Dodaj do ulubionych

Polska w centralnej czy wschodniej Europie?

12.11.22, 09:57
Nie mam zamiaru wszczynać dopiero co zakończonej dyskusji, smile chcę tylko podlinkować tekst autorstwa profesora polonistyki sprzed paru lat o polsko-ruskich relacjach w kontekście języka, kultury, religii i wykorzystanych a częściej - straconych szans.
Myślę, że wart lektury i przemyśleń, także w kontekście wschodnia-centralna.

wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,25926628,plona-cerkwie-i-szumia-knieje-polaku-bracie-ksieza-i.html#S.related-K.C-B.1-L.2.zw
Obserwuj wątek
    • krolewska.asma Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:04
      co to za roznica dla ciebie?
      • taniarada Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:25
        Lol Asma .Na relacje miedzysąsiedzkie pracuje się latami i nic Kaczyński nie ma tu do rzeczy .Jest wolność słowa w granicach rozsądku .
    • woman_in_love Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:09
      Geograficznie: centralna.
      Mentalnie: wschodnia.
      • dwa_kubki_herbaty Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:16
        Mentalnie nie jesteśmy wschodni, to lata trzymania w garsci przez ZSRR odbily piętno na ludziach 55+.
        Jeśli przez kolejne 40 lat będziemy w nie gorszej sytuacji niz teraz to to pokolenie wymrze a obecne pokolenie 40+ które bylo straszone ocetem na półkach i trochę pamięta ostatnie lata '80 nie będzie mialo posluchu bo będziemy staruchami.
        • woman_in_love Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:20
          jesteśmy jesteśmy
        • taniarada Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:27
          Jakieś bzdury .40 letni ludzie już nie pamiętają komuny ,mają dostęp do neta .Mogą wyjechać gdzie chcą .Do wyboru do koloru .
          • dwa_kubki_herbaty Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:35
            No mam 44 i rosyjskiego się uczylam w podstawówce, pamiętam apele i pochody na które rodzice mi nie pozwalali chodzić.
            • taniarada Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:47
              Nie uczyłem się rosyjskiego i tak miałem 3 .Pani kazała wszystkim co nie chcą się uczyć opuścić klasę ,przeważnie to byli chłopaki . Czasami było to dwie godziny laby .Jedyna taka klasa dla której rosyjski był znienawidzony .Teraz nic nie ma wspólnego PRL. Możesz robić wszystko ,ale niektórzy będą dalej narzekać i tkwić pod buciorem Pis i jęczeć że nie ma tolerancji dla niewierzących .
            • veryvery Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:01
              A ja mam równo 40 a komunę ledwo co pamiętam, szkołę zaczynałam już w 'wolnej' Polsce i rosyjskiego a podstawówce nie miałam.
              Niby tylko 4 lata różnicy a jakie doświadczenia inne
        • dwa_kubki_herbaty Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:33
          A najprosciej to popatrzyć na wyznanie religijne i jeszcze na zwiazki małżeńskie od średniowiecza po teraźniejszość.
          • taniarada Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:50
            Teraz są wolne związki i partnerskie .Ale dla niektórych liczy się obrączka ,której nie nosi .
      • tokyocat Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 16:54
        👍🏻
      • veryvery Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 21:58
        Geograficznie: centralna
        -> nie trzeba wyjaśniać

Kulturowo: zachodnia
        -> chrześcijaństwo zachodnie i obecnie pod wpływem zachodniej popkultury

Ekonomicznie: centralna
        -> gospodarka i poziom życia typowe dla byłych demoludów znajdujących się obecnie w UE

Mentalnie: centralno-wschodnia
        -> sposób rozumowania, pojmowania i postrzegania świata, problemy i tendencje demograficzne podobne do innych państw regionu
      • jammer1974 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 13.11.22, 02:36
        woman_in_love napisała:

> Mentalnie: wschodnia.

Wrecz przeciwnie. Przynajmniej od tysiaca lat (udokumentowana) mentalnosc jest prozachodnia. Przodkowie swiadomie wybrali religie i alfabet a co za tym idzie wszelkie wartosci z zachodniej czesci Europa. Konsekwentnie sa one potrzymywane.
    • ritual2019 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:24
      Mentalnie: wschodnia.
      • dwa_kubki_herbaty Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:39
        No nie!
        Jesteśmy slowianami ani nie rusami ani nie germanami.
        Mozna też w inną stronę spojrzeć, gdzie nam blizej do południowców czy północy.
        Mamy nie fajne polożenie geopolityczne, i chyba mylicie obawy przed ruskimi z byciem jak ruski.
        • ritual2019 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:41
          Obawiam sie ze roznie moze byc z identyfikacja, testy DNA moglyby ta kwestie wyjasnic.
          • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:44
            ritual2019 napisał(a):

> Obawiam sie ze roznie moze byc z identyfikacja, testy DNA moglyby ta kwestie wy
            > jasnic.

Jestem za! Organizację akcji testowania dałabym naszym przyjaciołom Niemcom tongue_out
          • damartyn Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:53
            Mówisz - masz;

Niemal połowa Polaków wywodzi się z żeńskiej linii genetycznej Helena, nazwanej tak od imienia jednej z "pramatek Europy". Linia ta występuje najczęściej w Europie Zachodniej, a szczególnie w Hiszpanii i w Portugalii.

Najnowsze badania Pracowni Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego wykazały, że populacja polska, podobnie jak europejska, pochodzi od siedmiu głównych żeńskich linii genetycznych (haplogrup).
            Reszta tutaj:Tekst linku
            • ritual2019 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:01
              Badania ma grupie niecalych 6000 ludzi.
          • langsam Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:01
            Testy DNA pokazują pochodzenie, ale ani mentalność, ani tożsamość. W tym kontekście (a zaczęłam od tekstu o języku, kulturze, religii i szansach) nie mają więc kompletnie żadnego znaczenia.
            • ritual2019 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:02
              A to juz inna kwestia, o wiele bardziej znaczaca.
            • wkswks Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 21:31
              Haplogrupa związana z Y natomiast zdecydowanie rozni sie od zachodnioeuropejskiej, jest podobna do skandynawskiej i wsch. Europejskiej.
        • langsam Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 16:51
          Używając zwrotu "[polsko-ruski" miałam na myśli Ruś, a nie Rosję.
    • dwa_kubki_herbaty Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:53
      Zapominam, że na tym forum bardzo dużo osób to Warszawa i okolice.
      Powiedz mieszkańcowi Krakowa, i malopolski że ma mentalnosc wschodnia to wyrazi mocne zdziwienie, powiedz mieszkancowi Slaska, powiedz to komuś kto pochodzi z wielkopolski.
      Ja jestem z obu stron góralką z beskidu wysokiego, mieszkam kolo Wroclawia nie nie widzę wschodniej mentalnosci, zachodniej też nie.
      • profes79 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:57
        Ale to też jest efekt trzech pokoleń żyjących pod zaborami - chcemy czy nie chcemy życie pod butem pruskim/rosyjskim/austriackim odbiło swoje piętno na Polsce i pod pewnymi względami - zarówno infrastrukturalnymi jak i społecznymi widać to do dzisiaj.
        • taniarada Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:00
          Powstańców już mało żyje ,a Ty mówisz o zaborach . ( To kościół katolicki w tym okresie pomagał )
      • taniarada Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 10:58
        No właśnie nie na darmo się mówi na mieszkańców Warszawy słoiki .
      • leosia-wspaniala Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 12:19
        >Ja jestem z obu stron góralką z beskidu wysokiego, mieszkam kolo Wroclawia nie nie widzę wschodniej mentalnosci, zachodniej też nie.

Ale co to jest właściwie "mentalność zachodnia"? Czy Sycylijczyk ma taką samą mentalność jak Szwed? Czy berlińczyk będzie miał mentalność mieszkańca hiszpańskiej wioski? Czy Irlandczyk myśli tak, jak Anglik? Ja pochodzę z Galicji i w Czechach czy na Słowacji czuję się bardziej swojsko niż na Mazowszu, że o Pomorzu nie wspomnę. Więc może najpierw zdefiniujmy mentalność wschodnią i zachodnią, bo tak to sobie można gadać i strzępić klawiaturę.
        • sumire Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 12:22
          Otóż to. To są zbyt szerokie pojęcia i troszeczkę fałszywe.
        • veryvery Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:11
          To chyba mozna sprowadzic do niektórych tendencji społecznych. W krajach wsch europy jest nieco większe przezwolenie na rasizm i homofobię, mniejsze wyczulenie na poprawność polityczną
          • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:27
            veryvery napisała:

> W krajach wsch e
            > uropy jest nieco większe przezwolenie na rasizm i homofobię

🤣
            Sprawdź sobie kiedy "na zachodzie" homoseksualizm przestał być penalizowany i czy w wolnej Polsce w ogóle był penalizowany smile No i gdzie powstała koncepcja rasizmu smile
            Operujecie fałszywymi tezami kolportowanymi Polakom 25 lat przez środowisko GW.
            • veryvery Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:37
              A jakie to ma znaczenie gdzie kiedy homoseksualizm przestal byc penalizowany? My zyjemy tu I teraz a ty mi lepiej wskaż w którym kraju zachodnioeuropejskim powstają 'strefy wolne od lgbt'.
              Przyklad typowego polskiego rasisty to taki bywalec, który twierdzil że zachodnioeuropejczycy wolą polskich 'białych i chrześcijańskich' emigrantów zamiast jakichs czarnych i ciapatych dowodząc tym samym jak on mało wie o świecie I jak bardzo jego myślenie pokrywa się z myśleniem polskiego, prymitywnego seby
              • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:50
                veryvery napisała:

> A jakie to ma znaczenie gdzie kiedy homoseksualizm przestal byc penalizowany? M
                > y zyjemy tu I teraz a ty mi lepiej wskaż w którym kraju zachodnioeuropejskim po
                > wstają 'strefy wolne od lgbt'.

I taka to gadka z klonami. Uchwały o których mowa ("strefy wolne od lgbt"), nie mające zresztą żadnych prawnych konsekwencji, nie były zadnym sprzeciwem wobec jakichś homoseksualistów i próbą ich dyskryminacji, tylko były sprzeciwem wobec określonej agendy politycznej. Manipulacje, że ktoś tu chce kogoś dyskryminować i dyskryminuje, to część antypolskiej krucjaty, mającej na celu zrobienie z Polaków homofobów. Taką samą krucjatą jest odwoływanie się do prymitywnych kalek i skojarzeń, że Polak to taki rusek z Rosji radzieckiej. I jakkolwiek jest zrozumiałe, że wrogowie narodu polskiego (i to wcale nie ruscy!) właśnie tak działają, to już kompletnym odmóżdżeniem jest, że ktoś uważający się za Polaka te brednie łyka.
                • veryvery Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 23:05
                  O tak, wcale nie są sprzeciwem.
                  Żeś głupie to trudno ale nie traktuj innych jak idiotów
    • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:09
      Ale że niby jak wschód, to strasznie źle?
      Myli wam się towarzysze rosyjskość z komunizmem. Komunizm radziecki i współczesny jest wynalazkiem zachodnim smile
      • langsam Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:37
        Niby że warto, faszolu, przeczytać linkowaną pozycję.
        A rosyjskość to pomongolskość, i pozłotoordowskość. Nic miłego.
        • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:43
          langsam napisała:

> Niby że warto, faszolu, przeczytać linkowaną pozycję.

Nie klikam w antypolską propagandę. Własnymi słowami nie łaska, albo chociaż cytaty?

> A rosyjskość to pomongolskość, i pozłotoordowskość. Nic miłego.

Nic miłego to nazizm, wynalazek zachodu. A wy towarzysze operujecie prostymi hasłami i kalkami, aby umiejscowić Polaków po jakiejś "gorszej" stronie.
          • langsam Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 11:59
            Po gorszej stronie, faszolu, umiejscawiasz się sam, nie czytając. big_grin
            • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 12:03
              langsam napisała:

> Po gorszej stronie, faszolu, umiejscawiasz się sam, nie czytając. big_grin

Słabo ci idzie to naganianie klików. Zacznij może od nie wyzywania potencjalnych płatników prenumeraty od faszoli big_grin
              • langsam Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 16:39
                Pozostań więc po gorszej stronie i nie czytaj dalej, faszolu.
      • stalowy.promien.woli Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 19:32
        Tyle, że współczesna Rosja to synteza dwóch rosyjskich imperializmów, tego carskiego i tego sowieckiego. ZSRR było formą państwowości rosyjskiej i Federacja Rosyjska jest jego sukcesorem.
        • langsam Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 20:15
          Co ma do tego wspólczesna Rosja?
        • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 21:13
          stalowy.promien.woli napisał:

> ZSRR było formą państwowości rosyjskiej

🤣
          • stalowy.promien.woli Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:21
            To jeszcze napisz, że Rosjanie byli jednym z narodów podbitych przez ZSRR. Po Gruzinie Stalinie ZSRR rządzili Rosjanie, a do dziś Putin uważa rozpad ZSRR za jedną z największych tragedii w historii. Szojgu to nawet powiedział, że on chce powrotu ZSRR
            • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:54
              stalowy.promien.woli napisał:

> To jeszcze napisz, że Rosjanie byli jednym z narodów podbitych przez ZSRR.

Tak, system gułagu to sobie wybrali przez głosowanie.
              • stalowy.promien.woli Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 14.11.22, 22:50
                I nadal są w Rosji kolonie karne, gdzie zamykani są na przykład antyputinowscy nacjonaliści.
    • heca7 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 12:25
      Ja napiszę tak- Polska leży w wschodniej części centralnej Europy big_grin
    • volta2 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 14:57
      centralna, zdecydowanie,
      mentalnie, no cóż, tak łatwo u nas było przeprowadzić wszystko, co po 89 się zdarzyło dzięki mentalności zachodniej. przynależność do rzymu nas ukształtowała, dlatego nie czujemy powinowactwa z ruskimi i już ściana wschodnia jest "podejrzana", i obsmarowywana tu na forum jako odrębna mentalnie.
    • mae224 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 15:37
      wschód, bo za wisłą to już azja mówią niektórzy wink
    • princesswhitewolf Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 15:38
      Politycznie: wschodnia
    • ichi51e Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 15:53
      dla mnie bez wątpienia centralna ale głównie za zaprzeczeniu oparte - no zachodem nie jesteśmy ale wschodem tez nie. Na takim skrzyżowaniu leżymy owszem Baba Jaga ale u niej Jaś i Małgosia nie Iwan.
      • ichi51e Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 15:57
        Europa centralna bez wątpienia istnieje - Wieden to taki Kraków+++
    • milli40 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 19:45
      Im więcej pracuje z Polakami, i innymi narodowościami tym bardziej się utwierdzam, że ly to jednak wschód jesteśmy.
      • klaramara33 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 20:27
        Co masz na myśli? Nie rozumiem takich podziałów. Dla mnie to wszyscy ludzie są podobni z pewnymi różnicami.
      • ichi51e Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:13
        a z Rosjanami tez pracowałaś? Czy tylko wydajemy ci się wschodni w porownaniuz zachodem?
        • wkswks Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:30
          Rosjanie i Polacy sa bardzo podobni. Rosjanie sa bardziej wschodni ale nie duzo.
          • ichi51e Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 13.11.22, 10:46
            No niebwiem mi się wydaje ze jednak zupełnie inni. Do tego Rosja to duży kraj - mieszkańcy Moskwy czy Petersburga to może ale cała reszta?
    • kobietazpolnocy Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 20:28
      Już było.

Polska leży w Europie Wschodniej. Europa Środkowa dla większości Europejczyków to DACH.
      Kulturowo należymy do kultury łacińskiej, czyli zachodniej. Naprawdę nie ma się o co oburzać.
      • dramatika Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 21:15
        kobietazpolnocy napisał(a):

> Kulturowo należymy do kultury łacińskiej, czyli zachodniej.

Oczywiście, że do łacińskiej, ale to nie oznacza automatycznie zachodu wink Niemcy mają więcej wspólnego z kulturą rosyjską niż łacińską (i tutaj ematce pewnie przegrzewają się styki tongue_out )
    • rb_111222333 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 21:37
      Leżymy we wschodniej Europie, a już na pewno jesteśmy tak postrzegani przez nacje, które przynależą do zachodniej Europy.
    • takaprawda5438 Re: Polska w centralnej czy wschodniej Europie? 12.11.22, 22:43
      spod kamienia wypełzły zmurszałe ruskie onuce :
      oko.press/lider-faszyzujacej-falangi-domaga-sie-w-moskwie-przylaczenia-do-polski-lwowa/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka