Dodaj do ulubionych

Norwegowie zazdroszczą Polakom

08.11.22, 11:39
Widzę, że dalszy ciąg norwesko-polskiej dramy: "Norwegowie zazdroszczą Polakom
To, co opisuje dr Sapieżyńska jest prawdą, ale tylko częściowo. W rzeczywistości jest jeszcze gorzej. Polacy są spychani na margines. Kończy się to depresją i uciekaniem w alkohol.

Pracuję tutaj jako psycholog kilkanaście lat i zapewniam, Polacy przeżywają tu dramat.

Jesteśmy wyśmiewani i marginalizowani nie tylko ze względu na nasze pochodzenie, ale też ze względu na naszą religię, często lepsze wykształcenie, inteligencję, talenty.

Norwegowi zazdroszczą Polakom, ponieważ z natury są zazdrośni. Tu nie chodzi tylko o rasizm, to chodzi o pewne socjologiczne aspekty, między innymi o to, że Norwegowie muszą być najlepsi i nie akceptują nacji, które mogą im "zagrozić". Polacy są tu przecież znani ze swoich kompetencji, niezależnie od zawodu."

www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/tego-norwegowie-zazdroszcza-polakom-polacy-na-emigracji-reaguja-list/nvbv4c1,07640b54
Chyba bym nie chciał żyć wśród takich zadrośników smile

Potwierdzacie te doświadczenia czy nakręcanie gównoburzy?
Obserwuj wątek
    • bergamotka77 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 12:20
      Powiem szczerze, bo znam oczywiście oba teksty, że jestem zszokowana przytoczonymi w nich historiami. Miałam o Skandynawach lepsze zdanie. Mieszkałam w UK i USA i nigdy nie spotkała ani mnie ani mojego dziecka żadna nieprzyjemna sytuacja ze strony tubylców.
      • bywalec.hoteli Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 12:22
        No ale Ty byłaś tam klasa wyższa, coś jakby przyszły naczelnik prowincji w Indiach przyjechał z małżonką studiować na Stanford.
        • zonawedrowna Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 12:46
          Mężu, czy brygadzista wie co robisz w godzinach pracy?
          • bywalec.hoteli Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:06
            Zapytaj swojego lekarza psychiatrę.
            • zonawedrowna Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:16
              Mężu, po słynnym wątku na Twój temat śmieją się ze mnie w całym Świerczewie.
              • bywalec.hoteli Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:30
                a nie, to jednak Marek a nie Lajtova
                nie mieszkam na Swierczewie, ostatni raz sto lat temu byłem
                • zonawedrowna Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:51
                  Heniu, gdy się budzisz rano szukasz marka pod łóżkiem? Po nocach siedzisz na portalach a ja sama. Wstyd
                  • auksencja15 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:53
                    😂
                    • zonawedrowna Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 14:01
                      I jeszcze wypisuje na forum, ze jakas memfiske by ujeżdzal sad
                      • princesswhitewolf Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 14:05
                        Iwonia zrob cos bo te powyzsze gadki zonywedrownej to naprawde jakaz zenada
                        • zonawedrowna Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 14:11
                          Żenada to Heńka pisanie. Szwagier mu robotę za granicą kiedyś załatwił, a on potem pisze na forum ze sikal tam na parkingu. Albo że chce seksa z dwiema murzynkami na raz. A potem włazi do łóżka nad ranem i śpi do południa .Tyle z jego nocnej zmiany . Siedzi tylko przy komputerze. Wstyd na cale Świerczewo.
                          • princesswhitewolf Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 16:35
                            Zonawedrowna ale to byly inne watki. Tam w tych watkach na ten temat, nie tu.
                        • bywalec.hoteli [...] 08.11.22, 16:11
                          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                          • bywalec.hoteli [...] 08.11.22, 16:37
                            Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • princesswhitewolf Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 14:04
          >No ale Ty byłaś tam klasa wyższa, coś jakby przyszły naczelnik prowincji w Indiach przyjechał z małżonką studiować na Stanford

To bez znaczenia kim jest. Brytyjczycy to wyspiarze i od wieków mieli przypływajacych obcokrajowcow i sami tez plywali. Do Norwegii nikomu sie nie palilo plynac za bardzo. Poza tym maja w UK zamorskie tereny z ktorymi sa ciagke kontakty i ludzie tam mieszkajacy sa nieco inni.
          W UK jest tez amalgamacja i multikulti. Jest tyle obcokrajowcow z pierwszego drugiego czy trzeciego pokolenia ze nikomu sie nie chce pytac where are you from

Zupelnie inna sytuacja niz w Norwegii
          • bergamotka77 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 20:49
            Dokładnie. To prawda, mój mąż dostawał propozycje pracy na uniwersytecie albo w dużej firmie. Ale ja jeżdżę za granicę od ponad 40 lat, miałam chlopakow z innych krajów, znajomych i nikt mnie nigdy nie potraktowal niefajnie z powodu pochodzenia. Dla mnie bycie Polką to duma. Nie mam kompleksów względem innych nacji.
            • bywalec.hoteli Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 21:41
              bergamotka77 napisała:

> Dokładnie. To prawda, mój mąż dostawał propozycje pracy na uniwersytecie albo
              > w dużej firmie. Ale ja jeżdżę za granicę od ponad 40 lat, miałam chlopakow z in
              > nych krajów

Dokładnie to miałem na myśli kiedy pisałem żeście klasa wyższa.
              • zonawedrowna Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 22:17
                bywalec.hoteli
                20.04.18, 12:00
                wyszło mi, że jestem klasa średnia wyższa, a jak trochę się postaram to doszlusuję do wyższej niższej
              • bergamotka77 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 23:18
                Może średnia wyższa. Nie przesadzajmy.
          • rosapulchra-0 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 15:10
            Drugie czy trzecie pokolenie mówi z akcentem, pierwszemu się też zdarza, ale rzadziej.
            Niedawno byłam w szpitalu (znowu), pierwszych dwóch dni nie pamiętam, bo spałam, ale potem już byłam komunikatywna. I przyszła jedna młoda pielęgniarka na nocny dyżur. Na początku nasza znajomość nie zaczęła się miło, ale jej koleżanka ją broniła mówiąc, że dziewczyna jest bardzo miła, ale na nocnym dyżurze jest dziś sama, no i wiadomo, że wszystko będzie wolniej szło.

Potem ta pielęgniarka o imieniu Melissa podłączała mi kroplówki i zapytała skąd jestem. Oczywiście odpowiedziałam, że z Polski, a ona z jakiego miejsca w Polsce jestem, powiedziałam, że z Warszawy. A ona na to, że ostatnie wakacje spędziła właśnie w Polsce, opowiedziała, że była w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, i jeszcze w kilku mniejszych miejscowościach. Powiedziała, że jej chłopak uwielbia Polaków i Polskę i stąd ta wycieczka. A już planują kolejną.

To była bardzo fajna rozmowa. I pielęgniarka okazała się bardzo miła.
      • kloi0505 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:05
        Opinia bliskiej mi osoby, która mieszkała w jednym z państw skandynawskich 8 lat: "Jak tam przyjechałam, myślałam jacy oni są mili. Po roku doszłam do wniosku, że gdyby mogli to by mnie w łyżce wody utopili".
    • abidja Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 13:57
      Czyli Polacy to masochisci. Tak im zle ale jest ich tam, w Norwegii ponad 200 000.
      Nikt ich nie lubi, wszyscy sie z nich smieja,a oni cierpia i niosa swoj krzyż.
      Biedactwa.
      • nenia1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 14:16
        Dlaczego piszesz, że nikt?

Przecież tam są różne wypowiedzi.
      • ritual2019 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 14:24
        Przeciez to standard, zamilowanie do martlorogii, zawsze zle, zawsze cos nie tak, zawsze pokrzywdzeni ale jezdza albo zyja poza Polska latami.
        • ajaksiowa Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 15:59
          oglądałam ostatnio serial norweski ,,Borderliner,,nic złego o polakach nie mówili😲😲😲
      • droch Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:35
        Dzień dobry, nazywam się Milijon – bo za miliony kocham i cierpię katusze...
    • panna.nasturcja Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 16:04
      Trudno żeby chodziło o rasizm, skoro rasa ta sama.
      Badania pokazują, że nie ma istotnych statystycznie różnic w rozkładzie inteligencji współczesnych społeczeństw zachodnich.

Nie obawiaj się życia wśród Norwegów, siedź na dupie w swoim zaścianku, nikt Cię tam nie chce.
    • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 16:07
      bywalec.hoteli napisał:

> Pracuję tutaj jako psycholog kilkanaście lat i zapewniam, Polacy przeżywają tu
      > dramat.

No mój Boże, niech szybko wracają do kraju.
      • asia.sthm Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 16:45
        > No mój Boże, niech szybko wracają do kraju.

I niech kazdy z 200 tysiecy pare karnistrow ropy ukradnie i wywiezie do Polski. Norwegowie nie chca sie dzielic wiec trzeba im podebrac.
    • szafireczek Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 16:49
      Coś tam na rzeczy było w mediach i to dość głośno w kwestii talentów - jak wygrywała Kowalczyk, czy nasi skoczkowie....niezbyt elegancko się Norwegowie zachowywali.
      • angazetka Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 21:48
        Podobnie jak Polacy, gdy wygrywała Marit Bjoergen. Albo Niemiec Sven Hanavald.
        • szafireczek Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 12:34
          Raczej nie na tym poziomie...

Np. tu ze wspomnień p. Kowalczyk

"(...)W czasie mistrzostw byłam przez tubylców wyklinana i po norwesku, i po angielsku, i pokracznie po polsku w tak obraźliwy sposób, że gdybym zacytowała, to pewnie tekst by się nie ukazał. Podczas zwykłych treningów, podczas testowania nart, podczas rozgrzewek przed zawodami. Nawet gdy robiłam zakupy. Dwa tygodnie ciągłego mieszania z błotem. Moich rodziców, którzy dopingowali na jednym z podbiegów, pijani Norwegowie zmusili do zwinięcia polskiej flagi. Nie mówiłam o tym, bo z drugiej strony miałam wielkie wsparcie Polaków, których przecież w Norwegii żyje i pracuje wielu. Głównie ze względu na nich nie chciałam większej wojny. Wiadomo, biegówki dla większości Norwegów są świętością. (...)"

Źródło: wyborcza.pl/7,154903,21070552,justyna-kowalczyk-przy-popcornie-o-biegach.html?disableRedirects=true
          • angazetka Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 12:41
            No z Hannavaldem to ostro było, obrzucanie przedmiotami itd.
            • szafireczek Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:19
              To faktsmile
          • asia.sthm Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:09
            Ale to mowi obrazona na Norwegie kobieta sportsmenka. Niestety wsrod kibicow choler jest od groma w kazdym sporcie wiec i jej sie pewnie nie raz oberwalo ale tekst jest małostkowy i nieprzyjemny.

Jeden z wielu komentrzy pod artykulem, ktore zmieniaja perspektywe:

jakar12
            05.12.2016, 13:25
            Mieszkam w Norwegii od 26 lat. Niejednokrotnie bylem na trasach biegowych podczas zawodow w tym i z udzialem Kowalczyk. Nigdy nie slyszalem buczenia albo gwizdow na nia ani na kogos innego. Norwegowie najbardziej konkuruja ze szwedami tu sa naprawde czuli (najgorzej przegrac ze szwedem), ale i zawdnicy ze Szwecji sa w Norwegii oklaskiwani i dopingowani. W norweskim sporcie nie ma pojecia wroga, a konkurenta sie szanuje. Czyzby jedna jedyna Justyna byla tu wyjatkiem, bo o innych wybuczanych atletach nie slyszalem.

i jeszcze jeden:
            Marcin Goralczyk
            06.12.2016, 20:59
            Kibicowałem Pani w 2001 roku w Oslo i w każdym następnym tam na Holmenkollen i w Lillehamer. Zawsze z Polską flagą i NIGDY nie doświadczyłem tam na trasach obok setek Norwegów NICZEGO o czym Pani wypisuje. NICZEGO. Wręcz przeciwnie. Oczywiście temat leków na astmę i dopingu jest bulwersujące ale nijak nie mogę powiązać go z Norweskimi kibicami, dla których jest to dotkliwy cios.
            • szafireczek Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:23
              Ale o tym pisała także norweska prasa i tv...to że są osoby, które nie były świadkami...smile no cóż, na księżycu też cytowani panowie nie byli, ale to chyba nie powód, by ogłosić światu, że nie istnieje...
      • skat_0 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 21:51
        Jak oglądam skoki w norweskiej tv - nie ma Norwega na podium, nie ma szans, zeby puścili dekorację i hymn dla innych krajów to przełączam na niemiecką zdf
        • bergamotka77 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 23:28
          skat_0 napisała:

> Jak oglądam skoki w norweskiej tv - nie ma Norwega na podium, nie ma szans, zeb
          > y puścili dekorację i hymn dla innych krajów to przełączam na niemiecką zdf

Serio? 😮 To jest dla mnie niepojęte. Cała moja sympatia dla Skandynawii topnieje z godziny na godzinę.
          • angazetka Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 12:41
            A u nas niby puszczają, jak nie ma Polaków na forum?
          • hanusinamama Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:13
            Taka światowa dziewczyna wyrabia sobie zdanie na podstawie kilku wpisów na forum??
            • szafireczek Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:34
              Można sobie poczytać o plusach i minusach, stereotypach i obyczajch i standardach, np.:
              P. Mikołajczaka "NOrWAY. Półdzienniki z emigracji", I. Wiśniewskiej "Hen. Na północy Norwegii", czy M. Czarneckiego "Dzieci Norwegii", ale też A. Kurek "Szczęśliwy jak łosoś" - w tej, obok fantastycznej treści - Autorka podaje cały spis ciekawych książek o Skandynawii - bardzo polecamsmile
              • hanusinamama Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:55
                Ja mówie, o Berdze, która mieszkała i w USA i GB, miała chłopaków z wielu róznych krajów, po świecie jeździ, w świecie bywa...i zdanie sobie wyrabia na podstawie kilku wpisów na forum e-mama??
                • suki-z-godzin Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 14:49
                  hanusinamama napisała:

> Ja mówie, o Berdze, która mieszkała i w USA i GB, miała chłopaków z wielu rózny
                  > ch krajów, po świecie jeździ, w świecie bywa...i zdanie sobie wyrabia na podsta
                  > wie kilku wpisów na forum e-mama??

to przecież 100% bergi w berdze wink łatwiej ją podpalić niż paliwko esbit, po prostu taka już jest – trochę zwariowana, ekscentryczna, nieprzewidywalna. 🤡
                  • hanusinamama Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 19:54
                    Zmienna. Tu jejczy na Norwegów....a wyżej 9ale też 5 minut później nie moze uwieżyć co o nich pisza, gdyż ona Skandynawie wielbii
    • anorektycznazdzira Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 17:13
      Och znam to. Jak się jest takim ideałem, to przecież każda nacja będzie zazdrościć i skrycie nienawidzić, pasywno-agresywnie dopyer**lając ideałowi, od Chin przez Europę jak długa i szeroka po obie Ameryki.
      Pozdrawiam z Norwegii.
      • skat_0 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 21:54
        Kocham program o remontach hytte Eventyrlig oppussing - Norwegia jest piękna
    • volta2 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 21:52
      oczywiście forumki nigdy niczego nie słyszały, bo nie miały jak

kultrua, obycie, świadomość politycznej poprawności znikąd się nie wzięła. to tylko na forum panie takie mocne w gębie i prezentujące swój poziom, w realu to tak nie działa.

• livia.kalina Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 22:06
        Ja akurat słyszałam. Kuzynka mojego męża od 15 lat mieszka z mężem w Norwegii (też Polakiem, poznali się w Norwegii). Oboje mają dobre prace, kupili kilka lat temu śliczny domek. Latamy do nich na kilka dni praktycznie co roku.
        Nikt im niczego nie zazdrości, Norwegowie (pracodawcy, sąsiedzi, przyjaciele, znajomi) traktują ich bardzo dobrze, nikt ich nie dyskryminuje. Norwegia to ich raj na ziemi.
        • gama2003 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 12:24
          Mam podobne wieści z pierwszej ręki.
          Kilka zadowolonych rodzin. I nie w głowie im powroty i narzekanie. Żyją wygodnie i spokojniej niż w Polsce. Wtopieni w środowisko.
        • sylwianna2018 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 20:49
          Moja siostra mieszka wraz z mężem Polakiem i synkiem w Norwegii od 15 lat. Oboje pracują z przerwą na odchowanie młodego. Pochowali polskie dyplomy i pracują na produkcji (żywnosci i szklanych tafli). Normalne zajęcia, nic prestiżowego. Zaczęli życie w Norwegii od 4 mcy w przyczepie, potem wynajęli mieszkanie, potem po 2 latach od przyjazdu wzięli kredyt plus oszczędności i kupili dom na przedmieściu, potem po kilku latach kupili na wynajem mieszkanie, w którym kiedyś mieszkali. Mieszkanie to w tamtym roku sprzedali i kupili nowy większy dom. Poprzedni dom wynajmują polskiej rodzinie. Jedyne nieprzyjemne zdarzenie to niechęć sąsiadki z pierwszego domu. Nie mieściło jej się w głowie, że polskie małżeństwo ma taki jak ona dom. No i jeszcze po co im firanki w oknach? 🤣. Przeszło jej po urodzeniu się dziecka. Zaczęła sama zagadywać do wózka, potem mój siostrzeniec często odwiedzał jej koty i psa. Siostra po krótkim czasie od wprowadzenia się dostała klucze od innych sąsiadów - małżeństwa Norwega i Azjatki gdy ci wyjeżdżali na urlop. Karmiła ich barwną ptasią menażerię. Teraz też ma spoko sąsiadów Norwegów. Przyjaźnią się z innymi polskimi rodzinami, także z Litwinami, Tajką i wieloma Norwegami, z którymi pracuje lub pracowała. W sensie bywają u siebie, składają życzenia na fejsie, dzieci do siebie przychodzą. Dziecko bez problemu przeszło przedszkole, teraz jest w 3 klasie. Młody mówi płynnie po polsku, norwesku i nieźle po angielsku. W domu mówią wyłącznie po polsku. Siostra i szwagier nieźle mówią po angielsku i średnio po norwesku. I tak sobie żyją. Bez jakichś złych doświadczeń ze strony tubylców. Dwukrotnie załatwiali spory kredyt w banku, załatwiają sprawy w urzędach, siostra miała dwukrotnie poważny zabieg w klinice. Może mają szczęście, a może brak im skłonności do ślamdania i narzekania.
          • asia.sthm Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 21:06
            > Może mają szczęście, a może brak im skłonności do ślamdania i narzekania.

Ladna historia i ladne podsumowanie. Dobrym ludziom dobrze sie wiedzie po prostu. Pozdrow siostre.
            • milva24 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 22:02
              Historia ładna ale nie zawsze dobrym ludziom dobrze się wiedzie.
    • abidja Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 22:09
      To mnie urzekło:
      "Norwegowie są zamkniętym i bardzo homogenicznym społeczeństwem. Są to ludzie bardzo twardzi, pracowici i dumni ze swojego dziedzictwa i pochodzenia. Niestety, Norwegia jest zepsuta swoim bogactwem, wolnością i swoją historią."

Norwegia nie jest homogeniczna i nigdy nie była. Norwegia nie jest zepsuta bogactwem bo tu zawsze byla bieda, jeszcze w latach 70- 80 panowała tu taka bieda,ze czesc wyemigrowała do USA. Mieszka ich tam az 4 mln obecnie.
      Dodatkowo jak interpretowac to "zepsucie"? Imperatyw w Norwegii to socjalizm demokratyczny. Co oznacza,ze bez wzg na partie ktora wygra nie ulega to zmianie. A dbanie o najsłabszych w spoleczenstwie jest tak naturalne jak oddychanie.
      Wolnosc - Norwegia byla pod zaborem Danii przez 300 lat, potem Szwecji. Pieknie nazywana "unia". 1905 r.odzyskała niepodleglosc. To kiedy zdazyla sie "zepsuc" ta wolnoscia?
      A ich historia jest wyjatkowo trudna,chocby pod czas II w.s ,gdy Szwecja udawała neutralnosc on mieli walke "podziemną".
      Bardzo tendencyjny artykuł,bardzo tendencyjne wypowiedzi. Jakby zabraklo refleksji.

• bergamotka77 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 23:24
        No faktycznie trudna historia, zwłaszcza z Quislingiem, norweskim nazistowskim kolaborantem. Naprawdę mają być z czego dumni. Żyją na uboczu Europy i upajają się swoją wyższością. W czym są lepsi od Polaków? W tym, że mają wyższe zarobki? Myślę, że nasza rola w historii Europy była i jest znacznie większa.
        • livia.kalina Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 08.11.22, 23:30
          "upajają się swoją wyższością"

Skąd ty w ogóle bierzesz takie pierdoły?
        • abidja Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 00:55
          Nie no,masz racje jeden Quisling przekresla wszystko. Nic juz Norwegii nie uratuje,nawet ratowanie Żydow, 300 okupacja, czarna smierc ktora wybiła ich prawie do nogi, fundusze norweskie ktorymi wspomaga polskie spoleczenstwo, pomoc uchodzcom dotknietym wojna i glodem. Tak,to wielkie nic wobec martyrologii polskiej... Bo u nas to zdrajcow nie ma,nie było i nigdy nie bedzie. Stodoly nie ploneły, nikt Żydów nie wydawał i w lesie nie mordował.
          Narod bez skazy.
          • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 07:06
            Gdybyśmy mieli tyle ropy i gazu, to funduszami norweskimi wspomagalibyśmy Norwegię. Ich status w dużej mierze nie wynika z ich zajebistości, tylko z renty surowcowej. Takiej samej jaką mają RoZjanie czy Arabowie w Zatoce Perskiej. Gdyby nie to, byliby dalej niezamożnym kraikiem rybnym na peryferiach Europy.

A wracając do wojny, tu też im się udało, bo nawet pod okupacją byli nadludzkimi Nordykami, którzy tylko chwilowo zbłądzili na złą drogę. ikt ich nie zabijał, nie wysiedlał i nie eksterminował.. Tak że ten czas, to był w zasadzie dla nich okres ciszy i spokoju, bo w zasadzie byli też na peryferiach wojny, nie licząc alianckich ataków niemieckie okręty w fiordach czy znanej akcji w Rjukan. Ale i tu główną robotę odegrali emigranci, który uciekli do UK, bo na miejscu brak było poważniejszych struktur ruchu oporu. Podobnie zresztą jak w Czechach, gdzie zamach na Haydricha przeprowadzili "importowani" dywersanci, gdyż na miejscu nie było kim się posłużyć. Ruch oporu nie istniał. Czesi żyli sobie spokojnie i względnie dostatnio, a masakra w Libicach to było pokłosie zabicia Haydricha, bo tego typu akcje eksterminacyjne w bratnich Czechach były w zasadzie ewenementem.

O Szwecji nie chcę mi sią nawet pisać, w zasadzie dziwię się, że nie zapadli się dawno ze wstydu pod ziemię.
            • abidja Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 10:30
              Dobrze wiedziec,ze pod czas II WS w Norwegii byla cisza,spokoj,zadnych trupow,przesladowan. A ruch oporu prawie w ogole nie istnial bo i po co. Nazisci byli wobec nich uprzejmi i mili. Dzien dobry mowili.

I jeszcze ropa i gazem nie chca sie teraz dzielić. Skąpiradła same w tej Norwegii.
              • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 12:57
                zbiam.pl/artykuly/niemiecka-okupacja-norwegii-w-latach-1940-1945/
                • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:02
                  wielkahistoria.pl/holokaust-w-norwegii-przez-lata-byli-dumni-z-pomocy-udzielonej-zydom-teraz-prawda-wychodzi-na-jaw/
                  • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:28
                    I to jeszcze trochę o okupacji w Norwegii, było całkiem jak w Polsce big_grin

"The Nazis believed that Norwegians were racially (although not culturally) superior to Germans, and Hitler hoped to win them over to his worldview. Rather than deploy the policies of mass extermination and slave labor used in Eastern Europe, he courted them using propaganda and incentives. With ambitious architecture and infrastructure projects, Hitler sought to literally and figuratively build bridges to Norway’s citizens, bringing them into the fold of his Greater German Reich.

time.com/5885434/nazi-norway-history/

• asia.sthm Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:32
                      Melikles chce udowodnic ze Norwegowie zazdroszcza Polakom historii. Kazdy zazdrosci i nie ma bata big_grin
                      • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:36
                        asia.sthm napisała:

> Melikles chce udowodnic ze Norwegowie zazdroszcza Polakom historii. Kazdy
                        > zazdrosci i nie ma bata big_grin
                        >

Znaczy czego, rozbiorów, PRL-u? Dziwne by to było.
                        • asia.sthm Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 14:06
                          > Znaczy czego, rozbiorów, PRL-u?

Wszystkiego. Szczegolnie bohaterstwa i okupacji II WS wlacznie z minimalnym przesladowaniem Zydow. Zobacz co wkleja.
                          Nie daruje tej ropy.
                          • bywalec.hoteli Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 14:39
                            przypominam ze melikles to jedno ze stu wcieleń durnego mareczka z rzeszowa
            • asia.sthm Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 11:41
              melikles:
              > Gdybyśmy mieli tyle ropy i gazu, to funduszami norweskimi wspomagalibyśmy Norwegię.

Ale dlaczego tylko Norwegie? Dyskryminujesz inne panstwa bez ropy? Wojne bys wywolal tym kumoterstwem.
              A caly twoj post to nieudana tragifarsa, lepiej fraszki pisz.
            • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:05
              melikles napisał(a):

> Gdybyśmy mieli tyle ropy i gazu

to byśmy wszystko przepieprzyli
              • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:14
                Przykro mi, że wszystko przepieprzasz. Jak z tym żyjesz?
                • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:16
                  melikles napisał(a):

> Przykro mi, że wszystko przepieprzasz. Jak z tym żyjesz?
                  >

Ja nie jestem prezesem wszystkich Polaków, więc nie twierdzę, że Polska to ja.
                  • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:24
                    Ale odpowiedziałaś za wszystkich Polaków.
                    • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:30
                      melikles napisał(a):

> Ale odpowiedziałaś za wszystkich Polaków.
                      >

Nie, mowa jest o Polsce a nie o Polakach. A o tym, co Polska ma zrobić z zasobami naturalnymi decyduje w tej chwili PiS. Patrząc na jego dokonania w obszarze gospodarki i finansów nie mam wątpliwości, że byłoby tak, jak napisała Hanusinamama.

PiS to nie Polacy ani nie Polska, to partia polityczna rządząca od 7 lat Polską.
            • hanusinamama Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:17
              Gdybyśmy mieli tyle ropy...to nasi rządzący częśc by ukradli a reszte zgubili...
              • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:19
                hanusinamama napisała:

> Gdybyśmy mieli tyle ropy...to nasi rządzący częśc by ukradli a reszte zgubili..

Resztki by popsuli ;-0
                • melikles Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:25
                  A jakby rządziła PO albo PSL?
                  • po_godzinach_1 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:31
                    melikles napisał(a):

> A jakby rządziła PO albo PSL?
                    >

Mam nadzieję, że jeszcze o tym sie przekonamy, oczywiście jeśli w Polsce znajdziemy złoża ropy.
                • niemcyy Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 15:12
                  Ojej, dlaczego tak brzydko żartujecie o tej ropie? Przecież niedawno rząd mówił, że Polska ma węgla na 200 lat i co, niby nie ma? Dlaczego z ropą miałoby nie pójść dobrze?
        • hanusinamama Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 13:16
          Oho berga wróciła w pełnej formie. Juz ci ta miłośc do Skandynawów stopniała??
    • milva24 Re: Norwegowie zazdroszczą Polakom 09.11.22, 07:49
      Nie wiem, nigdy żadnego Norwega nie spotkałam ale moje doświadczenie życiowe mówi mi, że wszędzie są ludzie i ludziska dlaczego by miało ich nie być w Norwegii?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka