest z tej książki: płaty śledziowe, ogórki kiszone, ziemniaki gotowane, cebula, jabłko, natka pietruszki, zalewa: śmietana plus majonez (albo jogurt), ocet winny, cukier, sól, pieprz.
                  • kk345 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:35
                    Przeczytałam i teraz czuję się głodna, a nie wolno żreć po nocy...
                    • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 00:12
                      Bo ona jest bardzo dobra, ta sałatka. A jeszcze jak odstoi trochę i ziemniaki nasiąkną tą zalewą...mhm...
                      • kk345 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 00:35
                        Namówiłaś. Jutro kupię śledzie.
                      • atojaxxl Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 07:45
                        Potwierdzam, też korzystam z tej książki i też robię tę sałatkę smile
                        • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 12:02
                          A widzisz! Czyli nie tylko ja smile
                  • panna.nasturcja Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 00:52
                    Robię podobną, choć bez ziemniaków, przepis z książki "Kuchnia żydów polskich".
                    • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 12:03
                      Czyli mniej więcej w tych smakach się obracały te przepisy. Co mi przypomniało, że muszę chyba tę moją książkę wyciągnąć od rodziców i przywieźć do Krakowa.
                  • bei Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 07:46
                    Daniela! Jak możesz! Jestem po śniadaniu, a poczułam głód!
                    • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 12:02
                      Bo jestem okrutna, zła i podła smile
            • mdro Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:34
              Niebieski ze złotym i srebrnym to kolory maryjne, coś nie pasuje? big_grin
              • gama2003 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:44
                Mnie nawet pasuje, bo przecież w stajence nie nocowała rodzina spod Częstochowy
              • kk345 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:13
                Wszystko się zgadza, Maryja była Żydówką big_grin
        • princy-mincy Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 11:07
          O tych samych, ale co zrobię, że nie lubię tych kolorów.
          Mam wszystko w srebrze, bieli i granacie. Kiedyś było więcej fioletu niż granatu.
          • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 12:01
            No i zrób sobie w srebrze, bieli i granacie smile Ja parę lat temu zmieniłam mocno wystrój, pod zbieraną przeze mnie porcelanę (właśnie z niebieskimi wzorami)- wtedy też wymieniłam ozdoby choinkowe na niebieskie. Można przechodzić tonowo od ciemnego granatu po błękit.
            • princy-mincy Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 14:09
              Alez ja juz tak zrobilam.
              Po prostu uwazam, ze swieta to nie tylko czerwono-zielone barwy. Do mojego salonu by nie pasowaly i juz.
              • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 15:34
                I nie martwisz się ze te kolory takie chanukowe (spolszczę pisownię, a co!) 😉
                • princy-mincy Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:07
                  A nie martwię się. Mi się podobają, rodzinie też, zdanie reszty nt kolorów mnie nie interesuje 😉
            • efka_454 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 15:48
              daniela34 napisała:

> No i zrób sobie w srebrze, bieli i granacie smile Ja parę lat temu zmieniłam mocn
              > o wystrój, pod zbieraną przeze mnie porcelanę (właśnie z niebieskimi wzorami)-
              > wtedy też wymieniłam ozdoby choinkowe na niebieskie. Można przechodzić tonowo o
              > d ciemnego granatu po błękit.

O! tak mi się właśnie wydawało, że Ty zbierasz angielską niebieską porcelanę.
              I nawet zastanawiałam się, czy by nie spytać, czy nie chcesz odkupić ode mnie kilku sztuk, bo mi się nie mieszczą po przeprowadzce w witrynach. A ja jestem bardziej zafiksowana na kolorowo-złotych zestawach śniadaniowych smile
              • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 15:53
                Może chcę smile możesz mi wysłać jakieś zdjęcia na gazetowy? Jeśli to coś, czego nie mam, albo nie mam na tyle, to niewykluczone, smile
                • efka_454 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 20:51
                  Poszło smile
                  • daniela34 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 09.11.22, 00:00
                    Dziękuję, odezwę się jutro
        • la_felicja Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:31
          noname2021 napisała:

> a to ciezko mincy, bo akurat zielony i czerwony to kolory X-mas.
          >
          > no chyba ze o jakichis innych swietach mowa.

O innych, bo w Polsce to się nazywa Boże Narodzenie, a nie X-mas.
          Czerwień i zieleń to tradycja anglosaska. W Polsce tradycyjny wystrój to wszystkie kolory tęczy na raz, dlaczego więc sobie nie wybrać kilku ulubionych, jak się nie chce zbyt pstrokato?
          Ja najbardziej lubię zgaszoną zieleń ze srebrem i złotem.
          • la_felicja Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:34
            Kiedyś widziałam tradycyją litewską choinkę - wszystkie ozdoby białe.
            Próbowałam odmałpować, ale wyszła smutno, mało odświętnie - a tamta litewska, wręcz przeciwnie, bardzo bogato wyglądała. Nie wiem, co zrobiłam źle.
            • asia.sthm Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:56
              > Kiedyś widziałam tradycyją litewską choinkę - wszystkie ozdoby białe.

Tez by mnnie pewnie zachwycila od zawsze marze o takiej, ale nie da sie no nijak. Musialabym zostawic w pudle dotychczasowe ozdoby i nie tylko ozdobom byloby przykro big_grin
              Choinka to wspomnienie wszystkich poprzednich choinek.

Moze kiedys tak sie uda na mini i blado.
              https://ilovechristmas.se/wp-content/uploads/minimalstisk-stilren-julgran-200x300.jpg
        • klaviatoorka1 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 19:23
          kolory świąt to może być również biały i złoty, srebrny i granatowy, u mnie- szary, biały i srebrny, oraz kolory naturalne- drewna, suszonych owoców, ozdób ze słomy, szyszek, orzechów
    • asiairma Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:38
      Niby lubię świąteczny kicz, ale pewnych zasad, które sama sobie określiłam lata temu się trzymam:
      *materiał- głównie szkło i metal, naturalne dodatki do stroików, papier - taki grubszy (gwiazdy, klosze, śliczne bombki o efekcie plastra miodu), ewentualnie drewno i ceramika- ale w mniejszości, nie przypadam też za materiałami (krasnale, mikołaje itp. odpadają), sznurkami, (prawie) zero plastiku nawet jak wygląda ślicznie i zupełnie jak nie plastik- no za wyjątkiem lampek.
      Nie decyduje się na zestawy kolorów. Bombki mam przeróżne- malowane, kształtki- we wszystkich barwach.
      Na każdym oknie mam coś co się świeci- sama robię, aby uniknąć kabli kupuje lampki na baterie których puszki ukrywam pod kokardą (i tu sobie przeczę- kokardy są materiałowe). Najlepiej taką z usztywnieniem metalowym - można ją ładnie ułożyć. Stelaż to metalowe kształty (koło, gwiazdy) + bombki+ szyszki+ozdoby+ coś czerwonego i zielonego + kokarda i te lampki.

• powodzenia_juno Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:43
        O, właśnie - szklane, klasyczne, bombki do stroików i na dekoracje okienne (na wstążkach można zawiesić w oknie, robiąc coś jakby kurtynę).
        No i świece, ale też nie jakieś udziwnione. Albo zwykłe, albo w szkle bez ozdób.
    • powodzenia_juno Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:40
      Bez kiczu to chyba tylko naturalne ozdoby, może z wstążkami, filcem, ale to musiałoby być robione własnoręcznie lub przez osobę utalentowaną i staranną, żadna chińszczyzna. Do zielonych gałązek to pewnie czerwień, żeby było widać.
      Do tego może jakaś antyczna świąteczna porcelana (z all np) w umiarkowanej ilości.

Osobiście lubię kicz 😊
    • mayaalex Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:45
      U nas choinka zazwyczaj jest czerwono-zlota ale do tego przez lata dozbieralismy rozne ozdobki wlasnorecznie wykonane przez dzieci wiec wychodzi troche tradycyjnie, troche chaotycznie - generalnie nam pasuje bo jest taka domowo-urokliwa, jak dla nas wlasnie magiczna (ale niezbyt do pinteresta sie nadaje).
      Fajne rzeczy ma John Lewis, zajrzyj na ich strone, maja ozdoby tematyczne (jesli nie mieszkasz w UK to oczywiscie trudno dokladnie takie zestawy kupic ale jako inspiracja bardzo fajne).
    • gama2003 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 22:50
      U mnie zielono, czerwono, złoto i srebrnie 😉.
      Ale i drewno jest i szkło przezroczyste. Białego i papierowego też, znaczy kolor ,, pakowy,, 😉
      Pierdylion świec i lampionów, choć te ostatnie proste.
      Kicz oscylujący ku Skandynawii wychodzi.
      Tak ma być. Otulająco do tego, koce, plecy i poduszki w ilości niepoliczalnej.
      • irenkakwitek Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:01
        Skąd poduszki i koce?
        • powodzenia_juno Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:05
          Największy wybór chyba na all. Ja mam większość z home and you, ale ja lubię świąteczny kicz, jak napisałam. W sieci Homla mogą też być całkiem ok, już niekoniecznie kiczowate, takie zwykłe.
          • powodzenia_juno Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:10
            No i to przecież nie musi być koc świąteczny, wystarczy np. ciemnozielony, czerwony czy w kratę z porządnej wełny, wtedy z pewnością unikniesz kiczu.
        • gama2003 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 07.11.22, 23:11
          Zewsząd, wszedzie tego pełno.
          Mam chyba z kazdego sklepu w którym występują poduszki. H&m, sinsay, zara.
          Nie przejdę obojetnie jesli mi jakaś w oko wpadnie.
      • kloi0505 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 06:48
        Przez takich jak ty i tobie podobnych Ziemia tonie w śmieciach. Matki które mają gdzieś, jaki syf zostawią następnym pokoleniom.
        • jkl13 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 07:09
          Dlaczego? Myślisz,że gama po każdych świętach wyrzuca ozdoby i co roku kupuje nowe? I te poduszki i koce też jednorazowe są? Ja też mam pierdylion dekoracji świątecznych, pół strychu zajmują, wystawiam je rotacyjnie, bo jest ich tak dużo, ale na bogów - niczego nie wyrzucam, wręcz przeciwnie. Wystarczy nie kupować taniego plastiku, który faktycznie nie przetrwa jednych świat, a pójść w klasykę typu szklane bombki, drewniane i porcelanowe ozdoby, trwałe - nawet poliestrowe - materiały i już nie zaśmiecamy planety, bo nie produkujemy śmieci. Ba, u mnie ozdoby dostają czasem drugie, trzecie i kolejne życie i podlegają odnowieniu, przerobieniu i ponownemu wykorzystaniu.
          • gama2003 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 10:22
            Po świętach to ja cały dom wywalam i idę do nowego, z wystrojem na nowe okolicznosci. A to można inaczej ?

A tak serio to inne niż poduszki dekoracje miewają i po 20 lat. Różnie.
            Moje następne pokolenie domowe poduszki bardzo lubi i śmiem mniemać, że swoje pisklęta kiedyś manią zarazi.
            A jakby się trafił ekolog antypoduszkowiec, to spokojnie mój dorobek da się recyklingować.
            Wolę zasmiecać planetę poduszkami, niż wątki nawiedzonymi tekstami.

• eliszka25 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:15
          A to poduszka z wzorem świątecznym generuje więcej świeci niż zwykła? Zawsze mam poduszki na kanapie, zmieniam je pod koniec jesieni na „zimowe”, a wiosną na „letnie. Czyli 2x w roku otwieram skrzynię w tejże kanapie i wyjmuję jedne poduszki, a wrzucam do środka inne. Od lat te same. Czasem coś nowego wpadnie mi w oko i dokupię, ale nie zauważyłam powstawania jakichkolwiek śmieci przy wyjmowaniu poduszek z kanapy czy przynoszeniu ozdób świątecznych z piwnicy 🤷‍♀️.
          • nuta15 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:41
            U mnie kolory złoty, biały z akcentami srebra, jasnej szarości i brązu. Choinka i wianek z naturalnych gałązek, bombki, gwiazdki, śnieżynki, świece, szklane świeczniki, białe światełka, poszewki na poduszki z reniferem, podkładki na stole, Z kiczowatych dekoracji choinka z koralików, mały srebrny renifer i krasnal.w szarym ubranku.
          • heca7 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:42
            No chyba, że się człowiek potknie na schodach z pudełkiem szklanych bombek wink
            W zeszłym roku kupiłam sobie (wg najbardziej kiczowata rzecz ever) porcelanowy zaprzęg św Mikołaja z Villeroy&Boch. Po bodajże 4 dniach stania figurek, za renifery wcisnął się kot, przewrócił jednego i ułamał mu różek sad Dwa dni później córce przewróciła się torebka i ułamała drugi sad
            • heca7 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:42
              Wg męża miało być wink
              • nuta15 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:57
                Mój renifer też ma złamany i sklejony rożeksmile
                • heca7 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 09:05
                  Bo te renifery ogólnie mało stabilnie stoją.
                  • gama2003 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 10:26
                    Mam jednego, stary już śmieć z 20 lat ma. Trzyma się dobrze, kicz srebrny ceramiczny.
                    A te Villeroye śliczne są, za mną chodzi duża choinka lampionik. I pociąg. I karuzela 😀.
                    • heca7 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 17:56
                      Dużą choinkę z dziećmi, która ma miejsce na świeczkę a w podstawie pozytywkę wczoraj kupiłam smile Uprzednio obmacując czy jest stabilna. Do niej dokupiłam ledowe tee-lichty. Na sklepie mieli tylko dwie, jedną na wystawie, drugą w magazynie. Podobno w zeszłym roku asortyment świąteczny w większości wyprzedał im się w listopadzie.
    • heca7 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:37
      Przeglądam internet. I tutaj chciałam was trochę ostrzec-kupiłam poduszki w BBHome a górę pieniędzy. Poduszek od trzech tygodni nie widu nie słychu a na infolinii nikt nie odpowiada sad Więc jak coś tam wpadnie wam w oko to kupujcie tylko stacjonarnie. W ogóle jakoś mi w tym roku kiepsko idzie. Bo wczoraj dostałam zwrot kasy z Allegro za kalendarz adwentowy z kosmetykami. Sprzedawca dostał info, że kalendarze są niepełne, brakuje kosmetyków w niektórych pudełkach i odesłał całą partię. Tyle dobrego, że sam zadzwonił i pieniądze zwrócił.
    • ritual2019 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 08:53
      Przejrzyj Internet, pomyslow jest od groma, moze cie cos zainspiruje.
    • tilijka123 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 10:03
      U mnie dekoracje są raczej oszczędne. Zwykle ograniczam się do choinki (ozdoby mix wzorów i kolorów), jakieś świeczki w kształcie choinek, stroik na stół.

W tym roku pojawiły się koty i o choince myślę z przerażeniem (wszystkie bombki mamy szklane). Do tego kocur kilka miesięcy temu podszedł do światełek zawieszonych w sypialni i po prostu odgryzł jedną szklaną żarówkę.
      Kupiłam choinkową girlandę na karnisz i zamierzam ozdobić ją światełkami i bombkami.
    • aqua48 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 11:54
      Boisz się kiczu i nie umiesz zestawiać ze sobą rzeczy tak żeby do siebie pasowały to zrezygnuj, albo wynajmij kogoś kto to potrafi.
    • enigma81 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 13:33
      Dla mnie najważniejsze jest, żeby wszystkie światełka - te na choince i te gwiazdki w oknach i inne - miały tą samą barwę światła. Takie zboczenie.
      • asia.sthm Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:27
        > Takie zboczenie.

Podzielam to zboczenie.
        A juz te wszystkie mrugajace kazda w innym kolorze to zbrodnia.
        • enigma81 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:35
          O, czyli nie jestem sama! Miło smile
          • asia.sthm Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 18:59
            enigma81 napisała:

> O, czyli nie jestem sama! Miło smile

Cala druzyna nas jest. Znam wiele osob co za "złe" swiatło udusza siebie i otoczenie.
            • loganberry Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 20:13
              No to jest przecież podstawa!
    • loganberry Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 15:31
      Ja lubię ciepło, przytulnie i naturalnie. Robotę robią przede wszystkim:
      - światełka (delikatne, ciepłe)
      - zielenina (gałązki w wazonie, wieniec, jemioła, choinka)
      - tekstylia kanapowe (pledy, poduchy - dużo)
      Reszta w ilościach symbolicznych.
      Kolory: biel, ciemna zieleń, drewno. Odrobina czerwieni w dodatkach (drewniany konik, kilka zawieszek). Na choince pierniczki, drewniane i słomiane ozdoby, kilka bombek malowanych w przedszkolu przez dzieci. Wszystko.
    • chococaffe Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 19:04
      Podepne się - w czym podajecie (chodzi o naczynie wspólne) barszcz czysty? Nie przychodzi mi do głowy nic poza wazą, a gotowych porcji chciałbym nie podawać.
      • powodzenia_juno Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 19:10
        Moja ciocia wyszła z założenia, że liczy się praktyczna strona przedsięwzięcia i podaje w dzbanku z kamionki, z którego nalewa do bulionówek, gdy już każdy dostanie pożądaną liczbę uszek.
        • chococaffe Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 19:13
          Problem polega na tym, że dobrze by było, żeby dzbanek pasował do reszty czyli porcelana biel, kobalt i srebrnozłoty. Nic poza czystym "szklankowym" dzbankiem nie przychodzi mi do głowy.
          • asiairma Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 20:53
            Do porcelany w bieli, kobalcie i srebrnozłotym pasuje tez dzbanek w bieli, kobalcie, złotym i srebrnym smile
            Ale i żółty będzie dobrze wyglądał, i limonka. I czerwony. Nawet pomarańcz. No jakoś brązu sobie nie wyobrażam w tym zestawieniu smile
            • chococaffe Re: Świąteczny wystrój wnętrza 09.11.22, 07:23
              Chyba faktycznie pójdę w jakiś kontrast do dopasowywanie na siłę może się nie sprawdzić.
      • jkl13 Re: Świąteczny wystrój wnętrza 08.11.22, 23:55
        W porcelanowym dzbanku do kawy. Od kompletu. Bo kawę od wieku lat robi ekspres, więc barszczyk spokojnie można podać w dzbanku smile
        • chococaffe Re: Świąteczny wystrój wnętrza 09.11.22, 07:22
          Ja dzbanek do herbaty używam do herbaty, więc odpada.
    • homohominilupus Re: Świąteczny wystrój wnętrza 25.11.22, 16:50
      O jaki uroczy spamik.
      Kosz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka