Dodaj do ulubionych

Czym jest wspolczesny jarmark świateczny?

21.11.22, 10:02
Festiwal badziewia, chinszczyzny i sztucznego zarcia, ktore udaje domowe? Lubicie jarmarki?
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:07
      Uwielbiam jarmarki świąteczne.
      • 1matka-polka Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:10
        A jakieś konkrety? Za co uwielbiasz?
        • aqua48 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 16:40
          1matka-polka napisała:

> A jakieś konkrety? Za co uwielbiasz?

Za całokształt - atmosferę, zapachy, światełka rozjaśniające krakowski Rynek albo paryskie Pola Elizejskie, za kolędy, kolory i rzeczy kompletnie mi zbędne, których widokiem się napawam.

• pasquda77 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:10
        Kocham, zwłaszcza ten w Gdańsku, w piątek było otwarcie, cały dzień miałam doła, bo nie mogłam pojechać.Mam nadzieję wybrać się w grudniu przed świętami 🤗🤗🤗
        • little_fish Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:17
          Będę w grudniu w Gdańsku - faktycznie warto zahaczyć o jarmark?
          • pasquda77 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:28
            Koniecznie! Klimat jest niepowtarzalny.
            • little_fish Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:50
              To zajrzę. Porównam z innymi 😊
              • pasquda77 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:34
                little_fish napisała:

> To zajrzę. Porównam z innymi 😊
                Daj znać jak się podobało 😁
                • little_fish Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 13:02
                  Jasne 😊
        • raphidophora_tetrasperma Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 13:01
          Lubię się przechadzać i przekomarzać ze sprzedawcami. Zwłaszcza z tymi, których towar jest bezcenny, tzn nie wystawiają cenówek. Klimat sympatyczny ale golenie klientów żenujące www.o2.pl/biznes/ludzie-przecieraja-oczy-na-jarmarku-w-gdansku-cena-grochowki-szokuje-6835661165365952a
    • chococaffe Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:10
      Nie lubimy. Tłumy ludzi i nic ciekawego do kupienia.
    • mrsacola Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:11
      Ja lubię, ta atmosfera jest niepowtarzalna, widok wielkich choinek, ludzie pijacy grzane wino, kolędy w tle, światełka, zapach czekoladowo-piernikowy, ywa szopka i radosc dzieci, coś pieknego
      • pasquda77 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:17
        Ja lubię grzane piwo z przyprawami, co ciekawe na Jarmarku mi smakuje, w domu nie... chyba nie umiem zrobić tak jak na Jarmarku 🤷
        • gryzelda71 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:31
          Mam tak samo, tylko z winem z aronii.
          Nawet kupiłam, żeby w domy se tak wypic i co i pstro. Do smaku doklada się cała kiczowata oprawa.
        • berdebul Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:54
          Mam tak samo. Nie umiem zrobić dobrego turboponczu w domu, na jarmarku smakuje nam prawie każdy. 😒
    • kropkacom Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:13
      Lubię i nie lubię. Oficjalny jarmark świąteczny tu gdzie mieszkam jest nastawiony na rękodzieło i tradycyjne jedzenie i napoje. Odstraszają mnie jednak tłumy ludzi.
      • kropkacom Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:15
        www.kawiarniany.pl/2022/10/03/jarmark-bozonarodzeniowy-brno-2022-kiedy-jest/
    • milva24 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:16
      Jaramark świąteczny jest tym czym był zawsze - szukaniem okazji do zarobku i wyciągnięcia z ludzi trochę kasy. Ja nie przepadam ale dzieci lubią więc na pewno raz pojedziemy.
    • heca7 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:20
      Nigdy nie byłam.
      A, nie byłam raz! Przypadkowo. Chyba coś takiego a'la jarmark było w Katowicach. Odbieraliśmy auto męża i musieliśmy tam nocować. Poszliśmy wieczorem na spacer i na jakimś placu było coś takiego.
    • ichi51e Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:23
      u mnie nie jest sztuczne udajace domowe tylko takie jarmarczne właśnie. Typu wata cukrowa banany jabłka (w całości) w czekoladzie inne owoce tez ale w pamięć mi zapadły te jabłka wielkości małych kapustek. Ciepłe lody. ciacha z nadzieniem cieplolodowym. Taki straszny syf jarmarczny posypany jeszcze innym słodkim badziewiem. Kiełbaski ogorki kiszone na zagrychę. Do tego jest poncz i to jest jedyny plus. Chociaż chyba z kubeczków przechodnich (kaucja!) popandemicznie zrezygnują. W tle karuzela/pociąg. Badziew z Chin w sprzedaży a jakże! A ludzie tam cały dzień siedzą. Najpierw łyżwy a potem żarło i picie. Karuzela na koniec. Rozrywka na cały dzień.
    • sueellen Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:29
      Dzieci lubią 😕. Tak. Festiwal badziewia.
    • mysiaapysia Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:36
      Drogo za badziewie. Organizator nie płaci miastu ani złotówki. Paragon z budy to jak jednorożec.
    • mae224 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 10:57
      nie kupuję, chodzę robić zdjęcia światełkom.
    • princy-mincy Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:07
      Dla mnei jest tym co wlasnie opisalas- nie przepadam wiec za jarmarkiem.
      Ale w Poznaniu sa tez piekne ilumiacje na Rynku i Diabelski Mlyn na Placu Wolnosci, wiec jednak raz w roku wybieramy sie cala rodzina
      • conena Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:17
        w Poznaniu w tym roku na starym rynku nie masz czego szukać, rozkopany i brzydki.
        świętujemy na targach, placu wolności, placu kolegiackim i w grudniu na rynku łazarskim. świąteczna bimba będzie kursować, ale nie pamiętam w jakich terminach.
        • princy-mincy Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:27
          Wiem, rozkopany jest juz od wielu miesiecy, stad jarmark na targach- ale w poprzednich latach te iluminacje byly piekne, jezdzilismy z dzieciakami
    • snakelilith Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:08
      Jestem ambiwalentna. Osobiście nie korzystam, bo nie mam potrzeby, ale lubię jak świat wokół mnie się kręci według rytuałów/tradycji/przyzwyczajeń/obrzędów. Daje mi to poczucie normalności, a że nie mam żadnych problemów z wykręceniem się z przymusów społecznych, nie czuję się tym ograniczona. I nawet w tym roku raz już przez jarmark przeszłam, by sprawdzić, czy ludzie jeszcze korzystają. Korzystają. Dobrze.
    • berdebul Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:53
      Kocham wiedeńskie, zwłaszcza lgbt i rękodzielniczy.
      • boogiecat Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:49
        Wyrozniaja sie rzeczywiscie? W tym roku chetnie bym zwiedzila jakies germanskie swiateczne miejsce.
        • snakelilith Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 13:29
          To skocz do Norymbergii. To chyba jedyny jarmark, który zasługuje naprawdę na tą nazwę. W średniowiecznej scenerii i wszystko tam jest ładniejsze/lepsze. Począwszy od rękodzieła skończywszy na żarciu. Najlepsze pierniki i miodowniki sprzedaje Schmidt.
          Z okolic bardziej przyfrancuskich polecam Kolonię. Przy katederze robi wrażenie. Ale to trochę inny klimat, Nadreńczycy są bardzo towarzyscy, to przypomina bardziej festyn uliczny w stylu karnawałowej imprezy niż Cichą noc, Świętą Noc. Jak jesteś w imprezowej grupie, to tylko tam.
          W Dortmundzie upierają się też, że mają wyjątkowy jarmark z prawie 50m choinką, ale moim zdaniem aż takiej sensacji nie ma. To już wolę pojechać do Düsseldorfu, tam jest taki trochę nadęty kreatywno- elegancki klimat. Düsseldorf jest cool.
          Osobiście wybrałabym się chętnie do Lubecki, bo ma poetyczno-nastrojową starówkę (kręcono tam niektóre sceny z Nosferatu Herzoga) i jestem do tego wielką fanką marki Niederegger, oni robią najlepszy na świecie marcepan i nugat.
          Sławę posiada też Drezno, ale to nie mój kierunek, nie byłam, nie ocenię.
        • berdebul Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 14:04
          Jak dotarliśmy na pierwszy, to świąteczne hity śpiewał bardzo przystojny pan, który miał na sobie slipy wyszywane cekinami i czapkę Mikołaja, wyłącznie. suspicious Mnie się podobało.
          W porównaniu z warszawskimi są super, a Wiedeń pięknie udekorowany, klimatyczny i kilka z nich jest w odległości spaceru. Plus Wiedeń ma cudowne muzea, do których mogę wracać zawsze.
          • boogiecat Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 15:27
            Wielkie dzieki za opisy Snejki i Berdebul, wybor jest trudny
    • enigma81 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:57
      Tłumy ludzi i bardzo drogo, ale uwielbiam atmosferę smile
      Bywam lokalnie, gdzieś dalej nie jeżdżę, bo byłoby mi smutno, że mnie nie stać na zakupy.
    • sandy_cheeks Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 11:59
      Nie specjalnie lubię. Praktycznie nic tam nie kupuje, ewentualnie korzystam z lodowiska. Już sam zapach grzanego wina jest dla mnie mdlący. Wolę napić się wody po jeździe…
    • purchawka2020 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:08
      Nie lubię.
      Wąż w kieszeni dostaje apopleksji na widok badziewia w kosmicznych cenach typu grzaniec galicyjski z cynamonem za 30 zł w plasitkowym kubku.
    • conena Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:12
      wyciąganie kasy, ale lubię nacieszyć oko, szczególnie na jarmarku poznańskim i gdańskim.
      przy okazji odwiedzamy znajomych w Gdańsku, więc dwie pieczenie.
      w tym roku rozczuliła mnie informacja na fb gdańskiego jarmarku o tradycyjnych lokalnych przysmakach, np. churros smile które można tam zjeść.
    • mid.week Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:31
      Nie widziałam chińszczyzna ani sztucznego zarcia
    • boogiecat Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:44
      Czesc Scrooge!😀

Nie znosze, chyba ze akurat mnie najdzie i wtedy kocham (u mnie w malych wioskach za fajne, bezbadziewne i z dobrym zarciem).
    • feniks_z_popiolu Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 12:49
      1matka-polka napisała:

> Festiwal badziewia, chinszczyzny i sztucznego zarcia, ktore udaje domowe?

Poniekąd się zgadzam. Oferta sprzedażowa taka właśnie badziewna. Świadomość, że większość asortymentu to niestety nie rękodzieło a chińszczyzna. Zresztą rękodzieło lubię pooglądać, niekoniecznie jednak chcę mieć je w domu.
      ALE zapachy, świąteczna muzyka, lekki mrozek i ludzie w wesołym nastroju robią atmosferę.
      Lubię popatrzeć, posłuchać, powdychać zapachy.
    • kaki11 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 13:45
      Ja lubię. To znaczy nie jest to jakieś uwielbienie, czy że nie wyobrażam sobie świąt bez zajrzenia na jarmark, ale jednak uważam, że mają mimo wszystko fajny klimat i jeśli ktoś zaproponuje tam spacer to chętnie pójdę i napiję się grzańca smile
      Jak byłam na jarmarku w Dreźnie to owszem przywieźliśmy kubki i bombkę na choinkę. Jak jesteśmy w Krakowie czy Wrocławiu nie kupujemy tam gadżetów. I raczej nie traktujemy jarmarku jako miejsce na posiłek.
      • aqua48 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 16:46
        kaki11 napisał(a):

> Jak jesteśmy w Krakowie czy Wrocławiu nie kupujemy tam gadżetów. I raczej n
        > ie traktujemy jarmarku jako miejsce na posiłek.

A ja lubię sobie nabyć nowe drewniane mieszadełko do kuchni, jakieś egzotyczne słodycze oraz dziabnąć oscypka z żurawiną na ciepło smile
        • pasquda77 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 18:24
          Skutek wątku taki, że zrobiłam sobie grzane piwo i nawet mi smakuje, zdrowie Ematko 🍻🎅
          • 1matka-polka Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 20:50
            🍻
    • volta2 Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 14:19
      trzymam się od wszelkich jarmarków z daleka, jak jestem na wakacjach i ktoś się na deptaku rozstawi, to rzucę okiem, ale żeby zaraz nabywać, to nie.
      kupa forsy za badziewie z chin, i ekologiczne wynalazki to nie moja bajka
    • la_felicja Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 16:21
      Lubię. Nostalgicznie.
    • stephanie.plum Re: Czym jest wspolczesny jarmark świateczny? 21.11.22, 16:32
      #szerokim łukiem

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka