Dodaj do ulubionych

Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :(

27.08.23, 10:56
Szukam porady, co robie zle.

No jako ze juz wychodze zyciowo na prosta, postanowilam sie wziac za siebie.
Dziecia akurat nie ma w domu, wiec diete mozna dostosowac pod wlasne widzimisie i poeksperymentowwac.

No i postanowilam odstawic wegle. Calkowicie.
Od miesiaca nie jadlam nic z wegli, zadnych slodyczy, chleba, ryzu, ziemniakow, makaronow czy innych macznych zapychaczy.

Co i jak zatem jadam.

Sniadanie kolo 10h00
Zwykle cos jajecznego + warzywa typu rzodkiewki, kimchi, jakas wedlina. Ewentulanie bialy twarozek z dodatkami tyou koperek, ogorek etc.

Obiad kolo 17h00 - 18h00
Glownie jakies pieczone mieso + surowki lub pieczone/duszone warzywa np. papryka, ciecierzyca
Ewentualnie jakies duszone geste zupy z warzyw z dodatkiem miesnym.

Wieczorem grzech glowny: wino do filmu lub ksiazki.

2-3 razy w tygodniu chodze na silke, gdzie robie kardio + rozne cwiczenia silowe. Wg maszyn spalam za kazdym razem z 500 kcal.

I teraz rezultat tego wszystkiego:
moj maz = minus 1.5 kg
ja = plus 1.5 kg

Przychodzi mi do glowy jedynie ze to efekt tamoksifenu, bo jesli nie, to nie mam pojecia co robie zle.

I kwestia druga: czy tamoksifen moze powodowac lekkie stany depresyjne?
Moj M od czasu gdy zaczelam to brac uprzejmie okresla mnie mianem sluggish.
Fakt, ze jeszcze nie mamy jesieni, a ja juz mam jakies poranne godzinne rytualy zanim wstane z lozka, energii i decyzyjnosci tez nie mam tyle co kiedys. Ot stan w stylu: moze poczekam na emeryture ...
Przewrocilo sie niech lezy.
Of course mam tak, gdy jestem w domu i musze chodzic do pracy. W waakacje pomyslow na spedzanie czasu raczej mi nie brakuje, chociaz az takim wulkanem i wyczynowcem jak kiedys tez nie jestem (np. nie zrobie jednego dnia denivelation ponad 1000 m, nie dlatego ze fizycznie nie jestem w stanie, tylko dlatego ze mi sie nie chce).

Obserwuj wątek
    • leosia-wspaniala Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:14
      >bo jesli nie, to nie mam pojecia co robie zle.

Głodzisz się, więc organizm oszczędza zapasy. Ile kalorii możesz mieć z jajek/twarożku, pieczonego mięsa i warzyw? A no i z wina.

>Wg maszyn spalam za kazdym razem z 500 kcal.

A skąd maszyna zna Twój wiek, płeć, wagę, HR max i tętno? Bo to jakby kluczowe, żeby oszacować spalanie.
      • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:22
        leosia-wspaniala napisał(a):

> Głodzisz się, więc organizm oszczędza zapasy. Ile kalorii możesz mieć z jajek/t
        > warożku, pieczonego mięsa i warzyw? A no i z wina.

_ I od oszczedzania zapasow przybylo mi na wadze? How come?

> A skąd maszyna zna Twój wiek, płeć, wagę, HR max i tętno? Bo to jakby kluczowe,
        > żeby oszacować spalanie.
        _ wieku, placi i wagi nie zna - to fakt. Tetno zna, bo je mierzy. Ale wlasnie dlatego napisalam "z 500 kcal", bo nie wiem ile naprawde.
        • ichi51e Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:46
          Mogłaś zacząć zatrzymywać wodę - czy jesteś przed okresem bo to może mieć znaczenie? Mogłaś tez zrobić mięśnie sprawdz obwody. Najfajniej to mieć wagę z pomiarem tłuszczu (tak wiem ze niedokładna! Tyle ze to nie ma znaczenia) i patrzeć czy tłuszcz spada waga jako tako się nie przejmujac
          • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:07
            mam wage z pomiarem tluszczu.
            Tluszcz stoi w miejscu (patrze na trend, nie na pojedynczy pomiar).

Co do okresu - jestem w premenopauzie, wiec okresy mam od sasa do lasa. Tak, pewnie jestem przed, ale na ile przed to nie wiem - moze dwa tygodnie a moze szesc smile W kazdym badz razie na pewno jestem 2 miesiace po smile
            • ichi51e Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:12
              No to może tez być to uncertain
            • szara.myszka.555 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 14:23
              "mam wage z pomiarem tluszczu."

Mierzenie tłuszczu przez wagę domową to czysta fikcja. Taka technologia nie istnieje w domowych wagach.
        • leosia-wspaniala Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:55
          1,5 kg to jest nic, to może wynikać choćby z fazy cyklu, zatrzymania wody czy złogów w jelitach. Jak radzi Ichie, zacznij się mierzyć zamiast ważyć. Ja poszłabym też do dobrego dietetyka, bo widać, że się miotasz strasznie.
    • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:16
      Jak to postanowiłaś? Od tak ?
      Zrobiłaś sobie przez miesiąc mega krzywdę- robiąc sobie eliminacje cukrów i przechodząc na dietę a'la keto(jej srodkowa i ostatnia faze ), pomieszana z Dukanem, nic nie piszesz tez o tłuszczach, dodatkowej suplementacji .

Z tego co piszesz jesz dużo mniej kalorii niż twoja cpm -,jestes na deficycie więc albo : 1. Schudłaś-sprawdz obwody a nie wage 2. Spuchłas-sprawdz dodatkowo obwody
      A te stany depresyjne-to niekoniecznie lek a...właśnie brak cukru.
      Na twoim miejscu -jeśli chcesz zdrowo podejść do tematu-nie postanawialabym nic sobie bo ci nie wychodzi (brak efektu a krzywdzisz organizm )-poszłabym do sensownego dietetyka,najlepiej sportowego
      • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:27
        Ok dzieki
        W kwestii tego ze jestem na deficycie: ale ja w zadnym momencie w tym miesiacu nie czulam sie glodna. Wrecz przeciwnie - jem sporo warzyw i czuje sie przyzwoicie najedzona.

Co do tluszczow: odstawilam jedynie rzeczy maczne, cala reszta zostala. Do gotowania uzywam glownie oliwy. Do salatek oliwa, olej z pestek dyni lub awokado.
        Tluszcze zwierzece i rybne jadam.
        • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:34
          berber_rock napisała:

> Ok dzieki
          > W kwestii tego ze jestem na deficycie: ale ja w zadnym momencie w tym miesiacu
          > nie czulam sie glodna. Wrecz przeciwnie - jem sporo warzyw i czuje sie przyzwoi
          > cie najedzona.

Źle czujesz. Przykro mi ale to w sumie typowy stan u osób na diecie -energia i wrecz więcej sil. Specyficzne zaburzenie łaknienia, ba-czasem wrecz u niektórych osiąga stan :im mniej jem tym lepiej się czuje
          >
          > Co do tluszczow: odstawilam jedynie rzeczy maczne, cala reszta zostala. Do goto
          > wania uzywam glownie oliwy. Do salatek oliwa, olej z pestek dyni lub awokado.
          > Tluszcze zwierzece i rybne jadam.

Super, że są tłuszcze ,to ważne
          Pomyśl o wsparciu ze strony kogos profesjonalnego ,bo szkoda żebyś sobie szkodziła drastyczna dieta eliminacyjna. Tych wegli z warzyw masz wg mnie dużo za mało
          • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:53
            >szkoda żebyś sobie szkodziła drastyczna dieta eliminacyjna.

...ktora stosuja i powinni stosowac wszyscy cukrzycy i nie jest nazywana przez lekarzy drastyczna....
            • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:03
              princesswhitewolf napisała:

> ...ktora stosuja i powinni stosowac wszyscy cukrzycy i nie jest nazywana przez
              > lekarzy drastyczna....

Tyle tylko, że autorka nie jest cukrzykiem, a przynajmniej o tym nie pisała.
              • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:13
                Ale jest to nie tylko na cukrzyce. To rowniez anti- imflammatory diet polecana w roznych chorobach. Zalecana przy chorobach z krazeniem wlasnie ze wzgl na badania ktore mowia jak dieta bialej maki i ryzu wplywa na nasze zyly. W diecie z krazeniem nacisk klada trz na chude mieso i nabial, ale uzywanie oliwy i oleju rzepakowego
                Na Youtube mase lekarzy o tym mowi. Tona informacji
                • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:41

>
                  > Na Youtube mase lekarzy o tym mowi. Tona informacji

Na Youtube masa ludzi mówi o masie bzdur. Nie ma żadnych dowodów na to, że rezygnacja z węglowodanów ma zdrowotne korzyści dla niecukrzyków. Tym bardziej, gdy zdrowe węglowodany, którymi nie musi być biała mąka, zastępuje się kiełbasą, albo mocno przetworzonymi produktami wegańskimi z bardzo wątpliwym składem.
                  Produkty mleczne mają też swoje ograniczenia i u wielu ludzi, podobnie jak mięso, raczej podkręcają stany zapalne. Demonizacja węglowodanów to totalna bzdura, szkodliwa nowomoda i ekologicznie do tego kompletny idiotyzm.
                  A osoby, które unikają już nawet sezonowych melonów, bo te mają niby za dużo cukrów, powinny się leczyć na głowę. W ogóle musiałaś coś robić w swoim życiu bardzo źle żywieniowo, że już przed 50tką groziła ci cukrzyca, więc rzucasz się pewnie z jednej chorej ekstremy w drugą.
      • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:39
        >robiąc sobie eliminacje cukrów i przechodząc na dietę a'la keto(jej srodkowa i ostatnia faze ),

To co ona opisuje to nie jest dieta keto. Warzywa to weglowodany. Na od lat nie jadam pszenicy i ryzu
        • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:05

> >robiąc sobie eliminacje cukrów i przechodząc na dietę a'la keto(jej srodko
          > wa i ostatnia faze ),
          >
          >
          > To co ona opisuje to nie jest dieta keto. Warzywa to weglowodany. Na od lat nie
          > jadam pszenicy i ryzu

Przeczytaj od słów : A'LA
          • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:09
            Ok. Ale to nie jest nawet "a'la"

I nie jest to dieta krzywdzaca. Wiele ludzi ja stosuje..
            • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:28

> Ok. Ale to nie jest nawet "a'la"
              >
              > I nie jest to dieta krzywdzaca. Wiele ludzi ja stosuje..

Drastyczne ograniczenie węglowodanów wprowadza organizm w stan ketozy. W diecie keto "wychodzenie z niej "to utrzymanie podaży węgli na poziomie 50-70g (bodajże podobnie Atkins i dukan)
              To bardzo mało-w zdrowej zbilansowanej diecie powinny one stanowić min 130 g (ok 45%energii z weglowodanow )

KAZDA dieta eliminacyjna u zdrowego człowieka-czyli bez wskazan medycznych jest KRZYWDZACA
              I jak widać po autorce guzik daje..
              • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:44
                >KAZDA dieta eliminacyjna u zdrowego człowieka-czyli bez wskazan medycznych jest KRZYWDZACA

Jestem na takiej "krzywdzacej" diecie od paru lat i wywlokla.mnie ze stanu przedcukrzycowego dzieki bogu. To co uwazam za krzywdzace to to ze ludzie zapychaja sie biala maka i ziemniakami ktore fatalnie wplywaja na zdrowie czlowieka i doprowadzaja ludzi do cukrzycy i chorob krazenia.

Tak jak na zdjeciu powinien wygladac podzial u zdrowego czlowieka i nalezy omijac nawet bedac zdrowym biala make wybierajac pelnozbozowe produkty. W ilosci jak na zdjeciu

Co do autorki to dieta nie jest jedyna przyczyna jej stanu psychicznego. Nalezy zrobic badania i rozmawiac z lekarzem.
                • bajgla Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:53

> >KAZDA dieta eliminacyjna u zdrowego człowieka-czyli bez wskazan medycznych
                  > jest KRZYWDZACA
                  >
                  > Jestem na takiej "krzywdzacej" diecie od paru lat i wywlokla.mnie ze stanu prze
                  > dcukrzycowego dzieki bogu.

Czyli nie byłaś zdrowa, więc twój przykład jest inwalidą.
              • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:50
                Poza tym rozmowa o weglowodanach jako takich nie ma sensu. Ludzie w cwany sposob sobie tlumacza ze biala maka i bialy ryz to czesc weglowodanow. Podczas gdy najlepiej by u zdrowego czlowieka ten procent byl glownie weglowodanami z warzyw. Autorka je warzywa. W jej diecie dominanta sa warzywa a nie tluszcz czy nabial. Dieta keto to glownie tluszcz a ona tu nic wielce o tluszczu nie wspomina

W Europie i USA ludzie umieraja w wyniku cukrzycy i chorob krazenia wlasnie przez cukier i biala make. Takze w Polsce tony ziemniorow. Polecam to video o tym jak facet mierzyl u zdrowej dziewczyny poziom cukru w krwi i jaki miala skok po ziemniakach. Moge tez wklejac video lekarzy ktorzy mowia o wplywie maki, starches na choroby krazenia
                youtu.be/yA6QfsOFGj4?feature=shared
                • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 19:06

>
                  > W Europie i USA ludzie umieraja w wyniku cukrzycy i chorob krazenia wlasnie prz
                  > ez cukier i biala make. Takze w Polsce tony ziemniorow.

Jezu, princes zjedz w końcu kawałek ciasta, bo ta biała mąka i i cukier robią się u ciebie już fetyszem. No i te ziemniory! Ratunku, ziemniory atakują. big_grin
                • veryvery Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 17:02
                  Co złego jest w ziemniakach? Są genialne ze względu na przeogromną różnorodność ich zastosowania, tyle rzeczy można zrobić z ziemniaków, są lepsze niż ryż czy makarony, fajnie że polska jest ziemniaczaną nacją
                  • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 17:04
                    veryvery napisała:

> Co złego jest w ziemniakach?

Sos i omasta 😅
      • headonshouldersbaby Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:11
        Nieprawda po miesiącu waga wciąż leciała by w dół organizm dopiero zaczyna oszczędzać po jakimś czasie. Jej dieta jest Ok ale trzeba zbadać hormony. I może faktycznie ten lek.
    • okruchlodu Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:34
      O tamoksifenie się nie wypowiadam bo nie jestem lekarzem ale u mnie odstawienie węgli zawsze = gorszy nastrój. Alkohol też może wpływać negatywnie na samopoczucie i motywację (w perspektywie czasu).

Podliczałaś kcal? Ile to wychodzi dziennie? Gdybym jedząc poniżej zapotrzebowania tyła, poszłabym do lekarza.
      • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:41
        okruchlodu napisała:

> O tamoksifenie się nie wypowiadam bo nie jestem lekarzem ale u mnie odstawienie
        > węgli zawsze = gorszy nastrój. Alkohol też może wpływać negatywnie na samopocz
        > ucie i motywację (w perspektywie czasu).

Ba
        Poza nastrojem -ja zwyczajnie źle funkcjonuje i moje cialo "puchnie"
        Nauczyłam się już robic trening po posiłkach bialkowo-tluszczowych (ale taki maks 10-12km ), nauczyłam organizm pracy na czczo (kiedyś maks 30min biegu teraz do 8km, pływanie i siłownia w sumie no limits)
        >
        > Podliczałaś kcal? Ile to wychodzi dziennie? Gdybym jedząc poniżej zapotrzebowan
        > ia tyła, poszłabym do lekarza.

Pewnie nie podliczala bo po tym co robi widać, że nie ma takiej wiedzy. Nie ogarnie tego samodzielnie niestety
        • grey_delphinum Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:53
          Ja jakiś czas temu całkowicie odstawiłam alkohol, bo miałam wrażenie, że po nim "puchnę". Podobnie jak u Ciebie waga stała w miejscu mimo obcięcia kalorii. Po rezygnacji z alkoholu (mimo że dawki były wręcz homeopatyczne np. pół malutkiego kieliszka likieru kawowego) waga systematycznie spada.
          Taka uroda 😉
        • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 11:57
          wapaha napisała:

> Pewnie nie podliczala bo po tym co robi widać, że nie ma takiej wiedzy. Nie oga
          > rnie tego samodzielnie niestety

Nie. niepodliczalam, bo nie mam takiej wiedzy.
          Natomiast "postanopwilam" wzielo sie stad, ze zwyczajnie z waga ze 3-4 kg nizsza (a taka mialam przez prawie cale dorosle zycie) czuje sie zwyczajnie duzo lepiej. A za chlebem, makaronami etc. i tak nigdy nie przepadalam. Wiec koszt przejscia naa cos takiego nie byl jakis kosmiczny.
          Przybralam na wadze w trakcie lockdownu, glownie z powodu braku mozliwosci uprawiania sportu przez chyba z rok i od tamtej pory nie mialam dobrej okazji zeby sie za to wziac i wrocic do swojej poprzedniej wagi.
          Plus nie oszukujmy sie - na trudnosci z powrotem pewnie wplynely tez hormony, tudziez leki.

• bazia_morska Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:03
            No, ale widzisz, że taka dieta Ci nie służy (pominę to wino, bo to mi się kłóci z pojeciem odchudzania).
          • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:35
            Ja cie rozumiem i bardzo popieram -w kwestii dążenia do dobrego samopoczucia i wygląda. Ale sposób obrałaś-sorry -jeden z najgłupszych (dieta eliminacyjna, głodówka, duży wysiłek fizyczny a to wszystko zapewne bez podstawowych badań i w premenopauzie )

Warto też-i w tym może pomóc dietetyk sportowy -poukładac głowę. Dla wielu ludzi lockdown otworzył serce na sport -bo odkryli ze można dbać o ciało BEZ wychodzenia z domu
            Fajnie, byś sobie to poustawiała w ten sposób (z tego co piszesz byłaś mocno aktywna outdoorowo i organizm zakodował tylko takie formy ruchu jako efektywne )
            • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:52
              wapaha napisała:

> duży wysiłek fizyczny
              To jest moj normalny wysilek fizyczny, a nawet ponizej normalnego. Po leczeniu fizycznie czuje sie dobrze, ale np. dystansu 10 km nie jestem w stanie pokonac (chodzi mi o bieganie). Na razie zatrzymalam sie na 5 km.

> Warto też-i w tym może pomóc dietetyk sportowy -poukładac głowę. Dla wielu ludz
              > i lockdown otworzył serce na sport -bo odkryli ze można dbać o ciało BEZ wychod
              > zenia z domu
              To prawda. Chociaz przyznaje ze mnie nie wychodzi. jak juz sie znajde w klubie to mam motywacje zeby efektywnie wykorzystac te godzine - poltorej. W domu zawsze sobie znajde wymowki.

> Fajnie, byś sobie to poustawiała w ten sposób (z tego co piszesz byłaś mocno a
              > ktywna outdoorowo i organizm zakodował tylko takie formy ruchu jako efektywne )
              Tak. Bylam. Mam nadzieje ze jeszcze bede smile
              • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:37
                berber_rock napisała:

> wapaha napisała:
                >
                > > duży wysiłek fizyczny
                > To jest moj normalny wysilek fizyczny, a nawet ponizej normalnego. Po leczeniu
                > fizycznie czuje sie dobrze, ale np. dystansu 10 km nie jestem w stanie pokonac
                > (chodzi mi o bieganie). Na razie zatrzymalam sie na 5 km.
                >
                > rozumiem podejście ale 3x500kcal podczas sportu w tygodniu przy takiej diecie to jest duzy wysiłek.

> To prawda. Chociaz przyznaje ze mnie nie wychodzi. jak juz sie znajde w klubie
                > to mam motywacje zeby efektywnie wykorzystac te godzine - poltorej. W domu zaws
                > ze sobie znajde wymowki.
                To jest w twojej głowie. Bardzo szybko mozna wypracować sobie nawyk ruchu w domu. Zacznij od kartki z kalendarza,zaznacz dzień w którym zaczniesz,przygotuj sobie plan na dzień:czas +rodzaj ćwiczeń. Ten pierwszy raz to mogą być nawet ćwiczenia rozciągające i zwykla rozgrzewka na 30 min. Skreśl w kalendarzu i zaznacz kolejny dzień-zaplanuj dodając jyz większa aktywność (może tabata ?-krótka mocna efektywna ) itd
                To jest bardzo ważne-by być sprawca swojego życia a przedmiotem.uzależnionym od wyjścia,siłowni,pogody, czasu itd

> Tak. Bylam. Mam nadzieje ze jeszcze bede smile

Kciukam 💪
          • never.surrender7 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 20:39
            Liczenie kalorii absolutnie nie jest trudne, co najwyżej absorbujące. Bardzo pomaga, jak masz wagę kuchenną. Polecam zainstalowanie aplikacji do liczenia kalorii - wpisujesz produkt i jego wagę czy objętość a aplikacja wylicza ile to kalorii, ta, z której korzystałam (Fitatu) podaje też ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na aplikację tego typu to dużo przydatnych informacji jest na stronie ilewazy.pl
            Ale zanim zaczniesz liczyć kalorie sprawdź swój poziom ppm. Poniżej wrzuciłam jeden z artykułów, który wyskoczył na ten temat (nie znam tego portalu, ale artykuł wydaje się sensowny), z uwagą, która może mieć do Ciebie zastosowanie: "Im niższa kaloryczność diety, tym wyższe ryzyko utraty tkanki mięśniowej i większy spadek tempa metabolizmu"
            www.fabrykasily.pl/diety/kalorycznosc-diety-ponizej-wartosci-ppm-dlaczego-sie-nie-sprawdzaZdrowia!
    • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:06
      Tamoksifen jako lek blokujący receptory estrogneów może powodować wszystkie objawy menopuazy, łącznie z tyciem, "przemieszczaniem" się tłuszczu w kierunku brzucha i stanami depresyjnymi.
      Jeżeli chodzi o dietę, to redukcja, czy nawet wykluczenie węglowodanów nie działa u wszystkich. Niektórzy mają metabolizm wymagający węglowodanów. U mnie jest to ekstremalnie. Nie jem węgli, czuję się jak 90 letnia staruszka bez cienia energii i zaczynam też mocno marznąć. Niezależnie od kolorycznego bilansu.
      Więc moim zdaniem powinnaś zrobić jeden posiłek węglowodanowy do wypróbowania. Będziesz pomiędzy miała długą fazę z niską insuliną, co może podkręcić spalanie tłuszczu, ale wypełnione rezerwy węglowodanowe, jako szybką energię do inicjacji spalania.
      I jest tak jak pisze wapaha, brak węgli oznacza bardzo często dramatyczny spadek nastroju, bo cukier ma coś wspólnego z regulacją serotoniny.
      • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:13
        snakelilith napisała:

> Tamoksifen jako lek blokujący receptory estrogneów może powodować wszystkie obj
        > awy menopuazy, łącznie z tyciem, "przemieszczaniem" się tłuszczu w kierunku brz
        > ucha i stanami depresyjnymi.

OK. To mi pomoglo. Tamoksifen chyba zamierzam przedyskutowac, bo przestaja mi sie popdobac efekty uboczne (przy czym nie tylko pisze o nastroju, ale tez np. o nieszczesnych 8 cm cystach). Onkolog okreslila moje ryzyko po leczeniu na 2%. Tamoksifen mial je zredukowac o kolejne 40% czyli jak rozumiem do poziomu 1.2%.
        Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale dla mnie miedzy 1.2 a 2 zbyt duzej roznicy nie ma i decyzja powinna byc chyba bardziej moja. Lekarze twierdza inaczej.

> I jest tak jak pisze wapaha, brak węgli oznacza bardzo często dramatyczny spade
        > k nastroju, bo cukier ma coś wspólnego z regulacją serotoniny.

OK. Bardzo pomocne. smile
        • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:37
          Berber-A ty masz cysty (torbiele )na jajnikach ? Myślimy o tym samym ?
          • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:44
            Mialam jedna, dosyc spora (pierwszy raz w zyciu zreszta). Po okresie sie chyba zmniejszyla, bo teraz nic nie czuje, ale kazali obserwowac i jesli to sie bedzie powtarzac, to rozwaza zmiane lekow (gin przypisuje to tamoksifenowi i of course z jego punktu widzenia prosciej rozwazyc zmiane leku niz mnie ciaz w tym celu).
            • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:53
              Zmiana leku może być dobrym pomysłem aczkolwiek torbiele usuwa się też laparoskopowo (nie trzeba ciac )
              Co nie zmienia faktu ze dobrze byłoby wiedzieć CO je spowodowało. Czy gin przed przepisaniem tego leku sprawdził poziom hormonów?
              • berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:00
                wapaha napisała:

> Czy gin przed
                > przepisaniem tego leku sprawdził poziom hormonów?

Poziom hormonow sprawdzal mi onkolog po zakonczeniu aktywnego leczenia i przed przepisaniem lekow hormonalnych. Glownie po to, aby okreslic w jakiej fazie jestem i jak daleko mi do menopauzy. No i wyszlo ze jestem jeszcze przed, wiec nie moze dac nic innego niz tamoksifen.
                Gin twierdzi ze torbiele powoduje wlasnie menopauza sztucznie indukowana lekiem. Innej pacjentce przepisalby pigulki anty i cysty by znikly. Mnie nie moze.
                • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:39
                  berber_rock napisała:

>
                  > Gin twierdzi ze torbiele powoduje wlasnie menopauza sztucznie indukowana lekiem
                  > . Innej pacjentce przepisalby pigulki anty i cysty by znikly. Mnie nie moze.

Rozumiem ,o to miałam pytać w dalszej kolejności

Z tego też co piszesz rozumiem-może błędnie-ze skoro u ciebie to takie błędne koło-to może faktycznie usunięcie chir byłoby dobrym wyjściem
        • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:05
          berber_rock napisała:

> OK. To mi pomoglo. Tamoksifen chyba zamierzam przedyskutowac, bo przestaja mi s
          > ie popdobac efekty uboczne (przy czym nie tylko pisze o nastroju, ale tez np. o
          > nieszczesnych 8 cm cystach). Onkolog okreslila moje ryzyko po leczeniu na 2%.
          > Tamoksifen mial je zredukowac o kolejne 40% czyli jak rozumiem do poziomu 1.2%.
          > Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale dla mnie miedzy 1.2 a 2 zbyt duzej roznicy ni
          > e ma i decyzja powinna byc chyba bardziej moja. Lekarze twierdza inaczej.
          >
          To ci pomogło bo na takie odpowiedzi o tamoksyfenie czekasz. A myślałaś, zupełnie nie złośliwie, o jakiś rozmowach z psychologiem? Zdaje się, że kolejny raz
          piszesz, że coś tam ci robi tamoksyfen, i oczywiście może tak być. Ale coś dużo moim zdaniem
          przypisujesz różnych skutków ubocznych takomsyfenowi i pytanie czy to faktycznie z powodu
          leku czy z powodu nastawiania do choroby i leczenia. Też brałam tamoksyfen i to znacznie dłużej niż
          ty obecnie i nie widziałam jakiś większych skutków uboczny a jednak to lek który w przypadku raków homornozależnych redukuje nawroty, a obecnie rekomendacje wręcz zalecają wydłużenie stosowania go do 10 lat, a nie 5.

• berber_rock Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:14
            nenia1 napisała:

> To ci pomogło bo na takie odpowiedzi o tamoksyfenie czekasz. A myślałaś, zupełn
            > ie nie złośliwie, o jakiś rozmowach z psychologiem?

Tak. Myslalam i nawet takowe odbylam przez kilka miesiecy jak konczylam leczenie. Calkiem sporo mi pomogly, kilka zmian w ich wyniku juz wdrozylam np. zmieniam prace z takiej, w ktorej atmosfera byla masakrycznie toksyczna zahaczajaca o mobbing na ... mam nadzieje ... lepsze miejsce. Robie to tez dlatego, ze w nowym miejscu mnie nie znaja, wiec byc moze bedzie mi prosciej zarzadzac oczekiwaniami. Tudziez bede sie musiala tego nauczyc.
            Na moja zmiane nastroju zwrocil uwage moj maz, a nie ja. Zastanowil mnie fakt, ze w trakcie leczenia (dwie operacje, naswietlania) bylam w duzo lepszym nastroju, mialam te energie zeby step by step pokonywac kolejne etapy. Ten letarg zaczal sie pozniej ...

i pytanie czy to faktyczni e z powodu
            > leku czy z powodu nastawiania do choroby i leczenia.
            patrz wyzej. Nastawienie w fazie tzw. acute treatment mialam zupelnie inne i duzo bardziej optymistyczne.
            Ale OK - jestem gotowa rozwazyc inne aspekty.
            Natomiast torbieli raczej nie wyhodowalam sobie wlasnym nastawienie - az takim czarodziejem nie jestem smile

• alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:16
              Ale ta torbiel nadal jest? Zmieniły się protokoły, odchodzi się od laparoskopii, więc raczej coś ci przepiszą.
            • primula.alpicola Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:21
              berber_rock napisała:

> Na moja zmiane nastroju zwrocil uwage moj maz, a nie ja. Zastanowil mnie fakt,
              > ze w trakcie leczenia (dwie operacje, naswietlania) bylam w duzo lepszym nastro
              > ju, mialam te energie zeby step by step pokonywac kolejne etapy. Ten letarg zac
              > zal sie pozniej ...
              >

To chyba typowe? Na etapie walki jedziesz na hormonach stresu i energii od nich, a potem jest zjazd.
              A Ty sobie jeszcze dokładasz dietą i codziennym piciem alko, który jest depresantem.
            • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:44
              berber_rock napisała:

> Zastanowil mnie fakt,
              > ze w trakcie leczenia (dwie operacje, naswietlania) bylam w duzo lepszym nastro
              > ju, mialam te energie zeby step by step pokonywac kolejne etapy. Ten letarg zac
              > zal sie pozniej ...
              >
              Ale to typowe. Z fazy walki i pobudzenia przeszłaś w fazę wyciszenia i odpuszczenia
              U mnie po trwającej 2lata walce (stres) w chwili odpuszczenia czyli gdy bylo już cudownie dobrze -pojawiło siel lysienie plackowate

>
              > Ale OK - jestem gotowa rozwazyc inne aspekty.
              > Natomiast torbieli raczej nie wyhodowalam sobie wlasnym nastawienie - az takim
              > czarodziejem nie jestem smile
              >
              > oj zdziwiłabyś sie co może ludzkie cialo 😉
            • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:26
              berber_rock napisała:

> Ale OK - jestem gotowa rozwazyc inne aspekty.
              > Natomiast torbieli raczej nie wyhodowalam sobie wlasnym nastawienie - az takim
              > czarodziejem nie jestem smile
              >
              oczywiście, że nie smile Po prostu uważam, że odstawienie leku, choć korci, mimo wszystko może
              być złym pomysłem, a takie odnoszę wrażenie, że ten tamoksyfen cię wkurza smile
              Nie wiem jak tam u ciebie (zdaje się że w Belgii?) ale w PL przy "mojej" klinice działają też dietetycy onkologiczni,
              w ramach różnych zajęć dla pacjentów były również organizowane spotkania z nimi. Ogólnie zresztą uważam, że lepiej szukać pomocy wśród osób które mają jakieś pojęcie o chorobach nowotworowych i lekach stosowanych przy hormonoterapii. Pytanie też czy miałaś robione badania genetyczne, bo zachorowałaś w stosunkowo młodym wieku (przed 50-tką?).
            • pade Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:53
              "Na moja zmiane nastroju zwrocil uwage moj maz, a nie ja. Zastanowil mnie fakt, ze w trakcie leczenia (dwie operacje, naswietlania) bylam w duzo lepszym nastroju, mialam te energie zeby step by step pokonywac kolejne etapy. Ten letarg zaczal sie pozniej ..."

Ale to jest normalne przecież.
              Po etapie walki o życie pojawiło się wyczerpanie. Całkiem naturalna reakcja organizmu, której zresztą powinnaś posłuchać. Zamiast nakręcać się - odpoczywać i to dużo odpoczywać. Ruszać się też trzeba, owszem, zdrowa dieta też jest ważna, ale z naciskiem na zdrowa, ale wszystko to bez gwałtu na sobie, bez zmuszania się, tylko tak zgodnie z własnym rytmem.
              Twoje ciało potrzebuje się teraz zregenerować. Ma dosyć działania na obrotach. Nie zmuszaj się do działania, na które w ogóle nie masz energii.
    • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:29
      Zrezygnuj z alkoholu, ze względu na zdrowie, nie tylko na chudniecie. To jednak brzydkie uzależnienie.
      Tycie od leków zazwyczaj następuje przy długim ich braniu, nie wiem jak długo swoje bierzesz.
      Może zacznij chodzić na długie spacery, takie do 10 km, w zeszłym roku rozwaliłam samochód, była piękna pogoda i zamiast wypożyczać panka, chodziłam do pracy/na paznokcie/na miasto na pieszo. Schudłam 3 kilo, jedząc to samo co zawsze.
      • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:38
        alexis1121 napisał(a):

> Zrezygnuj z alkoholu, ze względu na zdrowie, nie tylko na chudniecie. To jednak
        > brzydkie uzależnienie.
        > Tycie od leków zazwyczaj następuje przy długim ich braniu, nie wiem jak długo s
        > woje bierzesz.
        > Może zacznij chodzić na długie spacery, takie do 10 km, w zeszłym roku rozwalił
        > am samochód, była piękna pogoda i zamiast wypożyczać panka, chodziłam do pracy/
        > na paznokcie/na miasto na pieszo. Schudłam 3 kilo, jedząc to samo co zawsze.

Z kości na ości przez codzienne spacery🤦‍♀️
        • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:42
          A autorka nie ma nadwagi?
          • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:43
            alexis1121 napisał(a):

> A autorka nie ma nadwagi?

Piszę o tobie i cudzie schudniecia
            • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:46
              A dlaczego piszesz o mnie?
              • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:56
                alexis1121 napisał(a):

> A dlaczego piszesz o mnie?

Bo napisałaś o sobie
                A jesteś mega szczupła (wg mnie chorobliwie co zresztą juz zauważyłam wcześnie) I twierdzisz że spacerami schudłaś 3kg. Co nie jest możliwe. Osoby z tak niskim BMI już nie chudną łatwo i szybko. U ciebie 3kg to bardzo dużo. Za dużo ja ha efekt spacerków do kosmetyczki
                • ichi51e Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:58
                  O Boże czepiasz się 🤣🤣🤣 kurczak brokuły i spacery - cały net ci to powie…
                • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:05
                  Ale jesteś złośliwa, przykro mi się zrobiło. I nie do kosmetyczki, a do stylistki paznokci 😜
                  • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 15:24
                    Alexis, tymi dwiema zawistnicami sie nie przejmuj wcale wink
                    • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:09
                      Za późno, z nerwów musiałam wyjść się przewietrzyć.
                      • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:11
                        alexis1121 napisał(a):

> Za późno, z nerwów musiałam wyjść się przewietrzyć.

Gdybyś skorzystała ze schodów, mogłabyś spalić kilka dodatkowych kalorii.
                        • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:22
                          Wchodzę, ale jak jestem bez psa, on woli windą.
                      • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:13
                        kiss
                        • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:15
                          Buziak rzecz jasna dla alexis, nie dla snejka. Przewietrzyc sie zawsze dobra rzecz wink
                      • homohominilupus Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:55
                        Ok, pięknie wyglądasz jak zwykle itp ale mogłabyś wyjaśnić w jakim celu wrzucasz swoje zdjęcie akurat w wątku dziewczyny po ciężkiej chorobie, długim leczeniu, z kiepskim samopoczuciem i kilkoma kg na plusie?

Tzn ja myślę że berber to twarda babka i takie bzdury raczej jej nie ruszają, ale chciałabym poznać twoja motywację. No offence.
                        • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:48
                          homohominilupus napisała:

ale mogłabyś wyjaśnić w jakim celu wrzucas
                          > z swoje zdjęcie akurat w wątku dziewczyny po ciężkiej chorobie, długim leczeniu
                          > , z kiepskim samopoczuciem i kilkoma kg na plusie?
                          >

Ile tłuszczu tyle szarych komórek 🤷‍♀️

> Tzn ja myślę że berber to twarda babka i takie bzdury raczej jej nie ruszają,
                          > ale chciałabym poznać twoja motywację. No offence.
                          >
                          Rozwielitki nie muszę mieć motywacji 🤷‍♀️
                        • panna.nasturcja Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 03:04
                          homohominilupus napisała:

> Ok, pięknie wyglądasz jak zwykle itp ale mogłabyś wyjaśnić w jakim celu wrzucas
                          > z swoje zdjęcie akurat w wątku dziewczyny po ciężkiej chorobie, długim leczeniu
                          > , z kiepskim samopoczuciem i kilkoma kg na plusie?

Ponieważ jest poważnie zaburzona i jest to znacznie więcej niż zaburzenia odżywiania.
                        • ania357 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 15:49
                          Bo oprocz tego, ze najwidoczniej nie ma kompleksow na punkcie swojego ciala (to moze nawet dobrze), jest zwyczajnie nietaktowna. Taka chudsza wersja bergi. To nie pierwszy watek, w ktorym forumka narzekajaca na nadmiarowe kilogramy, dostaje fotke alexis.
                          • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 17:08
                            Badz sprawiedliwa. Fotke dostalysmy dopiero PO tym, jak sie forumowe gwiazdy po alexis przejechaly. Ona tylko napisala, ze schudla od spacerowania i za to dostala po glowie. Ale juz wklejania durnowatych memow z ziemniakami (snejki) i zdjec zarcia (ta druga piekna gazela) w watku, w ktorym dziewczyna prosi o rady nt odchudzania jest ok. To jest merytoryczne i pomocne, jaaasne wink
                    • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:46
                      frntta666 napisała:

> Alexis, tymi dwiema zawistnicami sie nie przejmuj wcale wink

Fornita jak kura,gdzie się pojawi tam kleksa musi zostawić i to nawet w poważnym wątku 🤦‍♀️
                      • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:07
                        To ty tu robisz obore. Zrob porzadek z wlasna glowa, zamiast sie wyzywac z zazdrosci i frustracji na kim popadnie.
                        • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:31
                          frntta666 napisała:

> To ty tu robisz obore. Zrob porzadek z wlasna glowa, zamiast sie wyzywac z zaz
                          > drosci i frustracji na kim popadnie.

Skończ dziecko, bo jesteś zenujaca
                          Ja kończę-z szacunku do autorki
                          Pa bejba
                          • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:34
                            Nawet "slang" jakis patologiczny prezentujesz. Dorosla baba- a pisze jak bully-nastolatka. Dobrze, ze postanowilas skonczyc, szkoda, ze dopiero po tym, jak ci sie ulalo zolci na forumke, ktora akurat autorce dobra rade dala. Spacery jej na pewno nie zaszkodza w niczym smile
                            • homohominilupus Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:51
                              Fornitta ale czy myślisz że autorka nie wie o spacerach?
                              • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:55
                                Nie wiem, czy wie, czy nie, gdyby sie na tym zastanawiac, to takie watki by sensu nie mialy. Kazda poleca co uwaza, co jej pomoglo. Wg mnie to bardzo ok.
                                • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 19:39
                                  No właśnie, chodzenie to banał a mi się udało w ten sposób schudnąć, więc dlaczego miałabym tego nie polecić.
                                  • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 19:46
                                    Poza tym spacery sa super relaksujace, juz chrzanic chudniecie. Spacery i taniec bym zawsze i kazdemu polecala, na wszystko wink Taki niby banal- a dziala jak zloto.
                                  • panna.nasturcja Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 03:06
                                    Dlatego, że jesteś chuda chorobliwie, masz ewidentne zaburzenia na tym tle i Twoje rady są chore.
                                    • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 07:11
                                      panna.nasturcja napisała:

> Dlatego, że jesteś chuda chorobliwie, masz ewidentne zaburzenia na tym tle i Tw
                                      > oje rady są chore.

Rada odnośnie spacerów jest chora? Już sama nie wiesz jak się wyzłośliwiać...
                                      Zwłaszcza w kontekście zaleceń onkologiczny, gdzie standardowo na każdej
                                      karcie po wizycie w klinice mam, jak i inni pacjenci, w zaleceniach - "wskazana umiarkowana
                                      aktywność fizyczna" - czyli właśnie wypisz wymaluj spacer. Chore w tym wątku, a na pewno kompletnie
                                      nieodpowiedzialne, to jest wzmacnianie niechęci autorki do leku czy pisanie "zmiana leku może być dobrym pomysłem" bez żadnej wiedzy onkologicznej, głównie żeby podbić sobie bębenek wszechwiedzącego.
                                      • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 09:23
                                        nenia1 napisała:

> Rada odnośnie spacerów jest chora? Już sama nie wiesz jak się wyzłośliwiać...

Autorka nie pyta w ogóle o ruch i sport. Nie pyta ponieważ była osobna mocno aktywna ,zna się na tym ,wie co robić i nie potrzebuje komentarzy. Autorka pyta o dietę i leki i takie dostaje odpowiedzi od wszystkich- poza forumka znana z zaburzeń odżywiania,nadmiernej szczupłości ,ba -jako wsparcie dostaje zdjęcie

Co do zmiany leku -to jedno z rozwiązań proponowanych przez lekarza-nie wiem czy jest wszechwiedzacy ale na pewno ma wieksza wiedzę niż większość z nas (większość bo dwie forumki znają lek bo go stosowały)

Nie broń czegoś czego obronić się nie da-nie bądź kolejna kurą
                                        • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 12:31
                                          wapaha napisała:

> Autorka nie pyta w ogóle o ruch i sport. Nie pyta ponieważ była osobna mocno ak
                                          > tywna ,zna się na tym ,wie co robić i nie potrzebuje komentarzy.

serio? to po co sama się wymądrzasz na temat ćwiczeń w domu? Jak chcesz zostać
                                          moderatorem forum to załóż swoje własne zamiast przemawiać w imieniu autorki czego chce
                                          czego nie chce i o czym można pisać. Nic takiego alexis nie napisała - nic co upoważnia ciebie
                                          do prostackich uwag w sprawie jej wyglądu. W szkole pani powiedziała, że "grubych się nie przezywa"
                                          ale zapomniała wspomnieć o szczupłych, a sama na to nie wpadałaś?

> Nie broń czegoś czego obronić się nie da -nie bądź kolejna kurą

to po co tak się bronisz? Masz problem z przyznaniem się do błędu? W sumie po co pytam...
                                          Z kurą to taka finezyjna przenośnia, że aż żal komentować...
                                          • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 12:46
                                            nenia1 napisała:

W szkole pani powiedziała, że "gruby
                                            > ch się nie przezywa"
                                            > ale zapomniała wspomnieć o szczupłych, a sama na to nie wpadałaś?

One nie jest szczupła, a chuda, ma sporą niedowagę i kości obleczone skórą, o które można się pokaleczyć, co byłoby nawet powodem do współczucia, gdy nie kokietowała tu swoimi zaburzeniami odżywiania i fantazjowała na temat zdrowego stylu życia. Kobietom wiecznie walczącym z wagą może się wydawać, że to takie fajne, ale taka postawa jest chora i może zagrażać zdrowiu, a czasem życiu, anoreksja to poważna choroba.
                                            • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 13:31
                                              snakelilith napisała:

> One nie jest szczupła, a chuda, ma sporą niedowagę i , co byłoby nawet powodem do współczucia, gdy nie koki
                                              > etowała tu swoimi zaburzeniami odżywiania i fantazjowała na temat zdrowego sty
                                              > lu życia. Kobietom wiecznie walczącym z wagą może się wydawać, że to takie fajn
                                              > e, ale taka postawa jest chora i może zagrażać zdrowiu, a czasem życiu, anorek
                                              > sja to poważna choroba.

no i uj cię to obchodzi? Wyleczysz ją? Jak wywalisz z siebie rozbudowane metafory
                                              i kwieciste epitety w rodzaju > kości obleczone skórą, o które można się pokaleczyć <
                                              to co się stanie? Ustrzeżesz inne kobiety przed anerekcją, w którą niechybnie wpadną
                                              gdyby nie ty? Jesteś zakompleksionym agresywnym umniejszaczem, tyle osób ci to już napisało
                                              i jak widzisz nie działa, dalej nim jesteś. Nagle zadziała w stosunku do innej osoby bo ty upuścisz sobie jadu?
                                              • frntta666 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 13:37
                                                Ano, ano. Jak ktos sie lubuje w chamstwie i bodyshamingu i jeszcze dorabia do tego "szlachetne intencje"- to juz grube tongue_out przegiecie.
                                              • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 14:51
                                                nenia1 napisała:

> no i uj cię to obchodzi? Wyleczysz ją?

Tak, uj mnie to obchodzi. By nie powiedzieć lata mi koło doopy. Chyba, że ktoś prezentuje swoją chorobę jak wzór do naśladowania i zdrowotną poradę w wątku odchudzającym oraz natrętnie wkleja fotki swojego niedożywionego ciała, w celu bóg sam wie jakim, bo ani to ładne, ani nie zachęca do jej przyzwyczajeń jedzeniowo-ruchowych.
                                                A do reszty się nie odniosę, bo z twoimi mentalnymi upławami nie chce mi się dyskutować.
                                          • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 13:38
                                            Finezja dopasowana do rozmówcy. Nie chce mi się z tobą pisać,
                                            • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 14:04
                                              wapaha napisała:

> Finezja dopasowana do rozmówcy. Nie chce mi się z tobą pisać,

najwyraźniej masz samych kiepskich rozmówców.
                                              • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 14:51
                                                nenia1 napisała:

> wapaha napisała:
                                                >
                                                > > Finezja dopasowana do rozmówcy. Nie chce mi się z tobą pisać,
                                                >
                                                > najwyraźniej masz samych kiepskich rozmówców.

Bingo 😂😂😂
                  • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:45
                    alexis1121 napisał(a):

> Ale jesteś złośliwa, przykro mi się zrobiło. I nie do kosmetyczki, a do stylist
                    > ki paznokci 😜

Ups..stylistki 😉
        • hanusinamama Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:47
          Troche nie kumam. Czemu nie mogła schudnąć robiąc codziennie 10 km jeżeli wcześniej tak nie chodziła\Jadła tak samo, zużywała wiecej energii....zdecydowanie mogła schudnać
          • alexis1121 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:53
            No właśnie, ja się nie zamierzałam odchudzać, a moje kilometry dochodziły czasem do 18 km, plus spacery z psem gdzie nie miałam telefonu ze sobą.
          • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:57
            hanusinamama napisała:

> Troche nie kumam. Czemu nie mogła schudnąć robiąc codziennie 10 km jeżeli wcześ
            > niej tak nie chodziła\Jadła tak samo, zużywała wiecej energii....zdecydowanie m
            > ogła schudnać
            >
            Mając nadwagę można schudnąć 3kg od codziennych spacerów (w dłuższe perspektywie)
            Mając duża niedowagę -nie jest to raczej możliwe
            • hanusinamama Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 14:37
              Autorka posta ma dużą nadwagę? Nie pisała o tym nic.
              • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:51
                hanusinamama napisała:

> Autorka posta ma dużą nadwagę? Nie pisała o tym nic.
                >
                Założyłam, że jeśli ktos
                1. Przechodzi na dietę w celu schudnięcia
                2. Postanawia wziac się za siebie
                3. Tragedia jest dodatkowe +1,5kg

To ma problem z nadmiarem wagi/nadwagą

Być może założyłam blednie
                • hanusinamama Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:11
                  Tez miałam i się za siebie wziełam. Jak spadło mi 4 kg jest ok. To chyba nie zawsze musi być 30 kg za dużo..
                  • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:31
                    hanusinamama napisała:

> Tez miałam i się za siebie wziełam. Jak spadło mi 4 kg jest ok. To chyba nie za
                    > wsze musi być 30 kg za dużo..
                    >
                    Jasne, poza parametrami obiektywnymi każdy ma swoją "masę krytyczna "
        • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:49
          wapaha napisała:

> Z kości na ości przez codzienne spacery🤦‍♀️

jaki piękny merytoryczny komentarz...
          • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:54
            nenia1 napisała:

> wapaha napisała:
            >
            > > Z kości na ości przez codzienne spacery🤦‍♀️
            >
            > jaki piękny merytoryczny komentarz...

Skąd założenie że mial być merytoryczny ?
            • nenia1 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:07
              wapaha napisała:

> Skąd założenie że mial być merytoryczny ?

nie robiłam założenia, że twój komentarz miał być merytoryczny, ot po prostu
              taki eufemistyczny zwrot na chamskie komentowanie cudzego wyglądu.
            • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:45
              wapaha napisała:

> Skąd założenie że mial być merytoryczny ?

W sumie merytoryczny, bo doświadczeń laski z niedowagą i wyraźną skłonnością do kompulsywnej kontroli wagi, nie przenosi się na kobietę, która jest natury pełniejsza i bierze do tego leki wprowadzające organizm w przedwczesną menopuazę.
              I owszem, są kobiety, które w menopauzie nie tyją i nie mają żadnych nieprzyjemnych objawów, ale większość jednak ma i problem tycia z powodu hormonalnych problemów nie jest też tylko sprawą psychiki, jak próbuje sugerować tu inna mądrala, której ciuchy w rozmiarze 34 bywają za luźne, więc o potrzebie odchudzania guzik wie.
    • wisma_atria Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:29
      Super ze chcesz o siebie zadbać, ale bycie na tamoksifen i reguralne picie alkoholu chyba ci w tym nie pomaga.
      Abstrahując od wpływu alko na rozwój raka, między innymi piersi, alkohol to stres dla organizmu. To dla mnie jedna z zagadek, dlaczego ludzie po stresującym dniu zamiast zadbać o dobry sen i regenerację dowalają sobie trudności piciem alkoholu.

Co do stanów depresyjnych i bycia sluggish to raczej może być kwestia spadku estrogenów związana z menopauza i traumy po diagnozie i leczeniu.
      • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:42
        wisma_atria napisał(a):

> To dla mnie jedna z zagadek, dlaczego ludzie po stresującym d
        > niu zamiast zadbać o dobry sen i regenerację dowalają sobie trudności piciem al
        > koholu.

A wiesz ze ja UPIJAM się lampka czerwonego wina i zasypiam ja ta lala?
        Ale fakt , nie pije alko bo..szkoda mi pracy która wkładam.w ciało. Jestem teraz na wakacjach i wczoraj robiąc zakupy w sklepie zdałam sobie sprawę że jeżdżą od ponad dekady do tego samego kraju NIGDY nie wypiłam ichniego lokalnego piwa (wino owszem,wpada homeopatycznie ale w tym roku np jeszxze nie bo nijak.nie po drodze 😉- bo dnie mijają bardzo intensywnie i wieczorem zasypiam.ok 22 )
        >
        >
        • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:54
          wapaha napisała:

> A wiesz ze ja UPIJAM się lampka czerwonego wina i zasypiam ja ta lala?

Nie chodzi o upijanie, ale mit o zdrowotnym wpływie małej ilości alkoholu chyba już dawno runął, choć co chwilę pojawia się jakieś sponsorowane pewnie badanie, które ma niby udowadnaić coś innego. Jednak większość naukowców jest zgodna, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Nawet małe ilości są szkodliwe i podwyższają właśnie u kobiet ryzyko raka piersi. Oczywiiście można grać w rosyjską ruletkę, to nikomu nie jest zabronione, ale osobiście gdybym przeszła raka, co jest wystarczająco stresujące, to nie ruszyłabym już ani kropli.
          Problemy z zasypianiem są jednak upierdliwe, zwłaszcza jak bierze się lekarstwa blokujące estrogeny. Tu należy więc pomyśleć o alterantywnych rzeczach, autogenny trening może się świetnie sprawdzać. Czasem pomagają też antydperesanty.
      • spirit_of_africa Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 03:07
        Zażywając tamoxifen nie powinno się pic alkoholu.
        • grey_delphinum Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 09:35
          Gdy moja mama zażywała tamoxifen, miała absolutny zakaz picia alkoholu.
    • ayelen40 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:43
      Odstaw alkohol!
      • ayelen40 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:44
        Za szybko: odstaw go i to nie tyle ze względu na kaloryczność, co kancerogenność.
    • kozica111 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:48
      Dieta ogólnie ok, zetnij okno spożywcze, do 3- 4 h. Widac tak masz.Warzywa ogranicz do surowych, ogórek, pomidor itp;, prawdopodobnie dobijasz wieczorem węglami warzywnymi.
      • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:42
        🤦🏼‍♀️
      • iuscogens Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:39
        Najlepiej niech w ogóle nic nie je, wtedy to dopiero schudnie!!!
    • thea19 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:51
      Jak nie będziesz uczciwie liczyć kalorii i obcinać 300 wg własnego zera kalorycznego, to nic z tego nie wyjdzie
    • niemcyy Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 12:59
      Bierzesz jakies leki w celu obnizenia ryzyka nowotworu i codziennie pijesz alkohol? Pogratulowac big_grin
      • ayelen40 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 14:42
        Ja też zaniemówiłam lekko.
    • primula.alpicola Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 13:04
      Miałabym objawy depresyjne od całkowitego odstawienia węgli, to pewne. Podobno niektórym służy, mnie nie, może i Tobie nie?
      Nie znam się, ale na oko sądząc, za mało jesz, poza tym.
      Ile tego wina? I czy rzeczywiście potrzebujesz schudnąć?
      • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:41
        No przeciez jada warzywa w zupie, rzodkiewke wymienia, kimchiz ogorek itd. To sa weglowodany.
        • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:53

> No przeciez jada warzywa w zupie, rzodkiewke wymienia, kimchiz ogorek itd. To s
          > a weglowodany.

Princess
          .jakby ci to..
          🙈
          • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:07
            Ja na takiej diecie zyje od paru lat. Ratuje mnie to przed cukrzyca. Nie mam ani nie mialam zadnej depresji.

I jesli warzywa wg Ciebie to nie weglowodany to ja zrobie pass
            • wapaha Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:09

> Ja na takiej diecie zyje od paru lat. Ratuje mnie to przed cukrzyca. Nie mam an
              > i nie mialam zadnej depresji.
              >
              > I jesli warzywa wg Ciebie to nie weglowodany to ja zrobie pass

Autorka nie jest tobą
              I o odstawieniu innych węglowodanów napisała
              • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:18
                Jakich innych? Dokladnie co wymienila nie jadam od paru lat? Zadnej maki pszenicznej, zytniej itd czyli zadnych makaronow, żadnych kuskusowz ryzu. Oczywiscie ze zadnych ziemniakow.

To jest znane i polecane przez lekarzy jako anti,- inflammatory diet na choroby krazenia, cukrzyce i pare innych. O chorobach typu depresja i wplywie nie wiem bo pod tym katem nie sluchalam.

Chodze na spotkania prediabetis i mase ludzi to stosuje na rozmaite choroby.

Roznica tylko ze ja jem nasiona, orzechy i nie jadam miesa i ryb.
                • is-laura Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 06:53
                  Lekarze polecają dietę śródziemnomorską i dietę DASH a nie fantazje na temat ograniczenia węglowodanów
        • primula.alpicola Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 19:38

> No przeciez jada warzywa w zupie, rzodkiewke wymienia, kimchiz ogorek itd. To s
          > a weglowodany.

Dobrze, doprecyzuję. Źle bym się czuła bez produktów zbożowych. Być może autorce też doskwiera ich brak.
    • swiezynka77 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 14:03
      To nie jest dieta bez węglowodanów tylko niskowęglowodanowa ( to nie zarzut bo ja akurat uważam że taka jest lepsza). Jeśli jesz strączkowe typu ciecierzyca to możliwe że nawet nie mieścisz się w definicji niskowęglowodanowej. Przy takiej diecie trzeba bardzo dbać o odpowiednią ilość białka i tłuszczów w diecie Na moje oko masz za mało białka a ono jest potrzebne żeby chudnąć i nie tracić masy mięśniowej. No i całkowita ilość kalorii nie może być za niska spróbuj wpisywać wszystko co jesz do jakiejś aplikacji i ona ci wyliczy kalorie i Makro.
      • snakelilith Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 14:16
        swiezynka77 napisał:

> To nie jest dieta bez węglowodanów tylko niskowęglowodanowa ( to nie zarzut bo
        > ja akurat uważam że taka jest lepsza). Jeśli jesz strączkowe typu ciecierzyca t
        > o możliwe że nawet nie mieścisz się w definicji niskowęglowodanowej.

Ciecierzyca też be? wink Sorry, ale chyba zwolenniczki low/no carb powinny dać sobie na wstrzymanie (niekoniecznie do ciebie), bo zdaje się, że autorka nie ma galopującej cukrzcy i żadnej potrzeby redukowania aż tak mocno węglowodanów i rezygnacji akurat z korzytnych źródeł roślinnego białka jak strączkowce. A białka zwierzęce jako alternatywa mogą podkręcać procesy zapalne. W ogóle jak ktoś nie ma pojęcia o zbilansowanych posiłkach, to nie powinien bawić się w diety eliminacyjne.
        • swiezynka77 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:41
          Nie piszę że jest be, tylko że ma dużo węglowodanów. Ja jem.
      • hanusinamama Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 14:39
        I serio nie da się schudnąć jedząc węglowodany, białko i tłuszcze ale ograniczając zwyczajnie kcal?
        Może mi ktoś wyjasnić demonizowanie węglowodanów?
        • thea19 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 15:37
          oczywiście, że chudnie się na deficycie a nie ograniczeniu węgli. Węgle zazwyczaj i tak stanowią procentowo największy udział w diecie redukcyjnej. Ot teraz głupia moda keto jak kiedyś Dukan i inne bzdury
          • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:45
            Ale ona nie jest na diecie keto.
        • swiezynka77 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:45
          Da się. Ale na diecie low carb chudnie się szybciej, łatwo też schodzi woda i człowiek jest bardziej zmotywowany widząc efekty.

Natomiast ekstremalny low carb działa na mnie bardzo źle i szybko zrezygnowałam
          • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 18:51
            Warzyw mozna jesc do woli przy zalozeniu ze nie sa to warzywa z duza iloscia skrobi
      • princesswhitewolf Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:44
        Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny i jesli nie je tego duzo to sie zupelnie inaczej wplywa na organizm..przy zalozeniu ze nie jada jakichs poteznych ilosci naraz
    • eagle.eagle Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 15:31
      Jak odstawisz węgle to po pierwsze ich nie jesz (ciecierzyca ma ich dość sporo ) po drugie zastępujesz je tłuszczami a u Ciebie ich prawie nie ma.

Poczytaj o keto diecie,np ketokocur na YT.
      • waleria_bb Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 28.08.23, 02:09
        Nie radź jej sugerowania się radami szemranych ludzi na YT. Ten kocur to żaden lekarz. Nawet nie wiem, czy to jest dietetyk. Teraz jest dosłownie zalew takich specjalistów od wszystkiego i ludzie rozwalają sobie zdrowie, bo pan youtuber powiedział.
    • hrabina_niczyja Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 15:36
      Napisz jeszcze jakie ilości tego zjadasz. Bo to ilość jest ważna. Druga sprawa, za mało posiłków. Podziel to na 3 posiłki.
    • fabryka.lodow.napatyku Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:08
      jedna lampka wina to jakbys jednego paczka zjadla, odstaw alkohol przy odchudzaniu
      wegli calkowicie nie odstawilas, bo i wino i twarozek i ciecierzyca to wegle
      poczytaj o diecie Montignaca, mozesz jesc twarozek i ciecierzyce nie mieszajac z tluszczami
      a jesli odstawiasz calkowicie wegle to poczytaj o diecie ketogenicznej
      • homohominilupus Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 16:52
        fabryka.lodow.napatyku napisała:

> jedna lampka wina to jakbys jednego paczka zjadla,

😆
        > wegli calkowicie nie odstawilas, bo i wino i twarozek i ciecierzyca to wegle
        > poczytaj o diecie Montignaca, mozesz jesc twarozek i ciecierzyce nie mieszajac
        > z tluszczami
        > a jesli odstawiasz calkowicie wegle to poczytaj o diecie ketogenicznej

Koniecznie 🤦‍♀️
      • ania357 Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:32
        fabryka.lodow.napatyku napisała:

> jedna lampka wina to jakbys jednego paczka zjadla,

No jednak nie.
    • cud_bogini_w_bikini Re: Dieta nie wychodzi czy to moze tamoksifen? :( 27.08.23, 17:29
      Nie mogłam tamoxifenu (uczulenie w postaci wielkich bąbli na twarzy), zmieniono mi na symex.
      W pierwszych 4 tygodniach przyjmowania tamoxifenu (4 pierwsze dni) a potem symexu (akurat początki pandemii i pozamykania się lekarzy/dietetyków) przytyłam 18 kg. Mówimy o tygodniach, nie miesiącach. To srednio 4,5 kg na tydzień, a nie jadłam więcej, rzec można, że nawet mniej. Bałam się sama odstawić lek, na onko dodzwonić się nie było sposobu, zresztą, jak się już dodzwoniłam to nie było lekarza, bo kwarantanna.
      Schudłam po pół roku na mądrej, rozpisanej diecie 6 kg i stanęło. Ani drgnie. Mogę tylko regulować wielkość wzdęć, w zależności od tego, co zjem.
      Do tego depresja. Psychiatra przekonana, że to skutek uboczny terapii hormonalnej. Leki antydepres mi niestety nie grają z tymi, które przyjmuję czyli symexem i reseligo
      Każda rozmowa z dietetykiem rozpoczyna się od rozmów na temat priorytetów i tego, jak bardzo zależy mi na ochronie przed wznową, a na ile na jakości życia.
      Bywają dni, kiedy mam dość. Wyglądowo niczym staruszka z wielkim brzuchem (taka otyłość brzuszna mi się zrobiłasad, usg ok, cukier ok) i nalaną twarzą.