Dodaj do ulubionych

Odwołanie od decyzji ZUS do sądu

17.11.22, 20:16
Składałam w imieniu teściowej wniosek o świadczenie pielęgnacyjne i dodatek 500 + z racji niskiej emerytury. Lekarz orzecznik uznał, że jest zdolna do samodzielnej egzystencji. Odwołałam się. Decyzja podtrzymana. Chcę odwołać się do sądu.ale czy to ma sens? Teściowa na schizofrenię paraniodalną i POChP. Słabo kontaktuje z rzeczywistością. Na co dzień brat robi jej zakupy, przynosi obiad, ogrzewa mieszkanie. Robię jej pranie, sprzątam, chodzę do lekarzy i po urzędach. ZUS twierdzi, że nie wymaga pomocy osób trzecich. Cholera mnie bierze. Na lotniska mają, na wożenie prezesa mają. Starzy ludzie niech zdechną, bo kasy nie ma.
Obserwuj wątek
  • irma223 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:25
   Idźcie do sądu.
   Oczywiście, że ma sens.
  • profes79 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:25
   Zawsze jest sens (chyba, że robisz ewidentny przekręt) - sąd bazuje na swoich biegłych aczkolwiek nie mam pojęcia jak to statystycznie wygląda. Pamiętam, że jak pracowałem w WZON (a raczej stażowałem) to odsetek spraw przegranych w sądach był niewielki, ale był (kolejność wyglądała tak - miejski/powiatowy zespół - wojewódzki zespół (jako organ odwoławczy) - sąd.
  • awf-33 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:40
   To bardzo dziwne. W okresie pandemii praktycznie wszystkim chorym na schizofrenię przyznawano.

   Moja koleżanka po chorobie nowotworowej również otrzymała. W życiu bym nie powiedziała, że jest niezdolna do samodzielnej egzystencji.

  • mamtrzykotyidwato5 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:42
   Ale jak to w imieniu teściowej?
   Przecież świadczenie pielęgnacyjne jest dla opiekuna, który zrezygnował z pracy w celu opieki nad osobą mającą orzeczenie o niepełnosprawności.
   • maribel2 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:51
    Dodatek pielęgnacyjny. Raptem 252 zł.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:38
     A, czyli nie świadczenie pielęgnacyjne, tylko dodatek pielęgnacyjny.
     Ile teściowa ma lat? Czy ma orzeczenie o niepełnosprawności?
     Czy składałaś wniosek o orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji?
     Co ci napisali w odmowie? Czy jest podany powód odmowy?
     • maribel2 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 22:19
      Ma 69 lat. Ocena funkcjonowania funkcji psychicznych 65 pkt. I stwierdzony stopień naruszenie funkcji psychicznych. Jednak nie wymaga pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życia codziennego. Dodam, że umieszczona w szpitalu psychiatrycznym za zgodą sądu art. 23. Krótko mówiąc szarpała się, bluzgała. W marcu zmarł teść, który pił na umór, a ona przez trzy dni spala że zwłokami. Wszystko jest w dokumentacji. Udało mi się ją wyprowadzić trochę na prostą. W sądzie sędzia nie był w stanie się nią dogadać.
  • asiairma Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:47
   Ma to sens. Tyle, że trwa, w moim przypadku rok.
   Ja odwoływałam się (w imieniu mamy) w sprawie odszkodowania. Przyznano.
   Z tym, że ja już nie miałam siły walczyć sama. Prawnik kosztował kilkanaście procent od sumy (czyli kilkanaście tysięcy), smutne to trochę, bo fakty ani argumenty się nie zmieniły przecież.
   • maribel2 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:56
    Najbardziej boli, że państwo, które piedzieli, że pomaga chorym biednym ma ich w dupie. ZUS to pan i władca. Kasa pusta, więc okradają najsłabszych. Lekarze twierdzą, że należy się jak nic. Nikogo nie oszukujemy. Nie chcemy nic więcej, nawet z MoPSu.
  • odnawialna Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 20:57
   Polecam wziąć prawnika, z Zusem ciężko wygrać, niestety. I z moich obserwacji wynika, że sądy chyba nie do końca obeznane w przepisach słuchają się grzecznie prawników zusowskich. Jeśli nie jesteś biegła w przepisach i orzecznictwie, masz nikłe szanse, choć oczywiście przyklaskuję Ci z całego serca.
   • maribel2 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:02
    No właśnie na prawnika mnie nie stać. W przepisach jako taka obeznana jestem. I wkurwiona.
    • arwena_11 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:06
     Ale nie w procedurach i kruczkach. Wygrać się da z Zusem, ale dobry prawnik wskazany
    • marta.graca Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:06
     To złóż wniosek o prawnika z urzędu, lepsze to niż nic.
    • odnawialna Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:21
     Uwierz, Twój wkurw może jedynie zaszkodzić. A odciąć się emocjonalnie raczej nie będziesz potrafiła. Ja jestem zdania, że jak iść na taką wojnę, to trzeba się przygotować na maksa. Wybrać sobie swój wkurw, gdy przegrasz. I wtedy dodatkowo będziesz wkurwiona na siebie, że nie wzięłaś prawnika.
     I jeszcze jedno: to nie jest sprawa, która zajmie Ci godzinę życia, głowa będzie Ci parować i kupę energii na to wszystko poświęcisz, o pisaniu pozwu, czytaniu dokumentów, przepisów nie wspominając. Czy nie lepiej komuś zapłacić i mieć to z głowy, a jednocześnie większe szanse na wygraną?
     • odnawialna Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:23
      Wyobraź sobie* (głupi słownik)
   • maja0026 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 22:10
    No to akurat się mylisz, bardzo łatwo wygrać, mają beznadziejne zaplecze prawne, na sprawach pojawiają się radcy prawni najczęściej kompletnie w sprawie nie zorientowani. Odwołuj się, prawnik nie jest potrzebny. Moi klienci bardzo często się Odwołują od decyzji zus i może 10 % spraw jest przegranych, niewielu bierze prawników, z mojego doświadczenia sądy bardzo przychlne i ludzkie
    • martishia7 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 18.11.22, 11:10
     Mam podobne doświadczenie, przy czym głównie ze spraw o emeryturę (z warunków szczególnych). Taktyka procesowa ZUS to "na wszelki wypadek nie dać", do sądu odwoła się niewielki procent, więc skuteczność tej taktyki jest wysoka. Jak przegrywają w pierwszej instancji, to zazwyczaj już nie apelują. Sądy zazwyczaj bardzo proklienckie.
  • aguar Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:02
   Odwoływałam się w sądzie w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego i nie poszło mi, a wciąż twierdzę, że racja była po mojej stronie. Ale miałam wtedy mało pieniędzy i próbowałam sama. To był błąd. Trzeba brać adwokata, bo ZUS ma swoich prawników i mnie zrobili w bambuko. Mimo, że nawet biegły lekarz po zbadaniu mnie wydał opinię na moją korzyść. Ale potem, jak zeznawał w sądzie to tak jakoś tego jednoznacznie nie potwierdził. Wspominam to jako traumę.
  • szare_kolory Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:09
   Sąd ma sens, ale szłabym z prawnikiem. Mamy za sobą batalię z ZUSem w sądzie o emeryturę mojej matki. ZUS to sq.rwiel, a biegli sądowi, z którymi mieliśmy do czynienia to dno. Ich opinie były skandaliczne. Nie chcę Cię zniechęcić, bo każda sprawa jest inna i uważam, że należy spróbować. Trzeba się jednak dobrze przygotować.
  • koronka2012 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:29
   Ma, jak najbardziej. Zus jest spętany przepisami ale wyrok sądu muszą uszanować.
   • sylwianna2018 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 21:45
    Odwołuj się. Jeżeli jest jak piszesz to myślę, że jest szansa, gdy na sensownych biegłych sądowych trafisz. I nie martw się tymi przywoływanymi tu prawnikami ZUSu. To w większości szare ludki z wydziału obsługi prawnej pracujący za 3500- 3600 zł na łapkę i zawaleni robotą po kokardę. Tylko w niektórych oddziałach wysyła się do sądu radcę prawnego (i co to za radca prawny za pensję w ZUS😁).
    • arwena_11 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 18.11.22, 08:57
     Radca prawny nie jest na pensji ZUS-u tylko są to zewnętrzne kancelarie. Jak sprawa idzie o duże kwoty ( czyli automatem większe koszty zastępstwa procesowego ), to tak robią. Co nie znaczy, że nie da się wygrać. Ale prawnik nad laikiem ma jedną przewagę - zna procedury, wie co robić - i często tym wygrywają.
     • sylwianna2018 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 18.11.22, 10:54
      W oddziałach radcy prawni siedzą normalnie w pokojach wydziału obsługi prawnej i oddział płaci im pensję bo są pracownikami oddziału. Opiniują sprawy wątpliwe, piszą kasacje, czasem jeżdżą do sądu. Najczęściej jednak wysyła się do sądu pracowników - magistrów prawa.
      To o czym piszesz dotyczy dużych spraw i takie umowy z kancelariami ma Centrala w Warszawie.
  • panipoczterdziestce Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 17.11.22, 22:23
   Szkoda mi twojej teściowej, ale prawdopodobnie pochp ma na własne życzenie. Papierochy paliła.
  • magazynka Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 18.11.22, 00:13
   Odwoływałam się od decyzji ZUS w innej sprawie. Zanim doszło do sądu, to ZUS ustąpił (dostał zgłoszenie do sądu) i przyznał tamtej osobie rentę socjalną.
   Chyba ZUS unika spraw sądowych i uparta osoba z dowodami ma szansę wygrać przed sprawą. Fakt - to było jakieś 20 lat temu, ale warto spróbować.
  • mama766 Re: Odwołanie od decyzji ZUS do sądu 18.11.22, 11:16
   moja koleżanka sądzi się z ZUS od 3 lat, ma prawnika, racja jest po jej stronie, ale chodzi o spore pieniądze więc ZUS broni się jak może. Sama jestem ciekawa jaki będzie wynik.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka