Dodaj do ulubionych

Inflacja zwiększa konsumpcję

24.11.22, 08:43
weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,29173299,kryzys-jaki-kryzys-mamy-wrazenie-ze-ludzie-kupuja-coraz.html
Tak mówi ekonomista.
Widzicie to? Same też staracie się wydawać, zanim oszczędności stopnieją?
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 08:53
      matko boska to już doszliśmy do momentu kiedy wyciągamy daleko idące wnioski na podstawie zeznań pani Celiny? "Apogeum zakupowe nastąpiło dwa razy, tuż przed jednodniowymi świętami – 1 i 11 listopada ("31 października ogonek wił się nawet przy krajalnicy do chleba")."
      • memphis90 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 22:29
        Dodaj jeszcze jedna panią, która chciała iść do knajpy z 7 znajomych, ale nie mogła, bo inni tez poszli.
        I drugą, która w jednym tygodniu 3x wyskoczyła na winko 28zl/lampkę i ma focha, ze inni tez wyszli.
        I trzecia, która chciała na pizzę, az tu wtem inni tez przyszli na pizzę, a pani nie chciało się czekać na stolik - wiec odwiedziła po kolei 8 pizzerii…
    • purchawka2020 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 08:54
      Nie, jak odkładałam tak odkładam ( sporo mniej niestety ), bo wole mieć cokolwiek na koncie na czarną godzinę niż nie mieć.
      Inflacja mi trochę zje - no trudno - takie życie ale nadal będę na plusie.
      Poza tym nie prowadzę konsumpcyjnego trybu życia.
      • purchawka2020 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 08:55
        Aczkolwiek widzę te tłumy w sklepach. Ostatnio większość zakupów zamawiam on-line bo wyjście do Bieronki to 1,5 h wyjęte z życiorysu.
        • perspektywa Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 12:04
          Bardziej obstawiam rezygnację ludzi z osiedlowych delikatesów na rzecz tańszych dyskontów. A że do dyskontu dalej, to ludzie robią zakupy większe, a rzadziej. Z tym, że tach ludzi robi się coraz więcej więc są tłumy. Szczególnie po wolnych dniach.
          • iwoniaw Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 13:27
            Może tak być, jak piszesz. Poza tym przed dniem wolnym (czy kilkoma tym bardziej), gdy sklepy zamknięte, to raczej normalne, że każdy chce zdążyć z zakupami, a skoro już jest w CH, to oczywiste, że kupi spożywkę na kilka dni i przy okazji odwiedzi i sklep z butami i z agd, do ktorych od dwóch tygodni się zbierał i sprawa staje się coraz pilniejsza. Zawsze gdy czytam "olaboga, pojechałem do sklepu, a tam dzikie tłumy się kłębią i robią zapasy jak na wojnę, a to tylko 1/2/3 dni świąt" mam ochotę zapytać "a ty co tam robisz w tym tlumie, antykonsumpcyjny robaczku?" Jeśli ktoś pracuje pn-pt 8h, po pracy goni z jęzorem na brodzie odebrać dzieci z placówek i ogarnąć sprawy domowe, to oczywiste, że wobec zamknięcia handlu w niedzielę będzie robił w sobotę/dzień przedświateczny tłum w sklepie, robiąc DUŻE zakupy, bo tak się składa, że kryzys nie kryzys, dzieciątka chcą jeść, wyrastają z kurteczek, potrzebują zeszytu w linie, a proszek do prania znów się skończył. Wobec konieczności oszczędzania może się zmienić nieco zawartość koszyka, ale nie sam fakt, że się dom zaopatruje. I - paradoksalnie - im konieczniejsze cięcia w budżecie, tym dłużej i w większej liczbie sklepów taki konsument może przebywać, bo zamiast w pierwszym kupić wszystko, co na liście, to w jednym nabywa masło 30 gr tańsze, a po ziemniaki idzie do tego obok, bo tam akurat promocja, a rzeczy droższe/mniej konieczne ogląda w pięciu różnych, porownuje i się zastanawia.
    • auksencja15 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 08:54
      Oczywiście. Tzn nie kupuje więcej jedzenia, ale:
      Załatwiamy wszystkie zaległe sprawy, zabiegi np. Usuwanie znamion, dentystów, badania, prywatnych lekarzy itp, bo ceny niestety tylko rosną.
      Kupujemy wszystkie większe rzeczy do domu, które i tak były zaplanowane, czasem kwartał opóźnienia z zakupem i już cena wyższa
      Jeździmy na wakacje full opcja, bo będzie tylko drożej i może niektóre pomysły staną się zbyt odległe
    • 35wcieniu Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 08:55
      Nie. Nie kumam wydawania tylko żeby wydać zanim pieniądze będą mniej warte. Chyba że na rzeczy, które i tak bym w przyszłości kupiła.
    • dreg13 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 09:01
      Oczywoscie, ze tak.
      Normalnie robilam po kolei jakies male rzeczy, a teraz mam kumulację. Wymieniam w mieszkaniu mnostwo rzeczy, ktore robilabym za rok lub dwa, tzn jedna po drugiej. Jak normalnie malo inwestuje w garderobe, tak teraz kupilam sporo butów „na zaś”, sportowych, zimowych, jakies klasyczne bluzki, bluzy. Kupuje przybory plastyczne hurtowo (kupilabym jeden blok, teraz od razu 10, chodzi o taki droższy papier)
    • chococaffe Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 09:04
      Kupuję "na zapas" tylko rzeczy, które i tak bym kupiła, tyle, że za parę miesięcy pewnie znacznie więcej bym płaciła.
    • mama-ola Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 09:08
      Oszczędzam na jedzeniu. Doszło do tego, że wybieram chleb krojony zamiast tuzina bułek, bo wyjdzie taniej.
      Ale kupiłam też duże rzeczy (np. stół z krzesłami) i planuję wymianę wszystkich drzwi.
      Tak więc - oszczędzam na co dzień, ale robię duże zakupy w obawie, że za chwilę wszystko będzie 2 razy droższe.
    • hanusinamama Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 09:13
      A to nie ejst tak, ze chwilowo mamy pik w górę bo...trzeba kupić ubrania na zimę, zimowe buty. Do tego znicze na 1.11 ....za chwile bedzie pik przed BN. Ale to chyba tak co roku o tej samej porze...
    • trampki-w-kwiatki Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 09:39
      Ja kupuję więcej rzeczy dla dziecka na zaś, czyli butów ma już na dwa lata do przodu. Zrobiłam też leczenie zębów, zanim mój dentysta się zorientuje, że jest hiper tani.
    • madami Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 09:54
      Ja można porównywać sprzedaż w poszczególnych latach nie uwzględniając zmian w demografii? Przecież mamy kilka mln obywateli więcej i chyba logicznym jest fakt, że oni ROWNIEŻ konsumują
    • aagnes Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 10:46
      Wrażenie pani Celiny jest tożsame z moimi obserwacjami. osiedlowa Biedronka pęka w szwach, podczas gdy w polskiem sklepie obok niej hula wiatr, wczoraj jak podeszlam do lady z miesem to przybiegły do mnie 3 panie sprzedawczynie rownoczesnie. a jeszcze nie tak dawno przy miesie, wedlinach i serach kłębiły sie tłumy, w sobote byly zamieszki i przepychanki z wózkami. także tak to wyglada w praktyce. jeszcze kupujemy, jeszcze sa święta przed nami na które kazdy kupuje wiecej niz na zwykly weekend. nie potrzeba wielkich analiz ekonomicznych zeby dodatkowo ogarnac ze tysiące ukraińców, np w warszawie tez jesc muszą. to wcale nie znaczy ze mamy kupe forsy, to znaczy ze ludzie robia zapasy jak maja miejsce i kase na to i kupuja tam gdzie jest najtaniej.
    • pyza-wedrowniczka Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 11:07
      Nie. Ale ja w ogóle nie kupuję rzeczy zbędnych, bez względu na sytuację ekonomiczną.
      Nie mam takie sytuacji, żeby odmawiać sobie na co dzień, więc nie zacznę nagle kupować więcej, bo co niby miałabym?
    • danaide2.0 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 11:51
      Wydawać, wydawać.
      Wczoraj wydałam koleżance keczup, u mnie słabo schodzi.
      Dziś wydam majonez do jadłodzielni.
    • pepsi.only Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 12:01
      Nie, nie widzę tego.

Słyszałam, że nieopodal mnie fabryka sprzetu AGD likwiduje jedną ze zmian, gdyż mają pełen magazyn.Przypuszczam, że gros tego sprzętu jest eksportowana, ale tak czy siak wniosek mam taki magazyn pełny= ludzie kupują mniej.
      Ja też, zamiast kupić nowy, to piekarnik naprawiałam. Wprawdzie teraz jest bez wyświetlacza, ale działa, w sensie piecze, to niech jeszcze trochę pobędzie u nas. Jak przestanie tak na 100%, wtedy kupię nowy. Odkurzacz podobnie, i mikser, mają drobny defekt, ale nie wymieniam jeszcze na nowy, bo ich podstawowa funkcja jest ok, więc bez sensu od razu latać do sklepu po nowy sprzęt.
      Tak więc nie, nie staram się wydawać pieniedzy na zapas.
      A jednocześnie spozywka, i produkty, które stale używam, to jak widzę promocję wezmę 1 czy 2 sztuki więcej. Ale to nie wydawanie na zapas, tylko racjonalne gospodarowanie wydatkami, i poza promocją raczej nie zdarza mi się wziąć zapasu.
    • runny.babbit Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 12:05
      To są mądrości w stylu "w Polsce nie ma biedy, bo pod centrum handlowym stoją drogie samochody". Dopiero co pisali, że będą zwalniać grupowo, bo zakłady produkcyjne coraz gorzej przędą. Cokolwiek, byle się klikało.
    • kaki11 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 13:07
      Nie zauważyłam. To znaczy w sklepach spożywczych w których jestem regularnie nie widzę większych tłumów. W galerii handlowej ostatnio byłam chyba końcem października, i powiedziałabym, że było względnie luźno. Nie widziałam ani tłumów w sklepach ani zbyt obsadzonych stolików w tamtejszych pkt. gastronomi. Zauważyłam natomiast, że ludzie bardziej wykupują jedzenie na promocji. Częściej zdarza mi się, że jak idę późnym popołudniem na zakupy bo robię je po pracy lub treningu to czegoś co było przecenione i miałam na liście już kupić nie mogę.
      A my staramy się raczej wszystkiego nie wydawać. Z oszczędności nadpłaciliśmy kiedyś kredyt i nie ma tu czym szastać. Wręcz przeciwnie, skoro już nam się udało go spłacić to chcemy je troszkę odbudować. Nie koniecznie dużo ale na tyle, żeby w razie awarii można było kupić lodówkę albo łatwiej zapłacić za rehabilitacje. No i na ferie musimy odłożyć. Ale tak, zaczęłam wydawać teraz trochę więcej od teraz, bo spłacony kredyt oznacza trochę luzu i nie mam już tak wyliczonego budżetu jak jeszcze w zeszłym miesiącu gdzie rozważałam na zakupach każdą złotówkę. No ale my też nie jesteśmy bardzo rozrzutni do takich zwykłych zakupów, więc to nic nadzwyczajnego.
    • asia_i_p Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 13:15
      Pierwsza kwestia - rzeczywiście ludzie więcej czasu spędzają w sklepie, bo przestali robić tygodniowe zakupy i dokupują na bieżąco to, co się kończy. To mój mąż słyszał też w jakimś programie radiowym, że wzrost cen daje takie zjawisko, zresztą ja też mam jakiś głupi opór, żeby zostawić naraz te 500 zł w sklepie, chociaż dobrze wiem, że w kawałkach je i tak w ciągu tygodnia wydam.

Druga kwestia - nie bardzo łapię, co jest mierzone w tym wykresie ze wzrostem sprzedaży. Co to znaczy ceny stałe? Uwzględnili inflację? No ale jeśli uwzględnili, to pewnie ogólny współczynnik, który jest niższy niż wzrost cen towarów spożywczych.

I trzecie pytanie, niezwiązane z artykułem - jak to jest, że margaryna Rama podrożała mi z 5 zł na 10 zł, a Aperol dalej kosztuje 55zł? Dlaczego ceny alkoholu prawie w ogóle nie rosną?
      • iwoniaw Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 13:37
        A dlaczego ceny spirytusu (i pochodnych) miałyby rosnąć, skoro jest on tani w produkcji, nie psuje się i większa część jego ceny to nawet nie marża, a akcyza? Tłuszcze spożywcze zaś pozyskuje się z uprawy czy hodowli zależnej od ceny pasz, energii (zarówno tej niezbędnej do produkcji, jak i przetwórstwa, a w koncu transportu), a dodatkowo - warunków nie tylko ekonomicznych, ale środowiskowych (susze, powodzie, choroby).
      • pepsi.only Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 13:46
        3)
        Podrożało piwo, widzę to np na tych smakowych,
        spirytus (ale to chyba efekt pandemii) , wina- nieznacznie. Reszty nie zaobserwowałam.

Z moich obserwacji największa podwyżka cen dotyczy produktów tanich, schodzących na co dzień, kt są na bieżąco kupowane- niektóre z nich podrożały nawet 3krotnie.
        np.Dziś zdziwiłam sie, że w Dino serduszka (i inne podroby) kosztują 9,99zł/kg (Ja zatrzymałam się na cenie +- 3zł 🙈 ).
        Teraz zerkam w internet, i 9,99 to jest niska cena, bo w innych sieciach kosztują 12-14zł/kg i więcej 🙈
      • gr.ruuu Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 00:01
        My dokładnie odwrotnie - bardzo starannie planowane duże zakupy, bo w piątek i sobotę Carrefour ma 10 procent taniej, jeszcze się kumuluje z kdr więc poza obniżka na paragonie są bony na zakupy. Dlatego kalkuluje się wszystko co nie jest niezbędne na świeżo kupić za jednym podejściem
    • 1papryczka.chili Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 15:30
      Nie kupuję na zapas bardziej niż dotychczas (kupuję spożywkę tak, aby mieć dobrze wyposażoną spiżarnię w żywność która ma dłuższy termin przydatności). Nie wydajemy wszystkiego co zarabiamy bo lubimy mieć oszczędności, nawet gdyby miały one topnieć. Robimy tak od 20 lat i jak dotychczas to się sprawdzało. Jak przestanie się sprawdzać to będziemy się zastanawiać jak zrobić inaczej.
    • pepsi.only Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 17:48
      Taaa.... uncertain
      Ci, co pójdą na bruk, na pewno będą starać się wydawać, zanim im oszczędności stopnieją:

next.gazeta.pl/next/7,151003,29177962,ruszaja-masowe-zwolnienia-ludzie-ida-na-bruk-tysiacami-dramatyczny.html#do_w=52&do_v=303&do_st=RS&do_sid=603&do_a=603&s=BoxBizMT
    • figa_z_makiem99 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 22:36
      Pojechałam dzisiaj do galerii w Trójmieście o 19, kiedyś o tej porze w tygodniu nie było ludzi, dziś tłum. Kiedyś bywałam często, teraz bardzo rzadko. Nie wiem co ci ludzie kupują, chinszczyzna w cenie luksusowych ubrań, kosmetyki można kupić taniej przez internet. W Lidlu tak samo, dawniej koło południa było pusto, teraz kolejki do kas.
      • sol_13 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 23:40
        W galeriach to kwestia black friday (niektórzy wierzą w te "promocje ") i zbliżających się Mikołajek. Zawsze wtedy był tłok.
        W Lidlu to nie wiem, u mnie normalnie, ale ja w środy jeżdżę.
        • figa_z_makiem99 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 24.11.22, 23:47
          Miałam dziś wolny dzień i psioczyłam bo wszędzie pełno ludzi. Kiedyś mam wrażenie w Gdyni koło 21 był mały ruch, a ostatnio pełno samochodów. Ostatnio też był cyrk przed 1 listopada i zablokowali dojazd do Riviery ( galeria w centrum). Może to efekt wciskania nowych osiedli wszędzie.
      • runny.babbit Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 12:53
        Kiedyś była niedziela handlowa. Poza tym ludzie już kupują prezenty na święta i mikołajki. A poza tym spytaj właścicieli sklepów czy tłumy w centrum równa się automatycznie duży utarg.
        • iwoniaw Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 13:07
          runny.babbit napisał(a):

> Kiedyś była niedziela handlowa. Poza tym ludzie już kupują prezenty na święta i
          > mikołajki. A poza tym spytaj właścicieli sklepów czy tłumy w centrum równa się
          > automatycznie duży utarg.

No właśnie. Bez niedzieli handlowej to w sobotę można zwariować od tych tłumów, którym trudno się dziwić, że chcą pozałatwiać zakupy w jedyny dostępny dzień weekendu. Ja też jutro będę zagęszczać przestrzeń, bo dziś niestety nie dam rady się wyrwać na zakupy, a do poniedziałku nie wszystko może poczekać.
    • princesswhitewolf Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 01:04
      To chyba dotyczy inwestycji w trwale assets w celu lokaty kapitalu by nie trzymac a banku: typu zakup ziemi, budynkow itd
      • pepsi.only Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 09:07
        A to obserwowałam (czas przeszły wink ) coś takiego, ale jakiś czas temu, i ci co mieli kupić, to już kupili, i sama tak zrobiłam,. Teraz są fajniejsze, być może, oferty, chwilami wydaje mi się, że jest ich wiecej, też być może, za to zdrożały, więc ja sie cieszę, że kupiłam co miałam kupić, i mam to z głowy.

Natomiast w artykule mowa o drobnych zakupach, Lidl, Biedronka, sieciówki ...
    • mja-15 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 08:49
      Konsumpcja zwiększa inflację, a nie odwrotnie. sad
    • milku90 Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 12:49
      Trochę tak.... przy inflacji włącza się takie myślenie "a bo kupię na później, a co jak nie będzie/nie będzie mnie stać" i tak to się toczy...
    • nastjaa Re: Inflacja zwiększa konsumpcję 25.11.22, 12:52
      Więcej oszczędzam na ubraniach i kupuje mniej art.spożywczych. Robię teraz w domu to co planowałam zrobić w drugiej połowie przyszłego roku (wymienić meble u starszej córki, obić kominek kamieniem, wykończyć schody, położyć barierki, kupić jeszcze kilka innych rzeczy z wyposażenia domu) - doszłam do wniosku,że za rok zapłacę za to dużo więcej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka