Dodaj do ulubionych

Jak wyprać poplamioną kurtkę?

02.12.22, 15:28
Dziecko polało się czekoladą, spore plamy. Kurtka taka pikowana z syntetycznym wypełnieniem. Odplamiacz nie odbarwi? Wyprać w pralce? Zanieść do pralni? Pomóżcie.
Obserwuj wątek
    • szarmszejk123 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 15:36
      Uprać w pralce z vanishem. Odplamiacz do kolorów nie odbarwi, to nie wybielacz.
      • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 16:24
        Ten vanish tylko do pralki czy na plamy też?
        • szarmszejk123 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 16:26
          Najpierw na plamy i wetrzeć i zostawić na trochę ( używam w płynie, tam na zatyczce są takie wypustki do tarcia:p) a potem możesz dać i do pralki.
          • mikams75 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 17:34
            wg mnie ten vanish z korkiem z wypustkami slabo dziala na tluste plamy, duzo lepiej na bialkowe i rozne ludzkie wydzieliny, ewentualnie na odbarwienia po marchewce czy burakach. Probowac mozna, materialu nie powinien zniszczyc ale mysle, ze cud sie nie stanie.
            • szarmszejk123 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 18:26
              Bo ja wiem? Mi spiera wszystko. Może dlatego że niemiecki, a jak wiadomo, niemiecka chemia gospodarcza jest najlepsza 😁
              • mikams75 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 18:41
                ja chyba tez mam niemiecka wersje.
                • szarmszejk123 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 19:14
                  To był żart :p
                  W każdym razie mi tłuste plamy spiera bez problemu.
    • alpepe Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 15:48
      Bierzesz płyn do mycia naczyń i zapierasz, potem do pralki
      • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 16:22
        Z tym płynem do mycia naczyń to mi się jakoś nie udaje. Juz kiedyś próbowałam, ucieszyłam się po praniu, a po wysuszeniu plamę jednak trochę było widać.
        • mikams75 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 17:31
          to zabieg trzeba powtorzyc.
          Ja bym polala odplamiaczem, ale nie wiem czy kazdy odplamiacz jest do kazdego materialu, nigdy nie mialam problemow a rozne kurtki tez odplamialam. I musze dopytac - co cie sklonilo do kupienia dziecku kurtki, ktora nie wiadomo jak prac i rozwazasz oddanie do pralni? Przeciez wiadomo, ze kurtka dziecieca nie przetrzyma sezonu bez prania.
          • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 22:44
            Dziecko ma prawie 13 lat i ma kurtkę męską tylko S. Kurtki takie piorę w pralce zawsze. Rozważałam oddanie do pralni, tylko i wyłącznie w celu skutecznego odplamienia, ale jednak wydaje mi się, że oni nie maja takich usług.
            • kira02 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 16:19
              Jak najbardziej maja. Oplucz plamy woda, zeby zmyc pierwszy brud/ zaschnieta czekolade. Nastepnie posmaruj dokladnie plamy vaniszem/ dr beckmamnem w plynie/ mydelkiem galasowym i odczekaj 20 min. Następnie do pralki na cykl prania. Powinno byc ok 😊
    • mikams75 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 17:39
      odniose sie jeszcze do tematu pralni - niestety wiekszosc pralni (a przynajmnej takm, gdzie ja probowalam) zastrzega sobie ew. odbarwienia czy niedopranie plam i wowczas nie mozna reklamowac uslugi. Zastrzegaja sobie np. zniszczenie powloki guzikow czy jakis tam ozdobnych elementow. Dla mnie do kitu, bo myslalam, ze jak oddaje profesjonalistom, to sie znaja i dopiora i nie zniszcza. Taniej jest wiec samemu zaryzykowac i jeszcze nie udalo mi sie niczego zniszczyc.
      • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 22:48
        Z mojego doświadczenia wynika, że jak za pierwszym razem plama się niedokładnie spierze, to potem juz nic się z tym nie zrobi. Tak miałam kiedyś z inna tego typu kurtką i płynem do naczyń. Dlatego pytam.
        • kira02 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 16:21
          Bo plyn do naczyń może zostawiac zacieki. Czesto sie bardzo pieni i ciezko go wypłukać w cyklu prania. Lepiej uzywac srodkow przeznaczonych do odplamiania.
    • eliszka25 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 22:54
      Wrzucam do pralki, przedtem plany polewam płynem do naczyń, piorę w płynie do prania rzeczy sportowych z dodatkiem miarki vanisha do kolorów.

Plamy z czekolady zwykle traktuję płynem do naczyń, a do bębna pralki wsypuję miarkę vanisha. Zawsze się wszystko dopiera.
      • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 23:33
        Dziękuję. Zrobię, jak radzicie.
        • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 02.12.22, 23:36
          Szkoda mi tej kurtki. Tak trudno kupić kurtkę dla 12-13 latka, żeby była ładna i rozmiarowo dobra. No i jeszcze się zainteresowanemu podobała wink
          • kira02 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 16:22
            Jak tam kurtka? Zeszło wszystko?
          • mikams75 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 16:40
            Pierz do skutku, kiedys zejdzie, bez przesady, zeby pozbywac sie dobrej kurtki przez jakas plame.
            • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 18:57
              Polałam plamy płynem do mycia naczyń zmieszanym z odrobiną gorącej wody, potarłam szczoteczką, po paru minutach włożyłam do pralki z płynem do prania i vanishem. Wyprało się dobrze, nic nie widać na mokrej, zobaczymy jak wyschnie. Dziękuję dziewczyny.
              Zachciało się chłopakom po szkole gorącej czekolady z Żabki wink Od dzisiaj moje dziecko ma zakaz jedzenia i picia w kurtce, a ja pewnie zostałam okropną matką winkwinkwinkwink
              • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 19:00
                To nie była plamka w stylu, że mu trochę kapnęło. Podobno ktoś się potknął, jeden drugiego szturchnął i zalana kurtka od góry do dołu po jednej stronie suwaka crying Podobno koledzy też zalani wink
              • mikams75 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 19:23
                oj tam, dzieci sie brudza, troche czesciej niz dorosli, ale trudno, tak to juz jest. Nie takie syfy sie dopieralo.
                • magata.d Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 21:22
                  Dzieci jak dzieci, ale najgorzej to mi było "doprać" jakiś smar z kota winkwinkwinkwink
          • eliszka25 Re: Jak wyprać poplamioną kurtkę? 03.12.22, 21:30
            Znam ten ból. Mam w domu wysokiego i bardzo chudego 16-latka. Do jego ciuchów niemal się modlę, jak ma jakieś plamy, bo kupić dla niego coś, w czym nie wygląda jak strach na wróble i jeszcze delikwentowi się podoba, to nie lada wyczyn.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka