Dodaj do ulubionych

Zaburzenia przetwarzania sluchowego

08.11.22, 17:13
Czy ktores dziecko emamy sie z tym borykalo i jak sobie poradziliscie? Jakies terapie? Zastanawiam sie czy faktycznie przynosza one rezultat, czy to tylko naciaganie, a jesli naciaganie to jak pomoc dziecku.
Obserwuj wątek
    • thea19 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 17:59
      dziecko nie ale ja mam - od kilku lat jako sprawa powypadkowa. Już rok czekam na terapię. Z własnego doświadczenia wiem, że trzeba wszystko zapisywać bo jednym uchem wpada a drugim wypada. Absolutnie odpada rozmowa przy udziale innych szeleszczących dźwięków lub z różnych pomieszczeń. Nie jestem w stanie nauczyć się nowego języka obcego. To takie słuchowe adhd.
      • lianis Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:03
        Jaka terapie?
        Zapisywanie nie jest rozwiazaniem u mlodego. Z opini poradni „tempo pisania wolne, w pisaniu ze sluchu opuszcza lub zmienia wyrazy na inne o podobnym znaczeniu, co potwierdza istotnie slaby rozwoj pamieci fonologicznej”
        • thea19 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 08:35
          tomatisa. Musisz mówić do niego powoli i wyraźnie oraz prosić o powtórzenie czy na pewno zrozumiał. Dla mnie to jest strasznie frustrujące, gdy słyszę a nie rozumiem. Raz się przydało - tfumąż może sobie burczeć pod nosem a ja i tak tego nie rozumiem. Gada więc sam do siebie.
    • nutella_fan Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 18:28
      Moje dziecko niby ma, niby na jakąś terapię chodziła, ale po jej zakończeniu wyniki testów były jak przed terapią. Nie pamiętam szczegółów, bo było to wiele lat temu. Potem córce dysleksję stwierdzili. Z tym też nic nie robiłam. Niespecjalnie wierzę w terapie, wg mnie to wyciąganie kasy od ludzi. Ale to moje zdanie.
    • stara-a-naiwna Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 19:01
      dziecko można wysłać do poradni psychologiczno-pedagogicznej
      oni zrobią badania i zalecenia = wydadzą opinię - dla szkoły i w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecko może mieć w szkole DAMOWE zajęcia

We Wrocławiu warunkiem badania przetwarzania słuchowego jest zrobienie badania słuchu - czy nie ma ubytku (tak zażyczyła sobie poradnia)
      • lianis Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:00
        To juz za nami.
        Badanie sluchu w normie.
        W opini z poradni „slaby rozwoj funkcji sluchowych w obrebie analizy i syntezy. Slaba jest rowniez koncentracja i pamiec fonologiczna (odpowiadajaca m. in. za zapamietywanie ciagu wyrazow polaczonych zwiazkami logiczno-gramatycznymi), co moze zaklocac proces opanowania wiedzy o kanal sluchowy, a takze niekiedy rozumienie sensu wypowiedzi.
        We wskazaniach zindywidualizowana sciezka ksztalcenia, dostal w szkole 5 godzin lekcji indywidualnych.
        To nie rozwiazuje sprawy. Chodzi o to ze nie wynosi nic z lekcji, mozna do niego mowic a on nie lapie, z nauka jest juz bardzo zle, efekty w stosunku do nakladu pracy sa znikome lub zadne.
        Dlatego rozwazamy terapie, zeby pomoc, ale pytanie czy one pomagaja
        • stara-a-naiwna Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:07
          DOBRY specjalista pomoże

ale to chyba tak jak z logopedami - jeden na 8 jest dobry i nie naciąga.
          Poczytaj opinie w necie, poszukaj specjalisty któremu warto zapłacić.

• berdebul Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 08:42
          Słuch w niskiej normie? Jeżeli tak, to trzeba się przyjrzeć, bo problemy ze słuchem można leczyć.
          Powinien miec inaczej przygotowane lekcje, najlepiej w małej grupie/indywidualnie, gdzie jest cisza, z odpowiednio dobranymi pomocami.
          Nie rozważam terapii, tylko działaj, bo każdy dzień to kolejne zaległości. Z Tomatisem mam dobre doświadczenia.
        • afro.ninja Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 13:45
          Moze nauka obrazkami?! Teraz to dość modne, powstają takie zeszyty do historii, biologii, jezyka polskiego.
          • zona_mi Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 13:48
            afro.ninja napisała:

> Moze nauka obrazkami?! Teraz to dość modne, powstają takie zeszyty do historii,
            > biologii, jezyka polskiego.

W szkole średniej czy na studiach nie wystarczy, nawet już w starszych klasach pdst to może być problem. Dziecko powinno nauczyć się uczyć, móc przyswajać treści ze słuchu, potrafić robić notatki. Bez pracy nad przetwarzaniem słuchowym raczej sobie z tym nie poradzi.
          • lianis Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 14:07
            W 7 klasie?
      • little_fish Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:30
        Jak dla szkoły to nie w ramach wczesnego wspomagania. Albo to, albo to.
      • maleficent6 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 23:16
        WWR to przecież coś zupełnie innego, dla maluchów.
    • zona_mi Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:26
      Polecono nam Neuroflow - niedługo kończymy pierwszą serię i okaże się, czy są już widoczne efekty.
      Dostaliśmy skierowanie z PPP, w Warszawie opracowano treningi słuchowe pod kątem deficytów dziecka i mam wrażenie, że już po kilku tygodniach nastąpiła pewna poprawa w wypełnianiu zadań, a dodatkowo coraz wyraźnej widać, co wciąż sprawia problemy.
      Zanim wykupiliśmy pierwszy pakiet, kontaktowałam się z kilkoma niezależnymi specjalistami i każdy uważał, że warto.
      • lianis Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 08:19
        Czemu akurat neuroflow?
        Nam juz polecano tomatisa, johansena, neuroflow i warnkego. Co specjalista to inna terapia. Na jakas pewnie sie zdecydujemy ale przeciez nie na wszystkie, a nie wiem ktora bedzie najlepsza
        • zona_mi Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 09:06
          lianis napisała:

> Czemu akurat neuroflow?
          > Nam juz polecano tomatisa, johansena, neuroflow i warnkego. Co specjalista to i
          > nna terapia. Na jakas pewnie sie zdecydujemy ale przeciez nie na wszystkie, a n
          > ie wiem ktora bedzie najlepsza

Nam zalecono różne do wyboru. Zdecydowaliśmy się na to, ze względu na łatwość ogarniania, bez potrzeby chodzenia dokądś robimy to w domu. Rozmawiałam też z kilkoma fachowcami, wyszło na to, że i Warnke, i Neuroflow byłoby OK. Na cis trzeba było się zdecydować, to akurat było chyba najprostsze. Mam nadzieję już w grudniu się dowiedzieć, jaki jest efekt.
          • zona_mi Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 09:08
            Treningi robimy 3 razy w tygodniu, do tego zajęcia kompensacyjne w szkole i dużo oswajania z dźwiękami naturalnymi, mam nadzieję, że zadziała.
          • miki.20105 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 10:26
            My dostaliśmy zestaw Tomatisa do domu wiec dziecko słuchało kiedy chce i starszy syn tez się załapał przy okazji
    • miki.20105 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:40
      Mój syn miał ten problem w 1 klasie. Miał trzy terapie tomatis w domu i chyba pomogło bo teraz będąc w 3 klasie bardzo dobrze się uczy i szybko zapamiętuje. Nadal trzeba mu dwa trzy razy powtarzać ale jest już dużo lepiej.
      • miki.20105 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 08.11.22, 22:44
        U syna był problem z zapamiętywaniem, przekręcał wyrazy. Bardzo czesto w przedszkolu chorował na zapalenie uszu i miał niedosłuch. W 1 klasie już ze słuchem było Ok ale mieliśmy dużo do nadrobienia. Terapia pomaga ale tez trzeba mieć cierpliwość
      • lianis Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 08:16
        No wlasnie tomatis chyba ma najwiecej pozytywnych opinii, ale tez jest dosc intensywny.
        Zalezy do kogo sie trafi jeden logopeda poleca tomatisa, inny johansena, jeszcze inny neuroflow czy warnkego
    • solarpowerprincess Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 09.11.22, 15:10
      Córka. ma terapię neuroflow. BAARDZO duży postęp.
    • la_mujer75 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 10.11.22, 11:47
      Mój Starszy miał takowy problem. Ponad 11 lat temu robiliśmy Tomatisa.
      Pomogło.
      • atanazja0 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 10.11.22, 19:43
        W okolicach Warszawy Centrum Słuchu w Kajetanach, na NFZ, prowadzą różne tego typu terapię, 3× po tygodniu w odstępach. Jednak oczekiwanie b. długie. Mają też oddział na ul. Mochnackiego w Wawie.
        • thea19 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 10.11.22, 20:10
          Mój syn czeka tam prawie 3 lata, ja ponad rok. Bez sensu.
          • stephanie_harper2 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 13.11.22, 18:07
            A ja popieram Kajetany, fakt czeka się ale bez przesady my czekaliśmy pół roku. Trzeba mieć skierowanie z ppp i tyle. W samych Kajetanach są badania, terapia na Mochnackiego. Dawno to było to dokładnie nie pamiętam, parę tygodni chyba trwa.
            • thea19 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 13.11.22, 18:18
              Na terapię czekamy długo a nie na wizytę
        • inga0522 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 19.01.23, 15:48
          4 lata już czekam i okazało sie że musze iść ponownie po skierowanie żeby zapisac się na wizytę. Podobno, jkąś wizytę miałam , która ominełam, i czy ja nie wiedziałam.
          • inga0522 Re: Zaburzenia przetwarzania sluchowego 19.01.23, 15:49
            o czym nie wiedziałam miało być

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka