Dodaj do ulubionych

Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa

11.11.22, 23:06
Kiedyś pytałam o odpowiedzialność rodzica w tej kwestii, teraz nauczyciel. Dzieciaki plus 16 jadą do Niemiec gdzie legalnie mogą zakupić i wypić niskoprocentowy alkohol. W teorii nauczyciel oczywiscie nie wyraża na to zgody ( z drugiej strony może zabronić zakupu legalnego produktu?) ale za rączkę z każdym w czasie wolnym nie ma mozliwosci chodzic, dzieci maja czas wolny w obrebie zamknietego, ogrodzonego obszaru ....wracają do Polski, czy rodzic może mieć sluszne pretensje do nauczyciela o to ze dziecko pilo alkohol w takiej sytuacji ? Jak powinien się nauczyciel zabezpieczyć? Oświadczenia podpisane dzieci że nie będą kupowac/spożywać alkoholu? Czy rodzice może w takiej sytuacji wyrazić zgodę a nauczyciel niech się martwi bo dziubdziulek chce tylko lampkę grzańca spróbować dla klimatu? Pytam serio. To dylematy koleżanki młodej nauczycielki którą wmanewrowano w wyjazd z młodzieżą na jarmarki.
Obserwuj wątek
    • mdro Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:12
      Eh, jakie życie kiedyś było nieskomplikowane... (i picie na wycieczkach szkolnych też).
      • mdro Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:15
        (Przepraszam, wiem, nie byłam specjalnie pomocna).
        • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:36
          He, he ale to racja i prawda czasy sie zmienily. Moja córka też ma wycieczkę ze swoją klasa na jarmark do berlina i tu dziewczyny kombinowały jakby się urwać z tego jarmarku do primarka wink nie wpadły na najprostsze rozwiązanie jakim jest po prostu zapytanie wychowawcy czy moglyby tam pójść na pol godziny...oczywiście okazało się że problemu nie ma chętnie z nimi pójdzie pani ktora jedzie jako drugi opiekun.
    • taki-sobie-nick Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:14
      A w tym obszarze można kupić alkohol?
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:14
        Bez problemu.
        • taki-sobie-nick Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:15
          To faktycznie głupio.

• krwawy.lolo Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:21
      Naprawdę uważasz, że na wycieczce do Krakowa dzieci miałyby większy problem z dostępem do alkoholu?
      • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:25
        Z legalnym dostępem z pewnością
        • profes79 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:26
          Jasne.
        • aqua48 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:26
          little_fish napisała:

> Z legalnym dostępem z pewnością

Aha, już to widzę..alkohol na wycieczkach szkolnych nastolatków był ZAWSZE, bo nie upilnuje się każdego.
          • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 00:05
            Ale w Polsce szesnastolatki nie mają legalnego dostępu do alkoholu i o tym pisałam.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:29
        No ale to.bylby jednak dostęp nielegalny...
        • aqua48 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:27
          slonko1335 napisała:

> No ale to.bylby jednak dostęp nielegalny...

16 latek spokojnie uprosi kogoś aby mu legalnie kupił.

• krwawy.lolo Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:30
            16latek pójdzie do innej żabki, gdzie mu sprzedadzą.
            • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 00:05
              Nadal jest to nielegalne
    • woman_in_love Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:25
      Jeżeli ta młoda nauczycielka jest matematyczką, to nie musi się lękać.

Nawet jakby razem z nimi chlała i seks uprawiała, to nic jej nie zrobią.
    • krwawy.lolo Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:33
      Czyli dostęp legalny usprawiedliwiłby ewentualne upojenie dziecięcia. Aha.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:39
        Nie rozumiesz tego postu.
        • krwawy.lolo Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:45
          Rozumiem. Nigdy, za żadne pieniądze nie dałbym się obarczyć odpowiedzialnością za cudze dzieci.
          Ba, mam opory, żeby cudze dziecko wziąć za pasażera do samochodu, niechby wyjść z nim na spacer.
    • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:43
      "W teorii nauczyciel oczywiscie nie wyraża na to zgody ( z drugiej strony może zabronić zakupu legalnego produktu?)" - czyli twoim zdaniem licealiści 18+ na wycieczkach szkolnych spokojnie mogą pić alkohol, bo nauczyciel nie może zabronić zakupu legalnego produktu?
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:49
        Nie mam pojęcia, na wycieczkach na jakich byłam z dorosłymi ludźmi legalnie kupował kto chciał alkohol i kto chcial palił papierosy. Przy szkole mojego dziecka jest palarnia i pelnoletni uczniowie tam palą , nie mogą niepełnoletni.
        • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:52
          Na szkolnych wycieczkach?
          Palarnia w szkole, serio?
          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:54
            Nie jeździłam na wycieczki szkolne jak byłam pelnoletnia, po co jak można było sobie pojechać w gronie znajomych, nikt ode mnie nie jeździł już na wycieczki z nauczycielami. Serio przy szkole jest palarnia, mogą z niej korzystać pelnoletni uczniowie.
          • taki-sobie-nick Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:57
            Serio, pewnie palą razem z nauczycielami, no i?
            • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:01
              No i zdziwiona jestem po prostu. Osobiście nie znam takiej szkoły.
              • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:19
                Tez jestem zdziwiona i zastanawiam sie, jak to jest umocowane. Na terenie szkoly nie wolno palic. Nie wolno tez opuszczac terenu szkoly w czasie lekcji. Wiec?
                • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:25
                  Mogą opuszczać teren szkoly w czasie przerwy , nikt im tego nie zabrania, ba nawet muszą bo na przerwach się przemieszczaja miedzy szkoła a miejscem gdzie szkoła wynajęła sale bo uczniowie po genialnej reformie w szkole przestali się mieścić i na część lekcji muszą iść pod inny adres.
                  • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:31
                    Rozumiem, jednak przejscie do innego budynku, to nie przerwa na fajke w szkolnej palarni.
                    • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:38
                      Przy szkole (poza terenem szkoly na przylegającym ogólnodostępnym terenie jest palarnia) Wychodzą tam na przerwie palić pelnoletni uczniowie i zawsze jakiś nauczyciel sprawdza czy nie ma tam palacych niepełnoletnich. Jest tam wyjsvie bezpośrednio z terenu szkoly. Tak nauczyciele też tam pala. Lekcje maja dalej niż ta palarnia się znajduje i do tego muszą przechodzić przez ulice, tu wystarczy przejść furtkę prosto z terenu sxkoly.
                      • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:00
                        Czyli po prostu miejsce, gdzie uczniowie spotykają się na fajkę, a dyrektor udaje, ze tego nie widzi, a nie palarnia sensu stricte. Serio, nauczyciel traci czas, zeby sprawdzac tozsamosc palaczy pod szkola?
                        • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:09
                          Nie musi sprawdzać tozsamosci to mała szkoła, wszyscy się znają. Nie wiem czy udaje na zebraniu wychowawca normnie mówil że wychodzą tam na papierosy pelnoletni uczniowie i że pilnują żeby nie palili tam mlodsi (ktoś z rodziców o to pytal czy niepelnoletni tez pala ). Moje dziecko twierdzi że pracownicy szkoly też tam normalnie palą , więc taczej to żadna tajemnica.
                          • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:15
                            W moim LO też były miejsca, gdzie chodziło się na fajkę, czasem zabłąkał się tam nauczyciel na głodzie, wszyscy wiedzieli, gdzie chodzimy i po co, ale nikt nie twierdził, jak ty wyżej, że przy szkole jest palarnia i mogą z niej korzystać uczniowie, litości.
                            • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:18
                              I jeśli, jak twierdzisz, ktoś pilnuje, żeby nie palili nieletni, to znaczy, że nauczyciel traci czas przeznaczony na obowiązki służbowe, albo należny odpoczynek, na pilnowanie palaczy pod szkołą.
                              • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:21
                                Nie jeżeli też tam idzie zapalić.
                                • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:26
                                  🤣🤣🤣 Oddelegowany na fajkę, pełnić obowiązki służbowe. Wlicza się do pensum?
                                  • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:40
                                    A z czasu wolnego go okradają? To przy samej szkole przecież, wyjść może i Woźna i konserwator i sprzątaczka którzy także tam fajcza tyle że oni mogą i poza przerwa. Mogą kamerkę zrobić ale widocznie nie ma takiej potrzeby. Może starszaki sami pilnują żeby problemu z palarnia nie bylo żeby małolata tego nie robiły. Nie wiem nie byłam wiem że funkcjonuje normalnie i wszyscy wiedzą że tylko dla pelnoletnich. Moje dziecko często tam szuka jakiegos nauczyciela z racji dzialalnosci w samorzadzie I wie ktorzy pala tam że starszakami i po których na przerwie trzeba iść do palarni.
                              • kamin Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:43
                                Nauczyciele notorycznie są zatrudniani na przerwach do czynności porządkowych. Czym różni się pilnowanie,.żeby uczniowie nie palili w toaletach od pilnowania żeby niepełnoletni nie palili w "palarni".
                            • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:23
                              No ale .mogą przecież. Nikt ich za to nie ściga i mogą sobie wyjść na fajkę do palarni. Nauczyciele to widzą i nie reagują jeżeli są pelnoletni.
                        • taki-sobie-nick Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 21:55
                          Zaraz, a dlaczego dyrektor według ciebie udaje, że nie widzi?

Było na forum ileś wątków, jak to pełnoletni uczeń powinien móc sam usprawiedliwić swoją nieobecność.

No to jak pełnoletni, to pełnoletni, nie?
                          • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 23:21
                            Jak pełnoletni, to pełnoletni, dlaczego w sumie nie miałby na przerwie skoczyć na browara?
                            Szkoła, która nie reaguje na sytuację, w której duża częśc uczniów jest uzależniona, a kolejni uczniowie narażeni na bierne palenie (ktoś szuka nauczyciela w palarni, bo wie, że tam go znajdzie i załatwi sprawę) to szkoła, która poniosła porażkę wychowawczą. Niewidzenie problemu, jest znacznie prostszym rozwiązaniem. Dziwię się, że rodzice się na to godzą. Osobiście mi rybka, czy uczniowie szkoły x palą, czy nie, ale nie udawajmy, że instytucja palarni dla uczniów jest w naszym systemie szkolnictwa normą, bo od takiej śmiałej tezy słonka wyszliśmy.
                            Chciałabym widzieć tę palarnię dla uczniów i nauczycieli, jak funkcjonuje, w trakcie, dajmy na to, wizyty kuratora.
                            I żeby nie było, żem taka święta. Ja też w ogólniaku jarałam, jak smok. Ale wiedzieliśmy, że jest to sytuacja społecznie nieakceptowana i że jeśli ktoś nas przyłapie, to będzie dym. Nikt nas po pleckach nie klepał, podając ognia, jak zabrakło zapałek. Jaką sznasę na wyjście z nałogu mają młodzi ludzie, którzy od dorosłych (nauczycieli!) dostają przekaz: jest spoko!?
                            • taki-sobie-nick Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 23:38
                              biala_ladecka napisała:

> Jak pełnoletni, to pełnoletni, dlaczego w sumie nie miałby na przerwie skoczyć
                              > na browara?
                              > Szkoła, która nie reaguje na sytuację, w której duża częśc uczniów jest uzależn
                              > iona, a kolejni uczniowie narażeni na bierne palenie (ktoś szuka nauczyciela w
                              > palarni, bo wie, że tam go znajdzie i załatwi sprawę)

No tak, wejdzie do palarni, rozejrzy się, pięć sekund biernego palenia, tragedia!

Aha, palący nie równa się "uzależniony".

Na browara nie, bo skoro w pracy nie wolno być pod wpływem, to w szkole winna obowiązywać ta sama zasada.
                            • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 07:48
                              Mógłby ale nie na przerwie tylko po lekcjach bo w szkole podczas lekcji musi być trzeźwy.. . Nie wiem skąd wzięłaś ta duża uzależniona część bo palenie od dawna modne nie jest i pala tam pojedynczy pelnoletni uczniowie uczniowie I dużo więcej pravownikow szkoly (niekoniecznie tylko nauczyciele). Sama piszesz ze palilas jak smok co z tego że wiedziałaś że to sytuacja nieakceptowalna (a czemu w przypadku doroslego czlowieka mialaby byc nieakceptowalnawogole) skoro to robiłaś, jak widać nijak to na Twoje palenie wtedy wpływu nie miało poza tym ze musiałaś się chować po kątach żeby to robić. Oni nie muszą są dorośli. Papierosy im szkodzą w takim samym stopniu jak szkodziły tobie w tych kątach.
                              • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 10:42
                                W tamtym momencie? Może taki, że mając przyzwolenie wypaliłabym tych papierosów więcej? A tak, to jednak trzeba się było postarać, zaplanować, zorganizować. Nikt odgórnie tego stanu nie normalizował.
                                Cieszę się, że LO mojej córki gwałci prawa dorosłych osób do papierosa na przerwie. Jakby ktoś powiedział dyrektorowi, że idzie do palarni, chyba padłby ze śmiechu, zamykając za delikwentem drzwi i życząc powodzenia na dalszej drodze życia. Tak poza tym, to spoko szkoła big_grin
                                I jeszcze przy okazji, dorosłość to nie tylko data w dowodzie, to bardzo cenna umiejętność wyczucia, co w danej sytuacji jest dopuszczalne, a co nie. Mam, być może mylne wrażenie, że w szkole Twojego syna tej dorosłości jednak brakuje.
                                Nie broń tego palenia, naprawdę nie warto.
                                • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 10:56
                                  Coz dla mnie osoba dorosła i mając przyzwolenie zaraz obok to kuriozum. Jesteś pelnoletnia i decydujesz o sobie. Masz do tego prawo. Gwarantuje je konstytucją.to czy palisz papierosy lub pijesz alkohol to wyłącznie twoja decyzja. Nikogo innego. Na uświadamianie o szkodliwości palenia już trochę za późno.
    • alpepe Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:48
      Oświadczenie rodzica i dziecka, że dziecko nie tknie alkoholu i pani nauczycielka, która akurat wtedy da czas wolny na jarmarku. I wilk syty i owca mało pijana.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:52
        No tak mi się wydawało że będzie najprościej ale padlo pytanie co jak rodzic nie będzie widział nic strasznego w szklaneczce grzanca na jarmarku....można nie zabrać na wycieczkę bez takiego oświadczenia? W sumie regulamin może zrobić nauczyciel i wpisać zakaz alkoholu chyba...
        • alpepe Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 11.11.22, 23:54
          Nauczyciel ponosi odpowiedzialność, nauczyciel ustala reguły. Chyba, że tolerancyjny rodzic zapłaci za siebie i pojedzie jako drugi opiekun i będzie ponosił odpowiedzialności.
          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:04
            Ja mam dziecko w klasie sportowej i generalnie jak jadą na obóz sportowy to im nie wolno ani syfiastego żarcia ani słodyczy ani slodkich napojów gazowanych czy energetykieoe i znaleźli się rodzice którzy robili jazdę jakim prawem nauczyciel zabrania zakupic legalnych produktów stąd padło że cholera wie jak tu będzie... p.s. niektórzy rodzice pakowali dziubdziusiom do bagażu bo biedactwa na obozie nie będą mogli kupić. Teraz się rozpakowują przy trenerze wink
            • kamin Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:29
              Bo to przegięcie w drugą stronę. Na obozie sportowym stołówka może serwować zdrowe posiłki, ale robienie rewizji w plecakach to kuriozum. Czemu mają służyć takie upokarzające praktyki?
              • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:35
                Maja nie jeść syfu i odpowiednio się odżywiać a nie zapychać dziadostwen bo powinni być w dobrej formie. Nie pakuję mojemu na zapas batonów i energetyków więc nie problemu żeby przełożyć rzeczy do szafy z wózki przy trenerze.
                • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:40
                  To powinni być tych dobrych nawyków nauczeni i nie jeść syfu z zasady, a nie tylko na obozie
                  • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:48
                    No powinni a kto mi ich tego nauczyc? Nauczyciel skoro rodzic potajemnie wpycha to dziubdziulkowi. Trener widzi różnice najwidoczniej w jakości treningu i współpracy jak jeden drugim nazre się chipsów i batobow i zapije energetykiem.
                    • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:55
                      Jakby byli nauczeni szkodliwości działania tego syfu,to by go sami nie chcieli brać. Rodzice chyba im tych chipsów nie wpychali na siłę?
                      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:58
                        No nauczyciel na wyjazd nie spakował im tym bardziej skoro się nie zgadza na zapychanie tym.
                    • niemcyy Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:51
                      To niech jedzą i piją, nie każdy musi i może zostać Lewandowskim.
                • wapaha Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:48
                  slonko1335 napisała:

> Maja nie jeść syfu i odpowiednio się odżywiać a nie zapychać dziadostwen bo po
                  > winni być w dobrej formie. Nie pakuję mojemu na zapas batonów i energetyków wię
                  > c nie problemu żeby przełożyć rzeczy do szafy z wózki przy trenerze.
                  >
                  tzn jakiego syfu ?

dla mnie praktyki ...dziwne...i słabo rokujący sportowcy jeżeli trzeba takie akcje robić
                  p.s. kupuję i daje do spakowania batony i inne szybo ładujące węglowodany
                  • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:03
                    Chipsy, tigery i inne energetyki, napoje typu cola, fanta,zelki, itd.
                    • wapaha Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:14
                      chipsy i energetyki ok - zgadzam się, że niekoniecznie jest to wsparcie sportowe

ale cola, żelki ?
                      sama przedzawodowo- zazywam
                      żelki są fenomenalne..batony energeyczne/białkowe tez..
                      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:19
                        To dzieci i mowa o treningu . Mają zjeść normalny posiłek a nie napchac się żelkami, chipsami i zapic cola lub energetykiem . Podczas treningu maja dostęp do wody . Tak też uwielbiam kwasne żelki ale nie jem ich na obiad.
                        • wapaha Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:26
                          Ale to obóz sportowy tak ?
                          Więc mają zapewnione wszystkie posiłki podstawowe

Jeżeli nastolatki uprawiajace sport nie mają ustawionych pewnych priorytetów to nawalają tutaj nie rodzice ale trenerzy -i nie na zaglądaniu do walizek powinno polegać owo dbanie....

żelki/batony po treningu sa spoko
                          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:31
                            Ale to nauczyciel się buja potem z takim delikwentem który się nażarł chipsow I zapił je energetykiem a nie rodzic który dziubdziusiowi spakował. Ostatnio po obozie letnim trenerka pytała matki chłopca (po 7 kladue) kto mu dal w 30 stopniowym upale kilka paczek kabanosów( po drodze zepsul sie bus i kilka godzin czekali az podstawi nowy i te kabanosy w tym bagazu spbie tsk lezaly),. To nie mamusia by się bujała po lekarzach jakby gowniak to zjadł..
                • kamin Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:48
                  Tu nie chodzi o szkodliwość jedzenia, tylko o wpajanie zasady, że trener może wszystko
                  Może sprawdzić co masz w plecaku,.może sprawdzić czy nie masz majtek pod piżamą.. Pewne sprawy nie powinny trenera obchodzić i tyle. Jak dzieciak źle się odżywia i ma to negatywny wpływ na wyniki, to przestaje być członkiem dryżyny. Ale przeszukiwanie, konfiskowanie rzeczy to jakiś absurd. Nie powinno się dawać takiej władzy pedagogom
                  . Oni mają edukować i tlumaczyć pewne kwestie, a nie stosować przemocowe gierki.
                  • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:58
                    Ale nikt nie przeszukuje. Mają tylko wypakować rzeczy z walizki do szafy a trener wtedy jest w pokoju i dobrze wiedza czego na obiz zabierać nie wolno. Trener konfiskuje niedozwolone rzeczy i oddaje rodzicowi po obozie choaz kabanosy z oczywistych względów wywaliła. W majtki im nie zagląda. Telefony też zbiera i dostają na godzinę po obiedzie . Biedaki. Na oboz zawsze można nie jechać a z klasy sportowej się wypisać jak komuś nie pasuje.
                    • wapaha Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 15:37
                      telefony ok- prosta zasada - od maluchów na obozach po starszaków - bo nie są w stanie zapanowac nad kontrolowaniem swoich zapędów

kontrola rzeczy osobistych-nawet w formie "tylko" patrzenia i konfiskata- no nie. To nie jest wychowawcze
            • manala Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:57
              Moje dziecko właśnie pojechało na 2-dniowy turniej. Owszem, zabrał ze sobą słodycze. Przy takim wysiłku jaki będzie miał w najbliższych dniach - chcę żeby miał coś, co ewentualnie szybko zaspokoi głód. Młody jest zły, jak jest głodny wink
        • panna.nasturcja Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:27
          Nauczyciel może wpisać co chce do regulaminu a za dziecko na wycieczce odpowiada.
          Jak ma obawy to nie puszcza dzieciaków samych, jak się obawia, że go oleją to nie jedzie na wycieczkę z młodzieżą.
          • alpepe Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:51
            Och, uwielbiam te wymądrzania się teoretyków.
    • panna.nasturcja Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:24
      Jak rodzic nie chce by jego dziecko piło alkohol w wieku 16 lat to je odpowiednio wychowuje, miedzy innymi własnym przykładem.
      Jak nie wychował to nie puszcza dziecka na wycieczkę do kraju, w którym szesnastolatek może legalnie pić i kupić alkohol a na wycieczce jest puszczony samopas.
      Jeśli dziecko cokolwiek się na wycieczce stanie pani będzie za to odpowiadać bez względu na to co jej ktokolwiek w oświadczeniu napisze.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:27
        Ale nauczyciel nie ma wpływu na to jak rodzic wychowuje dziecko i czy je puszczą na wycieczkę. Wie natomiast że dziecko może sobie legalnie zakupić alkohol na tej wycieczce.
        • panna.nasturcja Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:27
          Więc nie jedzie na wycieczkę lub nie puszcza młodziezy samej.
          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:33
            Nie da się nie puścić młodzieży samej na jarmarku. Nie jest możliwe chodzenie na jarmarku grupą. Byłaś kiedyś na jarmarku w Berlinie na przyklaf? Nauczyciel dostał fuche od dyrekcji w zastępstwie innego nauczyciela który złamał nogę i nie pojedzie i ma obawy odnośnie tego wyjazdu całkiem zresztą slyszne.
            • snakelilith Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:51
              Alkohol na jarmarkach świątecznych jest drogi. Filiżanka grzańca 0,2l będzie kosztowała w tym roku jakieś 3,50 - 4 euro, to jest 16-18 zł. W niektórych miastach pewnie jeszcze więcej. Inne alkohole będą jeszcze droższe. Poza tym, to jest tak okropnie słodkie i do tego relatywnie niskoprocentowe paskudztwo, że tego nie da się wypić więcej niż jeden kubek. Ludzie to robią dla utrzymania tradycji, ale rzadko dlatego, że to smakuje, a spić się tym planują tylko masochiści. Najgorsze co dzieciorowi grozi, to mdłości i upiorny ból głowy następnego dnia. To się nazywa szkoła życia.
              • laura.palmer Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:06
                Ależ da się, zapewniam.
              • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:09
                To wycieczka jednodniowa, po jarmarkach wracają do domu i ona nie zakłada że się tam schleja na umor bo nawet ale raczej sensacji w drodze powrotnej oraz ewentualnych pretensji rodziców gdy dziubdziusie dotrą pod szkołę. No i jak natknie się nawet na jarmarku na kogos z kubkiem w ręku to nie bardzo ma jak stwierdzic co w tym kubku ma.
                • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:12
                  Zeżarło mi po bo nawet "chyba zabraknie na to czasu"
    • borsuczyca.klusek Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:38
      Powinno ukrócić się odgórnie wycieczki szkolne i inne podobne durnoty 🙄
    • turzyca Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 00:54
      1) OIDW rodzic nie może mieć pretensji, może dziecka nie puścić na wyjazd do miejsca, gdzie przepisy mu nie pasują. Jak uczennice wrócą z tabletkami "po", to też nikt im nic zrobić nie może.
      2) Co mówi regulamin szkolny? Bo z punktu widzenia ucznia w dokładnie takiej sytuacji - moja szkoła się nie patyczkowała, był zakaz konsumpcji alkoholu w trakcie wycieczek, a zawieszenie w prawach ucznia było bolesne. W zależności od regulaminu i chęci nauczycielki do walki warunkiem wyjazdu może być podpisanie zgody na badania alkomatem.
      3) Konsumpcja jest legalna, ale nadmierna konsumpcja kończy się interwencją policji (a tej na jarmarkach zawsze jest dużo) i w przypadku turystów wylądowaniem na wytrzeźwiałce. To nie jest tania zabawa.
      4) Można też uczniom podpowiedzieć, że na jarmarkach jest również opcja bezalkoholowa. Którą zdecydowanie polecam, bo po jarmarcznych wyrobach alkoholowych kac jest gorszy niż po winie marki wino.
      Aż mną wstrząsa, gdy sobie przypomnę. Kac morderca, co nie ma serca. Straszny jest. Jeszcze w domu to sobie można pomóc jedząc jakiś wypełniacz, no i drogę do łazienki zna się na pamięć, ale na wyjeździe uczniowskim to będzie koszmar.
    • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:48
      Regulamin wycieczki szkolnej powinien być w każdej szkole
      I na.bank stoi tam - zero alkoholu
      Dla.mnie - nauczyciela sprawa jest prosta
      Pod.moja opieka uczniowie alkoholu nie piją
      Ja też nie
      Niestety nie ma.tez czegoś takiego jak czas wolny bez nadzoru
      Tam - w praktyce jest
      A.w przepisach nie ma
      Jakby coś się stało - pierwsze pytanie, gdzie był opiekun
      I postępowanie dyscyplinarne
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:56
        To zamknięty teren objety ochroną nikt raczej nie zakłada że coś strasznego się stanie poza tym ze młodzież będzie miała łatwy dostęp do alkoholu który może sobie bezproblemowo nabyć, zatem częsc zapewne to zrobi. Sam zapis w statucie że nie wolno alkoholu wielkiego wrażenia chyba.na dzieciarach nie robi bo nie od dziś wiadomo że na wycieczkach starszej młodzieży ten alkohol jednak się pojawia mimo zakazu i tego że w teorii legalnie go kupić i pić nie mogą.
        • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:27
          To prosi o więcej opiekunów albo pomoc rodzica
          Organizuje i prowadzę rozne wycieczki i to na mojej głowie jest zapewnienie bezpieczeństwa
          Sama czy w danym obszarze, natężeniu ruchu i w.zaplanowanych atrakcjach zapewnie uczestnikiem bezpieczeństwo,.czy nie
          Ma.watsztaty ceramiki autobusem czy do muzeum biorę dzieci sama
          W.gory i pociągiem proszę o dodatkowe wsparcie
          Zależy te od tego, jakie to dzieci - jeśli grzeczne karne i przewidywalne luz, jeśli mogą być problemy prosi o pomoc
          Nie mogą chodzić sami, niech chodzą grupkami,.czyli więcej opiekunów
          Ja myślę zawsze od strony bezpieczeństwa dzieci najpierw
          Na takim jarmarku mogą być też hordy pijanych zwiedzających i stanowić zagrożenie dla.pozosyawionych bez opieki nastolatków
          Dodatkowo po kilku gluhweinach
          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:31
            Tam jest ochrona nie ma czegoś takiego jak hordy pijanych zwiedzających zagrażających innym ludziom. Na jarmarkach bywam prawie co roku, tam w 4 osoby trudno chodzić nawet i z reguły chodzimy we dwie nie mówiąc o większych grupach ale fakt że oni jadą w tygodniu a ja zawsze jestem w weekend więc może mniej jest tych ludzi wtedy.
      • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 07:57
        Czyli zgodnie z obowiązującymi przepisami wycieczki na jarmark zorganizować nie można. Koniec sprawy.
        • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:01
          Hm nie wiem czy jest jakaś szkoła w moim mieście ktora nie była na jarmarku z uczniami.
          • raczek47 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:09
            Uważam,że jeśli ktoś w domu własnego dziecka nie wychowal tak ,by przy najmniejszej okazji z dala od rodziców nie chciało sięgać po alkohol ,to dlaczego mają się z tym szarpać obcy ludzie ( w tym przypadku opiekun wycieczki)? Ma ci wychować dziecko w kilka godzin?
            • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:15
              No ale jakby to nie jest rozwiązanie problemu nauczycielki bo ona się właśnie tego obawia że będzie się szarpać z takim dzieckiem i jego rodzicem dodatkowo bo wypiło alkohol bedąc pod jej opieka.
              • skumbrie Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:23
                I naprawdę dorosła osoba nie potrafi powiedzieć, że że względów bezpieczeństwa nie podejmie się opieki nad bombelkami na wyjeździe?
                To niech jedzie i w najlepszym wypadku naraża na pretensje rodziców🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
                Misja i pasja zobowiazjujoooo!
              • triss_merigold6 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:24
                Nie no sorry, ale zabieranie wycieczki szkolnej na jarmarki świąteczne to proszenie się o kłopoty.
                Jarmark jest miejscem do odwiedzenia z rodzicami czy znajomymi.
                • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:34
                  Zgadzam się co nie zmiienia faktu że okoliczne szkoly zabierają dzieci na jakieś jarmarki raczej częściej niż rzadziej.
                • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:25
                  Ja się w ogóle zastanawiam, jaki jest cel wycieczki szkolnej na jarmark?
                  • ritual2019 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:48
                    biala_ladecka napisała:

> Ja się w ogóle zastanawiam, jaki jest cel wycieczki szkolnej na jarmark?
                    >

Przeciez napisala ze jarmark jest jednym z punktow wycieczki a nie jedynym celem.
                  • skumbrie Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:09
                    >Ja się w ogóle zastanawiam, jaki jest cel wycieczki szkolnej na jarmark?

Taki sam jak odwiedzanie fastfoodow w Polsce. Żeby bombelki miały czym wymiotować w drodze powrotnej.
              • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:25
                Zatem rezygnuje z organizowania wycieczki/bycia opiekunem.
                • taki-sobie-nick Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 23:45
                  Zatem wycieczka się nie odbywa i jest ogólny foch. Wszyscy przeciw niedoszłemu ipiekunowi.
              • triss_merigold6 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:33
                Na miejscu nauczycielki powiedziałabym NIE.
                Wycieczka SZKOLNA na jarmark świąteczny jest licealistom doskonale zbędna, nie realizuje żadnego celu szkoły, elementu programu etc. Zainteresowani jarmarkiem mogą jechać samodzielnie albo z rodzicami.
                Dziękuję za uwagę.
                • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:37
                  Nie no głównym celem wycieczki nie jest jarmark , przynajmniej w teorii oczywiscie bo ide o zaklad ze ten cel sie rozni w zaleznosci od tego na co jedzie nauczyciel a na co dzieci, , oni jadą zwiedzać muzea czy Berlin, czy oceanarium czy na termy, itd. A jarmarki to część tego zwiedzania.
                  • skumbrie Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:40
                    To niech ominą jarmark. To jest proste jak budowa cepa. Najwyżej niektóre bombelki zrezygnują z wycieczki. Raczej nie te, którym alkohol jest doskonale zbędny.
                  • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:42
                    No to nie wiem, jak to wasza tradycja to niech skorzysta z dobrej praktyki szkoły i robi jak zawsze robią wink dziwi mnie to w sumie, bo też mieszkam przy granicy, ale.zadna że szkół moich dzieci, ani placówka w której pracowałam nigdy nie organizowała wycieczki na niemieckie jarmarki
                    Czy ona jest kierownikiem, czy "tylko" opiekunem ?
                    • triss_merigold6 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:47
                      Można jeszcze potraktować sprawę z dyplomatyczną zdroworozsadkową hipokryzja i powiedzieć młodzieży "zachowujcie się tak, żebyśmy nie byli zmuszeni do interweniowania", czyli możecie pić byle nikt widowiskowo nie rzygal.
                    • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:49
                      Opiekunem w zastępstwie wychowawcy który złamał nogę. Wycieczka wykupiona w biurze. Moja córka w podstawówce była ze szkola na jakims jarmarku trzykrotnie no ale wtedy nie miał nikt szansy na zakup alkoholu bo byli za mlodzi , jadą w tym roku z liceum ale tu z kolei bardziej towarzystwo (większość bab) zainteresowane primarkiem niż jarmarkiem. Nauczycielka z wątku ma jechać z grupą chłopiecą z technikum.
                      • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:51
                        slonko1335 napisała:

> Opiekunem w zastępstwie wychowawcy który złamał nogę. Wycieczka wykupiona w biu
                        > rze. Moja córka w podstawówce była ze szkola na jakims jarmarku trzykrotnie no
                        > ale wtedy nie miał nikt szansy na zakup alkoholu bo byli za mlodzi , jadą w ty
                        > m roku z liceum ale tu z kolei bardziej towarzystwo (większość bab) zaintereso
                        > wane primarkiem niż jarmarkiem. Nauczycielka z wątku ma jechać z grupą chłopie
                        > cą z technikum.
                        >

No nieźle
                        Młoda nowa nauczycielka z chłopakami z technikum
                        Ale będą jej słuchać, hoho
                        Czyli będzie jedynym opiekunem?
                      • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:54
                        Ale kierownikiem kto jest?
                        Zawsze w karcie jest główna odpowiersialna za.calosc osoba
                        • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:06
                          Nie no jadą dwie klasy, jest wychowawca drugiej kłasy, ona w zastępstwie wychowawcy tej, jeszcze jeden nauczyciel do pomocy i kierownik wycieczki i przewodnik z biura no ale on to nie liczy się jako opiekun. Generalnie szkoła na jarmarki wyjazdy już wcześniej miała i zadnych spektakularnych akcji nie było chociaż i owszem zdarzało się że ktoś tego grzanca się napił albo rzygał cała drogę powrotną nie do końca wiadomo czy z powodu choroby lokomocyjnej ale ja się nie dziwię ze ma dziewczyna obawy.
                          • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:08
                            No to luz, kierownik ogarnia i bierze odpowiedzialność, ona stosuje się do ustalonych zasad i punktów
                  • ritual2019 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:16
                    Osoby w wieku 16 lat to same decyduja czy ten alkohol legalnie kupia. Skoro w Niemczech jest to legalne to nie problem nauczyciela (nie przeczytalam calego watku i nie wiem jak duza to grupa ale chyba jedzie wiecej niz jeden nauczyciel?) W celu unikniecia picia alkoholu w wiekszych ilosciach mozna ograniczyc czas spedzony na jarmarku lub wykreslic go z listy rzeczy do zwiedzania.
    • skumbrie Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:15
      Sorry, wmanewrowano? Pistolet jej ktoś do głowy przystawił? Mówi, że nie jedzie i tyle, obowiązku nie ma.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:23
        Nie, wydał polecenie przełożony. Pani ma wycieczki szkolne w obowiązkach jak mniemam.
        • skumbrie Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 08:25
          Nie, nie ma. Zwłaszcza tych, gdzie bezpieczeństwo uczestników stoi pod znakiem zapytania. A tu stoi, skoro ematki mają szukać rozwiązań.
          Trzeba tylko znać swoje prawa, a ta wiedza przerasta nauczycieli od lat. Wola nieść swój krzyż.
          • bluea.nne Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:10
            Dokładnie tak.
        • ren.s Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:23
          Poradź młodej nauczycielce, żeby:
          a. sprawdziła, czy z powodu wycieczki nie przekroczy 40 godzin pracy w danym tygodniu. Jeśli tak, może odmówić
          b. jeśli jednak pojedzie, to powinna zadbać o wykreślenie czasu wolnego z harmonogramu wycieczki, ponieważ uczeń na wycieczce nie może pozostawać bez opieki
    • mgla_jedwabna Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:02
      Po co w ogóle szkoła organizuje wyjazd na jarmark? Szkoła może zorganizować wyjazd do muzeum, centrum naukowego, zabytków albo edukacyjną wycieczkę np. do zakładu produkcyjnego albo miejsca istotnego dla funkcjonowania społeczeństwa (np. zwiedzałam w ten sposób z dzieciakami np. jednostkę straży pożarnej). Ewentualnie wyjazd integracyjny w celu zabawy, gdzie grupa się integruje. Natomiast jarmark to rozrywka polegająca na zakupach i konsumpcji grzanego wina oraz street foodu. Ani to edukacyjne, ani to integrujące, raczej podkreśla podziały w grupie: biedniejsze dzieciaki mogą mocniej poczuć, że muszą wybierać: pierniczek czy kubeczek, bogate mogą dać innym odczuć, że są bogate. Grupki i kliki się integrują, klasowe wyrzutki i kozły ofiarne mogą się conajwyżej snuć samotnie. W dodatku jeśli komuś jest zimno lub jest zmęczony, to psu na budę taka rozrywka, tylko będzie czekał na powrót.

Nie rozumiem tego, podobnie jak nie rozumiem wycieczek szkolnych w centrach handlowych.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:17
        Wyjazd jest w zależności od wieku do oceanarium, albo integracyjny na termy albo edukacyjny do centrum filmowego albo na wyspę muzeów , Poczdamu albo do muzeum techniki czy historii naturalnej czy histiria muru berlińskiego i galerię muru. Jarmark jest dodatkową atrakcja po tym i owszem chcą tam jechać i dzieci i rodzice żeby dzieciaki pojechały. Pamiętam w klasach 1-3 już część rodziców cisnęła żeby wychowawczyni zabrała dzieciaki na jarmark ale ta się nie dala i ucina od razu. Pojechali "dopiero " w 4 klasie po wycieczce integracyjnej na termy. Tam chyba w każdym mieście maja jarmark no ale w takim stralsundzie czy ahlbeku to podejrzewam w mniejszej skali niż w Berlinie .
        • extereso Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:28
          Moja córka jeździła do Drezna na jarmark w gimnazjum i wszystko grało i hulało. Na zebraniu pani proponowała, my chcieliśmy i młodzież też .zakładam, że jeśli nie chciałaby to by nie proponowała. Nie wiem czy część nauczycieli lubi, a jeśli nie to po co proponują.
        • skumbrie Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:55
          I u was od zawsze rządzą dzieci i rodzice, a wy potulnie spełniacie nawet najgłupsze życzenia? Trzeba było od razu, że jesteście ochotniczkami, a nie poszkodowanymi.
        • mgla_jedwabna Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:30
          No to niech sobie darują tę dodatkową atrakcję i wrócą wcześniej lub zrobią coś mądrzejszego zamiast.
    • extereso Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:12
      Tylko osobiście jako matka: miałabym pretensje w razie nadużycia do dziecka li i jedynie. Jeszcze mnie nie pogięło, żeby odpowiedzialność za błędy i wypaczenia własne czy najbliższych przypisywać całemu światu. Ale rzeczywiście dobrze że nie wpadło mi nigdy do głowy zostać nauczycielem ( to znaczy miałam to w planach pomiędzy 7 a 8 rz).
    • leosia-wspaniala Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:38
      >W teorii nauczyciel oczywiscie nie wyraża na to zgody ( z drugiej strony może zabronić zakupu legalnego produktu?)

A licealista 18+ może sobie między lekcjami wyskoczyć na piwko? Albo przynieść piwko do drugiego śniadania? No jakże to dziubdziulkom zabraniać legalnych produktów? Pamiętam, że u mnie na wycieczkach w SP nie można było mieć czipsów i napojów gazowanych, bo się bali, że się dzieciarnia porzyga w podróży. Gdybym tylko wiedziała wtedy, jak ogranicza się moją wolność.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:40
        No ale w szkole pić alkoholu nie wolno także uczniom pelnoletnim(co nie znaczy że nie pija przeciez no ale łamia wtedy przepisy) na jarmarku już wolno nawet 16 latkom.
        • ritual2019 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:46
          Uczniowie pija alkohol w szkole?
          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:55
            Z choinki się urwałaś?
          • krwawy.lolo Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:59
            Za moich czasów pili. Dzisiaj chyba więcej ćpają.
            • krwawy.lolo Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 09:59
              piły
        • leosia-wspaniala Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:06
          Ale na jarmarku są w ramach wycieczki szkolnej, więc im nie wolno.

>cryingco nie znaczy że nie pija

Niby nie tak dawno kończyłam szkołę tongue_out , ale u mnie w LO picia nie było, co najwyżej popalanie papierosków w kiblach.
        • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 11:40
          No, piwko do fajki na przerwie jak znalazł...
    • zerlinda Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:25
      Rodzic powinien mieć pretensje tylko do siebie. Ze nie potrafił dziecka wychować.
      Realnie przed wycieczką rodzic i dziecko powinni podpisać papier, że dziecko nie będzie na wycieczce spożywać alkoholu i tyle. Jak bombelek złamie zakaz to zadba, żeby rodzic się nie dowiedział.
    • niemcyy Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 10:30
      Na jarmarku czas wolny w wymiarze pozwalającym na zakup i częściową konsumpcję kasztanów czy innych migdałów, a nie łażenie i szukanie, ukrywanie i picie wina, a właściwy czas wolny poza obszarem jarmarku. Jeśli rodzic wyraża zgodę na picie grzańca przez dziecko to niech z nim jedzie na jarmark albo da 16latkom pieniądze na wypad w weekend i same dotrą.

A nauczycielka powinna dobrze zastanowić się, czy jest w stanie brać jakąkolwiek odpowiedzialność za młodzież, skoro za siebie nie umie i daje się "wmanewrować w wyjazd na jarmarki".
    • frozenwildberry Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 19:38
      Mam pomysł. Samo oświadczenie że dziecko nie będzie piło jest mało straszne bo co mogą być za konsekwencje? Zawieszenie? Nagana? Ani rodzic ani uczeń się tym nie przejmą w dzisiejszych czasach. Ja proponuje oświadczenie:
      Jeśli uczeń zostanie złapany na konsumpcji/ byciu pod wpływem alkoholu. Rodzic zobowiązuje się NATYCHMIASTOWO odebrać dziubdziusia z Niemiec z ich miejsca pobytu.
      Myśle że rodzice już by wiedzieli jak swoje dzieci przekonać żeby nie spożywały alkoholu
      • kotejka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 12.11.22, 21:29
        Ależ tak jest w każdym regulaminie
        Co więcej - przy podejrzeniu spożycia albo innych środków odurzających na terenie szkoły czy na szkolnej imprezie my nie mamy prawa i nie chcemy dzieci przeszukiwać ani badać alkomatami
        Ale mamy obowiązek wezwać rodzica i policję, która to zrobi
      • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 08:21
        Są,ok. I kto będziesz z nim czekał do przyjazdu rodziców? Nauczyciel? I jak wróci do domu?
    • aglibaba Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 10:52
      Wydaje się, że dobrym wyjściem byłaby wycieczka do Kataru, ZEA czy innej tam Arabii Saudyjskiej.

Prawo działa w tym wypadku terytorialnie. Co jest nielegalne w Polsce jest legalne gdzie indziej.

Nie wiem czy to zgodne z prawem, ale poinformowałabym rodziców, że jest takie ryzyko i przyjęłabym oświadczenie od rodziców, że puszczają dziecko na swoją odpowiedzialność, jeśli chodzi o kwestie spożycia.
      Oświadczenie podpisane przez dziecko? A po co?

Jeśli jakiś rodzic nie ma nic przeciwko zrobiłabym sobie tajny wykaz uczniów, na których mogę przymkąć oko. Ale nic oficjalnie.
      • biala_ladecka Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 11:00
        To akurat słaby pomysł. Jeśli powstanie wykaz "legalnych", to zwiększa się ryzyko, że podejmą też próby ci, którzy takiego przyzwolenia nie mieli. A nie oszukujmy się, tajność tej listy na 100% się rypnie, bo zawsze ktoś, gdzieś, coś chlapnie, zarówno dzieciaki, jak i rodzice. Inna sprawa, że nawet za pozwoleniem, nauczyciel nadal odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo naprutego dziubdziusia, czyli ściąga sobie na głowę potencjalne problemy. Po co? Na co? I last but not least ZA CO?
        • aglibaba Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 11:32
          Taaa. Polegałabym przy moich zdolnościach aktorskich.

Fakt, sama trzymam się z daleka od edukowania obcych dzieci, naprawianie cudzych błędów nawet czysto teoretycznie to orka na ugorze.
      • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 11:05
        No ale to wycieczka szkolna jednak w ramach lekcji a na nich nawet pelnoletni nie może przecież być nietrzeźwy. Wydaje mi się że zakaz alkoholu nie jest z niczym sprzecznym tutaj i problem pozostaje latwy dostep. Chyba....
        • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 11:11
          A w sumie typ jest jakiś przepis zabraniający przyjścia na lekcję po piwku czy szklaneczce grzańca?
          • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 11:18
            Pewnie trzebaby udowodnić ze uczeń jest nietrzeźwy albo spożywał alkohol w miejscu niedozwolonym żeby zastosować jakiś przepis.
            • little_fish Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 12:09
              Jak się napił przed lekcjami, to nie pił w miejscu niedozwolonym, to jaki przepis zastosować?
              • slonko1335 Re: Alkohol, Niemcy, 16 latki wycieczka klasowa 13.11.22, 12:11
                Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i statut?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka