Dodaj do ulubionych

Adrenalina - irracjonalne lęki

06.12.22, 18:27
Mamy ucznia alergika i mamy być przeszkoleni do podawania adrenaliny. I mnie się uczepił irracjonalny lęk - że będę ją podawała i coś schrzanię, wbiję igłę za płytko wbijając przez ubranie i wstrzyknę lek w ubranie zamiast w udo albo złamię igłę o dżinsowe spodnie, dziabiąc pod niewłaściwym kątem. Z samym wbiciem igły w ciało problemu nie mam, wstrzykiwał sobie insulinę, pobierałam siostrze krew z palca. Tylko tego się boję, że schrzanię ten zastrzyk, zmarnuję lek i dzieciak umrze przeze mnie. Stąd pytanie - da się w ogóle tak schrzanić? Którejś z was zdarzyło się skopać tego typu zastrzyk czy po prostu się nie da?

Bo z jednej strony ja jestem lebiega, ale z drugiej jakoś nigdy nie słyszałam o takim wypadku, więc może się po prostu nie da tego schrzanić?
Obserwuj wątek
    • triss_merigold6 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:31
      Nie macie pielęgniarki? Odmówiłabym, niech rodzice dziecko odczulą albo nie wiem, coś zrobią zamiast oczekiwać, że nauczyciel zrobi zastrzyk.
      • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:34
        Mamy, ale nie w pełnych godzinach działania szkoły, bo w szkole teraz lekcje są od ósmej do szesnastej z kawałkiem.
        To podobno jest w stanie podać każdy przeszkolony, ale ja potrzebuję wiedzieć, na ile procedura jest foolproof.
        • panna.nasturcja Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:44
          Nam na szkoleniu powiedzieli, że nie znają przypadku żeby to się nie udało. Mam nadzieję, że prawdę mówili. Ratownicy medyczni nas szkolili.
          • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:47
            No ja też mam wrażenie, że gdyby się nie udało, to by o tym było głośno. Martwi mnie konfrontacja cienka igła vs dżinsy, ale może ubiorę poduszkę w dżinsy i poćwiczę.
            • panna.nasturcja Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:49
              Asia, w penie ta igła spokojnie przebija ubranie.
              • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:52
                Nie wiem, czy dziecko ma pena. Pena się nie boję. Sobie robiłam i penem i zwykłą igłą i nie było problemów, ale robiłam bez ubrania.
                • memphis90 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:22
                  Nie złamiesz igły o ubranie.
                  • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:27
                    I takie postawienie sprawy mnie uspokaja.
                  • kira02 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:46
                    Ja mam glupie pytanie: a to musi byc udo? Nie mozna np podciagnac rekawa i wstrzyknąć w odsloniete przedramię?
                    • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 20:18
                      Wydaje mi się, że robiąc w rękę, mogłabym przypadkowo zrobić dożylny zastrzyk. W każdym razie z większym prawdopodobieństwem niż robiąc w udo.
                      • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 22:23
                        Ten lek można podawać tylko w niektóre miejsca, żeby nie wywołać martwicy. Kiedyś siostra wymyśliła, że na wszelki wypadek będzie to kupowała, bo jej córka miała jakieś uczulenie na meszki (nie wiem czy z zalecenia lekarza czy z własnej inicjatywy)
                  • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 06:58
                    memphis90 napisała:

> Nie złamiesz igły o ubranie.
                    >

Ale też pamiętaj, że zawsze masz te kilka sekund, żeby ubranie przerwać. Czyli: rozdzierasz dżinsy, wbijasz igłę, cieszysz się, że uratowałaś komuś życie (potem dzwonisz po karetkę).
                    BTW: nikt Was nie przeszkolił z używania takich zastrzyków? Jakim cudem?
                    • kk345 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 12:23
                      Jak się w kilka sekund rozdziera dżinsy? big_grin
                      • babcia47 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 20:03
                        Rączkami
                        • kk345 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 21:49
                          Zademonstrujesz?
                • ajr27 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:13
                  Dziecko musi mieć pena, bo dziecięce adrenaliny są tylko w takiej postaci. Chyba wszystkie w ogóle są. To nie żaden zastrzyk, tylko pstryknięcie jakby długopisem przyłożonym do uda. Nie ma tam żadnej wielkiej igły, tylko taki rysik jak do strzelania w palec do pomiaru glukozy.
                  A triss życzę, żeby kiedyś została sam na sam z dzieckiem w stanie wstrząsu i niech ono jej umrze na rękach, to nie napisze więcej takich bzdur. Anafilaksja jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu, nie na wszystkie alergie istnieje skuteczne odczulanie, nasze prawo jest debilne pod tym względem, że szkoły i przedszkola nie mogą podawać adrenaliny alergikom, bo to nie jest ibuprom na gorączkę, albo, że można sobie poczekać na pogotowie, bo dziecko zasłabło, tylko jednym szybkim pstryknięciem ratuje się życie, a karetka, ani matka z domu nie zdąży!
                  Krew mnie zalewa jak czytam te bzdury, bo moje dziecko zaliczyło raz wstrząs w przedszkolu, pena noszę w torebce i nie zdajecie sobie sprawy, o czym piszecie, jakiego rodzaju jest to sytuacja. Jestem za dostępem do penów w każdej placówce oświatowej.
            • aguar Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:33
              To niech nie nosi dżinsów tylko spodnie dresowe.
        • cojapaczem Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 10:47
          jak myślisz czym się szyje spodnie?
          • kira02 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:48
            A wiesz, ze sa specjalne igly do dzinsu, do szycia skóry, kozuchow itd. i one nijak sie maja gruboscia i wytrzymałością do igieł medycznych? Wiec pytanie jak najbardziej zasadne.
            • arthwen Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 22:56
              Tak, ale igły do jeansu mają taką grubość ze względu na grubość nici. To nie jest kwestia tego, że cienka igła nie przejdzie albo się złamie, tylko przez cienką igłę nie przewleczesz grubej nici do szycia jeansów.
            • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 23:02
              ale igła do jeansu musi się przebić przez co najmniej 2 warstwy a czasem 4...
              • arthwen Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:35
                Naprawdę, niezależnie od liczby warstw materiał łatwiej się przebija cienką igłą niż grubą. To taka oczywistość.
                Problem jest tylko wtedy jak przez te warstwy materiału musisz przewlec nitkę - w przypadku pena z adrenaliną naprawdę ten problem nie istnieje wink
                • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:48
                  W przypadku ratowania życie najprościej jest rozpiąć spodnie i zdjąć, to akurat byłby dla mnie najmniejszy problem, to nie oparzenie, gdzie materiał stopił się ze skórą i nie złamanie miednicy, gdzie to wywołuje ból i może uszkodzić narządy.
      • cosmetic.wipes Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:59
        triss_merigold6 napisała:

> niech rodzice dziecko odczulą albo nie wie
        > m, coś zrobią

Jakże prosty jest twój świat. I jakże się bardzo skomplikuje, kiedy coś pyedolnie.
        • ajr27 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:16
          Myślałam, że osiągnęła już dno, ale właśnie usłyszałam pukanie od spodu.
          • rosapulchra-0 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 20:36
            Pierwszy raz?
      • nuka_2 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 22:52
        W sytuacji wstrząsu anafilaktycznego nie ma czasu na szukanie i ściąganie pielęgniarki, nawet gdyby była w szkole. Jakiś uczeń może po nią pobiec, ale adrenalinę trzeba podać szybciej.
      • manon.lescaut4 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:32
        No tak, niech COŚ zrobią. Najlepiej eutanazje, co będzie dzieciak otoczeniu życie uprzykrzał. A jakby to się zdarzyło w klasie Twoich bombelkow, to pff ile lekcji by umknęło.
      • evening.vibes Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:33
        > Odmówiłabym

Myślę, ze nikt na forum nie ma wątpliwosci, że z całym spokojem patrzyłabyś na umierające dziecko.
      • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 20:35
        Triss nie da się na wszystko odczulac. W Polsce no nie ma preparatu do odczulania na orzeszki ziemne awstanach dopiero się pojawił na rynku. Odczulanie nie zapewnia również gwarancji że wstrząs anafilaktyczny nie wystąpi. Dzieciaki uczone są jak podać sobie lek samemu, ale jak objawy rozwijają się szybko, to ktoś musi zrobić to za nie. To jest proste jak budowa cepa i nie da się zaszkodzić tą dawką, anal nie podasz to dzieciak umrze.
        • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 20:36
          A jak nie anal😂😂
      • kropkacom Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 08:17

> Nie macie pielęgniarki? Odmówiłabym, niech rodzice dziecko odczulą albo nie wie
        > m, coś zrobią zamiast oczekiwać, że nauczyciel zrobi zastrzyk.

Polska szkoła, co? big_grin Moja córka jako epileptyczka musiała dostarczyć do szkoły wlewkę na wypadek ataku.
      • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:06
        Nie na wszystkie alergeny można odczulać. Niestety nie ma cudownego leku, dzięki któremu dziecko nie będzie miało alergii. Ale jest lek, który może uratować mu życie, a jego podanie jest proste jak kliknięcie długopisem. Rodzice oczekują tylko tego, żeby nauczyciele pomogli ich dziecku, gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego. Pielęgniarka nie zawsze będzie na miejscu, a dziecko może umrzeć, zanim ona dotrze na miejsce.
        U dzieci z alergiami, które mają przepisaną adrenalinę, wbrew pozorom jest łatwiej, bo wiadomo, że taka sytuacja może wystąpić, w jakich warunkach wystąpiła poprzednio i - co najważniejsze - dziecko ma lek gotowy do podania, w odmierzonej dawce, wystarczy podać w udo, żeby uratować mu życie. A sam wstrząs anafilaktyczny może wystąpić u każdej osoby, nawet u tej, u której nigdy nie stwierdzono alergii - np. po ukąszeniu przez owada (np. osę, pszczołę, szerszenia, a nawet komara).
    • abacosa Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:36
      A da sie załatwić zgode od rodziców na rozciecie spodni?. To może Cie uspokoić bo nie ma nic gorszego niż panika w takiej sytuacji. Pamietam jak nieumialam zmierzyć cukru pacjentowi któremu mocno spadl jego poziom a naprawde nadstawiał palec. Ta igła powinna sie wbijać bez problemu i niby tak było a za nic kropli krwi. Wszystko przez moja panikę.
      A co do zastrzyku z adrenaliny- sama przeszlam wstrzas anafilaktyczny i pozwolilabym sobie nawet spodnie zdjąć aby mnie na czas odratowano
      • szare_kolory Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:00
        W sytuacji ratowania życia ratownik może zniszczyć ubranie, jeśli trzeba i nie będzie za to odpowiadał. Poza tym, przy wstrząsie nie ma czasu na szukanie nożyczek i cięcie spodni. Te zastrzyki są tak skonstruowane, żeby działały szybko i celnie.
      • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:11
        Nie trzeba rozcinać spodni, EpiPen został skonstruowany w taki sposób, żeby można było go podać nawet przez jeansy. Przy ampulkostrzykawce trzeba podać bezpośrednio w skórę.

Pokazujemy to na filmie: youtu.be/yFCcVL7XGpk
    • chococaffe Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:39
      Kto ma Was przeszkolić?

Byłam niedawno na zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Wielu lęków się pozbyłam (za to nabawiłam nowych!), ale instruktor na pewno rozwieje Twoje wątpliwości.
    • panna.nasturcja Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:39
      Asiu, o ile wiem to adrenalinę, tę podawaną przez laików w nagłych przypadkach, ma się w tak zwanym penie. Czyli nie przebijasz nic igłą tylko przykładasz i naciskasz guzik, igła sama wychodzi i sama się wbija.
      Ale o tych wszystkich wątpliwościach powiedz na szkoleniu, odpowiedzą.
      • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:13
        Nawet nie trzeba naciskać guzika - tą w penie uderza się lekko w nogę i przytrzymuje kilka sekund, zobacz to na filmie youtu.be/yFCcVL7XGpk
    • primula.alpicola Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:43
      Miałaś szkolenie?
      U nas był taki przypadek, mieliśmy dziewczynę uczuloną na wszystko, i zaszła konieczność podania tego zastrzyku. Trafiło na koleżankę historyczkę, wbiła w udo przez spodnie, głęboko, pod kątem prostym, wszystko poszło dobrze.
      Pielęgniarka..? U nas jest na pół etatu... nie siedzi w gabinecie od 7 do 17.
    • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:48
      najlepiej jak masz epi-pen tego nie można podać zle. Gorzej jak masz strzykawkę (tak, jest tańsza...).
      Pamietaj ze będziesz ratować życie - i na tym się koncentruj.
      • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:50
        pocieszę tez ze moje dziecko tez miało epi-pena i przez 10 lat nie było okazji użyć - bardzo się pilnuje.
        • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:53
          www.epipen.com/en (on kosztuje 200zeta ale nawet dziecko jest w stanie zapodać) a ta druga wersja (dużo tańsza) jest w aimpulkostrzykawce - adrenalinum wzf polfa
          • memphis90 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:24
            Ale ta druga wymaga przechowywania w lodowce, wiec na 100% dziecko tego nie będzie nosić w plecaku.
            • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:25
              Czyli to może być jednak ta druga, bo o przechowywanie też pytali.
            • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:30
              tak ale w ulotce jest
              "Lek powinno przechowywać się w lodowce w temperaturze 2-8°C. Dopuszcza się przechowywanie leku poza lodówką przez 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C. Po upływie tego czasu lek nie nadaje się już do użytku, nawet jeśli data ważności nie wygasła. Na kartoniku należy zapisać datę wyjęcia z lodówki" i ludzie to noszą ze sobą. i tak wychodzi taniej niż epipen.
              • memphis90 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 13:39
                Aha. I w plecaku noszonym jak popadnie i gdzie popadnie, kladzionym obok grzejnika, noszonym w upale lub mrozie itd masz gwarancje przechowywania w temp <25stC? Szczerze wątpię… Osobiście nie znam dziecka, które nosiloby strzykawkę w plecaku - albo lek jest w placówce w lodowce albo ma w plecaku epipen.
                • zerlinda Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:40
                  Chyba skoro reakcja jest tak silna, że dziecko może umrzeć, to powinno mieć pen w plecaku. Nie wyobrażam sobie w razie czego biegać do lodówki. I to należy wyjaśnić, czy jest to pen i gdzie dokładnie dziecko będzie go mieć. W sytuacji, gdy bym miała biegać i szukać leku to bez zmruzenia oczu bym odmówiła szkolenia. I odmówiła bym uczenia w tej konkretnej klasie. Skoro rodzice oszczędzają i mają gdzieś życie własnego dziecka to obcy człowiek też nie musi ryzykować pracy w stresie. Ale chyba jednak w tej sytuacji będzie pen w plecaku i tyle.
                  • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:58
                    A dlaczego odmawiać uczenia w tej klasie, wystarczy odmówić zgody na podawanie leków.
                    • kira02 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 15:39
                      I stałabys w razie czego i patrzyla jak dziecko na Twoich oczach umiera?
                      • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 16:22
                        Każdy zna swoje ograniczenia, ma prawo do swoich lęków, lepiej zanim dobrowolnie przyjmie się na siebie taką odpowiedzialność ocenić czy się da radę, a nie potem w najważniejszej chwili nawalić i ponieść konsekwencje. Sama chyba bym swoją decyzję uzależniła od tego czy znam rodziców na tyle, że oceniałabym szanse, że w razie problemów im odwali na minimalne.
                        I podejrzewam, że inną odpowiedzialność ponosi osoba, która wcześniej się zgodziła, a inną taka, która dzwoni na pogotowie i na zasadzie udzielania pierwszej pomocy jest instruowana co robić.
                • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 18:22
                  nie bardzo rozumiem o co się kłócimy. Tak w idealnym świecie dzieciak miałby epipena za 278 zeta w zwykłym ma adrenalinę wzw za 27
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 18:56
      Jak cię przeszkolą, to nie schrzanisz, tego się nie robi zwykłą strzykawką, żadnej igły nie będziesz wbijać.
      • berdebul Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:05
        Zależy co kupili rodzice. Epipen jest droższy.
        • panna.nasturcja Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:22
          Ale dla dziecka łatwiejszy do użycia.
          • berdebul Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 23:13
            Ale żyjemy w Polsce i czynnik finansowy jest często bardzo istotny.
            • zerlinda Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 10:25
              Ale gdy chodzi już nawet nie o zdrowie a życie dziecka to chyba rodzice powinni wybrać najlepszą opcje?
              • berdebul Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 23:09
                Pewnie, mogą nie jeść, ale epipen będzie. 🤷‍♀️
                • zerlinda Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 06:56
                  Już bez przesady. Jest 500+więc wydanie 200 zł dwa razy w roku nie spowoduje, że rodzina będzie głodować. A jeżeli jest tak niewydolna, to powinna być pod nadzorem odpowiednich służb.
                  • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:23
                    Nie wszyscy rodzice wiedzą, że istnieje coś takiego jak EpiPen - lekarze przepisują ampułkostrzykawki, bo są refundowane, a EpiPen nie, i nawet nie mówią o tym rodzicom.

EpiPen kosztuje od 250 do 350 zł za sztukę, zależy od apteki. Trzeba się sporo nadzwonić, żeby znaleźć tańszy i z dłuższą datą ważności. A potrzebne są 2 sztuki, na wypadek, gdyby pierwsza dawka była niewystarczająca, to podaje się drugą. W niektórych placówkach rodzice zostawiają leki, inni noszą je ze sobą, bo nie każdego stać na 4 sztuki po 350 zł. Koszty przy alergii to nie tylko adrenalina, ale też odpowiednia dieta, leki antyhistaminowe, sterydy, specjalne środki pielęgnacyjne, piorące itd.
    • berdebul Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:06
      Co ma na wyposażeniu uczeń. Jak epipena to tego się nie da schrzanić.
      • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:12
        Nie wiem, co ma. Mówili strzykawkę z adrenaliną, ale według mnie to raczej na tej zasadzie, jak na każde sportowe buty mówiło się adidasy - taka bardziej ogólna nazwa niż określenie konkretnej odmiany zjawiska.
        • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 07:03
          asia_i_p napisała:

> Nie wiem, co ma. Mówili strzykawkę z adrenaliną, ale według mnie to raczej na t
          > ej zasadzie, jak na każde sportowe buty mówiło się adidasy - taka bardziej ogól
          > na nazwa niż określenie konkretnej odmiany zjawiska.
          >

W to wszystko jest do ogarnięcia dla każdego. Wystarczy nie panikować przesadnie. Napisałam wyżej: zawsze jeśli się obawiasz, że coś pójdzie nie tak możesz te cholerny dżinsy rozciąć, a w skrajnych przypadkach nawet rozgryźć. Ważne, że ratujesz czyjeś życie.
    • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:20
      no i zasadniczo tez nie panikuj - przepisy raczej mówią ze masz umożliwić i ułatwić żeby ten ktoś sobie sam zrobił zastrzyk. zachowaj spokój i pomóż mu po prostu. www.zawszeokrokprzedastma.org/wstrzas-anafilatyczny/ (tu na zdjeciu jest właśnie ampułkostrzykawka)
      • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:22
        a i ze lek się zmarnuje to w ogóle się nie przejmuj - on i tak ma datę ważności (zwłaszcza jak się go nosi przy sobie) i czy użyjesz czy nie po dacie idzie do smieci.
      • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:27
        Przy tym dziecku podobno trzeba liczyć się z tym, że będzie trzeba samemu podać.
        • panna.nasturcja Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:36
          Asia, wszelkie wątpliwości wyartykułuj na szkoleniu. Ci szkolący na ogół są bardzo życzliwi oraz rozumieją lęki osób nie związanych z medycyną i bardzo sensownie tłumaczą.
      • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:27
        To jest bardzo stary artykuł, polecamy coś nowszego: allergia.pl/pierwsza-pomoc-podanie-adrenaliny-przez-nauczyciela/

Do tego 3.11.2022 r. Minister Zdrowia wydał obwieszczenie w sprawie zaleceń postępowania dotyczących opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2022/116/akt.pdf
    • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 19:37
      Jak wygląda sytuacja z odpowiedzialnością, kiedy ktoś się godzi na podawanie leku, ale w sytuacji stresu nawali albo zwyczajnie coś schrzani czy sprzęt nie zadziała lub dojdzie do powikłań?
      Zapytałabym się nie tylko ratowników, ale także dobrego prawnika.
      • picathartes Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:03
        > Jak wygląda sytuacja z odpowiedzialnością, kiedy ktoś się godzi na podawanie leku, ale w sytuacji stresu nawali albo zwyczajnie coś schrzani czy sprzęt nie zadziała lub dojdzie do powikłań?
        Zapytałabym się nie tylko ratowników, ale także dobrego prawnika.

Ratujący nie ponosi żadnej odpowiedzialności (w ramach rozsądku, czyli o ile z premedytacją nie działa, by umierającemu zaszkodzić ). Osoba, której ratujemy życie albo umrze, jeśli pomocy się ratujący nie podejmie, albo może uda jej się przeżyć, bo ratującemu udało się pomóc.
        Mając do wyboru jedno z dwojga, zawsze lepiej jest ratować - o ile choć trochę się wie, co się robi. Jak się nie uda, mówi się trudno.
        • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:06
          No właśnie nie jestem pewna jak to jest w przypadku podawania leków, to co napisałaś dotyczy typowej reanimacji i tu nie mam wątpliwości.
          • picathartes Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:12
            Nawet lekarze nie ponoszą odpowiedzialności, jeśli działają zgodnie ze sztuką lekarską i procedurami i coś się po prostu nie uda.
            Jak w ogóle można by osądzić człowieka, który w olbrzymim stresie próbował uratować komuś życie i po prostu nie wyszło?
            • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:44
              Ja bym wolała wiedzieć na 100% czy w żadnej sytuacji nie będę ponosić odpowiedzialności za błąd, panikę, powikłania zanim wyrażę zgodę na podawanie leku. Niestety jeśli dochodzi do tragedii zaczyna się szukanie winnych, nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi.
              • wredna_dziewucha_ze_wsi Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 07:07
                mia_mia napisał(a):

> Ja bym wolała wiedzieć na 100% czy w żadnej sytuacji nie będę ponosić odpowiedz
                > ialności za błąd, panikę, powikłania zanim wyrażę zgodę na podawanie leku. Nies
                > tety jeśli dochodzi do tragedii zaczyna się szukanie winnych, nawet wbrew zdrow
                > emu rozsądkowi.

Przestań. Przez takie gówniane przesądy ludzie boją się udzielać pierwszej pomocy. Jeśli chcesz komuś pomóc i Twoje działania są tym powodowane, to nikt nie może cię pozwać, koniec i kropka.
                • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:21
                  Nie boję się udzielać pierwszej pomocy, nie miałabym problemu z podaniem tego leku znajomemu dziecku, natomiast tu jest kwestia, tego, że ma to zrobić nauczyciel, w miejscu pracy i to komplikuje sytuację, tu nie ma miejsca na błędy, a choćby zwykłe spanikowanie po wcześniej udzielonej zgodzie może mieć nieprzyjemne konsekwencje, dlatego wcale nie zdziwiłaby mnie odmowa, choć jak pisałam sama raczej bym się zgodziła jeśli znałabym rodziców tego ucznia i wiedziałabym, że nie są pieniaczami.
          • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:43
            wyzej jest w tekscie ktory zalinkowalam. dwonisz na linke ratunkowa i tam dyspozytor ci mowi co masz robic i wtedy masz dupochron.
    • zerlinda Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:28
      Też bym się bała. Czy takie dziecko może normalnie uczęszczać do szkoły masowej? I w jakim wieku to dziecko, że samo nie potrafi użyć pena? Myślałam, że uczysz w szkole średniej.
      • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:35
        To chyba nie chodzi o to, że nie potrafi, tylko że ten wstrząs jak wchodzi, to konkretnie, i już nie jest w stanie. I tak jak mówiłam, nie jestem pewna, że chodzi o pena.
        • bovirag Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:38
          Każda osoba pracująca u nas w szkole musi być przeszkolona w podawaniu insuliny. Czasami nie ma czasu, żeby biegać po budynku i szukać kogoś kto mógłby adrenaline podać. Liczy się każda chwilką. To jest bardzo prosty zabieg. Podawałam już nie raz i sama niestety musialam mieć podana. Z teraźniejszymi epipenami nie ma żadnego problemu z podaniem adrenaliny.
          • majenkirr Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 18:51
            bovirag napisała:
            > Każda osoba pracująca u nas w szkole musi być przeszkolona w podawaniu insuliny

A to w jakim celu?
            • kiddy Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 16:12
              Zapewne dlatego, że w szkole są dzieci z cukrzycą 🙄.
              • majenkirr Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:39
                I co? Każda osoba pracująca w szkole ma tę insulinę podawać? 😅. Do tego wystarczy jedna osoba (pielęgniarka) i to tylko jak dzieci małe.
        • zerlinda Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:40
          Ale jeśli nie pen to co? Trzeba ten lek jeszcze z ampulki nabrać i zmontować igłę że strzykawka? Bo jeśli tak, w sytuacji zagrożenia życia, to może być problem dla laika.
          • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:41
            to juz jest gotowe. trzeba zdjac skuwke i wbic
          • berdebul Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 23:16
            Nie, to są gotowe ampułko-strzykawki, zdejmujesz zabezpieczenie i ciach. Niczego nie nabierasz, pojedyncza dawka.
          • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:18
            Nie, to jest tak zwana ampułkostrzykawka.
      • cosmetic.wipes Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 21:58
        zerlinda napisała:

> Czy takie dziecko może normalnie uczęszczać do szkoły masowej

Na pewno nie. Do szkół masowych mogą uczęszczać tylko dzieci triss, wszystkie inne należy pozamykać w piwnicach.

> ? I w jakim wieku to dziecko, że samo nie potrafi użyć pena?

Proponuję, żebyś sobie sama spróbowała zrobić masaż serca, kiedy stracisz przytomność.
        • zerlinda Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 23:00
          No tu chyba chodzi o to, żeby nie trzeba było robić masażu serca?
          A dzieci triss wiadomo, że zasługują na wszystko co najlepszesmile
          • picathartes Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 15:03
            > No tu chyba chodzi o to, żeby nie trzeba było robić masażu serca?

Nie do końca. Po użyciu epipena masaż serca może wciąż być potrzebny. Wszystko zależy jak dziecko na adrenalinę zareaguje i czy to wystarczy.
          • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 15:10
            Niestety po podaniu mogą pojawić się zaburzenia rytmu jako skutek uboczny.
      • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:37
        zerlinda napisała:

> Też bym się bała. Czy takie dziecko może normalnie uczęszczać do szkoły masowej
        > ? I w jakim wieku to dziecko, że samo nie potrafi użyć pena? Myślałam, że uczys
        > z w szkole średniej.

Oczywiście, że może chodzić do szkoły masowej. Europejska Akademia Alergii i Immunologii Klinicznej przewiduje, że do 2025 roku co drugi Europejczyk będzie miał alergię. W ciągu ostatnich 10 lat liczba osób cierpiących z powodu alergii pokarmowych w Polsce zwiększyła się 2-krotnie, a liczba chorych trafiających na SOR z powodu objawów różnego rodzaju nadwrażliwości wzrosła 7-krotnie. Więc dzieci z silnymi alergiami będzie coraz więcej.

Wstrząs anafilaktyczny przebiega tak szybko, że może nie zdążyć podać sobie adrenaliny, bo straci przytomność.
    • pocieszka Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 20:53
      Asiu, nie martw się, najprawdopodobniej uczeń będzie miał adrenalinę w penie - one są przystosowane do podawania przez ubranie, i nawet przez samego pacjenta - naprawdę ciężko coś schrzanić. Możesz obejrzeć strony producentów (Jext, Emerade, Anapen, Epipen), żeby zobaczyć, jak obsługiwać konkretny model, bo się między sobą ciut różnią. Daj znać, jak po szkoleniu!
    • nuka_2 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 22:49
      Ja się dziwię rodzicom ucznia, ze nie poinformowali Was konkretnie jaki pen/inną postać adrenaliny ma dziecko. Konieczne się dowiedzcie jaki- najczęściej jest to EpiPen. Poza szkoleniem obejrzyj sobie kilka razy filmik z instrukcją jak go użyć, żeby potem w razie czego stres nie był paraliżujący.
    • eliszka25 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 22:57
      Wszystkie pytania, jakie przyjdą ci do głowy, koniecznie zadaj na szkoleniu. Najlepiej już teraz zapisuj dobie swoje wątpliwości, żeby nie zapomnieć. Najprawdopodobniej już samo szkolenie rozwieje twoje strachy, ale jeśli nie - pytaj. Szkolący cię nie wyśmieje, bo tu nie ma głupich pytań. Ci ludzie wiedzą, że mają do czynienia z laikami, tłumaczą naprawdę fajnie i najczęściej są po prostu bardzo sympatyczni i życzliwi. Nie bój się pytać czy nawet po prostu powiedz o tych swoich lękach.
    • evee1 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 23:15
      Spokojnie. Na pewno nic nie schrzanisz, tym bardziej, że jest duże prawdopodobieństwo, że zastrzykiem będzie wspomniany tu wcześniej epi-pen.
      Na pocieszenie dodam, że większość dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym na ogół dobrze zdaje sobie sprawę z zagrożeń i pilnuje tego co jedzą i z czym się stykają. Mam dwójkę takich na stanie i przeszło całą edukacjë z epi-pen i nigdy nie było potrzeby użycia, aczkolwiek parę razy wylądowali u pielęgniarki na obserwacji.
    • sunflowerin Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 06.12.22, 23:55
      W UK dostałam u alergologa Epipen treningowy, bez igły, żeby każdy w rodzinie mógł go przetestować i żeby się go nie bać.
      Na Epipenie jest instrukcja i tego należy się trzymać. On jest tak zaprojektowany żeby adrenalina została podana przez ubranie.
      Teraz sytuacja się zmieniła i rozporządzenie w końcu jest po stronie pacjenta alergika.
      Generalnie, jeszcze kilka lat temu spotykałam się z takim oporem pomocy i ignorancją w polskim przedszkolu i szkole w razie anafilaksji, że postanowiłam wrócić do UK.
      Tutaj każdy w szkole jest przeszkolony, nauczyciele nas uspokajają, że syn jest bezpieczny. Epipeny dostajemy za darmo, 2 są w szkole ze zdjęciem syna, 2 nosimy przy sobie. W klasie w dostępnym dla niego miejscu ma swój inhalator.

• ajr27 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 00:18
        I takie wpisy utwierdzają mnie w przekonaniu, że polski ciemnogród trzyma się mocno.
        • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 09:34
          to naprawdę rzecz się rozbija o pieniądze. Epipen kosztuje 200 zeta. To jest dużo kasy.
          • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 09:36
            a sory 278zeta vs ampulkostrzykawka od 27 zeta...
            • memphis90 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 13:44
              Za to masz pewność, ze dziubdzius nie ugotował adrenaliny kładąc plecak obok grzejnika…
              • ichi51e Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 18:24
                tak bez wątpienia epipen lepszy tylko niestety nie każdy kupi taka prawda.
                • kropkacom Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 08:10
                  W Polsce akurat każdego powinno być stać aby kupić dziecku. Jest 500+, prawda?
                  • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:41
                    Pisałam o tym wyżej, poza adrenaliną są też inne koszty, a sama adrenalina kosztuje między 250 a 350 zł.
                    Nie wszyscy rodzice wiedzą, że istnieje coś takiego jak EpiPen - lekarze przepisują ampułkostrzykawki, bo są refundowane, a EpiPen nie, i nawet nie mówią o tym rodzicom.
                    • kropkacom Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 13:00
                      Rozumiem, ale mowa była o cenie. Oczywiście ja trochę ironizuje, bo wszyscy wiemy, ze większość po prostu wliczyła 500+ plus do budżetu ogólnego a nie budżetu na dziecku. Trzeba naciskać państwo aby dotowało również pen.
          • manon.lescaut4 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 14:26
            Tak, ale chodzi o lek ratujący życie w ekstremalnej sytuacji, która nastąpi lub nie. Nie o nowe dżinsy przecież.
            Te 278 zł to tez nie są miliony jak na lek na SMA.
            • ajr27 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 21:55
              278 kosztuje wersja do 6 lat. Dla starszych dzieci jest tańszy
              Tak mówiła mi alergolog.
              • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 10:42
                Nie ma wersji dla wieku, tylko dla wagi:
                do 30 kg tylko EpiPen Junior
                powyżej 30 kg EpiPen Senior albo ampułkostrzykawka

• evee1 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 08:00
              Niestety nie jest to wydatek jednorazowy na dlugie lata, bo adrenalina ma dosc krotki termin waznosci i nowe EpiPeny na ogol trzeba kupowac nowe co roku.
              Ale ja nie mialam takich rozterek, bo przeciez jest to lek ratujacy zycie, a wiec wydatek piorytetowy.
    • daniela34 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 13:59
      Asiu, ja nie lekarz, więc lęków Ci nie wyciszę od strony medycznej (choć z wypowiedzi przedstawicieli PTA wynika, że ryzyko złego podania leku jest raczej minimalne), ale ktoś pytał o aspekty prawne:

po pierwsze primo (pewne zapoznają Was na szkoleniu, ale podlinkuję)- świeżutkie, z listopada:

sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-resortowe/zalecenia-postepowania-dotyczace-opieki-nad-uczniami-z-anafilaksja-38514401

Po drugie primo, ktoś pytał o odpowiedzialność: nie da się oczywiście powiedzieć, że na 100% nikt nigdy nie odpowie za złe ratowanie. O ile pewne zachowania są częstą konsekwencją czy powikłaniem czynności ratowniczych, to odpowiedzialności za nie nie ma, ale są też takie "nietypowe" działania ratownicze, które mogą doprowadzić do odpowiedzialności- jak się wbije tę adrenalinę w oko na przykład, no to istnieje ryzyko, że jednak odpowiedzialność może być (z tym, że i wtedy niewykluczone byłoby uniewinnienie z uwagi na stan paniki u ratującego). Generalnie jednak, jeśli postępuje się zgodnie z wytycznymi wskazanymi powyżej, a coś pójdzie nie tak, to odpowiedzialność karna nie grozi.
      • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 23:20
        Dzięki Daniela, ale takich obaw nie mam w ogóle. Jedyne jakie mam dotyczą stopnia wymaganej zręczności manualnej, ponieważ moje doświadczenie mówi mi, że jeżeli coś w tej dziedzinie da się spieprzyć, to spieprzę. Na szczęście wątek się rozwija w takim kierunku, że wychodzi na to, że po prostu się nie da spieprzyć.
    • lilia.z.doliny Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 15:21
      Asia, a jak działasz ty sama że sobą w sytuacji stresującej? Biegasz histerycznie czy raczej zmieniasz się w automat? Bo myślę, że dopracowanie takiego stanu ( odkładam emocje, muszę działać) plus " suche" ćwiczenia, mogą się bardzo przydać, jeśli zajdzie potrzeba
      • asia_i_p Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 20:15
        Działam w miarę przytomnie, natomiast fizycznie jestem niezdara. I bardziej mi chodziło o uspokojenie się w tym rodzaju, że jak zamiast pod kątem 90 do uda wbiję igłę pod kątem 85, to igła się nie łamie.
        • majenkirr Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 20:18
          Nie, nie złamie się 😉
        • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 11:06
          nie złamie się
    • inaccessible_rail Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 18:40
      Ja bym zażądała od rodziców kupienia Epi pena. Nie wyobrażam sobie biegania w stresie i szukania po lodówkach ampułek a w międzyczasie dziecko... Potem może jeszcze rodzice będą mnie rozliczać czy się wystarczająco spieszyłam. Jak nie mają forsy niech zrobią zrzutkę.
      • evee1 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 08:01
        Ampulkostrzykawki nie musza byc przechowywane w lodowce. Ich waznosc jest wtedy do 6 miesiecy.
    • inaccessible_rail Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 18:42
      Nauczyciel idzie na rękę dziecku i rodzicom to niech i rodzice pójdą na rękę szkole. W końcu chodzi o życie dziecka.
      • ladymercury Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 19:59
        Jest pincetplus? Jest.
        Starczy na epipen? Starczy. Nie widzę problemu. Rodzice, którzy oszczędzają na takim leku nadają się do odstrzału sanitarnego.
        Zresztą logika wskazuję na epipen. W razie w, jak atak będzie w sytuacji, kiedy np dziecko jest samo, albo w otoczeniu tylko innych dzieci np u kolegi, też dzieciak może to obsłużyć.
        W ogóle nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy dziecko nie ma leku w tej formie. Jeśli jest takie zagrożenie, to powinno mieć lek, który NATYCHMIAST poda KAŻDY.
        • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 11:09
          Już o tym pisałam, ale powtórzę jeszcze raz: nie wszyscy rodzice wiedzą o EpiPenach - lekarze przepisują ampułkostrzykawki, bo są refundowane, a EpiPeny nie i nawet ich o tym nie informują, że mają inną opcję. Dostają receptę i do widzenia.
          Proszę powstrzymać się od krzywdzących ocen i mowy nienawiści.
    • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 07.12.22, 20:38
      Epipenem nie da się schrzanić. Adrenalina wzf u grubaska w grubych spodniach może wymagać zdjęcia spodni. Dziecko powinno mieć 2 strzykawki na wypadek przypadkowego zniszczenia.
    • kropkacom Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 08:14
      Tego typu procedury są tak ustawione aby nie dało się schrzanić. Są właśnie po to aby każdy mógł podać. Jeśli nie wiesz czy ma pena to go po prostu zapytaj? No i gdzie ma być ten pen?
    • fundacja_allergia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 09:58
      Adrenalina (zarówno w EpiPenie, jak i w ampułkostrzykawce) zostały skonstruowane tak, żeby każdy mógł je podać, a ponadto EpiPen w taki sposób, aby można go było podać przez ubranie - nawet przez jeansy.

Zobacz to na filmie "Klik ratuje życie" youtu.be/yFCcVL7XGpk

Zachęcamy także do pobrania bezpłatnego "Niezbędnika edukacyjnego dziecka z alergią", który stworzyłyśmy dla przedszkoli i szkół: allergia.pl/projekty/niezbednik/
    • sol_13 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 18:34
      W Pulp Fiction była instrukcja😆
      A serio, to współczuję, Twoje lęki wcale nie są irracjonalne. Nie wiedziałam, że są takie wymagania względem nauczycieli. Pielęgniarki powinny jednak być w szkole na cały etat.
      • cojapaczem Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 18:38
        w każdej klasie pielęgniarka ma byc ?
        • sol_13 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 18:57
          Nie, jedna na szkołę, ale przez cały czas trwania lekcji.
          Jako laik medyczny nie chciałabym, żeby ktoś wymagał ode mnie przeprowadzania ratujacych życie zabiegów i rozumiem jak najbardziej obawy wątkodajki.
          • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:05
            Reanimacji na ulicy też nie zaczniesz? Do wypadku się nie zatrzymasz? Eoipen to mniej zachodu niż RKO.
            Po kiego grzyba zatem nauka pierwszej pomocy w szkołach?
            • sol_13 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:27
              Do wypadku się zatrzymam, żeby wezwać służby.
              Reanimacji nie zacznę. Nie wiem, jak to robić, szkolenie z pierwszej pomocy miałam w pracy raz z 15 lat temu i nic nie pamiętam.
              • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:32
                Cóż, pozostaje się załamać. Rozumiem, że godzisz się z faktem, że do ciebie w potrzebie też ktoś podejdzie by zadzwonić po służby, a potem będzie patrzeć jak umierasz zanim ktoś dojedzie.....
                • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:33
                  Wiedza o pierwszej pomocy jest ogólnie dostępna. Nie jest to wiedza tajemna. To są minuty, które mogą uratować życie.
                  • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:51
                    Podawanie leków to nie jest typowa pierwsza pomoc, trzeba postawić wstępne rozpoznanie, że lek pomoże, a nie zaszkodzi i ewentualnie być gotowym na skutki uboczne, bo to nie jest witamina c.
                    • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:58
                      Ta dawka adrenaliny w epipenie jest wielokrotnie niższa niż reanimacyjna. Nawet podanie bez wskazań nie zrobi krzywdy pacjentowi.
                      • sol_13 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 20:02
                        No ok, ja np pierwszy raz słyszę o jakichś epipenach i o konieczności podawania zastrzyków z andrenaliny z powodu alergii.
                        • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 20:12
                          Przecież rozmowa toczy się o tym,że dziewczyna ma być przeszkolona a się boi. A nie o tym że masz latać że strzykawka po ulicy szukając ofiar. Osoby z ryzykiem anafilaksji, które mają adrenalinę w ampulkostrzykawce to osoby, które wiedzą o alergii, są przeszkolone w jej użyciu. W przypadku dzieci przeszkoleni są rodzice i powinny być przeszkolone wszystkie osoby, które opiekują się dzieckiem.
                • sol_13 Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:39
                  Byłam świadkiem dwóch wypadków w życiu, w obydwu nie dało się nikogo wyciągnąć z samochodu (chociaż obecni mężczyźni próbowali), i tak czekaliśmy na służby. Dopiero straż pożarna cięła blachę.
                  • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:43
                    Atak serca na ulicy nie wymaga cięcia blachy. Wstrząs anafilaktyczny też nie. Podobnie jak różne inne przyczyny kiedy człowiek wymaga pierwszej pomocy. W tym RKO. Więcej krzywdy powoduje zaniechanie niż próba ratunku. Wiedza jak ratować jest jak powtarzam dostępna w wielu źródłach.
              • mia_mia Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:56
                Na 112 mówią co i jak robić, ale też nie będę udawała bohatera, bo jak facet zamiast szyi miał dziurę po potrąceniu to jednak wolałam rolę instruktora (czasy sprzed komórek i 112), a raczej asystenta umierania pijanego rowerzysty.
                • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 20:09
                  Nie no, jasna sprawa "niedasie". Lepiej dać dzieciakowi umrzeć, bo strach wyjąć zawleczkę i uderzyc kawałkiem plastiku w udo (na kawałki plastiku czyli epipenie jest instrukcja rysunkowa). Świadomość zdrowotna w tym kraju to jest jednak dramat.
                  Domyślam się,że gdyby chodziło o twoje dziecko, wolałabyś raczej by ktoś podjął próbę pomocy. Reakcje anafilaktyczne majątku do siebie że rozgrywają się w minuty. Gdyby był czas nadzwonienie po pomoc lub wołanie pielęgniarki w szkole nikt by nie produkował ampulkostrzykawek do samodzielnego użytku. A czasem jest za ciężko niesamodzielny użytek. Jeśli wiedząc że dwoma ruchami możesz uratować życie dziecku pozwolisz mu wejść w pełnoobjawowy wstrząs to jakbyś przyłożyła rękę do tego stanu, który bardzo realnie grozi śmiercią.
                  Watkodajka pisze, ze zostanie przeszkolona w zakresie takich działań. To już zupełnie nie rozumiem dylematu
      • xantostrephomonas Re: Adrenalina - irracjonalne lęki 08.12.22, 19:07
        Epipenem uderzasz w udo. On sam wysuwa igłę i podaje dawkę. Naprawdę małpa da rade jak jej odbezpieczysz zakrętkę lub pokażesz jak to zrobić😂