Dodaj do ulubionych

Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą chore

11.01.23, 11:29
Pani marzyła o tym, żeby być mamą więc, wiedząc o ryzyku, zdecydowała się na trójkę dzieci z chorym na niskorosłość mężem. I bach sprowadziła na świat 3 chorych , tak samo jak tata, dzieci. Ale rodzice twierdzą, że im to nie przeszkadza że są chore. Tylko nikt nie pyta czy dzieciom to nie będzie przeszkadzać.
Pani nie wyobrażała sobie aborcji, ok rozumiem. Ale skoro już tak bardzo musieli być rodzicami i wiedzieli o ryzyku to istnieje in vitro, a w nim badanie zarodków pod kątem choroby, albo chociaż zapłodnienie nasieniem dawcy a nie chorego męża. Ale nie, lepiej sprowadzić chore dzieci na świat w imię własnego chciejstwa i własnych, wątpliwych moralnie zasad.
www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,29345586,doczekala-sie-z-niskoroslym-mezem-trojki-dzieci-widzieliscie.html#do_w=57&do_v=739&do_st=RS&do_sid=1046&do_a=1046#s=BoxOpLink
Obserwuj wątek
    • alpepe Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:43
      Nawet nie wchodziłam. Mierzi mnie egoizm.
    • olpa7 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:45
      Znałam jedna taka dziewczynę od chorego ojca. Okazuje się że oni często chcą mieć takie dzieci bo uważają się lepsi. On też miała bardzo wysokie mniemanie o sobie. Nam się to w głowie nie mieści ale jak niektórzy niskorosli myślą zupełnie inaczej.
      • lilia.z.doliny Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:51
        bo uważają się lepsi.
        Może to.i lepiej?
        • mgla_jedwabna Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:52
          Świat im prędko udowodni, że nie są ani mądrzejsi, ani ładniejsi, ani sprawniejsi od innych. Prędzej czy później złudzenia prysną, a zderzenie z rzeczywistością będzie bolesne.
          • kamin Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:31
            Przecież na dzieci decydują się ludzie dorośli. Przez circa 20-30 -40 lat już mierzący się z tym światem.
            • mgla_jedwabna Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:24
              Niektórzy wyjątkowo uporczywie trwają w tych wyobrażeniach. A zrobienie sobie dziecka służy utrwaleniu przekonania, że są super. Coś jak zrobienie dziecka w sypiącym się związku, taka mnien lub bardziej świadoma chęć udowodnienia "jest super, bo jakby nie było, to nie decydowalibyśmy się na dziecko, a skoro się zdecydowaliśmy, to znaczy, że jest super, cbdu".
          • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:36
            ale to dobrze czy złe ze świat ich zglanuje? jakoś u rodziców nie dało się zabić wysokiego mniemania...
            • mgla_jedwabna Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 09:49
              A to już zależy, czy będzie to rzeczywiście "zglanowanie", czy też neutralne uświadomienie.
      • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:36
        bezczelni! 🤣🤣🤣
        • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:33
          Nie bezczelni tylko zwyczajnie głupi. W dziczy nie przetrwali a potem cywilizacji i kultury nie zbudowali ludzie głusi. Podobnie jak głęboko autystyczni czy niewidomi, podstawa i trzon to normiki czyli ludzie bez wyraźnych dysfunkcji. Ci nienormatywni wygodnie żyjąc na łonie cywilizacji stworzonej przez normatywnych dorzucali się w miarę możliwości swoimi talentami do wspólnego gara z pożytkiem dla obu stron i chwała im za to. Feler to feler, nie ubogacenie, nawet jeśli kieruje uwagę i rozwój na inne ciekawe ścieżki i wychodzą z tego w praktyce rzeczy pożyteczne dla wszystkich.
          Jeszcze o głuchych - nawet pismo, nośnik informacji bez którego nie byłoby zaawansowanych technologii czy kultury, to funkcja języka mówionego. Język głuchych choć przebogaty jest ślepą uliczką, piękną uliczką prowadzącą na piękne i rozległe łąki, i... tyle.
          • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:57
            Mylisz się całkowicie co do głuchych.
            Język migowy ma wszystkie funkcję języka mówionego.
            Tylko język a nie sztucznie stworzony system.
            Nie jest to żadna ślepa uliczka, pozwala na abstrakcyjne myślenie (warunek rozwoju) dokładnie tak samo jak język mówiony. Tylko musi to być dla dziecka język naturalny.
            • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:42
              Wiem że nie sztucznie stworzony i bardzo bogaty, i pozwala na przekazywanie treści abstrakcyjnych, itd. Dla niesłyszących nie mających szans na słyszenie w stopniu umożliwiającym uczenie się któregoś z języków mówionych powinien być pierwszym językiem, dla prawidłowego rozwoju intelektualnego. Czy ma te same funkcje co języki mówione? Dla osobistego rozwoju osoby głuchej i porozumiewania się wewnątrz grupy głuchych nim jest ok i wydaje się być niezbędnym dla prawidłowego rozwoju jako pierwszy język osoby całkowicie głuchej. W szerszym kontekście (cywilizacja) na jego bazie niczego się nie zbuduje, do wyrażenia bardzo wielu treści i tak trzeba się posiłkować literowaniem czyli wytworem języków mówionych. Nie jest uniwersalny jak języki mówione, jest wytworem grupy ludzi o ograniczonej percepcji i dopóki 99,99% ludzkości słyszy będzie marginesem. I jako margines jest idealny i nie do zastąpienia dla ludzi skazanych na niesłyszenie, nie sądzę jednak by było w niesłyszeniu coś "lepszego" od słyszenia, a celowe powoływanie na świat niesłyszących dzieci to szczyt egoizmu i.. chyba narcyzmu.
              • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 19:15
                Osoby porozumiewające się językiem migowym od urodzenia nie mają żadnych problemów z wypowiedziami pisemnymi, czytają, piszą, także prace naukowe i poważne dzieła, wykładają na wyższych uczelniach, uczą.
                O żadnej „lepszości” nie nie pisałam, nie upadłam na głowę.
                • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 19:34
                  Ty nie pisałaś, odniosłam się do wypowiedzi olpa9, szczyt odnogi drzewka w której piszemy smile
                  Jak im pozwolono rozwinąć się intelektualnie w najprawidłowszym dla nich pierwszym języku czyli w języku migowym to się pięknie rozwinęli i teraz mogą pisać prace naukowe w dobrze opanowanym języku obcym (któryś z mówionych). Dzieła naukowego z większości dziedzin w swoim języku raczej nie napiszą/nie nagrają na film. Z reszty dziedzin napiszą/nagrają, ale nie bez posiłkowania się pojęciami wytworzonymi w językach mówionych. To miałam na myśli pisząc o ślepej uliczce.
                  • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 19:49
                    I dlatego skazanie dziecka - z góry - na życie w niesłyszącym świecie (czy poprzez wybór zarodków dotkniętych głuchotą, czy później poprzez uniemożliwienie dzieciom noszenia aparatów słuchowych) to skazywanie dzieci na niepełnosprawność i ograniczanie ich możliwości życiowych. Będą mogły funkcjonować tylko w hermetycznej bańce, gdzie ludzie posługują się językiem migowym. To jest czysty egoizm. Rodzicom, którzy odmawiają dzieciom aparatu słuchowego odbierałabym prawa rodzicielskie. Podobnie jak takim, którzy by uznali, że dziecko urodzone bez nóg nie potrzebuje protez i może jeździć na wózku bo sami nóg nie mają, albo że ich niedowidzące dziecko nie potrzebuje okularów bo świat niewidomych taki wspaniały i zmysł słuchu lepiej sobie przez to wykształci... To jest znęcanie się nad dzieckiem.
                    • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 20:07
                      "Będą mogły funkcjonować tylko w hermetycznej bańce, gdzie ludzie posługują się językiem migowym"

Nie, jeśli będą miały zdolności językowe i dobrych nauczycieli i po opanowaniu migowego nauczą się bardzo dobrze któregoś języka mówionego. To trochę, ale tylko trochę, jak z dzieckiem z bardzo małej mniejszości językowej. Rozwój języka/języków migowych (nie miganych) i pozwalanie dzieciom na wzrastanie w tym języku przez pierwsze lata życia to szansa na rozwój potencjału intelektualnego dzieci głuchych i w przyszłosci na pełniejsze uczestnictwo w świecie słyszących. Ale i tak sprowadzanie na świat z premedytacją kalek uważam za zbrodnię.
          • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 00:19
            Edison miał niedosłuch od dziecka z czasem ogluchl (tak ten od telegrafu)
            • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 00:52
              No i? Niedosłuch pozwalający zdobyć język mówiony to żaden problem, wystarczy stosować protezy słuchu i korzystać z uprzejmości ludzi mówiących wolno i głośno. Kompletna głuchota przy braku wsparcia w postaci możliwości zdobycia języka miganego jako pierwszego języka to kanał dla rozwoju. Głuchota pojawiająca się w dorosłym wieku nie przeszkodziła nawet Beethovenowi w komponowaniu, więc naukowcowi w jego pracy tym bardziej.
    • aagnes Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:52
      Nie wypowiem sie dokładnie co o tym myślę, bo nie wiem czy nie skończyłabym za kratami.
      widzialam raz taką rodzinę, jak byłam w sanatorium z córką. dzieci było 5 albo 6 - wszystkie upośledzone w stopniu znacznym, absolutnie wykluczającym samodzielną egzystencję, rodzice z pełną wiedzą i świadomością robili kolejne dzieci. i co z takimi ludzmi zrobić?
      • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:06
        Ale achondroplazja to nie upośledzenie, tylko niższy wzrost.
        • wkswks Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:59
          Tylko niski wzrost? Postępująca skokioza, deformacje narządów wewnętrznych i wynikające z tego powodu dalsze problemy typu cukrzyca?
          • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:54
            Generalnie w przypadku achondroplazji opisuje się możliwe powikłania neurologiczne związane z wąskim kanałem rdzeniowym, ale nie deformacje narządów wewnętrznych, a tym bardziej nie cukrzycę jako objaw… Niektóre badania wykazują wręcz, ze cukrzyca zdarza się rzadziej niz w populacji bez achondroplazji…
            pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33496070/
            • wkswks Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 08:23
              Cukrzyca wynika z nadwagi, a na ta osoby niskie cierpią cześciej niż te normalnego wzrostu.
        • snajper55 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:18
          memphis90 napisała:

> Ale achondroplazja to nie upośledzenie, tylko niższy wzrost.

A tak niski wzrost to upośledzenie.

S.
          • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:56
            Z kontekstu nie zakumales, ze mowimy o upośledzeniu psychicznym…?
            • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:11
              Chyba jednak umysłowym.
              • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:12
                Czyli niepełnosprawność intelektualna wedle dzisiejszej nomenklatury.
                • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:16
                  Tak, oczywiście; się zakręciłam w opozycji do „fizycznej” później.
        • mgla_jedwabna Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:53
          Conajmniej upośledzenie fizyczne.
    • princy-mincy Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:53
      Ten maz nie ma niskoroslosci, a w kazdym razie nie tylko. To osoby z achondroplazja, tytul artykulu jest mylacy.
      Niski wzrost to chyba najmniejszy problem- problemem jest budowa kosci, stawow, narzadow.
      Dla mnie to egoizm, dzieci wyboru nie maja.
      • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:07
        Niskorosłość to objaw, a nie choroba.
        Choroba/zaburzenie (zależnie od nomenklatury) to achondroplazja.
      • jehanette Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 19:09
        Dokładnie, to nie jest kwestia wzrostu - cechy neutralnej - tylko jednak anomalii w rozwoju. A gdzie jedna anomalia, tam może byc ich wiecej
        • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:17
          Tzn co konkretnie masz na myśli?
          • wkswks Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 08:26
            To, że wszelkie genetyczne choroby powodują nie jedną a wiele chorób.
    • mabel_mora Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:57
      dla mnie totalnie niezrozumiałe, oburzające, szkoda, że nie mozna tego prawnie regulować (tak samo jak w przypadku rodziców totalnie niewydolnych wychowawczo)
      jestem równiez przeciwniczką wszelkich zbiórek dla skrajnie chorych, nierokujących, jakies terapie w meksyku itp. wyłudzanie pieniędzy (tutaj jednak mogę zrozumieć, że rodzice są w stanie zrobic wszystko, ale wpłacający/fundujący powinni pomysleć.
      • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:07
        Chcesz prawnie zakazać rozmnażania osobom niskorosłym? Kto jeszcze miałby zakaz rozrodu?
        • mabel_mora Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:16
          nie nieskorosłym, a chorym, którzy nie mają szans na samodzielność, choć w przypadku tej choroby to nie dot.
          każda niepełosprawność utrudnia zycie, wiec niemoralne wydaje mi sie rodzic chore dzieci ( w przypadku gdy o tym wiemy! )
          • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:19
            Ale komentujesz decyzję pary z niskorosłością wywołaną achondroplazją.
            • mabel_mora Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:27
              ...komentuję chorych na achondroplazję, gdzie niskorosłośc to tylko jeden z mniej uciążliwych objawów
              • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:02
                Zdecydowana większość ludzi z achondroplazją funkcjonuje zupełnie normalnie.
                • snajper55 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:17
                  memphis90 napisała:

> Zdecydowana większość ludzi z achondroplazją funkcjonuje zupełnie normalnie.

Nie funkcjonują zupełnie normalnie, ponieważ są fizycznie odmienni. Czy człowiek bez nóg funkcjonuje normalnie?

S.
                  • arthwen Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:23
                    Każdy człowiek jest fizycznie odmienny od drugiego człowieka.
                    I prawie każdy ma jakieś problemy, więc jak definiujesz normalne funkcjonowanie?

Jeśli jest się w stanie samodzielnie utrzymać i ogarnąć codzienne życie to jest to wystarczające przybliżenie do "normalności" zdefiniowanej jako jakaś średnia funkcjonowania większości społeczeństwa.
                    • snajper55 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:31
                      arthwen napisał(a):

> Każdy człowiek jest fizycznie odmienny od drugiego człowieka.
                      > I prawie każdy ma jakieś problemy, więc jak definiujesz normalne funkcjonowanie
                      > ?
                      >
                      > Jeśli jest się w stanie samodzielnie utrzymać i ogarnąć codzienne życie to jest
                      > to wystarczające przybliżenie do "normalności" zdefiniowanej jako jakaś średni
                      > a funkcjonowania większości społeczeństwa.

Człowiek bez nóg jest w stanie samodzielnie się utrzymać i ogarnąć codzienne życie. Czy jednak możemy powiedzieć, że normalnie funkcjonuje? Nie zdefiniuję normalnego funkcjonowania, jednak jest to coś więcej niż tylko samodzielne utrzymani się i ogarnianie codziennego życia.

S.
                    • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:34
                      Ja nie chciałabym takiej "normalności" dla siebie i swoich dzieci a *świadome* decydowanie się na urodzenie dziecka z dużą wada genetyczną jest moim zdaniem nieetyczne. Prędzej zrozumiem kobietę, która nie chce usunąć ciąży, kiedy po badaniach wychodzi, że płód jest uszkodzony, niż celowe płodzenie takich dzieci.
                      • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:48
                        ale nie jesteś w pozycji żeby się wypowiadać - bo nie wiesz jak to jest być niskoroslym. Najwidoczniej rodzice tych dzieci uznali ze z ich perspektywy nie jest zle
                        • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:30
                          Owszem, jestem w pozycji, żeby się wypowiadać. Nie jestem w pozycji nikomu nic zabraniać (i nie sądzę, że byłoby to prawnie możliwe w naszym kręgu kulturowym) ale - póki co - mam prawo do wyrażenia swoich poglądów o szkodliwości takiego modelu rodzicielstwa za wszelką cenę i kosztem zdrowia dziecka. Równie krytyczne zdanie mam o celebrytkach fundujących sobie 20 dzieci w tym samym wieku, każde z inną surogatką, Octomamie, która zażądała wszczepienia sobie 12 zarodków, czy niesłyszących rodzicach, którzy celowo wybierają zarodki obciążone genetyczną głuchotą.
            • samawsnach Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:39
              A o co ty bijesz pianę, skoro piszemy tu o parze, ktora egocentrycznie przekazała dzieciom chore geny? Slyszac o takich sytuacjach też uruchamiają się we mnie zapędy dyktatorskie, skoro dorosli, wydawałoby się dojrzali ludzie są w stanie skazać dziecko na taki los.
        • mmk9 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:33
          Normalnie, przymusowo sterylizować, ile takich akcji już było na całym świecie. A tych urodzonych do eutanazji i przecież nie spalinami w ciężarówce. Na koniec pokrzyczec o liberte, egalite, fraternite wink
      • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:26
        Nie da się zakazać rozmnażania dorosłym nieubezwłasnowolnionym osobom. Tak jak nie da się wprowadzić nakazu aborcji płodów z wadami genetycznymi.
        • woman_in_love Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:29
          tak jak nie da się wprowadzić nakazu aborcji płodów z wadami genetycznymi.

da się, gdybym była dyktatorką to bym wprowadziła
          • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:36
            No ale nie będziesz, a w naszym kręgu kulturowym taki zakaz i tak nigdy nie przejdzie. Ale zgadzam się, że opisana w artykule sytuacja nie różni się zasadniczo od świadomej decyzji o urodzeniu dziecka z zespołem Downa...
            • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:37
              *Nakaz a nie zakaz
            • spirit_of_africa Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:36
              Nie różni sie? Achondroplazja nie wiaze sie z niepełnosprawnością umysłowa uniemozliwiajaca samodzielne życie
              • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:46
                Niepełnosprawność umysłowa nie jest jedynym czynnikiem radykalnie obniżającym jakość życia (dla osoby chorej i jej otoczenia). Ja uważam każdą decyzję o powoływaniu na świat chorych dzieci, za wątpliwą etycznie. Ta opisana w artykule to nie jest sytuacja, w której dziecko po urodzeniu zachoruje/ulegnie wypadkowi, tylko sytuacja w której rodzic z pełną premedytacją decyduje o *cudzej* chorobie, z uwagi na *swój* światopogląd. Oczywiście nikt tego prawnie nie jest w stanie mu zabronić ale nie o prawie tu rozmawiamy.
                • woman_in_love Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:50
                  Oczywiście nikt tego prawnie nie jest w stanie mu zabronić

E tam, przy odpowiednie kampanii społecznej wszystko jesteśmy. Ja myślę, że np. główny problem Kai to jest to, że oszukali ją Maciusiem z Klanu.

I teraz czas zacząć przedstawiać Maciusiów tak, jacy są naprawdę, by wszyscy na myśl o Masiusiu z przerażeniem biegli po tabletki wczesnoporonne albo wieszaki.
                • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:49
                  w sumie może należy ich załatwić teraz - co oni bidoki za życie maja...
                  • woman_in_love Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:29
                    należy ich załatwić teraz

na etapie płodu
                  • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:33
                    O, już mamy argument równi pochyłej. Jeszcze tylko argument ad Hitlerum i będzie komplet.
                    • woman_in_love Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:40
                      O, już mamy argument równi pochyłej

E tam równia pochyła. Wręcz przeciwnie. To równowaga. Dopóki nie dopuścisz mojego głosu do dyskusji, nigdy nie dostaniesz kompromisu, którym jest WYBÓR.

Oczywiście wybór wyborem, ale to nie znaczy, że mamy go potem wspierać. Masz wybór, bierzesz go na klatę i dostajesz byle jaki socjal jak wszyscy i męczysz się sama i nie zawracasz nam doopy jak ci źle.
                      • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:46
                        O równi pochyłej było do Ichi... Ekstrapolowanie z decyzji o nieurodzeniu chorego dziecka (a nawet o niepłodzeniu chorych dzieci) na eutanazję już urodzonych chorych.
                        • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 00:24
                          dajmy ludziom może zyc jak chcą po prostu?
    • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 11:58
      Bywa gorzej. Zdarzało się, że niesłyszący rodzice w procedurze in vitro świadomie wybierali embriony obciążone tą samą chorobą. Bo dla nich głuchota to nie choroba czy niepełnosprawność, tylko styl życia i przynależność do językowej mniejszości...

www.medpagetoday.com/publichealthpolicy/ethics/82690

link.springer.com/article/10.1007/s11019-019-09922-6
      • szmytka1 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:38
        To powinno być zakazane prawnie.
        • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:47
          Z tego, co wiem, w Wielkiej Brytanii wprowadzili zakaz, ale nie w USA.
        • hanusinamama Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:54
          Bywa ze dzieci takich rodziców musza występować do sądu o zgodę na wszczepienie aparatu słuchowego. Bo rodzice się nie zgadzają, argiumentując ze brak słuchu to nie upośledzenie...a styl życia
          • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:02
            "linguistic minority" 🙄
            • hanusinamama Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:24
              No coś w tym rodzaju. Tylko ze dziecko ma prawo uważać inaczej...
      • berdebul Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:04
        Dziwisz się? Słyszące dziecko w rodzinie niesłyszących ma B. trudno (rozwój mowy…).
        • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:07
          Mówisz, że lepiej, żeby od razu było niesłyszące?
          • berdebul Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:52
            Tak. Ma niesłyszących rodziców, całą społeczność wokół, możliwe ze tez innych krewnych. Słyszące dziecko niesłyszących rodziców to najgorsze połączenie, bo bardzo ciężko rozwinąć mowę, po prostu.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:00
              Olga Bonczyk jest dzieckiem niesłyszących rodziców.
            • mgla_jedwabna Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:30
              Dziecko w aparatach chodzi jednak do żłobka, przedszkola itd. A u osób niesłyszących problemem nie jest samo nieartykułowanie dźwięków ustami, co nieznajomość języka polskiego. Jeśli dziecko nie pozna języka, zwłaszcza gramatyki, w wieku około dwóch lat, to później będzie mu bardzo ciężko nauczyć się jakiegokolwiek języka naturalnego. I taki np. niesłyszący dziesięciolatek nie przeczyta książeczki, nie napisze kilku prostych zdań, a w dalszej perspektywie - nie zdobędzie wykształcenia. Natomiast noszenie aparatu słuchowego albo naturalna zdolność słyszenia nie wykluczają nauki języka migowego i normalnego porozumiewania się z niesłyszącymi rodzicami od małego.
              • andaba Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:08
                mgla_jedwabna napisała:

niesłyszący dziesięciolatek nie przeczyta książ
                > eczki, nie napisze kilku prostych zdań, a w dalszej perspektywie - nie zdobędzi
                > e wykształcenia.

Serio? Nie miała pojęcia, że ludzie niesłyszący są analfabetami?
                • dr.amy.farrah.fowler Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:08
                  Wielu z nich jest, nie są w stanie efektywnie komunikować się na piśmie.
                  • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:28
                    Poczytaj dlaczego.
                • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:27
                  Nie są, jeśli język migowy jest dla nich językiem naturalnym.
                  Problemy, o których pisze Mgła, mają ludzie, którzy nie mają języka naturalnego, nie jest nim ani język migowy, ani polski. Oni nie operują pojęciami abstrakcyjnymi i mają problemy z rozwojem intelektualnym.
                  Człowiek myśli ponieważ mówi nie odwrotnie. Przy czym język migowy jako naturalny wyczerpuje „mówi” doskonale.
                  • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:43
                    Otóż to.
              • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:24
                Mgła język migowy jest językiem naturalnym. Spełnia WSZYSTKIE kryteria, pod warunkiem, że dziecko w nim wyrasta od urodzeńia.
                Dla takich dzieci język polski jest językiem obcym jak dla Ciebie angielski, językiem podstawowym jest język migowy.
        • tairo Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:04
          Bardzo trudno?
          Nawet jeśli dziecko ma niesłyszących rodziców, krewnych i społeczność, tuż obok i dookoła jest słysząca większość. Trudno może być, jeżeli rodzice, krewni i społeczność to słyszące dziecko zamkną w swoim niesłyszącym otoczeniu. Ale wystarczy słysząca niania, która będzie do dziecka mówić i zapewni mu kontakty z innymi słyszącymi dziećmi, albo żłobek. Później przedszkole i szkoła.
          I żeby nie było, że tak sobie fantazjuję - to jest na przykładzie moich znajomych, których niesłyszący rodzice zadbali o dzieci jako oddzielne osoby, a nie przedłużenie siebie. Ze społecznością rozmawiają językiem migowym, z resztą świata w znanych im językach mówionych. Nie różnią się jakoś zauważalnie od innych osób wychowywanych wielojęzycznie.
          • berdebul Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 20:15
            I niesłyszący rodzice Twoich znajomych mieli dostęp do in vitro z selekcją zarodków?
            Jak ktoś ma wybór, to z niego korzysta, niezależnie od opinii obcych osób.
            • tairo Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:09
              Możesz łaskawie wytłumaczyć, co ma piernik do wiatraka?
              • arthwen Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:36
                Od tego zaczęła się ta odnoga wątku.
                Niesłyszący rodzice twoich znajomych nie zdecydowali się na słyszące/niesłyszące dzieci. Po prostu zdecydowali się na dzieci i skoro trafiły się słyszące, to mądrze postanowili umożliwić im rozwój, również w tej płaszczyźnie, której sami doświadczyć nie mogą.
                • tairo Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 22:00
                  Niesłyszący rodzice moich znajomych są 70+, na in vitro zdecydować się nie mogli, bo pierwsze dziecko z in vitro urodziło się kilka lat po tym, jak zrealizowali swoje plany rozrodcze. Biorąc pod uwagę, jak wychowali dzieci, są podstawy przypuszczać, że nawet gdyby już jakimś cudem mieli dostęp do in vitro, to raczej na pewno nie wybraliby zarodków niesłyszących.
                  Ale to nie ma większego znaczenia, bo odpowiadałam na komentarz, który brzmiał, cytuję,
                  Dziwisz się? Słyszące dziecko w rodzinie niesłyszących ma B. trudno (rozwój mowy…).
                  i do tego konkretnie się odniosłam, a nie do in vitro.

• berdebul Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 22:22
                    Bo ma trudno. Rodzice nie nauczą go mówić, bo jeżeli sami mówią, to nie brzmią jak słyszące osoby. Jeżeli mieli zaangażowaną wioskę wokół to super, ale prościej jest, jeżeli dziecko jest takie jak rodzice, po prostu. Dlatego niektórzy ludzie, jeżeli mają wybór to wybierają niesłyszące dziecko, inni za wszelką cenę będę walczyć o słuch i mowę (implant ślimakowy), a jeszcze inni potraktują to jako zamach na ich społeczność.
                    • moyyra Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 12.01.23, 22:36
                      nie do końca jest tak jak piszesz
                      znam sporo głuchych rodziców, który mają słyszące dzieci i cieszą się z tego bardzo
                      znam sporo głuchych rodziców, którym urodziło się głuche dziecko i na jednym poprzestali
                      Głuchotę można dziedziczyć od sódmego pokolenia wstecz i do przodu

Implant ślimakowy nie zawsze jest dobrodziejstwem, jest sporo udokumentowanych przypadków o tragicznych problemach z nim, malutkie dziecko nie powie ci, że jest coś nie tak

• berdebul Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 14.01.23, 10:39
                        Urodziło się, a nie „zrobili selekcję zarodkow”.
                    • tairo Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 13.01.23, 00:39
                      A teraz przeczytaj ze zrozumieniem mój pierwszy komentarz.
    • zuzanna_a Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:00
      Masakra.

Kolejni na tej liscie są Life on Wheelz - planują dzieciaka, pomimo że jego choroba jest genetyczna, warunkiem by nie dziedziczyć jest chyba to by była to dziewczynka? Nie wiem, przyznam szczerze nie doczytałam, na samą myśl że ta babka bedzie opiekować się i nim i dzieckiem mi źle.

Niestety ona i ta Moniczka od cudaków to dwie osoby którym nie ufam za grosz w tym co robią i pokazują na instagramie. W sensie w czystość intencji.
      • gdanskamarylka Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:11
        >>>na samą myśl że ta babka bedzie opiekować się i nim i dzieckiem mi źle.

Ale właściwie dlaczego jest ci źle? Czy ta opieka spadnie na twoje barki?
        • snajper55 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:20
          gdanskamarylka napisała:

> >>>na samą myśl że ta babka bedzie opiekować się i nim i dzieckiem
          > mi źle.
          >
          >
          > Ale właściwie dlaczego jest ci źle? Czy ta opieka spadnie na twoje barki?

A na czyje? Kto płaci za opiekę nad niepełnosprawnymi? Pan płaci, pani płaci, wszyscy płacimy.

S.
        • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:28
          Bo może empatyzuje z osobą, która jest nieświadoma tego, jak wygląda życie z ciężko chorym mężem i niemowlakiem? A jak dziecko odziedziczy po ojcu chorobę to już kanał.
          • waleria_bb Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:27
            Przede wszystkim ona i Monika żyją realiami insta- duże pieniądze, duże możliwości zarobkowe (więcej reklam chłamu), są popularne. To nie jest sytuacja przeciętnej osoby, która ma chorego partnera, dzieci. To daje zakłamany obraz, Moniczka wykreowała sielski obrazek rodziny z muminkami, a w realu to często dla kobiety śmierć za życia i totalny kanał. Tej drugiej nie kojarzę jakoś mocno, ale artykuł o planach prokreacyjnych mignął mi kiedyś na pudlu i chyba wątek na emamie. Dobrego zdania sobie nie wyrobiłam.
      • kamin Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:35
        A to ma być jego bilogiczne dziecko?
      • sferoplast Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:15
        Choroba jest sprzężona z chromosomem X, więc można odziedziczyć ją tylko po matce-nosicielce. Tutaj chory jest mężczyzna, więc będzie miał zdrowego syna i córkę-nosicielkę. Żadne dziecko z tej 'kombinacji' nie zachoruje, za to córka przekaże chorobę potencjalnemu synowi.
      • joyce_byers Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:10
        Ich akurat śledzę na ig. W sumie tam oni mówili o in vitro o badaniu zarodków. Bardziej niepokoi fakt, że Agata planuje to dziecko gdy jest w trakcie aktualnie trwającej depresji i mając jeszcze mnóstwo istotnych problemów osobowościowych plus sama często podkreśla, że nie wyrabia w opiece nad Wojtkiem mając nawet asystenta i musi pouciekać sobie na kilka dni. I o ile nie ma nic złego w odpoczynku, o tyle słabo ro rokuje w opiece nad noworodkiem i ogólnie mikro dzieckiem.
        Depresję można zaleczyć lecz niestety ona wraca. Nie pyta kiedy. Ale mając predyspozycje do depresji i aktualny rzut choroby plus jeszcze mocno niepełnosprawnego męża i planując dziecko to już jest mocno niefajne w stosunku do tego dziecka na samym starcie.
        A ona ma tyle problemów sama że sobą o czyn pisze, że życia rozrodczego jej nie starczy na uporządkowanie tego. Wyrobi się koło 50 z unormowaniem psychiki.
    • woman_in_love Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:03
      Ale o co chodzi? Skoro pozwalamy się rodzić np. muminkom i dajemy wybór rodzącej, gdy chce zachować płód i urodzić...

A ja przypominam jestem wtedy za obowiązkową aborcją jak w Chinach.
    • limelight7 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:14
      Miałam swego czasu do czynienia z dwiema rodzinami obciążonymi chorobami genetycznymi. W jednej 11 dzieci (wszystkie z co najmniej jedną z chyba trzech chorób), w drugiej 9 (jedno zdrowe, to ostatnie). Wtedy chyba wyczerpałam wszelkie możliwe komentarze i reakcje uncertain
      • szmytka1 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:47
        Ale może te choroby u rodziców wpływały na poziom, nie chce pisać i teligencji, ale rozumienia świata i zależności przyczynowo-skutkowych?
    • spirit_of_africa Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:15
      Mnie az tak to nie razi. To nie jest choroba powodująca przedwczesna smierć, cierpienie fizyczne czy niepełnosprawność intelektualna uniemożliwiająca samodzielne życie.
      • berdebul Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 15:54
        Powikłania powodują cierpienia fizyczne - najstarszy chlopiec przeszedł już między innymi operację nóg, bo się krzywią. Jego ojciec miał bardziej hardkorowa wersje zabiegu z prostowaniem nogi. Ojciec ma tez wodogłowie z rurką odprowadzająca płyn.
      • panna.nasturcja Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 18:31
        Rozumiem, że chciałabyś się taka urodzić?
    • primula.alpicola Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:18
      Znam ludzi, którzy zdecydowali się na kontynuację ciąży (to było ich drugie dziecko, pierwsze już było na świecie, chore, i dobrze wiedzieli, jak wygląda jego "życie" z mukowiscydozą), mimo potwierdzenia wady testami. Teraz mają dwoje ciężko chorych dzieci.
      Nie mieści mi się to w głowie, ale przecież nie musi.
      • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:20
        No, ale właśnie wchodzą leki doustne dla chorych na CF, które mają dawać szansę na zupełnie normalne życie.
        • primula.alpicola Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:35
          Oby rzeczywiście, bo to mają teraz, to jakiś koszmar.
          • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:07
            Z dzisiejszej wyborczej: zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,29340462,siedmioletnia-pola-nie-dostanie-leku-ratujacego-zycie-niezrozumiala.html
            • hugo43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:46
              Tylko te leki nie są odpowiednie dla każdej mutacji tej choroby.znam dziewczynkę chora na cf i żaden lek póki co nie jest dla niej.na szczęście u niej choroba nie postępuje mocno ,a i rodzice bardzo o to dbają ,by nie dopuszczać do jakichkolwiek niepotrzebnych ryzyk ,które mogłyby pogorszyć jej stan
              • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:49
                Dla dziewczynki z artykułu ten lek jest jak najbardziej odpowiedni. Tylko lekarz prowadzący uważa, że jest w zbyt dobrym stanie, żeby na nią tyle pieniędzy wydawać... Przeczytaj artykuł.
                • aguar Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:59
                  No ale to rodzice powinni się decydować na takie dziecko, jak ich stać na lek. Jeśli będzie refundowany, to ekstra bonus - skorzystają. Ale zakładać z góry, że go dostaną za darmo to trochę zbyt ryzykowne.
                  • hugo43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:43
                    U moich znajomych trzecie dziecko ma cf,starsze maja wadliwy gen,wiec taka niespodzianka wyszła.rodzice nie wiedzieli,ze oboje maja wadliwy gen,no taka loteria genetyczna sie trafiła
                  • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:39
                    Przecież nikt nie twierdzi, że rodzice Poli , dziewczynki z artykułu, świadomie zdecydowali się na urodzenie chorego dziecka.

Ale skoro o tym mowa to uważam, że niezależnie co rodzicami kierowało i czy wiedzieli, dziecko, które się urodzi ma prawo do takiej samej kosztownej terapii jak inne dzieci. Dziecko jest niczemu nie winne. I uważam za skandal, że dziewczynka nie dostaje leku na podstawie czysto arbitralnej decyzji lekarki, która już zresztą zasłynęła odmową w innym przypadku.
                • hanusinamama Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:12
                  Ale fakt jest taki ze to jest w wuj drogie. Jak jedni dostaną takie drogie leki, inni nie dostaną...kasy nie styknie. Dziecka mi szkoda ale rodzenie dziecka z taką chorobą (wiedząc ze jest spore ryzyko) bo panstwo wyda miliony na leki jest nawine...
    • mama-ola Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:25
      Mieszkają ładnie, nie wyglądają biednie. To ich stać, tak? Rozumiem, że inteligencja i pracowitość są w normie?
      Zarabiają na swoją rodzinę, na leczenie itp.?
    • bylam.stara.mostowiakowa Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:25
      A ta kobiet dość znana w mediach, cierpiąca na zespół Crouzona? Urodziła córkę, swiadoa obciążeń i wychowuje ją sama. Też jakieś zbiórki i zrzutki zakładała. Mi to się w palę nie mieści.
    • atoness Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 12:36
      Ale oni są znani, on od dzieciństwa. Stali się znani dzięki jego i jego rodziny chorobie. Brali udział w programie, w którym achondroplazja była przedstawiana nie jako choroba, tylko coś w rodzaju stylu życia: mamy problemy, ale jesteśmy normalną rodziną, w niczym nie jesteśmy gorsi. Więc może czują, że byłoby głupio, gdyby nie chcieli mieć dzieci, bo mogłyby te problemy odziedziczyć.
      • mgla_jedwabna Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 14:59
        Jak już pisano w poście startowym - nie chodzi o samą chęć posiadania dzieci, tylko o świadome przekazanie wad genetycznych. Można zrobić badania genetyczne zarodków w in vitro, można zrobić in vitro z nasieniem dawcy. A nie grać w ruletkę genetyczną.
        • atoness Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:20
          Oczywiście, że można. Tylko że po tym panu akurat bym się tego nie spodziewała. Zasłynął z udziału w programie pokazującym sprawę całkiem inaczej. Gdyby się zabrał za odsiewanie zarodków, musiałby powiedzieć: owszem jesteśmy normalni, niczym się nie różnimy od zdrowych ludzi, ale dzieci chcę jednak mieć zdrowe. A to albo nie pasuje mu do wizerunku, albo po prostu tak nie myśli.
    • majenkirr Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:06
      A to nie ci z TLC? To chyba wiadomo po co im te dzieci? 🤑
      • muireade Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 13.01.23, 20:28
        Co do pierwszego pytania, to chyba masz rację, też mi się tak skojarzyło.
    • szmytka1 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:06
      Po fb krąży jeszcze lepsze, 2 chorych na różne wersje niskoroslosci maja 3 dzieci, też chorych, 1 chyba zdrowe z 3 dzieci
    • arthwen Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:19
      Ale jak sobie wyobrażasz zakaz? Facet sam jest niskorosły, wie z czym się to wiąże i może nie uważa tego za problem - chcesz mu wmawiać, że jest na tyle niepełnosprawny, że nie ma prawa przekazać dalej genów? Nawet w Chinach to chyba by nie przeszło, nie mówiąc juz o Europie czy Stanach.
      Pamiętam jaka była afera, jak była sprawa sądowa o nakaz aborcji u ciężko upośledzonej intelektualnie kobiety, a ty chciałabyś ludziom nieubezwłasnowonionym, funkcjonującym samodzielnie zakazać rozmnażania? Na jakiej podstawie, na litość?
      Tak, może to nieodpowiedzialne - ale miliony ludzi są nieodpowiedzialne i się rozmnażają. Nie ma licencji na dziecko, nie trzeba do tego pozwolenia. To jest decyzja tych ludzi i oni będą z nią żyć.
      • snajper55 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:23
        arthwen napisał(a):

> Tak, może to nieodpowiedzialne - ale miliony ludzi są nieodpowiedzialne i się r
        > ozmnażają. Nie ma licencji na dziecko, nie trzeba do tego pozwolenia. To jest d
        > ecyzja tych ludzi i oni będą z nią żyć.

Z tym będą żyć ich niepełnosprawne dzieci oraz społeczeństwo, które będzie się nimi musiało opiekować. To nie jest jedynie ból/radość rodziców.

S.
        • arthwen Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:30
          No takie życie, jakbyś ty się rozmnożył, to też twoje dzieci i społeczeństwo musiałoby z tym żyć.
        • memphis90 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:09
          Kim opiekować?

Doprawdy, przydałoby się, żeby Thyrion Lannister wszedł na wątek i zrobił tu porządek…
          • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:18
            Maciusia z Klanu też dla porządku należałoby zaprosić.
            • spirit_of_africa Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:45
              Maciuś z Klanu ma achondroplazję?
              • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:49
                Nie, ale też jest przykładem osoby z poważną wadą genetyczną, która dobrze funkcjonuje w społeczeństwie i nawet sukcesy w branży filmowej odnosi. Czy z tego wynika, że należy dążyć do tego, żeby więcej rodziło się dzieci z zespołem Downa?
                • spirit_of_africa Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 20:39
                  Tzn porównujesz samodzielnego człowieka w normie intelektualnej, którego fizycznym problemem jest niski wzrost i krótkie, Krzywe konczyny do człowieka, który mimo iż miał szczęście urodzić się z ta najlepsza dla swojej choroby wersją intelektu do końca zycia będzie potrzebował wsparcia rodziny i nie będzie w pełni samodzielny? Uhm
                  • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:08
                    Dla potrzeby tej dyskusji to jest doskonała analogia. Achondroplazja to nie jest tylko niski wzrost, podobnie jak Zespół Downa to nie tylko upośledzenie intelektualne. Fakt, że dana osoba dotknięta którąś z tych chorób/wad dobrze sobie w życiu radzi i odnosi sukcesy zawodowe, nie oznacza, że to nie jest wada genetyczna, którą należy próbować wyeliminować z danej społeczności. CELOWA decyzja o rodzeniu dotkniętych nią dzieci jest moim zdaniem zarówno nieetyczna, jak i społecznie szkodliwa. Podobnie jak świadoma decyzja o rodzeniu dzieci niesłyszących albo niewidomych
    • simply_z Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:40
      Ale w przypadku karlowatosci, podobno nie zawsze tak jest, ze potomstwo na 100% bedzie niskorosle. Moze miala nadzieje, ze ktores nie bedzie cierpialo na tego typu schorzenie.
      • majenkirr Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:45
        Przecież na usg widać...
    • jammer1974 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:50
      Osoby niskorosle tez moga byc bardzo wartosciowe a nawet bardziej niz zdrowe.
      W rodzinie meza pojawilam sie dziewczynka z pewnym syndromen. Okazalo sie ze jest nabystrzejsza z calego zdrowego rodzenstwa
      Dzis studiuje medycyne.
      Byloby szkoda gdyby sie nie urodzila.
      Nie jest jej latwo ale jest niezwykla dziewczyna. Ostatnio nawet byl caly program dokumentalny o niej w telewizji ogolnoholenderskiej. Jestesmy z niej bardzo dumni.
      • hanusinamama Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:58
        Weź rozwiń bo jak zwykle twoje przemyślenia powodują u mnie chwilową zawieszkę:
        "Osoby niskorosle tez moga byc bardzo wartosciowe a nawet bardziej niz zdrowe."
        Poza tym ich dzieci z in-vtro też mogłyby być mega mądre, jedno mzoe odkryłoby lek na raka...szkoda zeby się nie urodziły?
        • ichi51e Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 16:53
          zapewne chodziło o to ze karłowaty lekarz lepszy niż zonobijca w pełni zdrowia
          • hanusinamama Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 20:04
            No to na pewno tylko zakłądanie, ze te nienarodzone dzieci mogłyby być....jest bardzo naciagne
      • taje Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 13:59
        Przecież to nie o to chodzi. Dziewczyna jest godna podziwu bo mimo choroby i dzięki swojej ciężkiej pracy wiele osiągnęła. Ale kluczowe jest "mimo choroby" - o zdrowym dziecku studiującym medycynę nikt by programu nie robił. Samo to świadczy o tym, że jej choroba to ogromne obciążenie, coś co należy przezwyciężać i co społeczeństwo nie uważa za normę ani za pozytywne zjawisko. Dlatego właśnie CELOWE decydowanie się przez rodziców na rodzenie dzieci obciążonych chorobą jest nietetyczne i szkodliwe społecznie. I w niczym nie umniejsza to wartości samego dziecka, raczej świadczy źle o rodzicach z artykułu.
        • jammer1974 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 21:16
          Sek w tym ze dziewczyna jest duzo ponad przecietna a studiowanie medycyny to tylko jedno z wielu rzeczy ktorymi sie zajmuje. Wsrod zdrowych jest rowniez ponadprzecietna.
          Zrobiono o niej reportaz nie dlatego ze studiuje medycyne (choc prawie do podstawowki nie chodzila bo byla tak chora). Ale dlatego ze jest niezwykla osobowoscia. Oczywiscie choroba jest tutaj dodatkowym intetesujacym szczegolem.
          Gdyby tylko chodzilo o studiowanie medycyny to nikt nie robi reportazy o wszystkich chorych studentach medycyny.

Jej rodzice rowniez zdecydowali sie na jej poczecie swiadomie wiedzac o zagrozeniu. Wtedy mi sie to nie podobalo.
          Dzis wiem ze gdyby zdecydowali sie na in vitro to jej by nie wybrali. Urodzilo by sie inne dziecko.
          Mysle ze bylby to blad. Jak teraz to widze.
      • aandzia43 Re: Zdecydowali się na 3 dzieci wiedząc że będą c 11.01.23, 17:45
        Ale ona jest najbystrzejsza BO ma ten genetyczny feler, POMIMO tego genetycznego feleru czy zupełnie NIEZALEŻNIE od niego?
        • jammer1974