Dodaj do ulubionych

lokalna półka

06.09.23, 15:27
Czytałyście o nowym pomyśle rządzących, żeby w supermarketach 2/3 towaru musiało pochodzić od lokalnych dostawców? (przy czym nie wiadomo, czy lokalny znaczy polski, czy np. wojewódzki, gminny). Jak Wam się podoba pomysł, bo ja np. zastanawiam się, co z owocami w sezonie zimowym? 2/3 jabłek, 1/3 owoców południowych razem wziętych? Jakie będą ceny i jakość, skoro markety będą zdane na lokalnych dostawców? Jasne, lokalne może być tańsze, świeższe, bardziej ekologiczne. Ale czy zapisanie tego odgórnie jest dobrym pomysłem?
Obserwuj wątek
    • reinadelafiesta Re: lokalna półka 06.09.23, 15:30
      businessinsider.com.pl/gospodarka/lokalna-polka-rolnicy-wskazuja-na-pulapki-obietnicy-pis/vn6736w
    • cosmetic.wipes Re: lokalna półka 06.09.23, 15:32
      Lokalne ryby morskie w Krakowie by mi się podobały 😄
      • memphis90 Re: lokalna półka 06.09.23, 19:14
        W Krakowie będzie tylko sól z Wieliczki.
    • auksencja15 Re: lokalna półka 06.09.23, 15:37
      Lokalne cytrusy zima big_grin
      • jahelena [...] 06.09.23, 15:49
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • auksencja15 Re: lokalna półka 06.09.23, 15:55
          Płaca mi sporo to chyba nie aż tak wink
          • triismegistos Re: lokalna półka 06.09.23, 18:25
            No chyba jednak, skoro nie wpadłaś na to żeby zastąpić cytryny kiszoną kapustą 😆
            • auksencja15 Re: lokalna półka 06.09.23, 18:37
              To miał być żart 🙄🙄🙄
            • milva24 Re: lokalna półka 06.09.23, 18:40
              Herbata z sokiem z kiszonej kapusty... mniamciuś.
            • gulcia77 Re: lokalna półka 06.09.23, 18:42
              Kiszoną kapustę źle się wciska do herbaty. Taki żarcik, jeszcze z czasów Gomułki.
              • mizantropka_20 Re: lokalna półka 06.09.23, 20:48
                „Gdybyśmy mieli więcej cienkiej blachy, zarzucilibyśmy świat konserwami! Ale nie mamy mięsa.”
            • memphis90 Re: lokalna półka 06.09.23, 19:17
              Mniam, pyszka herbatka będzie…
    • po_godzinach_1 Re: lokalna półka 06.09.23, 15:41
      Jeśli chcemy dbać o rodzime rolnictwo to tak, pomysł nie jest najgorszy
      • reinadelafiesta Re: lokalna półka 06.09.23, 16:07
        Ale ja bym bardzo chciała popierać polskie rolnictwo i polskich producentów, tylko nie za bardzo sobie wyobrażam, jakby ten projekt miał wyglądać w praktyce? Skąd wziąć produkty, jeśli nie ma lokalnych producentów? Ilu jest producentów oscypków z mleka owczego w Gdańsku? Co z lokalnymi produktami np.suską sechlońską? I czy w tej 1/3 pochodzenia pozalokalnego ma się zmieścić kawa, herbata, owoce cytrusowe, oryginalne sery? I czy rolnicy nie obniżą jakości, skoro markety będą musiały tak czy inaczej kupić od nich towar?
        • pade Re: lokalna półka 06.09.23, 17:38
          A jest w ogóle oscypek w Gdańsku? Poza Jarmarkiem?
          O suskiej sechlońskiej pierwszy raz słyszę.
          A co do obniżenia jakości, trudno powiedzieć, może będzie więcej lokalnych produktów? Droższych i tańszych. Na razie w marketach jest słaby wybór.
          • reinadelafiesta Re: lokalna półka 06.09.23, 17:44
            Nie wiem, czy jest. Chodziło mi raczej o przykład. Suska to taka śliwka suszona ("odmiana handlowa suszonych owoców śliwy domowej, produkowanych metodami tradycyjnymi wyłącznie na terenie gmin: Czchów, Gnojnik, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Lipnica Murowana i Laskowa. Produkt posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne Unii Europejskiej"). Sama niedawno odkryłam, może dlatego, że wolno ją jeszcze sprzedawać w innych lokalizacjach niż powyższeuncertain Wybór w marketach nie jest największy, ale boję się, że jak jeszcze odgórnie zaczną ingerować, czego i ile ma być w sklepie, to już w ogóle kanał będzie.
          • babcia47 Re: lokalna półka 06.09.23, 20:09
            Oscypki kupisz bez problemu w każdym markecie. Zafoliowane to nie kupowałam.
            • beneficia Re: lokalna półka 06.09.23, 20:24
              Jakby nie o to chodzi w wątku...
              • babcia47 Re: lokalna półka 06.09.23, 20:37
                Jak nie jak tak? Podobno ma być lepiej. Z moich obserwacji jest wystarczająco dobrze bo w marketach w moim mieście duza czesc warzyw nosi oznakowanie jako towar polski, nabiał jest głównie polski ale region jako taki nie jest warzywny poza wielkimi szklarniami w których uprawia się pomidory, nie wiem czy rolnicy wogole maja jeszcze krowy w obejsciu a pola są zqsiewane głównie pszenicą, rzepakiem i kukurydzą. Narzucenie by 2/3 towaru to byly produkty lokalne jest bez sensu a jak pisałam wyzej w niektórych okresach roku będzie niekorzystne dla klientów. Pieczywo oprócz odpiekanego w markecie z mrożonych półproduktów tez jest z okolicznych piekarni, to akurat sprawdzam bo wiem ktory piecze dobre. Dla mnie to wywarzanie otwartych drzwi i moze odbić się na klientach
            • galaxyhitchhiker Re: lokalna półka 06.09.23, 22:25
              Nie kupisz. To nie oscypki, tylko serki oscypkopodobne.
            • biala_ladecka Re: lokalna półka 07.09.23, 19:28
              babcia47 napisała:

> Oscypki kupisz bez problemu w każdym markecie. Zafoliowane to nie kupowałam.
              >

To nie sa oscypki. Nie ten surowiec, nie ta bajka.
      • nick_z_desperacji Re: lokalna półka 06.09.23, 17:30
        A jeśli nie chcę, tylko wybieram produkty wg ich smaku, to dlaczego mam mieć odgórnie narzucone, co kupię, a czego nie? Sezonowe lokalne owoce kupuję sobie bezpośrednio od rolnika, w sklepie chcę sobie wybrać śmietanę z drugiego końca Polski, bo ta mi najbardziej smakuje.
    • muszebosieudusze Re: lokalna półka 06.09.23, 15:42
      Czyli na przykład lokalne smartfony?
      • pasquda77 Re: lokalna półka 06.09.23, 15:56
        Tylko, że to nie jest autorski pomysł PiS, a Kołodziejczaka, no ale PiS jak to PiS wszystko ukradnie.
        • bazia_morska Re: lokalna półka 07.09.23, 06:14
          Pomysł jest sprzed 15 lat, autorstwa posla PSLu, mówił o tym Waldemar Pawlak w tokfm smile
      • reinadelafiesta Re: lokalna półka 06.09.23, 15:57
        Chodzi chyba o spożywkę.
    • auksencja15 Re: lokalna półka 06.09.23, 15:56
      W ogólności to się zgadzam co do promowania lokalnych produktów, to jest dobry kierunek. Jakie będzie wykonanie, każdy wie wink
      • alicia033 Re: lokalna półka 06.09.23, 17:42
        auksencja15 napisała:

> Jakie będzie wykonanie, każdy wie wink

Wygląda na to, że pomysł zrealizował się sam, nie czekając na piss:
        www.rp.pl/przemysl-spozywczy/art39064781-pis-z-lokalna-polka-wywaza-otwarte-drzwi
      • babcia47 Re: lokalna półka 06.09.23, 20:17
        Per saldo w niektórych oktesach roku zapłacimy wiecej bo zamiast miec na półce tanie warzywa z krajów gdzie one dojrzewają juz w gruncie my będziemy mieli byle jakie, drogie i pędzone na chemii warzywa z lokalnych szklarni.
    • b.bujak Re: lokalna półka 06.09.23, 17:44
      rząd nie powinien za bardzo ingerować z biznes, tym bardziej narzucając z góry jakieś zasady (oprocz zasad higieny i bhp)
      od dawien dawna lokalni rolnicy sprzedają swoje wyroby na bazarkach - i ten znany od lat sposób powinien być promowany, np przez preferencyjne warunki wynajmu stanowisk / zatrudniania sprzedawców itp....
      • nick_z_desperacji Re: lokalna półka 06.09.23, 18:41
        Jak chcesz preferencyjnie zatrudniać sprzedawców? Płacić im mniej, a rachunki lokalną dumą niech płacą, czy dopłacać z kieszeni wszystkich podatników do biznesów niektórych z nich?
      • 1012ja Re: lokalna półka 07.09.23, 05:57
        A kto kupuje na bazarkach? Emeryci? Ludzie kupują w marketach. Może latem zajrzą po pomidory na przetwory na bazar i tyle. Nikt z lokalnych producentów nie sprzedaje w marketach bo nie ta skala i sieć nie jest zainteresowana.
    • misiamama Re: lokalna półka 06.09.23, 18:20
      Lokalny dostawca może kupić cytrusy od producenta. Albo wręcz dowolnego innego pośrednika, chodzi o to, żeby w łańcuszku ostatni przez marketem nosił napis "lokalny".
      Markety mają niskie ceny dzięki (m.in.) dużym zakupom od dużych dostawców. Jeśli lokalny miałby znaczyć konieczność rozbijania dostaw nie wg istniejącej sieci logistycznej, ale wg województw/ powiatów/ gmin, cały ten system się spektakularnie wywala w kosmos, chyba że będzie łatwa furtka do ominięcia.
      Każdy pomysł jest dobry, jeśli prowadzi do konkluzji, że obecna władza jest najlepszą na jaką zasługujemy.
      • bene_gesserit Re: lokalna półka 06.09.23, 20:52
        misiamama napisała:

> Lokalny dostawca może kupić cytrusy od producenta. Albo wręcz dowolnego innego
        > pośrednika, chodzi o to, żeby w łańcuszku ostatni przez marketem nosił napis "l
        > okalny".
        > Markety mają niskie ceny dzięki (m.in.) dużym zakupom od dużych dostawców. Jeśl
        > i lokalny miałby znaczyć konieczność rozbijania dostaw nie wg istniejącej sieci
        > logistycznej, ale wg województw/ powiatów/ gmin, cały ten system się spektakul
        > arnie wywala w kosmos, chyba że będzie łatwa furtka do ominięcia.
        > Każdy pomysł jest dobry, jeśli prowadzi do konkluzji, że obecna władza jest naj
        > lepszą na jaką zasługujemy.

Ja uważam, że ten kraj zasługuje na lokalne cytryny.
    • melikles Re: lokalna półka 06.09.23, 19:14
      We Włoszech w hipermarketach są działy z żywnością regionalną.

A bredzacym o polskich cytrynach radzę doczytać, że chodzi o żywność, której odpowiedniki są produkowane poza regionem. Czyli twaróg z lokalnej mleczarni, a nie z drugiego końca kraju.
      • reinadelafiesta Re: lokalna półka 06.09.23, 19:17
        Ale ja lubię akurat twaróg z sąsiedniego województwa. Dlaczego ktoś chce mnie go pozbawić?
        Dział z żywnością regionalną to co innego, niż narzucenie marketom w całym sklepie asortymentu.
        • melikles Re: lokalna półka 06.09.23, 19:37
          Dalej nie rozumiesz. Chodzi o to, aby obok twarogu z sąsiedniego województwa był też ten lokalny.
          • alicia033 Re: lokalna półka 06.09.23, 20:02
            melikles napisał(a):

> Chodzi o to, aby obok twarogu z sąsiedniego województwa był też ten lokalny.
            >
            Jeżeli ów lokalny twaróg ma cenę i jakość odpowiadającą klientom to i tak w sklepie będzie. Jeżeli natomiast klientom z jakiegoś względu on nie odpowiada a odgórną decyzją sklep będzie musiał go sprzedawać, to znaczy, że gospodarka centralnie sterowana wróciła tu w pełnym wymiarze.

• melikles Re: lokalna półka 06.09.23, 19:38
          A co powiesz na przepisy wielu krajów europejskich, nakazujących stacjom radiowym, także prywatnym, grać określony procent rodzimej muzyki?

reinadelafiesta napisała:

> Ale ja lubię akurat twaróg z sąsiedniego województwa. Dlaczego ktoś chce mnie g
          > o pozbawić?
          > Dział z żywnością regionalną to co innego, niż narzucenie marketom w całym skle
          > pie asortymentu.
          >
      • memphis90 Re: lokalna półka 06.09.23, 19:22
        Polka z lokalną żywnością dla chetnych to co innego niż odgórny prikaz, ze 2/3 owoców, warzyw i pieczywa ma być „lokalne”.
      • komorka25 Re: lokalna półka 07.09.23, 19:45
        Akurat twaróg, masło i inne przetwory mleczne z "mojej" lokalnej mleczarni są NIEJADALNE.
    • kozica111 Re: lokalna półka 06.09.23, 19:20
      zdrowo...
      • marzeka11 Re: lokalna półka 06.09.23, 19:22
        Mieszkam na mazurach- tutaj w wielu sklepach można kupić lokalne produkty- sery korycińskie (polecam każdemu, kto sery lubi), ciasta typu mrowisko lub sękacz.
        • marzeka11 Re: lokalna półka 06.09.23, 19:22
          Na Mazurach miało być.
        • bene_gesserit Re: lokalna półka 06.09.23, 20:27
          Koryciński, mrowisko i sękacz mogę kupić w Warszawie, bez większego problemu. Ale czy one są lokalne? Jaka średnicę ma lokalność wg PiSu - setki kilometrów czy dziesiątki?
    • bene_gesserit Re: lokalna półka 06.09.23, 20:25
      Czy jeśli w polskim jogurcie będzie wsad z ukraińskich malin, to będzie się on liczył
      a) jako polski
      b) no jasne, że ukraiński
      c) jako polski w 85 procentach
      • nick_z_desperacji Re: lokalna półka 06.09.23, 20:41
        Raczej będzie tak, że jak obok masz "lokalną" Piątnicę, to już Krasnystaw odpadnie i na odwrót. Chyba nikt normalny nie wierzy, że Biedra będzie w każdej gminie z lokalną OSM umowy podpisywać.
        • babcia47 Re: lokalna półka 06.09.23, 21:48
          W moim powiecie i chyba kilku okolicznych nie ma żadnej osm, będą ze świecą szukać? Warzyw nikt nie uprawia nawet ziemniaków widac niedużo. Mialam wglad gdy jeszcze pracowalam wlasnie na terenie wiejskim przedvemeryturą i przez kilka lat dowoziłam towar do wiejskich sklepików. W niektórych wsiach nie pamiętają jak wygląda krowa . Przez jakiś czas w moim miescie(!!) , niedaleko ode mnie czlowiek mial spore stado kóz i wytwarzał wspaniale sery ktore dostarczał do lokalnych sklepów ale mu się zmarło i juz po lokalnym produkcie. Kilka lokalnych małych piekarni padło dzieki wzrostowi kosztów utrzymania w ostatnich latach. Duże oparte o mechaniczne ciagi produkcyjne dają radę ale ja ich wypieków nie kupuje choc to produkt lojalny
    • default Re: lokalna półka 06.09.23, 20:32
      Odgórnie sterowana gospodarka to już była. Wszyscy wiemy, jak to się skonczyło.
    • smoczy_plomien Re: lokalna półka 06.09.23, 22:12
      Przecież oni nawet nie zamierzają tego wdrażać, to po co strzępić klawiaturę na dyskusję?
      • alicia033 Re: lokalna półka 07.09.23, 00:37
        smoczy_plomien napisała:

> Przecież oni nawet nie zamierzają tego wdrażać,

Nie mów hop...
        Jak najbardziej są w stanie zadekretować, że 2/3 towarów w sklepach spozywczych musi pochodzić z sasinowego holdingu spożywczego.
    • galaxyhitchhiker Re: lokalna półka 06.09.23, 22:36
      Lokalnych dostawców to ja mam na lokalnym ryneczku (i to droższych, a nie zawsze lepszych). Do marketów chodzę po egzotykę smile

Poza tym jestem ciekawa jak oni chcą to rozwiązać, skoro już teraz mali lokalni producenci nie są w stanie sprostać wymaganiom finansowym sieci handlowych. Ktoś dostanie po tyłku, pytanie kto: producent zmuszony do sprzedaży po nieopłacalnej cenie, czy klient sklepu, któremu koszyk podrożeje tak o 100-200%.
      • alicia033 Re: lokalna półka 07.09.23, 00:40
        galaxyhitchhiker napisała:

> Ktoś dostanie po tyłku, pytanie kto: producent zmuszony do sprzedaży po nieopłaca
        > lnej cenie, czy klient sklepu, któremu koszyk podrożeje tak o 100-200%.

w przypadku piss prawidłowoa odpowedź brzmi: i jeden i drugi. A zysk zgarnie pośredniczący w tym wale pissuarowy polski holding spozywczy.
    • okruchlodu Re: lokalna półka 07.09.23, 19:01
      Mieszkam w polskim Czarnobylu więc za lokalną półkę podziękuję.
    • tanebo001 Re: lokalna półka 07.09.23, 19:21
      Świetny pomysł. Będę wiedział które produkty wyprodukował wsiok. dzięki temu nie będę ich kupował.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka