Dodaj do ulubionych

Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza

20.12.22, 20:51
Pan grubo po 50-ce jest w domu opieki. Sparaliżowany i z postępującą demencją. Wie, kim jest, rozpoznaje ludzi, pamięta przeszłość, ale jak go ktoś go odwiedzi np w poniedziałek, to on we wtorek może już tego nie pamiętać i mówi, że nie widział tej osoby od miesięcy.
Dom opieki jest porządny, ładnie urządzony, zapewnia podopiecznym różne rozrywki, wyjazdy i zajęcia. Tego pana, o którym mowa, odwiedzają teściowie, krewni i przyjaciele.

Pan ma dorosłą córkę. Dzieczyna miała dużego pecha. najpierw wystartowała z karierą, która legła w gruzach, potem straciła w wypadku matkę i rodzeństwo, wreszcie rozsypał się jej związek i została sama - plus ojciec w domu opieki.
Pozbierała jednak życie do kupy, postanowiła się przekwalifikować, została pielęgniarką. Ciężko pracuje, kształci się i cały czas walczy z depresją. Kilka razy stres w pracy ją przerósł i musiała brać zwolnienie, ale generalnie sobie radzi. To bardzo pozytywna i wesoła osoba i mam nadzieję, że wyjdzie z depresji.
Dziewczyna nie ma samochodu, dojazd do ojca zajmuje jej ponad dwie godziny pociągami przy pomyślnych wiatrach.

Niedawno wygadała się ciotce, że wreszcie w tym roku dostała wolne na święta i zamierza ten czas spędzić z przyjaciółmi. Ojcu wysłała mały prezent pocztą, a z dużym prezentem zamierza go odwiedzić w styczniu.

I zaczęła się goovnoburza.
Że jak ona tak może.
Że przecież są Święta.
Że przecież to jej ojciec.

I jakoś nikt oprócz mnie nie chce się postawić w sytuacji tej wyczerpanej fizycznie i psychicznie dziewczyny i zrozumieć, że przecież należy jej się trochę normalności i wytchnienia i nawet jak chce przeimprezować całe święta, to ma do tego prawo...
Nie.
Nikt nie rozumie.
A co Wy na to?

Obserwuj wątek
    • alpepe Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 20:57
      Ma dwoje uszu, jednym wpada, drugim wylatuje.
    • borsuczyca.klusek Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:01
      Ciotce należy się solidny kop w dudę.

A poza tym czy zaproponowała dziewczynie jakąś realną pomoc typu podwózka do domu opieki?
      • la_felicja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:17
        To nie tylko ciotka wyrażała oburzenie, ale wszyscy, z którymi ciotka rozmawiała.
        Podwieźć nie może z przyczyn geograficznych.

Ale według mnie to pan się tak samo ucieszy z odwiedzin córki w styczniu, jak i w grudniu.
        • borsuczyca.klusek Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 00:12
          la_felicja napisała:

> To nie tylko ciotka wyrażała oburzenie, ale wszyscy, z którymi ciotka rozmawiał
          > a.
          > Podwieźć nie może z przyczyn geograficznych.

I nikt z oburzonej rodzinki też się nie zainteresował pomocą dziewczynie i zaproponowaniem transportu?

> Ale według mnie to pan się tak samo ucieszy z odwiedzin córki w styczniu, jak i
          > w grudniu.

Uważam tak samo, ale jeżeli już się ktoś burzy na brak odwiedzin w święta przynaniej powinien być na tyle przyzwoity by zaproponować jakieś alternatywne rozwiązanie.
          Oni oczywiście też nie odwiedzą krewnego z przyczyn geograficznych?

• turbinkamalinka Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:33
          To z przyczyn geograficznych szanowna ciotuchna powinna zamknąć pyszczek na ten temat i życzyć dziewczynie spokojnych Świąt. Nawet jeśli ciotuchnę oburza fakt, że córka do ojca nie pojedzie powinna dać dziewczynie spokój.
        • mgla_jedwabna Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:33
          Jak znam życie, to "wszyscy wyrażali oburzenie" mogło wyglądać tak:

Ciotka: ta Kaśka to za grosz serca nie ma! Nawet w Święta do ojca nie pojedzie! Koleżaneczki tylko się liczą!
          Rozmówca: *kiwa głową, mówiąc "tak, tak..." i czekając na koniec tyrady*
          Ciotka,: No widzę, że ty też się ze mną zgadzasz! To oburzające!
        • daszka_staszka Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 12:54
          Niech ciotka ruszy dude i sama weźmie chorego do siebie na święta. Uwielbiam takich wiecznie oburzonych
    • majenkirr Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:01
      la_felicja napisała: ...
      > Nikt nie rozumie.
      > A co Wy na to?

Ja rozumiem.
    • daniela34 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:11
      Ja rozumiem. Się stawiam. Współczuję.
    • iwles Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:12

No cóż, zawsze to ciotka ze swoją rodziną może w święta pojechać do ojca dziewczyny.
      • la_felicja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:16
        Pewnie go odwiedzą w tym tygodniu.
      • mebloscianka_dziadka_franka Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 08:58
        A kto powiedział, że nie pojedzie?
        • iwles Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:09

No jak pojedzie to super. Pan będzie miał rodzinę w święta.
          I nie musi to być koniecznie córka.
    • princesswhitewolf Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:22
      >Pan grubo po 50-ce jest w domu opieki. Sparaliżowany i z postępującą demencją.

Ta demencja to ze starosci? A powod sparalizowania?
      • nangaparbat3 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:34
        Też się zastanawiałam, czy to nie jest po prostu rezultat uszkodzenia mózgu podczas wypadku, tego w którym zginęli matka dziewczyny i rodzeństwo.
        • panna.nasturcja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 22:59
          A jakie dla tej opowieści ma znaczenie powód demencji pana?
        • la_felicja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:11
          Wolałabym nie ujawniać na forum zbyt wielu szczegółów.
          Ale czy to ważne, dlaczego ten pan jest w takim stanie, w jakim jest?
          • princesswhitewolf Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:34
            Nie ale zainteresowala mnie ta demencja i paraliz to w zwiazku z wypadkiem matki i czy jest zwiazek.
            • turbinkamalinka Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:36
              Jesteś lekarzem i chciałaś dziewczynie podpowiedzieć jakie są brytyjskie metody leczenia? Czy tylko wścibskim nietaktownym babsztylem?
              • rosapulchra-0 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:40
                Nie. Demencja po 50-ce raczej się nie zdarza. Po 50-ce to nie jest stara osoba. Stąd te znaki zapytania.
                A ty, widzę, tylko czekasz na okazję, żeby kopnąć, prawda? suspicious
                • iwles Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:52
                  "Stąd te znaki zapytania."

Myślisz, że córka okłamała wszystkich lekarzy (a ci się nie poznali), żeby tylko oddać ojca do domu opieki?
                  Innego powodu dopytywania się nie widzę.
                • aqua48 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 11:37
                  rosapulchra-0 napisała:

> Demencja po 50-ce raczej się nie zdarza.

Zdarza się. Nawet wcześniej. Z róznych powodów.
                  • rosapulchra-0 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 13:38
                    Napisałam "raczej", więc wiem, że się zdarza, jednak bardzo rzadko.
          • mamtrzykotyidwato5 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 07:26
            Jeśli jest w takim stanie z powodu na przykład takiego, że był alkoholikiem, to tak, jest to ważne.
    • panna.nasturcja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:29
      Wesprzyj dziewczynę, jeśli możesz. Ma rację.
      Resztę olej.
    • nenia1 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:29
      Nikt nie rozumie czy ciotka nie rozumie? Bo nikt a jedna osoba to trochę inna percepcja sytuacji.

Zawsze znajdą się ludzie, którzy chcą ustawiać innym życie. Najczęściej dlatego, że sobie ze swoim nie radzą.
      Oczywiście, że ta dziewczyna/kobieta ma prawo sobie odpocząć, skoro tak ciężko pracuje, a ciotka niech sobie mówi co chce, to problem ciotki, że ma zerową empatię i lubi wbijać innych w poczucie winy.
    • 7katipo Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:31
      Ma prawo.
      I nikomu nie musi się tłumaczyć. Zwłaszcza, jeśli nikt jej nie pomaga.
    • taje Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:36
      Grubo po 50 brzmi dziwnie - w sensie 57 czy 77 lat?

A ciotuchna niech sama się bratem (szwagrem?) zaopiekuje na święta, jak taka szlachetna.
      • sol_13 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:48
        Grubo po 50 dla mnie oznacza 56-59. Dziwne więc, że ma demencję.
        • princesswhitewolf Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:38
          >Grubo po 50 dla mnie oznacza 56-59. Dziwne więc, że ma demencję.

No wlasnie mi tez o to chodzilo. I rozwazam sytuacje:

a. Casus dziennikarski z wyborczej " na ulicy zostala potracona 50 letnia staruszka"

b. Pan 56 lat przez wypadek zostal sparalizowany i ma demencje pourazowa
        • blasckbird13 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 00:08
          sol_13 napisała:

> Grubo po 50 dla mnie oznacza 56-59. Dziwne więc, że ma demencję.

Ależ, ależ... to, niestety, jak najbardziej możliwe. Alzheimer ma wczesną odmianę (tzw. early-onset), która może się zacząć nawet po trzydziestce. Druga połowa 50+ to wręcz klasyka.
          Masakra...
          • snakelilith Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:37
            blasckbird13 napisał(a):

>. Druga połow
            > a 50+ to wręcz klasyka.

Nie, to nie jest klasyka. Normalnie demencja jest chorobą podeszłego wieku. Przed 65 rokiem życia demencja jest bardzo rzadka. Pomiędzy 45 a 65 dotyczy tylko 2% ludzi z tej grupy wiekowej Pomiędzy 65-70 około 3% tej grupy wiekowej, czyli też niewiele. Po 85 roku życia ma ją co piąty, po 90 tce już co trzeci. U kogoś w wieku 50 plus demencja nie jest więc normą.
            • blasckbird13 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 12:00
              Wczesna odmiana choroby Alzheimera pojawia się najczęściej po pięćdziesiątce. Nie demencja w ogóle. Takie osoby już raczej nie dożywają 80-tki. W przypadkach, z którymi miałam do czynienia, chorzy umierali mając mniej więcej 70-75 lat.
            • mmk9 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 12:12
              Ta wysoce optymistyczna statystyka dotyczy oczywiście osób zdiagnozowanych i czymś tam antydemencyjnie wspomaganych, TAK?
              • blasckbird13 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 13:30
                Tak.
        • georgia.guidestones Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:43
          sol_13 napisała:

> Grubo po 50 dla mnie oznacza 56-59. Dziwne więc, że ma demencję.
          Chyba posta startowrgo nie widzialas. Jezeli tez byl ofiara wypadku wskutek ktorego zginela cala reszta rodziny, to juz mniej zaskakujace.
          • rosapulchra-0 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:43
            Rozumiem, że według ciebie mamy się domyślać, że ten ojciec był jedną z poszkodowanych osób, bo autorka wątku nic takiego nie napisała.
      • panna.nasturcja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:01
        Jakby miał 77 to by przecież nie pisała, że po pięćdziesiątce tylko po siedemdziesiątce.
      • la_felicja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:14
        Na święta nikt z rodziny się panem zajmować nie musi - on wymaga specjalistycznej opieki i taką właśnie ma tam, gdzie jest.
        W grę wchodza jedynie odwiedziny - i w sumie to też będzie zapewnione.
        Według mnie pan się bardziej ucieszy z odwiedzin córki w styczniu niż jakby mu się wszyscy zwalili na głowę przed świętami, a potem długo długo nikt nie zajrzał.
        • rosapulchra-0 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:44
          I tak nie będzie pamiętać.
    • mayaalex Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:37
      ojejku, ciotka niezle pojechala.
      Rozumiem dziewczyne i popieram.
    • arthwen Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:37
      A ciotunia ma zamiar odwiedzić brata/szwagra w tym domu opieki na święta (albo zabrać do siebie) czy tylko córka musi?
    • nangaparbat3 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:37
      Pojechałabym z nią swoim autem przed świętami jakoś, gdyby się dało.

Ja na to, że ludzie bardzo łatwo się teraz grupowo wzbudzają. Mam wrażenie, że częściej niż dzisiaj, no bo to się odbywa w necie, łatwiej.
    • tt-tka Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 21:48
      Ja na to, ze nie nalezy mowic o swoich planach tej ciotce, a byc moze tez innym czlonkom rodziny.

na teraz - zapytac ciotunie, czemuz to ona nie wybiera sie do brata/szwagra na swieta i jak tak moze !
    • fragile_f Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 22:13
      Pomogłabym dziewczynie napisać wiadomość o treści:

"Ciociu, to daj znać o której wpaść na wigilię, będę mieć śledzika. Pielęgniarka jest już poinformowana, że przyjedziesz po ojca w piątek o 14, pamiętaj że ma alergie na orzechy i trzeba mu na noc zalozyc pampersa. Buzia!"
    • jammer1974 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:03
      Oby sie nie dala przekabacic. Oby nie poddalam sie temu obrzydliwemu terrorowi. Niech spedza Swieta jak lubi!
    • abecadlowa1 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:05
      Świat jest pełen ludzi, którzy roszczą sobie prawo do pouczania innych. Dorosły człowiek rozumie, że ich wypowiedzi nie należy traktować jak życiowych drogowskazów. Przestrzeń społeczna wokół każdego z nas pełna jest opresyjnych komunikatów i nie zmienimy tego. Możemy tylko zmienić to, jak te komunikaty na nas działają.
    • cegehana Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:13
      To z jakimi przyjaciółmi ona będzie imprezowac skoro "nikt" nie rozumie?
      • la_felicja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:15
        Nikt z rodziny, z tych osób, z którymi ja miałam kontakt.
        Jej przyjaciół nie znam. Oni pewnie rozumieją.
        • anorektycznazdzira Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:06
          rodzina z którą miałaś kontakt pewnie się lubi dowartościować poprzez oburzanie (Och, co też ta Kaśka odstawia, to oburzające! My byśmy tak nigdy.)
          Nie świadczy to o nich najlepiej.
    • akn82 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:30
      Dziewczyna niech spędza święta z przyjaciółmi tak jak chce. Rodzinie dla świętego spokoju można powiedzieć że jednak do taty się pojedzie i z nim spędzi czas. O spokój tej kobiety chodzi więc można podkoloryzować. I tak nikt się nie kapnie skoro to tak daleko. Olać najeży głupoty i żyć w zgodzie ze sobą 😉
    • mysiulek08 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:51
      coz, bywaja takie iotki, co to bez ukladania komus zycia, zyc nie moga

mam tak ciotunie, niestety, jak przelecialam do PL ogarnac sprawy po smierci mamuski, to oczywiscie zrobila mi caly wyklad, jak to ona musiala zorganizowac pogrzeb, ile ja to kosztowalo ( tu akurat kase miala ode mnie) a ja to powinnam juz z PL nie wyjezdzac, tylko zmieszkac tu gdzie mieszkali rodzice i zajac sie grobem, bo kto to widzial, zebym o grob nie dbala i swieczek nie palila....tyrady wysluchalam, grzecznie sie pozegnalam ( telefonicznie mnie ustawiala), po czym poszlam na kolacje z przyjaciolmi, czego owej dziewczynie z calego serca zycze

podobny wyklad dostalam mailem, jak juz wrocilam do domu na moim koncu swiata, nie odpisalam, kolejne maile z tekstem 'pamietalas?' i zdjeciem grobu rodzicow (i dziadkow), dostawalam w kazde urodziny mamuski, wszystkich swietych i itp, na zadnego maila nie odpisalam, adres zablokowalam
      moja mamuska, po smierci tatki, wyraznie i dobitnie powiedziala rodzinie, ze po smierci ma byc skremowana, pochowana obok meza i swoich rodzicow, pomnik ma taki, ze obslugi nie potrzebuje a swieczka na grobie to jej pomize jak umarlemu kadzidlo, a ode mnie to maja sie delikatnie od....c bo zyje swoim zyciem i tak ma zostac, jak widac siostrunia uwazala inaczej

rad dla dziewczyny: odcuac sie, nie reagowac, nie wchodzic w dyskusje, wtracanie sie cioci w jej zycie bedzie niestety eskalowac, wiec nie ma wyjscia, gruba krecha
      • panna.nasturcja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 01:38
        Mysiulek, mądrą miałaś Mamę.
        • mysiulek08 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 02:20
          rodzice mi sie udali, byli zaj...i, dziadkowie zreszta tez (od strony mamy, od taty nie znalam, sierota byl) i tylko ta jedna ciotka sie jakos z charakteru z rodziny wyrodzila
          • panna.nasturcja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 02:25
            To jak tylko jedna ciotka to da się żyć smile
            Zazdroszczę z całej siły.
            Mogę nawet śnieg na święta podesłać.
            • mysiulek08 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 13:44
              Mogę nawet śnieg na święta podesłać

a bozeuchowaj, sniegu, zimna i lodu to juz mam dosyc do konca zycia
      • szarmszejk123 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:39
        Dżizas, ciotuchnie peron odjechał uncertain
    • migafka357 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 20.12.22, 23:53
      Zadziwia mnie, że w tej rodzinie nie ma ani jednego empatycznego, mądrego człowieka. Święta to szczególny czas, ale są takie sytuacje, że ważniejszy jest odpoczynek niz kultywowanie świąt. Ojcu niczego od tego nie ubędzie, że zobaczą się 2 tygodnie później.
      • rosapulchra-0 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 10:50
        Na pewno ktoś jest, tylko to nie zostało to ujęte w dyskusji.
    • szare_kolory Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 01:28
      Publicznie i głośno dać dziewczynie wsparcie. I w tych samych okolicznościach nazwać po imieniu zachowanie ciotki. Głupia pi.nda.
    • 1012ja Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 07:54
      No cóż. Z twojego opisu wynika, że córka i tak rzadko ojca odwiedza, a jest on jej jedyną rodziną. Oczywiście wyprawa na pół dnia. Jednak w święta można pożyczyć samochód od przyjaciół i skrócić ją do dwóch godzin. Ja po prostu nie wyobrażam sobie nie odwiedzić ojca w święta, który jest moją jedyną rodziną. Ale to ja.

• gryzelda71 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 08:06
        Przybij piąteczkę z ciotkę dziewczyny.....
      • mebloscianka_dziadka_franka Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 08:57
        A ja się z tobą zgadzam, przy czym to wcale nie znaczy, że przybiłabym ciotce piątkę, bo ja nie poczuwam się do pouczania innych. Przy czym jako ciotka też bym odwiedziła brata w tym czasie.
      • szare_kolory Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:27
        Niezmiennie zawsze zastanawia mnie dlaczego osoby z ubytkami w wyobraźni (sama piszesz, że nie wyobrażasz sobie nie odwiedzić) odczuwają potrzebę dzielenia się tymi brakami z otoczeniem. Każda sytuacja jest inna: Twoja jest inna, tej dziewczyny jest inna. Ty czujesz potrzebę odwiedzenia ojca - godne to i sprawiedliwe. Natomiast w takich trudnych sytuacjach nie ma potrzeby tego ogłaszać. Co więcej nikt tego nie oczekuje i co jeszcze więcej, takie oświadczenie może być odebrane jako presja. I nie ma wielkiego znaczenia, że nie masz takiego zamaru - jako nadawca komunikatu odpowiadamy za to, co ktoś z tego zrozumie. No właśnie w takich delikatnych sytuacjach warto wykazać się zrozumieniem. W tej sytuacji ciotka dziewczyny wykazała się wieloma cechami, tylko nie tym. Ty wykażesz się podobną gburowatością, jeśli w takich delikatnych okolicznościach ogłosisz coś z wyżyn moralnych.
      • kira02 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 09:53
        Dużo w tym, co piszesz, poczucia wyższości. Pozwól dziewczynie zyc po swojemu. Wystarczajaco dużo przeszła.
    • purchawka2020 Re: Jeszcze jedna świąteczna goovnoburza 21.12.22, 08:06
      Nauczka jest.
      Ciszej jedziesz - dalej będziesz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka