Dodaj do ulubionych

Dlaczego nauczyciele

25.11.22, 08:10
Nie mają możliwości urlopu w roku kalendarzowym? Przecież mogliby mieć tak, jak nauczyciele przedszkola. Dla rodziców byłoby lepiej /wygodniej, a i nauczyciele byliby zadowoleni mając możliwość urlopu (nawet, jeśli byłoby w prawie, że maksymalnie np. 10 dni od września do czerwca) w razie konieczności.
A jak to jest w świecie uregulowane?
Obserwuj wątek
    • alfa36 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:11
      Lepiej /wygodniej dla rodziców mam na myśli, że szkoły by były otwarte w miesiącach letnich.
      • tymianek21 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:18
        Nauczyciele przedszkola nie mogą brać urlopu w czasie roku szkolnego. Dlaczego wprowadzasz w błąd?
        Nasze urlopy wykorzystujemy w czasie wakacji letnich. Oczywiście czasami możemy dostać w czasie roku urlop okazjonalny 2-3 dniowy ale nie 2 tygodnie.
      • extereso Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:21
        A dlaczego szkoły mają być otwarte? Że półkolonie? Moim zdaniem dzieci potrzebują długiego odpoczynku od samej instytucji, budynku, i nie dawałabym dzieci na letnie zajęcia do szkoły, chyba, że w ostateczności.
        • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:43
          Dlatego, że ludzie mają ok. 26 dni urlopu w roku i to nie jest wystarczające, by zapewnić opiekę w wakacje, ferie, długie weekendy, przerwy świąteczne, itp.
          • extereso Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:58
            Rozumiem. Dlatego piszę, że w ostateczności bym się na to zdecydowała.
          • triss_merigold6 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 09:23
            Przedszkola dyżurne, Lato w Mieście, kolonie, półkolonie, obozy, wyjazdy z rodzicami. Spokojnie da się ogarnąć.
            • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 09:27
              Wszystko się da, jeśli ma się pieniądze. smile
              • dwa_kubki_herbaty Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:53
                Półkolonie w szkole też są platne, przynajmniej u nas 350 zł tydzień.
            • hanusinamama Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:16
              Triss przypominam...Warszawa to nie jest cały świat. Tam poza granicami stolicy też jest życie.....
              Lato w Miescie nie jest wszędzie. Półkolonie w wielu miejscach są nieosiągalne, obozy drogie - nie kazdego stać.
          • zabazielona12 Re: Dlaczego nauczyciele 28.11.22, 07:19
            W czasie dłuższych przerw oraz ferii powinna działać świetlica szkolna.Nauczyciele zapisują się na dyżury,każdy ma max 2 dni.Wakacje są wolne,ale tu akurat gmina przejęła inicjatywę i przez miesiąc działa letnia świetlica(w godzinach pracy rodziców).Dni ustawowo wolne są wolne😉
          • milin94 Re: Dlaczego nauczyciele 28.11.22, 07:26
            laura.palmer napisała:

> Dlatego, że ludzie mają ok. 26 dni urlopu w roku i to nie jest wystarczające, b
            > y zapewnić opiekę w wakacje, ferie, długie weekendy, przerwy świąteczne, itp.
            Czyli najlepiej, żeby dzieci zapitalały przez okrągły rok do placówek, bo rodzice nie ogarniają opieki.
            • runny.babbit Re: Dlaczego nauczyciele 28.11.22, 08:26
              Jest prostsze rozwiązanie - półkolonie dla chętnych, finansowane z budżetu. Tylko - o rety, wtedy by zabrakło na przekopy, CPK i obajtkow.
        • no_name33 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:38
          extereso napisała:

> A dlaczego szkoły mają być otwarte? Że półkolonie? Moim zdaniem dzieci potrzebu
          > ją długiego odpoczynku od samej instytucji, budynku, i nie dawałabym dzieci na
          > letnie zajęcia do szkoły, chyba, że w ostateczności.

Po 10 tygodniach wolnego dzieci są totalnie wybite z rytmu. To na pewno nie jest dla dobra dzieci. Dla nich lepsze byłoby podzielenie odpoczynku na krótsze odcinki, a częściej.
          • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:43
            >Dla nich lepsze byłoby podzielenie odpoczynku na krótsze odcinki, a częściej.

No to już, rudszaj z projektem obywatelskim, zbieraj podpisy. Do dzieła wink
          • ritual2019 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:52
            no_name33 napisała:

> Po 10 tygodniach wolnego dzieci są totalnie wybite z rytmu. To na pewno nie je
            > st dla dobra dzieci. Dla nich lepsze byłoby podzielenie odpoczynku na krótsze o
            > dcinki, a częściej.

Zgadza sie. U mnie wakacje sa co 6-7 tygodni 1-2 tygodnie a letnie max 6 tygodni a w wielu szkolach tylko 5.
            • izabelka55 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 22:00
              Cudownie, tez bym tak chciala 😁
      • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:24
        Aha, i co ci nauczyciele mieliby w te wakacje w szkole robić?
        Po drugie - kto ma zastąpić panią od polskiego, jak ta wyjedzie na wczasy w marcu?
        • tymianek21 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:29
          Tak też jest w przedszkolach. Kto miałby zastępować nauczycielki gdyby każda brałaby urlop w czasie roku szkolnego.
        • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:44
          Np. organizować zajęcia dla dzieci z klas 1-3, coś na zasadzie półkolonii.
          • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 09:01
            laura.palmer napisała:

> Np. organizować zajęcia dla dzieci z klas 1-3, coś na zasadzie półkolonii.

Ci z liceów, techników też?
            • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 09:22
              Ci z liceów i techników mogą przygotować plany zajęć na cały rok, poukładać rzetelne testy (by nie korzystać potem z ogólnodostępnych sprawdzianów z wydawnictw), przygotować prezentacje dla uczniów czy powypełniać zaległe papiery. Podobno zajmuje to mnóstwo czasu i zwłaszcza we wrześniu nauczyciele mają roboty po łokcie. 🤷‍♀️
              • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 10:56
                Testy, jeśli mają być rzetelne, powinny wynikać z tego co udało się z daną klasą zrobić na zajęciach. Podobnie prezentacje. Zaległych papierów w wakacje nie ma, przynajmniej u mnie w szkole, gdyż wszystko trzeba oddać do zakończenia roku szkolnego.
                • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:11
                  No ok, jak zwykle się nie da. Ciekawe tylko, że nauczyciele są w stanie bez problemu korzystać z gotowców z wydawnictw, ale jak już sami mieliby ułożyć, to się nie da nic zaplanować. 🙂
                  • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:15
                    Dobra. To będę pisać o sobie. Ja nie jestem w stanie swojej pracy zaplanować w sierpniu. Nie ma takiej możliwości. Dlatego wrzesień mam przerąbany.
                    A przepisy w naszym kraju zazwyczaj narzucają wszystko wszystkim.
                    • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:20
                      Ale właściwie dlaczego? Przecież plan zajęć musi być przygotowany na cały rok z góry. Jeśli uczysz np. historii i widzisz, że lekcja na temat panowania Kazimierza Wielkiego przewidziana na mniej więcej listopad w podręczniku opisana jest nieciekawie i są braki, to w sierpniu lub lipcu siadasz i przygotujesz uczniom dodatkowe materiały lub prezentację. Czyli robisz coś, na co na pewno nie będzie czasu w listopadzie, chyba że kosztem wolnych weekendów.
                      No nie uwierzę, że trzeba z tym czekać aż do tego listopada i nie da się przygotować wcześniej.
                      • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:39
                        Dlaczego ja nie mogę? Bo pracuję z małymi dziećmi niepełnosprawnymi. Po pierwsze dopiero pod koniec sierpnia dowiaduję się jakie konkretnie dzieci dostanę, a po drugie dopiero po pierwszym spotkaniu, lub kilku jestem w stanie ocenić jak funkcjonują i nad czym trzeba pracować. I potem piszę np 22 diagnozy i plany pracy
                        • laura.palmer Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:46
                          No ok, u ciebie to ma uzasadnienie. Tylko że odpowiadam na pytanie o nauczycieli liceów i techników.

A nauczyciele małych dzieci niepełnosprawnych tym bardziej powinni mieć jakieś dyżury w wakacje. Wyobrażam sobie jaki problem muszą mieć rodzice z zapewnieniem opieki w czasie dni wolnych.
                          • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:45
                            Te z którymi ja pracuję są w większości w takim wieku lub w takim stanie, że ich rodzice nie pracują.
                            Ja wszystko rozumiem, tylko tak jak pisałam przepisy będą dotyczyć wszystkich nauczycieli tak samo. Tak jak teraz z tą durną godziną czarnkową. I dla przykładu - nauczyciel ode mnie ze szkoły, który ma nauczanie indywidualne w domach rodzinnych dzieci -2x10 godzin, gdzie i dla kogo ma organizować godzinę dyżuru? A obowiązek ma
                      • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:51
                        Dlatego że dopiero we wrześniu okazuje się jakich uczniów się dostaje? Nie tylko w przypadku dzieci upośledzonych
                        • elenelda Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 21:28
                          paskudek1 napisała:

> Dlatego że dopiero we wrześniu okazuje się jakich uczniów się dostaje? Nie tylk
                          > o w przypadku dzieci upośledzonych
                          >

W przypadku specjalistów wygląda to tak, że we wrześniu:
                          1. terapeuci zbierają podpisane zgody na wykonanie badań przesiewowych od rodziców
                          2. przeprowadzają badania (przebadanie 700 bombelków zajmuje trochę czasu)
                          3. na podstawie badań kwalifikują do terapii
                          4. uzyskują od rodziców zgody na terapię
                          5. układają plan (grupy 4 lub 5 osobowe, w grupach dzieci z różnych klas, dobierane np. pod kątem wad wymowy, chociaż nie zawsze jest to możliwe)
                          6. informują rodziców o terminach terapii
                          7. odpisują na dziesiątki maili, bo Jaś ma w zaproponowanym czasie dodatkowy angielski, Zosia szydełkowanie a Zenuś robotykę.
                          8. w październiku rozpoczynają się zajęcia i trwają do końca maja lub 15 czerwca
                          9. w czerwcu terapeuci piszą rediagnozy (ewaluacje), znów zbierają pod nimi podpisy (podczas kontroli z kuratorium liczy się WYŁĄCZNIE podpis, nikogo nie interesuje w jaki sposób pracujesz z dziećmi, jakim jesteś terapeutą itd.), spotykają się na ipetach z rodzicami, piszą pierdyliony nikomu niepotrzebnych sprawozdań. Polską szkołę zabija tworzenie dupochronów, tych wymaganych przepisami i tych tworzonych na własne potrzeby. Nigdy nie wiesz na jakiego rodzica trafisz.
                      • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 15:48
                        Technikum: nie da się, bo o tym czego ostatecznie będą uczyć i w jakich klasach nauczyciele dowiadują pod koniec sierpnia.
                        Aplikuj o pracę do MEiN, serio, odnajdziesz się wśród sobie podobnych wink
                        • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 16:01
                          Ależ w wielu szkołach szczegółowy przydział obowiązków nauczyciele dostają na ostatniej lub pierwszej radzie w roku szkolnym. Poza wychowawcami klas a i to nie zawsze. Czyli jest to np 31 sierpnia. No ale skąd to mają wiedzieć ludzie, którzy szkołę znają wyłącznie jako uczniowie? Spoko, mogą nie znać, byleby się nie wypowiadali jako eksperci.
                          • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 16:24
                            Spoko, mogą nie znać, byleby się nie wypowiadali jako eksperci.

Otóż to.
                            • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 16:56
                              Osoby, które się nie znają a wypowiadają się o cudzej pracy jako eksperci nazywają się McKinsey i życzą sobie za swoje usługi grube pieniądze.
                    • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:39
                      little_fish napisała:

> Dobra. To będę pisać o sobie. Ja nie jestem w stanie swojej pracy zaplanować w
                      > sierpniu. Nie ma takiej możliwości. Dlatego wrzesień mam przerąbany.
                      > A przepisy w naszym kraju zazwyczaj narzucają wszystko wszystkim.

Ja część pracy w sierpniu mogę zrobić. I robię. I całe szczęście, bo we wrześniu musiałabym sypiać po kilka godzin.
              • extereso Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:55
                Według mnie od nauczycieli zarabiających trochę ponad minimalną już więcej wymagać się nie da.
              • m_incubo Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 02:43
                Widać, że o pracy nauczyciela masz bardzo mgliste pojęcie.
                Nie tylko o tym zresztą.
                Ty też miesiąc po zamknięciu projektu siedzisz i uzupełniasz sobie "zaległe papiery" dotyczące tego projektu?
                • kandyzowana3x Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 08:11
                  Mało tego, miesiąc, trzy czy rok później przychodzi audyt i sprawdza poprawność pracy, kompletność dokumentów itd. zawsze, nie od wielkiego dzwonu
            • pepsi.only Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 10:12
              Ci z techników to mają stażystów, praktykantów, wyjazdy, i muszą uczniów "zagospodarować" i dać im konkretne zajęcie.
              Mam DG, co roku szkoła zgłasza sie do mnie z pytaniem, czy przyjmę na wakacje chociaż 1 osobę, (a najlepiej 2-3) bo oni nie mają jednej klasy, a kilka klas na wakacje, więc im zależy, żeby wypchnąć choć po kilka osób z klasy.
          • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:36
            laura.palmer napisała:

> Np. organizować zajęcia dla dzieci z klas 1-3, coś na zasadzie półkolonii.

Jestem nauczycielką matematyki. Gdybym chciała pracować z dziećmi z klas 1-3, to bym nie studiowała matematyki. Nie pracuję z małymi dziećmi, bo się do tego nie nadaję.
        • jednoraz0w0 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 18:51
          little_fish napisała:

> Aha, i co ci nauczyciele mieliby w te wakacje w szkole robić?
          > Po drugie - kto ma zastąpić panią od polskiego, jak ta wyjedzie na wczasy w mar
          > cu?

Padło pytanie „jak to jest u was” - No to u nas jest instytucja nauczyciela zastępczego. Czyli jeśli pani od matematyki zachoruje lub musi wyjechać, to nie zastępuje jej w środę pani od geografii a w czwartek pan od muzyki z tej samej szkoły jak to było za moich szkolnych czasów, tylko nauczyciel zastępczy - oni chyba mają kontrakty z różnymi szkołami, nie jestem pewna - przejmuje zastępstwo na ten czas.
          • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:36
            Bardzo fajne rozwiązanie.
            • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:12
              Ciekawe jak to działa w mniejszych miejscowościach, bo w większych to nie powinno być większego logistycznego problemu...
        • izabelka55 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 22:02
          Myślę, że nie chodzi tu o urlop na wyjazd, raczej o pojedyncze dni - mam jakąś ważną sprawę (zdrowotną, pogrzeb, wyjazd, sąd ?) to biorę wolne.
      • attiya Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 15:51
        Nawet w wakacje chcesz dzieci do szkoły wysyłać. A nie, wróć, pozbyć się ich.
    • cosmetic.wipes Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:26
      Karta nauczyciela.
      Organizacja urlopów nauczycieli nieco się różni w placówkach feryjnych i nieferyjnych.
    • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 08:38
      Wiesz, mnie by wystarczyło, żebym miała, tak jak inni zatrudnieni na umowę o pracę, prawo do tych 4 dni urlopu na żądanie. PŁATNEGO urlopu. Być może bym ich nie wykorzystała ale chciałabym je mieć. W wakacje i tak zawsze część miesiąca pracuję. Albo w lipcu albo w sierpniu. Nikt mi za to nie oddaje ani dni wolnych ani kasy.
      • z_lasu Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 09:52
        > W wakacje i tak zawsze część miesiąca pracuję. Albo w lipcu albo w sierpniu. Nikt mi za to nie oddaje ani dni
        > wolnych ani kasy.

??? Przecież i tak macie więcej dni wolnych niż pracownicy zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy, więc jakie jeszcze dni wolne miałyby być "oddane"? Masz mniej niż 26 dni urlopu w roku?
        • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:01
          Ale w wakacje mam urlop kumasz? Jak w sierpniu zapieprzam cały tydzień bo akurat przyszły podręczniki to robię to w swoim urlopie i nikto za to ani kasy ani wolnego nie odda. I po raz kolejny TO NIE JA ustalamy wymiar urlopu nauczycieli tylko ustawa. Ponadto nasz urlop liczy się z sobotami i niedzielami tudzież wszystkimi wolnymi dniami w środku. Twój tylko dni robocze.
          Mniej więcej od połowy sierpnia mam być do dyspozycji dyrektora chociaż formalnie to jest mój urlop. A w czasie roku szkolnego jak potrzebuję coś załatwić, cokolwiek, to nawet jak to trwa godzinę a ja w tym czasie pracuję to nie mam szans wyjść z pracy. Muszę grzecznie prosić o urlop bezpłatny.
          • hanusinamama Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:18
            Zdecydowanie powinniscie byc zatrudnieni jak wszyscy. 40 godzin pracy, urlop jak wszyscy, 4 dni płatnego na żadanie.
            Wszyscy byliby zadowoleni.
            • runny.babbit Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:38
              Z wyjątkiem władz, które musiałyby za to wszystko zapłacić 😁
              • hanusinamama Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:08
                Tak. Pożądna pensja ale i pożadne wymagania.
                Nie ma że jeden olewa i dostaje tyle co inny który sie przykłada.
                40 godzin pracy w tygodniu ale tez warunki w szkole aby moc w tych godzinach sprawdzić prace, wypełnic papiery (których powinno byc mniej).
                Teraz jest tak ze nauczyciel gówno zarabia...i gówno od niego można wymagać.
                Tracą na tym i nauczyciele i dzieci.
                • runny.babbit Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:35
                  hanusinamama napisała:

> Tak. Pożądna pensja ale i pożadne wymagania.
                  > Nie ma że jeden olewa i dostaje tyle co inny który sie przykłada.
                  > 40 godzin pracy w tygodniu ale tez warunki w szkole aby moc w tych godzinach sp
                  > rawdzić prace, wypełnic papiery (których powinno byc mniej).
                  >
                  Przecież właśnie dlatego jeszcze długo tak nie będzie. Samo pomieszczenie nauczycieli w szkole wymagałoby ogromnych nakładów finansowych. Nie mówiąc o wyposażeniu itp. Choć oczywiście moim zdaniem pomysł jest bardzo dobry i wart inwestycji.
                  • hanusinamama Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 13:33
                    No ale nie mowmy ze nie ma na to kasy...skoro jest na Rydzyka, komisje Macierwicza, wybory kopertowe, respiratory i foch na kase z EU...
                • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 15:05
                  Porządna...
              • paniusiapobuleczki Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 14:38
                I zorganizować stanowiska pracy.
            • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:39

>Wszyscy byliby zadowoleni.

Nie bardzo, już masz problem z udaniem się do nauczycielki na dyżur, a ten mieściłby się w 8-godzinnym dniu pracy i niekoniecznie o 18 wink
          • z_lasu Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 11:32
            OK, ale oprócz wakacji macie jeszcze ferie zimowe, przerwy świąteczne i całą masę pojedynczych dni wolnych. Tylko z tego, co wymieniłam w poprzednim zdaniu, uzbiera się pewnie 26 dni roboczych. Ja doskonale rozumiem, że niemożność wzięcia pojedynczego dnia urlopu jest dużym problemem (też uważam, że nauczyciel powinien mieć prawo do urlopu na żądanie). Odniosłam się tylko do "oddawania" dni przepracowanych w trakcie letnich wakacji. Z KN wynika, że tego urlopu dyrektor ma prawo zabrać nauczycielowi maksymalnie 7 dni.
            • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:41
              Akurat przerwy świteczne to mają uczniowie, nauczyciele niekoniecznie, a już na pewno nie w takim samym wymiarze godzin. Poza tym podczas zimmy i lata w mieście pracują, niespodzianka, nauczyciele, a nie krasnoludki.
              • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 12:50
                >Poza tym podczas zimy i lata w mieście pracują, niespodzianka, nauczyciele, a nie krasnoludki.
                ale o czym Ty piszesz? przecież nie muszą i to jest ich wybór jeżeli pracują dodatkowo w wakacje, każdy może sobie iść gdzieś dorobić w trakcie swojego urlopu ale uwaga, uwaga NIE MUSI.
                • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 13:22
                  Nie musi, ale wtedy wtedy nie byłoby nawet tej pomocy dla rodziców wink
                  • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 13:41
                    czemu mialoby nie być? opiekunem na pólkolonii nie musi być przecież nauczyciel
                    • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 14:07
                      Nie musi, dziwnym trafem gros z nich to nauczyciele wink
                      • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 14:24
                        Bo są chetni. Trudno się wbić osobom spoza.
                        • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 14:56
                          big_grin

Zawsze można zostać nauczycielem, etatów coraz więcej wink, i nie trzeba się już będzie wbijać.
                          • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 15:32
                            skumbrie napisała:

> big_grin
                            >
                            > Zawsze można zostać nauczycielem, etatów coraz więcej wink, i nie trzeba się już
                            > będzie wbijać.

A tak konkretnie to do czego ta odpowiedź? Nie szukam fuchy na wwkacje, pomylil ci sie chyba adres..
                            Naprawdę nikt nauczycieli do tego nie zmusza a jak sami chcą to mają za to zapłacone a jak nie będą chcieli to opiekunem równie dobrze może być nie nauczyciel.
                            • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 16:10
                              >A tak konkretnie to do czego ta odpowiedź? Nie szukam fuchy na wwkacje, pomylil ci sie chyba adres.

Przesledz jeszcze raz drzewko, bo się pogubiłas. Nie pierwszy raz i nie ostatni.
                              • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 16:18
                                Ja się pogubiłam? zdaję się że ty twierdzisz wyzej że nauczyciele tak bardzo pomagaja rodzicom w opiece nas dzieckiem w wakacje i ferie w ramach swojego etatu.
                                • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 10:09
                                  >zdaję się że ty twierdzisz wyzej że nauczyciele tak bardzo pomagaja rodzicom w opiece nas dzieckiem w wakacje i ferie w ramach swojego etatu.

To sa twoje jak zwykle z d... wzięte wnioski tongue_out
                                  • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 12:35
                                    Akurat przerwy świteczne to mają uczniowie, nauczyciele niekoniecznie, a już na pewno nie w takim samym wymiarze godzin. Poza tym podczas zimmy i lata w mieście pracują, niespodzianka, nauczyciele, a nie krasnoludki.
                        • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:31
                          slonko1335 napisała:

> Bo są chetni. Trudno się wbić osobom spoza.
                          >

W ubiegłe wakacje, w mojej placówce, bardzo poszukiwano chętnych.
                          • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:46
                            A dopuszczano opiekę nie nauczycieli? u nas studenciakiw chętnych na paczki tylko miejsc nie ma...I co ciekawe to wcale nie ci najmłodsi stażem nauczyciele je zajmują. Pani kierownik to już dawno mogłaby siedzieć na emeryturze.
                  • niemcyy Re: Dlaczego nauczyciele 28.11.22, 00:11
                    skumbrie napisała:

> Nie musi, ale wtedy wtedy nie byłoby nawet tej pomocy dla rodziców wink

Przecież oni tam nie pracują w ramach pomocy czy w innym czynie społecznym, tylko mają to dodatkowo płatne.
                • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:33
                  slonko1335 napisała:

> ale o czym Ty piszesz? przecież nie muszą i to jest ich wybór jeżeli pracują do
                  > datkowo w wakacje, każdy może sobie iść gdzieś dorobić w trakcie swojego urlopu
                  > ale uwaga, uwaga NIE MUSI.

Teoretycznie nie musi. W praktyce młodzi nauczyciele dorabiają, żeby mieć trochę więcej grosza.
                  • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:42
                    Generalnie to ogólnie ludzie sobie dorabiają glownie po to żeby mieć więcej grosza ale bardziej chodziło mi o to ze nikt im nie odbiera wakacji żeby za darmo siedzieli z dziubdziusiami. Robią to dobrowolnie i dostaną za to pieniądze.
            • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:54
              z_lasu napisała:

> OK, ale oprócz wakacji macie jeszcze ferie zimowe, przerwy świąteczne i całą ma
              > sę pojedynczych dni wolnych. Tylko z tego, co wymieniłam w poprzednim zdaniu, u
              > zbiera się pewnie 26 dni roboczych.

W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W dni wolne od zajęć dydaktycznych w szkołach podstawowych są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
              W ubiegłym roku byłam niezmiernie zadowolona, że nadeszły ferie, bo mogłam w normalnych godzinach (czyli nie w nocy) sprawdzić diagnozy (ponad 10 godzin sprawdzania), prace konkursowe i kartkówki. Gdyby nie te ferie, to skończyłoby się zwolnieniem lekarskim.
              Mam za sobą intensywne korespondowanie z uczniem w okresie okołoświątecznym, bo przygotowywał się do poważnego konkursu: ja mu wysyłałam zadania, on rozwiązywał i odsyłał, ja sprawdzałam i wysyłałam z komentarzem.
              Takie to miewamy dni wolne.
              • lifecolor1 Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 08:32
                I jaki %nauczycieli w te dni wolne jest w pracy? Czemu ciagle podkreślacie, że siedzicie w szkole zamiast przyznac tak mamy pelno wolnego za marna pensje. Naprawde mam wiele koleżanek nauczycielek i jedna parę lat temu była na jakimś dyżurze miedzyswiatecznym.
                • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 09:55
                  Ja mam wolne. Nie pamiętam już kiedy u nas w szkole był potrzebny opiekun na dyżurze - nie ma chętnych
                  • aamarzena Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 10:32
                    little_fish napisała:

> Ja mam wolne. Nie pamiętam już kiedy u nas w szkole był potrzebny opiekun na dy
                    > żurze - nie ma chętnych

U nas w szkole xalatqia się to tak:
                    - Trzeba się zapisać na dyzur świąteczny co najmniej miesiąc wcześniej określając dni i godziny
                    - Ale wiecie państwo, jest bardzo mało dzieci/nie ma chętnych/tylko wasze dziecko jest zapisane, oczywiście nie będzie obiadu
                    - w tym roku już prześlij samych siebie, bo zrobili liste kto 22.12 wybierze dziecko o 14, bo "na pewno świetlica będzie przepelniona, więc lepiej wziąć dziecko wcześniej, żeby się nie męczyło tam w scisku" - oczyqiscie zdeklaruj się w pierwszej połowie listopada, że na pewno dotrzesz po dziecko na 14 za półtora miesiąca
                    - 23 i 31.12 nie ma nigdy żadnych dyżurów w świetlicy, zawsze zamkniete
                    Podobnie jest z przerwa wielkanocna
                    I co się potem dziwić, że rodzice kombinują jak mogą, żeby jednak wziąć urlop czy podrzucić dziecko do babci, a nie zostawić ze sfochowana swietliczanką, która i tak powie, że musisz odebrać dziecko o 14. Bo tak.
                    • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 11:06
                      Ja pracuję w szkole specjalnej. Większe rodziców nie pracuje, jest na świadczeniu opiekuńczym. W dodatku w dni, w których nie ma zajęć gminy nie dowożą do szkół, więc musieliby sami dziecko przywieźć i odebrać, więc większości się nie chce. Ale bywały okresy, kiedy mieliśmy dzieci rodziców pracujących i stałych "klientów ' na dni opieki. Czasem faktycznie była 1 osoba, czasem więcej
                    • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 14:40
                      U nas świetlica jest czynna 7:00 - 17:30. Zapisy kończą się kilka dni przed konkretnym dniem. Ale jeżeli ktoś przyjdzie dodatkowo, nic się nie dzieje. Problem może być z obiadem.
                    • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 14:58
                      > - 23 i 31.12 nie ma nigdy żadnych dyżurów w świetlicy, zawsze zamkniete
                      Podobnie jest z przerwa wielkanocna

I tak wam trudno to zmienić? Jeśli rozmowa z dyrekcją nie pomoże, kuratorium szybciutko załatwi sprawę. Jesli kombinujecie z urlopami i podrzucaniem do babci, to nie dziwcie się, że szkoła nie wypełnia swoich zadań.
                      No ludzie, dorośnijcie.
                      • mnnm Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 17:18
                        skumbrie napisała:

> > - 23 i 31.12 nie ma nigdy żadnych dyżurów w świetlicy, zawsze zamkniete
                        > Podobnie jest z przerwa wielkanocna
                        >
                        > I tak wam trudno to zmienić? Jeśli rozmowa z dyrekcją nie pomoże, kuratorium sz
                        > ybciutko załatwi sprawę. Jesli kombinujecie z urlopami i podrzucaniem do babci,
                        > to nie dziwcie się, że szkoła nie wypełnia swoich zadań.
                        > No ludzie, dorośnijcie.

"Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że zimowa przerwa świąteczna trwa w szkołach od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych."
                        Nie ma też tego obowiązku w czasie przerwy wiosennej, ferii zimowych i letnich.
                        Opieka w czasie wolnym od zajęć nie jest zadaniem szkoły tylko rodziców. Kuratorium dostaje sporo donosów od rodziców, którzy nie znają prawa.
                        Tekst linku
                        • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 18:11
                          Jak już cytujesz, to może do końca wink

Dyrektor decyduje zatem o zaplanowaniu zadań dla nauczycieli w trakcie przerwy świątecznej. Po dokonaniu diagnozy potrzeb rodziców, których dzieci uczą się w danej szkole, dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu zajęć opiekuńczych.

I zazwyczaj, gdy te potrzeby są zgłoszone - zamiast kombinowania z wolnym i dziadkami - to dziwnym trafem, dyrektorzy organizują, nawet nie ewentualnie.
                          • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 18:20
                            Dokładnie tak. U nas opieka była organizowana nawet dla jednego ucznia i nikt nosem nie kręcił. Ba czasem nauczyciele sugerowali innym rodzicom żeby jednak nie kombinowali z opieką, tylko dali dziecko do szkoły to wszystkim będzie raźniej 😉
                • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 14:37
                  Nie mogę pisać o Twoich koleżankach, mogę pisać o sobie.
                  Teoretycznie jest więcej dni wolnych (wolnych od pracy dydaktycznej). Nie wszystkie przekładają się na "urlop" dla nauczyciela.
                  Mogę jeszcze porównać czas pracy swój i męża. On idzie do pracy w czasie ferii, ja uzupełniam zaległości i odpoczywam. On odpoczywa w weekendy, ja sprawdzam prace (właśnie skończyłam sprawdzać egzaminy próbne, w siatce mam jeszcze inne prace). Nie mogłam wszystkich sprawdzić w tygodniu, bo pojawiła się sprawa wychowawcza, której musiałam poświęcić kilka godzin, mam uczniów, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu kuratoryjnego i im poświęciłam czas oraz niestety mam dużo nadgodzin, bo brakuje matematyków.
            • izabelka55 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 22:15
              Ale zabiera więcej. Rekrutacja trwa praktycznie prawie caly lipiec, jak ktoś ma przy tym pracować to już nie ma urlopu, a przecież ma... W technikach są egzaminy zawodowe, wypadają np. w trakcie ferii, no i co, niby urlop, a jednak przyjść trzeba. No i rady tydzień po zakończeniu roku szkolnego i tydzień przed. Egzaminy poprawkowe. Moze zbierze się więcej niz 26dni,ale mimo wszystko wkurzające jest, jak nie można czegoś załatwić, bo w szkole trzeba być...
              • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 22:18
                Iza jeżeli ktoś pracuje więcej niż 7 dni w wakacje i ferie to dyrekcja tej konkretnej placówki łamie prawo .
              • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 22:20
                I jeszcze dodajmy że jak ktoś chce pozałatwiać różnych lakarzy, coś co nie jest na cito to też robi to w urlop czyli wakacje. Zamiast np byczyć się w górach lata po lekarzach itp.
                • slonko1335 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 22:24
                  A pracownik na etacie to niby kiedy to robi Twoim zdaniem ?
          • novembre Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 15:27
            paskudek1 napisała:

> Ale w wakacje mam urlop kumasz? Jak w sierpniu zapieprzam cały tydzień bo akura
            > t przyszły podręczniki to robię to w swoim urlopie i nikto za to ani kasy ani w
            > olnego nie odda.

Pracujesz w szkolnej bibliotece? Co stoi na przeszkodzie, żeby książki wprowadzić do systemu po urlopie?
            • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 15:36
              novembre napisała:

> paskudek1 napisała:
              >
              > > Ale w wakacje mam urlop kumasz? Jak w sierpniu zapieprzam cały tydzień bo
              > akura
              > > t przyszły podręczniki to robię to w swoim urlopie i nikto za to ani kasy
              > ani w
              > > olnego nie odda.
              >
              > Pracujesz w szkolnej bibliotece? Co stoi na przeszkodzie, żeby książki wprowadz
              > ić do systemu po urlopie?

Bo króliczku faktury za podręczniki muszę oddać do sekretaroaru po tym jak dostanę paczki. Faktur nie oddam dopóki nie rozpakuję i nie sprawdzę czy jest wszystko. Potem muszę wszystko osteplować, wpisać do inwentarza bi, 1 września pół szkoły mnie pyta KIEDY PODRĘCZNIKI będą.
              • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 17:27
                Przez ile dni w wakacje masz pracować na polecenie dyrektora?
                • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 17:53
                  Nie więcej niż 7
                  • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 17:58
                    Wiem, chcę usłyszeć ile paskudek pracowała, skoro się żali że nie dostała nic w zamian.
              • ferra Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 17:35
                Please, to jest bzdet. To po pierwsze. Ile razy w roku te książki wagonami liczysz i te straszne faktury do sekretariatu przekazujesz? Aż kilka dni w sierpniu (żenujące jęki).
                • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 18:01
                  To nie jest bzdet, po prostu tłumaczę czemu nie mogę tego zrobić w roku szkolnym czyli po 1 września. Do ciężkiej kurwicy doprowadzają mnie ludzie którzy gówno wiedzą jak się pracuje w szkole a pouczają mnie co, jak i kiedy powinnam robić. Ja nikogo nie pouczam w zakresie ICH roboty. To może niech onu odpierdolą się od nauczycieli i przestaną ich pouczać co jak i w którym momencie roku szkolnego mają robić?
                  • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 18:06
                    I między innymi z powodu takiego podejścia w szkole lepiej nie będzie. Moje doświadczenie z pracy jest takie, że bardzo często osoby z zewnątrz łatwiej dostrzegają, gdzie jest problem i mają pomysły, jak go rozwiązać; owszem, pomysły często do dopracowania, ale od czegoś trzeba zacząć. Noale tu jest potrzebne inne podejscie niż niedasię.
                    • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 18:38
                      I między innymi z powodu takiego podejścia w szkole lepiej nie będzie. Moje doświadczenie z pracy jest takie, że bardzo często osoby z zewnątrz łatwiej dostrzegają, gdzie jest problem i mają pomysły, jak go rozwiązać; owszem, pomysły często do dopracowania, ale od czegoś trzeba zacząć. Noale tu jest potrzebne inne podejscie niż niedasię.

Trzeba jeszcze wiedzieć do kogo zgłaszać te pomysły i kogo oskarżać o "niedasię". I nie są to nauczyciele.
                      • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:06
                        Ależ nauczycieli na tym forum jak najbardziej moźna oskarżyć o niedasizm, w tym odniesieniu do organizacji pracy własnej, celuje w tym zwłaszcza paskudek. Niby kto ma być odpowiedzialny za organizację własnej pracy jak nie dana osoba?
                        Nauczyciel zgłoszonego pomysłu nie może podać dalej odpowiednio, bo?
                        • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:18
                          Jak nie lubię paskudka z różnych powodów, tak, sorry, twoje zarzuty są z d... wzięte. Jej organizacja pray zależy choćby od tego, kiedy wydawnictwa raczą przyslać zamówione książki. A te, dziwnym trafem, nie docierają w czerwcu, tylko przy dobrych wiatrach w sierpniu i we wrześniu.
                          • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:06
                            Niedasizm paskudka dotyczy każdej rzeczy w pracy, nie tylko tych zamówień.
                            • skumbrie Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 10:11
                              >Niedasizm paskudka dotyczy każdej rzeczy w pracy, nie tylko tych zamówień.

To inna sprawa. Tym razem odnoszę się do podręczników. Tu jej niedasizm jest w pełni uzasadniony.
                          • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 09:57
                            Dobrze, może w przypływie dobrego nastroju spróbuję wyjaśnić te nieszczęsne podręczniki. Otóż szkoła papierkami i terminami stoi. Terminami zapisanymi wnystawie i, rozporządzeniach. Do 15 maja bodajże (sorry nie pamiętam teraz dokładnie) należy opracowac i zatwierdzić szkolny zestaw podręczników i programów nauczania. To nic że one mogą się nie zmienić, DOKUMENT MUSI BYĆ i koniec. Na podstawie zestawu podręczników oraz ilości uczniów tworzy się zapotrzebowanie do organu prowadzącego na podręczniki i ćwiczenia dotacyjne. I sorry ale NIE ZAMÓWIĘ podręczników w maju na rok następny bo nie wiem ilu będzie uczniów klas 1. Dopiero jak dokument przejdzie weryfikację i inne takie mogę te podręczniki i ciwczenia zamówić. W czerwcu. Każdy normalny bibliotekarz chce mieć te książki pod koniec sierpnia u siebie bo i tak już jest w szkole. Chociaż nadal formalnie jest na urlopie. Taki myk. Ale terminy narzuca wydawnictwo. Jak zamawiam to miła pani mi mówi że może być dostawa w terminie takim albo takim. Aa, dochodzi do tego kwestia faktury. Księgowa chce jak najpóźniejsza bo teraz jest tylko miesiąc płatności a szkoła zależy od tego kiedy dostanie kasę z urzędu. Własnej nie ma. I nie, NIE DOSTAJEMY całej na raz. To gdyby ktoś pytałam. I nie, NIE MY o tym decydujemy kiedy ta kasa przyjdzie. To na wypadek gdyby zarzucono księgowej że nie prosiła. Potem to już bułka z masłem. Rozpakować te książki, policzyć np 51 zestawów ćwiczeń dla klasy 1, które składają się z 12 części, wyglądających prawie identycznie. To takie układanie puzzli. A potem sprawdzenie czy wszystko jest. O, nie ma. Znaczy się przyjdzie później. Miało przyjść w tygodniu x, no cóż, przyszło dwa tygodnie później.
                            Nieam na to wpływu. Żadnego. No ale wiadomo, ja nie umiem zgłaszać co można lepiej zrobić, jak można poprawić moją robotę. Żadne z nas nie umie.
                            • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 17:20
                              Co nabardziej przeszkadza ci w tym procesie?
                              Co byś chciała zmienić? (np. czas wykonywania, długość, inne)
                              paskudek1 napisała:

> Dobrze, może w przypływie dobrego nastroju spróbuję wyjaśnić te nieszczęsne pod
                              > ręczniki. Otóż szkoła papierkami i terminami stoi. Terminami zapisanymi wnystaw
                              > ie i, rozporządzeniach. Do 15 maja bodajże (sorry nie pamiętam teraz dokładnie)
                              > należy opracowac i zatwierdzić szkolny zestaw podręczników i programów nauczan
                              > ia. To nic że one mogą się nie zmienić, DOKUMENT MUSI BYĆ i koniec. Na podstawi
                              > e zestawu podręczników oraz ilości uczniów tworzy się zapotrzebowanie do organu
                              > prowadzącego na podręczniki i ćwiczenia dotacyjne. I sorry ale NIE ZAMÓWIĘ pod
                              > ręczników w maju na rok następny bo nie wiem ilu będzie uczniów klas 1. Dopiero
                              > jak dokument przejdzie weryfikację i inne takie mogę te podręczniki i ciwczeni
                              > a zamówić. W czerwcu. Każdy normalny bibliotekarz chce mieć te książki pod koni
                              > ec sierpnia u siebie bo i tak już jest w szkole. Chociaż nadal formalnie jest n
                              > a urlopie.
                              Masz 7 dni w wakacje do dyspozycji dyrektora, to schodzi z tego?
                              Taki myk. Ale terminy narzuca wydawnictwo. Jak zamawiam to miła pani
                              > mi mówi że może być dostawa w terminie takim albo takim.

Spróbuję to rozpisać, popraw gdzie jest źle:

1. Czerwiec: Zamówienie książek w wydawnictwie
                              2. Czerwiec +3dni: Odpowiedź wydawnictwa: potwierdzamy zamówienie, możliwe terminy wysłki to
                              a. 12 sierpnia
                              b. 25 sierpnia
                              c. 3 września
                              3. Czerwiec +5dni: odpowiedź do wydawnictwa: termin wysyłki b.
                              4. 25 sierpnia: Wydawnictwo wysyła potwierdzenie wysyłki, dostajecie również listę braków wraz z terminem realizacji (wydawnictwo ma te informacje), faktura na te rzeczy, które są wysłane

Aa, dochodzi do tego
                              > kwestia faktury. Księgowa chce jak najpóźniejsza bo teraz jest tylko miesiąc pł
                              > atności a szkoła zależy od tego kiedy dostanie kasę z urzędu. Własnej nie ma. I
                              > nie, NIE DOSTAJEMY całej na raz. To gdyby ktoś pytałam. I nie, NIE MY o tym de
                              > cydujemy kiedy ta kasa przyjdzie. To na wypadek gdyby zarzucono księgowej że ni
                              > e prosiła.

Jak rozumiem, jednocześnie organ prowadzący, w sensie gmina ma kasę na dożynki z Norbim, Którego Nikt Nie Słucha. Można im zrobić raban z tej okazji w mediach społecznościowych.
                              Oraz, kiedy najpózniej uczniowie powinni dostać podręczniki - 2 września, później?
                              Czy wolałabyś zamiast w wakacje ogarniać tę dużą dostawę mimo otwartej biblioteki, uczniów na głowie, zastępstw itp?

Potem to już bułka z masłem. Rozpakować te książki, policzyć np 51 z
                              > estawów ćwiczeń dla klasy 1, które składają się z 12 części, wyglądających praw
                              > ie identycznie. To takie układanie puzzli. A potem sprawdzenie czy wszystko jes
                              > t. O, nie ma. Znaczy się przyjdzie później. Miało przyjść w tygodniu x, no cóż,
                              > przyszło dwa tygodnie później.

6. Masz fakturę za pozycje wysłane. Przeklejasz sobie do arkusza i nadajesz pozycjom numery wg katalogu docelowego np.
                              Klasa1a/Podręcznik 1
                              Klasa1a/Ćwiczenie 1.1
                              Klasa1a/Ćwiczenie 1.2
                              itd.
                              A następnie rozkładasz sobie wg tej listy i sprawdzacz czy czegoś brakuje. Czy jakoś inaczej?
                              Następnie zgłaszasz wydawnictwu, że brakuje 5 sztuk pozycji 1a/1.1 Tytuł jakiśtam z pytaniem kiedy wyślą.

> Nieam na to wpływu. Żadnego. No ale wiadomo, ja nie umiem zgłaszać co można lep
                              > iej zrobić, jak można poprawić moją robotę. Żadne z nas nie umie.
                              >
                              • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 17:26
                                No proszę, znowu gówno wie ale się wymądrza. Sorry, nie mam siły pisać elaboratu jak to wygląda ale zapewniam Cię że nie tak jak piszesz. A zmienić to ja sobie mogę chcieć wiele. Tylko nie ja decyduję o terminach np składania dokumentów do urzędu. Tylko URZĄD a ten jest zobligowany przez ministerstwo które również zazwyczaj gówno wie o pracy w szkole. Gdyby wiedzieli to pewne terminy byłyby nie na 15 września a na koniec października np. Ale MOJE chęci zmiany tegoż mogę sobie pod tramwaj podłożyć bo nie ja o tym decyduję.
                                PS. Na com miasto ma pieniądze a na co nie to ja nie wiem, wiem że kasa na różne rzeczy do szkół trafia transzami wg uznania urzędu a nie wg rzeczywistych potrzeb szkoły.
                          • kropkaa Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 13:40
                            Żalenie się przez dorosłą, wykształconą osobę, że taaką pracę musi włożyć, żeby książki, które przecież mają autorów i tytuł, porozkładać w komplety jest jednak trochę śmieszne.
                            • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 13:43
                              kropkaa napisała:

> Żalenie się przez dorosłą, wykształconą osobę, że taaką pracę musi włożyć, żeby
                              > książki, które przecież mają autorów i tytuł, porozkładać w komplety jest jedn
                              > ak trochę śmieszne.

Kotki4, pojęcia nie masz o czym mówisz ale będziesz mnie pouczać. Przyjmij do wiadomości że ta procedura jest troszkę bardziej skomplikowana niż co się wydaje. Ułożenie kompletów podręczników dla uczniów to jest jeden z ostatnich etapów tego procesu. Z tym że jeszcze trzeba na specjalnej karcie wpisać numery tych książek z kompletu. Żeby każdy dostał swój i wiedział za co odpowiada. A ja żebym potem mogła egzekwować zwrot wypożyczonych książek. I na marginesie, większość podręczników ma więcej niż jednego autora, spora część redaktora a dane te wcale nie są zapisane na stronie tytułowej ani nawet redakcyjnej. Ale to ja wiem gdzie szukać tych informacji.
                            • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 13:45
                              Aha, i jeszcze jedno - ja się NIE ŻALĘ. Próbowałam pokazać że przyjęcie do szkoły nawet tylko 100 kompletów podręczników dla 8 poziomów klas to nie jest robota ja 5 minut ani nawet dwa dni. Oraz że pewne rzeczy kompletnie ode mnie nie zależą. Ale jak widzę nie warto. Wszyscy inni wiedzą lepiej co, jak, kiedy i w jakiej kolejnosci powinnam robić. Oraz co mogę usprawnić.
                              • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 15:06
                                No ale zaparlaś się na narzekanie na rzeczy, których nie jesteś w stanie zmienić i wchodzenie tutaj w nieistotne szczegóły (po co? To tylko podnosi frustrację?) a zamknęłaś na analizę pozostałej części procesu.
                              • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 15:07
                                Z twoich postów wręcz bucha frustracja i żal, jak to masz źle.
                              • kropkaa Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 16:02
                                Bo chyba nikt nie zdawał sobie do tej pory sprawy, jak ciężka jest praca w bibliotece.
                                • runny.babbit Re: Dlaczego nauczyciele 27.11.22, 17:00
                                  Oj tam, każdy kto chodzi do biblioteki przecież wie, że pani/pan sobie siedzi wśród książek, a jak ktoś przyjdzie coś wypożyczyć/ oddać to skanuje numery książki. Tez robota, co nie? 😏
                        • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:38
                          Ależ nauczycieli na tym forum jak najbardziej moźna oskarżyć o niedasizm, w tym odniesieniu do organizacji pracy własnej, celuje w tym zwłaszcza paskudek. Niby kto ma być odpowiedzialny za organizację własnej pracy jak nie dana osoba?

To nie jest watek o organizacji pracy paskudka, tylko o tym dlaczego nauczyciele nie mają możliwości urlopu. Ogarnij się.

Nauczyciel zgłoszonego pomysłu nie może podać dalej odpowiednio, bo?

A Ty podałaś dalej? A inni rodzice?

Ja powiem za siebie - to tylko moja praca (w dodatku już nie ta priorytetowa) i mam gdzieś problemy wakacyjne rodziców, nie mój problem. To problem państwa, samorządów, rodziców.
                          • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:50
                            "Niby kto ma być odpowiedzialny za organizację własnej pracy jak nie dana osoba?" - podpowiedz to ludziom, którzy nie mogą wziąć całego urlopu w roku
                            • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:56
                              Organizacja pracy to nie tylko urlop, ale też priorytetyzowanie, kolejkowanie, zgłaszanie i wdrażanie usprawnień. Na każdą propozycję usprawnienia od nauczycieli słychać tylko nie da się.
                              • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:59
                                U innych też nie da się wziąć całego urlopu w jednym roku, a księgowa nie może wyjechać pod koniec miesiąca - może jakby się dobrze zorganizowała, to by mogła?
                              • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:04
                                bajgla napisała:

> Organizacja pracy to nie tylko urlop, ale też priorytetyzowanie, kolejkowanie,
                                > zgłaszanie i wdrażanie usprawnień. Na każdą propozycję usprawnienia od nauczyci
                                > eli słychać tylko nie da się.

Bo już próbowali. Wielokrotnie. Nikt ich nie słucha
                                • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:10
                                  No, była tu taka nauczycielka, chyba ewaileśtam, która kupowała za własne pieniądze jakieś plansze, bo jakby zwróciła się do dyrektora, to ten by owszem kupił, tylko inni nauczyciele też by mogli korzystać - wniosek: niedasię.
                              • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:07
                                Organizacja pracy to nie tylko urlop, ale też priorytetyzowanie, kolejkowanie, zgłaszanie i wdrażanie usprawnień.

Ale rozmawiamy o urlopie w tym wątku. Nie mamy wpływu na jego wymiar i termin. No tutaj "niedasię" i już.

Na każdą propozycję usprawnienia od nauczycieli słychać tylko nie da się.

To może propozycje są z dudy wyjęte. Opisz swoja pracę, to też jako nie znająca jej specyfiki dam Ci kilka propozycji, zobaczymy czy "dasię".

• bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:16
                                  ren.s napisała:

> Ale rozmawiamy o urlopie w tym wątku.

Nie tylko.

Nie mamy wpływu na jego wymiar i termin.
                                  > No tutaj "niedasię" i już.
                                  Da się, można np. skontaktować się ze swoim posłem i spróbować z inicjatywą ustawodawczą żeby nauczyciele mieli np. 4 dni płatnego urlopu w czasie roku szkolnego.

>
                                  > To może propozycje są z dudy wyjęte. Opisz swoja pracę, to też jako nie znająca
                                  > jej specyfiki dam Ci kilka propozycji, zobaczymy czy "dasię".

Już to tu pisałam, ludzie którzy się nie znają, a mają propozycję poprawy pracy innych, nazywają się McKinsey i kasują grube pieniądze.
                                  • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:20
                                    Ty, ale w tym wątku to alfa, która nie jest nauczycielką chce żeby nauczyciele mieli wolne w roku szkolnym, a za to mieli mniej wolnego w wakacje i zajmowali się dziećmi. To niech ona pisze do posła. Czemu ja mam pisać jak lubię swoje wakacje? No i niech od razu piszą ci, którym szef nie pozwala wziąć należnego im urlopu, zamiast w kółko gadać, że nie mogą wziąć i im się kumuluje na następne sto lat.
                                    • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:33
                                      Ty, ale w tym wątku to alfa, która nie jest nauczycielką chce żeby nauczyciele mieli wolne w roku szkolnym, a za to mieli mniej wolnego w wakacje i zajmowali się dziećmi. To niech ona pisze do posła. Czemu ja mam pisać jak lubię swoje wakacje? No i niech od razu piszą ci, którym szef nie pozwala wziąć należnego im urlopu, zamiast w kółko gadać, że nie mogą wziąć i im się kumuluje na następne sto lat.

No właśnie, celnie smile
                                    • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:08
                                      little_fish napisała:

> Ty, ale w tym wątku to alfa, która nie jest nauczycielką chce żeby nauczyciele
                                      > mieli wolne w roku szkolnym, a za to mieli mniej wolnego w wakacje i zajmowali
                                      > się dziećmi. To niech ona pisze do posła. Czemu ja mam pisać jak lubię swoje wa
                                      > kacje?
                                      Mogłabyś napisać jeślibyś chciała mieć kilka dni na żadanie w roku szkolnym, np. na spotkania z nauczycielami swoich dzieci (o tym pisałaś).
                                      • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:15
                                        Brać cały dzień urlopu po to by 15 minut porozmawiać z nauczycielem to wg mnie przerost formy nad treścią. Ogarnę to inaczej.
                                        • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:23
                                          No owszem ale jako przykładh padały też jakieś sprawy urzędowe, wizyty lekarskie itp.
                                          • little_fish Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:28
                                            No ja tego nie kwestionuję - jak ktoś ma potrzebę zmiany pt. krótsze wakacje i za to kilka dni urlopu w ciągu roku, to niech pisze do posłów. Ja to się obawiam, że przy naszych rządzących nic korzystnego dla nauczycieli by z tego nie wyniknęło.
                                            • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:34
                                              Wg mnie te dni najlepiej dodatkowo, ewentualnie, ale niekoniecznie do opracowania w wakacje/ferie na jakąś biurokrację itp, albo jakieś szkolenie?
                                      • m_incubo Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 03:06
                                        No, gorzej, jeśli ci nauczyciele też wezmą wtedy swoje urlopy na żądanie.
                                  • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:30
                                    Już to tu pisałam, ludzie którzy się nie znają, a mają propozycję poprawy pracy innych, nazywają się McKinsey i kasują grube pieniądze.

To napisz o swojej pracy, też sie tutaj pobawimy dla Ciebie w McKinsey'ów (za darmo)

Da się, można np. skontaktować się ze swoim posłem i spróbować z inicjatywą ustawodawczą żeby nauczyciele mieli np. 4 dni płatnego urlopu w czasie roku szkolnego

Skąd wiesz, że nie było takich inicjatyw? A rodzice wystąpili z inicjatywą w sprawie opieki wakacyjnej dla dzieci? Czy tylko bija pianę na forum?
                                    • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 22:28
                                      Nie narzekam na swoją pracę, zrobiłam wielkie porządki po poprzednikach, automatyzacje i ine usprawnienia, żeby mieć wygodnie. Teraz poprawiam innym procesy.
                          • bajgla Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:03
                            ren.s napisała:

> To nie jest watek o organizacji pracy paskudka, tylko o tym dlaczego nauczyciel
                            > e nie mają możliwości urlopu. Ogarnij się.

To jest wątek, tak jak każdy inny zresztą tutaj, o różnych sprawach. Nie ogarniasz forum? Dygresja to za trudne słowo? Zresztą, zwłaszcza nie znaczy wyłącznie.

>

> A Ty podałaś dalej? A inni rodzice?
                            Przecież rodzice nic nie wiedzą i nie rozumieją. Tylko nauczyciele wiedzą jak działa szkoła i gdzie podać dalek pomysł, skoro na ich poziomie niedasię.

> Ja powiem za siebie - to tylko moja praca (w dodatku już nie ta priorytetowa) i
                            > mam gdzieś

No to sobie odbierasz prawo do narzekania.
                            • ren.s Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:12
                              No to sobie odbierasz prawo do narzekania.

Zacytuj gdzie narzekam big_grin

Przecież rodzice nic nie wiedzą i nie rozumieją. Tylko nauczyciele wiedzą jak działa szkoła i gdzie podać dalek pomysł, skoro na ich poziomie niedasię.

Wijesz się, miło popatrzeć.
                        • kub-ma Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 20:03
                          bajgla napisała:

> Ależ nauczycieli na tym forum jak najbardziej moźna oskarżyć o niedasizm, w tym
                          > odniesieniu do organizacji pracy własnej, celuje w tym zwłaszcza paskudek. Nib
                          > y kto ma być odpowiedzialny za organizację własnej pracy jak nie dana osoba?
                          > Nauczyciel zgłoszonego pomysłu nie może podać dalej odpowiednio, bo?

Organizacja mojej pracy jako nauczycielki w bardzo niewielkim stopniu zależy ode mnie. I każdego roku coraz mniej. Czy uważasz, że ktoś nas słucha i od razu biegnie realizować nasze cudowne pomysły na usprawnienie systemu? W żadnym wypadku. Dla większości w tym systemie jesteśmy, tak jak dla większości rodziców, nieogarnięci, wredni i wiecznie jęczący. Kto takich słucha?
              • aamarzena Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 19:50
                paskudek1 napisała:

> Potem muszę wszystko osteplować, wpisać do inwentarza bi, 1 września pół s
                > zkoły mnie pyta KIEDY PODRĘCZNIKI będą.
                >
                >
                Jeśli już to ostemplowac
                • paskudek1 Re: Dlaczego nauczyciele 26.11.22, 10:14
                  aamarzena napisała:

> paskudek1 napisała:
                  >
                  > > Potem muszę wszystko osteplować, wpisać do inwentarza bi, 1 września pół
                  > s
                  > > zkoły mnie pyta KIEDY PODRĘCZNIKI będą.
                  > >
                  > >
                  > Jeśli już to ostemplowac

Rany boskie, literówka to była. Nie domyśliłaś się że mi literę zjadło?
    • ritual2019 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 09:45
      W uk (Anglia) nauczyciele oraz support staff ma wolne wakacje szkolne tylko. Nie ma urlopow w innych terminach. Wakacje szkolne sa co 6-7 tygodni 1-2 tygodnie plus 5-6 tygodni latem.
      • marzeka11 Re: Dlaczego nauczyciele 25.11.22, 10:04
        A kto np. przez 2 tygodnie matematyka/polonisty/anglisty uczyłby dzieci/młodzież wtedy? Jak to sobie technicznie wyobrażasz? Albo przez te 2 tygodnie nie ma polonisty, przez następne matematyka, a potem anglisty? Nawet nie próbuję sobie wyobrazić, jak to miałoby funkcjonować, gdy widzę, jakie czasami sa problemy, gdy zaczynają się choroby w szkole.