Dodaj do ulubionych

Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa

29.11.22, 14:15
Pierwszy raz pisze na forum, wcześniej tylko czytałam.

Mam córkę - 11 lat i drugą dorosłą.
Z mężem relacje dla osób postronnych poprawne. Naprawdę jest dramat. Od kilku lat myślę o rozwodzie. Już się nie kochamy. On o rozwodzie nie chce słyszeć, bo jest mu wygodnie. Głównym jego problemem będzie brak własnego mieszkania (obecne jest wyłącznie moje) i alimenty.

Wczoraj córka wróciła od koleżanki i straszeni płakała. Nie chciała rozmawiać. Wieczorem jednak się zdecydowała. Płakała, bo my (czyli rodzice) się nie kochamy. Powiedziała, że to widać, że wie, że nie lubię taty, bo to widać. I boi się, że wyrzucę tatę z domu.
Powiedziała, że u koleżanek rodzice się przytulają, uśmiechają się do siebie, a my nie.
Było późno więc obiecałam, że dzisiaj z nią porozmawiam.
Co mam jej powiedzieć? Co zrobić?
Mąż nie będzie współpracował. Przed pandemią poruszyłam temat rozwodu - córka weszła do pokoju, przytulił ją i łamiącym głosem powiedział, że mama chce go wyrzucić z domu. Córka straszenie się rozpłakała. Obiecałam małej, że nie zrobię tego.
Męża toleruję, nie kłócimy się, rozmawiały tylko służbowo. Jest to okropnie ciężkie. Jestem nieszczęśliwa, samotna, on zadowolony.
Co robić, dziewczyny? Najważniejsze jest dla mnie dobro córki. Czuję, że tak dłużej się nie da.
Poczytam Was jutro.
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:21
      Pan to odpad atomowy, bo emocjonalnie angażuje dzieci do spraw, które dotyczą dorosłych. Idź do prawnika, zbadaj opcje. Zastanów się jak realnie się go pozbyć z domu. Chyba, ze masz ochotę walczyć o pana, to terapia.
      • zlazonaimatka Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:34
        Nie ma już o co walczyć.
        Przed rozwodem wstrzymuje mnie to, że do końca rozwodu on może mieszkać z nami. I będzie mieszkał, grając na emocjach córki, bo wie, że jedynie tym może u mnie ugrać wiele. Dobrowolnie się nigdy nie wyprowadzi.
        • purchawka2020 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:38
          Dupek bez honoru.
        • thea19 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:00
          ooo, to dokladnie jak mój, tylko on złozył pozew, którym rzucił mi w twarz a potem poinformował mnie, że jego kosz na pranie jest pełny. Przyznam, że jego tupet mnie przerasta.
          • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 16:08
            I co zrobiłaś z tą informacją? O praniu, nie rozwodzie.
            • thea19 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:27
              nie ruszyłam, stoi dalej. No błagam, chyba nie sądzisz, że będę mu pranie robić. Prędzej to wywalę do kontenera na śmieci.
              • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:30
                No ja mam nadzieję! big_grin
              • primula.alpicola Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:33
                Nie zaczęło śmierdzieć?
                Idź za przykładem Dody i wywal przez balkonwink
                • thea19 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:37
                  mieszkam w domu to bym sobie na podjazd wywaliła
          • mebloscianka_dziadka_franka Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:14
            Whaaat? Nie no nie wierzę... Co za dzban!
        • berdebul Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:41
          Nie daj mu nic ugrać i tak jej będzie robił budyń z mózgu, co zaoszczędzisz na pajacu, to Twoje.
    • alpepe Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:22
      Nic, rozwieść się. Dziecko to dziecko, ono ma swoje emocje, ale nie chcesz, by kiedyś córka miała podobny związek, jak ty z mężem, prawda?
    • szare_kolory Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:34
      A jakby tak nazwać sprawy po imieniu i powiedzieć, że tata gra nie fair. Że manipuluje (i na pewno takiemu dziecku da się wytłumaczyć co to jest) i że podpowiada dziecku straszne scenariusze. Rodzina się rozpadnie, ale to nie znaczy, że zawali się świat. Będzie inaczej, ale tata nie zniknie z powierzchni ziemi.
    • purchawka2020 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:37
      Może powiedz córce, że dobrze widzi, że nie dogadujecie się z ojcem , że próbowaliście ale nie da rady zrobić miłej atmosfery na siłę. Trudno jest żyć nie przytulając się i nie uśmiechając i czasami tak już jest.
      Że lepiej wam będzie osobno i to jest trudne dla wszystkich.
      Nie wiem tylko co bym powiedział na temat "wyrzucania z domu".
      • eriu Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:44
        Ja bym powiedziała, że dom się tworzy a tata nie chce ze mną tworzyć domu od lat. I chcę poprosić tatę aby się wyprowadził, bo chcę z Tobą córeczko tworzyć piękny i kochający dom.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 14:54
      Czy jak się z nim rozwiedziesz i wyrzucisz go z domu, to automatycznie zrobisz się szczęśliwa i przestaniesz być samotna?
      • thea19 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:01
        proponuję rozpędzić się przed jakąś ścianą i nie hamować
      • azalee Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:07
        Tak, jak sie pozbedzie trutnia ze swojego zycia to na pewno odczuje tak duza ulge ze automatycznie bedzie szesliwsza.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:26
          A dlaczego zakładasz, że on jest trutniem?
          Autorka nic o tym nie napisała. Napisała tylko, że go nie kocha i nie lubi.
          Może jej się po prostu znudził? Może z racji wieku jej szajba odbija, bo chciałaby jeszcze motyli w brzuchu, a ze starym mężem się nie da? Może jej się wydaje, że jest źle, choć wcale nie jest źle, tylko normalnie po iluś tam latach małżeństwa? Mąż przecież jest zadowolony. Napisała, że się nie kłócą. Chyba nie da się nie kłócić z kimś, z kim relacje są bardzo złe. We wszystkim się zgadzają, a się nie kochają i nie lubią? To trochę dziwne.
          A wy jak zwykle huzia na Józia - rozwieść się! I co jej ten rozwód da?
          Może lepiej by było iść na terapię małżeńską i spróbować znowu się polubić i pokochać?
          • azalee Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:32
            Napisalam ze jest trutniem zeby nie uzyc gorszego okreslenia.
            Facet zyje z zona, z ktora "sie toleruja", nie usmiechaja sie razem, nie przytulaja. I on jest zadowolony.
            Na probe powaznej rozmowy ze strony malzonki odegral zalosna scenke pokrzywdzonego i poinformowal mala corke, ze mama chce go wyrzucic z domu (!).
            Nie wiem jak ty, ale ja nie mialabym najmniejszej ochoty probowac go polubic poprzez terapie.
            • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:39
              Nie wiemy, jak facet jest traktowany przez żonę, może to jaki on jest teraz jest skutkiem tego, jak zachowuje się żona w stosunku do niego?
              Jedenastoletnia córka stwierdziła, że widać, że mama go nie lubi, a nie że widać, że oni się nie lubią, więc?
              • eriu Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:52
                I co? Żona go nie lubi to się odgrywa na córce? No ojciec roku!
            • mebloscianka_dziadka_franka Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:16
              > Napisalam ze jest trutniem zeby nie uzyc gorszego okreslenia.

ALe truteń ma swoje znaczenie, to nie jest jakaś ogólna obelga. Truteń oznacza lenia, kogoś kto żyje cudzym kosztem.
          • misiamama Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:33
            Facet który własna córkę wciąga w gierki z mama jest dnem odpadem i dupkiem.
            • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:41
              Albo jest tak gnębiony przez żonę, że to jego ostatnia deska ratunku.
              • jednoraz0w0 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:48
                Jeśli jest gnębiony przez żonę to może odejść.
              • kk345 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:42
                11-latka jest deską ratunku w jakiejkolwiek sytuacji? W którym uniwersum???
                • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:46
                  kk345 napisała:

> 11-latka jest deską ratunku w jakiejkolwiek sytuacji?

Też się zastanawiam, co ta 11-latka miałaby zrobić e sytuacji stanowczej decyzji matki o rozwodzie. Zjeść pozew rozwodowy? Rzucić się na kolana przed składem sędziowsko-ławniczym? Nie wejdzie na salę, więc nie bardzo.
                  • kk345 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:38
                    Oj tam, coś wymyśli, w końcu prawie dorosła już jest.
              • mebloscianka_dziadka_franka Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:18
                To jest zagranie na poziomie planowanej przez kobiety wpadki, żeby zatrzymać przy sobie faceta.
          • triss_merigold6 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:34
            Oczywiście, że się da, w stadium kompletnej obojętności i zlewania.
            • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:42
              Tym bardziej się nie da.
        • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:44
          Było coś o trutniu? Może nim jest choć nie pisała, a może to ona ma kryzys wieku średniego.
      • jednoraz0w0 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:19
        Pytanie z gatunku „czy jak wyleczysz złamaną nogę to automatycznie będziesz biegać maratony? No automatycznie to nie, ale ze złamana noga to w ogóle nie sposób.
        • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:27
          Porównanie z d...
          • jednoraz0w0 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:48
            Nie, nie z D. Jeśli historia prawdziwa, to pani pozostając w małżeństwie w którym JUŻ jest samotna, zamyka się z automatu na inne związki i koniec samotności, bigamia w Polsce nie jest za bardzo legalna, a znalezienie kochanka w jej sytuacji (potencjalny rozwód i orzekanie o winie) byłoby mocno niefartownie.
      • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 16:11
        Na pewno zrobi się szczęśliwa pozbywszy się z otoczenia osoby, której nie kocha, nie lubi, i która ją drażni i irytuje, a do tego jest manipulantem i zwyczajnym ujem.
    • primula.alpicola Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:14
      Powiedz jej, że jesteś złą żoną i matką...<wybór nicka dużo o Tobie mówi>

Mąż pięknie manipuluje Tobą, i, co gorsza, dzieckiem.
      Dziecku wyjaśnij tak jak tu- że nie kochasz taty, czujesz się przy nim samotna. To trudne, domyślam się, ale sama piszesz, że tak dłużej się nie da.
    • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:14
      Zakładając prawdziwość historii-iść do psychologa.
      • misiamama Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:34
        100/1000
      • la_mujer75 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:50
        To samo miałam napisać. Ja bym poszła, aby dowiedzieć się, jak rozegrac sytuację z córką tak, aby ona najmniej ucierpiała. I gdyby psycholog zaleciła, pochodziłabym z małą.
      • jehanette Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:50
        Chciałam to samo napisać. Tu potrzebna jest pomoc profesjonalisty, skoro facet manipuluje dzieckiem i jej uczuciami. Rozplątać z pomocą psychologa swoje uczucia, dowiedzieć się jak wspierać córkę.
      • martishia7 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:56
        Popieram. Autorka jeszcze nawet nic nie zrobiła, a już ma poczucie winy. psycholog koniecznie.
      • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:11
        To ja się jeszcze dopiszę uzupełniająco do tego psychologa. Skonsultowałabym, jak reagować na teksty typu "mamusia chce tatusia wyrzucić z domu, ojdyrydyrydy rach, ciach, ciach." Jest to paskudne granie na emocjach dzieci, które nie mają wiedzy, by sobie z tym poradzić. Miałam kiedyś taką sytuację, w której tatuś najnormalniej w świecie pracował, zarabiał i miał alimenty określone na dość niskim poziomie. Klientka złożyła pozew o podwyższenie, bo dzieci rosły i wydatki też. I wtedy ojciec roku wygłosił na spacerze dziewczynce w wieku przedszkolnym, że mamusia chce, żeby tatusiowi zabrali telewizor. Dziecko wróciło do domu we łzach, bo ono już nie chce tej zabawki czy tam czego, bo tatusiowi zabiorą telewizor. A tu do rozstrzygnięcia o podwyższeniu było daleko, a do egzekucji komorniczej jeszcze dalej, a do egzekucji z ruchomości to w ogóle nie wiadomo czy kiedykolwiek by doszło.
        W związku z takimi paskudnymi zagraniami- warto skonsultować, czy i jak dziecku wytłumaczyć przepisy na jego poziomie, żeby zrozumiało i przestało się bać.
        • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:34
          Zaczęłam bym od nie obiecywania w kwestii nie wyrzucania z domu bo dla dziecka to oznacza - nie rozwiedziemy się. Raczej szła bym w stronę tatuś nie chce tworzyć rodziny.
          • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:40
            Na pewno takie obietnice "nie wyrzucę taty z domu" są bez sensu, bo pośrednio potwierdzają, że mama by mogła, ale tego nie zrobi. I tak jak piszesz, dla dziecia to moze byc rowne z "nie rozwiodą się." Tymczasem mama wyrzucić nikogo nie może póki co, a jak się rozwiodą to po prostu zamieszkają osobno. Ja "na czuja" szłabym właśnie w wytłumaczenie, że póki są małżeństwem to ojciec może mieszkać, a po rozwodzie ludzie na ogół mieszkają osobno. Ale jest to do skonsultowania ze specjalistą.
    • headonshouldersbaby Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:15
      Wiesz jakbyś była facetem i przyszła tu z takim dylematem to by cię na strzępki rozerwały ale ze są obcymi ci ‚feministkami’ , to będą ci rzucać rady w stylu ‚facet jest odpadem atomowym’ (‚kurde koleś czuje ze go nie kochasz i panikuje tez jest człowiekiem)
      Gdyby mnie mąż trzymał w takim napięciu gdzie codzień zastanawiam się czy to już dzień kiedy wylatuje czy nie to też nie wiem czy zachowywała bym się racjonalnie.
      Bogu dzięki nie jestem w takiej sytuacji

Miłość jest decyzja a nie motylami w brzuchu wiecznymi.

Pytanie czy jak się go pozbędziesz będziesz szczęśliwa?
      Czy córka ci kiedykolwiek wybaczy?
      Czego nauczysz ja o małżeństwie i rodzinie?
      Ze jak jej motyle przestaną latać w brzuchu to może wszystko rozwalić skrzywdzić dzieci itp?

Masz racje córka jest na pierwszym miejscu jeżeli chcesz odejść nie odchodzi w czasie kiedy dziewczyna przychodzi najbardziej turbulentny okres dojrzewania,

• daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:21
        headonshouldersbaby napisała:

> Gdyby mnie mąż trzymał w takim napięciu gdzie codzień zastanawiam się czy to ju
        > ż dzień kiedy wylatuje czy nie to też nie wiem czy zachowywała bym się racjonal
        > nie

Aaaa, to pani jest komorniczką? A to nie wiedziałam.
      • alicia033 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:33
        poza tym wszyscy u ciebi zdrowi, headonshoulders?
      • misiamama Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:38
        Oszalałas? O ile to nie troll to najgorsze ci można zrobić dziecku to wychowywać je w chorej zakłamanej rodzinie, okradając dziecko nie tylko z prawa do dobrych relacji teraz, ale przede wszystkim, z umiejętności znalezienia wartościowego partnera w życiu i zbudowania zdrowegoni dobrego związku. Jednym słowem chcesz spiep….c dziecku życie, tkwij dla jego dobra w chorym układzie. A i żeby jeszcze autorka nie zapomniała za 20 lat detalicznie córce wyjaśnić jak bardzo się dla miej poświęciła.
        • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 08:33
          > Oszalałas? O ile to nie troll to najgorsze ci można zrobić dziecku to wychowywać je w chorej zakłamanej rodzinie,

No obecnie to jednak dominuje pogląd że jeśli nie ma przemocy, alkoholizmu itp. to lepiej dla dziecka jest wychowywać je w zakłamanej rodzinie niż brać rozwód.
          • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 08:36
            Gdzie ten pogląd dominuje?
            • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:12
              > Gdzie ten pogląd dominuje?
              W psychologii.
              • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:21
                Cytaty.
              • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 13:42
                Poproszę o link do badań.
              • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 17:31
                No chyba jednak wręćz przeciwnie.
                • nangaparbat3 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 22:26
                  U nas nie ma "przeciwnie", trwanie na siłę razem jest złe, ale rozwód też jest dla dziecka zły, a "rodzina rekonstruowana" dla dzieci z poprzednich związków często jeszcze gorsza.

Dobra jest rodzina jak u Mosuo, nie uzależnia się trwania rodziny od erotyki, dzieci mieszkają z krewnymi z linii matczynej, taka rodzina jest o wiele stabilniejsza.
                  • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:34
                    Owszem, przeciwnie. Przeciwnie do przemocy psychicznej i manipulacji, która akurat występuje w domu wątkodajki.
                    Jasne - rozpad rodziny jest słabą opcją, ale lepszą niż kiszenie się w takim sosie przez lata. I tego dotyczyło "przeciwnie".
      • kk345 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:04
        >Miłość jest decyzja
        No. Postanawiasz kogoś pokochać, kochasz i życie od razu jest prostsze. big_grin
        • igge Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:12
          Chyba tylko trwanie w małżeństwie, w związku i w rodzinie jest decyzją. Decyzją może być trwanie w związku. Autorka podjęła tę decyzję, a teraz ma wątpliwości albo po ludzku nie może wytrzymać już, nie potrafi wytrwać w swojej decyzji i myśli o zmianie. Sama miłość to raczej coś, co nie wiadomo kiedy i nie wiadomo do końca dlaczego - może się skończyć. U jednego z partnerów lub u obojga?
          • igge Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:14
            Czyli oczywiście to kk345 ma rację.
            Nie headonshouldersbaby.
          • 152kk Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 13:05
            Nie zgadzam się. Gdyby chodziło o miłość do dzieci to też byś napisała, że " Sama miłość to raczej coś, co nie wiadomo kiedy i nie wiadomo do końca dlaczego - może się skończyć."? Moim zdaniem tworzenie miłości to długi i skomplikowany proces i jak najbardziej wola jest jego koniecznym elementem. Jak patrzę na pary, które się rozstają to widzę, że też jest zawsze element woli - ta rezygnacja z tej miłości. Często zresztą słuszna, bo widać gołym okiem, że ci ludzie nie powinni być razem. Ale to nie jest "pstryk i światło" (a raczej ciemność wink skończyć nagle to się może płytka chwilowa ekscytacja - seksualna, emocjonalna, intelektualna (skądinąd fajne emocje i często przyczynki do miłości, ale to nie jest jeszcze miłość)
      • evening.vibes Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:52
        headonshouldersbaby napisała:
        > Czego nauczysz ja o małżeństwie i rodzinie?

Najważniejsze to nauczyć dziewczynkę, że małżeństwo to niesienie krzyża! Bóg złączył to MĘCZCIE się tak, że nawet dziecko widzi patole ale TRWAJCIE!

• m_incubo Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:16
        Nauczy ją, że w każdej chwili można wyjść z błota, zamiast tkwić w nim po pachy.
      • pade Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 10:49
        Robisz to samo, co ten tatuś z bożej łaski. Wbijasz autorkę w poczucie winy.
        Szantaż emocjonalny to przemoc psychiczna.
    • eriu Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:40
      A co Twoja córka wyniesie dobrego z tego, że widzi jak ojciec manipuluje matką i ją szantażuje emocjonalnie? Że widzi, że to jest normalne? Że związek to tylko bycie nieszczęśliwym, samotnym w związku? Przecież córka powieli schemat związku, który widzi w domu. Chcesz dla niej takiej przyszłości?

Powiedz córce, że ojciec nie przestanie być jej ojcem, ale chcesz aby przestał być Twoim mężem.
      • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:45
        Nie, no zdecydowanie lepiej, żeby powielała schemat rozwodzenia się o byle pierdołę.
        Wtedy przynajmniej będzie miała szansę wielokrotnego doświadczania motyli w brzuchu, bo to jest przecież w związkach najważniejsze.
        • eriu Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 15:54
          A Ty to ekspert prorodzinny z PiSu jesteś, że takie głupoty piszesz?
        • koronka2012 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 16:23
          mamtrzykotyidwato5 napisała:

> Nie, no zdecydowanie lepiej, żeby powielała schemat rozwodzenia się o byle pier
          > dołę.

Byle pierdołę powiadasz..? Byłabyś w stanie sypiać z kimś kogo nie kochasz, nie lubisz, od kogo cię odrzuca, kto cię drażni? Serio?
          • la_mujer75 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 17:54
            Przecież to takie katolickie podejście. Żyjmy w zakłamaniu. Jak nie pije i nie bije, to po co się rozwodzić, przecież to prawie ideał !
          • mamtrzykotyidwato5 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:42
            Wyszła za niego, urodziła dwoje dzieci, jedno już dorosłe, więc przeżyła z mężem co najmniej ze 20 lat, a teraz raptem tak go nie kocha, nie lubi, tak ją drażni i odrzuca? Wcześniej był ideał, a teraz się zepsuł?
            • alicia033 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 19:03

> a teraz raptem tak go nie kocha, nie lubi, tak ją drażni i odrzuca?

a to "raptem" i "wcześniej ideał" to skąd ci się wziął?
            • ixiq111 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 19:07
              Pary z różnym stażem małżeńskim się rozwodzą.
              Jedni po roku, inni po trzydziestu latach.
              Ludzie się zmieniają. Pani 20 lat temu mogła być zahukaną, uległą, grzeczną, głęboko wierzącą katolicką dziewczyną.
            • iwles Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 19:21

Nigdy nie słyszałaś o rozwodach po 20+ latach?
        • evening.vibes Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 29.11.22, 18:49
          > Nie, no zdecydowanie lepiej, żeby powielała schemat rozwodzenia się o byle pier
          > dołę.

11tka sama WIDZI, że normalni rodzice się kochają a u niej w domu lodówka a ty to nazywasz "pierdołą"??

• maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 08:39
            > 11tka sama WIDZI, że normalni rodzice się kochają a u niej w domu lodówka a ty to nazywasz "pierdołą"??

11 latka widzi że zaraz staci jednego rodzica ze swojego życia. Nie będzie codziennych miłych słów, pogawędek, wspólnego robienia kanapek i wielu innych czynności które rodzic współmieszkający zapewnia. Będzie pewnie weekendowy - ale wtedy nie będzie matki. No i sytuacja materialna całej rodziny padnie na pysk, bo trzeba będzie na osobne gospodarstwo przeznaczyć z 2 tysiące.
            • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 08:40
              Te miłe słowa to kto wypowiada? Matka do nielubianego ojca?
              • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 09:13
                > Te miłe słowa to kto wypowiada? Matka do nielubianego ojca?

Nie.
                Ojciec do córki. Jak ojciec zostanie wyeksmitowany z domu to tego nie będzie.
            • gryzelda71 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 10:34
              Wiesz widze coś więcej o tej rodzinie.
            • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 10:42
              maly_fiolek napisała:

> Będzie pewnie weekendowy - ale wte
              > dy nie będzie matki.

A teraz jak są razem to jest tak miło, że aż 11-latka się popłakała po powrocie od koleżanki. Ze szczęścia zapewne.

Tak, czasem jest tak, że nie da się mieć jednocześnie taty, mamy i miłej atmosfery. Może być miło z tatą, miło z mamą, ale nie wspólnie.

No i sytuacja materialna całej rodziny padnie na pysk, bo
              > trzeba będzie na osobne gospodarstwo przeznaczyć z 2 tysiące.

Tego akurat nie wiemy, mogą być na tyle dobrze sytuowani, że stać każdego z nich na życie na dobrym poziomie.
              • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 10:51
                > A teraz jak są razem to jest tak miło, że aż 11-latka się popłakała po powrocie od koleżanki. Ze szczęścia zapewne.

No ja też bym ryczała jakbym miała stracić z codziennego życia jednego rodzica.

> Tak, czasem jest tak, że nie da się mieć jednocześnie taty, mamy i miłej atmosfery. Może być miło z tatą, miło z mamą, ale nie wspólnie.

Prawda. Jednak alternatywą jest że praktycznie nie będze wogóle jednego rodzica w codziennym życiu.
                Czy jest to lepsze dla 11 latki? Uważam że nie.

> Tego akurat nie wiemy, mogą być na tyle dobrze sytuowani, że stać każdego z nich na życie na dobrym poziomie.

Tak, tego nie wiemy - aczkolwiek posiadanie jednego - na 90% odziedziczonego mieszkania i niechęć do zakończenia związku przez męża raczej skłania do wniosku że sytuacja materialna nie jest z tych hiper-super.
                2000 to 1/2 średniej krajowej (na rękę).
                • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:03
                  maly_fiolek napisała:

> >
                  >
                  > No ja też bym ryczała jakbym miała stracić z codziennego życia jednego rodzica.

Nie doczytałaś. Dziecko płakało, bo u koleżanki jest miło, a u nich nie jest miło, bo rodzice się nie przytulają. Nie dlatego, że miałoby stracić rodzica z codziennego życia.

>

> Prawda. Jednak alternatywą jest że praktycznie nie będze wogóle jednego rodzica
                  > w codziennym życiu.
                  > Czy jest to lepsze dla 11 latki? Uważam że nie.

Dlaczego? Po to się ustala jak najszersze kontakty z drugim rodzicem, by ten rodzic był także w codziennym życiu. Autorka póki co niczego na temat ograniczania mężowi kontaktów z córką nie napisała. A pan zawsze może wystąpić o opiekę naprzemienną.

> Tak, tego nie wiemy - aczkolwiek posiadanie jednego - na 90% odziedziczonego mi
                  > eszkania i niechęć do zakończenia związku przez męża raczej skłania do wniosku
                  > że sytuacja materialna nie jest z tych hiper-super.
                  > 2000 to 1/2 średniej krajowej (na rękę).

Ale autorka nie napisała również, że go nie stać na opuszczenie mieszkania. Może tak, a może siedzi, bo mu wygodniej. Akurat teraz przy sąsiednim biurku koleżanka robi rozwód bardzo dobrze sytuowanej pani (korpo) z dobrze (acz gorzej od pani) sytuowanym panem (uczelnia wyższa). Pan też nie chce rozwodu i wyprowadzki, bo zamiast wydawać pensję na hobby, będzie musiał na mieszkanie. Czy to jest jednak jakiś argument przemawiający za tym, że rodzinie się pogorszy sytuacja finansowa? No nie, po prostu pan będzie mniej wydawał na hobby.
                • 152kk Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:07
                  Wcale nie musi być tak, że ojciec zniknie z codziennego życia nastolatki. Mogą zamieszkać blisko siebie i dzielić się opieką.
                  Opcja znikania ojca z życia dzieci po rozwodzie jest dlatego w Polsce tak popularna, bo ludzie rozwodzą się nie wtedy, kiedy powinni tj. kiedy stwierdzą, że juz nie chcą być razem jako para (ale jeszcze są w stanie porozmawiać), tylko dopiero zdecydowanie później - kiedy narobią sobie nawzajem tyle świństw, że się totalnie znienawidzą i nie mogą na siebie patrzeć. Wtedy rozwód i dalsze porozwodowe życie to kontynuacja tej wojny, którą toczyli w małżeństwie. I dzieci są tylko pionkami w tej grze rodziców, w której już nawet nie chodzi o żadną wygraną, tylko o zniszczenie przeciwnika.
                  • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:39
                    > kiedy stwierdzą, że juz nie chcą być razem jako para

Ty widzisz rozwód z perspektywy 'stać mnie na życie oddzielne'.

Zdecydowana większość rodaków nie może sobie na to pozwolić, bo rozdzielenie oznacza krytyczne pogorszenie warunków życia całej rodziny. Rozwód 'nie pociąga mnie i nie mogę na niego patrzeć' pociągający znaczne pogorszenia życia całej rodziny dla większości znanych mi ludzi oznacza muchy w nosie i jest nieakceptowalny.

Tak samo jak rzucenie rozsądnie płatnej pracy 'bo mnie nie satysfakcjonuje' jeśli masz na utrzymaniu rodzinę.

> I dzieci są tylko pionkami w tej grze rodziców, w której już nawet nie chodzi o żadną wygraną, tylko o zniszczenie przeciwnika.

No jesli dojdzie do takiego poziomu to jest już przemoc. I wtedy jest poważny problem.
                    • cegehana Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:48
                      To bardziej jak rzucenie dobrze płatnej pracy bo jest w niej mobbing, nadgodziny lub inną sytuacja, która negatywnie się na rodzinie odbija. Pieniądze są ważne, ale dobre relacje ważniejsze. Czasem rozwód jest drogą do poprawy tych relacji, wbrew nazwie.
                      • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 13:18
                        > Czasem rozwód jest drogą do poprawy tych relacji, wbrew nazwie.

Może....
                        Nie znam takich przypadków. Za to owszem, rozwód jest często jedynym wyjściem, u mnie w rodzinie dwa były z powodu mężów alkoholików.
                        • eriu Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 22:40
                          Bo jak się czeka i czeka aż się zaczyna nienawidzić drugą stronę to nic dziwnego, że się stosunki nie poprawiąją, bo rozwód trzeba było brać lata wcześniej.
                    • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 12:51
                      A skąd ci się tu wzięło pogorszenie życia rodziny? To w jakiej sytuacji będzie ta rodzina po rozwodzie to akurat sobie tylko zakładasz, bo brak danych. Pan nie ma mieszkania, ale to alurat nie musi wcale znaczyć, że zarabia mało. Rozwodziłam parę lekarzy, która mieszkała w segmencie należącym tylko do pani. Naprawdę uważasz, że pana doktora nie byłoby stać na mieszkanie?
                      • maly_fiolek Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 13:13
                        > A skąd ci się tu wzięło pogorszenie życia rodziny?
                        Utrzymanie dwóch lokali jest prawie dwa razy droższe niż jednego, i jest to istotny wydatek. Co oznacza że będzie mniej pieniędzy na inne rzeczy. To raz. Jeśli Pan wynajmie dom gdzieś dalej to nie będzie dostępny do podwożenia dziaciaka, odrabiania lekcji, przygotowywania do szkoły, robienia śniadań, kolacji itp itd.

> Naprawdę uważasz, że pana doktora nie byłoby stać na mieszkanie?

Nie zakładam a priori że pan należy do 1% najlepiej zarabiających, a raczej na odwrót. Z postu startowego wynika że Pan ma spore (eufemistycznie mówiąc) obawy czy będze w stanie sprostać alimentom i utrzymywaniem osobnego mieszkania.
                        A co jeśli Pan jest na minimalnej krajowej a jego zdrowie nie jest najlepsze?
                        • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 13:27
                          Po pierwsze, skąd wiemy, na jakie inne rzeczy pan dotąd wydawam swoje środki? Może na wyjazdy w ramach hobby, jak klient mojej koleżanki. Jakie to ma znaczenie dla dobra rodziny.

Po drugie, czy teraz dowozi, robi śniadania, odrabia lekcje? Skąd wiesz?

Po trzecie, nie zakładasz że pan należy do tego 1% za to zakładasz całkiem sporo innych rzeczy (te kanapki, dowozenie, śniadania itd.).
                          Na jakiej podstawie?
                          Po czwarte, ze startera nie wynika, czy pan ma obawy, że sprosta alimentom i najmowi a jedynie, że to bedzie jego problemem. No ja się domyślam, że będzie. Też bym wolała nie płacić czynszu niż płacić.
                      • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 11:04
                        Ja znam lekarzy zasuwających gratis by tylko mieć staż lub przedących grubo poniżej stereotypów. Różnie w życiu bywa.
                        • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:03
                          vivi86 napisał(a):

> Ja znam lekarzy zasuwających

No tak w życiu było, że jak się okazało, że jednak rozwód to pan zaraz mieszkanie miał. Naprawdę, czasem ludzie nie kupują mieszkań inwestycyjnych.
                          • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:36
                            Nawet w większość nie, ale 70% społeczeństwa nie stać na mieszkanie nawet na kredyt.
                            • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:27
                              Ale to pokazuje, że z samego "nie ma mieszkania" nie da się wnosić "nie stać go na mieszkanie."
                            • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 17:00
                              No to wynajmują, mieszkają kątem u rodziny itd.
                    • 152kk Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 15:24
                      To co piszę o nienawiści i wzajemnym niszczeniu się małżonków piszę z obserwacji mojego otoczenia.
                      Związek małżeński to całkiem co innego niż praca. Do pracy można podchodzić bez emocji i pracować tylko dla pieniędzy, nie ma w tym nic dziwnego, natomiast jeśli jedynym / głównym powodem trwania w związku jest sytuacja materialna tj. obawa przed pogorszeniem poziomu życia, to ci ludzie będą nieszczęśliwi bo zły związek, w którym nie ma miłości i wzajemnego wsparcia rzutuje na całe życie prywatne człowieka. A z nieszczęścia zwykle rodzi się zło, a nie dobro - to nieprawda, że cierpienie uszlachetnia, szczególnie cierpienie wynikające z samotności, braku miłości, rodzi gorycz i prowadzi do obwiniania tych, którzy są najbliżej.
                    • eriu Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 22:39
                      Ależ przemocą jest jak tatuś wciąga dziecko w sprawy rodziców. Jak żona rozmawia z nim o ich nieudanym związku a on wciąga w temat dziecko poprzez teksty, że "mama go wyrzuca z domu". To jest manipulacja i jest z ogromną szkodą dla dziecka. Takiego trzeba z domu wyrzucić dla dobra dziecka.
                • evening.vibes Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:08
                  maly_fiolek napisała:
                  > No ja też bym ryczała jakbym miała stracić z codziennego życia jednego rodzica.

Dziecko płakało bo w domach koleżanek jest miłość a u niej lodówka emocjonalna.
              • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 10:56
                Ale autorka pisze, że on nie ma swojego mieszkania. I jak mniemam szans na takowe z powodów finansowych.
                • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:06
                  Pisze też, że jest człowiekiem, któremu wiele do szczęścia nie trzeba i który nie inwestował w jej mieszkanie "bo to nie jego." Nigdzie nie mamy, że biedny będzie gryzł tynk ze ścian. Może nie kupi, może wynajmie, ale to już jakby nie problem byłej żony.
                  • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:13
                    I że zarabia mniej od niej. Ona się z dziećmi utrzyma bo pensja i mieszkanie (pewnie jak w 90% zdobyte nie jej pracą tylko dostała). Utrzymała by się bez mieszkania? Bo jak nie to on jako mniej zarabiający tym bardziej nie.
                    • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:15
                      Ale coś stało na przeszkodzie, by pan zaczął więcej zarabiać ?
                      • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:19
                        Wiesz, w pewnych rejonach i czasem się nie da. Coś stoi na przeszkodzie byś zarabiała miliard zł na miesiąc? A pewnie nie dość, że nie zarabiasz to nigdy nie będziesz.

Wyżej d nie podskoczsz. Moim zdaniem on nie chce się wynieść bo nie ma szans na lokum. Nie utrzyma się w pojedynkę jak niestety większość ludzi w tym kraju.
                        • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:45
                          To się przenosisz do innego rejonu, zwłaszcza jak masz dzieci. Ja nie mam i nie potrzebuję zarabiać miliarda. Ciekawe, jak by się utrzymał, gdyby nie trafiła mu się pracowita żona? Pod mostem by mieszkał? A skoro nie łoży na mieszkanie, to co się przez cały czas małżeństwa działo z jego zarobkami?
                          • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:51
                            Ale sam czy z rodziną? Co jak rodzina nie chce? Co jak w nowym miejscu on by miał pracę, ale żona nie plus w nowym miejscu żadne z nich nie miało by swojego mieszkania?

Ale ja nie pytam czy potrzebujesz. Tylko czy zarobisz. Nic nie stoi na przeszkodzie?

Ciekawe, jak by się utrzymał, gdyby nie trafiła mu się pracowita żona?

W kraju gdzie większość ciągnie na styk dzięki dwóm wypłatom jest to bardzo powszechny i aktualny problem.

A skoro nie łoży na mieszkanie, to co się przez cały czas małżeństwa działo z jego zarobkami?
                            Najdroższa żywność, a nie rachunki. A tak zupełnie serio to ja rozumiem, że ona do czynszu i rachunków się dokładał. Natomiast nie chciał inwestować np w duży remont.
                            • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:26
                              Skoro będzie już po rozwodzie, to będzie sam i ma pełną swobodę.

Gdybym potrzebowała, to bym się zaczęła zastanawiać. Na pewno mam możliwość zarobienia większych pieniędzy. I raczej gdy ktoś jest do tego zmuszony przez okoliczności, to po prostu zapiernicza. Pan tu nie był zmuszony, bo miał zabezpieczony tyłek przez żonę. I kilkanaście lat temu żywność nie była tak droga.
                              Z tego, co pisze autorka, nie był chętny do żadnego dokładania.
                              • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:59
                                Pytam ogólnie, o pełne rodziny również. A widywanie się z dziećmi?

Gdybym potrzebowała, to bym się zaczęła zastanawiać. Na pewno mam możliwość zarobienia większych pieniędzy.

Ale ja pytam czy zarobisz ten miliard?

. I raczej gdy ktoś jest do tego zmuszony przez okoliczności, to po prostu zapiernicza.

I wyciąga ten miliard czy różnie z tym bywa?

Żywność zawsze wynosiła więcej niż rachunki zwłaszcza w gospodarstwie kilkuosobowym.

Niech autorka poprawi jeśli się mylę, ale na moje on się dokładał do jedzenia i rachunków. Bieżącego życia. Odmawiał natomiast partycypacji w remontach.
                                • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:12
                                  Nie rozumiem, po co te ogólne rozważania i bicie piany o miliardzie. Aby utrzymać rodzinę, nie jest potrzebny miliard. Ale mieszkanie jakieś trzeba mieć Jeśli ktoś nie ma mieszkania po przodkach, to pozostają mu jeszcze różne możliwości- jak poniżej.
                                  • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:32
                                    Pytasz w kontekście zarobków co stoi na przeszkodzie. No to co stoi na przeszkodzie by zarabiać ten miliard?
                                    • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 17:01
                                      W moim przypadku? Nie chcę się zarzynać pracą.
                                      • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 18:07
                                        Zarzynając się też tyle nie zarobisz, nie oszukujemy się.
                                        • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 20:51
                                          Ale mogłabym próbować.
                                          • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 20:58
                                            Próbować można zawsze, ale pytanie jest o efekt.
                                            • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 21:03
                                              W przypadku większości ludzi musi się udawać zaspokoić potrzeby. Reszta to bonusy.
                                              • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 21:25
                                                Potrzeby to pojęcie szerokie. Czyli jednak nie da się w większości przypadków zarobić tego miliarda.
                                                • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 21:29
                                                  Jak się nie da, to się ogranicza potrzeby na miarę możliwości.
                          • ixiq111 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:08
                            Jeżeli autorka mając malutkie dzieci żyła z oszczędności (to napisała), to nie podejrzewam pana o szczodrość, dokładał się pewnie do wydatków na możliwie minimalnym poziomie.
                    • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:18
                      vivi86 napisał(a):

> I że zarabia mniej od niej. Ona się z dziećmi utrzyma bo pensja i mieszkanie (p
                      > ewnie jak w 90% zdobyte nie jej pracą tylko dostała).

No i co z tego, jeżeli dostała? Ja też dostałam pierwsze mieszkanie, co nie znaczy, że obecnie bym się nie utrzymała bez mieszkania.

Bo jak nie to on jako mniej zarabiający tym bardziej nie.

No to się nie utrzyma. Dlaczego to.mialoby oznaczać "pogorszenie sytuacji rodziny"? To panu się sytuacja pogorszy a nie rodzinie.
                      • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:22
                        Bo sam musi mieszkać i nie umrzeć z głodu, a znając realia kochanek ojczyzny pochłonie to z wynajmem niemal całą pensję i będzie to egzystencja na styk. Co nie Mienia faktu, że jak autorka nie kłamie to się jej stanowisku nie dziwię. Dziwię się zamążpójściu i strzeleniu 2 sztuk progenitury i nie mów, że ona nie wiedziała jaki on jest. Wiedziała doskonale. Po latach postawiła tamę i zaczęły się jazdy.
                        • po_godzinach_11 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:33
                          vivi86 napisał(a):

> Bo sam musi mieszkać i nie umrzeć z głodu, a znając realia kochanek ojczyzny po
                          > chłonie to z wynajmem niemal całą pensję i będzie to egzystencja na styk. Co ni
                          > e Mienia faktu, że jak autorka nie kłamie to się jej stanowisku nie dziwię. Dzi
                          > wię się zamążpójściu i strzeleniu 2 sztuk progenitury i nie mów, że ona nie wie
                          > działa jaki on jest. Wiedziała doskonale. Po latach postawiła tamę i zaczęły si
                          > ę jazdy.

No ale trzeba z tego jakoś wybrnąć.
                          1. Wytłumaczyć dziecku jak wygląda sprawa i liczyć się z jego cierpieniem.
                          2. Zgodnie z procedurami wziąć rozwód i pozbyć się pana z mieszkania.

Co pan z tym zrobi to już inna sprawa. Nic o nim nie wiemy oprócz relacji pani, która go nie lubi. Nie jesteśmy sądem, który ma relacje obu stron.
                          • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:39
                            Oczywiście, że trzeba wybrnąć. Jak sprawy mają się tak jak pisze autorka (wierzę - jak się nie wierzy nie ma sensu tu pisać, stawiam dolary przeciwko orzechów, że jej mąż tu nie napiszę) to nawet się jej nie dziwię. Dziwię się tylko, że za niego wyszła i machnęła z nim 2 dzieci.
                            • po_godzinach_11 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:16
                              vivi86 napisał(a):

> Oczywiście, że trzeba wybrnąć. Jak sprawy mają się tak jak pisze autorka (wierz
                              > ę - jak się nie wierzy nie ma sensu tu pisać, stawiam dolary przeciwko orzechów
                              > , że jej mąż tu nie napiszę) to nawet się jej nie dziwię. Dziwię się tylko, że
                              > za niego wyszła i machnęła z nim 2 dzieci.

To nie ma dziś znaczenia dlaczego za niego wyszła, pewnie miała swoje powody.

W mojej ocenie jednostronna relacja osoby bardzo niechętnej drugiemu człowiekowi nigdy nie jest obiektywna. Po prostu nie wiemy jak było i jak jest naprawdę.
                              • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:31
                                Może kogoś uchroniło by to od podobnego błędu.

Jeżeli nie wierzysz, przyjmujesz, że nie wiemy to Twoja aktywność tutaj nie ma sensu do momentu wypowiedzenia się męża autorki co moim zdaniem nie nastąpi.
                                • po_godzinach_11 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:51
                                  vivi86 napisał(a):

> Może kogoś uchroniło by to od podobnego błędu.
                                  >
                                  > Jeżeli nie wierzysz, przyjmujesz, że nie wiemy to Twoja aktywność tutaj nie ma
                                  > sensu do momentu wypowiedzenia się męża autorki co moim zdaniem nie nastąpi.

Nie napisałam, że nie wierzę. Napisalam, że aby obiektywnie sytuację ocenić trzeba znać relacje obu stron.

Niepotrzebnie jesteś agresywna.
                                  • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:59
                                    To nie ma sensu Twoje pisanie tutaj.
                        • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:41
                          vivi86 napisał(a):

> Dziwię się zamążpójściu i strzeleniu 2 sztuk progenitury i nie mów, że ona nie wie
                          > działa jaki on jest. Wiedziała doskonale. Po latach postawiła tamę i zaczęły si
                          > ę jazdy.

Ale jak popełnisz jakiś błąd to znaczy, że już po grób pozamiatane i masz nieść swój krzyż, czy jednak możesz próbować coś z tym zrobić? Ok, konsekwencje poniesione, masz z takim odpadem dzieci, tego się nie cofnie, ale można spróbować chociaż tę pozostałą jeszcze część życia (przecież sporą) przeżyć bez garbu?
                          • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:02
                            Nawet trzeba. Ale ja po prostu musiałam. Jak? Ona wiedziała od początku, a na pewno przed ślubem.
                            • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:27
                              Kwestia wychowania? Zaniżonej oceny? A może się zwyczajnie głupio zakochała i patrzyła przez różowe okulary? Albo wszystko na raz?
                  • ixiq111 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:17
                    Pan ma wiele możliwości. Mieszkanie może:
                    - kupić
                    - wynająć
                    - wprowadzić się do matki, ojca, brata, jednym słowem kogoś z rodziny
                    - znaleźć nową panią, która go przygarnie do swojego M
                    - odziedziczyć, dostać w darowiźnie
                    - podjąć pracę z zakwaterowaniem
                    - zająć niezamieszkałe (dziki lokator)
                    - wygrać w lotto
                    - może iść do schroniska dla bezdomnych

Tyle możliwości, a on uparcie wisi na jeszcze-żonie i córce.
            • evening.vibes Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 11:06
              maly_fiolek napisała:
              > 11 latka widzi że zaraz staci jednego rodzica ze swojego życia. Nie będzie codz
              > iennych miłych słów, pogawędek, wspólnego robienia kanapek i wielu innych czynn
              > ości które rodzic współmieszkający zapewnia

Może przeczytaj jeszcze raz posta startowego i ogarnij.

• nangaparbat3 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 30.11.22, 23:06
              11 latka widzi że zaraz staci jednego rodzica ze swojego życia. Nie będzie codziennych miłych słów, pogawędek, wspólnego robienia kanapek i wielu innych czynności które rodzic współmieszkający zapewnia.
              To tak nie działa. W domu ludzi, którzy chcą się rozwieść, panuje stałe napięcie - niszczy wszystkich. Nie ma miłych chwil, bo nie ma poczucia swobody.
              Dzieci się w tym duszą, żyją w nieustającym lęku, że coś się wydarzy. To już lepiej się rozstać.
              Jednocześnie też uważam, że w miłości ważny jest element decyzji - w miłości i budowaniu związku, nie w zakochaniu się. Ale zupełnie nie chodzi o trwanie z sobą na siłę - raczej o taką postawę, która powoduje, że chce się być razem. To się zdarza, znam takie małżeństwa.
            • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 10:54
              Zależy jaka jest różnica zarobków między nimi. Czy autorka zarabia 3 stówy więcej czy sześciokrotność pensji męża bo 5o różnica.

2 tys na osobne gospodarstwo domowe to z założeniem, że pan ma mieszkanie, a już wiemy, że tak nie jest.
              • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 12:19
                Ale to nadal nie oznacza pogorszenia sytuacji materialnej całej rodziny tylko pana.
                • arthwen Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 13:43
                  Rodzinie to może się wręcz poprawić, bo po pierwsze pan będzie zobowiązany jakieś alimenty płacić (i nawet jeśli nieduże, to może się okazać, że to i tak więcej niż teraz wkłada do wspólnego garnuszka), a po drugie przestanie ma tej rodzinie wisieć, więc jej koszty się zmniejszą wink
                  • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:08
                    Przy optymistycznym założeniu, że po pierwsze primo będzie miał z czego placić, a nie, że po opłacie najmu i życia zostanie pusty portfel, a po drugie primo, że nie będzie stosował uników.
                    • marta.graca Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:14
                      A jak sobie radzi, ktoś żyjący w pełnej rodzinie, kto "nie ma z czego płacić" ? Siada i płacze, czy szuka sposobu na większy zarobek i ucięcie wydatków?
                      • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:16
                        Szuka, ale to nie nie znaczy, że zarobi na pstryk.
                    • daniela34 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:26
                      vivi86 napisał(a):

> Przy optymistycznym założeniu, że po pierwsze primo będzie miał z czego placić,
                      > a nie, że po opłacie najmu i życia zostanie pusty portfel,

No to nadal odpadnie koszt jego utrzymania

a po drugie primo,
                      > że nie będzie stosował uników.

No zawsze moze się zwolnić i pracować na czarno. Był tu wątek o takim panu. Największe kuku zrobił tym sobie, a jego noga powoli spłynęła rzeką...
                      • vivi86 Re: Jak wytłumaczyć córce rozpad małżeństwa 01.12.22, 14:28