Dodaj do ulubionych

Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki

28.11.22, 12:15
Rozmawiałam z dzieckiem które bez żenady przyznało się do wyników 20 - 30 - 35. (%) Przyznam że mnie zatkało. A dziaciak mówi, że się cieszy że z matematyki ma powyżej 10 % bo tak naprawdę to po 4 klasie nic nie kuma.

Jakim cudem osoba która nie przyswaja materiału jest przepuszczana z klasy do klasy?
Obserwuj wątek
    • triss_merigold6 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:22
      Normalnie. Napisze kartkowke jedną na 2, kolejną poprawi, zrobi proste zadanie przy tablicy, 3 za prowadzenie zeszytu, 3 za karty pracy i voila - zdaje.
      Fakt, że dziecko po IV klasie nie rozumie niczego z matematyki wynika ze złej metodyki nauczania i fatalnej konstrukcji podstawy w klasach I-III i później. CBDU.
      • daniela34 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:33
        Jeszcze jak byłam uczennicą to nauczyciele nauczania początkowego (tak się to wtedy nazywało, teraz jakoś inaczej zdaje się ), słynęli z tego, że sami mieli ogromne problemy z matematyką. Wydawałoby się, że nie powinno to im przeszkodzić w uczeniu, że 2+2=4, a 3x2=6, ale najwidoczniej jednak przeszkadzało. Obawiam się, że niewiele się poprawiło. A inna sprawa, że chyba w ogóle program jest źle ułożony, bo w klasach 1-3 jest za mało, a potem nagle wszystko wciśnięte i upchnięte kolanem.
        • triss_merigold6 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:40
          TAK
          • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:43
            Dlatego uwazam, ze matematyki od poczatku powinien uczyc matematyk, tak jak jezyka obcego nie uczy nauczycied EW
            • daniela34 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:58
              Tymczasem, powiedzmy sobie uczciwie, studia pedagogiczne przygotowujące do nauczania początkowego wybierają zwykle "szlachetni humaniści" (nie wyśmiewam, sama się zaliczam do humanistów, nigdy bym się nie podjęła nauczania matematyki), którzy do matematyki podchodzą jak pies do jeża. Jeśli człowiek się czegoś boi, sam nie rozumie, nie czuje się pewnie, to najprawdopodobniej będzie tego uczyć źle.
              Ciekawostka prywatna- mój ojciec jest inżynierem, umysłem ścisłym, zwykle jak pomagał w matematyce mnie lub moim koleżankom, to dostawał ciężkiej cholery i tłumaczył materiał zupełnie inaczej niż nauczycielka na lekcji. Pomagało.

Ale obawiam się, że to wszystko marzenia ściętej głowy, matematyków w szkołach brakuje już teraz.
              • bulzemba Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 13:08
                Na wywiadówce nauczyciel nauczania początkowego usiłował oświecić że "teraz jest inna matematyka" i dlatego mamy dzieci nie uczyć matmy. Cała sala rodziców ryknęła śmiechem. Facet nawet nie przeprosił gdy ktoś w końcu podpowiedział geniuszowi że zmienić to się mogła metodyka nauczania ale matematyka jako taka jest ta sama.
                • niemcyy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 18:13
                  To ciekawe, bo w wątku obok jest tłumaczone, że wszyscy nauczyciele zarabiają nieadekwatnie mało, a są wspaniali, odpowiadają na nieustające pytania dzieci i rodziców, wypruwają sobie żyły i tyle czasu spędzają po nocach w domu przygotowując pasjonujące lekcje w celu sprostania spoczywającej na nich odpowiedzialności za dorastające pokolenie.
                  big_grin
                  • daniela34 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:21
                    Nauczyciele zarabiają za mało i to jest fakt, a kolejnym jest to, że nauczycieli klas I-III w zakresie matematyki przygotowuje się słabo.
                    • niemcyy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 22:38
                      Dowiedziałam się w tym czy sąsiednim wątku, że nauczyciele oprócz z matematyki na podstawowym poziomie słabo przygotowani są też z pedagogiki. Z jakiej racji ci nauczyciele (nie piszę o nauczycielach typu kubma) chcą zarabiać dobrze, skoro nawet w kolejnych latach pracy nie chce im się ogarnąć, żeby pracować przyzwoicie? Klasy I-III, nie olimpiada matematyczna.
                    • male_a_cieszy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 12:44
                      Zgadzam się. Gdy zwróciłam uwagę na grupie klasowej (I kl. szkoły podstawowej), że w zadaniu z matematyki jest błąd (w poleceniu: wpisać liczbę która będzie spełniała nierówność, zakres liczb: liczby mniejsze od 7, przykład 6<...), problemu nie widział ani nauczyciel, ani inni rodzice i wszyscy przekonywali mnie, że 7 jest właściwą odpowiedzią. A to są podstawowe zagadnienia. Aż się boję co będzie dalej.
                      • panna.nasturcja Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 16:28
                        Naprawdę tak brzmiało polecenie w zadaniu dla siedmiolatków, które o tej porze roku w pierwszej klasie jeszcze mają prawo nie umieć czytać?
                        No super zintegrowane nauczanie.
                        • male_a_cieszy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 13:18
                          Nie słowo w słowo bo pisałam z pamięci, ale odnalazłam link do ćwiczeń na stronie wydawnictwa: www.wsip.pl/upload/2020/05/E719B4_final/files/basic-html/page50.html zad 2.
                          • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 16:17
                            Oczywiście co do zasady miałaś rację i dla dzieci czytających polecenie jest ono podstawą, ale błąd popełniło wydawnictwo lub autor przy układaniu polecenia, nauczyciel i rodzice domyślnie przyjęli prawidłową treść stąd niezgodność.
              • hanusinamama Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 13:22
                Daniela ja bym zostawiła tych nauczycieli 1-3....problemem jest program nauczania w starszych klasach. I tu często nauczyciele słabo uczą.
                MOja jest aktualnie w 4 klasie. Wg programu np działani na osi liczbowej to jedna lekcja. Ledna. Cwiczenie dzielenia 2-3 lekcje ( w tym dzielenie z resztą). MOja sprawnie liczy ale nie kazdy dzieciak załapie (dzielenie na duzych liczbach).
                Przerabiają temat i kolejny...nie ma czasu na cwiczenie. A to w matmie jest kluczowe.
                Za to takie kwiatki jak np. zapisywanie pełnej daty w systemie rzymskim (dzien, miesiac rok)...po wuj??
                • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 15:37
                  Dzieci w klasach I-III mają za mało lekcji, brakuje czasu na ćwiczenia, prace domowe strach zadawać, bo to zamach na czas wolny i rodzinę i efekty są jakie są.
                  • hanusinamama Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 15:52
                    Nie wiem. U nas prace domowe były. Przy czym nauczycielka jasno powiedziała, ze te dzieci które pracują wolniej wiecej muszą zrobić w domu. Były zajęcia wyrównawcze, to chodziła 2 dzieci ( a mogło wiecej).
                    W klasach 1-3 tłuką 3 lata to samo (ok w 3 klasie wchodzi trochę ortografii, wspomnienie gramatyki). Prawda jest taka ze można spokojnie część tematów przesunąć do klas 2-3, tam to rozłożyć na 2-3 tygodnie ćwiczenia...a nie jak w 4 jedna lekcja i do przodu
                    • skumbrie Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:03
                      W klasach 1-3 tłuką 3 lata to samo (ok w 3 klasie wchodzi trochę ortografii, wspomnienie gramatyki).

Nikt nie zarania nauczycielom robić więcej. I zazwyczaj robią, chyba że zjawi się rodzic pieniacz, że to za dużo.
                    • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:04
                      U nas wychowawczyni, akurat matematyczka, powiedziała na pierwszym zebraniu, że matematyka w IV klasie jest prosta, nie ma dużo nowych rzeczy, na wszystko jest czas. Trudno mi to ocenić, może to kwestia właśnie tego, że mieli więcej czasu w młodszych klasach, sama jestem ciekawa jak to będzie.
                • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:03
                  U znajomej, pani z EW upierala sie ze 3x5 to nie t samo co 5x3 i ze odpowiedz w kluczu jest tylko jedna- chodzilo o rozpisanie ze to 3+3+3+3+3 a nie 5+5+5 (albo odwrotnie, nie pamietam juz)
                  Gdyby to chodzilo o moje dziecko to jak najbardziej bym sie czepiala.
                  • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:11
                    U nas nauczycielka bardzo pilnowała takich rzeczy, chodziło o to, żeby zapis odpowiadał treści zadania. Akurat były zdalne to czasem słyszałam, tak samo jak nauczyła ich pisać porządne odpowiedzi, zgodne z treścią pytania.
                    • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 09:33
                      Ale w przypadku mnozenia nie ma znaczenia czy napiszesz trzy piatki czy piec trojek.
                      • biala_ladecka Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 09:45
                        Znasz całą treść zadania?
                        Domniemam, że brzmiało aby rozpisać według wzoru i tak należało je wykonać.
                        Chyba nie sądzisz, że nauczyciel matematyki nie wie, że 5x3=3x5?
                        • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 12:22
                          Tresc zadania to bylo by zapis mnozenia rozpisac w postaci dodawania. Nie pamietam czy bylo 5x3 czy 3x5 i klucz mowil 3+3+3+3=3 a dziecko napisalo 5+5+5 (albo odwrotnie)
                          • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 12:54
                            Zapis wskazuje na to czy chodzi o 5 trójek czy 3 piątki, wystarczy, że w następnym poleceniu będzie weź składnik tej sumy i pomnóż przez 2, co ci wyszło i już jest różnica w wyniku.
                            • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 14:54
                              Nie bylo nastepnego polecenia, bylo tylko takie. Wiec klucz podawal tylko jedna mozliwosc
                              • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 15:17
                                Chodzi o prawidłowe nawyki, tak żeby kiedy zadania będą bardziej złożone dziecko nie wykładali się na takich rzeczach. Większość zadań z klas 1-3 nawet przeciętne dziecko jest w stanie rozwiązać w pamięci podając sam wynik, a jednak rozwiązują je w przemyślany sposób, zapisują itd.
                            • skumbrie Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 14:58
                              >Zapis wskazuje na to czy chodzi o 5 trójek czy 3 piątki, wystarczy, że w następnym poleceniu będzie weź składnik tej sumy i pomnóż przez 2, co ci wyszło i już jest różnica w wyniku.

No jeśli na tym polega całe kolejne zadanie, to bez różnicy jest, czy uczeń przez 2 pomnoży liczbę 3 czy 5. Tak, nie będzie się zgadzało ze świętym kluczem
                              Świetnie udowodniłaś, na czym polega problem z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej...
                              • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 15:12
                                To był przykład, nie mam w głowie zbioru zadań dla maluchów. Nie mam też powodu nie ufać wychowawczyni dziecka z młodszych klas ani metodykom z naszej szkoły, a pilnowali takich rzeczy jak wypisanie danych, poprawny zapis, odpowiedź zgodna z treścią pisania. I dla dziecka, które rozumie treść i rozwiązanie nie jest problemem zrobienie tego w prawidłowy sposób.
                      • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:15
                        Ma znaczenie o tyle, że nauczyciel chce widzieć, że dziecko rozumie, że czym innym jest kupienie 3 guzików po 5 zł, a czym innym 5 po 3, chociaż trzeba za to zapłacić tyle samo i z zapisu powinno to wynikać. To procentuje, kiedy zadania nie są już proste i trzeba pracować na większej ilości danych.
                • kub-ma Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 08:39
                  hanusinamama napisała:

> Daniela ja bym zostawiła tych nauczycieli 1-3....problemem jest program nauczan
                  > ia w starszych klasach. I tu często nauczyciele słabo uczą.
                  > MOja jest aktualnie w 4 klasie. Wg programu np działani na osi liczbowej to jed
                  > na lekcja. Ledna. Cwiczenie dzielenia 2-3 lekcje ( w tym dzielenie z resztą). M
                  > Oja sprawnie liczy ale nie kazdy dzieciak załapie (dzielenie na duzych liczbach
                  > ).
                  > Przerabiają temat i kolejny...nie ma czasu na cwiczenie. A to w matmie jest klu
                  > czowe.
                  > Za to takie kwiatki jak np. zapisywanie pełnej daty w systemie rzymskim (dzien,
                  > miesiac rok)...po wuj??
                  >

Kiedy zaczynałam pracę, do czwartej klasy przychodziły dzieci, które już umiały dodawać i odejmować pisemnie, czasami nawet umiały mnożyć przez liczbę jednocyfrową. Teraz to jest dopiero w klasie czwartej. Nie rozumiem dlaczego, bo dzieci młodsze mają naturalną ciekawość jak dodać czy odjąć liczby większe i spokojnie można im to wprowadzić.
                  • bajgla Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 08:57
                    No wiesz, jeśli miałby to wprowadzać ten nauczyciel, który oceniał ten wklejonu przykład, to mogłoby być przeciwskuteczne niestety.
                  • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:30
                    Mam wrażenie, że arytmetyka to najmniejszy problem polskiej edukacji matematycznej, pomijając fakt, że rodzice się fiksują na tym, że dziecko miało 5 lat i dodawało do 1000 więc musi być conajmniej zmarnowanym przez szkołę geniuszem, a tymczasem schody zaczynają się wtedy, kiedy dochodzi do bardziej abstrakcyjnych zagadnień i to na nich dzieci polegają. Póki dziecko jest w stanie nawet z użyciem kalkulatora rozwiązywać zadania można spać w miarę spokojnie.
                    • kub-ma Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:45
                      mia_mia napisał(a):

> Mam wrażenie, że arytmetyka to najmniejszy problem polskiej edukacji matematycz
                      > nej, pomijając fakt, że rodzice się fiksują na tym, że dziecko miało 5 lat i do
                      > dawało do 1000 więc musi być conajmniej zmarnowanym przez szkołę geniuszem, a t
                      > ymczasem schody zaczynają się wtedy, kiedy dochodzi do bardziej abstrakcyjnych
                      > zagadnień i to na nich dzieci polegają. Póki dziecko jest w stanie nawet z użyc
                      > iem kalkulatora rozwiązywać zadania można spać w miarę spokojnie.

Oczywiście, ze arytmetyka to najmniejszy problem smile I zgadzam się, że szybkie liczenie ma bardzo niewiele wspólnego z samym "sercem" matematyki. Natomiast gdyby trochę do tej trzeciej klasy przesunąć, to byłoby więcej czasu w klasie czwartej na to "serce".
                      • skumbrie Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 11:10
                        Natomiast gdyby trochę do tej trzeciej klasy przesunąć, to byłoby więcej czasu w klasie czwartej na to "serce".

I gdyby mozna było ucznia zostawiać w I-III bez zgody rodziców. A tak idzie bombelek do IV klasy i zdumienie wszystkich, że podstaw nie ogarnia.
                • arwena_11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 11:19
                  Nie, problemem właśnie jest brak dobrze nauczanej matematyki i zła podstawa . W klasach 1-3 nic właściwie nie robią, do tego były kiedyś badania ( tu na ematce ktoś wklejał ), że 80% nauczycieli nauczania początkowego nie ma pojęcia o matematyce. I nie mówię tu o całkach i logarytmach.
                  Z doświadczenia moich dzieci w prywatnej podstawówce i dzieci koleżanek w państwowej - moje nawet nie zauważyły przejścia z klasy 3 do klasy 4, dzieci koleżanek w czwartej przeżyły szok i miały ogromne problemy z ilością materiału, która się nagle pojawiła.
              • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 17:57
                Nie do końca tak. Naprawdę nie trzeba być wybitnym matematykiem, żeby uczyć matematyki na tym etapie, natomiast trzeba być świetnym metodykiem. Nauczycielom brakuje wiedzy metodycznej a nie matematycznej.
                • panna.nasturcja Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 16:31
                  Dokładnie tak!
                • berdebul Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 14:28
                  Brakuje, bo jest jej mało i wujowo prowadzona. Miałam semestr metodyki, a uczyć mogę od przedszkola po liceum.
            • hanusinamama Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 13:19
              Z tymi nauczycielami matematyki pózniej tez jest często słabo...
            • mama-ola Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 13:23
              princy-mincy napisała:

> Dlatego uwazam, ze matematyki od poczatku powinien uczyc matematyk, tak jak jez
              > yka obcego nie uczy nauczycied EW

Święte słowa!

Większość nauczycielek nauczania początkowego jest z tych roczników, gdzie matura z matematyki była nieobowiązkowa. Jeśli jej "nie lubiły", to przestały jej się uczyć w połowie liceum, wiedząc, że maturę zdadzą na przykład z historii.
              One strach przed matematyką oraz opinię, że to są trudne i niepojęte sprawy, przekazują na poziomie nieświadomym. Ma to wpływ głównie na dziewczynki, bo one są empatyczne, odbierają sygnały podświadome i bardziej utożsamiają się ze swoją panią. Nauczycielki mogą bezwiednie skracać zajęcia z matematyki, a przedłużać inne.
              I żeby nie było, że sama to wymyśliłam. Nie sama. Czytałam lata temu artykuł na ten temat. Chyba Gruszczyk-Kolczyńskiej, ale ręki sobie uciąć nie dam.
            • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 15:31
              U nas matematyki świetnie uczyły panie w przedszkolu, dały dzieciom podstawy, które pewnie procentują do dziś. Dla matematyka uczenie dzieci absolutnych podstaw musiałoby być bardzo frustrujące, lepiej szkolić nauczycieli EW z metodyki nauczania matematyki.
              • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 18:17
                Oczywiście, że tak, to nie wymaga ogromu wiedzy matematycznej. Byłam zupełnie przeciętna z matmy, a sama nauczyłam się, m.in. z książek Gruszczyk-Kolczyńskiej jak kształtować umiejętności matematyczne u dzieci i bardzo dużo takich aktywności robimy w domu.
            • panna.nasturcja Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 16:25
              Matematyki w nauczaniu początkowym powienien przede wszystkim uczyć ktoś, kto zna psychologię rozwojowa dziecka. Każdy zna matematykę na tym poziomie, problemem jest to jak jej nauczać.
              A naucza się źle, no szkoły odeszły od uczenia na konkretach i przeszły na abstrakcję. A nie przypadkiem kiedyś dzieci liczyły na patykach, układały na ławce zbiory z kolorowych trójkątów, kwadratów itd. Mózg dziecka w tym wieku operuje na konkretach, nie na symbolach.
              I jak chcemy by dziecko ZROZUMIAŁO idę odejmowania to kładziemy pięc cukierków, każemy liczyć, zabieramy trzy, chowamy i znów każemy liczyć, ono doświadcza, że zostały dwa. A nie ma w książce narysowane 5 cukierków minus trzy cukierki to ile? No każdy przecież widzi, że osiem, tyle jest narysowane.
              To, co jest oczywiste dla dorosłego inaczej widzi dziecko.
              Jak się tego nie wie to się dziecka matematyki nie nauczy.
              Bo tak samo ono ma realnie i fizycznie doświadczyć na przykład tego, że mnożenie jest ptzemienne. Nie zapamietać, tylko zobaczyć, poczuć, przekładając coś i licząc, że 2x5 to to samo co 5x2.
              A potem ma wycinać z papieru kwadraty i kleić żeby poczuć i pomacać sześcian.

A tymczasem selekcja do zawodu jest negatywna, do nauczania zintegrowanego często idą panie, które uważają, że „ja jestem humanistką” i wydaje im się, że do stu liczyć umieją to dzieci nuczą.
              I takie są skutki.

Likwidacja rytmiki w przedszkolach też zrobiła swoje, niestety.
              • kurt.wallander Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 16:35
                panna.nasturcja napisała:

> Matematyki w nauczaniu początkowym powienien przede wszystkim uczyć ktoś, kto z
                > na psychologię rozwojowa dziecka. Każdy zna matematykę na tym poziomie, problem
                > em jest to jak jej nauczać.
                > A naucza się źle, no szkoły odeszły od uczenia na konkretach i przeszły na abst
                > rakcję. A nie przypadkiem kiedyś dzieci liczyły na patykach, układały na ławce
                > zbiory z kolorowych trójkątów, kwadratów itd. Mózg dziecka w tym wieku operuje
                > na konkretach, nie na symbolach.
                > I jak chcemy by dziecko ZROZUMIAŁO idę odejmowania to kładziemy pięc cukierków,
                > każemy liczyć, zabieramy trzy, chowamy i znów każemy liczyć, ono doświadcza, ż
                > e zostały dwa.

To prawda. Dlatego np. bardzo się cieszyłam, że jedną z moich córek w 1-3 uczyła nauczycielka, która ze swoją grupą przeszła z przedszkola. Tak, tak, pani "przedszkolanka". Świetnie się sprawdziła, uczyła właśnie na konkretach, również z wykorzystaniem ruchu (dzieci ustawiały się w okręgach, tworząc zbiory, itp.). Umiała dotrzeć do dzieciaków (to była klasa 6-latków), widac było, że ma dobre przygotowanie psychologiczne i metodyczne do tej pracy. Jakież było moje zdumienie, gdy dowiedziałam się później, że nie zaproponowano jej etatu w szkole, wróciła do przedszkola.
                • panna.nasturcja Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 17:51
                  Mogła być po czymś co kiedyś się nazywało „studium” czy jakoś tak, właśnie dla pań przedszkolanek (tak się wtedy mówiło), one były całkiem dobrze przygotowane do zawodu.
                  • bajgla Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 18:06
                    W sąsiednim wątku był o to foch, że jaktotak musi być mgr.
                  • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 19:57
                    W moim przedszkolu niekoniecznie, choć nie mam pojęcia jakie miały wykształcenie. Koleżankę wyprowadzały, żeby zwymiotowała i sadzały do stolika i tak dopóki talerz nie był pusty, jako czytające dziecko byłam sadzana i na zmianę z kolegą czytałam książeczki reszcie. Godzinami wyszukiwaliśmy literki w tekście. Trzeba było przynieść gazetę i zaznaczyć wszystkie R r na stronie czy we fragmencie. Nie pamiętam dużo z przedszkola, nawet nie oceniam swoich wspomnień jako traumatyczne, ale pewnie takich kwiatków było dużo więcej.
                  • kurt.wallander Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 20:00
                    Szczerze, nie wiem, jakie miała wykształcenie, ale była świetna, i w przedszkolu, i jako nauczycielka 1-3. Miała super metody uczenia i dobre podejście do dzieciaków.
              • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 20:45
                Jaka likwidacja? Jest rytmika
                • panna.nasturcja Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 23:02
                  Nie wszędzie. W wielu przedszkolach została zamieniona na różne tańce, nawet coś podobnego do baletu a to kompletnie nie o to chodzi. Do nauki matematyki potrzebna jest rytmika, nie taniec jako taki.
              • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 20:47
                Szczególnie, że teraz jest tyle świetnych pomocy, że naprawdę jest jak uczyć.inna sprawa, że bez pomocy też się da. U mojej córki w grupie pięciolatków mieli właśnie wprowadzenie do ułamków - jabłka kroili, porównywali ile ćwiartek wchodzi na połówkę itd.
              • jehanette Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 14:45
                Chyba moja córka ma szczęście i do nauczycielki EW i nauczycielki w klasie 4, bo robiła to wszystko co opisujesz. Np. na lekcję ze wstępu do ułamków dzieci miały przynieść "podzielne" jedzenie, np. czekoladę, mandarynki, ciasto. Córka upiekła duże okrągłe ciasto czekoladowe i każdy dostał 1/25 wink
        • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 17:55
          Nie tyle za mało co kompletnie nieadekwatnie do rozwoju dzieci. Od lat eksperci o tym mówią, ale autorzy podstawy programowej swoje. Za szybko przechodzi się do abstrakcyjnych działań, za mało jest konkretów. A zaczyna się niestety od rodziców, którzy się chwalą, że ich niespełna dwulatek liczy do 10. Bo klepie liczebniki z pamięci 🤦
        • bajgla Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 19:53
          Tak na potwierdzenie
          • memphis90 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:01
            Jakas kompletna kretynka to oceniała…Serio- inaczej się tego nie da skomentować… uncertain
            • bajgla Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:07
              Podobna mnie uczyła w kl. 1-3, więc nie jest to nowa rzecz.
              Ale przeraziła mnie liczba ludzi, którzy bronili sposobu oceniania nauczyciela, argumentując że musi być wg wzoru i nie widząc, że dziecko zrobiło wg wzoru.
              • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:37
                Nie wszystko zrobilo wedlug wzoru.
                • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 22:44
                  Jeden przykład nie pozwala określić wzoru. Możesz uznać, że jest zbudowany według zasady:
                  1. Przepisz pierwsza liczbę, kolejna rozbij na dwa składniki
                  2. Przepis pierwszą liczbę, dopełnij do 10 i dodaj to co zostanie
                  3. Z dodawania dwóch elementów zrób dodawanie trzech elementów
                  Dopiero kilka przykładów z różnymi liczbami pozwala na ustalenie, jaka jest zasada nadrzędną ich tworzenia
                  • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 05:56
                    No jakby dla mnie to oczywiste. Na pewno na lekcji było ćwiczone i tlumaczone. A potem ten test. Pamietam takie zadania z mojej podstawowkj.
                  • conena Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 08:03
                    gr.ruuu napisała:

> Jeden przykład nie pozwala określić wzoru. Możesz uznać, że jest zbudowany wedł
                    > ug zasady:
                    > 1. Przepisz pierwsza liczbę, kolejna rozbij na dwa składniki
                    > 2. Przepis pierwszą liczbę, dopełnij do 10 i dodaj to co zostanie
                    > 3. Z dodawania dwóch elementów zrób dodawanie trzech elementów
                    > Dopiero kilka przykładów z różnymi liczbami pozwala na ustalenie, jaka jest zas
                    > ada nadrzędną ich tworzenia

Ej, właśnie DLATEGO mamy najbardziej skomplikowane przepisy podatkowe na świecie. Bo jak Polakowi powiesz „napisz wg wzoru”, to Polak polecenie rozumie na trzy sposoby. A jak przyjdzie drugi Polak, to się okaże, że to polecenie można rozumieć na siedem sposobów.
                    • skumbrie Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 08:41
                      <Ej, właśnie DLATEGO mamy najbardziej skomplikowane przepisy podatkowe na świecie. Bo jak Polakowi powiesz „napisz wg wzoru”, to Polak polecenie rozumie na trzy sposoby. A jak przyjdzie drugi Polak, to się okaże, że to polecenie można rozumieć na siedem sposobów.

W tego rodzaju zadaniach należało dopełnić do dziesięci jeden składnik, a drugi rozbić odpowiednio. Uczeń wykazał się nie tylko znajomością dodawania, ale i prawem przemienności. Natomias nauczycielka poprawiając przykład na 4 + 4 +4, że nie ma pojęcia, co sprawdza.

Porównywanie tego z przepisami podatkowymi jest odrobinę chybione.
                    • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 09:50
                      Każde z podanych przeze mnie rozwiązań pasowało do podanego wzoru
                  • katriel Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 15:46
                    Tak na moje oko, to dziecko zinterpretowało polecenie jako:
                    4. Przepisz większą liczbę, dopełnij do 10 i dodaj to, co zostanie.

I to jest, moim zdaniem, fantastyczna interpretacja. Lepsza od (prawdopodobnie zamierzonej przez twórcę karty pracy) interpretacji oznaczonej w poście gr.uuu numerem 2:
                    Przepis pierwszą liczbę, dopełnij do 10 i dodaj to co zostanie
          • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:07
            Przede wszystkim to zadanie jest źle skonstruowane, bo jeden przykład to za mało, żeby pozwolić na stworzenie zasady ogólnej.
            • bajgla Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:25
              Owszem, tym niemniej sposób rozwiązania dziecka jest zgodny z tym wzorem.
            • biala_ladecka Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 09:52
              To jest zadanie z superkida.
              Nie wiem, czy tresci sa zatwierdzane przez metodyka, bo nie korzystam.
        • 7katipo Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:23
          Metodyka jest goovniana w nauczaniu początkowym.
        • biala_ladecka Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 08:45
          Niestety, to prawda. Nauczycielom 1-3 wydaje się, że na tym poziomie nauczania, nie można zrobić matematyce krzywdy i często nauczają intuicyjnie, bez refleksji nad celem zadania. Przeglądam regularnie podręczniki i często mam duże wątpliwości, czy dobrze rozumiem zadanie i czy potrafiłabym je trafnie przekazać.
          • bajgla Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 08:55
            No jak widać w przykładzie, niejednoznacznie sformułowane zadanie + nauczyciel bez intuicji matematycznej = fail
          • triss_merigold6 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 09:03
            Kłania się brak nadzoru metodycznego nad każdym elementem procesu edukacji, w tym nad podręcznikami. Nie wystarczy wrzucić czegoś do podstawy programowej i potem wymagać realizacji.
    • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:40
      Komu to dziecko tak mowi? mam nadzieje, ze powiedzialo wczesniej rodzicom i mieli mozliwosc zadzialas.
      Jak pozostale egzaminy? Tez na poziomie jw czy tylko ta nieszczesna matematyka?
      Mowa o wlasciwym egzaminie czy probnym?
      Jesli o wlasciwym to gdzie uczy sie obecnie to dziecko?
      • kurt.wallander Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:48
        princy-mincy napisała:

> Jak pozostale egzaminy? Tez na poziomie jw czy tylko ta nieszczesna matematyka?

Przeciez jest w poście startowym, że wyniki to 20 - 30 - 35. Nie wiadoma tylko jest kolejność, czy 20% to ta matematyka, czy polski, 35% to najprawdopodobniej angielski.

> Mowa o wlasciwym egzaminie czy probnym?

Jest w tytule - chodzi o próbny.

• bulzemba Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:53
        Matma 20. Pozostałe wyniki to ang i polski. Egzamin próbny. Dziecko obecnie w 8 klasie.

Czy oświeciło rodziców - nie wiem. Ja jestem zupełnie obca dla nich
        • princy-mincy Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 15:48
          A pytalas w jaka szkole celuje to dziecko?
    • e-ness Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 12:55
      U syna większość z matmy( tylko z niej był egzamin) nie przekroczyła 20% ( srednio12-16) i to się pochwale bo syn76%
      Mamuski w ciężkim szoku, zrobiły takia aferę ze mikołajkowe wyjście do kina odwołano.
      Oczekują pociągnięcia nauczycieli do konsekwencji, a jak matematycy napisali list na librusie, to wyszło, ze dzieci nawet kolejności działań nie znają i maja w nosie prace z arkuszami.
      • daniela34 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 13:00
        Kolejność działań to zdaje się materiał z klas I-III. Jak mają takie zaległości to potem jest już coraz trudniej. To nie jest przedmiot, którego da się nauczyć na pamięć, zaległości z matematyki to pomór i kaplica
        • hanusinamama Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 13:24
          Klasa 4. U mojej córki było tego całą jedną lekcje....Materiał i program ułożny jest tak, ze jak nie załapiesz tematu to dupa...lecimy dalej.
          Nie ma tez czasu na ćwiczenie. Jedna lekcja, kilka przykładów...kolejny temat
          • ania_z_zielonymii Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 14:22
            Ale potem ta kolejność działań jest powtarzana w 5tej i 6tej, tak jakby cyklicznie wracają z coraz większą szczegółowością do tych samych zagadnień. Przynajmniej taką metodykę ma matematyczka mojego syna.
            • marzeka11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 14:28
              A ja powiem tak- coraz bardziej na wyniki egzaminów (także próbnych) przekłada się nieczytanie. Po prostu nieczytanie.
              I widać to zarówno na wynikach z polskiego jak i matematyki. Nierozumienie często już na poziomie polecenia- ono sobie, a to, co pisze, uczeń/maturzysta sobie.
              Potem teksty publicystyczne, które dostają do czytania i na egzaminie 8-klasisty, i na maturze (gdzie tutaj muszą z nich zrobić notatkę syntetyzującą) - są ponad ich możliwości, bo nie rozumieją, co czytają.
              • skumbrie Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 14:37
                >A ja powiem tak- coraz bardziej na wyniki egzaminów (także próbnych) przekłada się nieczytanie. Po prostu nieczytanie.

To też.
              • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 18:53
                To sie nazywa analfabetyzm wtórny. Powszechne zjawisko wsrod doroslych i dzieci.
            • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 14:53
              ania_z_zielonymii napisał(a):
              > Ale potem ta kolejność działań jest powtarzana w 5tej i 6tej, tak jakby cyklicz
              > nie wracają z coraz większą szczegółowością do tych samych zagadnień.

No dokładnie.

Więc przestańcie zrzucać wine na wszystko i wszystkich (chociaż wcale nie twierdzę, że w szkole jest różowo) a zacznijcie od swojego dziubdziusia.
              Bo w szkole pracuję ponad 18 lat i mój wniosek, potwierdzany przez samych uczniów jest prosty - oni się po prostu NIE UCZĄ.
              W domu nie robią NIC.
              Nie uczą się, nie czytaja podręcznika, nie robią zadań domowych.
              Ich podręczniki w czerwcu wyglądają jak nowe.

Jak nie zrozumiał na lekcji to trzeba doczytać w podręczniku i porobić trochę zadań.
              Jak nadal nie łapie to na YT jest MNÓSTWO filmów na każdy temat, prawie z każdego przedmiotu gdzie tłumaczone są zagadnienia.

Mój prywatny, młodszy dziubdziuś jest dokładnie taki sam.
              Też się nie uczy, nigdy nie ma nic zadane (TA..... jasne), jest obrażony na cały świat jak mu każę przeczytać rozdział w podręczniku czy jak mu zadam dodatkowe zadanie do zrobienia z przedmiotow które sama uczę.
              Tyle, że ja mojego pilnuję i sprawdzam co umie.
              Nie wymagam od niego 5 ani 6 chociaż jak go dopilnuję to ze wszystkiego poza językami (polski, angielski, niemiecki) 5 ma.
              Z egzaminu próbnego z matmy zdobył 76%.
              Dla mnie ok.
              • hanusinamama Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:00
                Nie zrzucam winy na dzióbdziusia. Mój dzióbdziuś jako jeden z 2 uczniów w klasie ma 5. I matematykę umie bardzo dobrze...bo sama o to zadbałam.
                4 klasista ma się sam matematyki douczyć? I co jeszcze?
                Po cholerę szkoła skoro dzieci mają się same douczyć i nauczyć?
                W sumie przestaję się dziwić, że ludzie przepisują dzieci na ED...jak sami i tak muszą nauczyć dziecko.
                • mysiaapysia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:24
                  Potwierdzam - jako matka dziecka, które od 5. klasy już czwarty rok uczy się w ramach ED. I teraz najlepsze - nie mam wykształcenia pedagogicznego ani matematycznego, dziecko tylko przez 1 rok chodziło (a właściwie uczestniczyło zdalnie online) w kółku matematycznym 1 godzina tygodniowo i już w 7. klasie miało tytuł laureata z matematyki. Dzięki ED miało dużo czasu na robienie mnóstwa zadań do tematów, do których ja robiłam wprowadzenie. I przed kolejnymi etapami konkursu kuratoryjnego dziecko mogło się skupić tylko na tym przedmiocie, bez zawracania głowy innymi przedmiotami (które potem nadrobiło po finale konkursu).
                • berdebul Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 14:29
                  Wrzuć dziecko w ED, albo do prywatnej placówki. Nie warto się szarpac, jeżeli intelektualnie i finansowo stać Cię na inne opcje, niż państwowa podstawówka.
              • marzeka11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 16:40
                "Bo w szkole pracuję ponad 18 lat i mój wniosek, potwierdzany przez samych uczniów jest prosty - oni się po prostu NIE UCZĄ.
                W domu nie robią NIC.
                Nie uczą się, nie czytaja podręcznika, nie robią zadań domowych.
                Ich podręczniki w czerwcu wyglądają jak nowe."

Pozwolisz, że się podpiszą, pod resztą także, ale ten fragment przede wszystkim.
                Nieuczenie i nieczytanie działają zabójczo na wielu uczniów.
              • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 18:56
                Święta prawda. Dzieciaki sie nie ucza wcale a rodzice kity wciskają że przepracowani. Może 10% tak. Reszta nie.
              • e-ness Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 19:55
                Prawda najprawdziwsza. Dzieciaki nic nie robią, a w przypadku kolegów i koleżanek syna dodatkowo rodzice traktują swoje dzieci jak małe bąbelki.
                Pisałam już tu kiedyś, ze w 7 klasie były oczekiwania rodzicielek, aby nauczyciel wpisywał do librusa albo ma tablicy co jest zadane. To matki ogarniają lekcje, sprawdziany- dzieciom nie zależy.

Akcja rozwija się dynamicznie, zahaczyło już o dyrekcje, matematyczki „tłumacza” się w librusie. Tak samo polonistka, bo wypracowanie poszło fatalnie.

Wszyscy są winny tylko nie dziubdzius.

Dzieci robią wielkie oczy co się odiwanilo za ich plecami, bo mamuski nawet nie raczą z nimi rozmawiać i dociec u źródła, gdzie leży problem, tylko od razu szukają winnych w nauczaniu.

Mam swiadomosc, ze zdalne, przeładowana podstawa, braki kadrowe doprowadziły do tego stanu,
                Ale dopiero teraz to sobie uświadomiły?
                Dla mnie to jakiś kosmos
                • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 20:13
                  To jest upupianie dzieciakow i zdejmowanie z nich odpowiedzialności za swoja naukę.
                  • e-ness Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 20:37
                    Dokładnie. Jak stanowczo skrytykowałam ten pomysł, to myślałam ze mnie żywcem zeżrą.
                  • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:06
                    fogito napisała:
                    > To jest upupianie dzieciakow i zdejmowanie z nich odpowiedzialności za swoja na
                    > ukę.

Taki mały HIT sprzed miesiąca.

Rodzice uczniów klasy MATURALNEJ (MATURALNEJ!!!) mieli pretensje do wychowawczyni, że nie zrobiła z niuniusiami listy nauczycieli, którzy uczyli ich w ciągu tych 3 lat żeby wypisać zaproszenia na studniówkę.
                    🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
                    Wychowawczyni wybałuszyła oczy bo nikt z bombelków nie wspomniał, że mają z tym problem.
                    A ja zaliczyłam opad szczęki do samej podłogi bo nie wpadłabym na to, że ok 25 sztuk ludzi w wieku 18-19 lat nie jest w stanie usiąść i wspólnie wypisać nazwiska tych ok 10 nauczycieli.
                    🤯🤯🤯🤯
              • memphis90 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:05
                >oni się po prostu NIE UCZĄ.
                >W domu nie robią NIC.
                No zesz kurrr..a, jakie „nie robią nic”, jak w kółko siedzą nad przygotowaniami do sprawdzianów, kartkówek, projektami, zadaniami, arkuszami uncertain Cały tydzień dzień w dzień do wieczora cos do zrobienia i nawet weekendu nie ma normalnie wolnego.
                • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:20
                  memphis90 napisała:
                  > No zesz kurrr..a, jakie „nie robią nic”, jak w kółko siedzą nad przygotowaniami
                  > do sprawdzianów, kartkówek, projektami, zadaniami, arkuszami uncertain Cały tydzień d
                  > zień w dzień do wieczora cos do zrobienia i nawet weekendu nie ma normalnie wol
                  > nego.

Nadal nie wiem do czego chcesz mnie przekonać??
                  Dziecko anonimowego nicka na forum nie jest dla mnie żadnym przykładem.
                  Przykładem jest ok 350 uczniów których w aktualnym roku szkolnym uczę oraz moje prywatne dzieci oraz ich koledzy i koleżanku.

No i..... kto się uczy ten się uczy i oceny chyba ma przyzwoite. Tyle, że nie o takich uczniach mowa w tym wątku.
                • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:40
                  Ale to z 10%. Wiekszosc moich uczniów nie odrabia prac domowych, bo jak przyznaja nie cgce jm sie.
                • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 11:03
                  Jedni siedzą, inni nie i jeszcze jakość tego siedzenia. Mam dejavu patrząc jak uczy się mój syn, miał ostatnio sprawdzian z historii, jakąś godzinę dyskutował z nami, że tego, tamtego i jeszcze tamtego nie musi się uczyć, a tak w ogóle to niczego, bo przecież wszystko potrafi, odpytany wcale wszystkiego nie potrafił, sama nauka zamiast pół godziny, zajęła mu ze dwie, bo większość czasu spędził na zabawie z psem, szukaniu czegoś do picia, jedzenia i patrzeniu w okno i tym sposobem całe popołudnie zmarnował „na naukę”. U mnie wyglądało to podobnie i podejrzewam, że takich uczniów jest wielu. Z tej samej historii w godzinę rozwiązał 20 stron ćwiczeń, jak mu się w nocy przypomniało, że nauczyciel ma sprawdzać, normalnie nad każdą stroną by siedział w nieskończoność.
              • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:17

> Bo w szkole pracuję ponad 18 lat i mój wniosek, potwierdzany przez sam
                > ych uczniów jest prosty - oni się po prostu NIE UCZĄ.
                > W domu nie robią NIC.
                > Nie uczą się, nie czytaja podręcznika, nie robią zadań domowych.
                > Ich podręczniki w czerwcu wyglądają jak nowe.
                >

A potem w tym samym czerwcu wysyp czerwonych paskow które tak kompletnie za nic dostają...
                • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:23
                  slonko1335 napisała:
                  > A potem w tym samym czerwcu wysyp czerwonych paskow które tak kompletnie za ni
                  > c dostają...

Nie wiem o czym ty do mnie piszesz..
                  🤷‍♀️🤷‍♀️
                  • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:41
                    O podstawówce wczesnej pisze pewnie. I fakt wieku nauczycieki stawia w SP oceny za nic.
                    • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:44
                      Wczesnej? 8 klasa to wczesna podstawówka? We wczesnej podstawówce pasków nie ma...
                  • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:43
                    O tych wszystkich dzieciach które kompletnie nic nie robią mimo że nauczyciel się tak bardzo stara, ciekawe za co te nicnietobiace dzieci dostają wyróżnienia...
                    • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 21:52
                      Ale to jest w starszych klasach juz nikly procent. Ale fakt niektórzy nauczyciele stawiają 5 za nic aby dzieciaki mialy lepsze swiadectwa.
                      • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 22:08
                        Nikly....U mojej córki 18 osób miało pasek na koniec podstawówki ....80% nieuki i leserzy sami...
                        • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 05:57
                          A jak tylu to oczywiste ze naciągane.
                          • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 06:18
                            Biorąc pod uwagę wyniki z egzaminów i sukcesy chyba jednak niekoniecznie ale niestety część tych sukcesów nie była wypracowana w szkole.
                            • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 06:48
                              Ale dlaczego niestety?
                              • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 07:05
                                Dlaczego niestety? Bo musiał to robić rodzic lub płacić komuś żeby to zrobił za niego a chyba nie tak to powinno wyglądać...
                                • kub-ma Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:13
                                  slonko1335 napisała:

> Dlaczego niestety? Bo musiał to robić rodzic lub płacić komuś żeby to zrobił za
                                  > niego a chyba nie tak to powinno wyglądać...

Nie powinno.
                                  Ja boleję nad sytuacjami, które mam wrażenie, że się rozwijają. Uczeń uczestniczy w lekcji w stopniu niewielkim: rozmawia, wygłupia się, robi wiele rzeczy, ale żadna nie związana z nauką. Mi ciężko przywołać jego uwagę, zaangażowanie. Choć dwoję się i troję, coś uzyskam tylko w pracy jeden na jeden. W efekcie oceny słabiutkie, choć potencjał jest niemały. Rodzice postanawiają wysłać na korepetycje (niejednokrotnie nawet nie rozmawiając ze mną jak wygląda lekcja). Gdy dziecko ma korepetycje, zaczynają pojawiać się efekty chociaż uczeń jeszcze bardziej w lekcjach nie uczestniczy, bo już całkiem nie czuje potrzeby. I na koniec wniosek: pani od matematyki jest fatalna, nic nie nauczyła smile
                                • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 16:39
                                  No nie. Ale jak zmusić ucznia do nauki w klasie 🤔
                    • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 22:42
                      slonko1335 napisała:
                      > O tych wszystkich dzieciach które kompletnie nic nie robią mimo że nauczyciel s
                      > ię tak bardzo stara, ciekawe za co te nicnietobiace dzieci dostają wyróżnienia.

Naprawdę to jest NIESAMOWITE jak wy wszystko wiecie - ile jest pasków na koniec roku, ile się uczą cudze dzieci i ile jest jedynek z kartkówek.

Moje prywatne dzieci nie mają bladego pojęcia kto u nich w klasie miał świadectwo z paskiem.
                      Nigdy ich to specjalnie nie interesowało a w ich klasach nie było nigdy żadnej presji ocen.
                      Poza tym nauczyciele ani w podstawówce ani w LO do którego chodzi córka nigdy na głos nie podają ocen ze sprawdzianów czy kartkówek. . Ja zresztą też tego nie robię.

Więc zaskakuje mnie wasza wiedza i niestety nie umiem się odnieść do zarzutu.
                      Ale jak widać i tak źle i tak niedobrze.
                      Wystawią złe oceny - szum i pretensje.
                      Wystawią dobre - też są zastrzeżenia.
                      🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

• little_fish Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 28.11.22, 23:13
                        Trudno jest nie wiedzieć kto miał świadectwo z paskiem, skoro w większości szkół wręczanie takich świadectw jest uroczyste , na ogólnej akademii, z wręczeniem nagród
                        • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:05
                          little_fish napisała:
                          > Trudno jest nie wiedzieć kto miał świadectwo z paskiem, skoro w większości szkó
                          > ł wręczanie takich świadectw jest uroczyste , na ogólnej akademii, z wręczeniem
                          > nagród .

Po pierwsze w czasie pandemii przez 2 lata odbieranie świadectw odbywało sie prawie, że w "piwnicach" (różne klasy przychodziły na różne godziny, wchodziły różnymi drzwiami, stali w odległości od siebie, podchodzili odebrać świadectwo i podpisać odbiór i wychodzili.) więc o jakich uroczystych zakończeniach roku ostatnimi czasy ty piszesz?

Po drugie dawniej te akademie odbywały się na dworze gdy było gorąco lub ich nie było gdy padał deszcz bo nie znam szkoły gdzie wszyscy uczniowie zmieściliby się na jednej auli czy sali.
                          Trwały całą wieczność a już po 10 minutach większość była znudzona i jedyne o czym myślała to żeby wreszcie wejść do szkoły, odebrać świadectwo i zmykać do domu.
                          Jeśli ktoś przychodzi po to żeby z zapartym tchem śledzić i liczyć ile osób dostało czerwony pasek to ...... gratuluje rozrywki.

A po trzecie jest całkiem sporo dzieci i rodziców , którzy oceny i paski innych mają głęboko ....... w nosie.
                          Możliwe, że tylko w szkoŁACH moich dzieci nie ma maniery wypytywania innych co dostali z kartkówki czy jaką mają średnią na koniec.
                          I w sumie bardzo mnie to cieszy bo takie "co dostałeś?, co dostałeś" uważam za żałosne.

Zapewne też dla niektórych będzie szokujące, że mój syn nie ma bladego pojęcia kto ile punktów zdobył na egzaminach próbnych.
                          Wie jakie były wyniki minimalne a jakie maksymalne bo to podała nauczycielka i ta wiedza było mu potrzebna żeby zorientować się jak wypada na tle klasy.
                          Widza ile punktów zdobyła Marysia, Patryk czy Łukasz nie wiem do czego byłaby mu potrzebna.

• geoardzica_z_mlodymi Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:20
                            Moje dziecko też nie ma pojęcia jakie oceny mają koledzy. No, poza sytuacjami odpytywania przy tablicy np. z fizyki, gdy ktoś dostaje palę. Nie wie, ile pasków, stypendiów. Gdy jest koniec roku świadectwa, także z wyróżnieniem, normalnie dostają w klasie, poza tym pierdyliard dyplomów - w konkursie na zakładkę, piosenkę angielską, dekoracje drzwi klasy itp., tak ze każdy z czymś wychodzi i wagi do tego nie przywiązują.
                            • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:28
                              a u mojego świadectwa z wyróżnieniem i nagrodę wręcza na apelu dyrektor, reszta dostaje je w klasie po apelu
                          • little_fish Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:44
                            Różne klasy na różne godziny owszem, ale w podstawówce cała klasa była na jedną godzinę i nadal wyczytywano tych że świadectwem z paskiem z tego co mi wiadomo. A w zeszłym roku to już normalna akademia była.
                        • kornelia_sowa1 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 00:29
                          I serio mamusie 7 klasistow cwałują w te pędy na akademię?
                          Z lektury ematki wynika, że nie bo to obciach i robią tak tylko matki maminsynkow I niemot
                          • little_fish Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 06:31
                            Ja akurat byłam, bo dziecko występowało na części artystycznej i chciało się pochwalić. Ale na oficjalną nie zdążyłam.
                          • geoardzica_z_mlodymi Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 06:40
                            W 7 klasie to pewnie nieliczni, w 8 często są pompatyczne uroczystości.
                            U nas np. jedna szkoła robi zakończenie na scenie teatralnej domu kultury (przed pandemią) i wtedy faktycznie wzywa po dyplomy, nagrody. Można sobie luknąć, ze w jednej klasie - dwoje wyróżnionych uczniów, a w innej 99%.
                            Ale inna szkoła, już nie ma takich uroczystości.
                            • little_fish Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 13:50
                              Właśnie tak wygląda u dziecka w szkole. 7 klasa występem żegnała 8 😁
                              No i z tymi paskami to też właśnie tak - nie chodzi o dokładną liczbę i o to czy kowalskie i Nowak mieli paski, ale widać że klasy idzie po świadectwo kilkoro albo kilkanaście (lub więcej) dzieci.
                      • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 06:03
                        Ps. Pamiętam ucznia, który mial swiadectwo z paskiem a na nim 2 z angielskiego. Olewal szkole ale mial mamusie krzykaczke. Chciala na mnie wymusic 3. Zaproponowałam test z całego semestru na prosbe dyrektora. Na test nie przyszedł. Dostal 2 na koniec roku a z egzaminu 18%. Rzadko byl na lekcjach i pomimo zdolności napisal gorzej niz najslabsi uczniowie. A dlaczego mial 5 z pozostałych przedmiotów to chyba sie domyślacie. Nauczyciele bali sie tej matki jak ognia i stawiali 5 dla swietego spokoju.
                        • arwena_11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 14:18
                          No popatrz, a moje dziecko w LO miało chyba 3 z angielskiego ( do klasy maturalnej ).
                          W klasie maturalnej przyniósł wyniki IELTS - jeśli dobrze pamiętam 8,5 na 9 możliwych punktów. Pani nie miała wyjścia postawiła mu 5 i nawet napisała mu bardzo dobre referencje na studia - bo ogólnie to go lubiła. Jak mi powiedziała na jedynym naszym spotkaniu w ciągu 3 lat ( w drugim semestrze klasy 3 ) - jest to jeden z dwóch uczniów mówiących płynnie po angielsku. A dlaczego - bo nie odrabiał prac domowych, nie miał zeszytu - i łapał za to 1.
                          Matura rozszerzona zdana na prawie 100%, obecnie ma ukończony licencjat z prawa w Anglii z najwyższą możliwą oceną, studiuje na studiach magisterskich prawo i niedawno dostał się na staż do chyba największej angielskiej firmy prawniczej. Więc jednak ten angielski zna big_grin, a ocena nie zawsze odzwierciedla wiedzę.
                          • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 14:40
                            Ale ja to ma zwiazek? Jak uczeń pisze egzamin na 18% a sprawdziany na 2 to nie ma rozbieznosci miedzy oceną na swiadectwie a wynikiem egzaminu.
                            Poza tym boże chroń od leniwych i nieogarnietych prawników. Znam kilku takich kolegow męża. Sekretarki za nich robotę odwalaja. Czyli pracę domowa.
                            • geoardzica_z_mlodymi Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 15:05
                              Te rozbieżności w ocenianiu są dziwne.
                              Chłopak w LO z angielskiego miał 2/3 na świadectwie - matura - podstawa prawie 100%, rozszerzenie ponad 90. Swobodnie rozmawia na konferencjach ze swojej dziedziny po angielsku, magisterkę będzie robił też w tym języku.
                              Podobnie z matmą w LO 2/3 a na studiach matematykę zalicza z lekkością, nie mówiąc o matematyce na maturze na 100%.
                              • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 15:10
                                To chyba typowe dla niektórych liceow. Udowadnianie uczniowi, ze nic nie umie .
                            • arwena_11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 15:13
                              Sekretarka odwala pracę za prawnika? To ta sekretarka prawo skończyła?
                              • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 16:19
                                Tak, bo te sekretarki.to studentki ostatniego roku prawa. Odwalaja czarna robotę za zdolnych acz leniwych panów prawników.
                                • mysiaapysia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 16:43
                                  No właśnie. Wiele lat temu na aplikacji sądowej aplikanci pisali uzasadnienia wyroków za sędziów. Tym bardziej nie ma nic dziwnego w tym, że jeszcze nieprawnik zatrudniony na formalnie niskim stanowisku w kancelarii odwala robotę za pana mecenasa.
                                  • arwena_11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 17:05
                                    No pisali. Pamiętam jak mój mąż rzeźbił - bo nie zgadzał się z wyrokiem.
                                • arwena_11 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 17:04
                                  Kancelarie, które ja znam - nie zatrudniają na stanowisku sekretarki studentek. Że student 5 roku lub aplikant pod kierunkiem radcy/adwokata coś zrobi - to zgadzam się. Ale nie sekretarka.
                          • gr.ruuu Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 14:46
                            Wstawianie 1 za brak pracy domowej jest niezgodne z przepisami
                            • fogito Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 01.12.22, 14:56
                              Tak wiem. Wystawiam za brak wiedzy.
                      • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 06:16
                        Musiałabym być ślepa i glucha żeby będąc na uroczystym zakończeniu szkoly nie widzieć ile dzieci odbiera wyróżnienia....
                        • geoardzica_z_mlodymi Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 06:29
                          To robią u Was uroczyste zakończenia? Ostatnie takie widziałam w 2019 i faktycznie zakończenie gimnazjum było z pompą. A tak to dzieci same chodzą od 4 klasy i nie mają pojęcia kto nagrodzony, kto nie.
                          • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 06:35
                            Oczywiście że robią uroczyste zakończenie podstawówki. Na serio gdzieś tego nie robią?
                            • mia_mia Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:38
                              U nas wyczytywane są chyba po 3 najlepsze średnie, laureaci i finaliści, ile w której klasie było osób z czerwonym paskiem i kto to był nie wiadomo.
                          • azaborowska Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 30.11.22, 00:03
                            ale numer! nic nie wiedzą, nic nie slyszą, nic nie widzą smile a moje wiedzą kto jest dobry z czego, kto dostał dobrą ocene z klasówki, a także szok, wiedzą kto dostał świadectwo z wyróznieniem, wystarczy im , serio, to ze sa na odbieraniu świadectw . Czujne bestie tongue_out
                        • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:08
                          slonko1335 napisała:
                          > Musiałabym być ślepa i glucha żeby będąc na uroczystym zakończeniu szkoly nie w
                          > idzieć ile dzieci odbiera wyróżnienia....

No tak ..... to wiele tłumaczy.
                          Ja na zakończenia roku moich dzieci chodziłam w 1,2 i 3 klasie.
                          Później zdecydowana większość dzieci chodziła sama.
                          No ale rozumiem , że niektórzy muszą iść z 6 czy 7 klasistą żeby ...... policzyć świadectwa z paskiem w klasie.

smile smile smile
                          • slonko1335 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 10:18
                            no widzisz ja byłam po 1 ...i 8 ...wiec wygrałam jak już sie chcesz tak licytować. Mowa w tym wątku jest o 8 klasie i tak byłam na zakończeniu skzoły podstawowej mojego dziecka, nawet imienne zaproszenie dostałam na tę uroczystość.
                            • ewcia.1980 Re: Próbny egzamin 8kl. Marne wyniki 29.11.22, 11:39
                              slonko1335 napisała:
                              > no widzisz ja byłam po 1 ...i 8 ...wiec wygrałam jak już sie chcesz tak licyt
                              > ować. Mowa w tym wątku jest o 8 klasie i tak byłam na zakończeniu skzoły podsta
                              > wowej mojego dziecka, nawet imienne zaproszenie dostałam na tę uroczystość.

No nie zmienia to faktu, że na tej uroczystej imprezie swojego dziecka z zapartym tchem liczyłaś ile osób dostało pasek.
                              W tym momencie to już nawet nie byłabym zdziwiona gdybyś pamiętała.

No cóż ..... przyjmuję do wiadomości, że ludziom różne rzeczy są potrzebne do życia.