Dodaj do ulubionych

Wykupywanie mszy podczas pogrzebu

22.11.22, 12:44
Czy spotkałyście się z takim zwyczajem, że podczas pogrzebu wchodzi się do zachrystii i u księdza wykupuje się mszę za zmarłego. Zobligowana jest do tego cała rodzina, każde dziecko, wnuk, musi po kolei wejść i wykupić mszę od siebie. Na końcu ksiądz wyczytuje kto wykupił mszę. Tak więc nie wypada się wyłamać.
Obserwuj wątek
    • beataj1 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 12:48
      Bywałam na pogrzebach gdzie wyczytywali kto wykupił msze. Plus mówili że kasa zebrana podczas pogrzebu będzie na kolejną.

Sama takiej presji nie czułam, ale sądząc po liście osób wylistowanych podczas takiego wymieniania nabywców to chyba taka presja musi być. Chyba 10 osób nie poczuło nagłej konieczności zasponsorowania mszy.

I przyznam że jak czytali kolejne osoby, które opłaciły msze pomyślałam sobie, że denat to musiał być kawał drania, skoro AŻ tyle osób musi się za niego modlić.
    • aqua48 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 12:52
      Pierwsze słyszę. Owszem podczas mszy za zmarłego (niekoniecznie podczas pogrzebu) ksiądz podaje kiedy są inne msze za niego i od kogo. Ale żadnej obligacji nie ma i nie załatwia się tego wykupywania podczas innej mszy, tylko normalnie, w godzinach funkcjonowania kancelarii..
    • kasandra33 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 12:53
      Dodam jeszcze że osoby które przyjechały z innych miast też musiały wykupić mszę, a nawet na niej później nie będą bo specjalnie na mszę nie będą przyjeżdżać.
      • aamarzena Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:07
        No ale jak musiały? Do kościoła ich nie wpuszcza jak nie wykupią?
        Spotkałam się z tym zwyczajem, acz kiedy pierwszy raz usłyszałam to wyczytywanie to poczułam się dziwnie. Odczytuje to jako właśnie wywieranie presji na kasę w małych wiejskich społecznościach, gdzie wszyscy się znają. Sama nie czuje presji i mam w nosie czy mnie ktoś wyczyta czy nie. Tym bardziej, że jestem niewierzącą. Za to tesciowa czuje presje i daje na te msze i za nas i za szwagra, więc jesteśmy na pogrzebach wyczytywani 🙈
        • damartyn Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:19
          Co znaczy musiały? Siłą były doprowadzane?
          Spotkałam się z takim zwyczajem w poznańskim. Nikt nikogo nie przymuszał.
        • hrabina_niczyja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:45
          No musiały. Bo jak da wnuczka Kasia, a wnuczka Honoratka nie to potem na stypie Honoratka się dowie, że babuni wcale nie kochała i nie zależy jej czy babunia pójdzie do nieba, a na pogrzeb przyjechała tylko po to, żeby się kotletów nażreć.
          • welcome_back Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 21:09
            No to wtedy Honoratka każe im się ebnąć w czoło i tyle.
          • panna.nasturcja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 22:55
            Współczuję rodziny.
            • hrabina_niczyja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 12:52
              Mojej? To już możesz przestać. U mnie takich cyrków nie ma.
          • 7katipo Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 12:18
            A Honoratce to powinno zwisać zasadniczo.
            Skoro po pogrzebie, to spadek już podzielony raczej 😛
      • aqua48 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:30
        kasandra33 napisała:

> Dodam jeszcze że osoby które przyjechały z innych miast też musiały wykupić mszę,

Jak to MUSIAŁY? Ksiądz wzywał po imieniu do zakrystii?
        • aamarzena Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:40
          Podejrzewam raczej presję rodziny w stylu: Idz, idz wykup msze, wszyscy kupili, co ludzie powiedzą.
          • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:43
            A ja podejrzewam dokładnie taką samą presję, jaka rozpoczyna wątki w stylu: ludzie gapią się na mnie na ulicy, oceniają mnie, obgadują za plecami. Są ludzie, którzy wszystko, co się wokół nich dzieje biorą do siebie ;D
            • panna.nasturcja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 22:56
              Dokładnie. A tymczasem zazwyczaj ich ubiór, życie i wybory kompletnie ludzi nie obchodzą.
      • koronka2012 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 21:54
        Nie musiały. Nie ma ofiar są ochotnicy.
        I pierwszy raz słyszę o odczytywaniu od kogo była wykupiona msza. Jeśli już to podawany był termin i intencja, bez ofiarodawcy
        • aamarzena Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 23:39
          No właśnie ja się spotkałam z takim wyczytywaniem i powiem szczerze, że za pierwszym razem byłam zaskoczona. A wyglądało to właśnie tak, że pod koniec mszy żałobnej były "ogłoszenia parafialne" I ksiądz czytal: W dniu jutrzejszym o godzinie 19 msza w intencji zmarłego od córki Katarzyny z rodziną, 25 listopada o 14 od wnuka Marka z rodziną, 30 listopada o 7 od sąsiadki Stanisławy Nowak i tak jechał dobrych kilka minut albo i dłużej, bo intencji było sporo.
          A co do meritum to die zgadzam- obowiązku wykupywania mszy nie ma, ale wiele osób jest wrażliwych na tego typu presję społeczna, albo wykupi te msze, żeby mu matka nie ciosala przez pol roku kołków na głowie.
          • little_fish Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 09:39
            "U mnie" tak wyczytuje i ja się za każdym razem zastanawiam, po jaką cholerę? Przecież nikt nie jest w stanie tego zapamiętać, zwłaszcza pogrążona w żałobie najbliższa rodzina. I tak pewnie potem dostają kartkę że spisem tych mszy...
      • panna.nasturcja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 22:54
        Nie, nie musiały.
      • 7katipo Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 12:14
        Życie katolika (praktykującego zwłaszcza) jest coorevsko skomplikowane okazuje się 😱
    • angazetka Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 12:55
      Nigdy. Datki na tacę z mszy pogrzebowej idą na kolejne msze za duszę. Jak ktoś chce wykupić dodatkowe, to to ogarnia sam. Nie przyszło mi do głowy, że można inaczej (i jeszcze jakiejś presji ulegać?).
    • eriu Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 12:56
      Nie. Nie wykupiłabym. Pogrzeb jest opłacony i to niemało. To jest po prostu zastraszenie. A wyczytywanie kto wykupił a kto nie, z uwzględnieniem dzieci to chamstwo. Ale słyszałam o różnych chamstwach pogrzebowych łącznie z brakiem złożenia kondolencji przez księdza.
      • rozaliaolaboga Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:01
        Zastraszenie?
        Kondolencje od księdza?
        Czy was ludzie już do końca poje...lo?!

Jak tak, to wszyscy asertywni i przebojowi, same pewne siebie wąskie specjalistki. A jak ksiądz wyczyta, kto inny zapłacił, to ematka już się czuje zaszczuta, zastraszona i chamsko potraktowana. Naprawdę, więcej dystansu do świata polecam i pracę nad samoocena, wtedy czlowiek jest mniej podatny na presję środowiska.
        • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:24
          rozaliaolaboga napisała:

> Zastraszenie?
          > Kondolencje od księdza?
          > Czy was ludzie już do końca poje...lo?!
          >
          > Jak tak, to wszyscy asertywni i przebojowi, same pewne siebie wąskie specjalist
          > ki. A jak ksiądz wyczyta, kto inny zapłacił, to ematka już się czuje zaszczuta,
          > zastraszona i chamsko potraktowana. Naprawdę, więcej dystansu do świata poleca
          > m i pracę nad samoocena, wtedy czlowiek jest mniej podatny na presję środowiska
          > .
          Celne big_grin
        • sarah_black38 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:20
          rozaliaolaboga napisała:

> Zastraszenie?
          > Kondolencje od księdza?
          > Czy was ludzie już do końca poje...lo?!
          >
          > Jak tak, to wszyscy asertywni i przebojowi, same pewne siebie wąskie specjalist
          > ki. A jak ksiądz wyczyta, kto inny zapłacił, to ematka już się czuje zaszczuta,
          > zastraszona i chamsko potraktowana. Naprawdę, więcej dystansu do świata poleca
          > m i pracę nad samoocena, wtedy czlowiek jest mniej podatny na presję środowiska
          > .

W punkt, albo forumowe 10/10 tongue_out
        • eriu Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:42
          A ksiądz to jakiś nadczłowiek, że nie może złożyć kondolencji zrozpaczonej rodzinie?

Co to za pomysł żeby dzieciaki robiły zrzutkę ma mszę za czyjąś duszę i żeby wyczytywać czy się składały czy nie. Dla mnie to nie jest normalne.
          • arthwen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:27
            Może i nie jest normalne, ale ksiądz też człowiek i też może być chamem (a może nawet i częściej niż normalnie, bo władza uderza do głowy).
            I naprawdę ruszyłoby cię, że na pogorzebie ksiądz wyczytuje jakąś tam listę i cię na tej liscie nie ma? Ja nawet nie zwróciłabym uwagi (zakładając, że w ogóle bym to słyszała, bo na kościelnym pogrzebie w ciągu ostatnich 10 lat to byłam na jednym).
            Może to była skuteczna presja społeczna te 30-50 lat temu, ale teraz?
            • eriu Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:59
              Ksiądz na opłaconym za niemałe pieniądze pogrzebie jest w pracy. Chamem to on sobie może być po godzinach. O to właśnie chodzi. I jeszcze potrafi nie na miejscu kazanie walnąć.

Mnie by zmartwiło bycie na liście księdza wink
              • arthwen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 23:20
                Widać klientom chamstwo nie przeszkadza, ja nie jestem targetem wink
    • sueellen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:00
      KRK to dziwaczna instytucja. Przypomina trochę muzułmański zamordyzm, ale jak to mówią nie ma ofiar...
      • ajaksiowa Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:06
        A gdzie to takie zwyczaje???
        • sueellen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:10
          U założycielki wątku?
        • jdylag75 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:51
          Jak najbardziej jest taki zwyczaj w Małopolsce czy na Podkarpaciu, ak można się było spodziewać, bywam w tych rejonach na pogrzebach coraz częściej niestety i faktycznie wyczytywanie darczyńców trwa czasami dłużej niż msza pogrzebowa. Natomiast nie wiem czy jest presja, po ostatnim pogrzebie miesiac temu na pewno wiem, ze jest to mile widziane przez stare ciotki, a brak jest niemile widziany..
          Sama nie daję takich ofiar ponieważ nie wierzę w czyściec. W sumie w pozostałe zaśweiaty również.
          • melikles Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:36
            Albo w Warszawie i Bydgoszczy.
            • efka_454 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 21:02
              Z ciekawości - w której części Warszawy?
              Bo nie zauważyłam podobnego zwyczaju ani na Bródnie, ani na Powązkach. Byłam jeszcze na mszy pogrzebowej na Stegnach - też nie było żadnego wyczytywania.
            • arwena_11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 21:08
              Gdzie w Warszawie? Bo się nie spotkałam.
    • kaki11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:05
      Nie. Owszem jest zwyczaj dawania na mszę, za zmarłego bliskiego. Daje rodzina, czasem jacyś znajomi, sąsiedzi, współpracownicy, była klasa itp. natomiast jakiekolwiek zobowiązanie a już tym bardziej każdy wnuk i dziecko po kolei to bzdura. Bardzo często daje się na takie msze rodzinnie "Od rodziny Iksińskich" i od "córki Józi z rodziną" i w to wliczają się jak najbardziej i małżonkowie, i ich dzieci a czasem też ich wnuki albo rodzeństwo.
      Tak ksiądz to dość często później czyta na mszy pogrzebowej i podaje terminy albo informuje, że będą wyznaczane na bieżąco. I o ile żonie, dzieciom i rodzicom zmarłego faktycznie może być ciężko społecznie się wyłamać (choć pewniej czują po prostu taką potrzebę, aby msza od nich za bliskiego była) tak na dalszej rodzinie serio nikt się nie skupia, żeby to była jakakolwiek presja.
      • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:23
        > Bardzo często daje się na takie msze rodzinnie "Od rodziny Iksińskich" i od "córki Józi z rodziną" i w to wliczają się jak najbardziej i małżonkowie, i ich dzieci a czasem też ich wnuki albo rodzeństwo.

Ale serio? 🤦‍♀️ Ktoś za coś takiego płaci? To jak księżulce w sukience rodzina da kopertę, to ta rodzina łatwiej do niebios trafi? 😂
        Ktoś w to wierzy?
        Ten sprawiedliwy wszechmogący bóg dzieli na lepszych i lepsiejszych tych, wedle kto więcej zapłaci?
        • kaki11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:34
          Wiesz jest różnica między nie wierzeniem a głupim ironizowaniem, spróbuj kiedyś się powstrzymać od tego drugiego, wyjdziesz mniej głupio.
          A dawanie na msze nie jest po to żeby samemu szybciej trafić do nieba, tylko dlatego, że bliscy zmarłego chcą się pomodlić ZA NIEGO i chętnie zrobią to w formie mszy dla niego niż tylko przy takiej zwykłej modlitwie wieczornej ( której większość pewnie nie praktykuje).
          • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:39
            > Wiesz jest różnica między nie wierzeniem a głupim ironizowaniem, spróbuj kiedyś się powstrzymać od tego drugiego, wyjdziesz mniej głupio.

Przykro mi, bardziej głupio niż ciemnogród to być już nie może.
            • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:45
              A myślałaś o tym, żeby wbić na jakiś pogrzeb i powiedzieć to w oczy randomowej wdowie, która dała na mszę za męża? Będzie efektowniej, niż na anonimowym forum...
              • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:57
                > A myślałaś o tym, żeby wbić na jakiś pogrzeb i powiedzieć to w oczy randomowej wdowie, która dała na mszę za męża? Będzie efektowniej, niż na anonimowym forum...

Nie rozumiem, co ma ubliżanie osobie w kryzysie do uzasadniania szkodliwości konkretnego działania. Może warto zachować jakieś proporcje?

Czy jeśli promuję zdrowy tryb życia i odżywianie jako zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, sugerujesz że mam wchodzić na oddział chirurgiczny dla cukrzyków po amputacji stopy i im w oczy mówić, co źle robili? Bo to identyczne do twojego przykładu...

Moja rodzina doskonale wie, co myślę o kościele. Połowa mojej rodziny to ortodoksi, więc płacenie za msze czy oddawanie połowy zawartości portfela na tacę znam z autopsji. Że uważam to za idiotyzm i ciemnotę też doskonale wiedzą.
                Że nie chodzę do kościoła z żadnej okazji, nie mam ślubu kościelnego, dzieci nie chrzciłam (i poza zwiedzaniem zabytkowej katedry stopy w kościele nie postawiły) i że nie chcę pogrzebu kościelnego też wiedzą.
                Moje dziecko starsze o bogu i jezusie usłyszało po raz pierwszy w pierwszej klasie na religii (u nas obowiązkowa), najpierw się zafascynowało, a pod koniec pierwszej klasy stwierdziło, że religii nie znosi, bo tam same kłamstwa opowiadają 🤣🤣🤣 Moja krew 😜

Nie-na-widzę kościoła katolickiego z całego serca, bo całe dzieciństwo i nastolęctwo byłam przymuszana do chodzenia tamże. Jak już trochę dorosłam, zdałam sobie sprawę, że to w zasadzie przestępstwo, przymuszanie kogoś do praktyk religijnych.
                Mam nadzieję, że szlag trafi cały ten ciemnogród. Albo że społeczeństwo zmądrzeje i oczy otworzy, jak was księżule w bambuko robią.
                • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:20
                  Przekładając na twoje "promowanie zdrowego stylu życia", to komentarze prześmiewców musiałyby brzmieć tak:

Ktoś za coś takiego płaci? To jak lasce w legginsach delikwent da kopertę i podda się jej czarom, to delikwent nigdy nie zachoruje? 😂
                  Ktoś w to wierzy?

Warczysz i kąsasz po kostkach nie wiedząc nawet, czy dyskutujesz z wierzącym, czy nie, twoja deklaracja nienawiści jest ważniejsza od jakichkolwiek norm kulturowych i dobrych manier. Dlatego serio uważam, ze powinnaś głosić swoje poglady w trakcie mszy lub pogrzebów, będzie i efektowniej i masz szansę na przekonanie kogoś do swoich poglądów. Albo na zarobienie po twarzy, ale cóż, prawda wymaga ofiar, rewolucja też, c'nie?
                  A może jednak miła anonimowość forum zapewnia ci bezpieczne miejsce do dość chamskich ataków bez ryzyka odwetu i w realu grzecznie spuszczasz głowę? Coś mi na to mocno wygląda...

EOT, wiec nie fatyguj się z odpowiedzią.
                  • kaki11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:57
                    kk345 napisała:

>
                    > Dlatego serio uważam, ze powinnaś głosić swoje poglady
                    > w trakcie mszy lub pogrzebów, będzie i efektowniej i masz szansę na przekonani
                    > e kogoś do swoich poglądów. Albo na zarobienie po twarzy, ale cóż, prawda wymag
                    > a ofiar, rewolucja też, c'nie?
                    > A może jednak miła anonimowość forum zapewnia ci bezpieczne miejsce do dość cha
                    > mskich ataków bez ryzyka odwetu i w realu grzecznie spuszczasz głowę?

No cóż jak to mówią "kozak w necie p**** w świecie" i to taki przykład. Cioci powiedział, że jest nie wierzący, ale obrzucać błotem ma odwagę tylko ludzi na forach wink
                    • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:10
                      > No cóż jak to mówią "kozak w necie p**** w świecie" i to taki przykład. Cioci powiedział, że jest nie wierzący, ale obrzucać błotem ma odwagę tylko ludzi na forach wink

W necie to może Ty kozakujesz.
                      W świecie to niejeden ksiądz ode mnie swoje usłyszał, więc się odfajkuj.
                      • lella_two Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:09
                        Kurde, picathartes, dokonałaś, zdaje się, słynnej obrazy uczuć religijnych katolików i to w wątku, mówiącym o bezwstydnym sępieniu księzy i żerowaniu na swieżej żałobie. Ale to ty jesteś zła🤣
                        • panna.nasturcja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 23:00
                          smile
          • 7katipo Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 12:24
            Ależ to jest głupie.
            Taka opłacona msza to jest mniemam msza, która i tak by się odbyła, bo jest w grafiku, a nie odbywa się na tę szczególną okoliczność.
            Jeśli więc ksiądz przed mszą powie, że na okoliczność tej właśnie ktoś dał kasę, to się bardziej liczy w rejestrze niebieskim? 🤔
      • juztubylam Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:43
        >I o ile żonie, dzieciom i rodzicom zmarłego faktycznie może być ciężko społecznie się wyłamać (choć pewniej >czują po prostu taką potrzebę, aby msza od nich za bliskiego była)

Żona i dzieci rezerwują msze zapewne zaraz przy ustalaniu pogrzebu, w koncu jak pogrzeb katolicki to pewnie są katolikami, rezerwacja mszy w rocznicę śmierci itd.
        A na pogrzebie "dają na msze" wszyscy inni którzy chcą dać, dla rodziny bywa ważne że ktoś o ich zmarłym pamięta i na ogół ilośc darczyńców pokazuje jakby wagę zmarłego w danej społeczności lub dla innych osób- dalsza rodzina, znajomi z pracy, itd. Jest to jakiś wyraz łączenia się w żalu zgromadzonych żałobników z rodziną i pokazanie rodzinie że zmarły był ważny- więc taki katolicyzm "po polsku" czyli mało duchowy a bardziej przeliczalny.
    • mia_mia Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:06
      Nie spotkałam się z czymś takim, ale na szczęście rzadko bywam na pogrzebach. Nie robię tajemnicy ze swojego braku wiary i stosunku do kościoła, więc i presji bym nie czuła. Ostatnio byłam na pogrzebie i zwróciłam uwagę, że całkiem sporo osób nie wrzuciło nawet na tacę, trochę budujące, zwłaszcza, że zbieranie pieniędzy na opłaconych mszach jest wyjątkowo słabe moim zdaniem.
    • obrus_w_paski Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:10
      Jest to dla mnie tak abstrakcyjna sytuacja ze trudno cokolwiek powiedzieć.
      A wyłamać się zawsze można. Zmarłemu itak wszystko obojętne
      • raczek47 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:13
        Może mi ktoś wyjasnic co daje zmarłemu opłacenie mszy w jego intencji Bóg na niego łaskawiej patrzy i decyduje wtedy-za ciebie zapłacili,to tylko czyściec na 1000 lat a za ciebie nie,to piekło na wieki ?
        • aamarzena Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:38
          Nie mam pojęcia. Kiedyś dawno temu zapytałam o to mamę, babcie, to się tylko obruszyły 😛
          • sueellen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:15
            Kiedyś znajomemu próbowałam wytłumaczyć co to jest odpust 😂. Chyba trochę mi nie wyszło. Z której strony by nie spojrzeć na zwyczaje krk, nie da się nie dostrzec piramidalnych bzdur. Trzeba byc Slepym głuchym i wypranym z przyzwoitości by wspierać te zbrodniczą instytucje.
            • aqua48 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:22
              sueellen napisała:

> Kiedyś znajomemu próbowałam wytłumaczyć co to jest odpust 😂.

To proste - to kompletnie niezgodny z zasadami wiary zabobon, bazujący na poczuciu winy, który nabił mnóstwo kasy kościołowi..
        • mgla_jedwabna Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:34
          Teoretycznie, jak za ciebie mszę odprawią, to krócej siedzisz w czyśćcu. Czyli teoretycznie chodzi o skuteczność rytuału, a nie opłaty, ale za darmo rytuałów nie odprawiają.
          • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:40
            Acha.
            Idąc tym tropem bogaci balują w niebie, biedota siedzi w czyśćcu i pokutuje.
            Jak to się ma do nauk kościoła? 🤣🤣🤣
            • jdylag75 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:59
              Czepiasz się, już trza kitrać kasę na gregorianki, a nie szydzić.
            • mgla_jedwabna Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:06
              Ano tak, że jak jesteś biedny, to musisz więcej paciorków naklepać, żeby dorównać mocą sprawczą rytuałom odprawianym przez zawodowców. Tudzież wysupłać ten wdowi grosz, bozi milsze są takie ofiary - już od czasów ewangelicznych trwa propaganda, że masz dawać na kościół, i już, zwłaszcza jak cię nie stać. A jakbyś kiedyś twierdził(a), że to niesprawiedliwe, to pamiętaj, że wielbłąd się przez ucho igiełek nie przeciśnie, chyba że schudnie oddając majątek na kościół.
            • niemcyy Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:35
              Próżny Twój trud, nie przetłumaczysz.
            • arthwen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:31
              Do nauk kościoła to ma się tak, że "prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz trafi do raju" czy cośtam w ten deseń wink Czyli jak jesteś bogata, to musisz płacić, żeby się bogactwa pozbyć, a jak jesteś biedna, to bóg zrozumie, o ile ostatni grosz oddasz.
              Co jest rzecz jasna całkiem sprytne, bo wierzących biednych jest więcej, a ziarnko do ziarnka i wiadomo wink Za to bogatych można skubać bezkarnie pod groźbą tego wielbłąda.
              • niemcyy Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:34
                Przy czym bogaci często są na tyle świadomi, że nie dają się oskubać ponad miarę czy w odczuwalnym dla nich stopniu.
        • jednoraz0w0 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:38
          raczek47 napisała:

> Może mi ktoś wyjasnic co daje zmarłemu opłacenie mszy w jego intencji Bóg na n
          > iego łaskawiej patrzy i decyduje wtedy-za ciebie zapłacili,to tylko czyściec na
          > 1000 lat a za ciebie nie,to piekło na wieki ?

Raz jak byłam mała to uczestniczyłam w takiej mszy za dziadka, już nawet nie pamietam kto na tę mszę dał, babcia nie była jakoś specjalnie kościelna, mama tez nie. Dla mnie to było wtedy nie coś, co jest potrzebne dziadkowi, tylko coś, co jest potrzebne bliskim, ot, jesteśmy razem i się modlimy za niego, bo każdemu smutno, każdy chciałby mieć poczucie, ze coś dla niego by zrobił no a właściwie co można zrobić, skoro ciało już nie żyje? No można mieć poczucie ze się zaopiekowało duszą, usłyszeć jego imię jeszcze raz.
          Myślę, ze teraz podobna funkcję pełnią różne fundacje w imieniu kogoś. Amber alert na przykład nie ma swojej nazwy od koloru tylko od imienia uprowadzonej dziewczynki.
          • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:46
            > jesteśmy razem i się modlimy za niego, bo każdemu smutno, każdy chciałby mieć poczucie, ze coś dla niego by zrobił no a właściwie co można zrobić, skoro ciało już nie żyje? No można mieć poczucie ze się zaopiekowało duszą, usłyszeć jego imię jeszcze raz.

Jaka ładna, empatyczna interpretacja... Można zrozumieć, nawet nie wierząc? Można.
            • 152kk Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:12
              Tez mi się podoba to tłumaczenie.
              Nigdy nie dałam " na mszę" za mojego ojca bo ja nie wierzę, że to coś daje i mnie oraz moim najbliższym nie było to potrzebne. Ale złożyłam się na mszę za ojca bliskiej koleżanki bo ONA TEGO CHCIAŁA i dla niej ta msza była ważna. Ta składka na mszę była łącznie ze składką na wieniec na pogrzeb. Wieniec, kwiaty, znicze itp.w sumie też zmarłemu po kokardę, nawet grób mu wisi, ale jednak wielu kupuje i składa i groby odwiedza (to ja akurat też praktykuję, chociaż w sumie to nieracjonalne, ale jakoś mi przynosi ulgę w żałobie)
        • kaki11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:41
          Nie chodzi o opłacenie a o odprawienie. Osobno jest kwestia wiary- tu modlitwa tego typu za duszę zmarłego ma tej duszy pomóc. Osobno kwestia kościoła który sam w sobie często postępuje zgodnie z wiarą i tu wchodzi brak odprawiania przez księży mszy za darmo. Jak połączysz potrzebę rodziny na taką modlitwę i postawę księdza jest jak jest.
          • kaki11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:43
            *często NIE postępuje miałam napisać.
    • joaz Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:13
      Nie - u nas po mszy ksiądz odczytuje kiedy odbędzie się msza za zmarłego. Nie podaje się przez kogo zamówiona.
    • majenkir Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:14
      kasandra33 napisała:
      > podczas pogrzebu wchodzi się do zachrystii i u księdza wykupuje się mszę za zmarłego. Zobligowana jest do tego cała rodzina, każde dziecko, wnuk, musi po kolei wejść i wykupić mszę od siebie.

Nic nie rozumiem. Oni kupują wszyscy ta sama mszę czy każdy kupuje swoją?
      • majenkir Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:15
        A jeszcze dodam, ze jak zapłaciliśmy za pogrzeb mamy, to jedna msza była w cenie tego pogrzebu wink.
      • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:34
        Czasem rodzina chce wykupić swoją intencje, czasem sąsiedzi czy współpracownicy. Czasem chcą, żeby to ogłosić po pogrzebie, by zainteresowani mogli uczestniczyć. Jak nie chcą, to nie dają księdzu informacji o tej mszy i koniec.
      • kasandra33 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:07
        każdy wykupuje swoją bez wyznaczonego terminu, gdzieś w przyszłości
    • po_godzinach_11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:15
      Pierwsze słyszę o takim zwyczaju
    • arthwen Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:17
      Nie spotkałam się z tym, ale nawet jakby to mam to w nosie. Nie wiem jak niby ktoś miałby mnie do tego zmusić, na presję wyczytywania jestem odporna. I niewierząca tongue_out
    • stare_haslo Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:21
      Owszem, funkcjonuje taki zwyczaj w niektórych regionach/parafiach. Nie jest to obligatoryjnie, ale jakaś tam "presja" musi być, sądząc po długich listach, które są wyczytywane. Zdarza się czasem, że rodzina, która jest z daleka i nie mogłaby uczestniczyć w zamówionej przez siebie mszy, zamawia ją w swojej parafii, w miejscu zamieszkania i jeśli przed pogrzebem poinformuje księdza o takiej mszy, to też jest to wyczytywane (np.pogrzeb odbywa się w Poznaniu i ksiądz czyta, że za duszę zmarłego odbędzie się msza w Szczecinie w takim a takim kościele, o takiej godzinie itd.)
    • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:29
      To miejsce nazywa się zakrystia...
    • fifiriffi Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 13:39
      Nikt nie jest zobligowany.
      Ja nigdy tego nie robiłam. No ale też nie jestem katoliczką.
      U mnie na parafii tak było od zawsze
    • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:17
      Jak człowiek głupi, to niech płaci 🙈
      Czemu wy, jako społeczność, jeszcze tego kleru w cholerę nie przepędzicie? Kto w ogóle jeszcze chodzi do kościoła? Serio? 🤦‍♀️
      • damartyn Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:31
        Ten komu to odpowiada.
        Nie obchodzi mnie kto pali świece szabasowe. Kto tradycyjnie pości w ramadanie ani kto daje księdzu na tace. Kto naucza na ulicy ani kto chadza do cerkwi. Niech każdy żyje jak chce .
        • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:42
          A mnie obchodzi bardzo mocno. Bo mafia katolicka stoi mocno za polityką, a ten wierzący ciemnogród potem piekło kobietom gotuje.
          I potem płacz na forum i czarne marsze...
          • damartyn Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:50
            Przesadzasz. Przyjrzyj się krajom gdzie każde dnia łamane są prawa człowiek, gdzie kobieta jest przedmiotem, a mniejszości seksualne karane są kara śmierci.
            • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:59
              Aaaaa.
              To jak ukradnę Ci torebkę, to mam powiedzieć że przesadzasz z irytacją, bo są kraje w których włamują się do domów i całe rodziny mordują?
              🤣🤣🤣
              • damartyn Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:08
                To ze ktoś daje na msze w kościele , bo ma taka potrzebę, mnie będącej daleko od tej instytucji w niczym nie przeszkadza.
                Nijak wpływa na moje życie.
            • mgla_jedwabna Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:10
              No tak, u nas się tylko na nich szczuje z ambony, więc mają jak pączki w maśle.
          • 152kk Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:22
            Trochę masz rację, a trochę nie.
            Ludziom (większości, nie że wszystkim) potrzebne są rytuały, duchowość, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.
            Niedobrze jak jakaś religia jest dominująca i jej wyznawcy narzucają innym jak mają żyć.
            Ale receptą nie jest likwidacja religii czy praktyk religijnych w ogole bo jak nie religia - to jakaś ideologiasię pojawi w to miejsce. Rozwiązaniem jest społeczeństwo wielokulturowe, szanujące różnorodność. Ale to bardzo trudne do zastosowania w praktyce - bo my, ludzie, mamy w sobie instynktowny strach przed obcym. Ale trzeba ludzi edukować, a nie znieważać - bo to drugie skuteczne nie jest - wzmaga tylko strach i wzajemną niechęć.
      • stephanie.plum Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:04
        ja chodzę...

:~)
        • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:06
          I nie masz wyrzutów sumienia, że mafię wspierasz? I kobietom w Polsce kłody pod nogi rzucasz? Nie jest Ci po prostu wstyd?
          • stephanie.plum Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:28
            często, za różne rzeczy.
          • niemcyy Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 20:53
            Nie ma i nie jest, a wręcz przeciwnie.
            Co do rzucania kłod pod nogi kobietom to wg niektórych lepiej, żeby kobiety były zmuszane do porodów mimo letalnych wad płodu, bo a nóż widelec któraś ciąża przetrwa i wtedy będzie gotowe dziecko do adopcji- jeśli trafi się zdrowe. Dopiero co było w wątku obok.
        • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:27
          No tłumacz się teraz lasce, tłumacz, ona ma prawo żądać wyjaśnień!
          big_grin
          • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:41
            > No tłumacz się teraz lasce, tłumacz, ona ma prawo żądać wyjaśnień

Skoro wstawiłaś EOT, to się tego trzymaj.
            • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:25
              Oprócz dyktowania ludziom, co mają robić, masz też uprawnienia do decydowania, z kim wolno mi dyskutować? Kompleks boga, czy jak? big_grin
              • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:29
                Żaden kompleks. Ale jak najpierw piszesz, że nie chcesz dyskutować (nie ja wstawiłam EOT, tylko Ty! ja zgodnie z netykietą się zamknęłam), ja z Tobą dyskutować przestaję, a Ty wracasz do moich postów i dalej podskakujesz, to co ja mam sobie myśleć? 🤣
                • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:31
                  Może jednak ogarnij drzewko i sprawdź, do kogo pisałam? Po co się wtrącasz?
                  • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:33
                    No fakt. Przepraszam. Macie tak podobne nicki, że pomieszałam.
                    • kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:36
                      😳😳😳🤦🏻‍♀️
    • powodzenia_juno Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:30
      Nie. Pierwsze słyszę. Wyjątkowe chamstwo, aczkolwiek w kk akurat nie zaskakuje.
    • feniks_z_popiolu Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:31
      Nigdy się z czymś takim nie spotkałam. I nie wyobrażam sobie, żeby był jakiś obowiązek kupowania czegokolwiek u księdza. To chyba ja decyduję czy chcę aby taka msza za zmarłego w ogóle się odbyła.
      Na pogrzebie mojego ojca ksiądz po prostu powiedział, że msza odbędzie się za miesiąc o godz.18.00 i tyle. Nie pytał nas czy chcemy, nie prosił żadnego "co łaska"

• kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:48
        > nie wyobrażam sobie, żeby był jakiś obowiązek kupowania czegokolwiek u księdza

Bo nie ma, kasandra to sobie wyimaginowała
    • jednoraz0w0 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:31
      Byłam na pogrzebie bliskiej osoby gdzie faktycznie jej pobożna siostra czy siostrzency czy ktoś tam jeszcze wchodził i kupował, ale brat, żona na pewno tego nie zrobiła, dzieci tez nie. Czy ksiądz wyczytywał to szczerze nie pamietam, może tak, ale nie czułam, ze to mnie do czegokolwiek obliguje.
    • swinka-morska Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:40
      W Warszawie nie zetknęłam się nigdy, a zdarza mi się uczestniczyć w katolickich pogrzebach.

Podobny cyrk widziałam tylko podczas pogrzebu w 15-tys miasteczku w Wielkopolsce, gdzie na liście wyczytywanych sposorów mszy pojawiały się również firmy, które współpracowały ze zmarłym, typu "10 mszy za X wykupiła firma Januszex".
    • kachaa17 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:44
      Nie spotkałam się ale większość pogrzebów, na których byłam odbywała się w cerkwi więc może tam są inne obyczaje.
    • stephanie.plum Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 14:55
      przeczytałam:

"wyłapywanie myszy podczas pogrzebu"

nie spotkałam się, ani z wyłapywaniem myszy, ani z wykupywaniem mszy, jak to tu opisane.
    • norra.a Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:28
      Zaraz się nasłucham, ale w moim regionie taki zwyczaj rzeczywiście funkcjonuje, też sobie z niego szydziłam i stosowałam dość luźno. Natomiast spojrzałam na niego zupełnie inaczej gdy sama straciłam kogoś bliskiego i siedziałam w poczuciu osamotnienia na mszy pogrzebowej. Gdy ksiądz zaczął wyczytywać osoby, które pofatygowaly się aby złożyć intencję mszalną, wtedy przesuwały mi się przed oczami te osoby - bliskie i dalsze, osoby będące częścią życia zmarłej i mojego, czasami na tyle dalekie, że nawet nie mamy kontaktu telefonicznego, ale pamiętały i chciały zaznaczyć swoją obecność w tym dniu. Było to jak kondolencyjny uścisk dłoni, okazanie wsparcia nie tylko zmarłemu ale też rodzinie, nieraz miałam łzy w oczach na dźwięk jakiegoś nazwiska. Rytuał pokazujący moc wspólnoty.

• kk345 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:32
        O, pięknie napisane.
        Większość dziwujących się tutaj i oburzających zapomina, że te rytuały są ważne dla żywych, dla tych, którzy pozostali w żałobie i muszą poradzić sobie z rozpaczą.
        Byłam na zbyt wielu pogrzebach ostatnio i odbieram to jak ty: jako ostatnią rzecz, jaką można zrobić z myślą o zmarłym i jego rodzinie, jako przekaz "jestem z wami, myślę o waszym ukochanym".
        • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:35
          > Większość dziwujących się tutaj i oburzających zapomina, że te rytuały są ważne dla żywych, dla tych, którzy pozostali w żałobie i muszą poradzić sobie z rozpaczą.

Rytuał rytuałem, a opresja (kościelna) to dwie zupełnie różne sprawy.
          Bo to, co autorka opisała, to żadna presja, tylko Opresja. Wymuszanie pieniędzy od naiwnych ludzi, którzy płacić nie chcą, a czują się zmuszeni.
          Może kiedyś dożyję, że to będzie kryminalnie ścigane.
          • norra.a Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:47
            Taka sama presja jak zmuszanie rodziców do kupowania kwiatków na dzień nauczyciela... Zawsze się znajdzie jakaś mamusia, która z tym będzie bohatersko walczyć, bo to przecie opresja systemowa.
            • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:51
              I serio nie widzisz różnicy?
              • norra.a Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:54
                Serio ktoś Cię zmusza do uczestnictwa w jakichkolwiek ceremoniach religijnych? Współczuję!
                • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 15:57
                  > Serio ktoś Cię zmusza do uczestnictwa w jakichkolwiek ceremoniach religijnych? Współczuję!

Całe 18 lat, a mama próbowała i dłużej.
                  To tak jako przestroga dla tych, które dzieci do kościoła chodzić zmuszają 😜 Diabeł z takich wyrasta 🤣
                  • norra.a Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:00
                    Nie każdy ma toksycznych rodziców. Jeszcze raz wyrazy współczucia, ale teraz pewne rzeczy stają sie łatwiejsze do zrozumienia.
                    • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:16
                      >Jeszcze raz wyrazy współczucia, ale teraz pewne rzeczy stają sie łatwiejsze do zrozumienia.

Dziękuję, poradziłam sobie.
                      Natomiast dziwię się, że takie rzeczy, jak "toksyczni" rodzice (akurat moi nie byli toksyczni; po prostu w niedzielę musiałam wyjść na "spacer coby mamę i dziadka uspokoić 😜, tato był po mojej stronie; nie dopowiadaj sobie za dużo) łatwo jest zrozumieć, natomiast związków przyczynowo skutkowych jak :

polski ciemnogród w kościele --> dawanie na tacę bo wypada ---> ślub kościelny, bo jak to nie? ---> chrzest dzieci bo co ludzie powiedzą? ---> pis --> aborcje ---> 500+ ----> czarne marsze = totalny spadek Polski na psy

nikt nie zauważa?
                • eriu Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:46
                  To księża zazwyczaj zarządzają cmentarzami.
              • stephanie.plum Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:02
                wiesz, co?
                może idź pobiegaj, przełaje 20 km na przykład, endorfiny wyzwolisz, wkurw Ci minie.

to niezdrowo się tak rzucać, wątek nie jest o Tobie i twoim stosunku do KK, o ile się nie mylę.
                • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:08
                  Na kościół katolicki wkurw mi nigdy nie minie. Minęło 20 lat odkąd się odcięłam i nie minęło. Przebiegłam tysiące kilometrów przełajem.
                  Pedofilska, złodziejska instytucja żerująca na małointeligentnych, naiwnych, starszych i poszkodowanych, aby się wzbogacić. A potem człowiek się dziwi, że w Polsce jest jak jest.

Sorry, stefka.
                  • stephanie.plum Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:16
                    spoko.
                  • po_godzinach_11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:37
                    picathartes napisał(a):

> Na kościół katolicki wkurw mi nigdy nie minie. Minęło 20 lat odkąd się odcięłam
                    > i nie minęło.

No to chyba masz problem.
                    >
                    >
                    • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:45
                      > No to chyba masz problem.

Chyba mam.
                      Ale z dwojga złego wolę taki problem, niż prowadzanie dzieci do kościoła i tłumaczenie im, że kościół to miłość i dobro (czytaj pedofilia i dobra materialne dla księży; to już powszechnie wiadomo przecież). Mnie by było przed dziećmi wstyd.
                      • po_godzinach_11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:48
                        picathartes napisał(a):

> > No to chyba masz problem.
                        >
                        > Chyba mam.
                        > Ale z dwojga złego wolę taki problem, niż prowadzanie dzieci do kościoła i tłum
                        > aczenie im, że kościół to miłość i dobro (czytaj pedofilia i dobra materialne d
                        > la księży; to już powszechnie wiadomo przecież). Mnie by było przed dziećmi wst
                        > yd.
                        >

Na szczęście nie ma przymusu chodzić do kościoła, ale 20 lat trwające nerwy to poważny problem.
                        • picathartes Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:58
                          > Na szczęście nie ma przymusu chodzić do kościoła, ale 20 lat trwające nerwy to poważny problem.

Przeceniasz ten kościół 😜
                          Mnie się nerw tylko odzywa, gdy zdaję sobie sprawę, ile ludzi wciąż do tego kościoła chodzi i mu służy.

Z Polski wyjechałam prawie 20 lat temu i poza Polską tej religii i kościoła się w ogóle nie widzi. Się zadeklarowałam jako niewierząca, podatków na kościół nie płacę i dla kościoła nie istnieję.

Ciśnienie mi się podnosi na tym forum. Gdy na forum, gdzie ematka niby wykształcona wąska specjalistka, chodząca na czarne marsze, podnosząca co chwilę na forum larum jak to w Polsce źle się dzieje, itp, wrzuca takie kwiatki, jak autorka wątku.
                          Mnie jest wręcz trudno uwierzyć, że to jest jeszcze w dwudziestym pierwszym wieku możliwe, myślałam, że ciemnogród umrze ze śmiercią naszych babek.
                          Niestety zonk! Ciemnogród ma się w najlepsze 🤦‍♀️
                          No i nóż się w kieszeni otwiera. Wiadomo kto głosuje na pis, kto prowadzi ten kraj w ruinę. Mój tato bardzo walczył o wolną Polskę, więzienie wisiało mu nad głową i w komunie było nam bardzo ciężko. Może dlatego mam takiego wkurwa na ciemnotę, która tę Polskę rujnuje.
                          • po_godzinach_11 Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:10
                            Przykro mi, ale ludzie chodzą tam, gdzie chcą. Mam nadzieje, ze tak pozostanie.
                        • asia.sthm Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:59
                          po godzinach 11 napisala:
                          > Na szczęście nie ma przymusu chodzić do kościoła, ale 20 lat trwające nerwy to poważny problem.

I ty myslisz aroganco, ze to jest ten sam gleboko pielegnowy stary wkurw? Gdzie zyjesz zeby nie zauwazyc jak to Kosciol i jego reprezentanci nieustannie wzniecaja nowe wkurwy, raz po raz bronia tych swoich zbokow, czepiaja sie kobiet, dzieci ... o bruzdzie na czole pewnie tez nie slyszalas.
                          Zaklej swietoszkowate geby paru biskupom, poinsruluj papieza jednego z drugim jak nie wkurwiac narodow (kobiet przede wszystkim) a zajac sie wiara w Boga.

Nie tlumacz nam wkurwionym co jest naszym problemem, bo problem to ma KRK i to powazny. Okopaly sie glupki i tak zczezna wkrotce.
          • panna.nasturcja Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 23:12
            Poza tym to żadna moc wspólnoty. Wspólnota to robi coś dla swoich osamotnionych w żałobie członków a nie płaci za to by nie robić nic. To takie kupienie czystego sumienia, nic więcej.
            • niemcyy Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 23:19
              Jest taki mem o modlitwie za kogoś- że to najwygodniejszy sposób, żeby zorganizować sobie miłe poczucie, że zrobiło się coś dla kogoś nie robiąc tak naprawdę nic.
              Ale jeśli to płatna msza to chociaż księdzu pomoże.
            • stephanie.plum Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 12:33
              chcesz powiedzieć, że norra.a nie ma prawa do swoich uczuć?
      • mamkotanagoracymdachu Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 16:42
        norra.a napisała:

. Było to jak kondolencyjny uścis
        > k dłoni, okazanie wsparcia nie tylko zmarłemu ale też rodzinie

Chyba rodzinie księdza.
        • niemcyy Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 17:32
          haha, dokładnie
        • angazetka Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 22.11.22, 18:52
          Nie ma to jak wyśmiewanie uczuć osoby w żałobie. Klasa.
          • 7katipo Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 13:38
            Chcesz powiedzieć, że wywołanie przez księdza indeksu tych, co już dali i tych, co dać powinni, wynikało z troski tegoż o uczucia pogrążonej w żałobie rodziny? No proszę Cię!
          • 7katipo Re: Wykupywanie mszy podczas pogrzebu 23.11.22, 14:04
            Wyobraziłam sobie ponadto pogrążonych w żałobie bliskich, stojących - zamiast uczestniczyć we mszy - w ogonku do zakrystii, żeby się zapisać na opłaty. I dodatkowo się wzruszyłam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka