Dodaj do ulubionych

Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona

14.11.22, 21:05
A czy wiecie, że Plac Wilsona w Warszawie:
1. Nie jest placem tylko dużym rondem
2. Niby to rondo, ale niektórzy mogą przez nie przejechać przez jego środek
3. Nie mówi się Płac Łilsona tylko „Płac Wilsona” (przez W)
?

Warszawa da się lubić! 😀
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:07
      bywalec lepiej byś cos o Poznaniu napisał każdy by się chętnie dowiedział.
      Rozumiem ze mówisz płac Loszingtona (tez rondo btw!) ze az tak cię to poruszyło?
      • kurt.wallander Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:20
        Z Waszyngtonem jednakowoż jest trochę inaczej, bo istnieje spolszczona wersja nazwiska, pisana inaczej niż oryginał. Waszyngton kontra Washington. A Wilson i "Łilson" pisane są identycznie i przyznam, że mnie warszawska wersja drażni i nie używam jej.
        • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:24
          rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=724:plac-wilsona-&catid=44:porady-jzykowe&Itemid=58
          • iwles Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 06:20

Podoba mi się: bywalec, człowiek z przerwaną ciągłością kulturową 🤣
        • gr.ruuu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:29
          To nie jest wersja warszawska tylko żoliborska!
          • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 05:18
            Po tym, jeszcze kilka lat temu, bo teraz bardziej się rozpowszechnilo, mozna bylo poznac mieszkanca Żoliborza 😁 Zawsze to byl plac Wilsona. Nawet za czasow Komuny Paryskiej....
            • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 05:23
              I parę ładnych lat temu, byl chodnikprzez , obecnie, zieloną. część. Byly lawki i mozna bylo usiąść.
              • gr.ruuu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 15:04
                To ma wrócić. Widziałaś wizualizacje zmian?
                • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 16:52
                  Widzialam. smile
            • morekac Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 17:43
              Otóż to! Będąc już dorosłą osobą, zdziwiłam się, że prezydent Łilson to ten sam Wilson od placu...
          • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:08
            gr.ruuu napisała:

> To nie jest wersja warszawska tylko żoliborska!
            Czyli Żoliborz mówi „wi” a reszta Warszawy i Praga mówi „łi”?
            • dreg13 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:29
              Sam byś przecież tak powiedział, gdybyś nie wiedział, przez "łi". No więc reszta Warszawy czasem Wilsona nawet nie kojarzy, bo nigdy tam nie jeździ.
              Tak samo w mojej bańce nikt nie powie "metro Ratusz-Arsenał", tylko metro Plac Bankowy. I nikt nie powie "Rondo Zgrupowania Radosław", tylko Babka, albo Babki Radosława. Ale już ci, którzy tam nigdy nie jeżdżą lub przeprowadzili się do Warszawy w miejsce nazewniczo "zastane", posługują sie nazwami oficjalnymi.
      • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:29
        na serio myślałem ze to „plac łilsona”.

Z ciekawostek poznańskich dla Warszawiaków:
        - w Poznaniu nie ma starówki, jest „Stare miasto”
        - Poznan był stolicą a nawet spotkałem się z opinia ze był pierwszą stolicą Polski
        - nie ma ulicy świetego Marcina, ale jest ulica św. Marcin
        - popularnym deptakiem na Stary Rynek jest ulica Polwiejska gdzie jednak trudno znaleźć slady wsi
        - do niedawna istniała a do tej pory używana jest w urzędowych formularzach dzielnica administracyjna „Poznan Stare-Miasto”
        - Urząd Skarbowy Poznan Winogrady nie leży na Winogradach tylko na Piatkowie
        - na targi, bazary mowi się tu rynek albo ryneczek
        - Poznan w przeciwieństwie do Warszawy ma swoje ścisłe centrum, serce miasta, jest to Stary Rynek natomiast centrum miasta to Stare Miato, które okala Stary Rynek. W Warszawie nie wiadomo dokładnie gdzie jest centrum.
        • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:32
          - nie dokończyłem - ta dzielnica Poznan Stare-Miasto obejmowała wiele nowych osiedli zupełnie nie będących starym miastem
        • shellyanna Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 22:06
          Poznan to ma Stary Rynek zamiast starówki, sieroto.
        • alpepe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 09:34
          Płock był chyba pierwszą stolicą Polski i to i to na P.
        • iwles Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 10:19

Z tą pierwszą stolicą, to grubo przesadziłeś.
          Gniezno, potem Kraków, potem Płock, później powrót do Krakowa. Poznań był w 13 wieku stolica przez rok- taki mały przerywnik krakowski 🙂
      • guacamole2020 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 11:53
        Ja mogę napisać o mieszkancach.
        Chodzę na wykłady on-line prowadzone przez UAM, NIE. Wiekszosc uczestnikow z Poznania, NIE. Ich styl wypowiedzi, jest dla mnie niezwykły, NIE. Mieszanka prostoty (lub prostactwa) i wyzszej edukacji, NIE.
        • landora Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:48
          Widać trafiłaś na kiepskie towarzystwo.
          Mnie dobija wrocławskie "co nie?"
        • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 14:45
          guacamole2020 napisał(a):

> Ja mogę napisać o mieszkancach.
          > Chodzę na wykłady on-line prowadzone przez UAM, NIE. Wiekszosc uczestnikow z P
          > oznania, NIE. Ich styl wypowiedzi, jest dla mnie niezwykły, NIE. Mieszanka pro
          > stoty (lub prostactwa) i wyzszej edukacji, NIE.

Potwierdzam ze cześć ludzi mówi NIE na końcu albo TAK. Co do ostatniego zdania nie potwierdzam.
          Niech się wypowiedzą poznanianki 😀
        • kk345 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 14:55
          >Chodzę na wykłady on-line prowadzone przez UAM, NIE.
          Jak się chodzi na wykłady on-line? big_grin

No i prawdziwy Poznaniak nie powie na końcu zdania "nie", tylko "tej"...
    • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:23
      A skąd ta nagła zmiana uczuć względem Warszawy?
      • chlodne_dlonie Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:31
        hmmmmm..przyznaję, i mnie to zafrapowało..
        wink
      • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:33
        ja Warszawę zawsze lubiłem. Mam tam i rodzine i przyjaciół i byłem wiele razy.

Przekomarzam się czasami na zasadzie „cała reszta kraju nie lubi stolicy”, ale to są żarty, w rzeczywistości ja lubie i podziwiam.

Poczytaj sobie mój wątek o miejscach które w Warszawie bym chciał zwiedzić.
        • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:35
          Dziś w innym wątku się oburzałeś, że dlaczego kraj ma finansować dworzec w Warszawie.
          • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:41
            poznaniacy mnie podpuścili „warszawa zabiera bogatemu poznaniowi pieniądze”
            • kk345 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 10:49
              Poznaniacy nie mają z tobą nic wspólnego, nie podpuszczają cię, bo nie mają pojęcia o twoim istnieniu. Plus: Poznaniacy umieją używać wielkich liter w nazwach własnych.
              #Poznanprzepraszazabywalca
    • heca7 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:27
      Przede wszystkim mówi się- Plac a nie Płac tongue_out
      A po drugie - Thank you Captain Obvious.

W rewanżu zdradzę ci tajemnicę. Rondo Wiatraczna też nie jest rondem suspicious
      • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:36
        Heco wiem ze Płac a nie Plac ale mój srajfon lubi literkę ł, źle też mi zmienia na złe

Gdzie jest rondo Wiatraczna? Brzmi jakby juz ptaki zawracały.

BTW musisz kiedyś do tej Falenicy na kawę zaprosić.
        • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:39
          > Gdzie jest rondo Wiatraczna? Brzmi jakby juz ptaki zawracały.

Tramwajem 20 minut od centrum tongue_out
        • ichi51e Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 22:11
          pl.wikipedia.org/wiki/Rondo_Wiatraczna_w_Warszawie
          • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 22:21
            To rondo Wiatraczna zawiera w sobie pętlę tramwajową na Pradze? Albo przystanek końcowy? Jeśli tak, to chyba byłem tam i udałem się na zwiedzanie Pragismile
    • gr.ruuu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:31
      Bywalec, a jak już w tych rejonach jesteś to wiesz, gdzie się rozpoczęło Powstanie Warszawskie?
      • takaprawda5438 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:40
        Podobno w Starachowicach

.
        natemat.pl/448810,ofiara-jezuity-ojca-macieja-sz-przerwala-milczenie-nie-byla-jedyna
      • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 21:43
        Zwiedzałem Muzeum PW, ale bez sprawdzania nie pamietam gdzie dokładnie się zaczęło, znaczy gdzie było pierwsze uderzenie na Niemca.

W Poznaniu bardziej celebrujemy zwycięskie Powstanie Wielkopolskie niż zakończone masakrą przegrane Powstanie Warszawskie.
        • kk345 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 23:41
          Jakie, k...wa, my?
          • raphidophora_tetrasperma Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 01:10
            kk345 napisała:

> Jakie, k...wa, my?
            Też mnie to nieustannie dziwi, typ kojarzy się z bytem, mentalnym i intelektualnym, zza dalelekiej kongresówki.
            • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 09:30
              ty i ten troll marek nie jesteście bytem nie mentlnym ani intelektualnym
            • kk345 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 10:50
              Facet jest dla mnie żałosną personifikacją tej scenki, kiedy mrówka idzie ze słoniem przez most i dumnie obwieszcza światu: "ale tupiemy"!
      • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 05:30
        Ze 150- 200 m od samego placu Wilsona. Na tylach III kolonii WSM (tak gwoli niesienia krużganka wink oświaty)
        • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 09:02
          Dziękuję za info i za to malutkie zdjęcie, ale tak bardzo to mnie nie ciekawi.
          • gr.ruuu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 15:06
            A już miałam Ci opowiedzieć, że ta tablica to nie do końca w dobrym miejscu jest 🙄 Ale nie będę rzucać żoliborskich pereł przed poznańskie wieprze
            • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 16:56
              Wiem...znam te rozne podejscia. Jestem stamtąd i nadal jedną nogą tamże.😁
              • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 16:58
                Sa sprzecznosci. Taka moja sp. znajoma z domu opisanego we Lwach z mojego podworka, szla w zaparte, ze tablica stoi w dobrym miejscu. Sanitariuszka z Powstania. Hmmm
                • gr.ruuu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 17:03
                  Tam gdzie jest tablica była kryjówka i pierwsze walki były tam. Chodzi o pierwsze strzały. Ale w latach 70 bardziej chyba pasowało napisać na tablicy o powstańcach socjalistycznych niż tych z AK wink
                  • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 17:31
                    Jasne
            • kk345 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 00:41
              gr.ruuu napisała:

> A już miałam Ci opowiedzieć, że ta tablica to nie do końca w dobrym miejscu jes
              > t 🙄 Ale nie będę rzucać żoliborskich pereł przed poznańskie wieprze

Ja cię proszę, no jakie poznańskie, jakie poznańskie? Zlituj się nad Poznaniakami, nie wpychaj nam bywalca...
              #poznanprzepraszazabywalca
            • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:06
              gr.ruuu napisała:

> A już miałam Ci opowiedzieć, że ta tablica to nie do końca w dobrym miejscu jest 🙄

No to opowiedz, juz się tak nie kryguj 😀
              Gdzie jest tablica?
              • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:15
                nie ma tablicy
                róg Krasińskiego i Kochowskiego
                1.08.1944, godz 13:50 - Zdzisław Sierpiński
        • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:44
          Teraz jest tam bardzo spoko restauracja smile
          • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:58
            nawet więcej niż jedna smile
    • ginger.ale Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 22:22
      bywalec.hoteli napisał:

„Płac Wilsona” (przez W)

Dziń dybry!
      Rybytnicy kłydą ryry. Ryrami płonie woda
      • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 22:23
        - Zasłałem łóżko
        - To świetnie!
        - Oj nie bałdzo...
    • panna.nasturcja Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 14.11.22, 23:42
      Jako żywo nigdy w Warszawie nie mówiło się PŁAC zamiast plac.
      • brandypolloalexander Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 02:06
        Plac wilsona się mówiło zawsze nawet jak nie można było.
    • klaramara33 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 09:05
      Fakt itsnienia ronda nie wyklucza placu.
    • swiecaca Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 09:38
      mężczyźni objaśniają mi świat big_grin
      • heca7 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 10:57
        swiecaca napisała:

> mężczyźni objaśniają mi świat big_grin

Yyyyy, mężczyźni?! Kogo miałaś na myśli? suspicious
        • bywalec.hoteli Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 14:46
          no chyba mnie? 😀
          • iwles Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 16:44
            bywalec.hoteli napisał:

> no chyba mnie? 😀

Widzę, że też pewny co do męskości nie jesteś.
    • maly_fiolek Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 12:30
      Stacja metra pod placem Wilsona jest piękna, warto zobaczyć smile
      • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 12:48
        wszyscy sie nia zachwycają... a ja wole Stare Bielany smile
        • feniks_z_popiolu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:00
          Nowe stacje metra na linii M2 Bródno, Zacisze, Kondratowicza. Czy e-matki już odwiedziły? Jak inne są one od koncepcji stacji na linii M1. Ciekawe rozwiązanie na ścianach, zwróciłyście uwagę?
          • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:07
            Bródno - kojarzy mi się z pikselami Słodowca, której to stacji wybitnie nie lubię.
            • feniks_z_popiolu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:14
              Pomimo mojego lokalnego patriotyzmu niestety nie mogę stwierdzić, że stacje warszawskiego metra są urzekająco piękne. Najpiękniejsze stacje w Europie imo na Sztokholm.
              • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:17
                ja byłam zafascynowana metrem w Petersbugu i Moskwie (tak, wiem, nie wypada obecnie)
        • ichi51e Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:00
          tez uważam ze SB z tym drewnem najlepsze!
          • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:04
            👍
        • kurt.wallander Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:38
          kochamruskieileniwe napisała:

> wszyscy sie nia zachwycają... a ja wole Stare Bielany smile

Ja też, tam jest tak przytulnie smile

A która najbrzydsza, waszym zdaniem. Dla mnie chyba Świętokrzyska z tą kolorystyką.
          • ichi51e Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:39
            sraczka czyli centrum
          • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:39
            dla mnie Słodowiec. Kojarzy mi sie z szaletem indifferent
            • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:43
              Każdemu chyba big_grin
          • maly_fiolek Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 15:38
            >A która najbrzydsza, waszym zdaniem.

Słodowiec bezwzględnie.
    • bi_scotti Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:21
      Dla mnie to zawsze byl i pozostanie Plac Komuny Paryskiej. No reason zeby any racist byl czczony placem suspicious Life.
      • angazetka Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 13:44
        Chyba jesteś jedyną osobą w galaktyce, która używa tej nazwy big_grin
        • bi_scotti Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 14:38
          smile Przyjmuje to jako complement - yuppie - chociaz w czyms jestem jedyna osoba w galaktyce! 😂 Aczkolwiek to be honest, wiem ze nie jestem - pare innych znam ale sza - na dzis niech bedzie, ze I'm the only one 👍 Cheers.
        • quilte Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 18:22
          Chyba nie wink Moja rodzicielka też używa, jest ich co najmniej dwie!
    • jehanette Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 18:53
      Prawie żaden plac w Warszawie nie jest placem,tylko rondem,parkingiem albo skrzyżowaniemwink
    • kaka-llina Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 19:35
      To dziwne dla mnie co piszesz, muszę się zapytać przyjaciółki, która mieszka na placu Wilsona... Mieszkanie odziedziczyła po ciotce, która tam mieszkała kilkadziesiat lat i jak zawsze pamietam to obie mówiły "łilsona", aż do niej zadzwonie.. Niech mi opowie historie tego mieszkania (nie wiem kto mieszkał wczesiej, możliwe że też rodzina)
      • langsam Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 20:24
        Ja potwierdzam wersję z "W".
        Myślę, że kiedy Wilson został patronem placu i w latach następnych, angielski był mało popularny - stąd tak to "W" przyrosło.
        Słowo honoru, że nie słyszałam nigdy - ani za PRL ani przez pierwsze lata III RP - żeby ktokolwiek poprawnie wymawiał tę nazwę. A moja rodzina się w okolicach żoliborskich pałętała przez 3/4 okupacji, z placu Wilsona wyszli z innymi do obozu w Pruszkowie, moja szkoła była o rzut beretem. I zawsze "W", nigdy "Ł".
        • morekac Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 21:05
          Potwierdzam Wilsona przez W. Jako eksżoliborzanka mieszkająca przez wiele lat przy Placu Wilsona - gdy jeszcze nosił miano Pl.Komuny Paryskiej...
          • morekac Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 15.11.22, 21:07
            Oczywiście oficjalne miano KP, bo nieoficjalnie to zawsze był Plac Wilsona przez W.
            • langsam Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 08:39
              Swoją drogą to ciekawe. Dlaczego w mowie potocznej ostał się przez cały PRL przedwojenny Wilson, podczas gdy Bankowy, Piusa i inne - nie.
              • dreg13 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 08:54
                Trudno powiedzieć. Dla mnie została np. Stołeczna i Rondo Babka. I o ile o Stołecznej to pamiętam, że to Popiełuszki (a jest w mojej głowie przez babcię, która Popiełuszki nigdy nie przyswoiła), to Rondo Babka jest Rondem Babka forever. I wprowadza to czasem zamieszanie, jak się tłumaczy, że na Powązki tramwajem jedzie się tak i tak.
              • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:42
                w mojej rodzinie nigdy np nie było ul. Rutkowskiego (chocaz jakiś czas mieszkaliśmy tam i tam sie urodziłamsmile)
                Zawsze była Chmielna. Tak samo jak Hibnera
                Ale plac Powstańców Warszawy był uzywany zamiennie z placem Napoleona...
                • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:43
                  Hibnera nie była Hibnera, tylko ul Zgoda
          • feniks_z_popiolu Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:33
            Wersja z "Wu" jest chyba bardziej warszawska niż wersja z "Łi". Tak funkcjonuje w języku codziennym ale też w oficjalnych komunikatach
            • kochamruskieileniwe Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:37
              Swego czasu (przed metrem) po wymowie przez W poznawało sie mieszkańców Żoliborza (tak generalnie). Przy okazji otwarcia metra była cała kampania na temat, jak spiker w metrze powinien wymawiać Plac Wilsona smile
              No i ta wymowa przez W mocno się upowszechniła (a pamiętajmy, ta linia jeździ do stacji Młociny)

smile

• heca7 Re: Warszawskie ciekawostki: Płac Wilsona 16.11.22, 09:11
        Ciekawe, muszę zapytać mojej przyjaciółki. Ona mieszka trochę dalej w okolicy Teatru Komedia ale wcześniej przez kilkadziesiąt lat mieszkali tam jej krewni. Czy używa nazwy Łilson czy Wilson...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka