Dodaj do ulubionych

Ksiądz w dom , drzwi zamknięte .

15.01.23, 00:17
Sorry , taki klimat .
A to dopiero początek zmian klimatycznych . Trzeba było myśleć jaki będzie skutek antykobiecego sojuszu proboszczów z PiS oraz antyunijnego i antydemokratycznego pyszczenia z ambon . Przyszedł czas zapłaty .
Zimna płyta , znaczy d#pa zimna smile

www.onet.pl/informacje/newsweek/koleda-2023-jak-zmienia-sie-podejscie-do-wizyt-duszpasterskich-i-samego-kosciola/b0qdvvd,452ad802
Obserwuj wątek
  • dreg13 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 08:03
   Żenujące i obrzydliwe:
   "Kiedyś religia była oczywistym źródłem i sensu, i norm, jakimi się ludzie kierowali – czy chociaż kierować zamierzali – w życiu. Dziś młodzi ludzie odnajdują sens życia poprzez takie praktyki, jak fitness, troska o zwierzęta, kulinarne poszukiwania itd. Zygmunt Bauman nazwał to ładnie "absurdalnymi mikroracjonalnościami", które w sytuacji wysychających źródeł religijnych mają na celu wtłaczanie w nasze życie sensu i oswajanie dramatu skończoności ludzkiego życia."
   • alicia033 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 08:58
    co?
    Że ludzie zrywają z tą religią? To akurat jest najlepsze, co mogą dla siebie i innych zrobić.
    • nieeznaajoomaa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:33
     Ale w tym akurat jest dużo prawdy, człowiek jest z natury istotą religijną, więc nawet kiedy odrzuca wiarę w Boga osobowego, instynktownie zwraca się ku różnym świeckim ideologiom, które mu tę lukę wypełnią.
     • dvdva Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:48
      Człowiek to akurat z natury jest zwierzęciem
      • conena Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 08:02
       dvdva napisał(a):

       > Człowiek to akurat z natury jest zwierzęciem


       a zwierzę z natury jest drzewem.
     • aqua48 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:31
      Można nie tracąc wcale wiary w Boga utracić wiarę w ludzi którzy uzurpują sobie reprezentowanie Go na ziemi. A "fitness, troska o zwierzęta, czy kulinarne poszukiwania" nie są wcale żadnymi ideologiami i nie mają na celu zastępowanie niczego, a jedynie świadome podniesienie poziomu życia oraz dbanie o siebie i świat co akurat z wiarą katolicką nie stoi w sprzeczności.
     • szmytka1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:42
      Uważam, że się mylisz.
     • beataj1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:51
      Liczba bogów i mitologii pokazuje że człowiek jako gatunek potrzebuje mieć jakieś wytłumaczenie świata. Dopóki nie było nauki trzeba było bogów wymyślać.
      Mamy naukę i dzięki temu coraz lepiej rozumiemy świat i magiczne istoty są nam coraz mniej potrzebne. Ale wiara jest wciąż ważna.
      Bo o ile np klimatologię jako tako rozumiem, czy chemię częściowo, to już w fizykę kwantową muszę po prostu uwierzyć. Bo jest wieksza niż moje pojmowanie.
     • bene_gesserit Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:52
      nieeznaajoomaa napisał(a):

      > Ale w tym akurat jest dużo prawdy, człowiek jest z natury istotą religijną, wię
      > c nawet kiedy odrzuca wiarę w Boga osobowego, instynktownie zwraca się ku różny
      > m świeckim ideologiom, które mu tę lukę wypełnią.


      Ale w tym artykule sugeruje się nam, że ludzie rzucają religię, a dziurę po nie zapełniaja poszukiwaniami najlepszego przepisu na pad thai albo wyciskaniem na siłce. Czyli jeśli porzucisz wzniosłą katolicka duchowość, to ci amputuje duchowość w ogóle.

      Artykuł jest bardzo bałamutny i stronniczy.
     • snajper55 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 12:23
      nieeznaajoomaa napisał(a):

      > Ale w tym akurat jest dużo prawdy, człowiek jest z natury istotą religijną, wię
      > c nawet kiedy odrzuca wiarę w Boga osobowego, instynktownie zwraca się ku różny
      > m świeckim ideologiom, które mu tę lukę wypełnią.

      A człowiek wierzący w jakiegoś boga jest obojętny wobec losu zwierząt, nie dba o siebie i żywi się byle jaką papką? No coś w tym jest...

      S.
   • beataj1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:33
    A czym się różni system wstań-kleknij-usiądź, wstań-kleknij-usiądź, wstań-kleknij-usiądź podczas mszy od: jeszcze 30 powtórzeń tego skłonu w siłowni?


    Zamiana jednych głupich ruchów na inne.
    • suki-z-godzin Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 12:43
     beataj1 napisała:

     > A czym się różni system wstań-kleknij-usiądź, wstań-kleknij-usiądź, wstań-klek
     > nij-usiądź podczas mszy od: jeszcze 30 powtórzeń tego skłonu w siłowni?
     > Zamiana jednych głupich ruchów na inne.

     momentem podniesienia pulsu, ciśnienie w siłowni skacze przy aerobach, a na mszy przy kazaniu.
    • nenia1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 17.01.23, 17:48
     beataj1 napisała:

     > A czym się różni system wstań-kleknij-usiądź, wstań-kleknij-usiądź, wstań-klek
     > nij-usiądź podczas mszy od: jeszcze 30 powtórzeń tego skłonu w siłowni?


     sensem.
   • mid.week Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:36
    Widze duzo wiecej sensu w trosce o zwierzeta, srodowisko i własną kondycje niz w modlitwie
    • jowita771 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:45
     Ja też. I nie zgadzam się z określeniem z postu powyżej, że człowiek szuka zastępstwa za boga w postaci ideologii, bo jest z natury istotą religijną. Nie tyle religijną, co ideową. Ideą może być bóg albo coś innego. To właśnie dowodzi, że człowiek z natury nie jest istotą religijną.
     • dreg13 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 11:58
      Człowiek po prostu lubi coś robić w wolnym czasie. Kiedyś szli do kościoła, potem jedli rosół i schabowe i tak mijało im pół dnia. A przed tym dniem ideowo wylizywali chałupę w sobotę, pastując m.in. podłogę na kolanach.

      Odkąd już nie trzeba myć okien dla Jezusa, kościół i kotlety nie zapełniają co najmniej połowy dnia i nie jest się zdechniętym po całym tygodniu fizycznego zapierdolu, to można skupić się na czymś innym. Można oczywiście leżeć i gapić się w sufit, ale jednak wielu woli sobie czas wypełnić inaczej.

      Kościół to była rozrywka. Jedyna regularnie dostępna. Jedyne miejsce, do którego każdy mógł się dobrze ubrać. Jedyna w miarę tania. Jedyna dostępna w okolicy. Miejsce spotkań, obgadywań, w którym rodziły się pierwsze miłości. Kto tam jeździł z prawdziwych względów duchowych, jak przez setki lat ludzie w ogóle nie rozumieli, o czym ten ksiądz gada? I tak - wstać, usiąść, uklęknąć, ale ta Jadźka przytyła, a tamta wstydu nie ma, żeby taką spódnicę, Wiesiek gapi się na Kaśkę, stary Kowalski znowu zachlał.
      To jakby dobudowywać ideologię do tych starych bab, co przychodziły do każdego nieboszczyka śpiewać "robaki cię zeżrą.." czy jakoś tak. To ROZRYWKA. Już nie chodzą lub bardzo rzadko. Nie dlatego, że przeniosły ideologię na coś innego, tylko skoki narciarskie w telewizji, kije z koleżanką lub układami puzzli jest... fajniejsze. I przede wszystkim - dostępne dla wszystkich.
      • aqua48 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 12:26
       dreg13 napisała:

       > skoki narciarskie w telewizji, kije z koleżanką lub układami puzzli jest...
       > fajniejsze. I przede wszystkim - dostępne dla wszystkich.

       Nie tyle nawet dostępne ile nie budzi poczucia winy. Kościół odchodząc od swojej misji upowszechniania zasady miłości bożej, wybaczania i zbawienia, przez długie długie lata bazował na poczuciu winy i karze. Przy jednoczesnym braku refleksji i całkowitej bezkarności własnych przedstawicieli. I moim zdaniem to teraz obraca się przeciwko niemu.
      • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 13:00
       Ludzie teraz mają samochody i w niedzielę można dla rozrywki podjechać w niedzielę tu , tam , siam . Ponadto 500 kanałów tv .
       No i te smartfony i laptopy .
       Po co więc iść tam i słuchać napaści na LGBT i przy okazji wąchać zapachy naftaliny , Correga Tabs , potu , wąchać naprutego w sobotę Nowaka a teraz jeszcze trzeżwiejącego w ławce a opartego o filar , zapachu tanich perfum czy zapachu wilgoci wydobywającego się z wilgotnych i zagrzybionych ścian i posadzek .


       .
       innpoland.pl/189517,kosciol-traci-wiernych-kosciol-traci-coraz-wiecej-pieniedzy?SGNT=
       • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 19.01.23, 09:33
        "nieprawidlowe związki" , brrr....
        co za obrażliwy język

        wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29373662,koleda-franciszkanie-pisza-o-trudnosciach-agresywne-zwierzeta.html#do_w=46&do_v=723&fallback=true&do_st=RS&do_sid=1014&do_a=1014&s=BoxNewsImg6&do_upid=723_ti&do_utid=29373662&do_uvid=1674079147199
      • s12345s Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 13:18
       [i]dreg13 napisała:

       > Człowiek po prostu lubi coś robić w wolnym czasie. Kiedyś szli do kościoła, potem jedli rosół i schabowe i tak mijało im pół dnia. A przed tym dniem ideowo wylizywali chałupę w sobotę, pastując m.in. podłogę na kolanach.


       Sporo ludzi jeszcze tak ma. Zwłaszcza na wsiach i małych miejscowościach.
       >
       > Odkąd już nie trzeba myć okien dla Jezusa, kościół i kotlety nie zapełniają co najmniej połowy dnia i nie jest się zdechniętym po całym tygodniu fizycznego zapierdolu, to można skupić się na czymś innym. Można oczywiście leżeć i gapić się w sufit, ale jednak wielu woli sobie czas wypełnić inaczej.

       To jest dobra zmiana na plus.

       > Kościół to była rozrywka. Jedyna regularnie dostępna. Jedyne miejsce, do którego każdy mógł się dobrze ubrać. Jedyna w miarę tania. Jedyna dostępna w okolicy. Miejsce spotkań, obgadywań, w którym rodziły się pierwsze miłości. Kto tam jeździł z prawdziwych względów duchowych, jak przez setki lat ludzie w ogóle nie rozumieli, o czym ten ksiądz gada? I tak - wstać, usiąść, uklęknąć, ale ta Jadźka przytyła, a tamta wstydu nie ma, żeby taką spódnicę, Wiesiek gapi się na Kaśkę, stary Kowalski znowu zachlał.

       100/100 i na wielu wioskach jest tak do dzisiaj. Niestety.

       • zaczarowanyogrod Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:46
        Tak jest na wsi. Jeszcze w takim głównym kościele to przed mszą i po mszy, albo jak ktoś siedzi pod płotem to takie rozmowy. A w kościołach filialnych, gdzie głównie osoby z tej wioski to taka świetlica wiejska, w kościele też takie rozmowy.
       • teodor-k Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 08:22
        "Jadźka przytyła, a tamta wstydu nie ma, żeby taką spódnicę, Wiesiek gapi się na Kaśkę, stary Kowalski znowu zachlał.

        100/100 i na wielu wioskach jest tak do dzisiaj. Niestety .Chciałbym mieszkać na takiej wsi .
    • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 17.01.23, 17:38
     "psy do pustego pokoju lub do sąsiadów" , ale mają wymagania :
     natemat.pl/462772,kolejne-wymagania-ksiezy-podczas-koledy-parafia-w-sanoku-spisala-uwagi
   • woman_in_love Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 11:02
    Kiedyś religia była oczywistym źródłem i sensu, i norm, jakimi się ludzie kierowali

    Kiedyś to religijność narzucano nam przemocą. Wiemy to z historii prawodawstwa. W każdym kraju obowiązywał przymus religijności. Najpierw robiono to tak:

    "Zgodnie z nimi każdy mieszczanin i obywatel był zobowiązany uczestniczyć w niedziele i święta we mszy świętej i wysłuchać kazania. Przepis egzekwowali specjalni „dziesiętnicy”, których rozstawiano na każdej ulicy i w rynku, i na wsiach. Zapisywali oni nazwiska osób, które nie poszły do kościoła i przekazywali listę miejscowym władzom. Na każdego takiego przestępcę nakładano następnie karę w wysokości 1 grosza." A jak nie miał kasy, to kara chłosty.

    A potem niechodzących zmuszano do tego ostracyzmem społecznym, typu proboszcz na ambonie dawał cel, a tłuszcza szła wybijać okna albo podpalać stodołę.

    Oczywiście, żeby nie było, prawosławni i protestanci robili tak samo. No i to cała tajemnica religii jako oczywistego źródła i sensu, i norm, jakimi się ludzie kierowali.
    • s12345s Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 13:22
     woman_in_love napisała:

     > Kiedyś to religijność narzucano nam przemocą. Wiemy to z historii prawodawstwa.
     > W każdym kraju obowiązywał przymus religijności. Najpierw robiono to tak:
     >
     > "Zgodnie z nimi każdy mieszczanin i obywatel był zobowiązany uczestniczyć w niedziele i święta we mszy świętej i wysłuchać kazania. Przepis egzekwowali specjalni „dziesiętnicy”, których rozstawiano na każdej ulicy i w rynku, i na wsiach.
     > Zapisywali oni nazwiska osób, które nie poszły do kościoła i przekazywali listę miejscowym władzom. Na każdego takiego przestępcę nakładano następnie karę w wysokości 1 grosza." A jak nie miał kasy, to kara chłosty.
     >
     > A potem niechodzących zmuszano do tego ostracyzmem społecznym, typu proboszcz na ambonie dawał cel, a tłuszcza szła wybijać okna albo podpalać stodołę.
     >


     Dokładanie. I nie da się tego wymazać z kart historii.
     Tak, jak i palenia na stosach przez kilkaset lat w katolickiej wierze i innych zbrodni.
  • attiya Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:26
   Obrzydliwy wywiad
   • sanciasancia Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:45
    Aż sprawdziłam czy nie ksiądz.
  • krwawy.lolo Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 09:38
   Paczpani, taki stary a nie wiedziałem, że jestem apateistą. smile
  • saszanasza Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:26
   No tak🙈 Bo za upadek kościoła odpowiada panedmia i media społecznościowe😂 Marna próba racjonalizowania tego, na co kościół zapracował sobie sam.
   • beataj1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:32
    No bo troszeczkę jest w tym racji. Zarówno pandemia i sm przyspieszyły to co i tak się działo. A działo się tak bo kościół staje się żartem. Czyli sam na to zapracowal.
    Przy poprzednich epidemiach można było straszyć kara boską. Dziś to tylko bawi.
    I kula sniegowa się rozpędza.
    • mid.week Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:44
     Ludzie w pandemii zobaczyli ze bez nielubianych rytualow kk jest wygodniej a swiat nie staje z powodu ich zaniechania. Po prostu przekroczyli pewną granice wygody zza której ciezko wrócić.
     • beataj1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:47
      Tak, plus straszenie w stylu "jak nie pójdziesz do kościoła to bog się wkurzy i spali ci dom" albo inna kara boska nie działa. Bo odpuscili i wydarzyło się to samo co zawsze czyli nic.
      • mid.week Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:51
       Co wiecej sam kk zrobil precedens dajac przyzwolenie na zaprzestanie praktyk. I skoro mozna bylo w pandemii to czemu nie w epidemii grypy? I skoro mozna kiedy choruje swiat to czemu nie wtedy gdy samemu jest sie chorym /zmęczonym /zajetym itd.
       • aqua48 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 12:20
        mid.week napisała:

        > Co wiecej sam kk zrobil precedens dajac przyzwolenie na zaprzestanie praktyk.

        Nie, nie dał przyzwolenia na zaprzestanie praktyk, bo kto chciał i chce to nadal praktykuje, jeśli nie bezpośrednio ze względu na pandemię i unikanie skupisk ludzkich, to choćby oglądając msze w telewizji czy przez internet. Natomiast coraz więcej zostaje upublicznionych nieprawości popełnianych przez ludzi kościoła, którzy mienią się przykładem i sądzę ze to ludzi od kościoła odstręcza najbardziej - ta powiększająca się naocznie hipokryzja i zarazem niesłychane odklejenie od rzeczywistości i aktualnych problemów wiernych.
        • mid.week Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 13:32
         aqua48 napisała:

         > mid.week napisała:
         >
         > > Co wiecej sam kk zrobil precedens dajac przyzwolenie na zaprzestanie pra
         > ktyk.
         >
         > Nie, nie dał przyzwolenia na zaprzestanie praktyk,

         To watek o chodzeniu po domach
     • teodor-k Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:48
      Ludzie w pandemii zrobili się paskudni ,a już kompletnie piszą bez sensu .Przeważnie ci co nie chodzą do kościoła .Amen .
      • muireade Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 19:41
       teodor-k napisał:

       > Ludzie w pandemii zrobili się paskudni ,a już kompletnie piszą bez sensu .Przew
       > ażnie ci co nie chodzą do kościoła .Amen .

       Ludzie brzydcy i niedobrzy, a kościół nieskalany. Amen.
       XD XD XD
     • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 10:59
      A księża przez 2 lata po$uchy kopertowej jak wygłodniałe wilki wpadli w pułapkę swojej chciwości i chcąc sobie odbić tę 2 letnią po$uchę żądają 500 zł od rodziny a tu drzwi zamknięte i zniesmaczeni ludzie polecieli na skargę do żurnalistów .
      Tzw kolęda na naszych oczach idzie w niebyt niczym patefony , snopki zboża na polach , dorożki , chłopskie wozy drabiniaste czy punkty naprawy telewizorów kineskopowych
      Nie będziemy po tobie płakać chciwa i inwigilacyjna kolędo . Adijos kolędo , adieu
      • zaczarowanyogrod Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:37
       To księża zamieszkają na wsi, bo na wsi ludzie księdza przyjmują bo był by wstyd przed sąsiadami i ludzie by gadali. U nas jednego roku organizował msze na której miała być konkretna wieś w parafii, bo powiedział że i tak się na wsi spotykamy. Była msza kolędowa i kto chciał to poszedł. A na drugi rok mieli po niego wyjść Ci co przyjmują, a ci co chorzy, lub nie chcą zachorować to też nie przyjmowali. Nic nie musiał nadrabiać.
       • z_lasu Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:54
        > To księża zamieszkają na wsi, bo na wsi ludzie księdza przyjmują bo był by wstyd przed sąsiadami
        > i ludzie by gadali.

        E... Od ponad 30 lat mieszkam na swojej wsi, kolędę przyjęłam może 2 razy (jak się chłop do mnie wprowadził, miał jeszcze wtedy taką potrzebę), sąsiedzi też mało ortodoksyjni. I to jest naprawdę wieś, a nie osiedle łanowe z miastowymi. Sąsiadka długo chorowała, ksiądz przyszedł po kolędzie i wyskoczył z tekstem, że "jej nie pochowa, bo jej w kościele nie widuje". Zaskoczona zaczęła się tłumaczyć, że ma problemy z poruszaniem, że nie ma samochodu itp. Ale po chwili do niej dotarła sytuacja i mówi "Zaraz, to ksiądz przychodzi do chorego i zamiast z dobrym słowem i pociechą, to mówi, że nie pochowa??? Ja się na razie na tamten świat nie wybieram! Do widzenia!". I od tego czasu (aż do śmierci) kolędy nie przyjęła, a to było prawie 20 lat temu. Naprawdę, wieś też się zmienia mentalnie i nawet internet już dotarł pod strzechy.
        • zaczarowanyogrod Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 18:05
         Mieszkam na wsi to wiem jak jest. Rodzice księdza przyjęli ze względu na sąsiadów. Młodzi sąsiedzi co do kościoła nie chodzą przyjęli i też powiedzieli że ze względu na sąsiadów. Nie zdziwiłabym się jakby większość z tego samego powodu. A tak naprawdę Ci co by obgadali innych to mniejszość. Dziadkowie przyjęli bo chcieli, ale narzekali że krótko był i nie pogadał.
         Mała wieś na wschodzie Polski. Za to nie przyjmują Ci odważniejsi i w moim wieku i młodsi (30-) jeśli mieszkają bez rodziców czy dziadków.
    • bulzemba Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 07:47
     beataj1 napisała:


     > Przy poprzednich epidemiach można było straszyć kara boską. Dziś to tylko bawi
     > .

     Szczególnie jak zaraził się klecha który wcześniej z ambony pluł że to kara za LGBT.
   • runny.babbit Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 15.01.23, 11:02
    Ale trochę jest w tym racji. Pandemia pokazała jeszcze bardziej uprzywilejowanie kościoła, dla ochrony seniorów wszystko by pozamykali, ale kościoły - nigdy! W maseczce wszędzie, ale na mszy można było nie, bo kto to sprawdzi i kto odważy się coś z tym zrobić? Ty stój w kolejce pod sklepu,bo w ogromnej hali może być tylko 30 osób. Limit w kościele przekroczony - ksiądz dostał mandat. 20zl.
    A dzięki SM już nie było tak łatwo zamiatać pod dywan wszystkich kościelnych brudów. Już wszyscy wiedzą i cenzura w TVP nic nie pomoże.
    • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 10:06
     Bardzo dużo księży zmarło na Covid , nie wierzyli nauce i medycynie , nie stosowali sie do zaleceń sanitarnych i do zaleceń antyepidemiologicznych , natomiast naiwnie jak przedszkolaczki wierzyli w swoje mzi-mziu
   • dr.amy.farrah.fowler Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 10:52
    Pandemia, owszem, bardzo przyspieszyła ten proces. Część ludzi zauważyła, że ten coniedzielny rytuał nie jest im aż tak potrzebny: da się żyć bez niego, można sobie znaleźć inne zajęcia i jakoś to wcale nie uwiera. Część wkurzyła się tym, co KK wyprawiał w czasie pandemii (np. organizowanie uroczystego odsłonięcia pomnika JPII w samym szczycie zachorowań).
    • zaczarowanyogrod Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:39
     Pandemia to zrobiła to że część starszych ludzi przestała chodzić do kościoła i oglądają msze w domu. Ale od wiary nie odeszli. A młodzi i tak by nie chodzili, a tak skorzystali z tego że babcia nie będzie krzyczeć, bo przecież też nie chodzi.
     • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 20:08
      smile smile smile
   • snajper55 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 12:16
    saszanasza napisała:

    > No tak🙈 Bo za upadek kościoła odpowiada panedmia i media społecznościowe😂 Mar
    > na próba racjonalizowania tego, na co kościół zapracował sobie sam.

    Pandemia też ma swój wpływ. Pokazała że niewyobrażalne (niechodzenie do kościoła) jest możliwe.

    S.
    • teodor-k Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 08:25
     "Pandemia też ma swój wpływ. Pokazała że niewyobrażalne (niechodzenie do kościoła) jest możliwe. Kto chodził do kościoła to chodzi i w mojej parafii nie było tak mało .
     • z_lasu Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 13:33
      Snajper ma rację, wielu nie wróciło, też znam takie osoby (mocno starsze, ale sprawne). Chodzili siłą inercji, jak przestali, to już nie wrócili.
      • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 18:52
       "Chodzili siła inercji , jak przestali , to już nie wrócili"
       smile


       .
       Richard Dawkins w Polsce :
       pl-pl.facebook.com/rafal.betlej.betlejewski/
  • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 13:32
   Część ludzi boi się że podczas tzw kolędy księża będą sprawdzali czy mają w domu telewizor .
   Dlatego na wszelki wypadek nie wpuszczają ich do swoich mieszkań gdyż księża chodzą z przepastnymi kartotekami i o prawie wszystko wypytują , niemalże węszą tak nadmiernie , takie ludzie mają odczucia że są szpiegowani przez księży . A komu oni udostępnią te zapisane wiadomości to licho wie .

   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29362541,ksiadz-z-osiedla-przygotowal-dekalog-koledowy-jest-o-kopercie.html#do_w=57&do_v=739&do_st=RS&do_sid=1046&do_a=1046#s=BoxOpLink
   • zaczarowanyogrod Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:32
    Oni zapisują to sobie. Ksiądz u mnie to nie ma jakiś kartotek, przychodzi z małą kartka z nazwiskiem i zapisuje kto dalej mieszka a kto się wyprowadził. W tym roku nawet dużo nie pytał. Tylko czy coś się zmieniło.
  • rb_111222333 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 13:34
   biala8malwa napisała:

   > Trzeba było myśleć jaki będzie skut
   > ek antykobiecego sojuszu proboszczów z PiS oraz antyunijnego i antydemokratyczn
   > ego pyszczenia z ambon .

   Zgadzam się. Do przyczyn dodałabym nieciekawe i nieumiejętne prowadzenie religii w szkołach jak i odprawianie mszy - kazania w większości albo były nieciekawe, odczytywane monotonnym tonem albo protekcjonalne.
   • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:26
    Nie szczypią się . Jadą otwartym tekstem :

    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29362885,ksiadz-wychwala-pis-prawo-i-sprawiedliwosc-to-sa-swiete.html#do_w=46&do_v=723&do_st=RS&do_sid=1014&do_a=1014&s=BoxNewsLink
  • vasaria Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:45
   A to ktoś w ogóle jeszcze przyjmuje kolędę ????? Serio 😱 ???
   • z_lasu Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 17:56
    Już nawet na wsiach księża chodzą tylko na zaproszenie, z czego można domniemywać, że więcej ludzi nie przyjmuje niż przyjmuje, skoro nie opłaca im się chodzić od chałupy do chałupy.
   • stephanie.plum Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 16.01.23, 18:37
    ja na przykład przyjęłam, jak również sąsiedzi (nie wszyscy, oczywiście).
    • sarah_black38 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 09:25
     stephanie.plum napisała:

     > ja na przykład przyjęłam, jak również sąsiedzi (nie wszyscy, oczywiście).
     >

     Ja równiez przyjęłam, my znamy swojego wikarego i proboszcza, a oni znają nas. Ksiądz po modlitwie zapytał o moje zdrowie ( księża wiedzą o tym, ze chorowałam, przed pierwszą operacją na mszy ludzie modlili się o powrót do zdrowia, pieniędzy nie płaciłam za to). W owej przepastnej kartotece jest tylko imię i nazwisko, adres i data ślubu i informacja o wpłatach na kościół ( dajemy raz do roku), potem ksiądz po zakończonej kolędzie ogłasza publicznie kwotę. Nie strzelał oczami i nie zapisywał czy mamy telewizor !!!!!!!

     Pazerność i chciwość księży to raczej na Gazecie. Kiedy byliśmy młodym małżeństwem i mieszkaliśmy skromnie na wynajętym strychu nigdy nie chcieli brać od nas koperty. Teraz mam to i daję. Są niefajni księża, tak jak inni ludzie - niefajni lekarze, nauczyciele czy urzędnicy. O tych dobrych gazeta raczej nie napisze!!!!
     • paskudek1 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 10:32
      Czekaj, ksiądz publicznie mówi ile kto daje kasy? Czy tylko podaje informację ile zebrał łącznie?
     • zona_glusia Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 11:03
      >O tych dobrych gazeta raczej nie napisze!!!!
      Ale rozumiesz, że taka jest jej rola?
     • z_lasu Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 13:36
      Niestety o tych dobrych też gazeta pisze, próbując ocieplać wizerunek tej organizacji. A fakty są takie, że KK kryje przestępców - celowo, świadomie, długotrwale, systemowo. Nawet najfajniejszy członek mafii jest nadal członkiem mafii.
      • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 15:41
       "Nawet najfajniejszy członek mafii jest nadal członkiem mafii" , 10/10

       ci niby fajniusi , milusi i grajacy na gitarze są najgrożniejsi gdyż usypiają czujność

       www.racjonalista.pl/kk.php/s,3885
     • daniela34 Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 15:50
      Ale ludzie nie odchodzą od księdza tylko od kościoła, więc to że ksiądz Fajnowski jest fajny (czego nie kwestionuję) nie zmienia faktu, że kościół jest niefajny.
     • s12345s Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 18:04
      sarah_black38 napisała:

      Są niefajni księża, tak jak inni ludzie - niefajni lekarze, nauczyciele czy urzędnicy.


      Jak to są niefajni księża? Przecież oni w/g Kk są wybrani przez Boga, to jak mogą być niefajni, nieuczciwi, przestępcami?
      To księża wywyższają się nad innych, pouczają innych jak mają żyć. JP II mówił, że do stanu kapłańskiego powołuje sam Bóg. To znaczy, że Wojtyła kłamał, czy katolicki wszechmogący Bóg nie wie kogo powołuje?
      • zaczarowanyogrod Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 18:12
       Bóg powołuje, ale oni sami decydują co z tym zrobią.
       • s12345s Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 19:45
        zaczarowanyogrod napisała:

        > Bóg powołuje, ale oni sami decydują co z tym zrobią.


        No tak. Ciągle ta wolna wola człowieka, a wszechmogący Bóg nic nie może.
       • z_lasu Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 20:23
        No i zdecydowali. Sprzeniewierzyli się gremialnie wszystkiemu, co głoszą. I co? Panu Bogu pasują tacy jego przedstawiciele? Popiera taki kościół? Jeśli popiera - to chyba źle? Jeśli nie popiera - kościół traci legitymację.
       • kropkacom Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 20:33
        Jak wygodnie. Nie ma żadnej gwarancji.
  • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 17.01.23, 10:20
   ciuciubabka kolędowa :

   rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,29362764,franciszkanie-z-sanoka-skarza-sie-na-agresywne-psy-podczas-koledy.html#S.TD-K.C-B.6-L.1.duzy

   smile
   • bulzemba Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 16:51
    Już parę lat temu czytałam wspomnienia faceta którego ksiądz zrugał za agresywne psy na posesji. Klecha się zapowietrzył gdy gospodarz zapytał po jaką chol.erę właził niezaproszony na posesję z domofonem i kartką ostrzegającą o psach.
  • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 17.01.23, 20:52
   A tak było , to se ne vrati :
   www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/koleda-ksiadz-slyszy-a-tatus-bije-mamusie-i-jak-ma-zareagowac/tsl7der
  • bulzemba Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 07:54
   Mój klecha wrzucił mi do skrzynki świstek żebym się zadeklarowała czy go przyjmę. No cóż. Nie przyjmujemy.
   • teodor-k Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 08:19
    A kogo to informacja obchodzi .Twój wybór .Tylko zawsze kij ma dwa końce .Kiedyś przyjdziesz po cos ty lub twoje dzieci .To pochówek ,ślub ,wypiska .I dwa razy tyle zapłacisz 😥
    • bulzemba Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 08:25
     Oszczędzam czas i nerwy. A mój pogrzeb to już nie mój problem.
    • muireade Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 19:47
     Wypiska z kościoła? Apostazja?
    • z_lasu Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 20:17
     A jak inni domokrążcy do Ciebie przychodzą (sprzedawcy, świadkowie Jehowy) to też rozważasz drugi koniec kija?

     Wyobraź sobie, że da się żyć bez KK i to całkiem bezproblemowo. Oferta KK to po prostu pewna gama usług, które można nabyć gdzie indziej (kompleksowo lub oddzielnie) albo można ich zwyczajnie nie potrzebować. Do pochówku można wynająć mistrza ceremonii, ślubu można nie brać albo wziąć cywilny albo w innym obrządku, potrzeby duchowe też można zaspokajać gdzie indziej w ramach zarejestrowanych wyznań lub poza nimi. Naprawdę istnieje świat poza KK.
   • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 09:56
    Nie ma obowiązku deklarowania się smile

    Seminaria duchowne pustoszeją . Dużo księży diecezjalnych i zakonnych zrzuca sutanny i habity . Temat tzw kolęd rozwiąże się sam smile
    • bulzemba Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 10:24
     Na Jurze już są parafie z jednym księdzem na parę kosciołów
     • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 11:33
      O to to właśnie . Jura dobrym przykladem . A jak dodamy do tego te ich pesele . Więc ten no tego.
      A pamietam czasy kiedy rozbestwieni wjeżdżali do mieszkań w moim budynku bez pukania , bo im te koperty się należały niemalże . Tak uważali i tacy byli namolni . Na szczęście pokornieją , ale jest to tylko skutek artykułów prasowych i internetu . Sami z siebie oni nie spokornieli , oj nie .
  • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 18.01.23, 12:02
   Dobrze że dziennikarze opisują te namolne kartotekowo-kopertowe "wizyty duszpasterskie".
   Kiedyś o tym się nie pisało i oni wjeżdżali do mieszkań niemalże bez pukania bo uważali że im sie te koperty należały . Zachowywali się jak karbowy na pańszczyżnianym polu .

   Przez dziennikarzy i przez internet trochę się teraz krygują , że niby tylko na zaproszenie itp.
   Dziennikarki mają teraz możność odpłacić im za zaostrzenie ustawy aborcyjnej i ogólnie za prześladowania i lekceważenie kobiet , to jakby dalsza częśc Strajku Kobiet te artykuły kolędowe smile))
  • biala8malwa Re: Ksiądz w dom , drzwi zamknięte . 19.01.23, 10:27
   Brrr.... co za obrzydliwy i oceniajacy język :
   "ukrywanie trwałego mieszkania z kimś o nieprawodlowych związkach" .

   Dobrze że ludzie ich bojkotują , chociażby za Izę z Pszczyny i za sojusz z PiS ,
   ten bojkot księży i tej ich koledy to jest jakby c.d. Strajku Kobiet

   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29373662,koleda-franciszkanie-pisza-o-trudnosciach-agresywne-zwierzeta.html#do_w=57&do_v=739&do_st=RS&do_sid=1046&do_a=1046#s=BoxOpLink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka