Dodaj do ulubionych

Dom spokojnej starości, dom opieki

17.11.22, 14:10
Ktoś załatwiał dla członka rodziny? W Warszawie i okolicy? Możecie coś doradzić? Dla osoby starszej, która leży. To są abstrakcyjne koszty?
Obserwuj wątek
    • andaba Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 14:39
      Osobie, która leży, można spróbować załatwić ZOL na NFZ. Wtedy koszty wynoszą chyba 85% emerytury chorego, ale nie więcej niż ileś tam. Można też ZOL komercyjnie, ale wtedy nie wiem jakie koszty, pewnie zależy od placówki.
      Dodam, że opieka w ramach jednej placówki nie różni się ze względu na sposób opłacania.
      • feniks_z_popiolu Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 14:47
        Jeśli na już to chyba tylko komercyjnie. Jeśli na NFZ i może poczekać to zacząć od lekarza pierwszego kontaktu. Dla osoby leżącej zamawiałam wizytę domową. Na ZOL czekaliśmy kilka miesięcy.
        • andaba Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 14:55
          Komercyjnie też się czeka. Tyle że kolejka może krótsza.
          • lauren6 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:30
            Kolejka zależy od punktów chorego. Im stan jest gorszy tym szybciej przyjmą.
          • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:43
            Nie, komercyjnie wokół Warszawy się nie czeka nawet pół dnia, jest zdecydowanie więcej miejsc niż chętnych.
            • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:16
              Nie, jeśli potrzebny jest ZOL.
      • taniarada Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 16:16
        Nie ma domu spokojnej starości .Jest dom opieki .Moja znajoma leży u sióstr Honoratek w Czewie .70 procent od emerytury i liczy się po równo ,dwa czy 4 tys .Sam byłem zaskoczony bo opieka naprawdę dobra i lekarz też jest .Nigdy nie była wierząca ,a teraz to obojętne .Straciła pamięć w domu nigdy się nie uśmiechała ,a tu zawsze Byłem wkurzony że ją oddali ,ale mi przeszło .
        • little_fish Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 10:02
          Byłeś wkurzony? Jak rozumiem współuczestniczyłeś w opiece?
      • blue77 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:45
        Koszty w domach panstwowych sa podobne do komercyjnych. Z tego 70% pokrywane jest z emerytury seniora, reszta sciagana jest od najblizszej rodziny, no chyba ze ta jest na granicy ubostwa i tylko w tym wypadku opieka spoleczna laskawie pokrywa roznice. Dla seniora i rodziny koszty komercyjne i panstwowe sa wiec podobne.
        • mizantropka_20 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 10:39
          No fakt, łaskawie
        • mizantropka_20 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 10:41
          Przecież seniorowi i rodzinie się po prostu należy
      • mizantropka_20 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 10:36
        70% świadczenia i nie więcej niż 250% najniższej renty
    • agdzieztam Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 14:51
      Moja matka, która zmarla w 2018, przez ostatni rok była w takim domu, prywatnym. Pod Krakowem w stronę Zakopanego. To są ogromne koszty, o ile pamiętam to było jakie 2200 na miesiąc.
      • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 14:56
        W tej chwili to są koszty mniej więcej 4.000 zł i do tego leki i pampersy. Czyli koło 5 tyś. Właśnie się rozejrzałam. Biorąc pod uwagę, że mam jeszcze ojca, który wymaga pomocy finansowej trochę to się nie spina. Kurcze. Starość jest koszmarna.
        • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:54
          5 tys zl miesiecznie to moim zdaniem normalne koszty utrzymania jednej osoby- mieszkanie, rachunki, jedzenie itd. Na siebie tez tyle wydaje.
          • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:58
            Ja na siebie też. Ale mam jeszcze syna. I ojca i matkę. Ich emerytury to niewiele ponad 3 tyciące razem. A chciałabym jeszcze coś na starość odłożyć, kredyt spłacam. No a 20 tysięcy netto nie zarabiam niestety.
            • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:15
              A mozesz wynajac ich mieszkanie? By choc 2tys dodatkowo miec? Bo z 1.8k enerytury to chyba tylko panstwowe dps-y zostaja.
              • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:44
                Państwowe DPSy są droższe, niż prywatne.
                • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 19:01
                  Dlaczego?
                  • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:17
                    Nie mam pojęcia, ale bardzo porządny prywatny dom opieki to dla nas koszt ok 4,5 tysiąca, a miejski oscylował wokół kwoty 5,5-6 tysięcy.
                  • mizantropka_20 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 10:46
                    Dlatego, że muszą działać zgodnie z rozporządzeniem nakładającym parytet zatrudnienia, współczynnik zespołu terapeutycznego i wiele innych standardów, które prywatne mają w głębokim poważaniu
                    • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 02:17
                      Nie, zupełnie nie dlatego.
                      Głównie dlatego, że w państwowym systemie masa pieniędzy wydawana jest bez sensu, marnowana, przesuwana z kupki na kupkę, jest przerost zatrudnienia administracji.
                      Zwykła niegospodarność, bo państwowe znaczy niczyje.
              • kamin Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:09
                Państwowe dpsy też są płatne. Za to kontrola nad nimi chyba jest większa.
                • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:41
                  Nie jest większa, te prywatne z listy wojewody są regularnie kontrolowane.
              • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:40
                Państwowe dps kosztują więcej niż prywatne, przynajmniej te w Warszawie.
                A już dla osób, które nie potrzebują rehabilitacji to państwowe są znacznie droższe.
          • katriel Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 16:32
            > 5 tys zl miesiecznie to moim zdaniem normalne koszty utrzymania jednej osoby-

Większość ludzi jednak nie ma tyle na osobę, po prostu. Utrzymują się (i swoje dzieci, czy kogo tam jeszcze mają na utrzymaniu) za mniej.
          • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:39
            W domu? Teść miał około 2200 emerytury, w domu żył z tego spokojnie.
            Na dom opieki wydawaliśmy ponad dwa razy tyle.
        • engine8t Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 01:26
          A warunki mieszkaniowe?
          Osoba ma prywatny apartament z 2 pokojami czy moze lozko w pokoju 2 czy 4 osobowym?
          • taniarada Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 06:20
            Ta apartament .Dom opieki ,a nie spokojnej starości .Bo dom spokojnej starości to własny dom .
          • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 08:55
            A to przecież zależy, za co zapłacisz...
        • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 07:57
          Gdyby rodzice sprzedali swoja nieruchomosc w odpowiednim momencie i poszli do wyoasionego domu starcow to mogliby miec piekna starosc. A ty zero stresu.
          • rosapulchra-0 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 09:12
            Gdyby babcia miała wąsy..
            • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 17:08
              #niedasie to twoja frakcja? Mieszkanie mozna teraz sprzedać i opłacić dom opieki dla rodziców . W czym problem?
              • yuka12 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 17:23
                Rodzice muszą się zgodzić. W ogóle na wszystko muszą ową zgodę wydać, jeżeli posiadają pełnię praw obywatelskich. Tymczasem nie zawsze chcą brać regularnie leki przepisane przez lekarza i sama idea przeprowadzenia się gdzieś chwilowo, nawet dla własnego zdrowia i bezpieczenia, może budzić zdecydowany sprzeciw. Sprzedaż mieszkania to jeszcze wyższy stopień negocjacji 🙄.
                Jednym słowem - łatwo radzić 🤷‍♀️.
                • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 17:46
                  No i wystarczy, ze w tym mieszkaniu mieszka jeszcze ktoś poza rodzicami i wtedy jest problem...
                  • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:09
                    A kto? Kot? Czy dzieci ktore chcą dziedziczyc po rodzicach. Bo jak chca dziedziiczyc to faktycznie musza ten dom starcow opłacać z własnej kieszeni plus emerytury rodzicow.
                    • yuka12 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:36
                      Dziedziczyć? Weź nie rozśmieszaj mnie 😏🤓. I ja i brat mamy w tej chwili więcej, niż rodzice zgromadzili przez całe swoje życie czyli nieduże mieszkanie na 3 piętrze w bloku, stary samochód i niewielkie oszczędności. Cały majątek rodziców. Rzeczywiście scheda warta walki 😂.
                      U nas jest inny problem, bo tylko jedno z rodziców powinno być jak najszybciej przyjęte do domu opieki. Drugi sobie doskonale radzi, ale nie wykazuje zbytnio inicjatywy i chęci, żeby sprawę załatwić najlepiej dla wszystkich (stąd do). Sprzedaż mieszkania nie wchodzi więc w grę - próbowaliśmy tańszej i lepszej (parter, kawalerka, blisko cała infrastruktura) opcji dla samodzielnego rodzica. Niedasię 🤷‍♂️. Pozostanie składanie się na dom opieki dla drugiego rodzica czyli zwalenie problemu i załatwiania wszystkiego na dzieci (głównie mojego brata).
                      • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:45
                        To jak tacy bogaci jesteście to u was problemu nie ma. U autorki watku oboje rodzice maja pojsc do domu starcow i ich mieszkanie mozna sprzedac aby pokryć koszty. Bo najwyrazniej autorka watku tych pieniędzy potrzebuje.
                        • rosapulchra-0 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 01:03
                          U rodziców autorki mieszka jej brat a ich syn. Jak już tak bardzo chcesz się wypowiadać na temat, to najpierw się z nim zapoznaj.
                          • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 09:06
                            Tak tak. Niepracujacy brat bez renty.
                • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:07
                  No ale podobno maja być umieszczeni w domu starców. Wiec i tak opuszczą mieszkanie.
                  • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:55
                    I co z tego? Muszą wyrazić zgodę na wynajem a na sprzedaż nawet notarialną.
                    • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 20:04
                      No ale to jakis problem? Oboje sa niesprawni intelektualnie?
          • laura.palmer Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 11:34
            fogito napisała:

> Gdyby rodzice sprzedali swoja nieruchomosc w odpowiednim momencie i poszli do wyoasionego domu starcow to mogliby miec piekna starosc. A ty zero stresu.

A teraz zadanie z matematyki. Załóżmy, że wartość nieruchomości rodziców to ok. 500.000zł, wypasiony dom opieki to koszt 5.000zł, a rodziców jest dwoje. Odpal kalkulator i oblicz, na ile lat wystarczą pieniądze ze sprzedaży mieszkania.
            Dodam, że te pół miliona to dość optymistyczny scenariusz, bo rodzice mogą równie dobrze mieszkać w małym miasteczku w mieszkaniu do remontu. Wtedy to jak za 200 tys sprzedasz, to się cieszysz. 🤷‍♀️
            • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 18:53
              200 to jednak chyba za malo, A skoro z synem mieszkają to jednak nie jest to kawalerka. Musialabym tez wiedzieć ile maja emerytury razem.
              • laura.palmer Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 19:19
                No to niech będzie 300. Emerytura niska, pewnie maks. 2000zł i nie zapomnij w wyliczeniach uwzględnić inflacji.
                • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 23:47
                  Ale ze kazde po 1000? To bardzo zanizone wyliczenia. Moja mama nauczycielka na wyzsza emeryturę.
      • samanta1010 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:06
        to super tanio
        • samanta1010 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:08
          zle sie podpiełam to bylo do tych 2k pod Krakowem, ze tanio
          • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:10
            Dobrze się podpisałaś. Super tanio. Ale to było w 2018 .. przed covidem, przed wojną, przed inflacją PiS.
            • andaba Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:27
              Nawet wtedy to było super tanio.
            • obrus_w_paski Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 06:01
              Inflacja nie jest PIS, inflacja zależy od mnóstwa czynników a covid, bycie krajem przyfrontowym i zarost ceny surowców tylko tr inflacje pogłębił. W innych krajach nie ma PIS a tez jest inflacja
              • powodzenia_juno Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 07:33
                Ale nie taka. Ekonomiści piszą, że niepokojąca jest przede wszystkim inflacja bazowa, niezależna od czynników zewnętrznych, a od polityki pieniężnej.
            • aqua48 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 18:14
              gaskama napisała:

> Dobrze się podpisałaś. Super tanio. Ale to było w 2018 .. przed covidem, przed
              > wojną, przed inflacją PiS.

Przed covidem za pobyt teścia w domu opieki pod Krakowem płaciliśmy 3.500 zł miesięcznie. W tej chwili koszt to ponad 5.000 zł
      • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:44
        Za 2200 wokół Warszawy nie znajdzie dokładńie nic. Najtańsze znalazłam za 3500.
        • hanusinamama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:45
          Nie tylko wokół Warszawy. Okolice Łodzi 3,5 tysia jak osoba nie jest leżaća, dla leżacej to jest 4,5tysiaca i to bez leków, pampersów itp...
          • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:43
            Tam, gdzie szukałam nie było różnicy w cenie dla osoby leżącej i nie. Była różnica zależna od potrzeby rehabilitacji, ale za nią płaciliśmy oddzielnie za zakres i koszt był z nami za każdym razem uzgadniany, są osoby, które takich zajęć nie potrzebują.
      • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:52
        W jaki sposob 2200 to ogromne koszty? Nawet w tym 2018? Za pokoj, jedzenie, podanie lekow I opieke przez cala dobe to jak za darmo.
      • snajper55 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 21:26
        agdzieztam napisała:

> Moja matka, która zmarla w 2018, przez ostatni rok była w takim domu, prywatnym
        > . Pod Krakowem w stronę Zakopanego. To są ogromne koszty, o ile pamiętam to był
        > o jakie 2200 na miesiąc.

To są ogromne koszty? Przecież to jest utrzymanie plus dodatkowa opieka. 73 złote dziennie.

S.
    • dreg13 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:01
      W Warszawie i okolicy to ok. 3,5-4 tys.miesięcznie. Plus leki, pieluchy.
      Aczkolwiek mój senior trafił nie tyle chodzący, co jeżdżący na wózku. Wiem, że z leżącymi różnie bywa.
      Trzeba KONIECZNIE patrzeć, czy mają podpisaną umowę z NFZ, bo jeśli nie mają, to obciążają dodatkowo za lekarza, pieluchy, leki na 100% (tak, tak), przedziwne zabiegi też chcą wciskać.
      Jeśli chodzi o przewiezienie, to chyba wszyscy mają swój transport. Jeśli jest miejsce, to równie dobrze jutro mogą wziąć, bo idzie to błyskawicznie. Trzeba dzwonić i zrobić sobie listę rzeczy, o które trzeba pytać. Na dzień dobry właśnie ten NFZ i jak wygląda sprawa z lekarzem. Potrafią też np. nie wezwać karetki do chorego, tylko własnym transportem zawieźć do szpitala i obciążyć kosztem rodzinę uncertain
      • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:09
        Dzięki. Ważne wskazówki.
        • montechristo4 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:28
          Poszukaj domu opieki Marion, w drodze na Płock. To ok 40 km od Warszawy, nie wiem jak teraz, ale rok temu płaciliśmy 2800, osoba chodząca. Bardzo, bardzo dobra opieka.
          • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:32
            Dzięki. Zbieram na razie info. Nie wiem, jak dam radę finansowo. Bo i matka i ojciec. A emerytury mają po 1800 zł na rękę. Więc dołożyć trzeba będzie z 5 tysiecy.
            • andaba Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:44
              Tym bardziej od razu startuj na NFZ, bo zbankrutujesz.
              • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:49
                Bankrutuje na nich odkąd skończyłam studia. Jestem kurwa prawie pogodzona.
              • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:50
                andaba napisała:

> Tym bardziej od razu startuj na NFZ, bo zbankrutujesz.

Czyli co konkretnie ma robić?
                • andaba Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:37
                  Zacząć od lekarza pierwszego kontaktu.
                  On powinien ocenić pacjenta wg skali Barthel i wystawić skierowanie, chyba powinno być do konkretnego ZOL-u. Skierowanie się tam zanosi, razem z odcinkiem emerytury pacjenta, czy tam innym zaświadczeniu o dochodach.
                  Jeżeli pacjent leży w szpitalu, to skierowanie wystawia lekarz ze szpitala (te idą szybciej, z tego co wiem, ale to chyba nie ten przypadek).
                  • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:19
                    Ale rozumiesz, że mieszasz domy opieki i ZOLe?
                  • mizantropka_20 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 10:56
                    Skale Barthel ogarnia pielęgniarka
            • volta2 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:07
              skoro i matka i ojciec, to chyba można ich mieszkanie wynająć i chociaż z tego pokryć część kosztów + emerytury.
              albo sprzedać w cholerę i z tego finansować, coś mi się kojarzy że nie masz rodzeństwa, więc dziedziczysz potencjalnie tylko ty.
              • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 19:21
                Cóż, gdybym była jedynaczką, nie byłoby problemu. Dałabym radę z palcem w doopie.
                • rosapulchra-0 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 19:26
                  Gaskama, odbierz maila, proszę.
                  • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:45
                    Dzieki Rosa.
        • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:50
          Te wskazówki nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, zwłaszcza te brednie o nfz.
      • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:49
        Nieprawda. U nas lekarz zwyczajnie był lekarzem pierwszego kontaktu, w dniu przyjęcia teść zmieniał deklarację po prostu, ta pani wypisywała recepty na pampersy. Refundacja leków też zależy wyłącznie od tego czy lekarz ma podpisaną umowę na refundację leków, od niczego innego.
        Żadnych zabiegów bam nie wściskano nigdy, każdy byl uzgodniony.
        Transportu własnego większośc ośrodków nie ma.
        Nigdy nie obciążono nas żadnym kosztem, którego najpierw z nami nie ustalono, karetkę też wzywano bez problemu.
        Natomiast ważne by ośrodek był na liście ośrodków wojewody, to znaczy, że jest sprawdzany i kontrolowany.
        • dreg13 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 16:35
          Brednie, bo ty na coś takiego nie trafiłaś? Przeszłaś przez wszystkie ośrodki? Bo nie wiem, na jakiej podstawie to piszesz.
          Mój ośrodek też był na liście wojewody, był dodatkowo piękny, czysty i pachnący. I mój senior nie zmieniał zadnej deklaracji, nikt o to nie pytał. A że sprawa była pilna, za to ja niezbyt obeznana z tematem, to własnie tak trafiłam, ze nagle do kosztów podstawowych dochodziły olbrzymie koszta dodatkowe. Kroplówki, leki, pieluchy zmieniane po tyle razy dziennie (ykhm, według deklaracji ośrodka, nie miałam tego jak sprawdzić), że wychodziło ich mnóstwo, plus własnie lekarka, która liczyła sobie za każdą wizytę i właśnie - nie miała podpisanej umowy na refundację. Nikt ze mną tych kosztów nie ustalał, nie uprzedził przy rozmowie, dostawałam po prostu drugą fakturę na 600-1000 zł. Byłam bardzo zaskoczona, w ogóle się tego nie spodziewałam, więc moja rada, aby wcześniej dopytać ma chyba sens, co? Bo mój senior trafił na wózku, ale a w ciągu kilku miesięcy wszedł w tryb leżący, a wtedy to już jest inna rozmowa z ośrodkami (nie każde chcą brać, dzwoniłam). Nie zdążyłam przenieść, bo umarł w szpitalu. Za to zapłaciłam jeszcze za karetkę, która go do tego szpitala zawiozła.
          • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:50
            Ja też szukałam pierwszy raz. Ale czytałam umowy i tam było dokładnie napisane co i jak jest płatne, co dodatkowo, co opcjonalnie, co po mojej stronie. Jak ktoś nie chciał przesłać wzoru umowy to skreślałam ośrodek z listy.
            Sprawa była super pilna, bo z dnia na dzień.
            Aha, mój senior trafił lezący, nawet nie siadał. Po miesiącu chodził z chodzikiem wokół ośrodka na długie spacery, rehabilitacja byla super.
            Też zmarł w szpitalu, jak była potrzeba to normalnie wezwano pogotowie, które go zabrało do szpitala, za nic nie płaciłam.
            Za leki zawsze się płaci oddzielnie, bo kwoty za nie bardzo się różnią w przypadku poszczególnych osób.
    • perspektywa Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:36
      Jest taka strona: domyopieki.pl. . Może coś ci pomoże.
      • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:37
        Tak, tak, znalazłam. Ale myślałam, że może macie jakieś wskazówki. To nie pilne. Muszę najpierw sobie wszystko w głowie poukładać.
    • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:42
      Ja załatwiałam w styczniu/lutym. Wokół Warszawy są ich dziesiątki. Ceny od 3500 do 7000, wszędzie do tego osobno leki i pampersy (jeśli potrzebne) plus oddzielnie rehabilitacja.
      Znaleźliśmy bardzo fajny i naprawdę byliśmy zadowoleni, teść też.
      Opieka super, pielęgniarki, dochodząca lekarka, pięć posiłków robionych we własnej kuchni, dostosowanych do osób starszych, rehabilitacja postawiła teścia na nogi.
      • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:49
        napiszesz mi na gazetowy gdzie, w jakiej cenie.
        • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:51
          Wieczorem, ok? Teraz nie mam jak się do poczty dostać.
          • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:55
            jasne
            • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:42
              Poszło.
          • migafka357 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:51
            Możesz mi też napisać, gdzie ten dom opieki? Też właśnie szukam.
            • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:51
              Wieczorem, znaczy za jekieś trzy godziny.
            • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:42
              Wysłałam.
      • blue77 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:32
        Ja tez poprosze o info jaki to dom.
        • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:43
          Do Ciebie też poszło.
          Jak któraś nie dostała to dajcie znać, mam pocztę gazetowa dwa dni i dopiero się uczę ją obsługiwać.
    • efka_454 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:50
      6-7 lat temu szukaliśmy dla teściowej między innymi na takiej stronce domyopieki pl
      Nie pamiętam, jak bardzo można było zawęzić poszukiwania, ale na pewno można było wybrać województwo
      Chyba większość ofert miało konkretne opisy - ilu osobowe pokoje, czy jest lekarz, jakie zajęcia, no i cena (przeważnie dotyczy tylko pobytu, a za leki i np. pieluchy trzeba dopłacać).
      Teściowa była przez dwa lata w małym (ok. 20 pensjonariuszy) prywatnym domu, z dochodzącym raz w tygodniu lekarzem. Płaciliśmy 2.200 miesięcznie opłaty stałej + koszty leków i pampersów.
      Opieka była naprawdę dobra. Mogliśmy bez zapowiedzi przyjechać o każdej porze dnia.
    • slonko1335 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 15:50
      Szczecin. W sierpniu miesieczy pobyt w prywatnym domu opieki wynosił 6,5 tys. Leki i pampersy dostarcza rodzina.
      • jkl13 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 16:45
        Ja rozumiem,że koszty utrzymania takiego domu opieki i personelu są znaczne,ale kogo stać na takie opłaty???
        • marta.graca Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 16:51
          Mało kogo. Ci, co ich nie stać, szukają tańszego lub sami organizują opiekę np. z członkami rodziny.
          • slonko1335 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:12
            Generalnie wolnych miejsc nie było zatem jednak są tacy których na to stać ale fakt kwota jest ogromna ale przyznam że i opieka świetna.
          • kaskaz1 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:38
            Jak senior ma wiecej dzieci to czesto koszty pokrywaja ponad emeryturę solidarnie i wówczas trzeba dołozyc 1 tys a nie 4
        • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:38
          jkl13 napisała:

> Ja rozumiem,że koszty utrzymania takiego domu opieki i personelu są znaczne,ale
          > kogo stać na takie opłaty???

No najczęściej na te koszty zrzuca się dziecko (dzieci, jeśli jest ich więcej), dodaje do tego emeryturę seniora i ewentualne pieniądze z wynajmu jego mieszkania.
          • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 22:55
            Z tym wynajmem to nie jest takie proste.
            Często w tym mieszkaniu mieszka współmałżonek.
            U nas co prawda teść był już sam, ale żeby mieszkanie wynająć to trzeba by w nim robić generalny remont, taki dosłownie generalny, więc potrzeba by góry pieniędzy.
            • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:20
              >żeby mieszkanie wynająć to trzeba by w nim robić generalny remont
              Nie w roku 2022, uwierzsmile
              • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 00:47
                Nie muszę wierzyć, przecież jestem dokładnie w takiej sytuacji, więc wiem jak jest.
                • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 08:57
                  To dlaczego piszesz, ze trzeba robić generalny, skoro od ręki wynajmiesz nawet garaż, nazwany apartamentem? big_grin
                  • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 15:25
                    Bo nie wynajmę, nie wszędzie jest Warszawa.
            • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 10:01
              Wystarczy odgracic. I w 2022 i wczesniej kazde mieszkanie dało sie wynajac. Wyniesc nadmiar mebli, rzeczy seniora, dobrze umyc i mozna wynajmowac.
              • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 15:26
                Nie wystarczy. Jak mieszkanie w wielkiej płycie nie było remontowane 40 lat, to nie wystarczy.
                Poza tym jak sobie wyobrażasz pozbycie się dobytku seniora niemal w całości bez jego zgody?
                • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 17:48
                  Dlaczego pozbyć się? Meble zostają, a resztę pakujesz starannie i składujesz- nawet jeśli musisz wynająć schowek to i tak się opłaci.
                  • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:58
                    Nie, meble nie zostają, bo nikt nie chce mieszkać z meblami, które mają ponad 40 lat. I jest ich zdecydowanie za dużo plus nie ma łóżka dla dwóch osób.
                    Pakuję i wynoszę, wynajmuję i co robię jak senior wyrazi wolę powrotu do domu?
                    • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 10:34
                      >Nie, meble nie zostają, bo nikt nie chce mieszkać z meblami, które mają ponad 40 lat.

Ale wydaje ci sie, czy doświadczyłaś tego w ciągu ostatnich miesiący i wiesz, ze się nie wynajmie? Bo ja piszę o własnym doświadczeniu i o bitwie kandydatow na lokatorów o mieszkanie, urządzone meblami z lat 70tych

>I jest ich zdecydowanie za dużo plus nie ma łóżka dla dwóch osób.
                      Zbędne ekspediujesz, łóżko dokupujesz, albo lokator sam sobie zapewnia

>Pakuję i wynoszę, wynajmuję i co robię jak senior wyrazi wolę powrotu do domu?
                      Pytasz grzecznie seniora, jak sobie wyobraża ten powrót, skoro nie może mieszkać sam i za co ma zamiar opłacić opiekę, skoro jego utrzymanie pożera cała emeryturę. Chyba, ze udowadniasz mi, że #niedasie, to wtedy oczywiście nic nie robisz, tylko całą akcę odkręcasz i zostajesz z ręką w nocniku big_grin
                      • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 21.11.22, 01:01
                        Ale piszesz pewnie o Warszawie, a ja nie.
                        Ekspediuję te meble gdzie? Jak senior będzie chciał wrócić do swojego mieszkania to co robię z lokatorem?
                        Seniorowi mogę tłumaczyć, ale to jest dorosły świadomy człowiek i tyle, jak się zdecyduje wrócić do domu to nie zrobię nic. Utrzymywał się wcześniej, więc dlaczego miałby się nie utrzymać?
                • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 17:55
                  Kwestia ceny.
                  • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:59
                    Jak kwestia ceny skoro miałoby to pokryć część kosztu pobytu seniora w domu opieki? 100 zł coś pomoże?
                  • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:59
                    Kwestię zgody seniora starannie pominęłaś.
                  • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 10:35
                    >Kwestia ceny.
                    Nie w dużym mieście przy obecnym rynku najmu, wynajmuje się WSZYSTKO za ceny niebotyczne.
                    • laura.palmer Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 11:39
                      Zaniedbane mieszkanie ze starymi meblami to spora szansa na przyciągnięcie jakichś patusów, którzy jej się zagnieżdżą w mieszkaniu i przestaną płacić. Skończy się tak, że jeszcze dołoży do interesu.
                      • powodzenia_juno Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 14:48
                        Też tak uważam.
                        • powodzenia_juno Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 20.11.22, 14:49
                          Uważam jak Laura Palmer znaczy.
                    • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 21.11.22, 01:02
                      Ale ja NIE piszę o dużym mieście, co zaznaczyłam wyraźnie.
                      Nie każdy senior mieszka w dużym mieście.
                      Ja szukałam domu opieki wokół Warszawy, bo ja tu mieszkam a senior mieszkał gdzie indziej.
        • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:25
          Kogos kto pracowal na wysoka emeryture? Moja babcia miala 5 tys a zadnym magnatem nie byla. Do tego wynajem mieszkania i/allbo zrzutka u dzieci. Ewentualnie sprzedaz mieszkania I pokrycie z tego kosztu domu opieki.
          • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:51
            > Moja babcia miala 5 tys a zadnym magnatem nie byla

Nie no, spoko, wiadomo, ze w Polskiej rzeczywistości większość seniorów bieduje z emeryturą 4-5 tysięci i tylko tak z rozpędu marudzą...
          • slonko1335 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:58
            Biorąc pod uwagę że średnia emerytura kobiety w Polsce to nieco ponad 2 tysiące(brutto oczywiscie) to owszem chyba jednak była...
            • palacinka2020 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 19:06
              Cwierc miliona ludzi w Polsce dostaje emeryture powyzej 5 tys zl. Oczywiscie nie wplywa to na sytuacje autorki watku, a jedynie wyjasnia skad dobre domy opieki znajduja klientow.
              • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 22:58
                Nie, nie wyjaśnia. Za większość domów opieki płaci rodzina.
                Gdybyś kiedykolwiek się z tym zetknęla to byś wiedziała, że zazwyczaj umowy w takich domach są trójstronne: dom, senior i ktoś z rodziny zobowiązujący się do ponoszenia kosztów. W polskiej rzeczywistości to rzadko którego seniora stać na pokrycie kosztów w całości.
                Zresztą zazwyczaj faktyczny koszt domu seniora, leków i reszty wydatków przekracza nawet te Twoje 5 tysięcy.
          • yuka12 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:47
            Ha, ha. Żadne z naszych rodziców i ich rodzeństwa z małżonkami nie zbliżyło się nawet takiej kwoty. Wiek 68-95 lat, różne zawody.
    • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:42
      Przy okazji chciałabym nieco odczarować koszty pieluch, które są wspomniane w każdym tego typu wątku: na pieluchy/wkładki itp.jest lekarz rodzinny musi wypisać zlecenie refundacji, wtedy w zależności od wybranego rodzaju pieluch te 90 sztuk, przysługujących seniorowi co miesiąc to koszt 100-200 złotych. Pewnie, ze to koszt, ale jednak nie niebotyczny.
      • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:45
        Matce nie chciał lekarz wypisać. Nie wiem czemu.
        • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 17:56
          W takiej sytuacji cuda dzieją się, kiedy zażądasz uzasadnienia odmowy na piśmie, choć na szczęście większość rodzinnych nie robi problemów- wypisują zlecenie od razu na rok.
          Łatwiej jest, kiedy senior jest już przepisany do lekarza w domu opieki, bo wtedy sami przedłużają zlecenie.
        • andaba Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 20:49
          My też nie wiemy czemu.
          A lekarz jakoś się wytłumaczył z tej decyzji?
          Bo kilkakrotnie załatwiałam recepty na pieluchy i absolutnie nigdy nie było z tym problemu, nawet w przypadku, gdy lekarka nie widziała pacjentki na oczy.
          • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 21:08
            Z rodzicami mieszka brat. On i ojciec nigdy nie są w stanie NIC załatwić. Kończy się na tym, że ja albo zwalniam się z roboty i ogarniam albo za wszystko płacę. Niestety moja rodzina to idioci.
            • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 21:10
              Ale mam dla równowagi zajebistego męża i syna. I stworzyłam rodzinę (tak mi się wydaje), jakiej sama nie miałam. Ale to temat na rozmowy przy piwie albo nawet wódce....😉
            • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:13
              No to jak brat nie chce doplacac do domu starciw to sprzedaj mieszkanie rodziców i zaoewnij im dobra starość.
              • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:41
                Eeee a co z bratem? Ma ze mną na mój koszt mieszkać? On nie pracuje od lat.
                • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 19:46
                  Niepelnosprawny? Alkoholik? Bo jesli nie to przecież moze sie zabrac do pracy.
                • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 20:01
                  Gaska, ale to nie jest Twój problem, chyba, że brat jest niepełnosprawny, upośledzony itd. Kto go utrzymuje?
                  • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 20:05
                    Pewnie rodzice z emerytury 😳
                    • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 20:09
                      Ciebie nie pytałam.
                      • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 00:21
                        😛
                  • gaskama Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 20:10
                    Hm .... rodzice i ja. Jest chory, ale ZUS odmówił renty. Jest yebniety.
                    • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 18.11.22, 20:28
                      Ale jak rodzice trafią do domu opieki to kto go utrzyma? Ich emerytury pójdą przecież na opłaty za dom opieki a i tak mieszkanie trzeba utrzymać.
                      • fogito Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 00:23
                        No jak to kto. Gaskama, bo jakże inaczej.🤨
                    • sol_13 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 19.11.22, 19:46
                      Fuck, no to niezłe bagno. Może ewentualnie sprzedać mieszkanie i kupić mu małą kawalerkę?
      • blue77 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:37
        Tylko ze w wiekszosci domow opieki jakie sprawdzalam w Warszawie ostatnio trzeba dostarczac pampersy niezaleznie od tego czy senior ich potrzebuje czy nie. A lekarz nie wypisze zlecenia refundacji osobie, ktora pieluch nie potrzebuje.
        • kk345 Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 18:48
          Nie wiem, bo znam tylko sytuacje, kiedy pieluchy są potrzebne- choć raczej z powodów psychicznych niż z faktycznej potrzeby fizycznej- i rodzinny bez problemu wypisał zlecenie. Potrzeba psychiczna też jest, jak się okazuje, wskazaniem, tak więc zawsze warto rozmawiać z lekarzem.
        • panna.nasturcja Re: Dom spokojnej starości, dom opieki 17.11.22, 23:01
          Nie, nie trzeba. Jestem na bieżąco, wszystkie domy opieki mi mówiły, że jak będzie potrzeba to ich lekarz wypisze zlecenie.