Dodaj do ulubionych

Wełna merino - kto się zna?

03.12.22, 17:47
Kupiłam czapkę, która ma na metce 100% wełny merino. Sklep internetowy, w którym ją kupiłam, chwali się swoimi wyrobami z wełny. Jednak ta czapka różni się od wszystkich wełnianych rzeczy, jakie posiadałam do tej pory. Ta wełna ma lekki połysk i jest taka "śliska" w dotyku. Gdybym macała ją w sklepie, to pomyślałabym, że to mieszanka akrylu z nylonem, a nie "prawdziwa wełna". Czy wełna merino faktycznie jest taka w dotyku? Tzn. nie gryzie, nie ma meszku i jest taka gładka?
Obserwuj wątek
    • jola_ep Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 17:53
      tak
    • runny.babbit Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:09
      Tak, norma
    • geigo Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:11
      Merino superwash* jest takie - lekko błyszczące i może nie aż śliskie, ale elastyczne i gładkie.

*wełna superwash jest potraktowana chemikaliami, które zamykają łuski na owczych włosach, co nadaje gładkość i pozwala - teoretycznie - na pranie jej w pralce, oczywiście na odpowiednim programie do wełny. Aczkolwiek ja zdecydowanie nie polecam pakowania merynosów do pralki, nawet na super duper delikatny program.
      • jola_ep Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:19
        Dlaczego? Mam sporo sportówek z merino i zawsze pakuję je do pralki? (program wełna, delikatne środki piorące)
      • bib24 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:21
        e tam normalnie pierze się nawet kaszmir w pralce. kluczem jest
        - program welna
        - odpowiedni plyn
        - ustawienie temperatury na "z kranu", żeby nie bylo roznicy między temperaturą prania i plukania
        • geigo Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:37
          Fabryczne wyroby owszem, ręcznie przerabiane merino w kontakcie z wodą rośnie tak, że można wyjąć z prania rzecz dwa razy większą wink
          • bib24 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:39
            nie bardzo rozumiem co to znaczy "fabryczne" i "ręcznie przerabiane" smile
            w każdym razie masę kaszmirów prałam już tą metodą i zawsze wychodzi super. tylko ta temperatura jest super ważna. no i plyn. mam i bardzo delikatne rzeczy i takie jak szaliki (z tkaniny kaszmirowej).
            • geigo Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:49
              Fabryczne - sklepowe, machnięte na maszynach. Ręcznie - udziergane na drutach smile
              A kaszmir to inna bajka, on - nawet ręcznie przerobiony - nie puchnie tak w wodzie jak merynosy.
      • chococaffe Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:34
        Ja piorę koce. One są tak ciepłe a jednoczesnie tak brzydkie, że mi nie szkoda (nic im się nie dzieje poza tym, że są bardziej gryzące i chropowate)
    • fragile_f Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:13
      Jest trochę gładsza od innych wełn, ale nadal trochę gryzie. Możesz wyciągnąć jedna niteczkę i zobaczyć jak się pali. Wełna będzie śmierdzieć palonymi włosami, sztuczne włókno palonym plastikiem.
      • koko8 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:41
        Potwierdzam, merynos gryzie.
        • arthwen Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 20:52
          Merynos merynosowi nie równy.
          Przez parę lat zajmowałam się filcowaniem i nawet czesanki z merynosów mają tak kolosalne różnice w jakości, że głowa mała. Wełny dotyczy to samo i nie, nie każdy merynos gryzie wink
      • afro.ninja Re: Wełna merino - kto się zna? 04.12.22, 07:28
        A to nie jedwab?! Kiedyś tak.sprawdzalam chustę z jedwabiu. Tez niby jedwab naturalny. Podpalilam nitkę i waliło spalonym włosem. Poza tym ta chusta zaczyna dziwnie pachnieć, jak ktos obok mnie pali papierosy. Niby na powietrzu, a muszę prać. Tak jakby pochłaniała zapachy.
    • bib24 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:20
      znam się tylko na kaszmirze ale kaszmir nigdy nie będzie mial połysku.
      • violent_green Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:24
        No więc kaszmirową czapkę też mam i jest zupełnie inna w dotyku i wyglądzie. Dlatego pytam się ematek, co z tą wełną merino smile
        • bib24 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:27
          odkąd mam kaszmiry to już nie chcę eksperymentować z wełną. wole używany kaszmir niż nową wełnę.
      • gris_gris Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 19:28
        bib24 napisała:

> znam się tylko na kaszmirze ale kaszmir nigdy nie będzie mial połysku.

Oczywiście, ze może mieć połysk. Mam sweter z tak cienkiego kaszmiru, ze wyglada jak z jedwabiu, i ma połysk. Podobnie jak płaszcz z wełny i kaszmiru.
        • bib24 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 19:54
          no to dziwne bo brak połysku to podstawowa charakterystyka. może ma domieszkę jedwabiu.
    • alpepe Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:21
      Mam bieliznę termiczną z merino, jest niegryząca, ale raczej połysku nie ma i śliska też nie bardzo.
    • chatgris01 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:23
      Tak
    • abecadlowa1 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:28
      Wełna nerino może taka być, jeżeli została poddana obróbce chemicznej.
    • daszka_staszka Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:41
      Tak jest śliska i nie ma włosków. Dużo z niej dziergam i każda jest bezwloskowa i nie drapie
      • violent_green Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:45
        Dzięki. Właśnie o takie info z pierwszej ręki mi chodziło smile
      • geigo Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 18:57
        daszka_staszka napisał(a):

> Dużo z niej dziergam i każda jest bezwloskowa
        > i nie drapie

Nie do końca, są też bardziej włochate włóczki merynosowe. A nawet zdarzają się podgryzające (też dziergam wink ).
    • mikams75 Re: Wełna merino - kto się zna? 03.12.22, 19:40
      pewnie to zalezy od obrobki, rodzaju splotu - mam bielizne z merynosow i bym powiedziala, ze przypomina bardziej bawelne z odrobina czegos sztucznego niz welne. I to na pewno nie jest podroba.
    • afro.ninja Re: Wełna merino - kto się zna? 04.12.22, 07:30
      Mam czapki z merino i sa bez połysku. Są przede wszystkim miękkie, matowe i nie tak plastyczne jam sztuczne tworzywo.
    • n-ell Re: Wełna merino - kto się zna? 04.12.22, 12:00
      Tak, dlatego nie gryzie i dzieciakom da się na głowę założyć

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka