Dodaj do ulubionych

Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowanych

16.05.23, 16:31
Może ktoś wie jak to działa: w dniach 17-21.07 trzeba potwierdzić wolę nauki w danej szkole. 21.07. publikowana jest lista kandydatów przyjętych. Załóżmy, że dziecko dostało się do szkoły drugiego wyboru, ale bardzo zależy jej na tej z pierwszego.
Na pewno w szkole 1 zwolnią się jakieś miejsca bo ktoś nie potwierdzi woli. Jak to załatwić, żeby nie zostać na lodzie? Czy potwierdzić wolę w szkole nr 2, a potem pisać podania, odwołania, załatwiać itd? (Chodzi o Szczecin).
Obserwuj wątek
    • szeptucha.z.malucha Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 16:58
      Ryzykowne. W szkole pierwszego wyboru nikt może nie zrezygnować, uczeń nie potwierdzi drugiego i zostaje z niczym.
      • grey_delphinum Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 17:05
        Na pewno ktoś zrezygnuje...

Wcale nie na pewno, u syna w klasie nikt nie zrezygnował, więc plan jest mocno ryzykowny.

• kurt.wallander Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:18
          Potwierdzam, może nikt nie zrezygnować.
    • manala Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 17:03
      Musisz złożyć dokumenty tam gdzie dziecko się dostało. W szkole 1 wyboru składasz podanie, które czeka do sierpnia (rekrutacja uzupełniająca). Jeśli się uda, to zabierasz dokumenty z 2 i ruszasz do 1.
    • aguar Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 17:51
      A czy orientujecie się czy te oryginały dokumentów do szkoły pierwszego wyboru można dostarczyć wcześniej przed 17.07? I potem, jak się dziecko dostanie, to ma się już spokój, a jak się nie dostanie, to ktoś pojedzie je odebrać i zawiezie do szkoły dalszego wyboru.
      • bruy-ere Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 17:56
        Obawiam się, że mogą nie przyjąć, bo to niezgodne z harmonogramem rekrutacji, ale to chyba zależy od dobrej woli danej szkoły.
        I oby ich nie zgubili, jak się nie dostanie, bo będzie problem.
      • little_fish Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 18:24
        Cztery lata temu u nas przyjmowali
        • aguar Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 21:34
          Dzięki za info.
    • aagnes Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:30
      Bylismy w takiej sytuacji w ubiegłym roku. Dostala sie do szkoly z miejsca 2 tam zawiozlam papiery i od razu do szkoly nr 1 podanie o przyjęcie w razie zwolnienia miejsca. Zadzwonili ze szkoly nr 1 pod koniec sierpnia, zabralam papiery ze szkoly nr 2 i zawiozlam do 1. akurat zwolniło sie miejsce i ja przyjeli. pytalam co zaważyło i poza iloscią punktów ocena z zachowania.
      • kanna Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 23:04
        Miałam podobnie z synem. Chciał do technikum, nie dostał się,, zawiózł dokumenty do drugiego wyboru.
        Ja napisałam odwołanie (laurka - grzeczny, miły, samorząd itp.)
        Dzwonili do mnie z tego technikum PRZED oficjalną rekrutacją uzupełniającą.

Co upierdliwe - musiałam sama te dokumenty odebrać, bo nieletnim nie dawali.
      • mel_de_tilia Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 07:30
        Dziękuję!
    • slonko1335 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:38
      Potwierdzasz wolę w szkole do której się dziecko dostali i jednocześnie idziesz na żebry do szkoly pierwszego wyboru. Podziałało w przypadku trójki znajomych dzieci w Szczecinie. Na napisanie odwołania masz ileś tam czasu i odwołanie dotyczy nieprawidłowości w obliczeniu punktów na przykład przez komisję. Jak zwolni się miejsce w pierwszym wyborze przenosisz papiery.
      • jolie Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:42
        W Krakowie mają w tym roku wyeliminować te żebry - drugi etap rekrutacji też będzie elektroniczny. To ponoć wniosek dyrektorów szkół - nie chcą pielgrzymek rodziców.
        • kanna Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 23:06
          Trzecia tura rekrutacji - nieformalna - jest do połowy września.
          Dzieciaki nie przychodzą, bo przyjęli je gdzie indziej, albo prywatne wybierają.
      • szeptucha.z.malucha Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:43
        Zebranie może mieć formę podania o możliwość przyjęcia, wymienienia zalet i sukcesów spoza rekrutacji - mój syn takie złożył. 1.09 okazało się, ze jest na liście szkoły i klasy pierwszego wyboru.
        • slonko1335 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:44
          Nawet powinno. Zwykle dyrektorzy są "niedostępni" w tym okresie żeby na żywo pozebracwink
        • jolie Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:52
          Ale kto te podania będzie czytał przy etapie elektronicznym?
          • slonko1335 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:56
            Nie ma etapu elektronicznego tylko uznaniowy już.
            • jolie Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:57
              W Krakowie drugi etap nie będzie uznaniowy tylko elektroniczny. Podania nic nie dadzą, zdecydują punkty.
              • slonko1335 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 16.05.23, 20:59
                Autorka wątku nie pyta o Kraków.
      • mel_de_tilia Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 07:29
        slonko1335 napisała:

> Potwierdzasz wolę w szkole do której się dziecko dostali i jednocześnie idziesz
        > na żebry do szkoly pierwszego wyboru. Podziałało w przypadku trójki znajomych
        > dzieci w Szczecinie. Na napisanie odwołania masz ileś tam czasu i odwołanie dot
        > yczy nieprawidłowości w obliczeniu punktów na przykład przez komisję. Jak zwoln
        > i się miejsce w pierwszym wyborze przenosisz papiery.
        >
        Nad tym się właśnie zastanawiałam. Jaką formę przyjmują „żebry” smile Odwołania, podania, osobistej rozmowy. Czy podanie powinno napisać dziecko czy rodzic… zakładam, że będą tłumy takich rodziców.
        • szeptucha.z.malucha Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 07:37
          Myślę, ze może rodzic lub dziecko. Jeżeli dziecko będzie pisać (rozumiem, że ze wsparciem rodzica), to widać większe zaangażowanie we własną rekrutacjęsmile Podpisuje się rodzic, dziecko też może (wskazane).
        • slonko1335 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 07:46
          Moim zdaniem lepiej dziecko ale nie jest to koniecznosc . Jak pisze szeptucha widać większe zaangażowanie. Można spróbować tej osobistej rozmowy ale jak mówisz takich rodziców jest pełno i znani mi dyrektorzy wtedy są "niedostępni" . I te zebry to nue odwołanie zwróć uwagę. Odwołujesz się od wyniku jeżeli stwierdzasz jakieś nieorawidlowosci. Jak dzieciakowi brakuje punktów to nie wina komisji.
          • szeptucha.z.malucha Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 07:55
            Dokładnie. U nas było tak, ze młody dostał się do humana a wolał do mat- geo, więc pisaliśmy (nie pamiętam dokładnie, wydaje mi się, ze w 1os.), ze zainteresowania zbieżne bardziej z tym profilem, wszystko co może kojarzyć się dobrze, np. u niego wysokie ale niepunktowane miejsce na mistrzostwach Polski w szachach (ze niby umysł bliżej matematykiwink), jakieś inne konkursy spoza listy oraz, ze ułamka czy 1 pkt zabrakło do progu, no i walory zachowania (chyba na to często zwracają uwagę) - typu zaangażowanie w życie szkoły, reprezentowanie jej na różnych zawodach/konkursach.
            Kilka linijek, podpis rodzica i kandydata.
    • ursula.iguaran Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 13:24
      Dodam tylko do tego co już dziewczyny napisały. Nie wystarczy złożyć podania do szkoły pierwszego wyboru. Należy się jeszcze interesować tuż po zakończeniu rekrutacji uzupeniającej w sierpniu w szkole czy są jakieś miejsca i czy jest szansa na dostanie się.

Ja tak pojechałam do szkoły i pani z sekretariatu kazała zostawić numer telefonu. 3 godziny później miałam telefon że miejsce się zwolniło. Takich jak mój syn któremu brakowało 0.1 punkta i złożyli podania o przyjecie było dwóch uczniów, ale że ja się interesowałam i w szkole byłam pytać to zadzwonili do mnie a nie do tej drugiej osoby.
      • scarlett74 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 15:34
        Dokładnie tak jest jak napisała ursula
    • scarlett74 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 17.05.23, 15:34
      Gdy dzieć nie dostanie się do lo pierwszego wyboru, składaj dokumenty tam, gdzie się dostał, żeby nie został na lodzie. I działaj, aby dostał się tam, gdzie chciał ( podanie), dzieciaki zmieniają klasy/szkoły. Gdy są miejsca gdzieś VIII/IX dzwonią do chętnych z najwyższym wynikiem/najlepiej uargumentowanym podaniem. Info-z opowieści znajomych matek 8klasistów
    • jieva1 Re: Rekrutacja do liceum - pytanie do zaawansowan 20.05.23, 22:03
      Jeżeli ktoś zrezygnuje, wolne miejsca przechodzą do rekrutacji uzupełniającej w sierpniu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka