Dodaj do ulubionych

Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś

10.11.22, 15:32
nie powinien pociągnąć do odpowiedzialności za wprowadzanie opinii publicznej w błąd?

wydarzenia.interia.pl/lubelskie/news-szefowa-sanepidu-odeszla-dostala-odprawe-i-wrocila-na-to-sam,nId,6402991
Miała prawo przejść na emeryturę, miała prawo dostać odprawę emerytalną i miała prawo już następnego dnia rozpocząć pracę, jako emerytka, także na tym samym stanowisku w tej samej firmie.
Każdy ma takie prawo, o co ta burza?

Mój domowy emeryt też przeszedł na emeryturę, też dostał odprawę - trzymiesięczną pensję, i po miesiącu poszedł do pacy, jako emeryt, na takie samo stanowisko, tyle że w innej firmie z pensją wyższą niż miał w starej pracy.
Żeby zacząć dostawać emeryturę, trzeba się zwolnić z pracy, dostać świadectwo pracy, a od następnego dnia można podpisać nową umowę o pracę, jako emeryt, w tej samej lub innej firmie, na tym samym, lub takim samym stanowisku,lub na zupełnie innym.

Po co ci dziennikarze podjudzają ludzi i wmawiają im głupoty? Przeciez w tym nie ma żadnego przekrętu. Dlaczego nie ma za to dla nich kary?
Obserwuj wątek
    • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:06
      Tak, to jest zgodne z obowiązującym prawem. Pytanie czy to jest ok?
      Też znam takie przypadki np. w firmie w której pracuję, ale ludzie, którzy tak pracują - to mają fuchy, a nie pracę.
      Nie miałabym żadnych zastrzeżeń, gdyby będąc na emeryturze pracowali w innej firmie. Dlatego, że nie są fachowcami, tylko mają układy.
      Z drugiej strony ustawodawca stworzył takie prawo, że nie opłaca się w Polsce tylko pracować dłużej (niż określony wiek emerytalny). Opłaca się być na emeryturze i dalej pracować. Bo ma się wtedy dwa świadczenia, a ZUS i tak co roku musi wtedy przeliczyć wysokość emerytury. Tylko na taką pracę w tej samej firmie i przy tym samym biurku musi zgodzić się pracodawca.
      • damartyn Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:11
        Niestety to jest kompletny idiotyzm, ze trzeba się zwolnić choć na jeden dzień, żeby pracować dalej.
        • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:21
          damartyn napisał(a):

> Niestety to jest kompletny idiotyzm, ze trzeba się zwolnić choć na jeden dzień,
          > żeby pracować dalej.

Ale tylko wtedy, kiedy chce się mieć emeryturę i dalej pracować za pensję w tej samej firmie.
          Jak ktoś się nie chce zwalniać, bo np. nie ma pewności czy go znowu zatrudnią na to samo stanowisko, w tej samej firmie, to nie musi się zwalniać i może dalej pracować. Tylko to się za bardzo nie opłaca, bo nie pobiera się wtedy emerytury, ma się tylko pensję. I w przyszłości większą emeryturę.
          Trzeba też się zwolnić jak się chce pobierać emeryturę i pracować w innej firmie.
          • damartyn Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:34
            s12345s napisała:

> damartyn napisał(a):
            >
            > > Niestety to jest kompletny idiotyzm, ze trzeba się zwolnić choć na jeden
            > dzień,
            > > żeby pracować dalej.

>
            > Ale tylko wtedy, kiedy chce się mieć emeryturę i dalej pracować za pensję w tej
            > samej firmie.

Tak, to miałam na myśli.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:22
          Nie, trzeba się zwolnić, żeby zacząć brać emeryturę.
          Musisz przejść na emeryturę po prostu, a do tego potrzebne ostanie świadectwo pacy.
          Nie dostaniesz świadectwa pracy dopóki nie rozwiążesz umowy o pracę.
          To nie jest żaden idiotyzm.
      • sueellen Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 09:59
        Tak, to jest zgodne z obowiązującym prawem. Pytanie czy to jest ok?

Oczywiscie, ze jest to OK

Opłaca się być na emeryturze i dalej pracować. Bo ma się wtedy dwa świadczenia, a ZUS i tak co roku musi wtedy przeliczyć wysokość emerytury.

Ale co w tym złego? Zaujesz innym ze dostają więcej? Przecież tego nie ukradli. Zapracowali sobie. osiągnęli wiek emerytalny, ale czują sie dobrze wiec maja place podwójna (emerytura + pensja). Jaki masz problem?
        • langsam Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 11:02
          Bo to jest prawo które zmusza do fikcji (rezygnacja z pracy jest fikcyjna, a i w takim przypadku odprawy nie powinno być). A co zmusza do fikcji demoralizuje.
          • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 16:31
            langsam napisała:

> Bo to jest prawo które zmusza do fikcji (rezygnacja z pracy jest fikcyjna, a i
            > w takim przypadku odprawy nie powinno być). A co zmusza do fikcji demoralizuje.
            >

To nie jest rezygnacja z pracy, tylko rozwiązanie umowy w celu przejścia na emeryturę.
            A po rozwiązaniu starej można zaraz podpisać nową umowę.

Odprawę dostaje się nie z powodu rezygnacji z pracy, tylko z powodu przejścia na emeryturę, to nagroda za wszystkie poprzednie lata pracy. Można ja dostać tylko raz w chwili przejścia na emeryturę.
            Nie ma w tym żadnej fikcji, ani niczego demoralizującego.
            • iwles Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 17:16

To jaki sens jest przechodzenia w tym momencie na emeryturę?
              Skoro to ani dla tego pracownika, ani dla zakładu, nie jest korzystne?
              • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 18:41
                Jest bardzo korzystne dla pracownika, bo pobiera emeryturę i pensję jednocześnie, a pracodawcy jest wsio ryba bo nic się dla niego nie zmienia.
                • iwles Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 18:53
                  mamtrzykotyidwato5 napisała:

> Jest bardzo korzystne dla pracownika, bo pobiera emeryturę i pensję jednocześni
                  > e, a pracodawcy jest wsio ryba bo nic się dla niego nie zmienia.

To wiem, korzystne jest powtórne zatrudnienie.
                  Ja pytam o samo przejście na emeryturę. No chyba, że od początku, jeszcze PEZED pójściem na emeryturę ktoś gwarantował to samo stanowisko.
                  Ale, jeżeli nie, to jaka korzyść dla pracownika, podobno niezastepowalnego w tym momencie specjalisty i czującego się na siłach do pracy, by ryzykować pójście na emeryturę, zamiast dłużej pracować?

No więc chodzi właśnie o ten rodzaj nadużycia - jeszcze przed przejściem na emeryturę władza zwierzchnia GWARANTUJE ponowne zatrudnienie na omówionych też warunkach pracy i płacy.
                  • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 22:04
                    Ale gdzie ty tu widzisz nadużycie?
                    Pracownik chce nadal pracować na emeryturze, pracodawca chce nadal pracownika zatrudniać, jako emeryta, gdzie tu jest nadużycie?
        • iwles Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 11:31

Miałam taką jedną panią w pracy, lat 70, która tłumaczyła, że MUSI pracować, żeby utrzymywać córkę (lat 30+), ktora nie może nigdzie znaleźć pracy, bo te stare pryki nie odchodzą na emeryturę.
          Fajna logika, nie?
          • jowita771 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 11:37
            iwles napisała:

>
            > Miałam taką jedną panią w pracy, lat 70, która tłumaczyła, że MUSI pracować, że
            > by utrzymywać córkę (lat 30+), ktora nie może nigdzie znaleźć pracy, bo te sta
            > re pryki nie odchodzą na emeryturę.
            > Fajna logika, nie?
            >
            >

😆 Ale idiotka!
        • mava1 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 16:53
          >Jaki masz problem?

problem jest w tym, ze zajmuja stanowiska pracy (etaty), które mogliby objąć absolwenci szkół/studiów.
          No ale panom emerytom nudzi sie w chałupie więc trzymaja sie roboty "recami i nogam|" choc praktycznie nic w tej pracy nie robią, poza głównie towarzyskimi rozmówkami.
          Pomijam tu wybitnych fachowców, których wiedza i praca ma sens.
          U nas zostało to przekształcone w towarzyskie układy i wyciąganie pieniedzy z budzetowych firm, przez emerytów majacych układy.
          Nikt w prywatnej firmie, nie pozwoliłby sobie na trzymanie takiego obiboka, na stanowisku dokładnie zbednym.
    • dramatika Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:18

> Po co ci dziennikarze podjudzają ludzi i wmawiają im głupoty? Przeciez w tym ni
      > e ma żadnego przekrętu. Dlaczego nie ma za to dla nich kary?

Bo jak robią to w sprawach zgodnych z waszym ideolo, to wam to pasuje.
      • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:25
        A z czyim ideolo według ciebie jest to niezgodne?
        • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:35

> A z czyim ideolo według ciebie jest to niezgodne?

Przecież napisałam, że jest zgodne z obowiązującym prawem.
          Moje "ale" budzi praca w tej samej firmie, przy tym samym biurku.
          Praca w innej firmie zweryfikowałaby umiejętności i pracowitość "pracującego emeryta".
        • kloi0505 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:40
          Ze zwykłą ludzką przyzwoitością. Żeby odejść na emeryturę i wrócić za dwa miesiące na to samo stanowisko (kierownicze) w tej samej firmie trzeba mieć naprawdę szerokie plecy.
          • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:57
            kloi0505 napisał(a):

> Ze zwykłą ludzką przyzwoitością. Żeby odejść na emeryturę i wrócić za dwa miesiące na to samo stanowisko (kierownicze) w tej samej firmie trzeba mieć naprawdę szerokie plecy.

Żeby tylko dwa miesiące. Często jest to jeden lub dwa dni przerwy.
            Jakoś nie znam nikogo, kto miał ciężką, fizyczną pracę i dalej pracuje po osiągnięciu wieku emerytalnego. Znam tylko takich, którzy pracują za biurkiem.
            • kloi0505 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:20
              To prawda.
            • katriel Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 00:57
              > Jakoś nie znam nikogo, kto miał ciężką, fizyczną pracę i dalej pracuje po osiągnięciu wieku
              > emerytalnego. Znam tylko takich, którzy pracują za biurkiem.

No ale to samo w sobie nie jest ani dziwne, ani naganne. Pracować dalej po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą/powinni ludzie, którzy są w stanie nadal wykonywać swoją pracę równie sprawnie (albo niewiele gorzej) niż wcześniej. To się częściej zdarza w przypadku prac biurowych, niewymagających ani siły fizycznej, ani szybkiego refleksu.Więc jeśli mogą i chcą, i pracodawca też chce, to niech pracują - tylko niech to będzie rozegrane uczciwie i bez przekrętów.
              • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 09:24
                katriel napisała:

... Więc jeśli mogą i chcą, i pracodawca też chce, to niech pracują - tylko niech to będzie rozegrane uczciwie i bez przekrętów.

Właśnie: niech to będzie rozegrane uczciwie, transparentnie i bez przekrętów.
                Ja nie mam nic przeciwko temu, że ktoś chce dłużej pracować. Jak ma zdrowie, siły, a często też jest to konieczność, bo emerytura mała, to niech pracuje. Tylko nie w taki sposób, jak w poście startowym.
                Uważam, że nie powinno być tak, że idę na emeryturę, biorę odprawę, mam dzień przerwy w pracy i wracam na to samo stanowisko w tej samej firmie. Chcesz człowieku pracować dłużej, to pracuj, ale bez tej kombinacji ze zwalnianiem się na jeden dzień i braniem odprawy. Oczywiście winnym tej kombinacji jest rząd/ustawodawca, a nie ludzie, którzy tak robią.
          • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:37
            Dlaczego plecy?
            Może się było dobrym?
            A jeśli przez da miesiące stanowisko było puste, to znaczy, ze nie mieli odpowiedniego kandydata, to cóż złego w tym, że stary pracownik wrócił?
            • kloi0505 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:43
              Nie przeczytałaś artykułu, który zalinkowałaś. To stanowisko zajęła pani, która była jej zastępcą.
              • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:46
                Ale może się nie nadawała?
              • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:55
                kloi0505 napisał(a):

> Nie przeczytałaś artykułu, który zalinkowałaś. To stanowisko zajęła pani, która była jej zastępcą.

O, ja przeczytałam dopiero teraz. Jeżeli było tak jak opisali, to jest to granda w biały dzień.
                Nie czytając wcześniej tego artykułu czułam, że coś jest na rzeczy, bo widzę jak to wygląda w mojej firmie i wiem z opowieści znajomych.
                Więc słuszne jest oburzenie dziennikarza.
                Pani z artykułu: odpoczęła, załatwiła zaległe sprawy, okazało się może się nudzi, pensja pewnie fajna była, fachowcem jest takim, że w innej firmie jej nie chcieli lub nie ma drugiej takiej firmy (tej samej branży) w pobliżu.
            • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:46

> Może się było dobrym?
              > A jeśli przez da miesiące stanowisko było puste, to znaczy, ze nie mieli odpowiedniego kandydata, to cóż złego w tym, że stary pracownik wrócił?

Z moich obserwacji wynika, że tak najczęściej nie jest. Bo gdyby emeryt był niezastępowalnym fachowcem - to ok.
              A jeden czy dwa dni przerwy to żaden problem. Urlopy czy L4 są dłuższe.
              Gdyby pani z postu startowego, poszła pracować jako emerytka do innej firmy, to nie miałabym żadnego "ale".
              Nie wierzę, że nie było chętnych na jej posadę.
              • mamtrzykotyidwato5 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:47
                Chętnych to pewnie dużo było, ale czy się do tego nadawali?
                • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 19:55

> Chętnych to pewnie dużo było, ale czy się do tego nadawali?

A dlaczego emerytka nie poszła do innej firmy?
                  • niemcyy Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 17:08
                    Bo sanepid to nie firma.
                    • iwles Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 17:20
                      niemcyy napisał(a):

> Bo sanepid to nie firma.

W języku potocznym używa się slowa "firma" na każdy zakład pracy.
                • kloi0505 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 20:02
                  Skoro była jej zastępczynią to się nadawała. Zapewne są też inni pracownicy w dziale tej pani. Można było również ogłosić konkurs zewnętrzny. Idąc twoim tokiem rozumowania, gdyby pani nie chciała wrócić, cały dział należałoby zlikwidować a może nawet cały zakład.
                • memphis90 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 20:33
                  Na pewno sie nie nadawali. Jedna, jedyna emerytka była szefowa sanepidu się nadawała, a jak już umrze, to w całej Polsce nie znajdzie się ani jedna następczyni i sanepid będzie musiał się zlikwidować.
        • dramatika Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 18:46

> A z czyim ideolo według ciebie jest to niezgodne?

Ten artykuł? Z niczyim. Presstytutki przyzwyczaiły się, że z każdego tematu mogą zrobić gównoburzę i fejka, bo mało kto protestuje, gdy piszą o "rejsetrze ciąż", "karach za edukację seksualną" czy "uśmiercaniu kobiet brakiem aborcji". Łykacie te fejki jak małpy kit, to co się dziwicie, że je produkują?
    • dwa_kubki_herbaty Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 10.11.22, 20:55
      U nas w pracy jest z 5 takich emerytów.
      • s12345s Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 09:28
        dwa_kubki_herbaty napisała:

> U nas w pracy jest z 5 takich emerytów.

I wszyscy są super fachowcami, i nikt młodszy, nie jest w stanie ich zastąpić?
        • sueellen Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 10:05
          U mnie tez sa. Ba, sa ludzie którzy zostali np grupowo zwolnieni bo np caly dział przenieśli do Bułgarii czy innej Rumunii, ludzie wzięli odprawy a po 3 miesiącach wakacji wrócili do firmy. Ileż to razy nagle dostałam maila od osoby która niedawno żegnałam tongue_out
        • volta2 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 11:46
          u mnie w pracy są już tacy, co ledwo powłóczą nogami, często ich podwożę do metra ze tego powodu.

czy jest w stanie ktoś ich zastąpić? oczywiście że tak, problem tylko taki, że nikt nie chcesmile
    • iwles Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 08:35

Wiesz, tu bardziej niesmak budzi powrót na stanowisko dyrektora, niż "do pracy". O funkcje chodzi.
      Tak, wiem, że można na emeryturze być dyrektorem, ale wydawało mi się, że w instytucjach państwowych obowiązują konkursy na dyrektorów, z niektórymi wyjątkami. I tutaj kontrowersyjny jest ten wyjątek i tłumaczenie kompetencjami, których nikt inny nie posiada. No toż kurde, kiedyś ktoś będzie musiał posiąść, obecną pani jie jest niesmiertelna.
    • sueellen Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 09:56
      U mnie w pracy bardzo dużo osób tak zrobiło.
    • mava1 Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 11.11.22, 10:14
      ja w pracy miałam 2 takie przypadki. Obaj, panowie, to nasi szefowie.Ten mój przeszedł na emeryturę, "wyprawił" pozegnanie, po czym po miesiacu (po urlopie) wrócił do nas, jak gdyby nigdy nic. Wszyscy bylismy zdziwieni. Jego stanowisko jest dokladnie zbędne, szczególnie, że wcześniejsze obowiazki (głównie odpowiedzialnosć za cały zespół) przejął już ktos inny
      Emeryt dostaje mocno godna emeryturę i równie godna pensję, za cos, co jest nikomu niepotrzebne.
      drugi robi dokladnie to samo, czyli cos zupełnie nikomu niepotrzebnego. Kiedy go spytano, po co przychodzi do pracy, zamiast korzystać ze swojej "godnej emerytury" to stwierdził, że on w domu nudziłby się.
      Obaj panowie nie sa żadnymi fachowcami i za nic nie odpowiadają, niby "sprawdzają" grafiki, czyli to, czym zajmuje się ta oddzielna komórka.
      Oczywiście jest to budżetówka bo tylko tu są mozliwe takie układy.
      i tak, uważam, że to nie jest w porządku.
    • cosmetic.wipes Re: Kolejna g..burza! Czy tych dziennikarzy ktoś 12.11.22, 16:55
      Burza jest o to, że pani pracowała/pracuje w jednostce budżetowej i została na to stanowisko (ponownie) powołana.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka