Dodaj do ulubionych

Zachowanie fair w takiej sytuacji

28.11.22, 12:32
Dość regularnie piszecie o różnych sprawach zawodowych, okołopracowych i w ogóle związanych z tą sferą życia. Chciałam i ja się poradzić w sprawie, która stosunkowo często się pojawia. Wiadomo jednak, że każdy przypadek jest inny. Za 2 dni kończę pracę w obecnym miejscu. Miesiąc wcześniej szukałam już innej pracy. Brałam udział w kilku rekrutacjach, chodziłam na rozmowy (albo odbywałam je zdalnie), wszystko jak należy. I mam odpowiedź od jednej firmy, że są gotowi zatrudnić mnie od 5 grudnia. Jest to praca mojego drugiego wyboru. Dopiero 12 grudnia natomiast dostanę odpowiedź z miejsca pierwszego wyboru czy oni mnie zatrudnią (w takim wypadku od 19 grudnia - przed samymi świętami, wcześniej badania itp.). I tutaj pojawia się problem, bo oczywiście nie chcę zostać z niczym.

No i grecka tragedia. Jeśli zachowam się przyzwoicie i powiem firmie B (gorszej), że dziękuję, ale nie, wówczas ryzykuję, że firma A (lepsza) mnie nie zatrudni i będę bez pracy. Dodam od razu, że odłożenie decyzji o tydzień w firmie B nie wchodzi w grę, pytałam o to, nie ma takiej możliwości, zależy im jak najszybciej, żeby kogoś zatrudnić na to stanowisko. Jeśli zachowam się nieetycznie, ale dbając o swój własny interes, to przyjmę ofertę firmy B, a gdy dostanę propozycję od firmy A i podpiszę z nimi umowę, to po prostu tego samego dnia wypowiedzenie i cześć (umowa zlecenie, więc bez problemu, a w firmie A - umowa o pracę od początku, co jest jednym, ale nie jedynym, z powodów, dla których oferta ta jest o wiele lepsza).

Innymi słowy, mogę zachować się uczciwie i ryzykować swoimi zasobami, a mogę zachować się egoistycznie i ryzykować zasobami firmy B (stratą czasu, dezorganizacją itp.). Nie znoszę takich sytuacji, bo naprawdę staram się być uczciwa, ale nie jestem bohaterką i w obliczu kryzysu, recesji oraz niepewności jutra skłaniam się mocno jednak ku opcji "nieuczciwej". Jak Wy to widzicie? Nie oczekuję głaskania i usprawiedliwiania, tylko szczerości, nawet brutalnej, łącznie z chamską krytyką, bo bardzo lubię mieć pełen obraz sytuacji.
Obserwuj wątek
    • alpepe Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 12:37
      Rozchorowałabym się na niby i przeciągnęła to zatrudnienie na umowę w firmie B o tyle, ile wymaga nabycie pewności, że A wypali. W końcu L4 jako osoba niepracująca nie potrzebujesz.
    • runny.babbit Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 12:37
      Jakby firmie B tak zależało żeby zatrzymać pracownika, to by dali umowę o pracę. Nie miej oporów, rób dobrze sobie.
      • jieva1 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 16:53
        Popieram, jak dają umowę zlecenie, to ich ryzyko.
    • hrabina_niczyja Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 13:45
      Podpisuj z tymi co chcą. Potem się będziesz martwiła. B daje zlecenie, więc chyba im aż tak na pracowniku nie zależy.
    • mava1 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 13:54
      bądź egoistką. Nad toba nikt nie bedzie sie użalał, w razie co, zapewniam.
      Zawsze mozesz powiedzieć w firmie B, ze jednak ci nie odpowiada i inaczej sobie to wyobrażałaś - jesli firma A cię zatrudni.
    • mikams75 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 14:19
      Podpisac z B a pozniej zobaczysz. Firma B moglaby tez zaproponowac lepsza umowe lub zgodzic sie na przesuniecie decyzji o tydzien. Ale wola inaczej, wiec ty mysl o sobie.
    • arthwen Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 14:29
      Nie miałabym specjalnych skrupułów. Skoro firma zatrudnia na umowę zlecenie, zamiast UP, to chyba ma świadomość, że to działa w dwie strony i pracownik też może w każdej chwili tę umowę zerwać?
    • eriu Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 14:30
      A pytałaś w firmie A czy jest szansa że dadzą Ci wcześniej odpowiedź? Bo 12 grudnia to praktycznie połowa grudnia. W połowie grudnia to ludzie idą na urlopy świąteczne i pracy realnie wtedy nie ma. Tak samo zaczynanie pracy 19 grudnia - zacząć możesz oficjalnie ale kto będzie wdrażał i czy będzie mydlenie o pracy.
      • z_lasu Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 14:59
        > W połowie grudnia to ludzie idą na urlopy świąteczne i pracy realnie wtedy nie ma.

Przed świętami pracy nie ma??? No, chyba, że wiesz jaka to branża i że w tej akurat nie ma. Przed świętami masa branż (nie tylko handel) ma taki zapieprz, że każda para rąk jest istotna.
        • jednoraz0w0 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 16:10
          Ta, i dlatego akurat wtedy biorą sobie jeszcze na pokład kogoś nowego, komu przez pierwsze dni i tak trzeba będzie pokazywać co i jak, więc raczej załodze w tych dniach dołoży roboty a nie odciąży.
          • z_lasu Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 17:07
            Zależy jaka to praca. Abstrahując od autorki: z kasy w jednym markecie na kasę w innym to ile trzeba czasu, żeby się przesiąść? Do rozładunku towaru jak długo trzeba przyuczać? Jeśli ktoś nie zmienia zawodu i nie mówimy o pracach wysokospecjalistycznych to można nowego pracownika wrzucić prawie z marszu.
            • jednoraz0w0 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 29.11.22, 02:01
              Nie wiem bo nigdy tak nie pracowałam, ale myślę ze po pierwsze jednak trzeba dać pracownikowi szanse na zorientowanie się co gdzie jest i gdzie ma być, tak, żeby przed samymi świetami juz śmigał a nie zaczynał się wdrażać i nie musiał innych pytać co gdzie i jak, no i to chyba nie tego typu praca, bo do takiej to chyba nie dają od ręki umowy o pracę? No i czy tego typu praca byłaby praca pierwszego wyboru?
    • szmytka1 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 16:30
      Lepszy Wróbel w garści niż kanarek na dachu. Tak.to.lecialo? Bierz te.pewną robotę, jak cie zechcą tam, gdzie wolisz, to zrobisz jak.mowisz. jakby im Tak zależało, dicienialiny i w ogóle nie chcieli ryzykować dezorganizacji to daliby coś.lepszego niż umowę śmieciową.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 16:32
      Jeśli firma B zatrudnia "na stanowisko", (czyli pracę w firmie) i daje umowę zlecenia, to znaczy, że to dziadowa i oszukująca firma. Idź do pracy, pewnie przez ten tydzień do 12 grudnia, to możesz jeszcze w ogóle żadnej umowy u nich nie dostać. Nie masz się co nimi przejmować. Jak cię ta druga firma zatrudni, to tym powiesz, że znalazłaś pracę na umowę o pracę w związku z czy rezygnujesz z pracy na zlecenie u nich. Tylko jeśli dostaniesz umowę do podpisania, to ja dokładnie przeczytaj, żeby się potem nie okazało, że firma będzie chciała jakieś odszkodowanie od ciebie za zerwanie umowy.
    • pitupitt Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 16:56
      Serio martwisz się "zasobami" jakiejś tam firemki? Uświadom sobie, że druga strona na pewno nie patrzyłaby, żeby komuś zrobić dobrze komuś.
    • mgla_jedwabna Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 17:52
      Jeśli firma B nie może czekać, to powiedz firmie A, że albo się na ciebie decydują teraz, albo podpisujesz z B. I zobacz, co zrobią.
    • martini-n Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 18:09
      Jeśli firma B nie może poczekać tydzień na pracownika, to pracownik może po tygodniu zmienić zdanie.
    • daszka_staszka Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 20:33
      Kiedyś miałam takie rozkminy jak ty. Potem kilka razy się przekonałam jak uczciwe są takie firmy... Teraz dbam o własną du.de bo jest moja
    • marion.marion Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 20:38
      W tej sytuacji myśl przede wszystkim o tym, by tobie było dobrze.
    • trampki_w_kwiatki Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 22:58
      Ty się cudzą firmą martwisz? Która oferuje ci jedynie zlecenie? Daj spokój.
    • woman_in_love Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 23:04
      Praca na zlecenie to nie praca.
    • cosmetic.wipes Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 28.11.22, 23:07
      Umowa zlecenie i ty masz jakieś skrupuły?
    • zerlinda Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 29.11.22, 06:36
      Idę do pracy w B. Gdy dostaje ofertę z firmy A żegnam B. Gdyby naprawdę im zależało to byś dostała umowę o pracę a nie zlecenie. Dbaj o swoje interesy.
    • chicarica Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 29.11.22, 06:55
      Myślę, że gdyby firmie B tak bardzo zależało na Tobie jako pracownicy i gdyby chciała być 100% w porządku, to dałaby umowę o pracę (na okres próbny). Skoro daje umowę zlecenie, to sama wystawia się na ryzyko, że możesz po paru czy parunastu dniach podziękować. Zakładam, że sprawny umysłowo zarząd bierze pod uwagę takie ryzyko decydując jaki rodzaj umowy proponować nowo zatrudnianym osobom. Ewentualne straty czasu, dezorganizację mają wliczoną w koszty. No chyba, że nie jest sprawny umysłowo a cała firma to januszex zarządzany metodą gaszenia pożarów, ale wtedy to już w ogóle nie warto się przejmować.

Zapewniam Cię, że firma doskonale dba o swoje interesy i na pewno nie zatrudniałaby Cię dla idei, oraz zwolni Cię natychmiast gdy przestaniesz być potrzebna i/lub zaczniesz za dużo kosztować, więc myślę że nie ma się co przejmować i trzeba myśleć o Twoich interesach. Podobnie jak firma myśli o swoich. Okres próbny po to jest, zawsze możesz powiedzieć że spróbowałaś i jednak zatrudnienie Ci nie odpowiada, umowa zlecenie to nie cyrograf którego nie można rozwiązać. Nie widzę też w tym nieuczciwości, uczciwość wymagałaby żeby w pracy podpisywać umowy o PRACĘ a nie jakieś protezy typu zlecenie.
    • polskasza Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 03.12.22, 11:46
      Dzięki wszystkim za odpowiedzi: podpisałam umowę zlecenie z firmą B, czekam na decyzję A i w momencie podpisania tam umowy o prace, rezygnuję z B. Liczę się nawet z tym, że mi nie zapłacą za ten krótki okres, spoko, przeżyję. Raz jeszcze dziękuję.
      • zerlinda Re: Zachowanie fair w takiej sytuacji 03.12.22, 13:11
        No chyba żartujesz? Za przepracowany czas należy Ci się zapłata. Nawet nie myśl inaczej

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka