Dodaj do ulubionych

IGe calkowite- czy ktos sie zna? :)

18.01.23, 19:28
Dziewczyny...mam taki problem...corka lat 15 od 2 miesiecy pochrzakuje/odchrząkuje...Mozna oszalecsad U laryngologa wszystko ok...Refluks tez wykluczony..Po przeczytaniu roznych forow zrobilam jej dzis IGe calkowite czy to moze alergia albo pasożyty.Norma jest do 100..A ona ma wynik 116..Nie wiem teraz jak to zinterpretowaćsad Czy przy nieco podwyzszonym wyniku isc bardziej w alergie czy pasozyty?Ktos ma moze doswiadczenie w temacie?z gory dziekuje
Obserwuj wątek
  • aguar Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 18.01.23, 19:51
   Zacznij od wykluczenia alergii. Daj jej najlepiej Allegrę albo Allertec Fexo (są OTC) jedną tabletkę dziennie przez 2 tygodnie. Jeśli będzie zero poprawy, to znaczy, że nie alergia. Jak pomoże, to jesteś w domu. Jednak przed przewlekłym stosowaniem leku radziłabym jednak konsultację z lekarzem. Może to być też na tle psychicznym. Pasożyty mało prawdopodobne, ale możesz dla spokoju zbadać kał, jak nie wyjdzie alergia.
   • mamtrzykotyidwato5 Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 18.01.23, 22:06
    W ten sposób się alergii nie wykluczy.
    Te leki mogą w ogóle nie działać.
    Alergii w ogóle nie ma jak wykluczyć, bo nie istnieją badania, które by to mogły zrobić.
    Alergię można tylko potwierdzić, a jak się nie uda jej potwierdzić, to alergia i tak może być.
    • aguar Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 19.01.23, 07:40
     Bez sensu. To jest takie pacjenckie ematkowe myślenie, że im więcej badań tym lepiej. Dziewczyna ma prawdopodobnie lekką lub bardzo lekką alergię, tyle, że nie wiemy, czy w ogóle to chrząkanie jest od tej alergii. Możesz wykryć alergen testem i go wyeliminować ( tylko część się da), a potem okaże się, że i tak chrząkanie nie było od tego. Jak wyjdzie alergen z powietrza, którego nie da się wyeliminować albo nic nie wyjdzie i tak pozostanie spróbować z lekami. Jak lek pomoże i wyjdzie, że chrząkanie jest od alergii, to wtedy ew. można odstawić lek i robić testy.
     Poza tym, jak laryngolog ją badał i nie widział zmian w błonie śluzowej nosa, gardła, krtani, to w ogóle alergia jest mało prawdopodobna.
     Te IgE są tak naprawdę NIEZNACZNIE podwyższone.
  • mamtrzykotyidwato5 Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 18.01.23, 21:57
   Jeśli IgE jest podwyższone to znaczy, że jakaś alergia jest.
   Zrób u alergologa testy skórne pokarmowe i wziewne i nie daj sobie wmówić, że jak chrząkanie to tylko wziewne potrzebne. Pokarmowe też zrób koniecznie, jak najwięcej alergenów.
   Nie rób paneli alergicznych z krwi, bo to IgE nie jest bardzo wysokie i w badaniach z krwi najprawdopodobniej nic nie wyjdzie, a zapłacisz sporo kasy. Skórne testy w tym wieku zwykle dobrze wychodzą.

   To badanie, które zrobiłaś, to badanie w kierunku alergii, a nie pasożytów.
   Badanie na glisty z krwi też można zrobić, ale to trzeba powiedzieć, że chcesz badanie przeciwciał glisty.
  • aguha Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 18.01.23, 22:30
   Mój syn również ma powyżej normy IgE całkowite i to dosyć mocno, tzn. 416,3 IU/ml (norma do 100). Diagnozowany jest w związku z bólami brzucha. Myślę, że u syna akurat taki wynik jest związany z silną alergią. Chociaż i tak zobaczę, co powie gastrolog. Na Twoim miejscu pokazałabym ten wynik pediatrze. Może zleci jeszcze dodatkowe badania?
   • mamtrzykotyidwato5 Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 18.01.23, 22:51
    Pediatra nie może zlecić badań na alergię, ale może dać skierowanie do alergologa.

    Z takim IgE to warto zrobić testy alergiczne z krwi, panel pokarmowy przede wszystkim, ale i wziewny, bo uczulenie na alergeny wziewne jest wskazówką, na co może być uczulony pokarmowo.
    Niezależnie od gastrologa idź koniecznie do alergologa i szukaj alergenów pokarmowych, chyba że gastrolog ci testy alergiczne zleci, ale nie wszyscy to robią.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 18.01.23, 22:56
     Jak ma bóle brzucha, to koniecznie robale posprawdzaj, bo bóle mogą być zupełnie niezależne od alergii.
     Z krwi można zrobić badania przeciwciał na glisty i lamblie, reszta tylko z kału.
     I badania na celiakię (komplet z krwi) oraz na helikobacter pylori.
     • aguha Re: IGe calkowite- czy ktos sie zna? :) 19.01.23, 07:51
      Dziękuję za rady ❤️
      Syn ma stwierdzoną alergię na trawy, żyto, leszczynę, olchę, brzozę, pszenicę, itd. Ostatnio na testach doszła reakcja przy mące żytniej, pszennej i orzeszkach ziemnych. Alergolog powiedziała, że trudno wybrać, na co rozpocząć odczulanie. Syn miał zlecone już Helicobacter pylori, kalprotektynę - wyniki są w porządku. Czekam jeszcze na wynik przeciwciał tTG IgA. Czytałam o tych pasożytach, więc będę gastrologa pytać, czy mimo wszystko warto zbadać, czy to nie jest ta przyczyna.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka