Dodaj do ulubionych

Klopoty z pamięcią po covidzie

12.11.22, 23:46
Od roku mam mega klopty z pamięcią - jeśli miałabym je umiejscowić w czasie to zaczęły się gdy przeszłam covid. Rok temu. Przeszłam łagodnie.

Pyerdolca idzie dostać.
Jakieś lata temu przetłumaczyłam książkę. Dzis usiłowałam sobie przypomnieć któryś z wątków. Ni cholery. Pamiętam co Telimena trzymała w biurku choc Pana Tadzia czytałam cwiec wieku temu. A nie pamiętam kto był morderca w książce która sama przetłumaczylam! Przetłumaczyłam- z grubsza oznacza ze całość czytałam poerdyliard razy. Tłumacząc, robiąc x korekt i poprawek.

Na co dzień funkcjonuje nieźle - nie gubię rzeczy, nie zapominam wyłączyć gazu itp. Ale w sferze językowej jest słabo. Najgorsze jest to że jestem nauczycielka języka! Zaczynam się stresować sytuacja ze uczniowie zapytają o jakieś słówko a ja nie będę pamiętała....

Mialam nadzieję ze samo przejdzie... Ale nie przechodzi.
Czy ktoras z Was ma/miała te mgle covidowa i coś pomogło? Nie wiem, Bilobil czy coś....

Oszalej od tego....

Obserwuj wątek
    • thank_you Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 12.11.22, 23:50
      Brałam Biotropil, stałe przyjmuję omega3, wybrałam się nawet na biofeedback. Czy to pomogło? Nie wiem, bo nie wiem jaką miałabym sytuację bez tego, co wymieniłam.
      Jest źle. Współczuję.
      • thank_you Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 12.11.22, 23:52
        Aha, robię takie rożne ćwiczenia na pamięć i koncentrację, kilka razy powtarzam w myślach, gdy odkładam na miejsce daną rzecz. Kalendarz stał się moim największym przyjacielem.
        Informacje przelatują mi przez głowę i nawet okruchy z nich w niej nie zostają. Robię notatki ZE WSZYSTKIEGO. Yellow sticks mam poprzyklejane w rożnych miejscach. Ech.
      • wapaha Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 09:46
        thank_you napisała:

> Brałam Biotropil, stałe przyjmuję omega3, wybrałam się nawet na biofeedback. Cz
        > y to pomogło? Nie wiem, bo nie wiem jaką miałabym sytuację bez tego, co wymieni
        > łam.
        > Jest źle. Współczuję.

u ciebie swoje dołozyć mogła ciąża - jak po każdej miałam "zjazd" suspicious
        • thank_you Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 12:12
          Oprócz tego miałam jeszcze PTSD i od tego sie zaczely moje gigantyczne problemy z pamiecia i obniżona sprawność intelektualna; potem ciąża, covid, ciąża, covid.

uncertain
          • wapaha Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 20:27
            Kumulacja kumulacji 😐
        • ophelia78 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 20:47
          A to ja w ciąży tez mialam zjazd intelektualny.
          Moja gin - której mama buła psychiatrą - mowila ze to normalne. Ciało daje 100% mocy na wyhodowanie mlodego i niebstarcza pałeru na myślenie smile
          Po porodzie mialo minąć. I minęło.
    • aglibaba Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 00:00
      Znam problem. Nie wiem, czy nie miałam już początków przed pandemią, ale jest gorzej. Od ponad 2 lat nie miałam temperatury powyżej 37 i parę kresek, jeśli to ma jakiś związek.

Mam też gorsze wyniki MRI. Neurolog przepisał mi jakiś lek. Ok, nie kupiłam go, ale doczytałam, że składnik aktywny tego leku zawarty jest m.in. w kawie. Postanowiłam, że będę pić 2 dziennie, ale jednak dalej piję jedną. Potem przegapiłam wizytę kontrolną. Zapomniałam.

Kupiłam sobie liście ginkgo biloba, ale na razie zaparzyłam raz. Dodałam cytrynę, bo tak lepiej smakują.

Nie razie nie pomogę. Miałam założyć podobny wątek, ale cieszę się, że założył (go ktoś inny - zgubione w pierwszej wersji), w moim pewnie znów poszłoby coś nie tak.
      • aglibaba Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 00:17
        Dostałam Lucetam.
        A potem poczytałam to.
        www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/leki-nootropowe-prokognitywne-dzialanie-i-skutki-uboczne-aa-mZi3-fvZE-DKXi.html
        Tak, wiem...
    • jednoraz0w0 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 03:48
      Mnie ze dwa lata zajęło…
    • lodomeria Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 04:06
      No niestety, nawet łagodny covid wywołuje zmiany neurologiczne.
      I każda kolejna infekcja niesie ryzyko powiększenia tych zmian.

Długoterminowe skutki covid i jak sobie z nimi radzić będziemy jeszcze odkrywać latami.
      Osobiste i systemowe. Np wyobraźcie sobie kadrę szpitala, w którym każdy miał covid kilka razy i teraz ponad 50% kadry ma przynajmniej łągodną formę 'brain fog'.
      Bałwanów od nienoszenia maseczek, 'umiera tylko 2% i to głównie starych i chorych', nieszczepienia się mam ochotę wysłać w kosmos.
      • lodomeria Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 04:07
        www.gavi.org/vaccineswork/even-mild-covid-can-cause-brain-shrinkage-and-affect-mental-function-new-study
      • tanebo001 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 07:56
        Ematkę w kosmos chcesz?
      • fibi00 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 08:31
        lodomeria napisała:

> Bałwanów od nienoszenia maseczek, 'umiera tylko 2% i to głównie starych i chory
        > ch', nieszczepienia się mam ochotę wysłać w kosmos.

Bo?
        Wczoraj byłam u znajomej i wyobraź sobie że przed szczepieniem covida nie złapała, a po trzech dawkach miała już dwa razy covid (luty i wrzesień tego roku) i ten drugi covid tak ją przeorał że do teraz nie doszła jeszcze do siebie. Jaki z tego morał? Ano taki że czy szczepiony czy nie to i tak covida może złapać więc czemu chcesz tych nieszczepionych wysłać w kosmos to nie mam pojęcia....
        • aqua48 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:24
          > przed szczepieniem covida nie złapała, a po trzech dawkach miała już dwa razy covid

A ja miałam covida na początku pandemii, gdy jeszcze jej oficjalnie nie ogłoszono, i potem dwa razy. Szczepiona jestem cztery razy. Aktualnie zmagam się z pocovidowym zapaleniem zatok. Czego to dowodzi? Absolutnie niczego.
          • wapaha Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:29
            ja miałam covid zanim pojawiły się szczepienia a potem się szczepiłam i już ani razu nie zachorowałam tongue_out
            • fibi00 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:30
              wapaha napisała:

> ja miałam covid zanim pojawiły się szczepienia a potem się szczepiłam i już ani
              > razu nie zachorowałam tongue_out

Wow!
              • wapaha Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:34
                prawda ? tongue_out
                NA PEWNO wszyscy tak mają tongue_out
      • aglibaba Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 09:05
        Dziel ludzi dalej. Jest wspólny problem, na który, jak widać, szczepienie średnio Ci pomoże.
        • tanebo001 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 09:10
          Tak? A może kogoś szczepienie ochroniło od takiego losu? Nie ma leków działających w 100% ale to nie oznacza że żaden lek nie działa.
          • aglibaba Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 09:18
            O problemach piszą również osoby szczepione. Wątek też ich dotyczy.
            Zatem link do badań albo EOT.
            • tanebo001 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 09:41
              I co z tego? Jeśli 90% szczepionych nie choruje i nie ma później problemów a 5% mimo szczepienia zachorowało to chyba lepiej się zaszczepić?
              • fibi00 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:18
                tanebo001 napisał:

> I co z tego? Jeśli 90% szczepionych nie choruje i nie ma później problemów

🤣🤣🤣🤣
                90 proc powiadasz?

• alicia033 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:51
        lodomeria napisała:

> Bałwanów od nienoszenia maseczek,

znaczy ten personel szpitala nie nosił maseczek, tak? Bo gdyby nosił, to oczywiście by nie zachorował. Oczywiście przy założeniu, że maseczki są skuteczne... Więc albo nie nosił a wtedy cóż, pretensje może mieć sam do siebie (a raczej ty do nich) albo coś z tą waszą "skutecznością" jednak nie tak...
      • emateczka Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 17:52
        A personel szpitala się nie szczepił, że każdy miał covid, i to aż kilka razy? No ładnie 😂
    • mak_z_figa Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 08:05
      Mi neurolog polecił acetyl L-carnitine. Jest poprawa, choć czy to czas, czy ten lek, a właściwie suplement, to nie wiem.
    • wapaha Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 09:45
      Miałam, trwało około roku- trochę problemów zostało ale nie wiem na ile to efekt postcovid a na ile peseloza
      Najbardziej wkurzające jest dla mnie robienie błędów ( w piśmie) i przejęzyczenia

czy uprawiasz jakiś sport ? dotleniasz mózg, wykonujesz ruchy naprzemienne, koncentrujesz się , pracujesz na koordynacją itd ?
    • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:33
      zbadaj sobie poziom witaminy D.
      mnie suplementacja D3 pomogła na "dziury w mózgu" jeeszcze w czasach przedcovidowych.
      zbadaj poziom, jeśli za mało to suplementuj.
      • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:44
        ale nie bierz na ślepo, nadmiar tej wit nie jest dobry.
        • ophelia78 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 17:28
          Ok dzieki za trip
          Sprawdzę.
          • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 14.11.22, 20:30
            www.witamina-b12.net/niedobor/objawy/

b12 też jest istotna dla procesów myślowych, i sprawdxic czy nie masz anemii, bez żelaza organizm się sypie.
        • kropka_kom Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 17:40
          podobno jej nie przedawkujesz bo aż tak się dobrze nie wchłania
          • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 18:01
            jej nadmiar może spowodowac podwyższenie poziomu wapnia, a przez to uszkodzić nerki itd. oczywiście to już przy dużym dawkowaniu.
            Zresztą co do zasady przed zażywaniem suplementów warto zbadać jaki się ma skład krwi i czego niedobory lub nadmiary a nie na ślepo.

I żelazo/ferrytyna też ważna w prawidłowej wydolności..
            • bib24 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 18:45
              to jest strasznie ciekawy urban legend o tym przedawkowaniu witaminy d. nie słyszałam jeszcze, żeby się to komuś przydarzyło, za to znakomita większość jak bada ma spory niedobór. no ale straszyć trzeba.
              • india-mia21 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 18:53
                Chorym na RZS podaje się czasami duże dawki witD, ale tak, by jej poziom w surowicy nie przekroczył 1000ng/ml (!). Wykorzystuje się w ten sposób jej działania p/zapalne, co łagodzi ból.
              • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 18:58
                to poczytaj o badaniach naukowych, bo to że nie słyszalaś, to znaczy tylko tyle, że ty nie słyszalaś i nie masz wiedzy.
                • bib24 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 19:04
                  tylko w realnym życiu jest to bardzo trudno zrobić. lata cale biorę po 10 tys dziennie i nie moge przebić progu 60 a regularnie się badam. nie wiem ile bym musiała brac zeby przedawkowac, chyba po 100 tys dziennie.
                  • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 19:32
                    dlatego każdy musi się indywidualnie badać. bo każdy organizm ma inne uwarunkowania a trzeba zobaczyć całośc. żeby osiągnąc homeostazę należy dostarczać komórkom niezbędnych substancji odżywczych: witaminy, pierwiastki śladowe, aminokwasy czy kwasy tłuszczowe. Najlepiej z diety, ale nie wszystko się z diety wchłania. Zmiana jednych parametrow wpłynie na inne. częśc z niej się wchłonie a część nie, a jak się dorzuci coś do diety to parametry wchłaniania się zmieniają. Trzeba patrzyć holistycznie na swój organizm.
                    Miałam niedobór D, miałam zalecenia brać wit d w okresie jesień-zima. Brałam także w lecie, po 2 tys jednostek. Okazało się po lecie, że mam poziom całkiem wysoki, do tego przekroczony poziom wapnia, witamina ułatwia jego przyswajanie, to nie jest tak, że coś co przyjmujemy nie wpływa na inne parametry zdrowotne i nie odkłada się gdzieś tam w organizmie innym skutkiem.
                    • bib24 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 19:38
                      to fantastycznie. tylko dlaczego nie radzisz, żeby badać tylko od razu straszysz przedawkowaniem.
                      tobie jak widać też się nie udało przedawkować, bo to jest po prostu trudne.
                      a wit d3 z diety nie pochodzi. na równiku nie mieszkamy i nie chodzimy nago.
                      • juztubylam Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 19:42
                        naucz się czytać albo coś zrób ze swoimi fobiami.
    • india-mia21 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 10:36
      W szpitalu, w którym pracuję, została utworzona poradnia neurologiczna dla osób po covidzie. Poszukaj, może w Twojej okolicy także funkcjonuje.
    • fandorina Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 11:09
      A ja się zastanawiam jak smartfony działają na mózg? Ile sledzacie czasu przed telefonem? Ja codziennie sprawdzam "cyfrowy dobrostan" i min.90 min . Walczę z tym bo widzę związek między sprawnością intelektualną A czasem spędzony przed ekranem. Nie neguje wpływu covid te 2 sprawy mogą się nakładać.
      • kozaki_za_kolano Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 18:06
        Też mi siè tak wydaje. Tj. że smartfony źle robią mózgowi.
    • izabelka55 Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 18:29
      Jeny mam to samo i zauważyłam, że zaczynam się tym stresować i to mocno. Zmieniłam pracę z podstawówki na lo i czuję się glupia... Mam problem z kojarzeniem, osłabłam językowo. Uczę polskiego, męczę się strasznie. A jak to u polonistów... No matematyk może popełnić błąd jezykowy, ale polonista... Wykonczy mnie to, chodzę zestresowana, co myśleniu tez nie sprzyja...
    • ayanna Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 19:05
      Nie stresuj się uczniami, you aren't a walking dictionary wink
    • dagmarra Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 13.11.22, 19:13
      U mnie to samo. Byłam u neurologa, przepisał mi Neurovit, biorę dwie tabletki dziennie już od miesiąca. Na pewno jest lepiej, niż zaraz po przejściu covida, ale to wciąż nie ten sam lotny umysł, co przed nim. Też bardzo mnie to martwi. Potrzebuję dużo więcej czasu, żeby na coś wpaść, czasem mam całkowitą pustkę w głowie, zdarza mi się też nie rozumieć, o co chodzi w rozmowie, jakbym nie umiała tego przetworzyć.
    • znowuniedziela Re: Klopoty z pamięcią po covidzie 15.11.22, 10:17
      Współczuję, bardzo!!!
      Ja jestem nauczycielką jogi I po covidzie przechorowanym właściwie prawie bezobjawowo nagle przestałam utrzymywać równowagę stojąc na jednej nodze.
      Ćwiczę,staram się,wspomagam, ale nie wraca. Może jest ciut lepiej ale też może sobie wmawiam.
      Szczepiłam się i bardzo żałuję bo licho wie czy te szczepionki nie podbiły efektu osłabionego układu nerwowego.
      😞

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka