Dodaj do ulubionych

Co zamiast implantu (ząb)?

04.12.22, 22:16
Dziewczyny? Może doradzicie, jakie są opcje oprócz implantu zęba i czy możecie się podzielić Waszym doświadczeniem.
Mam do usunięcia czwórkę górną sad niestety ząb (martwy po kanałowym) pękł na pół łącznie z korzeniem.
Implant jest dość inwazyjny, może się nie przydać. Oczywiście będę próbować. Ale co, jeśli...?
Kojarzę mostek, ale to chyba taka trochę proteza a ja jeszcze nie mam czterdziestki i samo to na mnie źle działa
Obserwuj wątek
    • dreg13 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:21
      Nie znam się, ale z tego co kojarzę - nie rób sobie tego. Nie kombinuj. Zrób implant i to szybko. Jak będziesz miała zanik kości, to naprawienie tego jest dużo gorsze niż proste wstawienie implanta we własną kość.
      • evolventa Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:34
        Potwierdzam. Jak na razie nie wymyślono nic lepszego niż implant, a wcześnie założony nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia kostnego. Jak zostawisz sprawę na później, to Ci kość zaniknie i potem potrzeba kupy czasu i pieniędzy, żeby to odbudować. Wiem, bo też to przechodziłam, właśnie z czwórką. Przez wiele lat miałam mostek oparty na piątce i efekt tego był taki, że piątka się osłabiła i też ją niestety trzeba było w końcu wyrwać. W miejscu po czwórce już mi zdążyła kość zaniknąć i do implantów trzeba było wszystko odbudowywać, podnosić zatokę szczękową i tego rodzaju atrakcje. Nie polecam, leczenie tego rodzaju jest długotrwałe, mało przyjemne i bardzo kosztowne, a w jego efekcie mam teraz dwa implanty, w czwórce i piątce. A mogłam mieć tylko jeden, gdybym go zrobiła od razu, byłoby i prościej, i taniej.
        • ajr27 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 09:51
          To nie jest prawda, że wczesna interwencja implantoligiczna gwarantuje, że nie dojdzie do zaniku kości. Górna szczęka jest bardziej problematyczna od żuchwy i za mało tkanki na implant można mieć od razu. Ja mam taką sytuację po usunięciu górnej szóstki- musiałabym robić nadbudowę tkanki pod implant. Podziękowałam, bez jednego zęba można żyć.
          • evolventa Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 11:15
            No być może, mnie akurat lekarz powiedział, że gdybym wszystko zrobiła od razu, to nie trzeba byłoby odbudowywać kości. Chciałam zauważyć, że jest drobna różnica pomiędzy brakiem szóstki, a czwórki. Nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania bez czwórki, no sorry, jak się uśmiechać czy rozmawiać?
            • ajr27 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 12:49
              Tak, gdybym miała ubytek 4, też bym robiła i podsypywanie nadbudowy i te wszystkie cuda. Chciałam tylko podkreślić, że na górze często jest ubytek tkanki bezpośrednio po usunięciu zęba- u mnie np zostały tylko 3mm do zatoki. Wizja przebicia sztyftu i przetoki w gratisie jest przerażająca.
    • majenkirr Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:27
      Odżałuj i zrób implant. Młoda kobieta i mostek? 🥴
      • moze_sprobowac_inaczej Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:36
        majenkirr napisała:

> Odżałuj i zrób implant. Młoda kobieta i mostek? 🥴
        Tak właśnie, też mnie to przeraża. Czy są jakieś opcje pomiędzy morstkiem a implantem?
        • majenkirr Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:40
          Sa te wyjmowane zęby na haczyki, ale następne 40 lat chcesz tak chodzić?
      • kachaa17 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:58
        Ja jako kobieta 28 letnia dorobiłam się protezy, bywa i tak więc mostek wcale nie jest najgorszym wyjściem.
        Jak robiłam protezę to chyba jeszcze wtedy implantów nie było albo były na tyle drogie, że nawet ich nie rozważałam
        • hugo43 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:02
          A nie myślisz zrobienie protezy stałej na 4 implantach za luk?ja mam implanty i w poczekalni naoglądałam się filmików na monitorach i cuda współczesna stomatologia robi
          • aandzia43 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:39
            Ale ona nie pisze o protezie całkowitej. Raczej.
            • kachaa17 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 07:30
              Zgadza się, to jest proteza na 3 zęby. Mam już kolejną bo co jakiś czas trzeba wymieniać. To jest proteza szkieletowa. Jest dość niewygodnie ale mostu nie zrobię w tych miejscach a implanty już nie wchodzą w grę ze względu na zanik kości no i finanse. Może i by się dało powalczyć jakbym miała pieniądze. Ale szanse na odbudowę kości są niewielkie.
      • princesswhitewolf Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:09
        Przeciez to sie bedzie trzymac na sasiednim zebie a nie na drutach.
        • kropkaa Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:15
          Które trzeba spiłować w kikuty.
          Jak zrobisz u dobrego implantologa, jest mała szansa, że się nie przyjmie. Jesteś młoda, nie idź w żadne protezki.
    • malaperspektywa Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:34
      Mostek oznacza uszkodzenie zębów sąsiadujących. Implant to aktualnie najlepsze rozwiązanie.
      • taki-sobie-nick Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:27
        I najdroższe.
        • lauren6 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 09:45
          Na zębach nie warto oszczędzać, bo w przyszłości trzeba będzie wydać jeszcze więcej pieniędzy. Lepiej i taniej zrobić raz, a dobrze.
    • koronka2012 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:34
      Mostek oznacza opiłowanie dwóch sąsiedniego zębów, I nie jest rozwiązaniem na zawsze, wcześniej czy później będzie wymagało poprawy a jeśli coś się zacznie dziać to będziesz miała problem z trzema zębami.

Nie zwlekaj tylko wstawiaj jak najszybciej zanim kość zacznie się obniżać. Ja zrobiłam od razu i było to w zasadzie bezbolesna koleżanka musiała nad budowywać obniżoną kość i było fajne fajne
      • hugo43 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 22:53
        Są jeszcze koronki na włóknie ,czy jakoś tak,przymocowane do sąsiednich zębów .znam kogoś kto tak ma.ale szczegółów nie powtórzę .
        • hugo43 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 00:24
          Juz się dowiedziałam ,ząb jest przyklejony do sąsiednich zębów włóknem szklanym,te sąsiednie nie są piłowane jak pod klasyczny most.
          • aandzia43 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 00:42
            Most adhezyjny. W przypadku tego mostu w celu wypełnienia luki po np. piątce filarami nie są spiłowane w stożek zęby (czwórka i szóstka) tylko mamy jednolity blok złożony z wypełnienia na żującej w szóstce, wypełnienia na żującej w czwórce i piątki między nimi. W środku tej konstrukcji jest umieszczone wzmacniające włókno. Najmniej trwały i niezawodny rodzaj mostu. Jako tako (czyli dość długo) działa gdy można go stabilnie i mocno osadzić na zębach trzonowych i przedtrzonowych, wszelkie doklejki do kłów pozbawionych solidnego rowa na osadzenie filaru są takie sobie. Krótki los.
            • kachaa17 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 07:26
              No to geneneralnie stosuje się jako czasowe uzupełnienie zębów.
            • princesswhitewolf Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 09:14
              >Najmniej trwały i niezawodny rodzaj mostu.

Mialas na mysli chyba najbardziej trwaly.
              • lauren6 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 09:47
                Dobrze napisała.
    • taki-sobie-nick Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:16
      Implant to też proteza.
    • bertie Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:29
      Jak nie ma przeciwskazań, to implant jest najlepszym rozwiązaniem.
      Ja mam jedno i drugie, choć pierwotnie miały być 2 implanty. Po pół roku niestety okazało się, że kości i dziąsła jest za mało i dostałam most. Wygląda dobrze, dużo lepiej niż mój wcześniejszy ząb (bo bez przebarwień po kanałówkach) ale i tak miewam obawy, że go uszkodzę w czasie jedzenia, szczególnie, że opiera się na jednym zębie a nie dwóch. A o implancie zapomniałam, jest jak inne zęby, tylko jak nitkuję, to sobie przypominam, że tam jest.
    • bei Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:33
      Jeśli nie chcesz mikroprotezki ( ruchome uzupełnienie), to mostek bardzo odradzam. By umocować mostek trzeba oszlifować ząb obok , by założyć koronę. Problem jest tez taki, ze na tym zębie amortyzacja jest już dwóch, wiec masz w bonusie osłabiany kolejny korzeń. Implant to najmniejsze zło
      • princesswhitewolf Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:36
        Implanty tez wiaza sie z ryzykiem odrzucenia, tego ze okaze sie ze mozna zalozyc bo kosc za mala gestosc ma, a takze prochnica szczeki. Wszystko ma plusy i minusy
    • taki-sobie-nick Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:35
      Kojarzę mostek, ale to chyba taka trochę proteza a ja jeszcze nie mam czterdziestki i samo to na mnie źle działa

Problemy pierwszego świata.
    • noname2021 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:52
      Nie wiem dlaczego ty sie jeszcze zastanawiasz i rozwazasz - tylko implant! niewazne jak drogi, ale jak ma ktos czworke do usuniecia, to nawet przez chwile nie wyobrazam sobie chodzic bez zeba - a wszystko inne - mostki, protezy to dla ludzi baaardzo starych, ktorym potrzebna jest cala szczeka.

bierz pozyczke z banku jak cie nie stac i wstawiaj implant.

to jest najlepsza i jedyna rada w twoim przypadku.
      • taki-sobie-nick Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:56
        noname2021 napisała:

> Nie wiem dlaczego ty sie jeszcze zastanawiasz i rozwazasz - tylko implant! niew
        > azne jak drogi, ale jak ma ktos czworke do usuniecia, to nawet przez chwile nie
        > wyobrazam sobie chodzic bez zeba - a wszystko inne - mostki, protezy to dla lu
        > dzi baaardzo starych

czyli pooo czteeerdziestce?
        > bierz pozyczke z banku jak cie nie stac i wstawiaj implant.
        >
        > to jest najlepsza i jedyna rada w twoim przypadku.
        • taki-sobie-nick Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:57
          Pierwsze wyszukiwanie ceny w moim mieście daje wynik 5000 zł.
          • noname2021 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:59
            5000 tysiecy? bardzo tanio. Jak na kraje cywilizowane ofkorz.
            • taki-sobie-nick Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 00:34
              No, zwłaszcza jak się zarabia mniej, prawda?
          • vasaria Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 07:46
            taki-sobie-nick napisała:

> Pierwsze wyszukiwanie ceny w moim mieście daje wynik 5000 zł.

Za sam implant ? To ok cena. Bo do tego dochodzi jeszcze korona/ząb.
        • noname2021 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 04.12.22, 23:58
          tak - po czterdziestce nie rozwaza sie protez na przednie zeby tylko implanty.
          Przed taka osoba jeszcze conajmniej 40 lat gryzienia.

• 1papryczka.chili Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 07:46
      Dziewczyny już wszystko napisały w zasadzie. Przede wszystkim implant. Potem implant, i potem znów implant 😄 serio to najlepsze rozwiązanie. A jak nie to mostek, który jest nieruchomym uzupelnieniem protetycznym. Ale wymaga przeleczenia kanałowo oraz zeszlifowania częściowego zębów sąsiednich.
      Coraz więcej ludzi wybiera implanty, we czwartek znów mamy kilku pacjentów na implanty, niektóre połączone z podsypaniem kości, podniesieniem dna zatoki.
    • mama-ola Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 08:03
      Zrób implant i to od razu. To miejsce, gdzie można wkręcić śrubę, zmniejsza się z czasem. Jeśli odczekasz jakiś czas, może być za małe, a wtedy trzeba robić podnoszenie zatoki. To dodatkowe 3 tys. zł (około).
      Korona, czyli mostek opiera się na zębach sąsiednich. Czyli piątka i trójka będą naciskane, gdy zaczniesz korzystać ze sztucznej czwórki. Trochę tak jakbyś zamiast iść na własnych nogach wisiała na ramionach osób idących po Twojej lewej i prawej stronie. Jak są mocni, to będą Cię nosić, jak słabi, to się załamią. Więc prędzej czy później korona połamie Ci piątkę i trójkę, a wtedy będzie już masakra.
    • lauren6 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 09:50
      Implant jak najszybciej, żeby nie dopuścić do zaniku kości. W takim przypadku ryzyko nie przyjęcia się implantu jest mniejsze, niż gdy trzeba odbudowywać kość i robić inne cuda na kiju ze szczęką. Na zębach nie oszczędza się, bo prędzej czy później takie oszczędności się na tobie zemszczą.
      • kachaa17 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 12:02
        Się nie oszczędza ale nie każdego na to stać po prostu.
        Ja robiłam implant w zeszłym roku i zapłaciłam za całość ok. 6 tys. - już razem z badaniami i wizytami liczę. To bardzo duża kwota.
        • anorektycznazdzira Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 15:21
          to bardzo niska kwota
          są kliniki gdzie implant sumuje się do ok 10 tysi
          • kachaa17 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 17:24
            Chodziło mi, że to dużo do wydania, może jak za implant TP niedużo ale to było już rok temu.
    • anorektycznazdzira Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 15:20
      podobno "w dzisiejszych czasach" przyjmuje się 99% implantów,
      więc możesz prawie w ciemno robić i naprawdę się nie bać
    • brzoza100 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 17:03
      Mostek to nie proteza, ja mam na czwórce już 8 lat i nie pamiętam nawet że go mam. Wtedy implanty były po za moim zasięgiem więc było to dla mnie najlepszym rozwiązaniem a do czterdziestki mi sporo brakowało.
      Ale faktycznie znam parę kobiet które czwórek nie mają i nic z tym nie robią. Ja bym nie mogła. Mostek nie jest niczym strasznym, ale jak są inne lepsze możliwości to bym się nie zastanawiała.
    • sol_13 Re: Co zamiast implantu (ząb)? 05.12.22, 23:14
      Może najlepiej spytaj protetyka a nie naswink gdyż to zależy również od zębów sąsiadujących, nie zawsze mostek jest możliwy. Implanty b rzadko się nie przyjmują.
    • foxowska Re: Co zamiast implantu (ząb)? 24.01.23, 11:05
      Witaj , ponieważ jestem w identycznej sytuacji, może mogłabyś podzielić się Twoimi doświadczeniami ( lisowska_m@onet.pl)
      Bedę bardzo wdzięczna
      Ja najpierw pomyślałam o mostku , ale teraz jestem zdecydowana na implant , tylko strasznie się boję
      • 1matka-polka Re: Co zamiast implantu (ząb)? 24.01.23, 13:27
        Zbieraja adresy email? Co to znowu za debilizmy🙄
    • bei Re: Co zamiast implantu (ząb)? 24.01.23, 13:28
      Gdyby miał się nie przyjąć implant, to mikroprotezka. Pod mostek (tu pewnie balkonik) trzeba podniszczyć drugi ząb, by założyć koronę z tym brakującym zębem. Wówczas dwa zęby (przy gryzieniu) amortyzują na jednym i osłabiają go.
      • bei Re: Co zamiast implantu (ząb)? 24.01.23, 13:28
        Dlatego mikroprotezka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka