Dodaj do ulubionych

Tyłozgryz u 12-latki a aparat ruchomy

24.05.23, 09:57
Córka ma skończone 12 lat, ostatnia mleczna piątka wypadła tuż przed 12 urodzinami jakieś pół roku temu. Byliśmy wtedy na przeglądzie ale lekarka nic nie mówiła o konieczności wizyty u ortodonty. Teraz wyrosły jej siódemki, które ewidentnie krzywią zęby - jedynki wyszły do przodu, jedna dwójka cofa się do tyłu. Usłyszałam od lekarzy, że wada to podobno tyłozgryz i propozycje różnych wariantów leczenia. Stały aparat z różnych względów na razie odpada. Jedna ortodontka proponuje aparat ruchomy - czy jest jeszcze w ogóle sens w tym wieku takiego leczenia? Byliśmy na konsultacjach u dwóch lekarzy - jeden bardzo dobry wg. opinii ale drogi, proponuje stały, ew. nakładki, twierdzi że ruchomy jest bez sensu (ceny kompleksowego leczenia dla mnie kosmiczne). Druga lekarka tańsza widzi możliwość ruchomego.
Obserwuj wątek
    • jola_ep Re: Tyłozgryz u 12-latki a aparat ruchomy 24.05.23, 14:44
      Wybrałam dla córki aparat ruchomy. Dobry czas to okres skoku wzrostowego. Aparat miał elastyczne połączenie części dolnej i górnej (elastyczny drut). Efekt był stosunkowo szybko. Choć młoda do szkoły nie nosiła, a w nocy wyjmowała przez sen. Ale najważniejsze, że dużo w nim mówiła i to wystarczyło wink
      Mieliśmy opcję stałego aparatu na wyrównanie zębów, ale okazał się zbędny. Ponieważ w tym czasie sama nosiłam stały, to wolałam poczekać, aż młoda dorośnie do niego. Jednocześnie nie chciałam zaniedbać korekcji tyłozgryzu. Wcześniej nosiła ruchomy na NFZ, ale ten był na stałe przymocowana góra z dołem i efektów większych nie było (może jakieś były, ale mało widoczne)
    • alfa36 Re: Tyłozgryz u 12-latki a aparat ruchomy 24.05.23, 22:12
      Syn nosił w tym wieku ruchomy. Pięknie wyrównal zęby, które pokrzywiły się po kilku latach, jak pojawiły się ósemki. No i właśnie od miesiąca myślę , czy stały czy nakładki.
    • nika222 Re: Tyłozgryz u 12-latki a aparat ruchomy 24.05.23, 23:19
      Moja córka miała tylozgryz z rotacja górnych zębów do przodu. Wada chyba cenettczba, bo mąż miał podobną wadę i w jego rodzinie d
      • nika222 Re: Tyłozgryz u 12-latki a aparat ruchomy 24.05.23, 23:24
        nika222 napisała:

> Moja córka miała tylozgryz z rotacja górnych zębów do przodu. Wada chyba cenett
        > czba, bo mąż miał podobną wadę i w jego rodzinie d
        Sorki, coś się za wcześnie wysłało,
        W męża rodzinie często występuje. Córka miała aparat ruchomy, w zasadzie nosiła tylko na nic, nie wyjmowała przez sen. W dzień się nie dało bo to był typ posiadacza, tu orzeszek, tu jabłuszko albo marchewka. Ortodontka była w szoku, że tak duża wada dała się skorygować w krótkim czasie, mnie więcej 3 lat. Córka jest już dorosła i efekty się utrzymują cały czas.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka