Dodaj do ulubionych

Oddawanie krwi - przestaje lecieć

02.02.23, 20:32
Od kilku lat oddaję regularnie krew. Ostatnio 3 razy pod rząd pojawił się u mnie podczas oddawania ten sam problem. Mianowicie po upuszczeniu 1/4 zamierzanej krwi urządzenie zaczyna pikać a krew przestaje lecieć. Nie pomaga poruszanie igłą. Dodam,że nie stosuję żadnych leków. Płytki krwi mam idealne jak i ciśnienie. Nawadniam się bardzo. Już kilka dni wcześniej. Ostatnio nawet przesadziłam bo mało brakowało i nie zdążyłabym do WC 😉.Nie chcę rezygnować z oddawania krwi. Co może być przyczyną? Jak temu zapobiec? Gdy to się zdarzyło raz potraktowałam jako jednorazowy incydent ale teraz to już się powtarza za każdym razem
Obserwuj wątek
  • taje Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 02.02.23, 21:11
   Stres?
  • india-mia21 Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 02.02.23, 21:12
   Nie odpowiem na to pytanie, bo nie wiem co się dzieje podczas oddawania krwi (jakie jest Twoje RR, co się dzieje z zestawem, itd). A jaką masz grupę krwi?
  • magda.z.bagien Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 02.02.23, 21:20
   Też tak miałam, powodem było niskie ciśnienie. Kazali mi trochę poskakać i pobierali na siedząco, zamiast na leżąco.
  • bei Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 02.02.23, 21:41
   Nie wiem dlaczego tak się zdarza, u mnie przy zwykłym pobieraniu krwi z palca lub z żyły tez czasem nie chce lecieć, mimo sprawnych pielęgniarek zabiegowych.

   Bardzo Ci dziękuję, ze oddajesz krew ❤️❤️❤️❤️❤️❤️Jestem dłużniczką krwiodawców, miałam taka dekadę w życiu, ze krew od dawców ratowała mi życie- miałam toczenia masy erytrocytarnej.
  • ewa_mama_jasia Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 02.02.23, 21:49
   Raz tak miałam. Z jednej ręki po prostu przestało lecieć po 150, kazali się położyć, uspokoić (podejrzewali stres), chwilę odpocząć i z drugiej uroczysko komplet. Jeden jedyny raz się to zdarzyło. Może coś cię za pierwszym razem zdenerwowało, a później balas się, żeby to się nie powtórzyło? I dlatego się powtórzyło? Nie wiem, gdybam. Może spróbuj następnym razem nie martwić się, wyspać, napić i zrelaksować (jakąś relaksująca muzyka w słuchawkach)? Poprobuj różnych uspokajaczy, ale nie z założeniem, że musi zaskoczyć. Nic nie musi, wyjdzie to fajnie, nie wyjdzie to trudno.
  • asfiksja Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 02.02.23, 22:58
   Nie sądzę, żeby to była kwestia ciśnienia. Oddawałam ostatnio przy ciśnieniu 105/65, leciało wolno, ale stabilnie. Kazali zaciskać piłeczkę co 2 sekundy, nie szybciej.
   Nie powinno być tak, że ci się chce siku. Pani ostatnio mi powiedziała, żeby nie pić szybko, bo to gorzej nawadnia, trzeba małymi łyczkami. Poza tym parcie na pęcherz stresuje, a stres zwęża naczynia i może gorzej lecieć.
   No a może być też tak, że oddawanie krwi nie jest (już) dla ciebie. Wyluzuj, nie traktuj tego ambicjonalnie, chciałaś dobrze.
   • ajaksiowa Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 03.02.23, 08:25
    To teraz nie każą zaciskać i luzować dłoni?
    • kk345 Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 20:53
     Piłeczkę gumową dają do ściskania
  • rikitikibu Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 13:08
   Czytałam, że aspiryna rozrzedza krew. Ale nie można oddawać krwi kilka dni po zażyciu. Dlaczego? Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Czy może zaszkodzić?
   • kk345 Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 20:53
    Bo może nie przestać lecieć... Nie kombinuj głupot bo sobie zaszkodzisz. Albo i sobie i biorcy.
   • 35wcieniu Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 21:26
    Sobie nie zaszkodzisz, ale aspiryna ma wpływ na płytki krwi, no zresztą taka jej funkcja, więc możesz zaszkodzić biorcy. Nie kombinuj z tym, jak masz kombinować i oddawać po aspirynie to lepiej nie oddawaj wcale.
    • dominika9933 Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 21:37
     A czy wypiłaś odpowiednio dużo płynów w dniu oddawania krwi? Najlepiej zresztą zapytać lekarza po prostu, jeśli to się powtarza. Też oddawałam przy różnym ciśnieniu, nie miało to znaczącego wpływu na tempo. Nie zdarzyła mi się też nigdy taka sytuacja, a oddałam ponad 26 litrów. Ale nie kombinuj, jak dziewczyny piszą. Po prostu pytaj lekarza, a te panie pobierające też z reguły mają duże doświadczenie.
   • hanusinamama Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 21:53
    Bo to ma wpływ na przechowywanie krwi oraz może zaszkodzić dawcy.
    Płytki krwi reagują na aspirynę - dlatego osoby z ryzykiem zakrzepicy biorą regularnie małą dawkę (szacuje się, ze 40% społeczeństwa jest "odporne" na aspirynę ale nadal nie powinno się jej brac przed oddaniem krwi).
  • hanusinamama Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 21:51
   Ja tak mam czasami. Robię kilka pajacyków, musze poskakać w miejscu. Teraz na wszelki wypadek tak robię przed każdym pobraniem.
   Czasami to może być efekt stresu ( wtedy skakanie nie pomoże). Nic się nie stanie jak odłozysz oddanie krwi na jakiś czas.
  • kotejka Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 22:01
   Ja mam taką krzepliwość
   I moje dzieci też
   Hemoglobina jak u konia
   Ponad 15
   Każą dużo pić i brać aspirynę i oddawać krew właśnie
   Poza tym okazy zdrowia
   Przy każdej kroplówce co chwilę muszą przetykac żyły solą fizjologiczna, bo zaraz krzepnie i się korkuje na
   Ciekawostka, że z taką przypadłością mamy bardzo delikatne naczyniowe skóry i tendencje do krwotoków z nosa i siniaków
   Byle zmiana ciśnienia nawet na wyciągu narciarskim i natychmiast leci
   W samolocie, na alpejskich stokach, w wietrzne pogody wszyscy krwawimy
   • rikitikibu Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 06.02.23, 22:43
    Że co? Każą Ci brać aspirynę i oddawać krew? Przecież w tym formularzu, który zawsze trzeba uzupełnić przed oddaniem jest pytanie właśnie o aspirynę. A zażywanie jej kilka dni przed oddaniem dyskwalifikuje.
   • kk345 Re: Oddawanie krwi - przestaje lecieć 07.02.23, 12:35
    >Każą dużo pić i brać aspirynę i oddawać krew właśnie

    W Polsce???

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka