Dodaj do ulubionych

Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu?

21.01.23, 16:31
Za oknem zima i mr├│z a ja sobie rozmy┼Ťlam o przydomowym ogr├│dku. Tego lata kupi┼éam m├│j pierwszy krzaczek dalii. By┼é pi─Ökny i zdrowy.
Teraz korze┼ä le┼╝y przysypany ziemi─ů w gara┼╝u. Przeczytalam, ┼╝e najwcze┼Ťniej mo┼╝na wysadzi─ç ten korze┼ä -k┼é─ůcze do ziemi w po┼éowie maja.
Tylko ┼╝e zanim wyro┼Ťnie min─ů pewnie 2 miesi─ůce. Pomy┼Ťla┼éam sobie, aby kupi─ç kolejne k┼é─ůcza dalii i zacz─ů─ç pobudza─ç do wzrostu w domu a potem krzaczki przesadzi─ç w maju do ogr├│dka.
Czy kto┼Ť z Was wyhodowa┼é dalie z k┼é─ůcza w domu? Jak si─Ö do tego zabra─ç i kiedy? W lutym w marcu? A mo┼╝e w doniczce si─Ö nie uda, ale ja kupi┼éam moj─ů dali─Ö w ma┼éej doniczce na festiwalu kwiat├│w w po┼éowie maja i by┼éa ju┼╝ sporym krzaczkiem. Czyli wyhodowana w doniczce.
Dzi─Ökuj─Ö za porady.
Obserwuj w─ůtek
    • aqua48 Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 16:48
      Dalie bardzo szybko rosn─ů i szybko zakwitaj─ů. Hodowa┼éam w donicach na balkonie.
      • tymianek21 Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 17:08
        Aqua my┼Ťla┼éam ┼╝e rosn─ů wolno i b─Öd─Ö mie─ç d┼éugo pusty plac w ogr├│dku!
    • andaba Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 16:53
      Mo┼╝esz, tylko b─Ödziesz mie─ç problem, one rosn─ů jak g┼éupie, ale s─ů wra┼╝liwe na przymrozki, wcze┼Ťniej ni┼╝ w marcu bym nie sadzi┼éa, chyba ┼╝e masz oran┼╝eri─Ö.
      • tymianek21 Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 17:07
        Andaba
        Oh chcia┼éabym mie─ç oran┼╝eri─Ö, ale nie mam! My┼Ťla┼éam o parapecie­čÖé
        • kochamruskieileniwe Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 22.01.23, 10:35
          Mozesz wsadzic dalie w donice np juz na pezelomie marca i kwietnia. I tzemac w zimnym pomieszczeniu lub na zewn─ůtrz, ale tak by nie zlapal ich przymrozek. Po zimnych ogrodnikach podrasniete wysadzic do gruntu.
    • alicia033 Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 16:53
      K┼é─ůcza dalii do gruntu mo┼╝na sadzi─ç wcze┼Ťniej, ni┼╝ w po┼éowie maja, bo zanim p─Ödy wybij─ů si─Ö ponad ziemi─Ö, gdzie gro┼╝─ů im przymrozki, to mija jakie┼Ť 10-14 dni (albo i d┼éu┼╝ej). Generalnie do sadzenia temperatura ziemi powinna wynosi─ç co najmniej 10 stopni, bo w ni┼╝szej s┼éabo rosn─ů. Mo┼╝na je jak najbardziej podp─Ödza─ç wysadzaj─ůc je wcze┼Ťniej do doniczek w domu. To, jak wcze┼Ťnie, zale┼╝y od warunk├│w, kt├│rymi dysponujesz. Je┼╝eli nie mo┼╝esz im zapewni─ç dobrze o┼Ťwietlonego miejsca to nie ma si─Ö co z tym spieszy─ç, lepiej np. wysadzi─ç je dopiero na pocz─ůtku kwietnia ni┼╝ w lutym, bo przy braku dostatecznej ilo┼Ťci ┼Ťwiat┼éa b─Öd─ů blade, wyci─ůgni─Öte i nawet je┼╝eli wypuszcz─ů jakie┼Ť p─ůki, to kwiaty b─Öd─ů zdeformowane.
      • tymianek21 Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 17:11
        Alicja dzi─Öki za rady. My┼Ťlalam, ┼╝e je┼Ťli wysadz─Ö je teraz w doniczce na parapecie to do maja troch─Ö podrosn─ů.
        To jednak nie był dobry pomysł!
    • rosie Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 21.01.23, 17:28
      K┼é─ůcza mo┼╝esz wysadzi─ç wcze┼Ťniej, w po┼éowie kwietnia do gruntu spokojnie, jak wypuszcz─ů listki to wystarczy na noc przykry─ç jakim┼Ť wiaderkiem (gdy zapowiadaj─ů przymrozki). Ja sadzilam nawet pierwszego kwietnia ale ziemia by┼éa zimna jeszcze i dalie d┼éugo siedzia┼éy ziemi, te sadzone p├│┼║niej ros┼éy szybciej. Te, kt├│re kupisz w sklepie ogrodniczym mo┼╝esz wysadzi─ç do doniczki, sprzedaj─ů tak ma┼ée k┼é─ůcza ┼╝e do maja mog─ů wyschn─ů─ç na wi├│r
    • kurtkapuchowa Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 22.01.23, 10:28
      Dalie sa super, to bardzo zywotne rosliny ktorych sie nie da "spieprzyc". Ja o tej mniej wiecej porze wsadzalam dalie do: a) piasku (takiego z piaskownicy), b) kupionej w markecie ziemi z perlitem, takiej do siania nasionek np. pomidorow w domu. Chodzi o to, by podloze nie mialo duzo "pozywienia", bylo jalowe. Dalia wtedy przez wilgoc sie ozywia i wypuszcza kielki, ktore kiedys tam wychodza ponad ziemie. Jak juz kilka ich bedzie nad ziemia, to wyjmujesz karpe z doniczki i odcinasz kazdy kielek z "pietka" czyli kawaleczkiem bulwy. I taka sadzonke znowu wkladasz do jalowej ziemi. Takim sposobem masz na ten sezon z jednej bulwy kilka takich samych roslin. Zabawa przednia. Nawet jak Ci sie jeden kieleg ulamie i go wsadzisz do ziemi, to sie zazwyczaj ukorzeni.
      To tyle o rozmnazaniu. Jesli chcialabys spowodowac, zeby troche wczesniej wysadzic dalie do ziemi, to tez sie uda, tylko musisz bardzo uwazac przy przesadzaniu, bo lodygi sie bardzo latwo lamia (odpadaja od bulwy). Uzylabym wiekszej donicy, by z cala bryla wysadzac do ziemi i raczej tej jalowej ziemi, bo wtedy roslina nie pojdzie w lodyge i kwiad zbyt szybko, tylko skoncentruje sie glownie na wytworzeniu korzeni.
    • tymianek21 Re: Dalie­čî╝ czy mog─Ö ju┼╝ hodowa─ç w domu? 22.01.23, 12:19
      Dzi─Ökuj─Ö za porady.
      Bardzo spodoba┼éa mi si─Ö krzaczki dalii. Nawet w ci─ůgu lata ogl─ůda┼éam je w innych ogr├│dkach. Najwa┼╝niejsze ┼╝e by┼éa pi─Ökna i zdrowa.
      Mam te┼╝ krzaczki r├│┼╝ z zachwalanej hodowli- ci─ůgle na co┼Ť choruj─ů i maj─ů ochydne li┼Ťcie.
      Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj si─Ö

Nakarm Pajacyka