kochamruskieileniwe
18.04.23, 06:28
W ostatnich dniach pojawiły się wątki z intensywna dyskusja na temat przyczyn kryzysów i kłopotów z dziećmi.
Przyczyny tejże sytuacji zostały mniej więcej wskazane.
Ponieważ bardzo cenie sobie konkretne rozwiązania, nie tylko same dyskusje, pozwolę sobie wkleić wiadomość, która wczoraj dostałam od kadry pedagogiczno-psychologicznej ze szkoły syna.
Jest to wykaz konkretnych punktów wraz z kontaktami, gdzie można szukać pomocy.
To także wiadomość dla tych,którzy nie wiedzą, gdzie zgłaszać zaobserwowaną przemoc wobec dzieci (a i takie wątki pojawiają się na emamie).
Uwaga - część jest ogólnopolska, część dotyczy Mazowsza.
112 – Numer alarmowy
To główny i podstawowy numer alarmowy we wszystkich nagłych wypadkach. Zadzwoń pod ten numer, jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka i niezbędna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia. Operator numeru alarmowego po Twoim zgłoszeniu powiadomi odpowiednie służby ratownicze.
W Polsce działają również numery alarmowe do poszczególnych instytucji:
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła/mogło porozmawiać ze specjalistą, który postara się pomóc. Numer działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pod ten numer mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. W celu otrzymania wsparcia możesz skontaktować się także za pośrednictwem czatu na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl. Od kwietnia 2020 roku rozszerzono działalność telefonicznej linii interwencyjnej. Wszystkie osoby – uczniowie, rodzice, nauczyciele czy władze lokalne – uzyskają pomoc prawną i wyjaśnienia dotyczące treści, które mogą być nauczane w polskich szkołach.
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod ten numer. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym trudnym problemie i udzielą Ci pomocy. Telefon działa 7 dni w tygodniu całodobowo. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.
800 080 222 – Całodobowa infolinia Fundacji ITAKA
Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Jeśli czujesz się przygnębiony, masz problemy w szkole lub w domu, lub jesteś ofiarą przemocy, tutaj też czekają na Ciebie specjaliści. To doświadczeni pracownicy Fundacji ITAKA — Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, doradzą, co możesz zrobić w swojej sytuacji. Możesz skontaktować się także przez stronę: www.liniadzieciom.pl.
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo pod adresem: niebieskalinia@niebieskalinia.info Kontaktując się z „Niebieską Linią”, uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
801 615 005 – Dyżurnet.pl
Pod tym numerem można zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści. Niepokojące Cię treści możesz też zgłosić poprzez stronę www.dyzurnet.pl, lub e-mailowo: dyzurnet@dyzurnet.pl.
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania
To numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami lub uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codziennie od 16:00 do 21:00, z wyjątkiem świąt państwowych.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
To bezpłatna i anonimowa pomoc dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci przeżywających kłopoty i trudności takie jak: agresja, przemoc w szkole, cyberprzemoc, zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Specjaliści dostępni są od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-15:00.
Oferta dla młodzieży zmagającej się z zaburzeniami emocjonalnymi
Psychoklinika będzie świadczyć BEZPŁATNĄ pomoc dla dzieci i młodzieży z całego województwa mazowieckiego.
Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego została jednym z realizatorów programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego, na lata 2022–2024. Celem tego programu jest zwiększenie liczby identyfikowanych podejrzeń przypadków zaburzeń depresyjnych wśród dzieci i młodzieży, mieszkających w województwie mazowieckim.
W ramach tego projektu zaplanowaliśmy szereg działań, mających na celu zwiększenie liczby identyfikowanych podejrzeń depresji wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu każdy z uczestników, który zmaga się z problemem, jakim jest depresja, będzie mógł uczestniczyć nawet w 25 sesjach terapeutycznych! Zadanie zostanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Już teraz w ramach programu proiwadzony jest szereg działań, w między innymi badania przesiewowe w kierunku wykrycia depresji, konsultacje ze specjalistą oraz sesje terapeutyczne wraz z podsumowaniem terapii (nawet do 25 wizyt). Każdy z uczestników otrzyma także informacje z zakresu edukacji zdrowotnej.
Zaplanowane są także działania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej. Warto dodać że wszystkie te działania będą BEZPŁATNE!
Skorzystać z nich można w dowolnym oddziale Psychokliniki, tj. w Chotomowie (k. Legionowa) oraz w dwóch placówkach w Warszawie (Warszawa Bielany, Warszawa Białołęka). Zgłoszenia przyjmowane są w naszych oddziałach:
Psychoklinika Oddział Legionowo (Chotomów)
22 / 355 20 01
Psychoklinika Oddział Warszawa Bielany
22 / 355 20 02
Psychoklinika Oddział Warszawa Białołęka
22 / 355 20 03
Warunki uczestnictwa:
Aby zakwalifikować się do programu należy spełnić kilka warunków. Uczestnik powinien między innymi mieć ukończony 12 rok życia i nie może mieć więcej niż 21 lat.
Powinien także mieszkać na terenie województwa mazowieckiego.
Ponadto, podczas wywiadu u osoby aplikującej, musi zostać stwierdzony co najmniej jeden z symptomów, takich jak:
- obniżony nastrój,
- utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
- trudne do wyjaśnienia rozdrażnienie,
- duża wrażliwość na odrzucenie,
- osłabienie koncentracji i uwagi,
- niska samoocena i mała wiara w siebie,
- poczucie winy i małej wartości,
- pesymistyczne widzenie przyszłości,
- myśli i czyny samobójcze lub autoagresywne,
- wzmożona drażliwość,
- wybuchy złości,
- skargi na dolegliwości somatyczne,
- zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej - - męczliwości i zmniejszenia aktywności,
- zaburzenia snu,
- zmniejszony apetyt,
- lęk przed przyszłością
Uwaga! Liczba miejsc i świadczeń w ramach projektu jest ograniczona.
Bezpłatne porady psychologiczne i wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w Centrum CBT
Przy Centrum CBT powstał Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I poziomu referencyjnego. Ośrodek świadczy swoje usługi w ramach NFZ.
Koncepcja psychologicznej opieki środowiskowej od lat rozwijana jest na