Dodaj do ulubionych

Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dzieci...

16.08.23, 22:18
Moja córka swego czasu lubiła Kicię Kocię więc bardzo byłam podekscytowana tym ze Kicia Kocia ma być w kinach. Pełna ekscytacji kliknęłam w link zajawki i co? I mega rozczarownie. Dlaczego, o dlaczego ktoś w Polsce uwaza że zinfantylniony dorosły podkładający głos do bohaterów dziecięcych bajek to taki dobry pomysł??!! Tego się nie da słuchać! Krzykliwe, zinfantylizowane, piłuje w uszy jak metal po szkle. Jak większość polskich bajek.

Czy któraś matka była i poleci czy lepiej sobie darować?

Druga sprawa. Strasznie mnie wkurza, że w Polsce bajka Bluey to "Blu" - Jaki geniusz to wymyślił?

Tak, nudzę się.
Obserwuj wątek
    • sandrasj Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 16.08.23, 22:37
      Byłam, było fajnie, nie wiem o co Ci chodzi.
      Mój autysta z nadwrażliwością słuchową nie narzekał.
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 09:27
        "Mój autysta z nadwrażliwością słuchową nie narzekał."

To nie wiem, ale ja nie mogę znieczulenie tych infantylnych głosów.
    • sueellen Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 16.08.23, 22:41
      Denerwujące?
      Chyba tego nie słyszałaś. Na całe szczęście moje dzieci dawno wyrosły. Ale do tej pory mam traumę

youtube.com/watch?v=ZdEi6gtFsck&feature=shared
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 09:29
        Peppa pig to też wkurwiacz.
        Kurcze, myślałam że ta Kicie kocie zrobią taka spokojna, wywarzona, z jakimś miłym dziecięcym głosem. A tu pila na szkle. No mega rozczarowanie. Mega.
      • majenkirr Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 15:36
        A ja uwielbialam Peppę!
        A pamietacie Pingu? Moja kolezanka, dorosla kobieta, myślała, ze to jakiś europejski język big_grinbig_grin.
      • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:55
        Co jest nie tak z Pepą i Georgem?
        • tylko.przelotem Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:23
          Angielska wersja językowa jest według mnie super. Polskiej (aktualnej) nie da się słuchać. Stare baby udająca małe dzieci to jest coś, czego nienawidzę w naszym dubbingu.
          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:29
            "Stare baby udająca małe dzieci to jest coś, czego nienawidzę w naszym dubbingu."

Nareszcie ktoś kto rozumie mój bol 😍
    • ggrr.ruu Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 16.08.23, 22:46
      Byłam na Kici Koci w weekend. Bajka jak bajka, znośna, nic mnie nie zirytowało. Córki zadowolone. Gorzej, że zobaczyły reklamę Psiego Patrolu, który wchodzi jakoś we wrześniu i chcą iść.
    • schiraz Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 16.08.23, 23:00
      No Bluey to Blu w Polsce, dzieci zaakceptowały, jest szaleństwo (na pewnym poziomie wiekowym). Dzieciom zasadniczo nie dokucza poprawność językowa w bajkach, to my dorośli to widzimy i nas razi. Dzieciaki cieszą się przez chwilę tym co ich fascynuje i idą dalej. Na pewno niepoprawne tłumaczenie nie zaważy o ich predyspozycjach do nauki języków obcych w przyszłości.
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 09:26
        "No Bluey to Blu w Polsce"

Ale czemu??? Imię dziewczynki to Bluey, a nie blu, po co to zmieniać? Za każdym razem jak słyszę to BlU, to mnie szlag trafia.

• semihora Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 09:44
          >>>Za każdym razem jak słyszę to BlU, to mnie szlag trafia.

Hmm, zazdrościć braku lepszych powodów czy współczuć przewrażliwienia?
        • kk345 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 10:15
          Bo łatwiejsze do wymówienia?
          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 10:22
            Blu łatwiejsze do wymówienia? W języku polskim gdzie jednosylabowych imion jak na lekarstwo i aż się chce dodać kolejna sylabę? Dodanie I na końcu wyrazu jest takie trudne? 😀😀😀😀😀
            • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:03
              A zbitka "ui" na końcu słowa jest niby bardziej naturalna?
              • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:28
                Takie jest imię głównej bohaterki Blui. Tak jakby Else zmienić n El, Ariel na Ar, swinke Peppe na Pep.
                Czasem im głupio wychodzi, bo brakuje tej drugiej sylaby i wychodzi BluU.
                • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:40
                  Główna bohaterka z pewnością wpadnie w głębokie zaburzenia z tego powodu smile Jak ktoś na zachodzie polską nazwę czy imię nie dość dobrze wymawia, to też go męczysz bo imię jest Kasia nie Kate?
                  • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:51
                    Po prostu nie widzę powodu żeby zmieniać imię głównej bohaterce. Jak wół jest napisane Bluey. I to wszystko. A przypomniało mi siw, że Elsa to też nie Elsa tylko ElZa. Co zresztą wkurza moja córka, bo jak babcie się pytaje czy li ie ElZe to mówi "to nie jest ElZa!".
                    • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:00
                      Czy poprawia tez, ze „to nie jest Anna tylko E-na…?”

Elza i Anna to polskie odpowiedniki imion, funkcjonujące w naszym języku.
                      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:05
                        "Elza i Anna to polskie odpowiedniki imion, funkcjonujące w naszym języku."

Elza? W języku polskim?

Nie E-na tylko A-na.
                        • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:46
                          >Elza? W języku polskim?
                          „Elza - pochodzenie i znaczenie
                          Jest to zdrobniała forma imienia Elżbieta, od dawna występująca samodzielnie. W Polsce imię to jest spotykane od XIV wieku, na ogół wśród kobiet o niemieckich korzeniach
                          Przykład : Elza Kolodin: polska pianistka”

>Nie E-na tylko A-na.
                          Czyli poprawia babcie, ze to nie Anna tylko A/e- na..? Serio…?
                          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:01
                            Ja nigdy nie poznałam żadnej Elzy, za to dwie Elsy plus filmowa. Więc dla mnie Elza to zgrzyt w uchu. Nie wiedziałam że jest takie imię w polskim.

• nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:09
                        Kate na Kasię w drugą stronę już pewnie nie poprawia wink Podziwiam ból wywołany uproszczeniem imienia w bajce dla kilkulatków.
                    • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 09:00
                      Elza, Arielka, Jasmina…
                • paskudek1 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 08:57
                  To skoro imię bohaterki to Blui to nie dałoby się tego TAK WŁAŚNIE zapisać? Ttlko wymyślać jakieś Bluey?
                  • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 10:01
                    "To skoro imię bohaterki to Blui to nie dałoby się tego TAK WŁAŚNIE zapisać? Ttlko wymyślać jakieś Bluey?"

Ke?
                    • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 10:32
                      Są dzieci w polce które nie znaja angielskiego…
                      • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 10:32
                        *Polsce
                      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:59
                        "Są dzieci w polce które nie znaja angielskiego…"

Aha. I jak im się powie ze Bluey czyta się Blu, to zrozumieją lepiej niż Blui? Którędy ppwoedz idzie ta logika i ile wypiła?
                        • paskudek1 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 12:11
                          brenya78 napisała:

> "Są dzieci w polce które nie znaja angielskiego…"
                          >
                          > Aha. I jak im się powie ze Bluey czyta się Blu, to zrozumieją lepiej niż Blui?
                          > Którędy ppwoedz idzie ta logika i ile wypiła?

Wiersz, ja nie dziecko, ale angielskiego też nie znam4i te ich zasady pisania i czytania mnie ostro wkurwiają. Jakny się nie dało czytać tak jak napisane? Jedna literka fefnascie sposobie czytania. A na cholerę? Co jao napiszą Blui to co im się stanie?
                          Widzisz, w każdą stronę można takie rozkminy robić jak się uprzemy. Chciałam Ci tylko unaocznić
                          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 13:09
                            "Co jao napiszą Blui to co im się stanie?"

Bo moze chca mówić po angielsku a nie po polsku I wola swoje zasady??
    • maslova Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 09:39
      Hmmm.... Z tego, co pamiętam, we wszystkich bajkach rysunkowych z czasów mojego dzieciństwa glosy podkładali dorośli aktorzy. Może były przypadki udziału dzieci, ale to chyba były wyjątki.
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 10:23
        Dorośli, ale czy byli tacy i fantylni? Smerfetka może, faktycznie.
        • 35wcieniu Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 15:22
          Większość żeńskich postaci.
          Pszczółka Maja, Minnie, Migotka- wszystkie miały takie głosy.
          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 15:40
            Faktycznie masz rację. Odzwyczaiłam się trochę od polskich bajek.
            Z czego się to bierze kurcze, że trzeba koniecznie te damskie głosy tak zinfantylniac? Mam nadzieję że to się kiedyś zmieni.
    • login.na.raz Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 15:40
      Dzieci często mówią niewyraźnie.
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:32
        "Dzieci często mówią niewyraźnie."

To niech znajdą takie ktore mówią. Jakoś w angielskich bajkach z powodzeniem występują. Nie mówiąc o filmach na całym świecie. W Polsce zdolnych dzieci brak, czy wszystkie właśnie u logopedy?
        • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:42
          Angielski się jakby, wiesz, różni. Nie ma twardego, dźwięcznego "r", nie ma sz, cz, rz itp. Tak, całkiem możliwe, że polskojęzyczne dzieci bardzo wyraźnie zaczynają mówić później niż angielskie.
          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:03
            "Angielski się jakby, wiesz, różni. Nie ma twardego, dźwięcznego "r", nie ma sz, cz, rz itp. Tak, całkiem możliwe, że polskojęzyczne dzieci bardzo wyraźnie zaczynają mówić później niż angielskie."

Lingwista nie jestem więc o to spierać się nie będę, ale co by się konkretnie wg Ciebie stało gdyby Kicia Kocia mówiła jak... dziecko w jej wieku? Bez dźwięcznego r?
            • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:10
              Cóż: byłoby to niezrozumiałe, dzieci osłuchiwałyby się z błędną wymową i utrwalały błędną wymowę, logopedzi lubią to!
              • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:28
                "byłoby to niezrozumiałe, dzieci osłuchiwałyby się z błędną wymową i utrwalały błędną wymowę, logopedzi lubią to!"

Bo jak wiadomo, w swoim otoczeniu, nie przebywaja z innymi dziećmi, absolutnie, tylko specjalnie przeszkolonymi aktorkami imitującymi dziecięce głosy...

Serio, wg mnie dałoby się znaleźć jakąś rozgarnieta 5latke, tak jak się dało znaleźć w Bluey jakoś...
                • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:32
                  brenya78 napisała:

> "byłoby to niezrozumiałe, dzieci osłuchiwałyby się z błędną wymową i utrwalały
                  > błędną wymowę, logopedzi lubią to!"
                  >
                  > Bo jak wiadomo, w swoim otoczeniu, nie przebywaja z innymi dziećmi, absolutnie,
                  > tylko specjalnie przeszkolonymi aktorkami imitującymi dziecięce głosy...
                  Boże...
                  • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:36
                    Boże co? Twoje dziecko nie spotyka się z innymi dziećmi? Nie słucha jak mówią? Nie "utrwala błędnej wymowy"? No to w czym problem żeby Kicie Kocia albo Orppe Pig zagrała DZIEWCZYNKA?
                    • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:46
                      Dzieci się nie zatrudniano dubbingowanie bo to kłopotliwe i kosztowne. Do tego jeśli seria jest długa musiałabyś się liczyć ze zmiana dubbera jak się dziecku głos zmieni.
                      Co innego jak od razu kręcisz z dzieckiem.
                      • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:47
                        Tu faktycznie nie rozumiem czemu jakiegoś dziecka nie mogli złapać - serio nikt córki nie miał marzącej o karierze…?
                      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:03
                        "Dzieci się nie zatrudniano dubbingowanie bo to kłopotliwe i kosztowne. Do tego jeśli seria jest długa musiałabyś się liczyć ze zmiana dubbera jak się dziecku głos zmieni."

Czyli zwykle, swojskie, polskie nie-da-się.
          • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:44
            Nie ma takiej prawidłowości a dla dziecka to żadna roznica czy układa dziobek to „th” czy do „rz”
            • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:35
              ichi51e napisała:

> Nie ma takiej prawidłowości a dla dziecka to żadna roznica czy układa dziobek t
              > o „th” czy do „rz”
              >
              Różnica jest zauważalna, do tego dochodzi sąsiedztwo. Poza tym, większość dzieci w Polsce ma problemy z "r", w formie, w której w angielskim go nie ma. W 4-5 latkach rozwojowych wad wymowy nie maja jednostki.
              ps. gdyby nie było różnic, to Anglicy "rz" mówiliby piękne, a jakoś im nie wychodzi bardziej niż Polakom "th"
              • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 20:12
                "Poza tym, większość dzieci w Polsce ma problemy z "r", w formie, w której w angielskim go nie ma."

No bo rolling r jest trudna spółgłoska i w angielskim nie występuje. I nie, dzieci w Polscw nie mają problemów z r, tylko nor.a rozwojowa przewiduje ze ta spółgłoska pojawia się w ich języku późno.
              • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 20:22
                Dziecku którego pierwszym językiem jest angielski aparat gębowy układa się do angielskiego, dziecku wychowywanym z polskim do polskiego - na tym etapie nie ma trudniejszych i łatwiejszych języków.
    • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:07
      Bajki dla małych dzieci mają się podobać małym dzieciom, a nie ich matkom. Ja nie toleruję wysokich dźwięków, nawet w grach wybieram męskie postaci, bo wolę słuchać męskich głosów, ale to nie ja jestem adresatką Kici, psiego patrolu czy Peppy. To samo dotyczy fabuły czy jej braku. Mis Uszatek czy Reksio tez jest z punktu widzenia dorosłego o niczym, sens nadają mu sentyment i wspomnienia, nic więcej.
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:18
        Jakoś w bajkach za granicą nie ma aż tyle zinfantylnienia. Często dubbing jest robiony przez dzieci (np. w Bluey). Czyli da się zrobić. Jeśli dobrze pamiętam to mama Bluey też w polskiej wersji jest jakaś piszcząca, w oryginalnej mówi głębokim głosem jak człowiek.

Osobna jest kwestia treści. Musiałam ostatnio córce tłumaczyć dlaczego nie robi się tak jak Kicia Kocia, czyli uwaga śledzie Kicia Kocia jedzie...
    • efekt.papageno Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:16
      A ja chciałam założyć już dawno temu wątek, że faktycznie teraźniejsze bajki i programy dla dzieci są do dudy! Nawet jak wychowujesz dziecko na starociach typu Uszatek i ono nie protestuje, to i tak kiedyś pójdzie do przedszkola i dowie się o Elsie i Psim Patrolu. Nie mówiąc już o programach dla dzieci, na które prywatni nadawcy zwyczajnie nie mają kasy, a publiczny nadawca robi beznadziejne. Na publicznych kanałach dla dzieci i młodzieży nie ma ani jednego tak chwytliwego programu jak Tik Tak czy inne..wielka szkoda, bo co te dzieci będą wspominać? Filmiki elsagate na youtube?
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:23
        Jest dużo crapu, ale też dużo genialnych produkcji. Frozen w warstwie opowieści i przede wszystkim muzycznej to jest geniusz. Ile ja się świata natlumaczylam dziecku na podstawie tej bajki. Moja córka się te bardzo muzycznie rozwinęła. No, niestety ale Uszatek do pięt nie dorasta.

Uwielbiamy Bluey - to jest bardzo mądra i śmieszna bajka, nawet dla dorosłych.

Generalnie lubimy Disnaya, zwłaszcza rzeczy długometrażowe, stare bajki, Kubusia Puchatka.
        • starczy_tego Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:38
          Twoja córka nie ma przypadkiem 2 lat? Pytam w kontekście oglądania tylu bajek
          • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:44
            Ale jest bardzo dojrzała dwulatką, kochająca produkcje pełnometrażowe tongue_out
          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:51
            4 lata ma.
            • starczy_tego Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 20:39
              A to już lepiej wink
              • danaide2.0 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 07:58
                Miałam się czepić kolejnej matki, ale, upsik, wtopka.
        • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:49
          Frozen w warstwie opowieści? przecież historia tam koszmarnie kulawa...
          • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:53
            "przecież historia tam koszmarnie kulawa..."

W warstwie emocji może bardziej. Miłość siostrzana, poświęcenie, odkrycie swoich mocy (takze u Anny przeciez), spełnianie oczekiwań innych, no dużo tego jest.
            • danaide2.0 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 08:18
              A teraz wyjaśnij dziecku, skąd biały Posejdon ma kolorowe dzieci. Generalnie u Disney'a im głębiej w las. tym więcej drzew. Drugie części, seriale, remake'i. Baza od biedy się broni. Choć ciekawa jestem. jak tlumaczyłaś dziecku postawę rodziców Elsy.

Cóż, Brenya, generalnie trzeba ostrą selekcję robić, a tam gdzie nie odsiewasz, to rozmawiasz, także krytycznie. Swoje chowałam głównie na filmach.

Dasz radę!
              • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 08:41
                "skąd biały Posejdon ma kolorowe dzieci. "

Nie bylo jeszcze takiego tematu.

"Choć ciekawa jestem. jak tlumaczyłaś dziecku postawę rodziców Elsy."

W zakresie conceal, don't feeling, don't let it show? Jeszcze nie doszłyśmy do tego. Ale była tłumaczona postawa Elsy, dlaczego uciekła i dlaczego czuje się wolna. Na razie moje dziecko zadaje pytania pt. trochę z innej bajki. Dlaczego oni ja uwięzili, a dlaczego Sven biegnie, a dlaczego Anna tanczy...
          • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:03
            Jest wariacją nt Królowej Śniegu.
      • azalee Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:24
        Mozesz uzasadnic w czym Uszatek jest bardziej wartosciowy od Psiego Patrolu (poza wzbudzaniem nostalgii u matki)?
        Programy typu Tik Tak, Teleranek czy 5-10-15 byly chwytliwe bo poza nimi nic dla dzieci nie bylo, wiec siadalo sie przed telewizorem o okreslonej porze i ogladalo.
        • wisniowy_sad Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:36
          azalee napisał(a):

> Mozesz uzasadnic w czym Uszatek jest bardziej wartosciowy od Psiego Patrolu (po
          > za wzbudzaniem nostalgii u matki)?
          > Programy typu Tik Tak, Teleranek czy 5-10-15 byly chwytliwe bo poza nimi nic dl
          > a dzieci nie bylo, wiec siadalo sie przed telewizorem o okreslonej porze i ogla
          > dalo.

A ja kiedyś oglądałam na youtube (niestety teraz nie pomnę jak się to dokładnie nazywało) eksperyment, kiedy dzieciom przedszkolnym puszczono te wszystkie stare fragmenty programów typu "czy wydra wygra" czy inne tam stare tik-taki. No w życiu nie widziałam tak zahipnotyzowanych dzieci, wpatrzonych w tv jak w obrazek. I niby te programy leciwe, niby jakość już nie ta, ale w ogóle to im nie przeszkadzało.

Więc pytam - czemu w tv nie zatrudnią jakichś studentów i nie zrobią podobnych programów? Aha, powyższe było formą głosowania na najlepszy stary program wśród dzieci - wygrał ten z Panem Yapą, czy jak mu tam. Prościutki stary teleturniej z udziałem widzów.
          • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:06
            >stare fragmenty programów typu "czy >wydra wygra" No w życiu nie widziałam >tak zahipnotyzowanych dzieci, >wpatrzonych w tv jak w obrazek
            Taaa…
            • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:07
              Przypomnę jeszcze to wybitne dzieło, przy którym PBS Kids się chowa…
              • efekt.papageno Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:12
                memphis90 napisała:

> Przypomnę jeszcze to wybitne dzieło, przy którym PBS Kids się chowa…
                >
                >

Jestem w stanie sobie wyobrazić, że odświeżone w tv, z jakimś studentem który by to z biglem poprowadził, byłoby teraz hitem.

A widziałaś kiedyś Spektakle teatru dla dzieci i Sceny młodego widza? To jest tak dobrze zrobione, że do dzisiaj mogłoby iść beż żadnych udoskonaleń. No ale tam już konkretne pieniądze były zainwestowane w reżyserów, aktorów i scenografów...
                • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:26
                  Hitem to były rachunki telefoniczne za te "teleturnieje".
                • memphis90 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:55
                  >Jestem w stanie sobie wyobrazić, że >odświeżone w tv, z jakimś studentem >który by to z biglem poprowadził, >byłoby teraz hitem.
                  Tzn ze dzieci miałyby zasiadać w każdą sobotę o 9.30, dzwonić do telewizji i układać puzzle na ekranie, żeby dostać książkę czy płytę z muzyką…? A w większości - nie układać, tylko oglądac jak ktoś inny się dodzwonił i układa…?Nie no, sorry, ja jakoś nie widzę opcji, żeby to zainteresowało kogokolwiek…

Powiedz mi- jak się aktualnie maja te programy dla dorosłych, gdzie się dzwoniło do jakiejś wesołej panienki i podawało hasło, tudzież mówiło brzydki wyraz i się rozlaczalo..? Umarły juz wszystkie, czy kogoś to jeszcze bawi…?

>A widziałaś kiedyś Spektakle teatru dla >dzieci
                  Nie mówiliśmy o Teatrze, tylko o teleturnieju Pana Japy, który ma ujemny walor w każdym zakresie. Oglądaliśmy to i Ziarno, bo alternatywą było Domowe przedszkole i Agrocostam…
              • mebloscianka_dziadka_franka Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 17:53
                Akurat, jak tak teraz na to patrzę, to Pan Yapa nie różni sie dużo od dzisiejszych streamerów/youtuberów big_grin Nawija jak nakręcony, brakuje tylko próśb o "łapeczki w górę" i "suby". tongue_out Tylko sama gra nudna, bo za mało akcji...
                • borsuczyca.klusek Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:04
                  A pamiętacie taki teleturniej gdzie się na żywo grało w statki? I dla podbicia efektu bycia na pokładzie kamerzysta bujaj obrazem 😳
                  • maslova Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 22:02
                    Ja pamiętam! Ale to był teleturniej dla dorosłych.
                • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:08
                  Nie, no ten pań Yapa jest koszmarny. Kojarzy mi się z Cejroswskim. Zero dykcji, plecie farmazony. Faktycznie pamiętam że to oglądałam w dzieciństwie chyba, bo znajome jakieś. No ale obecnie to raczej by już nie przeszło.
                  • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:28
                    To już lepiej TiKToka oglądać, niż Pana Yapę.
                  • mebloscianka_dziadka_franka Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:28
                    No właśnie mówię - toczka w toczkę dzisiejsi youtuberzy tongue_out
                    • nick_z_desperacji Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:36
                      Obleśnie podstarzali youtuberzy tongue_out
              • majenkirr Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 14:48
                Pamietam 😭 😭
      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:25
        Zapomniałam wspomnieć- sprawdz ofertę bbc dla dzieci. To są mega wartościowe rzeczy.
        • efekt.papageno Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 16:55
          brenya78 napisała:

> Zapomniałam wspomnieć- sprawdz ofertę bbc dla dzieci. To są mega wartościowe rz
          > eczy.

Dla mnie najlepszą produkcją światową dla dzieci był Teatr dla dzieci i Scena młodego widza. Doborowa obsada wspaniałych polskich aktorów i najlepsi reżyserzy. Nie mogę di dzisiaj zrozumieć czemu tego zaniechali i dali jakiś szajs zamiast tego. Wystarczyło podrasować, puścić inną czołówkę, nic o "scenie" czy "teatrze" (co może odstraszać młodzież i dzieci). Wszyscy by oglądali. Tam nawet jak grano krasnoludki, to właściwie jak dla dorosłego widza. Choć bardziej utkwiły mi w pamięci przedstawienia o ofierze z nastoletniego życia, śpiączce itp. - dla starszych, właściwie prawie dorosłych dzieci.
      • wisniowy_sad Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 09:12
        Nie wiem, może jestem jakas dziwna, ale moje dzieci to tylko od maleńkości domagały się "włącz Tit-tata!" Albo "kulfon, kulfon" itd. Szkoda, ze nie ma nigdzie całych odcinków. Czyli dalej bawi to dzieci, bez względu na to, co telewizyjne szyszki sobie myślą. I co jest złego w śpiewie Uszatka? Śpiewał równie ładnie jak Elsa, kiedyś w tv nawet jakieś kolysanki z nim szły.
        • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 09:59
          "Śpiewał równie ładnie jak Elsa,"

Yhy 🙂

"Albo "kulfon, kulfon" "

Przede wszystkim treści w tej bajce były i są fatalne. Kulfon kulfon co z ciebie wyrośnie, zębów nie myjesz, cov tam coś tam bijesz - negatywny przekaz, krytykanctwo. Czyli metody mojej teściowej (dobrze ze lania nie ma). Ja tak dziecka nie wychowuję i nie chce żeby takie treści oglądała.
          • leosia-wspaniala Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:15
            >Kulfon kulfon co z ciebie wyrośnie, zębów nie myjesz, cov tam coś tam bijesz - negatywny przekaz, krytykanctwo.

Do tej pory to prawica lubowała się w rozbieraniu na czynniki pierwsze dziecięcych piosenek i doszukiwaniu w nich wrogich treści. I szkoda, że nie dopisałaś dalszej części, która całkiem zmienia kontekst.
            • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:25
              "szkoda, że nie dopisałaś dalszej części, która całkiem zmienia kontekst."

Nie wiem co jest dalej, ale przekaz tego refrenu jest fatalny. I nie doszukuje siw, tylko po prostu nie karmie dziecka negatywnymi treściami.
            • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:46
              No boski ten tekst po prostu.

"Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?
              Martwię się już od tygodnia
              Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz
              Dziurę masz w najnowszych spodniach
              Nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie:
              Gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie
              Sam jeszcze nie wiem, czy będę strażakiem
              Cieślą, piekarzem czy "niebieskim ptakiem"
              Kulfon, Kulfon, pomysły masz straszne
              Grzeczny bądź wreszcie i miły (no przecież jestem)
              Po co z tej togi obgryzłeś guziki
              Nie mam do ciebie już siły
              Sam jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie
              Gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie
              Dziś mam ochotę zostać maszynistą
              Może jednak w końcu będę dentystą
              Albo alpinistą
              Albo hutnikiem z dobrym wynikiem
              Albo naleśnikiem, a może po prostu będę Kulfonem?"
              • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:48
                Przynajmniej bliskie i zrozumiałe dla 5 latka

„ Moc mojej władzy lodem spada dziś na świat
                A duszę moją w mroźnych skrach ku górze niesie wiatr
                I myśl powietrze tnie jak kryształowy miecz
                Nie zrobię kroku w tył
                Nie spojrzę nigdy wstecz”
                • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:56
                  A to swoją drogą że polskiw tłumaczenie jest fatalne. I kompletnie nie oddaje treści zawartych w oryginalnym tekście.
                  • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 12:56
                    Jak umiesz lepiej to dawaj
                • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:57
                  "Przynajmniej bliskie "

Bliskie? Tak się zwracasz do dziecka?
                  • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 12:51
                    Tak wyobraz sobie ze gderajacy rodzic dla wielu dzieci to norma
                    • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 14:38
                      "Tak wyobraz sobie ze gderajacy rodzic dla wielu dzieci to norma"

Nie oznacza to że publiczna telewizja powinna utrwalać patologię.
                • danaide2.0 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 12:42
                  Polskie tłumaczenie tej piosenki jest STRASZNE! Udziwnione, byle rym się zgadzał i nie do końca oddające ideę samej piosenki.
                  Znakomite piosenki pisał Howard Ashman (Mała syrenka, Piękna i bestia, Aladyn).
                  • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 12:50
                    Niestety tak jest z musicalami - ważniejsze żeby się dało zaśpiewać niż sens. Od lat przez to po polsku nie oglądam. Najgorsze udziwnianiu tekstu do momentu ze robi się niezrozumiały.
              • turbinkamalinka Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:52
                I ta piosenka według ciebie propaguje szkodliwe treści?
                Weź ty może dziecku nic już nie tłumacz bo tylko mu kisiel z mózgu zrobisz.
                • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 18.08.23, 11:54
                  "I ta piosenka według ciebie propaguje szkodliwe treści?"

Oczywiście.

co z ciebie wyrośnie?
                  Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz
                  Dziurę masz w najnowszych spodniach
                  Grzeczny bądź wreszcie i miły
                  Po co z tej togi obgryzłeś guziki
                  Nie mam do ciebie już siły

Tak się zwraca do dzieci patologia, a nie normalni ludzie.
                  • danaide2.0 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 12:46
                    Taka to nasza piękna polska norma. Strofowanie, zawstydzanie. W Izraelu chodzi określenie "polska matka" (za Bikont, z Książek).
                    • ichi51e Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 12:48
                      A co w sumie nowoczesna psychologia nakazuje gadac w takiej sytuacji?
                      • brenya78 Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 19.08.23, 14:40
                        "A co w sumie nowoczesna psychologia nakazuje gadac w takiej sytuacji?"

Nowoczesna psychologia skupia sie na dobrych stronach dziecka, chwali za dobre zachowanie, wspiera i motywuje.

I takie normy powinna przekazywać publiczna telewizja, zamiast wspierać patologię.
    • sferoplast Re: Kicia Kocia czyli dorośli w filmach dla dziec 17.08.23, 18:10
      To jakaś polska szkoła podkładania głosu, program dla dzieci = skrzeczące, infantylne głosiki, nawet, jeśli postać jest dorosła.

Tak samo ze śpiewającymi dziećmi, mam wrażenie, że polskie chóry i chórki dziecięce specjalnie są uczone lekkiego fałszowania i piszczenia, żeby słuchacz nie zapominał, że to dzieci śpiewają.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka