Dodaj do ulubionych

il est temps pour une aventure:)

07.12.22, 18:31
W tym roku nie wypaliły moje plany wyjazdu do Europy. Ale co się odwlecze, to nie ucieczesmile
Dziś, kiedy już mam rezerwację lotu i apartamentu, mogę się oficjalnie pochwalić, że w 2023 spędzę dwa miesiące w centrum Paryża, w bardzo ładnej okolicysmile Troszkę snobizmu chyba mi nie zaszkodzismile
Powoli już zbieram info na temat wyjazdu do Francji. Będę tutaj pytać z reguły o to, co trudno wyszperać w internecie albo w przewodnikach.
Dziś pierwsze pytanie, dotyczy taksówek na lotnisku Charles de Gaulle: jakie tam panują zwyczaje, trzeba wsiąść do pierwszej w kolejce taksówki czy też można sobie wybrać obojętnie którą?
Obserwuj wątek
    • primula.alpicola Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 18:57
      Nie wsiadaj do żadnej taksówki z tym typem, z którym wsiadła Kim Millswink
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:11
        Wbrew pozorom to jest bardzo istotne
    • panna.nasturcja Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:00
      Zaraz, zaraz, ale ty zaniedbałaś wątek o elegancji. Miały być zdjęcia ciuchów i nic.
      Czyżbyś była jednak tylko gawędziarzem?
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:10
        Nie ma, bo któraś z adminek mnie zniechęciła
        • panna.nasturcja Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:08
          Tak, na pewno tego z tego powodu.
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 06:37
            Ok, powiem prawde, brak tych zdjec nie wynika z tego, ze jestem obrazona na adminke
            Tego roku pogoda w Chicago jest zadziwiajaco lagodna, wiec wciaz wole spacerowac po ulicach niz po sklepach
      • primula.alpicola Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:11
        Poczekaj aż pomieszka w centrum Paryża, oniemiejemy.
        • sumire Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:13
          Taa. Paryża. Tego z piosenki Zauchy...
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:18
            tak, tak, za jakiś czas to 'taa' lepiej zabrzmismile
            przekonacie się, że Jackowo nie wypadła sroce spod ogonasmile
            • sumire Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:22
              Widać, jeśli nie potrafi sobie znaleźć informacji o taksówkach na stronie lotniska.
        • panna.nasturcja Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:08
          Oniemiałyśmy chyba raz. Przy świecznikach. Reszta jest już wtórna.
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:15
            Nie mam ambicji, żebyście oniemiały przeze mnie.
            Ale faktem jest, że prawdopodobnie wywinduję forum ematka na wyższy poziom high lifesmile
            • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:21
              Nie mogę się doczekać! Dobry high life, nie jest zły😀
              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:35
                Opiszę sumiennie wszystkie plusy i minusysmile
                Mam nadzieję, że plusy będą dominowaćsmile
            • pannazdzieckiem Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:14
              Chyba grande vie?
              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:22
                masz rację
            • princesswhitewolf Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:39
              Nie przejmuj sie jackowo. Niektore forumki nie maja poczucia humoru i mase kompleksow. Zupelnie nie lapia twoich wypowiedzi
              • memphis90 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:57
                Mamy już jedną dziennikarkę od opisywania plusów ujemnych obcych krain, perypetii własnych podczas wojaży i covida w Zakopanem.
              • panna.nasturcja Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 02:36
                Tak, tak, na pewno
    • szara.myszka.555 Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:01
      Powiem Ci tak - mieszkałam w wielu miejscach na świecie, ale dopiero w Paryżu odczułam, jak bardzo ludzie mają Cię w d*pie bez znajomości ich lokalnego języka.

Na każdym kroku odczuwałam oburzenie, że nie mówię po francusku 🤦‍♀️
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:09
        Słyszałam o tym, ale na razie jestem otwarta.
        Jak mnie będą mieć w d.., to ja im dam odczuć, że moja du.. jest bardziej przepastnasmile
      • po_godzinach_11 Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:16
        szara.myszka.555 napisała:

> Powiem Ci tak - mieszkałam w wielu miejscach na świecie, ale dopiero w Paryżu o
        > dczułam, jak bardzo ludzie mają Cię w d*pie bez znajomości ich lokalnego języka
        > .
        >
        > Na każdym kroku odczuwałam oburzenie, że nie mówię po francusku 🤦‍♀️

Przesadzasz.
        • szara.myszka.555 Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:39
          "Przesadzasz."

Niestety nie przesadzam, takie jest moje doświadczenie.
          Po kilku miesiącach kontraktu w FR, z przyjemnością zwiałam do Hiszpanii.

• po_godzinach_11 Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 21:31
            szara.myszka.555 napisała:

> "Przesadzasz."
            >
            > Niestety nie przesadzam, takie jest moje doświadczenie.
            > Po kilku miesiącach kontraktu w FR, z przyjemnością zwiałam do Hiszpanii.
            >

No właśnie, Twoje indywidualne doświadczenie, nic wiecej.
            • szara.myszka.555 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 08:00
              "No właśnie, Twoje indywidualne doświadczenie, nic wiecej."

A o czym innym możemy mówić na forum, jak nie o własnych doświadczeniach?

Mamy przytaczać badania naukowe i ankiety?
        • arthwen Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:10
          Oburzenia nie odczułam (może było zakamuflowane, nie wiem), ale taką obojętność pod tytułem: "tobie się nie chciało nauczyć jezyka, to ja mam w d, że się nie możesz dogadać" już tak. I to łącznie z punktami informacyjnymi w miejscach turystycznych.
    • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:33
      Fajnie!! Też bym sobie pomieszkała w jakimś pięknym, dużym mieście przez kilka miesięcy! Zazdroszczę!
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:48
        Jest trochę ekscytacji, ale też trochę niepewności.
        Czy jak jechałaś do Europy (ja tam dawno nie byłam), to co tam z koniecznych rzeczy trzeba zabrać z Ameryki? Oprócz tego urządzenia, które pozwala działać amerykańskim wtyczkom do prądu.
        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 19:52
          fatalnie to napisałam
          lepiej tak:
          czy jest coś, co koniecznie trzeba z Ameryki zabrać do Europy oprócz tego urządzenia?
          • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:00
            A kiedy Ty ostatnio byłaś w Europie Jackowo?? Bo wiesz oni w sumie mają wszystko to co w USA. Ja zawsze zabieram swoją kawę, lokówkę, kosmetyki Stratia, Reese’s Pieces, ogrzewacze do butów i rękawiczek. Całą resztę możesz kupić, szczególnie jeśli planujesz tam zostać przez kilka miesięcy. Naprawdę nie przychodzi mi do głowy nic, co jest dostępne u nas, a niedostępne w Europie. Palacze mówią, że nasze amerykańskie papierosy są lepsze. A i jeszcze nie ma takiego wyboru tequili, jak w USA.
            • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:05
              Prawie 10 lat temu.
              Tak, wiem, że mają. Chodziło mi raczej o takie nietypowe rzeczy jak to urządzenie.
              Jadę tam wiosną, to mi na szczęście odpadną z bagażu zimowe ubraniasmile
              • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:19
                No to w sumie wszystko kupisz. Nie wiem jakiego sprzętu używasz i jak w Paryżu z Applem, ale, kiedy padł mi kabel do komputera w Polsce, to nie były one dostępne od ręki.
                • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:22
                  Apple.
                  Dzięki, właśnie o takie info mi chodziłosmile Sprawdzę to zawczasu.
                  • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:26
                    A, to ja nauczona doświadczeniem zawsze biorę podwójne kable, ładowarki i ten kabelek, który łączy kindla z kompem. Upewnij się też, że masz na tyle nowy model telefonu, że będzie działał esim.
                    • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:28
                      Jeszcze raz dziękismile
                      Z tego co się już dowiedziałam, to w Paryżu trzeba uważać na telefony Apple, bo podobno tam są drogie i złodzieje na nie polują
                      • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:31
                        W Polsce też są drogie, ale na szczęście nikt nie polował na nasze telefony.😀
                      • kandyzowana3x Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 07:19
                        W Paryżu to na wszystko trzeba bardzo uważać, kradzieże kieszonkowe są plaga. Zupełnie serio.
                        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 14:56
                          Właśnie to jest dokładnie to, o czym czytałam.
                          Dzięki za potwierdzenie.
                • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:26
                  Hahahahahahagahahahahaha
                  Wiedziałam ze tu się pośmieje

Wszystkie kable są w takim action dla przykładu ale jednak Niedostępne od ręki w Polsce wink)))
                  • princesswhitewolf Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:41
                    Bo wlasnie. Jackowo zawsze zaklada fajne posty 😄
    • marta.graca Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:02
      Jak się chcesz poduczyć francuskiego, to jest tu taka jedna forumka wink
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:08
        Nauczę się jedynie podstawowych zwrotów,
        w razie czego będę korzystać z jakiegoś tłumacza elektronicznegosmile
        • taniarada Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:40
          Taksówka 60 euro i najszybciej .Autobus 11 euro i ponad godzinę .Pracowałem we francuskiej Alpach i na lotnisku bylem dwa razy .Podstawowe zwroty nie są trudne. www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.translator.eu/polsko/francuski/tlumacz/&ved=2ahUKEwjehrKOoej7AhWOw4sKHXR-DVAQFnoECCkQAQ&usg=AOvVaw3g3c6aFMXbNWyS_e6843vJ
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:48
            Dzięki, ale jak jest z wyborem taksówki?
            Trzeba wsiąść do pierwszej w kolejce czy można sobie wybrać?
            • taniarada Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 21:32
              Ty sobie wybierasz taxi .Ale masz Ubera usługi są dostępne na lotnisku Paryż-Orly .
              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 21:39
                Dziękismile
                • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:06
                  Odnośnie taksówek w Paryżu, to może Ty albo ktoś inny będzie zorientowany w takiej kwestii:
                  wiem już, że taksówka z lotniska do centrum kosztuje 60 euro. Czy powinnam z góry zapytać taksówkarza, ile wyniesie kurs? Żeby nie było takiej sytuacji, że dowiezie mnie i powie 120 euro na przykład. Pytam, jak jest z tym we Francji, bo od wielu znajomych wiem, że taksówkarze w dużych miastach włoskich straszliwie okradają turystów. A na oszustwach polskich taksówkarzy to się osobiście przekonałam.
                  W Ameryce nie ma czegoś takiego
                  • grazyny Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:10
                    Nie rozmawiaj z tym prowincjuszem. W dupie był, gówno widział. Naopowiada Ci głupot i wywiozą Cię do jakiejś Marsylii nie daj Boże. O Paryżu to on słyszał w telewizji.
                    • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:20
                      No ale nawet gdyby Tani podał niewłaściwą informację, to chyba na forum ktoś by to wychwycił
                      • arthwen Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:22
                        Nie, bo nikogo nie obchodzi cena taksówki. Jak cię nie stać, to jedź pociągiem, RERy jeżdżą co chwilę.
                        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:28
                          to nie jest kwestia, czy mnie stać czy nie,
                          dla zasady nie daję się oszukiwać
                          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:32
                            i tak, wolałbym jechać pociągim (i to nie z powodu ceny), ale trochę strach jechać w metrze z walizkami, to jest idealne miejsce dla kieszonkowców, a podobno ich nie brakuje w Paryżu. I nie, nie chodzi, że mi ukradą pieniądzie, ale dokumenty, paszport choćby
                            • arthwen Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:36
                              Serio boisz się, że ci ukradną w pociągu (w dzień, nie w godzinach szczytu RER z lotniska jedzie niespecjalnie zatłoczony - a przynajniej tak było za każdym razem jak ja jechałam albo mój mąż, który do Paryża latał co chwilę, jak robili projekt dla Peugota), a nie boisz że cię okradną na ulicy, albo w taksówce?
                              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:42
                                Serio, trochę o tym piszą na amerykańskich stronach interenetowych
                                tylko to mnie jeszcze jakos powstrzymuje, bo sto razy wolę jechać kolejką niż z kierowcą, o którym nie wiem, czy jeździ bezpiecznie.
                                Już w kilku państwach miałam takie jazdy taksówkami, że do końca życia nie zapomnę
                              • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:07
                                Po zamachach nie wsiadlabym już do metra
                                Mogę znieść niebezpieczeństwo zamachu na otwartej powierzchni ale nie w ciasnym tunelu
                            • engine8t Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:39
                              Dzwonisz do hotelu i umawiasz sie zeby wyslali ci ich limuzyne na lotnisko. To najprostrze i najbezpieczniejsze.
                              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:44
                                Będę miaszkała w wynajętym apartamencie, nie w hotelu.
                                A przy okazji, czy na drodze limuzyną jest bezpieczniej niż zwykłą taksówką?
                                • engine8t Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 01:45
                                  Jesli ja sobie na zapas zarezerwujesz w srawdzonej firmie to absolutnie bezpieczniej.
                                • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 11:53
                                  Hmmmm
                                  Wystawnym apartamencie i drogim mogą ci ( sprawdzona) taksówkę zamówić jako dodatkową usługę nie mów że śpisz w jakimś podrzędnym zwykłym mieszkanku?????
                                  Szok
                            • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:21
                              Po co kieszonkowcom paszport starszej pani ?
                              Pytanie serio
                              Rozumiem paszport dziecka albo młodego mężczyzny
                      • grazyny Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:54
                        Nikt ci na forum nie pomoże, bo wszyscy ci tu zazdroszczą cudownego, wystawnego high lifu.
                        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 01:00
                          Nie zazdroszą, myślą, że trolluje.
                          A ja przecież nawet nie podałam okolicy, gdzie będę mieszkać przez te dwa miesiącesmile
                        • sutknietagrazyna Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 01:49
                          grazyny napisała:

> Nikt ci na forum nie pomoże, bo wszyscy ci tu zazdroszczą cudownego, wystawnego
                          > high lifu.
                          >
                          Dlaczego ty jej nie chcesz pomóc .Wszędzie byłaś wszystko widziałaś .Znasz języki w tym po francusku dużo możesz .Nas jest cały legion .
                    • sutknietagrazyna Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 01:43
                      Musimy się wspierać na tym forum .Jest nas mało .Kto jest ważniejszy ja czy ty .nas jest cały legion .
                    • sutknietagrazyna Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 01:46
                      grazyny napisała:

> Nie rozmawiaj z tym prowincjuszem. W dupie był, gówno widział. Naopowiada Ci gł
                      > upot i wywiozą Cię do jakiejś Marsylii nie daj Boże. O Paryżu to on słyszał w t
                      > elewizji.
                      >
                      Nie mozesz być taka okrutna .Bo sama byłaś w dupie .Nie dawno cię z stamtąd wyciągnęłam ,cala byłaś upaprana . Nas jest cały legion.
                  • sumire Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:34
                    Odpowiem najzupełniej serio, bo może się komuś przyda, choć w ten twój Paryż wierzę jak w jednorożce - jest fixed rate za kursy z CDG do centrum Paryża. Problem można też rozwiązać, kupując bilet na kolejkę za 10 euro, podróż zajmuje zasadniczo tyle samo czasu, a nawet bywa szybciej.
                    • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:38
                      Załóż hipotetycznie, że nie trolluję...
                      czy w tych kolejkach jest bezpiecznie? Chodzi mi o kieszonkowców, bo o nich czytałam na wielu stronach amerykańskich
                      • niemcyy Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 11:42
                        Jest bardzo niebezpiecznie w kolejkach, nóż w plecy praktycznie pewny i wtedy jasne, że wszystko ukradną. Taksówki też niebezpieczne i nie wiadomo, czy po kolei wsiadać, czy można wybrać.
                        Cała Europa to w ogóle dzicz i busz. Nie to, co wspaniałe Stany, sorry, Ameryka.
                        Szkoda tylko, że ludzie tacy nierozgarnięci, że przeżywają przejazd z lotniska jak mrówka okres i nie umieją go sobie zorganizować (tak, wiem, właśnie organizujesz).
                        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 15:03
                          Nikt nie mówi, że Europa to dzicz i busz. Ale..
                          Chicago można różne rzeczy zarzucić, ale jest to miasto w zasadzie wolne od kieszonkowców. W kolejce z lotniska do centrum Chicago nie okradną nikogo.
                          Nie wiem, dlaczego moje obawy budzą zdziwienie. Przecież jak się jest w obcym mieście, na innym kontynencie, strata telefonu to JEST duży problem. Nie mówiąc o dokumentach i kartach kredytowych.
                          • niemcyy Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 17:12
                            Jeśli nie jesteś trollem i w realu sprawiasz takie wrażenie, jak zadając te pytania na forum- ojej, ojej, zgubię własną głowę i nie wymyślę, żeby sprawdzić, czy może jest na szyi- to prawie dziwne byłoby, gdybyś obyła się bez jakiejś "przygody", a zwłaszcza nie padła ofiarą kieszonkowców nawet tam, gdzie ich praktycznie nie ma. Tobie ukradną buty, w których akurat będziesz szła. Amerykańskie w Paryżu.
                    • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:05
                      Tyle samo a nawet szybciej?
                      Czy ktoś zrozumiał te mysl ?
              • kandyzowana3x Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 07:15
                Taxi to akurat wsiada się do pierwszej w kolejce, czasami jest pan który kieruje pasażerów do taksówek ( w razie większego ruchu).
                • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 15:05
                  Dzięki, choć akurat to trochę mnie stropiło.
              • aqua48 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 11:59
                Bolt jest lepszy niż Uber.
    • majenkirr Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:53
      Nie ma ankiety, nie ma elegancji; do dupy ten wątek.
      • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 20:54
        Nie odzyskałaś starego konta??😳
        • majenkirr Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 02:08
          Nie, a moj syn dostał dzisiaj email ze wszystkimi swoimi passwords i SS number! uncertain
          • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:33
            Co to znaczy, że dostał taki e-mail? Ktoś przejął jego hasła?
            • majenkirr Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 15:05
              Nie zmienili jak u mnie, ale pokazali, ze maja. Syn zadzwonił na policję, kazali mu pozmieniać passwords, a o SS się nie martwić. Ze niby to nagminny proceder jest sad.
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 21:07
        Na wszystko przyjdzie czas.
        Pokażę Wam zdjęcia z ekskluzywnych sklepów w Chicago i Paryżu, żeby było porównanie
        ocenicie sami
        • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 21:15
          Jak już się będziesz włóczyć po tych ekskluzywnych paryskich ulicach, to poproszę Cię, żebyś mi coś przy okazji sprawdziła. Daj znać, kiedy już tam dotrzesz!
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 07.12.22, 21:18
            Nie ma sprawysmile
    • bzdety2019 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:11
      Przyjemnego pobytu w skansenie…po latach mieszkania w Paryżu tyle mam do powiedzenia.
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 00:26
        Dla mnie Paryż to będzie jednak coś nowego, więc mam nadzieję, że będzie mi się podobało. Tym bardziej że nie wyściubię nosa poza centrum Paryża.
        Jeśli w tym czasie opuszczę centrum, to tylko może na weekendowe wypady do Amsterdamu i Florencji.
    • beneficia Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 10:58
      Lol
      Jackowo, Magdallena i Engine, co wpis to lepszy 😀
      • magdallenac Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:07
        A co cię tak rozśmieszyło w moich wpisach?
        • princesswhitewolf Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:44
          Gorzej jakby nie rozsmieszylo moim zdaniem..nudy na pudy bylyby. A tak to zawsze cos.
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 15:21
            Ja też czytam niektóre komentarze z lekkim rozbawieniem. Ale poczekaj jeszcze jakiś czas. Bo wtedy to, przez dwa miesiące, naprawdę będzie śmieszniesmile I co ważniejsze, będziemy się wszyscy razem śmialismile
            • emateczka Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 01:40
              Być może, aczkolwiek zapewne nie z tych samych rzeczy...
              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 01:54
                10/10
            • engine8t Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:24
              Zwlaszcza jak sie okaze ze tak naprawde to ty sie wybierasz do tego Paryza
              www.google.com/maps/place/Paris,+TX/@33.6817863,-97.7735931,7z/data=!4m5!3m4!1s0x864a580616272b9b:0xc9b909662fd3f349!8m2!3d33.6609389!4d-95.555513
              • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:39
                Naprawdę to się okażesmile
    • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 11:48
      Zdradzę ci tajemnicę Paryż chwili obecnej nie jest już tym miejscem w którym był 20 lat temu a szczególnie jego centrum…….

Bardziej teraz wyglada jak Migrsncka dzielnica w LA

Teraz do paryża jeździ się po cichu i na pewno się nie chwali tym publicznie
      • taniarada Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:16
        Dwa razy byłem w Paryżu .Raz wybraliśmy się z Niemiec .Kumpel poznał i gościł na Jasnej kobietę i ona nas zaprosiła .A wcześniej gdy pracowałem. Marzy mi się podróż do Paryża choć na parę dni .
        • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:22
          Przecież masz blisko , nawet na weekend nie problem skoczyć
    • kk345 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 11:56
      Dlaczego nie zamówisz Ubera, w którym z góry masz podaną opłatę za kurs?
      • taniarada Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:16
        Pisałem o tym wyżej .
      • aqua48 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 12:20
        W Paryżu bardziej opłaca się Bolt niż Uber.
        A poza tym od stycznia zapowiadane są blackouty. Po dwie godziny dziennie. Polecam zaopatrzyć się w świece. Kandelabry do nich wszak już są.
        • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:03
          A poza tym od stycznia zapowiadane są blackouty. Po dwie godziny dziennie.

Przestań - ja mam koncerty !big_grin
          • princesswhitewolf Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:45
            No to odbeda sie starym sposobem bez glosnikow. 🤨😂
            • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 16:36
              W sumie lubię unplugged. Gorzej, że tez po ciemkubig_grin
        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 15:13
          Dzięki za info.
          Do Ubera absolutnie nie jestem przekonana. Nigdy w życiu go nie zamawiałam.
          Czy wiadomo już, w jakich godzinach będą te blackouty?
          • aqua48 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 16:29
            jackowo.deluxe napisała:

> Czy wiadomo już, w jakich godzinach będą te blackouty?

W telewizji parę dni temu mówili że może po południu, a może rano. Chyba nie wiadomo jeszcze na pewno. Na razie iluminacja zimowa świeci na każdym drzewku smile
            • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 16:51
              A transport też będzie dotknięty?
              • aqua48 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 17:12
                chococaffe napisała:

> A transport też będzie dotknięty?

Tego nie mówili, transport był dotknięty ostatnio jakimiś koszmarnymi "perturbations" na trasie RER B wskutek czego z lotniska CDG do Paryża jechaliśmy dłużej niż trwał lot do Francji, zatrzymując się na każdym przystanku po 10 -15 minut, na dodatek RER kończył bieg na Paris Nord, nie na Chatelet gdzie mieliśmy planową przesiadkę na M1 i trzeba było kombinować oraz przy powrocie po tygodniu strajkami kontrolerów. Ale w tę stronę mimo obaw do lotniska udało się nam dojechać RER A oraz RER B bez kłopotu na czas.
                • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 17:34
                  Przy okazji.
                  Co to jest Aéroport Charles de Gaulle 2?
                  Chodzi mi o numerację. Czy CDG 2 to odpowiednik drugiego terminalu?
                  • sumire Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 23:30
                    Oj, światowi ludzie i takie pytania zadają...
                    Tak, to jest terminal 2, ale terminal 2 ma części od A do G - częściowo w osobnych budynkach - więc lepiej sprawdź, gdzie lądujesz, żebyś potem tę taksówkę mogła spokojnie do samego centrum Paryża wziąć smile
                    • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 01:52
                      sumire napisała:

> żebyś potem tę taksówkę mo
                      > gła spokojnie do samego centrum Paryża wziąć smile

Tak, dokladnie taksmile

Dzieki za infosmile
                  • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 07:32
                    Chodzi mi o numerację

Przecież to oczywiste. Kiedy zmarł król Aéroport Charles de Gaulle 1, na tronie zasiadł jego syn Aéroport Charles de Gaulle 2. Czego tu nie rozumieć?
                    • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 17:14
                      A czy pani Mądralińska może nam zdradzić, w jakiej części Paryża będzie mieszkać? I jak długo?
                      • krolewska.asma Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 17:24
                        Ona mieszka zawsze w migranckiej dzielnicy z tego co pisała, już tam gdzie mieszkańcy nie znają francuskiego
                        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 17:30
                          No ale z historii jest dobrasmile
                          • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:12
                            Niestety nie, jestem beznadziejna ale lekcje o królu Aeroporcie były akurat ciekawe.
                        • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:06
                          wszystko ci się myli asma, ja mieszkam w migranckiej dzielnicy tam gdzie mieszkańcy nie znają francuskiego wink big_grin
                      • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 17:43
                        Kiedy?smile
                        • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 17:52
                          No wtedy, kiedy masz koncertysmile
                          nie podałaś kiedy
                          • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:04
                            Mam przez cały rok!
                            • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:15
                              No to fajniesmile
                              A w którym arrondissement mieszkasz?smile
                              • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:17
                                Nie pamiętam a nie potrafię znaleźć wątku, niestety.
                    • aqua48 Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:53
                      chococaffe napisała:

> Przecież to oczywiste. Kiedy zmarł król Aéroport Charles de Gaulle 1, na tronie
                      > zasiadł jego syn Aéroport Charles de Gaulle 2. Czego tu nie rozumieć?

Parskłam. Ale z podobnych - stoję Ci ja kiedyś w ogromnej, długiej i zakręconej kolejce do Wersalu, Tłum upał, przede mną mnóstwo turystów różnorakiej maści i pochodzenia, języki się mieszają, ja kątem ucha z nudów słucham opowieści przewodnika mówiącego do grupki swoich turystów po rosyjsku "i tagda karol pastroił eto, a patom karol pastroił.. " i zachodzę w głowę jakiż to według niego Karol budował ten Wersal, skoro mu przecież Ludwik było..
                      • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 18:57
                        Marks. Bo rzecz działa się na Zachodzie.
                        • aqua48 Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 19:51
                          chococaffe napisała:

> Marks. Bo rzecz działa się na Zachodzie.

Groucho?

• chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 20:26
                            Nie, no Karol przecież.

A serio - teraz jesteś? na długo ?(pytanie podstępne)
                • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 19:50
                  No to fajniesad Ja i tak najczęściej korzystam z autobusów, ale czasami metro/rer sie przydają. Plus brak prądu. Jeśli naprawde mieliby odwoływać imprezy z powodu braku prądu to w ogóle dno.
      • chococaffe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 13:05
        Przecież akurat na lotnisko (i z lotniska) są stałe taryfy, bez względu na czas przejazdu. Tylko trzeba sobie zamówić taksówkę z ta opcją.
      • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 15:23
        Do Ubera absolutnie nie mam zaufania. To musiałaby być jakaś ostateczność, żebym do czegoś takiego wsiadła.
        • kk345 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 16:03
          Skąd to wiesz, skoro nigdy nie zamawiałaś?
          • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 16:56
            Media, relacje znajomych.
            I wyobraźnia.
            Przecież to logiczne, że dla przeciętnego lone wolf fucha w Uberze to doskonałe żerowisko.
            • kk345 Re: il est temps pour une aventure:) 08.12.22, 21:48
              Przecież masz kandelabr do obrony...
    • jackowo.deluxe Re: il est temps pour une aventure:) 09.12.22, 20:37
      Czy w Paryzu jest odpowiednik chicagowskiego Jackowa (rejonu)?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka