Dodaj do ulubionych

Co planujecie na niedzielę?

20.11.22, 09:56
U mnie na obiad pomidorowa i warzywa z piekarnika plus szarlotka.
Chciałam na rower, ale dzieci odmówiły. Pójdziemy z mężem na spacer. Wieczorem może "The Crown".
No takie zwyczajne życie wink
Obserwuj wątek
    • milin94 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:02
      Muszę nastawić ze dwa prania, wyprasować górę ciuchów na nadchodzący tydzień, wyszorować kabinę prysznicową, odkurzyć kotłownię, przepytać dzieciaka z lekcji, zrobić listę zakupów na jutro, ułożyć grafik, zrobić obiad na dziś - rosół (już wczoraj nastawiony) z kluskami z kaszy manny, roladki z mięsa mielonego nadziewane w sosie własnym, puree ziemniaczane, marchewka z groszkiem, na deser kruche babeczki z kremem waniliowym. Z rzeczy odpoczynkowych może urwę się na godzinny spacer z psem i zrobię maseczkę.
      • milva24 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:18
        Też powinnam posprzątać ale nie wiem czy mi się będzie chciało... Też mam dziś rosół, jak robisz kluski z kaszy manny?
        • milin94 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:23
          milva24 napisała:

> Też powinnam posprzątać ale nie wiem czy mi się będzie chciało... Też mam dziś
          > rosół, jak robisz kluski z kaszy manny?
          Robię z tego przepisu od lat, znam go na pamięć, kluseczki bardzo smaczne wielkiezarcie.com/przepisy/kluski-z-kaszy-manny-do-rosolu-wspaniale-rozyczki-30032402
      • simply_z Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:07
        Po co ci te babeczki? Narobisz się, a zostaną zjedzone w godzinę.
      • 7katipo Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:47
        Mogę Ci zadać pytanie intymne niemalże? 🤗
        Muszę, no muszę poznać przesłanki, dla których konieczne jest, akurat w niedzielę, odkurzenie kotłowni? 🤔☺
        • milin94 Re: Co planujecie na niedzielę? 21.11.22, 07:01
          7katipo napisała:

> Mogę Ci zadać pytanie intymne niemalże? 🤗
          > Muszę, no muszę poznać przesłanki, dla których konieczne jest, akurat w niedzie
          > lę, odkurzenie kotłowni? 🤔☺
          Ależ proszę bardzo, chętnie odpowiem - gdyż ponieważ albowiem w tygodniu nie mam czasu, a sprzątam dużo, gdyż posiadam bydlę rasy labrador, który kłaczy niemożebnie, w kotłowni może najmniej, bo tam nie włazi, ale kłaki i tak się przedostają. No i ogólnie w kotłowni się kurzy.
    • tt-tka Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:07
      Powinnam posprzatac. Nie wiem, czy mi sie bedzie chcialo.
      Moze wyjde na troche, jesli slonce tez wyjdzie smile
      Obiad, na szczescie, gotow od wczoraj.
      • grey_delphinum Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:09
        Praca.

• homohominilupus Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:13
          Spacer w śnieżycy, obiad w knajpie i niestety powrót do miasta.
          • raczek47 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:16
            Spacer już zaliczyłam,teraz zaległości pracowe plus coś obejrzę a po południu,jak juz będzie ciemno spacerek na jarmark świąteczny.
    • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:14
      Bardzo zwyczajnie. Mialam jechać na 2h do biura, ale boli mnie głowa, więc nie. Na spacer się nie wybieram, bo pogoda paskudna. Ogórkowa annyboleyn i karkówka z jabłkami na obiad. Włączę mundial. Do poczytania mam "Akwarium" - o historii Związku Literatów Polskich w PRLu.
      • heca7 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:21
        ...I w ten cholerny sposób lista moich życzeń książkowych stale się wydłuża 😡😡😡
        • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:24
          😄😄😄 jeszcze nie wiem, czy polecam, dopiero przekartkowałam (o ile w Legimi się kartkuje), ale przyznam, że ostrzę sobie zęby
          • heca7 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 11:27
            Teraz i ja ostrzę... a było mi w ten wątek nie wchodzić wink
    • pepsi.only Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:18

Bułki dyniowe, ciasto już wyrasta. Gulasz, ziemniaki i brokuł, lub surówka z marchewki.
      Spacer do lasu z psem. Odpoczywam po wyjeździe ( impreza służbowa i zabawa do nad ranem)
      • milva24 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:22
        O, na bułki dyniowe też przepis ładnie poproszęsmile
    • laura.palmer Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:24
      Muszę ufarbować włosy, a potem chyba wyjdę na krótki spacer z dwuletnim wrzaskunem, który nie da sobie założyć rękawiczek, ale na dworze jęczy i ryczy że mu zimno w ręce. 🤦‍♀️ Poszłabym z nim do centrum handlowego, żeby nie łazić w tej zimnicy, ale dziś nieczynne. Mąż tym czasie ma posprzątać mieszkanie. Wieczorem muszę dokończyć kurs branżowy. Do dupy taka niedziela.
    • vasaria Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:28
      Dzisiaj mój starszy syn kończy 22 lata. Przyjdą jego babcie i dziadkowie na kawę i ciasto. Imprezę ze znajomymi miał tydzień temu smile . To ostatnia taka jego impreza w naszym domu / o ile plany się nie zmienią / bo w przyszłym roku wyprowadza się na swoje, ma zamieszkać ze swoją dziewczyną smile . Będę celebrowac ten dzień. Na stanie jeszcze jeden syn i kilka takich urodzin, bo jest młodszy. Ale to jakaś epoka w życiu się powoli kończy ...
      • kozaki_za_kolano Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 22:08
        Najlesze życzenia dla syna.
        Chyba powoli emama zmierza w stronę takich końców epoki 😉
    • primula.alpicola Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:49
      Wróciłam z wyjazdu i mam tonę ubrań do prania.
      Chyba pójdę na spacer, bo na razie mnie to przerasta.
      • joana012 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:56
        Ja rano byłam na lodowisku, przed chwilą kupiłam botki na eobuwie, obiad mam połowicznie gotowy czyli grzybowa i mielone z kiszoną. A teraz chyba się drzemnę bo rano wcześnie wstałam i czuję się śpiąca.
    • powodzenia_juno Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 10:55
      Spacer z psem, książka. Może posegreguję pranie. Obiad robi mąż.
    • ga-ti Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 11:23
      Wczoraj ugotowałam kapustę kiszoną z mięsem i suszonymi grzybami (u mnie to się bigos nazywa, ale nie chcę krytycznych spojrzeń ematek ortodoksyjnych kulinarnie wink ), więc będzie i na dziś. Może dzieci ciasto zrobią.
      Słonko piękne świeci, ale jak sobie pomyślę, że jest mróz, brrr, jednak jakiś spacerek wypadałoby zaliczyć, więc będzie na piechotkę do kościoła. Może jakiś serial? Z dzieckiem lekturę poczytam. A że już prawie południe, to szybko ta niedziela zleci.
      • igge Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 19:54
        Niańcząc psiego Alzheimera jednym okiem zerkałam dziś w nocy na serial, którego pierwszy sezon kiedyś tylko mąż oglądał i którym to serialem wzgardziłam, że nuda.
        A tym razem obejrzałam 7 odcinków. Chyba niemal cały drugi sezon. I polecam. " Branża"( Industry).
    • enigma81 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 11:32
      Jako że mam remont kuchni i meble kuchenne powędrowały do salonu i jest ogólny rozpierdol to planuję po prostu przetrwać. Obiad z piekarnika, bo tylko to działa - szynka z warzywami pieczone w worku.
      • banicazarbuzem Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 12:08
        Jeszcze zalegam w łóżku po ciężkim tygodniu w pracy.
        Dzisiaj miałam mieć wolne ale zadzwonili że muszę być w robicie.
        To se odpoczęłam 🤦
        Mróz na dworze a ja mam dzisiaj pracę na zewnątrz i nie lubię zimy
      • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:15
        Hahaha, u mnie w tej chwili działa tylko piekarnik i jednopalnikowa przenośna kuchenka elektryczna. Odstawiłam garnek na płytę indukcyjną, huknęło, zgasło światło, wywaliło korki i niestety wygląda na to, że spaliłam płytę. Nie wiem, jakim cudem, bo ten garnek stawiałam na kuchence milion razy.
        • enigma81 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:42
          Oj.. współczuję sad
          • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:50
            Dziękuję. No nic, albo będzie naprawa, albo wydatek. Buuuu 😥
            • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:58
              Nie wolno kłaść gorącego garnka na indukcję, czy co?
              • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:01
                Nie mam pojęcia, co się stało. Ale skutecznie wywaliło korki w całym mieszkaniu. To nie był pierwszy raz, jestem dość zabójcza dla sprzętów domowych 🤷‍♀️
                • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:03
                  (Aha, cokolwiek się stało, to musi się odstać szybko, bo potrzebna mi kuchenka i nierozwalona kuchnia na sobotę).
                  • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:11
                    Powodzenia! Kiedy zepsuła nam się pralka w zeszłym roku i koszt naprawy to była połowa nowej pralki, okazało się, że nowy sprzęt nigdzie nie jest dostępny od ręki. Kilka miesięcy czekania. Chłop obdzwonił sklepy w innych stanach i udało się skrócić czas oczekiwania do kilku tygodni. Życzę Ci, aby polskie sklepy AGD były pełne nowych płyt indukcyjnych, albo żeby Ci to jutro naprawili!!
                    • daniela34 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:15
                      Dziękuję. Oby tak było, bo na najbliższe tygodnie mam plany towarzyskie i nie chcę, a jednych nawet nie mogę odwołać.
                    • emateczka Re: Co planujecie na niedzielę? 21.11.22, 05:47
                      Ale ze co? W całym stanie nie ma żadnej pralki dostępnej od ręki?
                      Wow...
                      W Polsce i płytę, i pralkę kupujesz od razu, no wiadomo, że nie wszędzie i nie każdy model, ale kilka miesięcy nie trzeba czekać.
    • tokyocat Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:28
      Zakupy, sprzatanie.
    • astomi25 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:42
      Nic. Leze w lozku i rozpaczam za Lizbona, do ktorej mielismy w piatek leciec. Mlody sie rozchorowal, babcia miala z nim z 4 dni zostac. I zonk- corona. No nie mielismy sumienia jej narazac, jeszcze jakby dziadkowi to gowno sprzedala, to byloby niewesolo.
      Leze w wyrku, czytam sobie przewodnik turystyczny i ronie lzy czego nie zobacze wink
      W miedzyczasie maz donosi kawe i ciasto, ktore mlodziez rano upiekla.
      Na obiad jest z wczoraj do wyboru: cholernie ostre chili con carne albo ryz z kurczakiem w sosie gorgonzola ze smietana. A i tak wszyscy sie opychaja ciastem. 🙄
      No nic, schowam do lodowki to bedzie na jutro.
    • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:46
      Nie sprzątam, nie piorę, nie tłuczę kotletów i nie urządzam imprezy. W moim domu niedziela jest pisanym/ niepisanym dniem ciszy, wszyscy sąsiedzi tego się trzymają i ja bardzo sobie cenię ten nieziemski wręcz, choć trochę usypiający spokój. Pogoda jest jak na nasze warunki klimatyczne parszywa, deszcz przy 3 stopniach, więc ulice są też puste, od wielu godzin nie przejechał pod domem nawet jeden samochód. Siedzę więc w piżamie pod kocem, zaraz włożę do piekarnika nadziewane ryżem i mięsem papryki na kolację i zrobię sobie herbatę. Mąż albo pracuje w pokoju obok, albo śpi, bo nie wydaje żadnych dźwięków. Chyba pójdę sprawdzić, czy jeszcze żyje, czy już umarł z nudów.
      • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:57
        Ten ryż podgotowujesz przed nadzieniem papryk? Pewnie tak, ale na półtwardo, czy całkiem trzeba ugotować? Mięso surowe, czy podsmażone?
        • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:59
          Mięso surowe, ryż też surowy, tylko dobrze opłukany, basmati. Tylko cebulę podsmażam na oliwie, ale to też nie zawsze. Do ryżu z mięsem dodaję jeszcze zukinię pokrojoną w małą kostkę, kapary, czosnek, oregano, harrisę, ras el-hanout. Jak mam to kilka łyżek jogurtu, ale dziś nie miałam. Układam w garnku rzymskim, podlewam passatą zmieszaną pół na pół z wodą (może być białe wino) z odrobiną oliwy, soli, cukru i przyprawy baharat. Wkładam na godzinę do piekarnika, około 180 stopni.
          • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:10
            I ten ryż się ugotuje?? Ten jogurt do masy, czy na wierzchu? Super przepis! Dzięki.
            • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:23
              Tak, ugotuje się. Bez problemu. Tylko musisz oczywiście dodać płynu do garnka. Ja robię też jeszcze na dole papryki takie małe nacięcie na krzyż, by ryż mógł wciągać sos z garnka. Ja nawet wolę takie niż z ugotowanym przedtem ryżem, bo masa jest bardziej aromatyczna.
              A jogurt do masy. Ta staje niby się bardziej soczysta, ale ja większej różnicy nie zauważam.
      • 7katipo Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:41
        *tłukę. Chyba 🤔😋
        • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:00
          Ja tłukę, ty tłuczesz. smile
          • 7katipo Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:11
            Chyba, że tak. Przekonałaś mnie 😚😋
    • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 14:50
      U nas dopiero dzień się zaczyna. Mieliśmy iść na długi spacer, ale jest okropna wichura i odczuwalna temperatura spadła do -20, więc będzie domowo. Wieczorem wyskoczymy tylko na sushi i muszę podjechać do sklepu oddać buty. W planach: the English- świetny nowy serial i nowa książka, która zapowiada się interesująco.
      • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:05
        U mnie wieczorem będzie James Bond. Zamówiliśmy sobie całą kolekcję, 24 filmy (bez ostatniego) zamiast kalendarza adwentowego. Ale nie chciało nam się czekać do grudnia, więc dziś ma być część druga - "From Russia with Love". big_grin
        • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:11
          Mam w domu dwoje fanatyków JB, ja nie trawię.🤷🏻‍♀️
          • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:14
            Ja mam zamiar rozwiązywać przy tym sudoku. Oglądam to tylko w celach "pielęgnacji związku". big_grin
            • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:39
              Ja w ramach pielęgnacji związku daję się czasem namówić na oglądniecie jakichś stand up comedians. Zazwyczaj odnosi to skutek odwrotny do zamierzonego, bo kończymy pokłóceni. Ja nie rozumiem jak kogokolwiek może to śmieszyć, a chłop nie rozumie jak taki Dave Chappelle, czy inny Jerry Seinfeld może nie śmieszyć.🤷🏻‍♀️
              • chococaffe Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:40
                Ja w ramach pielęgnacji związku daję się czasem namówić na oglądniecie jakichś stand up comedians.

Twoje poświęcenie jest ogromne!
              • snakelilith Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:51
                Jerry Seinfeld jest mi znany z sitcomu Seinfeld i muszę przyznać, że wszystkie tam występujące postacie są śmieszniejsze od Seinfelda. Wszystkie. Seinfeld to taki kołek z kijem w doopie. Masz moje współczucie. big_grin
                • magdallenac Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 17:00
                  Ja go użyłam jako przykładu, bo po prostu innych nazwisk niż te dwa nie pamiętam. Tych co oglądamy są równie nieśmieszni…Najgorzej było, kiedy chłop jakimś cudem płacąc kosmiczne pieniądze zdobył bilety na Jima Jeffriesa (australijski gwiazdor SC) siedziałam tam jak jakaś kosmitka- wszyscy się zaśmiewali, a u mnie nie wzbudziło to nawet drgnienia ust. Powiedziałam, że nigdy więcej na żywo. Po nienawiści do grzybów, zamiłowanie do SC to największa usterka mojego chłopa.
    • hrabina_niczyja Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:00
      My byliśmy cała trójka u kosmetyczki, więc po drodze zjedliśmy knajpiane śniadanie. Na obiad żeśmy nie zajechali, bo stary oprócz zrobienia pazurów wydepilował sobie jeszcze plecy i wyszedł mocno podqwiony 😀 Na obiad będą mielone z buraczkami i kaszą albo ziemniakami. Deseru nie ma i nie będzie. Ktoś musi jeszcze wyskoczyć do żabki po pieczywo i mleko. Miało być kino, ale nie wiem czy mi się chce. Może coś o 22 będzie to podjedziemy. Na zewnątrz zimno jak diabli, więc w tyłku mam spacery, będę siedziała pod futrzanym kocem 😛
    • arista80 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:07
      Jestem po obiedzie i aktualnie udaję, że pracuję. A za niecałą godzinę mam spotkanie.
    • extereso Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:12
      Byłam na pilates, zrobiłam obiad, teraz się relaksujemy na kanapie a za dwie godziny idę na długie zajecia joga-oddech z córka.
    • jkl13 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:18
      Właśnie siedem nad talerzem rosołu, który gotowałam od 9.00 i czytam ematkę smile. Dzisiaj u mnie dzień kulinarny, tzn. od rana stoję w garach i gotuję, ale to lubię. Basen zaliczony z rana, spacer także z rana, mąż zrobił genialne śniadanie, teraz obiad i kanapa. Może obejrzymy mecz otwarcia, na pewno obejrzymy masterchefa (uwielbiam), a poza tym jeszcze upiekę pasztet i pierś indyka faszerowaną morelami.
      • jkl13 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:19
        Oczywiście siedzę, nie siedem, ale telefon jak zwykle wie lepiej...
    • kurt.wallander Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:24
      Obiad: jaeyuk bokkeum, czyli wieprzowina w ostrym sosie, z ryżem, sałatą i sałatką z roszponki, krupnik, i dla męża wczorajsze knedle ze śliwkami, bo nie lubi dań koreańskich. Na deser jabłka pieczone pod kruszonką.

Z rozrywek planuję obejrzec wystep Jangkooka na otwarciu mistrzostw świata w piłce nożnej, a później, jesli córki będą miały czas, to może zagramy w planszówkę. Jesli nie, to coś pewnie pooglądam, może zacznę ten nowy serial na Netfliksie, "1899".
    • default Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:24
      Śniadanie w łóżku, potem kawa i spacer z psami, pogoda cudna, lekki mrozek i słońce. Zrobiliśmy ponad 8 km. Na obiad chili con carne, na deser ciasto czekoladowe, takie najprostsze, na oleju.
      Wstawiłam pranie i teraz leżę przed tv, trochę patrzę, trochę rozwiązuje jolki
      I tak pewnie do końca dnia będzie do końca dnia, pomijając rozwieszenie prania wink
      • 7katipo Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:36
        I najprostsze ciasto czekoladowe na oleju. Też pięknie poproszę. Instruktaż znaczy.
        • default Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 18:22
          Stąd robię, opisane szczegółowo:
          www.aniapastuszka.pl/najprostsze-ciasto-czekoladowe-na-swiecie-zrobisz-je-w-5-minut/
          • panna.nasturcja Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 19:44
            Jakie ładne. I szybkie. Jaki dajesz olej?
            • default Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 19:50
              Taki, jaki normalnie używam w kuchni - Kujawski.
    • gaskama Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:32
      Mieliśmy zacząć w weekendy wstawać ciut wcześniej, przed 10.00. Nie wyszło. Jak zwykle. Więc śniadanie skończyliśmy kolo 12.30. Potem rzuciłam się na trenażer. Zrobiłam godzinną wycieczkę po Japonii. Odsapnelam, wykąpałam się. Teraz jazde skończył monsz. Syn rzuca się po posłodzę z ciężarkami, sztangą i skakanką. Jak skończą to lecimy gdzieś na późny obiad. Potem mlody zakuwa się di jakichś kolokwiów. A my posiedzimy przed tv. Podrapiemy się po główkach, drinka przyjmiemy.
      • kozaki_za_kolano Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 22:13
        My też mieliśmy wcześniej wstawać i też nam nie wychodzi.
    • woman_in_love Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:32
      Myje okna na boze narodzenie i piore firany oraz zaslony
    • 7katipo Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 15:34
      Opowiedz o warzywach z piekarnika. Proszę 🥰
      • kozaki_za_kolano Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 22:12
        Wrzucasz, co masz. Marchew, dynię, ziemniaki, paprykę, cukinię. Układasz pokrojone warzywa na papierze do pieczenia, kropisz oliwą, sypiesz solą czosnkową i ziołami i pieczesz aż zmiękną.
        Wyjmujesz, dajesz im odpocząć jakieś 10 minut i podajesz najlepiej z jakimś dipem. Można też położyć masło z siekaną pierruszką na upieczone, gorące warzywa. Wychodzi smacznie.
    • aluszka97 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:14
      Siedzę i oddycham po mega stresie, ale wszystko się ułożyło, tylko czuję ogromne zmęczenie. Wyjdę zaraz z psem. Na obiad były sznycle dla chłopaków, a dla mnie fasolka, ryż i brokuł. Teraz studzi się chałka z przepisu Eliszki😉 który kiedyś skrupulatnie spisałam i teraz co tydzień ją trzaskam. Miałam strasznie cienki paseczek drożdży, myślałam że nie wyjdzie, ale spoko, wyrosła tak samo. Idę rozejdę ten stres, potem przypilnuję niektórym lekcje😏
      • lea_233 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 16:39
        Daj ten przepis na chałkę bardzo proszę ☺️. Mąż fanem jest a chałka którą kupiłam na weekend z do tej pory dobrej piekarni to jakaś porażka, same dziury
        • aluszka97 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 17:55
          Napisałam sobie ten przepis z pamięci po pierwszym pieczeniu, więc pewnie są mini nieścisłości, ew Eliszka mnie poprawi:

400 g mąki, 150 g mleka, 60 g cukru, 60 g masła, żółtko, jajko, 25 g drożdży, szczypta soli.

Do mleka (temp pokojowa) kruszę drożdże, dodaję 2 łyżki cukru i 2 łyżki mąki (z przygotowanych składników). Mieszam i zostawiam na 15 min aż drożdże "ruszą". Dodaję rozczyn do mąki, dodaję jajko, żółtko, szczyptę soli, resztę cukru. Wyrabiam podsypujac mąką, dodaje rozpuszczone i wystudzone masło. Wyrabiam i odkładam do miski wysypanej mąką i przykrywam folią. Odstawiam na godzinę (w oryginale na pół h), potem znów wyrabiam , odstawiam na pół godziny i przykrywam folią. Nagrzewam piekarnik do 170 stopni. Kulę ciasta kroję na trzy równe części, każdą rękami rozwalkowuje na ok 40 cm wałek, splatam jak warkocz, układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiam na 15 min. Białko rozbijam widelcem z 2 łyżkami mleka, smaruję chałkę, robię kruszonkę: lyzka masła, łyżka cukru, 2 łyżki mąki, łączę palcami i posypuję chałkę kruszonką. Piec w 170 st 30 min (u mnie prawie 40 min, bo mam jakiś większy piekarnik). Można sprawdzić drewnianym patyczkiem, czy jest gotowa. Mam nadzieję, że dużo nie pochrzanilam🙂
          • lea_233 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 18:24
            Dzięki za chałkę smile. Za tydzień wypróbuję. Przymierzam się też do chleba z pszennej pełnoziarnistej mąki , muszę ją jakoś zużyć bo mąż kupił przez pomyłkę. Ponadto czuje się robiona w konia przez moją dotychczasową piekarnię, jakość spada a cena rośnie przy spadającej gramaturze.
            • aluszka97 Re: Co planujecie na niedzielę? 20.11.22, 18:53
              Mam nadzieję, że dobrze to opisałam, bo oryginału nie znajdę, trzymam kciuki żeby wyszła fajnie🙂 końcówki wałeczków trzeba tak podwinąć i skleić ze sobą mocniej, żeby się nie rozeszły. Ja pewnie niezbyt dokładnie wyrabiam, bo mnie wkurza, że się mocno klei, ale Tobie pewnie pójdzie sprawniej 👍
            • mandre_polo Re: Co planujecie na niedzielę? 21.11.22, 07:43
              Chałki nie są trudne a ceny pieczywa to porażka. Ja robię czasami chałkę dodając do jednej z części cynamon i kakao - trzeba oddzielić zanim będzie rosło na jeden warkocz, dodać składniki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka