Dodaj do ulubionych

Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w roczni

04.01.23, 15:11
W tamtym roku było wielkie zamieszanie z 1.5 rocznika, dla dzieci nie starczyło miejsc, były odwołania, sporo dzieci zostało bez szkół nawet do początku września , sama to poznałam bo mam sporo znajomych dzieci z tych roczników , moja córka ma znajomych.
A jak będzie w tym roku?
8 klasę kończy rocznik 2009 czyli przymusowe 6 latki. Czy to już będzie jeden rocznik czy jednak sporo dzieci było odroczonych z 2008? Do tego jeszcze pewnie trzeba dodać dzieci z Ukrainy....
A może nie ma co się tak bardzo martwic w tym roku i dla wszystkich będą miejsca w LO? Może nie w tych 1 wyboru, ale nie będzie ryzyka zawodówki.
Moja córka słyszala na szkole jak nauczycielka powiedziała, że progi spadną w tym roku w porównaniu z poprzednim.

A wy jak sądzicie?
Obserwuj wątek
    • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:14
      Sądzimy że będzie jak poprzednio. Z wyjątki miejsc w których dyrektorzy i organy prowadzące wyciągną stosowne wnioski z ubiegłego roku.
      Nadal jest półtora rocznika - 2008 z drugiej połowy plus odroczeni z pierwszej plus ci, którzy powtarzali 1 klasę. Oraz 2009.
      • berdebul Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:42
        Wnioski to jedno, ale szkoły nie są z gumy. Jak łyknęli 1.5 rocznika i dorobili dodatkowe klasy, to fizycznie nie ma miejsca na powtórkę.
        • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:49
          Przyjąć dzieci i tak gdzieś muszą. Pytanie czy dodatkowe klasy utworzą od początku, przewidując liczbę uczniów, czy dopiero po pierwszej rekrutacji, jak się okaże że kupa dzieciaków nie ma szkoły.
          • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:02
            Do branżowek chętnych brak zatem będą tam miejsca....
          • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:08
            W Poznaniu przygotowano 10tys miejsc, po rektutacji zabrało 4 tysięcy (!) miejsc, po 2 rektutacji nadal zostało 1.2 tys dzieci bez przydziału… Dlatego, ze Poznań policzył sobie dzieci bezpośrednio z Poznania i nie wpadł na to, ze dzieci spod miasta, gdzie nie ma zadnych szkół średnich, tez będą szły do liceum uncertain
            • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:17
              No o tym właśnie mówię - o liczeniu faktycznym i wyciąganiu wniosków. Albo za chwilę zrobią coś w rodzaju rejonizacji.
              • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:34
                U mnie w „rejonie” jedno liceum na 2 klasy. A podstawówek w tym samym rejonie kilkanaście…
              • conena Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:43
                little_fish napisała:

> No o tym właśnie mówię - o liczeniu faktycznym i wyciąganiu wniosków. Albo za c
                > hwilę zrobią coś w rodzaju rejonizacji.

O nie, to byłoby najgorzej! Ale to jest tak absurdalne, że tym samym wielce prawdopodobne ☹️
                • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:48
                  Wiesz, samorządy muszą dokładać do edukacji, subwencji nie wystarcza. Uczciwie byłoby, gdyby samorządy płaciły za swoich uczniów uczących się w szkołach poza "rejonem" bo teraz te wydatki są rozłożone nierównomiernie.
                  • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:04
                    Dokładnie. Uczeń nie byłby traktowany jak gorący kartofel, gdyby szły za nim pieniądze pokrywające faktyczne koszty jego kształcenia, a nie tylko ich ułamek.
            • zwyczajnamatka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:34
              Bo powinny być dodatkowe punkty dla dzieci z Poznania, jeśli rodzina mieszka w Poznaniu, płaci tu podatki, dziecko chodzi do poznańskiej podstawówki, to powinny być za to dodatkowe punkty. W każdym dużym mieście powinny być przyznawane takie punkty dla dzieci stricte z tego miasta.
              • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:36
                A w mniejszych np za bycie mieszkańcem powiatu. To ma sens.
                • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:39
                  No ale w mniejszych nie ma szkół średnich… Czyli Ty masz płacić podatki na szkolnictwo, ale Twoje dziecko nie ma prawa iść do szkoły.
                  • langsam Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:06
                    No ale jednocześnie mieszkasz i płacisz podatki w gminie podmiejskiej, bo tam kupiłaś (taniej) mieszkanie czy dom, a może i dlatego, że gmina zapewnia lepsze lokalne usługi niż miasto.
                    A zapewnia je, bo płacisz w niej podatki, które nie są przeznaczane na dopłaty do subwencji, tylko na działania, które wyciągną (z miasta) kolejnych podatników.
                    Jednocześnie korzystasz z edukacyjnych usług miejskich.
                    NIe lubię punktów za pochodzenie ani koncepcji miast zamkniętych, ale uważam, że samorządy powinny dopłacać do "swoich" uczniów którzy wybierają szkoły poza "ich" terenem.
                • princy-mincy Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:40
                  Nie, bo w powiecie nie ma takiego wyboru szkol i tez nie pomieszcza dzieci z calego powiatu).
              • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:38
                No nie, bo to odbieraloby prawo do równego dostępu do edukacji uncertain Z moich podatków - ktore płacę - finansowane są również szkoły średnie, nawet jeśli nie ma ani jednej w mojej gminie.
                • zwyczajnamatka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:43
                  Ale w tej sytuacji, która jest teraz, dzieci z dużych miast są pokrzywdzone. Mają gorzej, bo na jedno miejsce w ich mieście jest więcej chętnych. Może dochodzić do sytuacji, że dziecko mieszkające na przeciwko LO nie dostanie się do niego, bo jego miejsce zajmie dziecko mieszkające 30 kilometrów za miastem i mające LO u siebie. Tak nie powinno być, dzieci z miasta powinny być premiowane.
                  • princy-mincy Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:44
                    Nie powinny, bo to powrot do punktow za pochodzenie/ zamieszkanie. Dyrektora szkoly nie interesuje skad jest dziecko, tylko jaki ma wynik egzaminu.
                  • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:46
                    No ale w liceach nie ma rejonizacji i ze jak masz pod domem, to masz się tam dostać, bo tak. uncertain

>Mają gorzej, bo na jedno miejsce w ich >mieście jest więcej chętnych
                    Nie mają gorzej. Maja dokładnie tak samo jak dzieci spod miasta.
                  • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:47
                    I sugerujesz że mający lepsze wyniki "wieśniak" nie powinien chodzić do danego liceum bo jego rowiesnik z gorszym wynikiem mieszka w miescie?
                    • zwyczajnamatka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:59
                      slonko1335 napisała:

> I sugerujesz że mający lepsze wyniki "wieśniak" nie powinien chodzić do danego
                      > liceum bo jego rowiesnik z gorszym wynikiem mieszka w miescie?
                      >
                      Uważam, że miasto powinno swoim dzieciom zapewnić szkoły. Jak dwa lata temu moja córka szła do średniej szkoły to my wszystkie ( matki z 8 klasy) myslalysmy, że tak jest, że nasze dzieci mają pierwszeństwo. Moja córka nie miała żadnych problemów i dostała się do 1 wyboru, ale i tak byłam w szoku, że to nie funkcjonuje tak, jak do tej pory myślałam (myslalysmy wszystkie). Są przecież na wniosku dodatkowe punkty za wielodzietność, niepełnosprawność, samotne wychowanie dziecka, a za zamieszkanie w mieście? Też za to powinny być punkty.
                      • kurt.wallander Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:03
                        zwyczajnamatka napisał(a):

> Uważam, że miasto powinno swoim dzieciom zapewnić szkoły. Jak dwa lata temu moj
                        > a córka szła do średniej szkoły to my wszystkie ( matki z 8 klasy) myslalysmy,
                        > że tak jest, że nasze dzieci mają pierwszeństwo.

O święta ignorancji!

Moja córka nie miała żadnych p
                        > roblemów i dostała się do 1 wyboru, ale i tak byłam w szoku, że to nie funkcjon
                        > uje tak, jak do tej pory myślałam (myslalysmy wszystkie).

Skąd takie zbiorowisko niekumatych w jednej klasie?

Są przecież na wniosk
                        > u dodatkowe punkty za wielodzietność, niepełnosprawność, samotne wychowanie dzi
                        > ecka, a za zamieszkanie w mieście? Też za to powinny być punkty.

Nie, nie powinny.

A miasto prawdopodobnie zapewnia wystarczającą liczbę miejsc, tyle, że dla najsłabszych - w szkołach branżowych.
                      • jakis.login Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:07

> slonko1335 napisała:
                        >
                        > Są przecież na wniosk
                        > u dodatkowe punkty za wielodzietność, niepełnosprawność, samotne wychowanie dzi
                        > ecka,

Chyba ci się szkoły średnie z przedszkolami poyebaly
                        • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:19
                          Rany cytaty sobie tworzysz?
                        • geoardzica_z_mlodymi Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:38
                          😂
                      • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:07
                        Jak miasto otworzy prywatną szkołę finansowaną wyłącznie z funduszy mieszkańców tego miasta i z zadnych innych środków - to może siebie przyjmować kogo tylko chce.
                        • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:07
                          A jak prowadzi takie, gdzie 50% finansowania jest ze środków własnych (jak w Gdyni i w innych dużych miastach) to jak powinno być z naborem?
                          I nie, absolutnie nie jestem za dyskryminacją uczniów spoza powiatu, tylko za tym, aby powiaty które w teorii powinny zapewnić swoim mieszkańcom szkolnictwo ponadpodstawowe, a w praktyce robią wszystko, by tego nie robić, współfinansowały naukę swoich mieszkańców, a nie przebąkiwały o subwencji, z której same nie chcą skorzystać, gdyż jest wysoce niewystarczająca.
                          • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:10
                            Szkolnictwo ponadpodstawowe nie podlega rejonizacji. Tak trudno to pojąć?
                            • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:17
                              Nie podlega, natomiast jego organizacja należy do zadań powiatu. I są takie powiaty, które z radością się z tego zadania nie wywiązują, minimalizując straty. Argumentacja jest właśnie taka, że absolwenci SP z ich powiatu "wolą" uczyć się "gdzie indziej", a rejonizacji nie ma. A wolą faktycznie, bo niby gdzie mają się uczyć, skoro "u siebie" nie ma gdzie?
                          • agus-ka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:37
                            W 100 % się zgadzam. Dostęp i punkty niech będą takie samo, ale płatność powyżej subwencje niech pokrywa powiat z którego dziecko pochodzi. Nie chcę pokryć, to niech zapewnia miejsce w szkole na terenie swojego powiatu.
                      • scarlett74 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 13:12
                        Przecież przy średnich nie masz rejonizacji, ba przy wielu masz bursy, żeby zdolne dzieciaki mogły się uczyć. Serio, zwyczajna myślisz, że dyrekcja takiej np. hoffmanowej będzie klaskać uszami mająć przyjmowaćwg miejsca zamieszkania, a nie zdolności , a lo w Dęblinie zgarnie lokalną młodzież http://emots.yetihehe.com/1/mruga.gif
                  • gaga-sie Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:05
                    Skoro dziecko ze wsi dostało się do tej szkoły, widocznie jest lepsze. Twoje dziecko tez może dojeżdżać.
                    • arwena_11 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 23:15
                      To nie jest takie pewne akurat. Mogą mieć identyczny wynik z egzaminu, ale np w podstawówce na wsi szóstki są rozdawane na lewo i prawo a w szkole w mieście za np olimpiadę ( tak, wiem niezgodnie z prawem - ale konia z rzędem temu, kto zmusi nauczyciela do stosowania prawa -jak ten ma je gdzieś ). I na samych ocenach z przedmiotów liczących się, może być spora różnica. Nawet zakładając, że dziecko X ma same piątki a dziecko Y same szóstki - to już jest 4 punkty.
                      Może powinno się skasować punkty za oceny, pasek, wolontariat. Niech liczy się sam egzamin. Identyczny dla całego kraju - czyli wynik będzie zależał od wiedzy.
                      • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 23:25
                        Wtedy też nie będzie fajnie - może dziecko dopaść jednodniowa lub dwudniowa niedyspozycja i już po ptokach. A w przeciwieństwie do matury tego egzaminu nie można poprawić i rekrutować za rok...
                        • arwena_11 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 09:24
                          Tak, ale zdecydowanie lepiej niż oceny. Jak mój syn brał udział w rekrutacji, to pomiędzy 5 a 6 były trzy czy cztery punkty różnicy. Czyli na wstępie uczniowie ze słabych gimnazjów, gdzie wyniki egzaminów nie powalały, ale za to stawiali szóstki za wszystko - było 12-16 punktów na przedmiotach punktowanych. Za pasek były 3 a nie tak jak teraz 7.
                  • biala_ladecka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:32
                    zwyczajnamatka napisał(a):

> Ale w tej sytuacji, która jest teraz, dzieci z dużych miast są pokrzywdzone. Ma
                    > ją gorzej, bo na jedno miejsce w ich mieście jest więcej chętnych.

Nie, gorzej mają dzieci z podmiejskich gmin, gdzie nie ma żadnej szkoły średniej. Rozumiesz? Żadnej!
                    Mają iść na termin do szewca?
                    Żeby nie było, jestem z dużego miasta, ale jest dla mnie oczywiste, że w tej sytuacji wszystkie dzieci nasze są.
                    • tol8 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:00
                      Podaj choć jeden powiat bez szkoły średniej
                      • kurt.wallander Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:04
                        A co mi po szkole w powiecie? Nawet nie ma jak dojechać transportem publicznym do większości miejscowości w powiecie. W przeciwieństwie do Warszawy.
                        • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:07
                          Jeśli jest jedno liceum na powiat, to zapewne w mieście powiatowym, do którego dojechać się da.
                          • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:41
                            No jest. Jedno, utworzone 2 lata temu. Ma dokładnie 2 klasy. Przypada na nie kilkanaście podstawówek.
                          • kurt.wallander Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 23:44
                            angazetka napisała:

> Jeśli jest jedno liceum na powiat, to zapewne w mieście powiatowym, do którego
                            > dojechać się da.
                            >

Nie

• mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:12
                          Otóż to. Znam powiat, w którym są 4 licea, ale tak umiejscowione, że przynajmniej połowie uczniów powiatu o wiele dogodniej jest dojechać do stolicy województwa. Przy obecnych uwarunkowaniach w szeroko pojętej okolicy tego miasta wspomniany powiat żadnego LO nie utworzy z powodów ekonomicznie oczywistych.
                      • biala_ladecka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:45
                        Odróżniasz powiat od gminy?
                        • kurt.wallander Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 23:45
                          biala_ladecka napisała:

> Odróżniasz powiat od gminy?
                          >

Cytuj, bo nie wiadomo, kogo pytasz. Jeśli mnie, to tak, odróżniam.
                          • biala_ladecka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:43
                            kurt.wallander napisała:

> biala_ladecka napisała:
                            >
                            > > Odróżniasz powiat od gminy?
                            > >
                            >
                            > Cytuj, bo nie wiadomo, kogo pytasz. Jeśli mnie, to tak, odróżniam.

Nie, nie ciebie.
                  • hanusinamama Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:54
                    Czemu moje zdolne dziecko, z dobrymi ocenami, dobrymi wynikami z egzaminu i zainteresowaniami odpowiednimi....ma nie iść np do LO politechnicznego...bo nie mieszkam w jego rejonie? Krużganek spadł ci na głowę
              • princy-mincy Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:40
                Chyba na glowe upadlas. Jesli w mojej gminie jest jedna szkola srednia (jedna!), ktora i tak nie pomiesci wszystkich dzieci z gminy to niby dlaczego moje dziecko ma miec mniej punktow niz dziecko z miasta?
                • zwyczajnamatka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:50
                  Bo ja w tym mieście mieszkam, pracuję i płacę tu podatki, więc uważam, że moje dziecko już chodzące do miejskiej podstawówki powinno mieć jakieś dodatkowe punkty za to i na przykład w sytuacji tyłu samo punktów mieć pierwszeństwo przed dzieckiem spoza miasta. Dzieci spoza miasta powinny mieć za to dodatkowe punkty w szkołach średnich poza miastem.
                  • princy-mincy Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:51
                    A jesli takich nie ma? O rownym dostepie do edukacji nie slyszalas?
                  • gaga-sie Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:07
                    A najlepiej to wręczyć mu wiaderko i niech od razu ziemniaki zbiera, taki wieśniak.
                  • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:09
                    Ja tez płace podatki, z ktorych utrzymywane są szkoły średnie, nawet, jeśli nie ma żadnej w mojej gminie. Serio.
                  • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:12
                    Szkolnictwo ponadpodstawowe nie ma rejonizacji. Niech bombelek dobrze egzamin napisze, będzie po problemie i żaden wieśniak mu nie zaszkodzi.
                    • mysz1978 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:15
                      Kolejny rocznik (obecna 7 klasa) jest niemal "pusty", ale za to (i przez to) będą tworzyć mniej klas w liceach, więc dzieciom wcale nie będzie tak łatwo się dostać... Na razie się nie martwię, bo to jeszcze rok...
                      • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:21
                        A w małych miejscowościach dodatkowo będą mieli ograniczony wybór profilu. Bo jak w jedynym LO zamiast 5 klas zrobią 3, to dwa profile spadną...
                      • hanusinamama Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:01
                        Będą żeby odciązyć plan lekcji zapchany dodatkowymi klasami podwójnych roczników
                  • hanusinamama Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:59
                    Wszyscy płacimy podatki. Co ma powiedzieć ktoś kto zarabia 5x tyle co ty i płaci dochodowego odpowiednio więcej? Ma pierwszeństwo przed twoimi dziećmi?
              • skumbrie Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:41
                Jasne. Ch... z dobrymi wynikami z egzmianu, wróćmy do punktów za pochodzenie tongue_out
                • zwyczajnamatka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:50
                  Nie dochodziłoby do takich sytuacji, jak w zeszłym roku w Poznaniu.
              • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:55
                Jasne, punkty za pochodzenie.
            • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:57
              Poznań i inne duże miasta coraz więcej dopłacają do szkolnictwa ponadpodstawowego, stąd brak entuzjazmu w poszerzaniu oferty. Moim zdaniem dopóki subwencja nie będzie adekwatna, powiaty masowo eksportujące uczniów do dużych miast powinny w końcu wziąć współodpowiedzialność finansową za swoich mieszkańców, których rodzice wszak płacą podatki. I wówczas nie będzie głupich pomysłów o rejonizacji. Tutaj receptą jest kasa.
              • skumbrie Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:08
                >Moim zdaniem dopóki subwencja nie będzie adekwatna,

Zapomnij i zacznij odkładać na prywatne szkolnictwo. Subwencja będzie coraz niższa.
    • mama766 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:16
      Trudno powiedzieć jak będzie, ale na pocieszenie wszystkie znane mi dzieci w zeszłym roku dostały się to klas 1 lub 2 wyboru. (Trójmiasto)
    • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:24
      Będzie gorzej niż w zeszłym roku niestety. U nas w szkolach to najliczniejszy rocznik.
      • odnawialna Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 19:47
        też tak prorokuję sad w szkole mojej córki przeciętnie 2 klasy w roczniku. Natomiast klasy ósme są 4.
        W zeszłym roku były tylko 3. A teraz doszły dzieci z Ukrainy.

I progi to raczej wzrosną, a nie spadną, tak na logikę. W zeszłym roku progi poszły w górę.
    • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:25
      Wzrosną. Nadal to będzie półtora rocznika + drugoroczni. W tym roku, przynajmniej w Warszawie, dyrektorzy odeszli od wieloletniej polityki wywalania ze szkół uczniów, którzy nie zdali do drugiej klasy i zarezerwowali dla nich miejsca ponownie w pierwszych klasach. Spadek po fikcji nauczania covidowego, oczywiście.
      • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:50
        triss_merigold6 napisała:

> W tym roku, przynajmni
        > ej w Warszawie, dyrektorzy odeszli od wieloletniej polityki wywalania ze szkół
        > uczniów, którzy nie zdali do drugiej klasy i zarezerwowali dla nich miejsca pon
        > ownie w pierwszych klasach.
        Serio? Nie słyszałam o tym.
        • danaide2.0 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:03
          Ja też nie, ale nastawiam się na totalną masakrę. Tylko dzieci szkoda.
        • biala_ladecka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:37
          Bez przesady, drugoroczność to nie jest masowe zjawisko. Ile jest takich dzieciaków 1-2 na szkołę? Jeśli już. U córki nikt nie repetował.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:40
            W szkole mojego, wiem tylko o własnym, co z przyczyn zdrowotnych nie zaliczył I klasy. Teraz powtarza.
          • kurt.wallander Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:00
            Trudno powiedzieć, bo niektórzy zamiast powtarzac klasę, przed końcem roku przenoszą sie gdzieś i tam chyba zaliczają rok w większości. A jesli nie zaliczają, to powtarzają gdzie indziej.
    • sandy_cheeks Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:26
      Moja córka z grudnia 2008 aktualnie jest w 8 klasie. Średnio w szkole ten rocznik to jakieś 25% klasy. Nastawiamy się na podobną kumulację jak w zeszłym roku…
    • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:31
      Ten rocznik jest znacznie liczniejszy niż poprzedni. Większość rocznika 2008 (czyli obowiązkowe drugie półrocze 2008 i duża cześć odroczonych z pierwszego półrocza 2008) oraz prawie cały rocznik 2009 (z wyjątkiem odroczonych lub powtarzających pierwszą klasę, gdy była taka możliwość, ale to nieduży procent). Więc idą prawie 2 roczniki naraz, a są to roczniki wyżowe. Obecnie w każdej szkole jest najwiecej klas 8 (u nas 5, a w klasach 1-7 po 3 oddziały). Czyli należy się spodziewać jeszcze wyższych progów i jeszcze większych dramatów.
      A dzieci uchodźców, owszem mają preferencyjne punkty w rekrutacji, szczególnie do dobrych liceów (typu gdyńska „trójka”).
      • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:48
        Serio mają punkty preferencyjne? Na szczęście o niczym takim nie słyszałam w odniesieniu do szkoły syna.
        • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:54
          Ja słyszałam, że jest to praktykowane w Trójmieście, w Krakowie i w warszawskim Top3
          • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:56
            W takim razie to absolutny skandal.
          • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:58
            Od zapłakanej kuzynki?
            • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:11
              Nie, głupino. Pisały o tym różne portale w artykułach dot. rekrutacji na bieżący rok szkolny, jako o jednym z czynników, który dodatkowo utrudnił sytuację ubiegłorocznych ósmoklasistów. Tylko tyle.
              • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:57
                Uhm.
                Portaloświatowy: "Jeżeli uczeń z Ukrainy przybyły do Polski po 24.02.2022 r. ukończył w Polsce klasę ósmą (posiada świadectwo ukończenia szkoły podstawowej), to przystępuje do rekrutacji do liceum ogólnokształcącego na zasadach obowiązujących uczniów polskich".
                • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 19:16
                  Już Slonko to wyjaśniła: szkoły dostały wytyczne, by jakiś procent miejsc był przeznaczony dla dzieci uchodźców, bez względu na wyniki pozostałych kandydatów. To w praktyce oznacza pierwszeństwo w rekrutacji, czy ci się to podoba, czy nie.
                  • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 19:25
                    Aha. I jaki procent uchodźców jest w pierwszych klasach w Gdyńskiej Trójce?
                    • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:03
                      Nie wiem ile jest w gdyńskiej trójce ale mogę sprawdzić jutro w pracy jak nie zapomnę dla ilu było trzeba zorganizować miejsce w Szczecinie.
                      • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:22
                        Ja wiem - niezauważalna ilość. Czyli jak co roku są pojedyncze osoby o cudzoziemsko brzmiących nazwiskach (różnych grup językowych).
                        • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:26
                          W skali miasta to było więcej dzieci niż dodatkowa klasa do umieszczenia w całości w liceach. U nas nie ma tych liceów aż tyle bo raptem z 15. W szkole mojej córki to średnio 2 sztuki na klasę.
                          • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:44
                            W Gdyni w 1 z liceów (i nie jest to 3 LO) powstał oddział dla uczniów z Ukrainy nie znających polskiego. Reszta rekrutowała się na zasadach tych samych dla wszystkich.
                  • angazetka Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:02
                    Aha. Czyli w praktyce chodziło o utworzenie dodatkowego oddziału dla dzieci nieznających polskiego. No cóż, mówiłam, że zapłakane kuzynki.
          • cosmetic.wipes Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:07
            glanaber napisała:

> Ja słyszałam, że jest to praktykowane w Trójmieście, w Krakowie i w warszawskim
            > Top3

Na jakiej podstawie?
            • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:44
              A tego to nie wiem. W zeszłym roku jeszcze nie wnikałam w zasady rekrutacji, wiem tyle, ile przeczytałam na portalach typu Onet czy interia.
      • mysiaapysia Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:51
        U nas w mieście wojewódzkim w rekrutacji do liceów na rok szkolny 2022/2023 nie było wśród kryteriów różnicujących kryterium statusu uchodźcy. Czy aby na pewno coś takiego było w rekrutacji do publicznych szkół w Gdyni? Na jakiej podstawie prawnej?
      • ichi51e Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:07
        Myśle ze jest to bzdura - jakie byłyby plusy dla szkoły? Żadne tylko kłopot
        • ichi51e Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:09
          www.prawo.pl/oswiata/rekrutacja-do-szkol-srednich-2022-a-uczniowie-z-ukrainy,514815.html
        • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:14
          Co nie zmienia faktu, że dzieci z Ukrainy w liceach są, także tych dobrych, często gęsto ani be ani me po polsku nie umieją ale jednak w szkole się znalazły i miejsce zajęły. No ale przecież też cos z nimi trzeba było zrobić. Pewnie dyrektorom organ z góry narzucił przyjęcie jakiejś liczby i tyle.
          • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:23
            Nie trzeba było, mogły realizować edukację zdalnie według programu ukraińskiego MEN. To problem Ukrainy, a nie nasz.
            • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:26
              A jednak nasz?
              • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:29
                Tylko dlatego, że było na to szkodliwe przyzwolenie samorządów dużych.
                • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:29
                  dużych miast
          • glanaber Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:48
            slonko1335 napisała:

> Co nie zmienia faktu, że dzieci z Ukrainy w liceach są, także tych dobrych, czę
            > sto gęsto ani be ani me po polsku nie umieją ale jednak w szkole się znalazły i
            > miejsce zajęły. No ale przecież też cos z nimi trzeba było zrobić. Pewnie dyre
            > ktorom organ z góry narzucił przyjęcie jakiejś liczby i tyle.

O właśnie jakoś tak to było wyjaśniane, że szkołom narzucono konkretny procent tych uczniów do przyjęcia, co oczywiście zmniejszyło pulę miejsc dla uczniów, którzy normalnie mieliby szanse się do tych szkół dostać.
            • marta77trusia Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:38
              Ciekawe, mam 2 dzieci w 3 LO w Gdyni - w 1 klasie nie ma ani jednego dziecka z Ukrainy, w 3 klasie owszem są ale uczestniczyły w rekrutacji podobnie jak pozostali.
            • ichi51e Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:05
              jedna baba drugiej babie...
      • mamamisi2005 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:42
        Ciekawe, bo mam dzieci w tej szkole, w tym w 1 klasie i o tym nie słyszałam (co jeszcze o niczym świadczyć nie musi), a młodzieży z Ukrainy zarówno na listach rekrutacyjnych, jak i w klasach prawie nie ma. Akurat w klasach moich dzieci nie ma żadnego.
      • nutella_fan Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:12
        Dlaczego mieliby mieć preferencyjne? Na jakiej podstawie?
      • gr.ruuu Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 11:20
        A są jeszcze punkty preferencyjne dla dzieci nauczycieli czy już zrezygnowali z tego kuriozum?
        • kurt.wallander Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 12:54
          Tego chyba już dawno nie ma.
    • malaperspektywa Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 15:50
      Płakać to będą we wrześniu wszyscy rodzice dzieci w szkołach średnich jsk zobaczą plany lekcji. W wielu szkołach lekcje będą kończyły się bardzo późno, bo jak to towarzystwo pomieścić. U mojego syna widać wyraźnie jak z roku na rok coraz trudniej ułożyć sensowny plan.
      • berdebul Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:55
        Nie będą, bo nie będzie miał kto tych lekcji prowadzić. suspicious Odpływ nauczycieli trwa, wakatów będzie coraz więcej, nikt nie przyjdzie pracować za kasę na poziomie minimalnej i nie będzie prowadził lekcji o 7, albo 19.
    • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:04
      Będzie cały rocznik 2009, cała druga połowa rocznika 2008 i wszyscy odroczeni z pierwszej połowy 2008. Znacznie więcej dzieci niż w tym roku. Dziwi mnie, ze tego nie wiesz, to nieco nieodpowiedzialne podejście…
      • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:06
        A gdyby wiedziała, to rozmnozylaby te miejsca czy jak?
        • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:13
          Może bardziej pocisnelaby córce te matme, poszukała zawczasu alternatyw (szkoła w chmurze, szkoła prywatna)… Dziwi mnie, ze rodzic zdublowanego rocznika jest kompletnie nieświadomy, skoro problemy z przepełnieniem są od samej 1 klasy tego rocznika - zamiast tego roi cos o niższych progach w tym roku…
          • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:18
            Ja jestem świadoma. I co mi to da?
            • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:23
              No możesz bardziej pocisnąćwink
              • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:27
                Z wróbla orła nie zrobię 😉, najwyżej będę miała znerwicowanego wróbla...
                Cisnąć to mogłam starszego 😉
                • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:28
                  Zaraz Ci napiszą ze wróblowi tylko branżowa zostaje bo gdzie mu do liceumwink
                  • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:56
                    W Poznaniu - dokładnie tak. Licea (słabe/średniaki)zaczynały się od 155-158 pkt, w ogole nie było takich po 115 czy 125 pkt, za wyjątkiem klasy kajakarskiej z limitem 70pkt. Wiec jak masz „czworkowego”dzieciaka bez paska, to nawet przy egzaminach napisanych na równiutkie 100% wychodzi max 156 pkt - i dziecko nie dostaje się nigdzie. Można próbować słabe technikum (dobre to w Pniu 172 i wiecej), no ale to trzeba zawczasu policzyć, rozważyć opcje, wsadzić cos rezerwowego na listę…
                • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:32
                  Czyli wzruszasz ramionami „nic się nie da zrobić” i pokazujesz wroblowi którędy do najbliższej branżówki…?
                  • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:38
                    Nie, ale z pewnością "nie cisnę". Robię w sumie to, co robiłabym i bez podwójnego rocznika. Wspieram i zapewniam pomoc, bo na nic innego wpływu nie mam. No u młodego jeszcze pewnie pomogę ułożyć listę szkół/klas.
                    • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:44
                      No wiesz, ja synowi od wakacji po VII klasie zorganizowalam czas co do minuty niemalże. Ciulal oceny do średniej na pasek, miał wolontariat, jakieś zawody, jakiś drobny konkurs. Wszystko po to, by w podwójnym roczniku oddalić ryzyko branżowki czy najsłabszego liceum w okolicy.
                      • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:49
                        Wolontariat ma, z własnej woli, zawody i konkursy również. Na pasek nie cisnę, bo presja na mojego działa źle. Pilnuję ocen z kluczowych przedmiotów (zresztą, on sam to robi- stara się, na tyle, ile może) a z reszty tyle, ile wyciągnie. Jak będzie pasek, to fajnie, jak nie, trudno.
                        • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 19:50
                          A, i jeszcze (świadoma kumulacji) dopilnowałam żeby młody nie odpuścił plastyku, techniki i muzyki w 6 i 7 klasie. 3 oceny celujące znacząco ułatwią ewentualne zdobycie paska.
                          • geoardzica_z_mlodymi Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:01
                            Tak, jak dziecko ma chęć to warto wesprzeć (u syna z plastyki trzeba ogarnąć 1 konkurs na 6, a z muzyki - śpiewać w chórze, uczyć się grać na instrumencie itp- więc łatwo nie jest).
                            • annaboleyn Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:04
                              Tylko wiesz, tych konkursów za punkty wcale nie jest tak dużo, a na inne szkoda czasu przecież...
                              • annaboleyn Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:04
                                Oj, czekaj, jakąś bzdurę napisałam, zupelnie zle zrozumiałam, sorry!
                            • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:16
                              U młodego podobnie. Akurat na instrumencie gra, ale trzeba było jeszcze jakieś dodatkowe karty pracy zrobić. Podobnie z plastyki -, terminowe oddawanie prac, udział w konkursie. Z technikiem też były dodatkowe zadania - to pamiętam, bo ta 6 klasa była zdalnie i młody jęczał nad tymi dodatkowymi rysunkami i rzutami.
                              • geoardzica_z_mlodymi Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:23
                                Ok. Dobrze wiedzieć, że gdzie indziej też młodzież musi się napracować na michałkiwink Na szczęście mój też gra, i dobrze, że dla przyjemnoścismile
                                Ale skoro tak to zajęcia/występy są wpisywane do indeksu qulturalnego🙄
                                Co do konkursów - na początku chętnie brał udział, im bliżej końca, narzekając tylko i wyłącznie z racjonalnych powodów😁
                                • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 20:27
                                  Generalnie 5 chyba było łatwo dostać, ale 6 za darmo nie dawali 😉
                      • nutella_fan Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:21
                        Ale za zawody i konkurs to są punkty, jak jesteś laureatem chyba, uświadomcie mnie?
                        • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:35
                          Laureatem lub finalistą, w zależności od rangi konkursu. Ale my tu akurat piszemy o udziałach w konkursach jako składowej na ocenę celującą. No to u mojego z tej plastyki na przykład wystarczył udział, w sensie zaangażowanie.
                          A jeśli chodzi o konkursy, to warto też spojrzeć na konkursy organizowane przez licea. Oczywiście, topowe się w to nie bawią, ale inne czasem robią takie rzeczy - jak starszy kończył gimnazjum to był laureatem konkursu chemicznego organizowanego przez LO do którego chciał iść. I ten tytuł laureata gwarantował mu przyjęcie do wybranego profilu, pod warunkiem osiągnięcia progu przyjęcia do szkoły. Dało nam to trochę spokoju przy rekrutacji, ponieważ młody chciał do najbardziej obleganego mat - fizu.
                          • slonko1335 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:38
                            a u nas właśnie topowe się bawi i robi swój konkurs w podstawówkach, główne nagrody to zagwarantowane miejsce u nich, może w ten sposób wyławiają talenty które by się do nich nie dostały z rekrutacji
                            • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 09:04
                              O widzisz. U mnie w mieście jedno LO, to z topowymi mam małe doświadczenie 😁
                          • geoardzica_z_mlodymi Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 08:39
                            Tak, lo mojego syna robiło taki konkurs matematyczny. Początkowo nie było za to punktów ale z czasem wpisano ich na listę, natomiast miało znaczenie przy rekrutacji konkretnie tam.
                            • little_fish Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 05.01.23, 09:05
                              No właśnie. Warto sprawdzić takie rzeczy również.
          • triss_merigold6 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:25
            Lipcowa ma normalne dzieci, trudno, żeby interesowała ją szkoła w chmurze.
            • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:31
              Pisała, ze córka ma duży problem z matmą, testy próbne na 38% zdaje się… No to ja bym nie poprzestała na trzymaniu kciuków o niższe progi, tylko zainteresowała się opcjami i zaczęła cos robić…
              • 18lipcowa3 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:32
                Ależ robie. Dlaczego sądzisz że nie?
          • 18lipcowa3 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 16:31
            Szkoła w chmurze? Żart jakiś.
            Szkoła prywatna - nie stać mnie.
            Zostaje mi to co mogę czyli pytam gdzie mogę i co mogę , jeśli czegoś nie wiem plus korki z przedmiotów. Co jeszcze niby miałabym zrobic?
            • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:12
              Np kupić kilka polecanych tu repetytoriow, usiąść na 15 min dziennie i poprzerabiać z dzieckiem zadania dla treningu.
              • 18lipcowa3 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:16
                Super!
                • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:31
                  Jeśli chcesz to mogę posprawdzać dokładnie tytuły. Są takie, ze masz podzielony materiał na 15 min cząstki i dziecko robi codziennie, a rodzic kontroluje czy dobrze.
                  • ninanos Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 17:38
                    Jakbyś mogła to posprawdzaj tytułu
                  • kamin Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 18:28
                    Ale ona sama nie ogarnia matematyki na poziomie 8 klasy, więc jak ma sprawdzać czy córka dobrze robi zadania
                  • zwierzakowa13 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 21:55
                    Ja tez bede wdzięczna za tytuły.
                    • memphis90 Re: Jeszcze o 8 kl.rekrutacji i ilości dzieci w r 04.01.23, 22:50
                      Kalendarz ósmoklasisty z GWO
                      Repetytorium z Grega
                      W szkole robią z Nowej Ery.