Dodaj do ulubionych

ADHD u młodych dorosłych- farmakologia

23.11.22, 09:55
Czy macie jakieś doświadczenie w leczeniu adhd (w zasadzie add) u 18-20-latków (diagnoza dopiero teraz)? W sensie czy znacie osoby, które się borykają z problemem. Zastanawiam się, na ile pomocne są leki, co dokładnie robią, jakie odczucia są po - czy faktycznie odczuwa się lepsze skupienie, zanika "bujanie w obłokach", rozkojarzenie itp.I ile czeka się na efekty. Chodzi mi o doświadczenia konkretne "z życia", a nie o to co mówi lekarz i ulotka (bo to juz wiem). Jak z efektami ubocznymi? Może któraś z was podzielić się wiedzą, doświadczeniem?
Obserwuj wątek
    • slonko1335 Re: ADHD u młodych dorosłych- farmakologia 23.11.22, 10:07
      lek na koncentrację działa natychmiast przez określony czas. Mój mąż bierze gdy ma ciezki dzień w pracy, dużo papierowej/precyzyjnej/liczeniowej roboty lub długą drogę autem-pomaga mu się skoncetrować i on widzi różnicę
      • joyce_byers Re: ADHD u młodych dorosłych- farmakologia 23.11.22, 10:12
        Dokładnie. I jeszcze dodam, że metylofenidat można brać w kratkę lub jak tylko potrzebujesz albo od pon do pt gdy jest szkoła/robota. Można robić w łikendy wolne od leku itd.
        Działa jak go bierzesz i to natychmiast ( w przypadku IR w ciągu 15 minut, w CR w ciągu 40 minut) na określoną ilość godzin ( 8, 10, 12 h w zależności od dawki). Po czym schodzi i tyle.
        • slonko1335 Re: ADHD u młodych dorosłych- farmakologia 23.11.22, 10:17
          Tak, mąz bierze czasami, tylko na takie właśnie dni, na co dzień i w normalnej swojej pracy (kierownik budowy) nie potrzebuje ale już gdy ma częśc papierkowo-biurową to tak.
    • joyce_byers Re: ADHD u młodych dorosłych- farmakologia 23.11.22, 10:09
      Jest w zasadzie jedyna substancja i jest to metylofenidat. Stymulant ,który u osoby z ADHD wspomaga koncentrację, skupia uwagę i wyłącza bujanie w obłokach. Dawkę ustali lekarz, ale jest to kwestia osobnicza. Na jedną osobę działa 10 mg , na drugą 20 lub więcej.
      Są dwie opcje: IR - działa od razu, CR - uwalnia się wolniej (przedłużone dzialanie).
      Skutki uboczne: jak lek schodzi w zależności od dawki i tym samym ilości godzin działania to możliwe są bóle głowy. Czuć, że schodzi to diametralnie spada koncentracja.
      Ja bym porównała ten lek do okularów. U osób z lekką wadą 0,5 bez różnicy bo sobie radzą bez okularów. Ale spróbuj żyć mając wadę - 5,0 lub +5,0 bez okularów.
      Pamiętać należy, że u osób z ADHD wzrasta ryzyko zaburzeń lękowych, depresji.
      Czy dorosły człowiek potrzebuje tego leku? Trzeba ocenić samemu na ile jego ADHD daje mu się w kość. Bo ADHD to spektrum. Można być na jednym końcu i dawać sobie bez leków radę jakimś tam kosztem wkalkulowanym w funkcjonowanie ogarniając. A można być na drugim końcu i nie ogarniać życia totalnie bo ADHD i wtedy bez leków się nie da.
      Oczywiście polecam u osób z ADHD terapię CBT bo można fajnie wypracować umiejętności radzenia sobie z objawami. Ale tez terapeuta wyłapie w razie czego lęk, depresję.

Jak masz jakieś pytania to pisz. Postaram się odpowiedzieć. Mam ADHD, moje dziecko też (ale formę bez nadpobudliwości ruchowej).
    • celandine Re: ADHD u młodych dorosłych- farmakologia 23.11.22, 10:26
      Moja córka ma po metylofenidacie lepszą koncentrację ale też zaburzenia apetytu, takie, że nie może brać leku przez dłuższy okres, bo kompletnie przestaje jeść.
      • kropkajeden9 Re: ADHD u młodych dorosłych- farmakologia 23.11.22, 10:29
        dzięki za szybki odzewsmile a ten lek, czy nie uzależnia, w sensie, że nie trzeba go brać coraz więcej i coraz częściej? A może sensownego lekarza w stolicy znacie?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka