Dodaj do ulubionych

15 latek wyprowadzi psa za 5 zł.

01.05.23, 15:31
Na spotted widzę coraz więcej takich ogloszeń. Stawki są zróżnicowane. Najczęstszym powodem jest chęć uzbierania na wyjazd kolonijny, zakup roweru. Z jednej strony super, że młodzież przedsiębiorcza. Z drugiej zaś smutno, że rodziców nie stać.
Moje pokolenie chodziło na jagody, czereśnie. Potem borówki, ale to były lata 80-90te i niektórzy pamietają jak było niektórym ciężko finansowo ( zwlasza na wsi lub w startującym małym biznesie).
Mamy zauważalny powrót do biedy?
Obserwuj wątek
    • dwa_kubki_herbaty Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 15:37
      Wykazd na obóz jest chwytliwy, to nie są biedne dzieci, czy ze wsi bo w "słabych finansowo" miejscach nik nie zapłaci piątaka za wyprowadzenie psa.
      Koleżanki syn sobie tak dorabia, na gry.
      • inny.kwiatek Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:18
        Ale wiesz, że biedne dzieci mieszkają też w miastach? I że w jednym bloku mieszkają ludzie o różnym statusie finansowym?
    • mia_mia Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 15:38
      Młodzi ludzie często mają więcej potrzeb i marzeń niż rodzice możliwości finansowych. Wcale nie musi się to wiązać z biedą.
      • little_fish Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 15:41
        Albo mają marzenia, których rodzice finansować nie chcą.
        • la_bonne_cusine Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 15:49
          Zgadzam się. Jednak wolałabym ewentualnie pójść na kompromis i kupić przykładowy rower za 1, 5 tys niż za 3 i nie narażać 15 letniego dziecka i zleceniodawcę, a tym bardziej zwierzaka na czynniki związane z wyprowadzeniem nieznanego psa. Jeśli ten pies zostanie pogryziony przez innego to kto ponosi odpowiedzialność?
          • little_fish Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 15:51
            Ty byś wolała, oni nie wolą. Albo nawet nie wiedzą.
          • mia_mia Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:12
            Ale ten nastolatek może chcieć roweru za 3000 i chcieć sobie na niego zarobić brakującą kwotę. Już nie rób z wyprowadzania psów czy odśnieżania wyzwań. Jeśli ktoś chce spacerów z rotwailerem zawsze można odmówić.
          • 35wcieniu Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:50
            Ot, mildenowe pojmowanie świata. Jak nie masz na rower to kup taki za 1,5 tys. Problem rozwiązany. big_grin
          • turbinkamalinka Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:09
            la_bonne_cusine napisał(a):

> Zgadzam się. Jednak wolałabym ewentualnie pójść na kompromis i kupić przykładow
            > y rower za 1, 5 tys niż za 3 i nie narażać 15 letniego dziecka i zleceniodawcę,
            > a tym bardziej zwierzaka na czynniki związane z wyprowadzeniem nieznanego psa.
            > Jeśli ten pies zostanie pogryziony przez innego to kto ponosi odpowiedzialność
            > ?

No ty byś wolała tak. A ja bym wola aby syn miał np wymażony rower, który powiedzmy kosztuje 2500. I chciałabym aby syn dołożył chociażby 500 zł do niego.
          • inny.kwiatek Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:19
            Nie no, pewnie, na kompromisowy rower za 1500 to stać każdego rodzica, tylko musi banknoty na drobne rozmienić. Zejdź na ziemię!
            • turbinkamalinka Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:31
              inny.kwiatek napisała:

> Nie no, pewnie, na kompromisowy rower za 1500 to stać każdego rodzica, tylko mu
              > si banknoty na drobne rozmienić. Zejdź na ziemię!

No to akurat jest przykład z du... bo ile musiałby ten dzieciak wyprowadzić tych psów żeby zebrać chociażby ułamek tej sumy.
              Ale mam powiedzmy silną alergie na wydawanie kasy na gry komputerowe. A młody człowiek jak to dzieciak, chciałby mieć. powiedzmy że mówię synowi "mowy nie ma, mogę ci dać 100 zł na rozwalenie, resztę dołóż ty".
              Ale ogólnie chyba nie zgodziłabym się na wyprowadzanie psa za kasę. Jeszcze może jakbym znała właściciela i tego psa. Ale na zasadzie "mamo jest ogłoszenie na fejsie, idę dorobić" nie ma mowy. Moim zdaniem za duże ryzyko.
              • mia_mia Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:02
                Na lokalnym FB młody człowiek ostatnio szukał takich prostych prac i odzew był duży, a oferty pracy ciekawsze i pewnie lepiej płatne niż wyprowadzanie psów i koszenie trawników co sugerował na początku, tylko on miał skończone 16 lat.
                • turbinkamalinka Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:58
                  mia_mia napisał(a):

> Na lokalnym FB młody człowiek ostatnio szukał takich prostych prac i odzew był
                  > duży, a oferty pracy ciekawsze i pewnie lepiej płatne niż wyprowadzanie psów i
                  > koszenie trawników co sugerował na początku, tylko on miał skończone 16 lat.

Bo skończyły się czasy kiedy młody człowiek zrobi robotę za kulkę lodów smile Młodzi ludzie się cenią i może nie wezmą stawki dorosłoge człowieka, ale nie będzie to głodowa stawka smile. Za 5 zł to może 6 latek matce Yorka wyprowadzić smile.
      • samanta1010 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 22:46
        ja pracowałam jako nastolatka głównie dla przygody i doświadczeń, kasa była dodatkiem (nie miałam potrzeb typu ciuch, komsmetyk, czy innych materialnych, tylko przezycia)
    • horoszuka Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 15:39
      Kiedyś mniej kradli.. 20 lat temu 2-tygodniowe bezpłatne półkolonie były u mnie w mieście (śniadanie do oporu, dwudaniowy obiad i podwieczorek). 10 lat temu była nawet funkcjonująca przez cały rok świetlica dla dzieci i młodzieży, również bezpłatna, gdzie mogli pobawić się z wolontariuszami, czy odrobić lekcje. Gdzie to wszystko się podziało, nie wiem sama. Później się dziwią, że tyle dzieci nie ma zajęć po szkole i potem leży po psychiatrykach, albo jest uzależniona od telefonu.
      • berdebul Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:23
        Dalej są takie świetlice, choćby prowadzone przez TPD.
      • inny.kwiatek Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:21
        Świetlice środowiskowe nadal istnieją, na półkoloniach nigdy nie było trzech posiłków i zawsze się za nie płaciło, choćby symbolicznie. Chyba, że płacił Ci mops to nie ponosiłaś kosztów.
    • gryzelda71 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:06
      Jagody grzyby okej, ale gdzie chodziliście na czereśnie?
      • la_bonne_cusine Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:45
        Do babci.
        • 35wcieniu Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:49
          XD
        • marinella Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:14
          Jasne ty szabrowniku
    • mikams75 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:09
      Moze stac ale mlodziez chce samodzielnie cos dorobic. Nie widze w tym niczego zlego. Moja nastolatka moze miec oplacone co tam tylko chce a jak sie nadarzyla okazja, zeby samodzielnie cos zarobic, to z checia skorzystala. I prawde mowiac, to bym sie zmartwila, gdyby odmowila. To by dla mnie oznaczalo, ze jest totalnie rozpuszczona i uwaza, ze wszystko sie jej nalezy i nie warto sie wysilac.
    • aqua48 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:10

> Na spotted widzę coraz więcej takich ogloszeń. Stawki są zróżnicowane. Najczęst
      > szym powodem jest chęć uzbierania na wyjazd kolonijny, zakup roweru. Z jednej s
      > trony super, że młodzież przedsiębiorcza. Z drugiej zaś smutno, że rodziców nie
      > stać.

Może tych rodziców stać, ale chcą by dziecko dołożyło też coś od siebie i poznało przy okazji wartość pracy, obowiązku i pieniądza?
      • inny.kwiatek Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:22
        Piętnastolatek nie powinien pracować zarobkowo jeśli nie ma takiej absolutnej konieczności.
        • aqua48 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:58
          Powiedz to Amerykanom smilesmile
    • youngagain Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:39
      Cóż, mimo że ja i ex mąż mamy takie zasoby, że nasze dzieci zdecydowanie nie muszą dorabiać i raczej mają więcej niż mniej - to chciałabym, żeby jako nastolatkowie pracowali dorywczo. Nie tylko jakoś to szlifuje charakter, uczy dyscypliny i pokory - to przede wszystkim daje poczucie wartości i kształtuje człowieka. Pamiętam, że zarówno ja jak i moi znajomi zaczęliśmy się zmieniać gdy zaczęliśmy zarabiać coś. Takie poczucie "o, ktoś chce mi płacić za to co robię" i "jak będę musiał to sobie zawsze poradzę bo już wiem jak mieć pieniądze". Myślę , że to dzieciakom pokazuje wiele rzeczy.
      • la_bonne_cusine Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:51
        Ok. Spoko. Nie neguje.
        Zastanawia mnie brak regulacji w przypadku takiej usługi, a mianowicie kto ponesie koszt szkody i czy faktycznie są chętni by swojego pupila powierzyć w ręce obcej osoby, która może nie znać zasad wyprowadzania psa. To jakby opiekunka do dziecka- musi być doświadczona i sprawdzona.
        • 35wcieniu Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 16:55
          Nieprawda. To jak chirurg. Jedno nadprogramowe drgniecie ręki....
          Dlaczego porownujesz coś tak poważnego jak spacer do czegoś tak banalnego jak opieka nad dzieckiem? Kogo chcesz obrazić, co? suspicious
        • mikams75 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:08
          coz, ryzyko zawsze jest ale czasem nie ma wyjscia i trzeba zlecic komus wyprowadzenie psa. Proste zasady nastolatek ogarnie.
        • aqua48 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:15

> w ręce obcej osoby, która może nie znać zasad wyprowadzania psa.

Proponuję stworzyć i zebrać w jednym miejscu zasady wyprowadzania psa. A potem zawnioskować by umieszczono je np. w KK wraz z odpowiednimi karami za nieprzestrzeganie.
        • mid.week Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 18:09
          Masz racje, psy powinni wyprowadzac wyłącznie wykwalifikowani specjalisci z kierunkowym wyksztalceniem. Mgr inż wyprowadzacz psowatych
      • inny.kwiatek Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:25
        Gdyby praca tak świetnie kształtowała charakter i poczucie własnej wartości to mielibyśmy cudowne społeczeństwo. Bajki opowiadasz.
        Poza tym u nastolatka, który pracuje, bo w domu jest bieda działa to dość słabo na poczucie własnej wartości, pokorę i inne cuda. Jest dość niszczące psychicznie.
        O dobrostan dziecka w tym wieku w cywilizowanym świecie powinni zadbać rodzice.
        • little_fish Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:37
          Rodzice i nastolatki mogą mieć inne pojęcia "dobrostanu" 😉
        • waleria_bb Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 18:58
          Charakter kształtują moim zdaniem kompetencje, nabyte umiejętności. Grosiki z najprostszych prac w moim odczuciu mogą (nie muszą) dawać frustrację. Pracowałam już jako dorosła osoba w dorywczy sposób jako hostessa, rozdawałam ulotki, parę razy zmywałam i dla mnie to były doświadczenia typu- uczyć się i zrobić wszystko, żeby w przyszłości mieć lepszy wybór. Aa, ja to robiłam tylko dla pieniędzy na zbytki. Wcale nie miałam poczucia, że fajnie jest coś kupić za swoje. Bardziej czułam zażenowanie, że za godzinę pracy nie kupię nawet kawy, a to nie była lekka praca. Po 10h stania na promocjach odpadały nogi. W ogóle nie wyobrażam sobie dorabiania jako nastolatka.
          • little_fish Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:15
            "to były doświadczenia typu- uczyć się i zrobić wszystko, żeby w przyszłości mieć lepszy wybór. ' - wbrew pozorom w przypadku niektórych osób takie doświadczenie jest bardzo cenne. I jeśli zdobędzie się je w wieku kilkunastu lat, to ułatwia wiele wyborów.
    • irma223 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:04
      Za 5 złotych sama bym wynajęła czasem. Ale stawki zaczynają się od 50 zł. Niestety.
      • grey_delphinum Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:19
        50 zl za jedno wyjście z psem? Rili?
        • irma223 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 18:22
          Półgodzinne. Ale każda to behawiorystka i pasjonatka psów. I terminy zajęte na kilka tygodni naprzód.
      • anilorak174 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 18:13
        U mnie w zakresie 5-20zl, zależnie od czasu spaceru. Sporo takich jest. Jeszcze jest młodzież (zwykle starsza), która oferuje, że posprząta w ogrodzie, w samochodzie, pomoże w drobnych remontach).
    • inny.kwiatek Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:17
      Akurat uwierzę, że piętnastolatek marzy o wyjeździe kolonijnym smile
    • pytajacakinga Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:31
      Zazdroszczę komuś takiego syna któremu chce się coś robić zeby spalnic jakieś marzenie. Moja córka 16 lat tylko przed gierkami siedzi i wszystkiego wymaga i uważa że wszysko jej się należy.Tak samo jej rówieśnicy.
      Będąc wlascielka psa beż problemu dala bym zarobić takiemu dzieciakowi
      • little_fish Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:39
        Jak nie będziesz spełniać jej marzeń, to nie będzie miała innego wyjścia.
        Teraz idzie na łatwiznę
    • slonko1335 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:39
      15latkowi trudno znaleźć legalną dorywcza robotę to tak kombinuje. Nie widzę przeszkód. Moja też dorabia, wcześniej to samo dokładnie robiła za darmo w ramach wolontaritu, jak znalazl się ktoś kto chce jej za to zapłacić to nagle się okazało, że źle bo dzieci powinny się uczyć a nie pracować...
    • sueellen Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 17:44
      W UK absolutnie normalna jest praca nastolatków. Nawet gdy rodziców stać i biedy nie klepią, po szkole lub przed lecą do roboty. Mój chłop jako dzieciak jeździł na deskorolce z samego rana i roznosil gazety. To było o jakieś nieludzkiej porze typu 6 rano. Ja roznosilam ulotki i stałam na "degustacjach" w supermarketach. To były lata 90te. nie dlatego że rodzice głodowali. Po prostu jest to dobra szkoła przedsiębiorczości, a jeszcze jeśli to praca na świeżym powietrzu i w ruchu to bonus. Pieniadze nie rosną w ścianie ( jak sądziło moje dziecko gdy było małe). Moje dzieci też już zaliczyły pierwsze prace w tym właśnie wyprowadzanie czyjegoś psa.
      • koronka2012 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:39
        Ok, jesli dzieci zarabiają na swoje fanaberie, a nie coś, co powinno być opłacone przez rodziców (obóz)
        • mia_mia Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:54
          Rodzice mogą nie mieć pieniędzy na obóz, to się zdarza, zwłaszcza przy tych cenach albo opłacają jeden, a dziecko chce jechać jeszcze na drugi albo droższy.
    • login.na.raz Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 18:06
      Moja córka też ma takie pomysły, chociaż nie żałujemy jej na wyjazdy ani na rozrywki. To raczej chodzi o samą zabawę w zarabianie.

Jakby co, to nie pozwalam jej na to, bo nie uważam, by było to bezpieczne i rozsądne.

• jammer1974 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 18:54
      Nie jest to zaden przyklad powrotu do biedy(nie wypowiadam sie na temat biedy w Polsce bo nie mam pojecia). Mowie o zjawisku. W Holandii prawie kazdy nastolatek pracuje. W knajpach na zmywaku, w supermarketach i innych sklepach przy ukladaniu towarow oraz opiece nad dziecmi wieczorami.
      • waleria_bb Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:03
        W Polsce nie, tak pracują głównie studenci.
        Z perspektywy osoby, która sobie tak dorabiała, nie warto. Jak nie dociska bieda, naprawdę nie warto, bo doba nie jest z gumy. U nas nikt takich prac nie ceni, młoda osoba nawet nie wpisze ich do CV, a to jest ciężka tyrka i może się okazać, że cierpi nauka/studia/rozwijanie umiejętności.
        • little_fish Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:16
          Ale to dotyczy pracy jako wyprowadzacza psów czy roznosiciela ulotek. A nie każdej pracy podejmowanej przez nastolatka
        • jammer1974 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:27
          waleria_bb napisał(a):

> nie warto, bo doba nie jest z gumy. U nas nikt takich prac nie ceni
          > , młoda osoba nawet nie wpisze ich do CV, a to jest ciężka tyrka i może się oka
          > zać, że cierpi nauka

To sa dorywcze prace. Nie zajmuja calego wolnego czasu nastolatka.
          W Holandii bardzo sie ceni taka prace nastolatka. Gdy startuje na powazny rynek pracy to jak najbardziej moze ujac takie doswiadczenie w cv.
          Po trzecie dziecko uczy sie cenic ciezka prace. To wazna nauka.
          • piesfafik Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 19:49
            Moja dziecko wyprowadzalo komus malego kundelka majac chyba 12 lat - glownie dlatego ze lubi psy I bardzo ja cieszylo ze cos zarabia ( to byly psie pieniadze oczywiscie smile.
          • vivi86 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 22:24
            W Holandii bardzo sie ceni taka prace nastolatka.

W Polsce nie. Nawet jak już pisałam sama widziałam w zakładce kariera dużego banku prośbę by w CV nie umieszczać prac typu kelnerowanie i innych tego typu. Nie zniechęcam, pisze co widziałam.
    • semihora Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 21:17
      Zawsze znajdziesz dziurę w całym?
    • samanta1010 Re: 15 latek wyprowadzi psa za 5 zł. 01.05.23, 22:43
      ale to, ze mlodziez sobie chce zarobic niewiele mowi o biedzie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka