Dodaj do ulubionych

Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidłowo

09.12.22, 19:54
rozrobić antybiotyk? Co w takiej sytuacji?
Obserwuj wątek
    • bylam.stara.mostowiakowa Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 19:56
      To zależy czy się zrobiło zbyt mocny czy zbyt słaby roztwór.
      • godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 19:58
        Na przykład: woda miała być dolana do kreski na butelce. A dolałyście jakieś 30 ml ponad kreskę czyli za dużo rozcieńczony.
        • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:07
          już Ci napisałam, że liczę stężenie i przeliczam dawkę
          ale tak na lenia- jeśli butelka jest prosta (nie zwęża się i nie rozszerza) to bierzesz miarkę, robisz pomiar ile ponad kreskę nalałaś i stwierdzasz, że masz np. 1,28 tego, co miałaś mieć (128% w sensie). Więc każda dawka jest większa o tyle: miało być np. 5 ml a będzie 5x1,28=6,4 ml
        • pulcino3 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 06:25
          Augumentin po kilku dniach gęstnieje,także nie przejmowałabym się tym, podawała z lekkim marginesem na plus i dała do końca flaszki. U nas często musiałam prosić o kolejną buteleczkę , bo na wyznaczony czas podawania nie wystarczał , właśnie dlatego że gęstniał.
    • ritual2019 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 19:58
      Nigdy nie rozrabialam. Chodzi o antybiotyk w plynie dla dzieci? Apteki zawsze wydaja gotowy.
      • laura.palmer Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 19:59
        W Polsce nie wydają gotowego.
      • godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 19:59
        ritual2019 napisał(a):

> Nigdy nie rozrabialam. Chodzi o antybiotyk w plynie dla dzieci? Apteki zawsz
        > e
        wydaja gotowy.

Kochanie, ja nie pytam o życie w Jukeju smile
        Tylko w PL.
      • jkl13 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:02
        Uwielbiam twoje komentarze. Zawsze! z d.py
      • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:08
        z czego żeś się urwała to ja czasem pojęcia nie mam
        • ritual2019 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:14
          No tak, Polska nie przestaje zadziwiac. 😃😃😃😃
          • kamin Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:07
            No dobra. Czyli kupujesz w aptece antybiotyk, farmaceutka otwiera buteleczkę zapieczętowaną przez producenta, wody do kreski, potrząsa i sprzedaje?
            A tym czasie czekasz przy okienku? Tak to się odbywa?
            • szarmszejk123 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:10
              Tak, w NL też tak to się odbywa 🤷
              Co mnie bardzo zdziwiło za pierwszym razem:p
              Tyle, że nie czekam przy okienku, idę sobie usiąść:p
          • suki-z-godzin Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:09
            ritual2019 napisał(a):

> No tak, Polska nie przestaje zadziwiac. 😃😃😃😃

czym, że człowieka nie traktują defaultowo jak półkretyna?
          • kornelia_sowa1 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:50
            Za to twoje zdziwienie, że nie wszędzie na świecie jest tak samo -rozbrajajace
          • ginger.ale Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 14:33
            ritual2019 napisał(a):

> No tak, Polska nie przestaje zadziwiac. 😃😃😃😃

Nie mieszkałaś nigdy w Polsce?
        • panna.nasturcja Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 22:51
          anorektycznazdzira napisała:

> z czego żeś się urwała to ja czasem pojęcia nie mam

Z kompleksów, bardzo dużych kompleksów.
      • taje Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 19:52
        Nie, nie zawsze. Tu gdzie mieszkam pytają, czy rozpuścić, czy chcę sam proszek.
      • iberka Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 21:38
        Bzdura. Są w proszku do zrobienia zawiesiny.
    • laura.palmer Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:01
      Jeśli nie da się nic zrobić z tym roztworem, zadzwoń na nocną opiekę, poproś o nową receptę i wykup szybko nowy antybiotyk.
      • ritual2019 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:15
        OJP tylko popros ladnie 🤣🤣🤣
    • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:02
      Co to znaczy nieprawidłowo zrobić?
      Jeśli rozcieńczyć, to biorę kalkulator, liczę jakie mam stężenie teraz i ile tego brać, żeby na jedno wyszło z dawką, tak przyjmuję i nie ma tematu.
      • bergamotka77 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:08
        Nie wystarczy przecież bo będzie musiała go wziąć więcej.
        • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:31
          Co????? big_grinbig_grin
          • mamtrzykotyidwato5 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:50
            No widzisz, że jednak to dobrze, że tam te antybiotyki rozrabiają w aptece, bo to za trudne dla wielu matek.
            Może u nas też tak powinni sprzedawać?
        • suki-z-godzin Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:07
          😂😂😂 calkiem trafna uwaga jak na humanistke, choc ze zrozumieniem slowa pisanego slabo.
        • memphis90 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 09:03
          >Nie wystarczy przecież bo będzie musiała go >wziąć więcej
          Jak zabraknie, to dolać więcej wody.
        • cosmetic.wipes Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 10:50

Tak berdżi. Jak wlejesz do słoja dwie 40% półlitrówki, to ci wyjdzie litr wódki 80% 😆
      • ritual2019 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:15
        anorektycznazdzira napisała:

> Co to znaczy nieprawidłowo zrobić?
        > Jeśli rozcieńczyć, to biorę kalkulator, liczę jakie mam stężenie teraz i ile te
        > go brać, żeby na jedno wyszło z dawką, tak przyjmuję i nie ma tematu.
        >

OJP 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
        • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:33
          możesz dodać krok w którym sprawdzasz na googlu to to jest "stężenie"
      • panna.nasturcja Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 22:54
        Anorektyczna, większość ludzi tego nie policzy prawidłowo nigdy w życiu, już masz idiotyczne komentarze.
        Bezpieczniej żeby poszła do apteki i niech jej przeliczą. Tylko takiej z magistrem farmacji.
        • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 05:38
          racja, właśnie widzę big_grin
          • godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 06:17
            Anorektyczna:
            Leku po rozcieńczeniu miało być 100 ml.
            A jest 130 ml.
            Dawka to 2 x dziennie po 7 ml.
            ? Czy wiesz ile ml podawać?
            • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 06:34
              2xdziennie po 9,1 ml
              • godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 06:43
                Dzięki
                • anorektycznazdzira Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 06:44
                  smile
            • pannazdzieckiem Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 09:26
              godzina.forumowania napisała:

> Anorektyczna:
              > Leku po rozcieńczeniu miało być 100 ml.
              > A jest 130 ml.
              > Dawka to 2 x dziennie po 7 ml.
              > ? Czy wiesz ile ml podawać?

To jest na serio pytanie???? big_grin

• godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 09:40
                Nie.
              • panna.nasturcja Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 20:04
                Jest na serio i lepiej, że pyta niż gdyby miała podać źle.
                Tyle, że powinna pytać w aptece, bo tutaj pojęcia nie ma kto jej radzi dobrze a kto źle, a ludzie (jak widać wyżej, choćby wpis Bergi, głupoty wypisują).
                • cosmetic.wipes Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 22:25
                  No ludzie, przecież to jest matematyka na poziomie piątej klasy podstawówki 😮
                  • kira02 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 15:06
                    Nie pamiętam, kiedy były proporcje, ale jakos w końcówce podstawówki. Mimo wszystko, lepiej, ze autorka zapytała, niz jakby miala podać dziecku za duzo lub za mało.
    • bergamotka77 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:10
      Nie zdarzyło, bardzo uważam w takich sytuacjach i wszystko wymierzam z aptekarską dokładnością. Zwłaszcza że to pewnie dla dziecka? Nie podałabym takiego, tylko trzeba jechać na nocną pomoc.
      • mamtrzykotyidwato5 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:53
        Przecież wystarczy dać ciut więcej, jak się za rzadki zrobiło.
        • eukaliptusy Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 14:22
          Na nocną pomoc jedź z matematyki 🤦🏻‍♀️
    • berdebul Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:33
      Zależy ile przelane. Jak niewiele, to olać. Jak więcej to podać przeliczoną objętość i udać się po nową receptę, niekoniecznie gnijąc na nocną pomoc.
      • berdebul Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 20:33
        Gnając, a nie gnijąc.
        • kk345 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:13
          Gnicie na nocnej pomocy zabrzmiało złowieszczo, acz życiowo.
      • szarmszejk123 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:16
        Myślałam, że to gnicie było zamierzone, jakoś pasuje :p
    • little_fish Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 09.12.22, 21:29
      Nie zdarzyło mi się. No chyba, że nie zauważyłam i podałam blednie rozrobiony 😉.
      Rady, co zrobić, już dostałaś .
    • szmytka1 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 09:58
      Nic nie robię. Na logikę, te dawki to są umowne, np dla dziecka które waży 20-30 kg jest ta sama dawka. Więc sądzę, że odrobinę inne stężenie wiele nie zmieni.
      • memphis90 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 19:46
        Dawka powinna być dobrana do masy ciała, bez widełek - 10kg „widełek” to bardzo dużo w przypadku dziecka. To oznacza nawet 2x różnicę w dawce liczonej na kg m.c. Jeśli podasz zbyt rozcieńczony antybiotyk - dawka będzie za mała.
        • szmytka1 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 20:07
          Spisałam ten przedział wagowy akurat z opakowania leku. Nie z dupy
        • bergamotka77 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 00:00
          To samo napisałam a piszą, że głupoty wypisuje. Skoro tak rozcieńczyla to musi więcej podać by osiągnąć pożądane stężenie.
          • kira02 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 15:09
            Stężenie juz jest, musi podac proporcjonalnie wiecej, by byla wlasciwa dawka antybiotyku.
      • szarmszejk123 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 19:49
        Antybiotyk dla dzieci z takim rozstrzałem? Przecież 10 kg może zrobić ogromną różnicę, może wyjść nawet podwójna dawka. Mnie zawsze pytali ile dokładnie waży dziecko, a ostatnio dla pewności nawet zważyli.
        • szmytka1 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 20:14
          Szok, co. Nie czytasz tych ulotek? Azytromycyna, jak dzieciak osiągnie 45 kg to możesz już dawać dawkę dla.doroslych. A dorosły może ważyć 80 kg. Większość antybow ma mniejszy rozstrzał na początku, tak 10-15 kg bardziej ale potem już też po 10 kg, czyli 25-35 kg. Serio tak jest. Moje dzieci niestety chorowite i ja dużo tego przerabiam.
          • szarmszejk123 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 20:18
            W ulotce ostatniego antybiotyku córki nie było żadnej tabelki dawkowania, tylko info, że dawkowanie wg zaleceń lekarza.
            • szmytka1 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 20:41
              Może u was są inne zwyczaje. U nas ulotka długa prawie jak książka telefoniczna
              • szarmszejk123 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 08:17
                Najwyraźniej. Córka ostatnio niestety musiała brać antybiotyk dwa razy w ciągu miesiąca, a przepisane miała trzy i przy każdym bardzo dokładnie i lekarz i farmaceuta pytali o wagę dziecka/ ważyli dziecko, żeby ustalić dawkę.
    • alicjamagdalena Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 10.12.22, 20:45
      Jak wlejesz za dużo to Odessa pipetą nadmiar...przecież to trzeba wytrzasnąć żeby się rozpuściło więc możesz spokojnie odessać
      • godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 08:41
        alicjamagdalena napisała:

> Jak wlejesz za dużo to Odessa pipetą nadmiar...przecież to trzeba wytrzasnąć że
        > by się rozpuściło więc możesz spokojnie odessać

Za późno na odsysanie.
        Przed zrobieniem przeczytałam instrukcję: nalać wody do poziomu kreski. Proste. Potem spojrzałam na kreskę i tam obok tej kreski było napisane: 100 ml.
        I coś mi się stało z głową bo odmierzyłam w osobnej miarce te 100 ml i wlałam do butelki i rozmieszałam.
        I dopiero wtedy doszło do mnie, że jest sporo ponad kreską a proszek + woda po wymieszaniu miał być równy te 100 ml.
        • godzina.forumowania Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 08:45
          To nie było tak, że zbyt szybko i nieostrożnie wlałam a potem: i co teraz?!... tylko gorzej uncertain
    • bergamotka77 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 00:02
      Zadzwon do apteki doradzą, bo "aptekarz też lekarz" smile
    • b.bujak Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 13:24
      przy pierwszym dziecku lecę po nową receptę i robię od nowa;
      przy drugim dziecku przeliczam stężenia i podaję odpowiednio większą ilość zawiesiny;
      przy trzecim nie przeliczam stężeń i podaje "na oko" więcej zawiesiny

a tak serio to - jako zawodowy chemik - nigdy nie popełniłam takiego błędu, ale zrobiłabym to, co w p.2, czyli przeliczenie - i tak zawsze liczę i sprawdzam, czy ilosci podane przez lekarza zgadzają się z tym, co w ulotce
      • kira02 Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 15:12
        I bardzo dobrze, lekarz tez czlowiek i moze sie machnac.

A opcji trzeciej nie polecam, watroba jest jedna.
    • kasiaabing Re: Czy zdarzyło wam się kiedykolwiek nieprawidło 11.12.22, 16:06
      Corka (6lat) dostała pierwszy w życiu antybiotyk. Trochę mnie to stresowalo, najpierw wypytywalam lekarkę co i jak, później przestudiowalam ulotkę ze sto razy. Odmierzalam z aptekarską dokładnością a i tak nie byłam pewna czy dobrze robię. Wahalam się nawet jakiej wody dodać, z kranu? z dzbanka? przegotowaną? ciepłą? zimną?
      Tyle pytań, tak mało odpowiedzi 😂
      Jeszcze lekarka mi opowiadała jak kiedyś jedna matka dolała wody do kreski, podała odmierzoną dawkę, później znów dolala wody do kreski i tak za każdym razem 🙈

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka