Dodaj do ulubionych

Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musorgskij

07.12.22, 18:59
Bo w tej chwili jest wystawiany w La Scala w Mediolanie, a na niej m.in. włoski prezydent, włoska premier i uwaga: Ursula von der Leyen. W wywiadzie włoska premier potępiła wojnę, ale powiedziała, że nie wini narodu. Natomiast włoski prezydent powiedział, że nie można unicestwić rosyjskiej kultury. Co na to ematka? Poniżej zdjęcia: www.repubblica.it/spettacoli/teatro-danza/2022/12/07/diretta/prima_alla_scala_mattarella_e_meloni_a_teatro_per_il_boris_godunov-377948489/?ref=RHLF-BG-I0-P1-S1-T1#377967482
Obserwuj wątek
    • misiamama Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 19:20
      Modesta Musorgskij? nie. to jakaś chińska podróba.
      • arista80 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 19:25
        Chodzi o rosyjskiego kompozytora Modest Petrovič Musorgskij lub w wersji spolszczonej Modest Pietrowicz Musorgski.
        • al_sahra Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 19:55
          arista80 napisała:

> Chodzi o rosyjskiego kompozytora Modest Petrovič Musorgskij lub w wersji spolsz
          > czonej Modest Pietrowicz Musorgski.

Po polsku to będzie tak:

Czy poszłybyście na "Borysa Godunowa" Musorgskiego?

Oczywiście, że poszłabym, jeśli nie jest w wykonaniu rosyjskich artystów świeżo przywiezionych z Moskwy. Tych bym bojkotowała (wiem, oni niewinni, ale w jakimś stopniu reprezentowaliby państwo rosyjskie).
          • mamamisi2005 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 20:23
            >Oczywiście, że poszłabym, jeśli nie jest w wykonaniu rosyjskich artystów świeżo przywiezionych z Moskwy. Tych bym bojkotowała (wiem, oni niewinni, ale w jakimś stopniu reprezentowaliby państwo rosyjskie).J
            W dużej mierze jest w wykonaniu właśnie takich artystów. W roli tytułowej śpiewak z tytułem zasłużonego artysty Rosji otrzymanym w 2021.
            • al_sahra Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:00
              mamamisi2005 napisała:

> W roli tytułowej śpiew
              > ak z tytułem zasłużonego artysty Rosji otrzymanym w 2021.

To bym sobie odpuściła. Nic by się złego nie stało, gdyby więcej osób ich zbojkotowało i gdyby śpiewali do na wpół pustej sali. Wiem, mała szansa, ale niechby odczuli, że są pariasami w cywilizowanym świecie. Może nawet opowiedzieliby to komuś w domu po powrocie.
              • niemcyy Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:47
                Ja też bym nie poszła.
        • ginger.ale Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 06:42
          😃
      • chococaffe Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 19:31
        big_grin
        • misiamama Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 20:39
          dzięki, przywracasz mi wiarę w ludzkość smile
    • brandypolloalexander Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 19:36
      Pewnie, że bym poszła.
      Szkoda, że bilety i cała otoczka przekraczają moją miesięczna pensję.
    • malia Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 20:32
      Jak Borys nie ma naszywki na kurtce Made in Moscow, to tak, obejrzałabym
    • taje Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:04
      Nie, nie poszłabym.
    • woman_in_love Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:14
      Borys Godunow? To ten car, który rozpoczął KOLONIZACJĘ Azji i doszedł z podbojem do połowy Syberii?

Ulala, wspaniały wódz i władca. No idealna twórczość na czas, gdy car Putin prowadzi swój podbój.
      • nangaparbat3 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:35
        Ale ta opera to nie jest apoteoza Godunowa, raczej na odwrót.
        • woman_in_love Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:41
          gdyby nie była, to by rusi tego nie wspierali
          a wspierają i są dumni
          • nangaparbat3 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 14.12.22, 06:38
            Taka prościutka czynność - czytanie librettta.
    • celandine Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:24
      Nie, nie poszłabym i uważam za duży nietakt wystawianie tej właśnie opery teraz, jakby nie było tryliona włoskich czy innych do wyboru. Borys Godunow mówi głównie o imperialistycznych ambicjach Rosji. Występują rosyjscy śpiewacy. Zresztą Ukraińcy zorganizowali protest pod operą.
    • lodomeria Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:34
      Orajusiu, im się nadal wydaje, że jak będą na kolanach konsumować rosyjską kulturę, to w końcu się z rosjanami zbratają (na swoich warunkach).

Ja, mieszkając poza Polską na rosyjskie produkcje nie chodzę. Głównie dlatego, że wkurza mnie iż jeśli w repertuarze jest cokolwiek 'europejskiego', to są to wyłącznie rosjanie. A poza tym, to nie uważam, że lokalne interpretacje tych czczonych rosyjskich twórców są w jakikolwiek sposób interesujące.

Parę lat temu w galerii narodowej mieliśmy wystawę zbiorów carycy Katarzyny. Nikt ze znajomych nie rozumiał, dlaczego bojkotuję. Koleżanka mi nawet skarpetki z gift shopu sprezentowała...
      • triss_merigold6 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:36
        Znaczy, nie pójdziesz na "Rewizora", bo autorem był Gogol?
        • bene_gesserit Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 07:04
          Czytanie i słuchanie w domu ma inną wagę niż odbiór publiczny. Kompletnie. W tym rzecz. Nie rozumiesz naprawdę, czy udajesz, że nie rozumiesz? Nie wiem, co gorsze.
          • triss_merigold6 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 07:19
            Dla mnie obecność elit politycznych kraju w bardzo znanym i prestiżowym miejscu, na spektaklu o sile rosyjskiego ludu i trwaniu imperium szarpanego przez sąsiadów to manifest. Polityczny ofc i lepiej, że jest jawny.

Pójście na Gogola, Czechowa czy Bułhakowa - korzystanie z kultury. A jakby ktoś bardzo chciał się z braku wiedzy przyebac, informuje, że to byli krytycy "rosyjskiej duszy", stosunków społecznych, zgody na fałsz, małość, tchórzostwo.
    • biala_ladecka Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:36
      Nie.
    • po_godzinach_11 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 21:38
      Poszłabym. Z powodu Putina nie przestałam słuchać rosyjskiej muzyki ani czytać literatury. Nie wyrzuciłam też na śmietnik rosyjskiej patery.
    • taki-sobie-nick Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 23:43
      W wywiadzie włoska premier potępiła wojnę, ale powiedziała, że nie wini narodu.

No straszne [ironia]. A ematka już się dała nakręcić przeciw "wszystkim Rosjanom" i teraz nie wie, co robić.

Natomiast włoski prezydent powiedział, że nie można unicestwić rosyjskiej kultury.

Bo nie można.
      • sumire Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 07.12.22, 23:55
        Kultura niech sobie będzie, pytanie natomiast, czy reprezentanci kraju orków powinni sobie hasać po czołowych scenach Europy i mieć za to płacone niemałą kasę.
      • taje Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 00:05
        A w czasie drugiej wojny światowej miałabyś ochotę słuchać Wagnera czy czytać Goethego? Ja nie, i podobnie traktuję kulturę rosyjską - bojkotuję do czasu zakończenia wojny.

Zresztą kultura i język rosyjski jest jednym z niebagatelnych narzędzi propagandy rosyjskiej na Zachodzie i nawet w przypadku mediów kontrolowanych przez tzw. dobrych Rosjan (liberalną opozycję) trzeba zachować daleko idący sceptycyzm, jak pokazuje ostatni casus rosyjskiej telewizji Dożd na Łotwie.
        • bi_scotti Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 00:30
          taje napisała:

> A w czasie drugiej wojny światowej miałabyś ochotę słuchać Wagnera czy czytać G
          > oethego?

Moja matka, zolnierz AK, wiezniarka Pawiaka, Powstaniec Warszawski przez cala swoja mlodosc & doroslosc (including czasy WWII) recytowala sobie w najtrudniejszych chwilach rozne fragments wierszy by JWvonG (in German!!!) i mocno by sie zdziwila na wiadomosc, ze nie powinna. Do konca zycia cytowala JWvonG gdy jej wlasnych slow zabraklo wink
          Tu sie ematki rozczulaja w innych watkach nad oblanymi zupa szybami, za ktorymi masterpieces a jednoczesnie ma byc boycot dziel sprzed dziesiatkow lat, bo stworzone przez kogos z takim czy innym nazwiskiem/pochodzeniem? Crazy beans!
          Akurat na "Godunova" pewnie bym nie poszla, bo mnie z opera jako forma muzyczna w ogole srednio po drodze ale gdyby byl concert z jakims wartym posluchania wykonaniem "Obrazkow z Wystawy", to why not? With pleasure smile Nie przestalam przeciez spiewac sobie czasem ballads by Bułat Szałwowicz czy podczytywac here and there "Mistrza i Malgorzaty" ku pokrzepieniu serc. Putin jest zbrodniarzem a wraz z nim zyjace obecnie generations of Russians dopuszczaja sie rzeczy strasznych ale ... well ... piesn ujdzie calo, regardless w jakim jezyku. Peace.
          • taje Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 01:05
            Z całym szacunkiem biscotti ale to jest bardzo naiwne podejście. Kultura jest nie tylko źródłem przeżyć estetycznych ale narzędziem propagandy. Zwłaszcza w czasach wojny, choć nie tylko. Poczytaj sobie ciekawe wątki socjologiczne i kulturowe Kazaniego o rosyjskiej literaturze, o tym co i jak pisał Puszkin, Tołstoj czy nie tak dawno Brodski. twitter.com/kamilkazani/status/1516162437455654913

A tu sam wielki Brodski czytający w 1992 r. swój niesłychany wiersz "Na niepodległość Ukrainy" www.youtube.com/watch?v=grFRNnPePJw&ab_channel=ElvisPresley

Krzyżyk wam, chochły, i ręcznik na drogę (...) Niech was teraz Szwaby z Lachami/ Wezmą w lepiance od tylca (...) Żegnajcie, chochły, pobyliśmy razem, starczy/ Plunąć by w Dniepr, czy co, może bieg zawróci.

I tłumaczenie na angielski: russianuniverse.org/2017/02/27/joseph-brodsky-on-ukrainian-independence/
            • bi_scotti Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 01:10
              ... jakze go wydawac? on dawno wydany! ...
              In my opinion, naiwnym a wrecz childish jest boycot np. "Godunova", uwazam tego typu dzialania za classic wylewanie dziecka z kapiela. Tyle w tym temacie ode mnie. Life.
            • panna.nasturcja Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 01:31
              taje napisała:

> Z całym szacunkiem biscotti ale to jest bardzo naiwne podejście.

I powiedziałabyś to w twarz Powstańcom Warszawskiem, którzy myśleli inaczej?
              • triss_merigold6 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 06:55
                Skąd tu wątek powstańców? Dlaczego mieliby być jakimś punktem odniesienia?
              • bene_gesserit Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 07:18
                Prywatne recytację to coś kompletnie innego, niż kupowanie biletów.
    • chicarica Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 08.12.22, 00:33
      Nie. Chwilowo mam po same uszy wszystkiego, co wyprodukował ten kulturnyj narod. Podziękuję zatem za ich kulturę.
    • taje Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 13.12.22, 21:51
      Bardzo trafny komentarz w dyskusji o roli rosyjskiej kultury twitter.com/Gerashchenko_en/status/1602661721650372610?s=20&t=e2F-N-BZP8JVr9ha4u2r_g
      • chococaffe Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 14.12.22, 06:33
        aż boli
    • mizantropka_20 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 14.12.22, 06:29
      A ja byłam na Alei Rocka Symfonicznie!!!!!! Filharmonicy z Odessy soliści i solistki nie odbiegający od oryginałów, było świetnie!
      • mizantropka_20 Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 14.12.22, 06:33
        Żeby nie było, trzy lata temu zachwycałam się chórem Aleksandrowa, Tołstojami i Jeziorem Łabędzim w wykonaniem baletu Bolszoj
    • tt-tka Re: Poszłybyście na “Boris Godunov” Modesta Musor 14.12.22, 11:08
      Jedyny Godunow, na ktorego nie pojde z cala pewnoscia, to ten zrobiony przez Zulawskiego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka