Dodaj do ulubionych

Rehabilitacja po skręceniu kostki

02.12.22, 00:09
Pisałam już kiedyś,, że syn po raz kolejny (trzeci) skręcił kostkę. Był kilka razy u rehabilitantki, kostka jest już w porządku. Zastanawiam się, że jednak syn nie powinien kontynuować tych wizyt (trwają ok 10 minut) czy wystarczy jeśli sam będzie ćwiczył (zasugerowała chodzenie na palcach i na krawędziach stopy). Sama rehabilitantka powiedziała,, że po tych skręceniach jest ślad , syn ma drugą torebkę stawową (o ile dobrze zrozumiałam) ale ładnie się goi. Czy może powinien mieć badanie obrazowe? W zeszłym roku po skręceniu miał rtg i Usg, ortopeda nie widziała zmian (ale sama zasugerowała, że nie jest radiologiem).
Generalnie to nie bardzo wiem, co zrobić.
Obserwuj wątek
    • berber_rock Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 07:54
      eeee ... 10 minut trwaja wizyty u rehabilitanta???
      I co wy tam w 10 minut zdazycie zdzialac?
      • alfa36 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 08:19
        Rozciąga tą nogę, masuje, też mi się wydaje, ze to krótko. Wcześniejsze wizyty były dłuższe.
        • berber_rock Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 09:53
          Pytam, bo u mnie wizyta u kinesiterapeuty trwa miedzy 30 a 45 minut.
          W 10 minut to mozna komus wytlumaczyc, jak sobie masowac samemu w domu, a to tez nie zawsze ...
    • mikams75 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 10:48
      Mnie fizjoterapeuta po skręceniu w ramach ćwiczeń i wzmacniania mięśni zalecał stanie na jednej nodze na czymś miękkim np. na materacu. Fizjoterapeuci mają specjalne maty ale w domu można na czymś innym miękkim.
      • 1matka-polka Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 12:05
        mikams75 napisała:

> zalecał
        > stanie na jednej nodze na czymś miękkim np. na materacu.

Albo na berecie.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR-6kEabQM9rLGU95gbZa2iEpS3bJKdkrqVyg&usqp=CAU
        • mikams75 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 12:16
          tak, to pewnie tez jest dobre. Te maty-gabki u fizjoterapeuty byly fajne, troche sie inaczej zachowywaly ale bez sensu kupowac. Berety itp. tez nie kazdy w domu ma a materac w kazdym domu sie znajdzie. Mnie nawet mowil, ze na poduszkach ale z takiej sztywnej gabki, nie z pierzem.
          • alfa36 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 12:48
            Dzięki za podpowiedź.
            • andace Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 13:28
              Można używać do tego dysków sensomotorycznych, powinny być kupić dostępne sklepie rehabilitacyjnym lub online (4fizjo.pl/pol_m_Poduszki-sensoryczne_Poduszki-sensomotoryczne-241.html)
              • alfa36 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 03.12.22, 08:08
                Pytanie, jak długo ma po tym chodzić (dziennie)?
                • mikams75 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 04.12.22, 11:45
                  niedlugo, nie pamietam juz dokladnie ale na poczatku to chwile, powiedzmy 10 sek, zmiana nogi, znowu zmiana nogi. Nie mozna tak od razy nadwyrezac miesni. Mozna sie delikatnie czegos przytrzymac, zeby sie nie wywalic na poczatku. Z czasem mozna wydluzac, ale moze do minuty, dwoch. I nie chodzic a stac na jednej nodze. Nie wiem jak taka poduszka sie dokladnie zachowuje, ja stawalam na takim czyms gabczastym, to sie troche trzeslo i bylo niestabilne, w domu cwiczylam na materacu. Jak sie lapie rownowage na czyms niestabilnym to sie cwiczy jakies tam odpowiednie miesnie. I chyba dziala, bo nie skrecam sobie ponownie kostki, a wiem, ze niektorzy jak juz maja oslabione miesnie, to bardzo latwo skrecaja ponownie.
                  • mikams75 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 04.12.22, 11:47
                    a pytasz ile dziennie - tak na oko powiedzialabym, ze ze 3 razy dziennie po kilka takich krotkich serii na kazda noge. Cwiczymy nie tylko te skrecona, bo jak miesnie sa oslabione to zazwyczaj w obu nogach i to raczej przypadek, ze te jedna skrecil.
    • andace Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 13:25
      Chodze prywatnie na rehabilitację, pól godziny trwa terapia manualna, minimum pół godziny ćwiczeń i pół godziny zabiegi (laser, pole magnetyczne etc czyli nie zaszkodzi a może pomoże). Do tego jeżeli trzeba mam naklejane taśmy.
      O rehabilitacji trwającej 10 min nie słyszałam, polecam poszukać innej kliniki/innego rehabilitanta.
      • alfa36 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 02.12.22, 15:47
        Dzięki. Znajdę kogoś, kto dłużej zajmie się synem. To rzeczywiście bez sensu, jak na te 10 minut to wizyta droga jest, więc tym bardziej bez sensu. Choć nie powiem, tuż po skręceniu taka wizyta zdecydowanie pomogła. Popatrzę, co syn mógłby robić sam (choć niechętnie będzie to robił).
        • gryzelda.a Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 03.12.22, 21:43
          Przyłączam się do tych, którzy piszą, że sensowna rehabilitacja po prostu musi trwać dłużej, ja miałam zazwyczaj ok 45 min-godzinę.

Jeśli dobrze zrozumiałam, usg było po poprzednim urazie, a teraz nie. Powinno się zrobić zawsze po urazie, żeby móc ocenić stan torebki stawowej, więzadeł, czy są zrosty itp. Ważne, żeby zadbać o dobrą rehabilitację od pierwszych urazów, żeby kostka nie stała się niestabilna i nie dochodziło do nawykowych skręceń- ja niestety tak mam w efekcie braku rehabilitacji skręceń z mlodosci😪
    • cosmetic.wipes Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 03.12.22, 22:25
      Po urazie RTG, USG i rezonans. Potem fizjoterapia 60 minut co drugi dzień, następnie dwa razy w tygodniu, teraz raz na tydzień, ale to już nie rehabilitacja tylko robienie formy na sezon narciarski.
      Na początku kilka sesji wyłącznie manualnej, potem delikatnie weszły ćwiczenia i te były robione także w domu. Na końcu chwila manualnej, raczej dla sprawdzenia ruchomości potem 45 min mocnych ćwiczeń.
      To wszystko bez zabiegów typu laser czy tam inne cuda. Młoda korzystała jedynie z krioterapii miejscowej, co zmniejszało dyskomfort spowodowany dużym obrzękiem.
    • iberka Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 03.12.22, 22:30
      U mnie rehabilitacja 30-45 minut i do tego fizykoterapia 15-25 minut zależnie od zabiegów.
      Zrobiłabym młodemu rezonans tej kostki
      • berber_rock Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 03.12.22, 22:36
        Ta jasne. I diamentowy naszyjnik...
        Te co piszą o MRI przy zwykłym skręcenia to chyba są dreaming.
        • cosmetic.wipes Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 03.12.22, 22:44
          U nas to nie było samo skręcenie. Co się właśnie okazało dopiero po rezonansie.
          • berber_rock Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 04.12.22, 10:21
            cosmetic.wipes napisała:

> U nas to nie było samo skręcenie. Co się właśnie okazało dopiero po rezonansie.

Pewnie ze nie. Zwykle w komplecie masz nadwyrezone wiezadla albo sciegna. Tudziez naderwane. Ale to nie zmienia sposobu postepowania: i tak jest 6 tygodniowy przestoj.
            • alfa36 Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 04.12.22, 10:26
              Ale przestój w czym? Rehabilitantka (w sumie dwie) powiedziała,, że więcej szkody niż pożytku zrobiła orteza (miał rok wcześniej ortezę).
              • berber_rock Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 04.12.22, 10:46
                W normalnej aktywnosci. Nie powiesz mi ze po skreconej kostce i uszkodzonej torebce dzieciak jest w stanie chodzic z pelnym obciazeniem.
                U mnie opuchlizna schodzila 4 tygodnie.
                Pelne obciazenie po 6 tygodniach, a bieganie po 2 mcach.

• chococaffe Re: Rehabilitacja po skręceniu kostki 04.12.22, 10:52
      Jeżeli masz gdzieś blisko ośrodek medycyny sportowej to warto się tam udać.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka