Dodaj do ulubionych

Czy rodzice powinni być informowani?

16.09.23, 12:52
W klasie 3 SP mojego dziecka jest chłopiec, który lubi się rozbierać do naga. Robi to na przerwach i namawia tez inne dzieci do rozbierania. Biega wtedy po holu szkoły aby każdy go oglądał. Czasami tez robi to podczas lekcji. Ma nauczyciela wspomagającego ale nie zawsze ten nauczyciel jest przy nim a wystarczy chwila aby chłopiec się rozbierał. W te wakacje dowiedziałam się od dziecka, ze takie sytuacje miały miejsce tez w zeszłym roku szkolnym. A moje dziecko nic mi nie powiedziało. Mama chłopaka wydaje się być zaangażowana gdyż często widuje ja w szkole.
I teraz się zastanawiam czy nauczyciel - wychowawca nie powinien porozmawiać z cała klasa o tej sytuacji. Wytłumaczyć z czego to się bierze. Ze chłopiec ma problemy. A wszystko zamiatane jest pod dywan.
I czy ja jako rodzic nie powinnam być informowana, ze w klasie dziecka jest ekshibicjonista. Przecież nawet dla dorosłej kobiety jak zobaczy na ulicy chłopa z penisem, który z przyjemnością się obnaża to jest trauma. A co dopiero dla małych dziewczynek. Tym bardziej, ze sytuacje się powtarzają. Mogłabym sama coś wytłumaczyć dziecku. Czy ja jaki rodzic nie mam prawa być informowana o takich sytuacjach? Czy to nie jest obowiązek szkoły? Przecież to jest przemoc wobec mojego dziecka.
Obserwuj wątek
  • borsuczyca.klusek Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:01
   W pełni podzielam twoje obawy. Chora sytuacja i typowe zamiatanie sprawy pod dywan.
  • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:05
   To jest obowiązek szkoły, psychologa, pedagoga szkolnego, wychowawcy..
   Zarówno praca z dziećmi jak i rozmowa z rodzicami, że taka sytuacja ma miejsce i co szkoła z nią robi.
   A gdzie jest nauczyciel wspomagający, że dziecko się rozbiera do naga i biega po korytarzu? Przecież właśnie po to jest by chłopiec tego nie robił.
   Na Waszym miejscu bym reagowała, bo tak, to jest molestowanie seksualne i dla niektórych dzieci może się skończyć zaburzeniami związanymi z życiem seksualnym.
   Poza tym dzieci rosną i sprawa zrobi się poważńiejsza.
   • katiemorag Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:29
    Córka wstydziła się powiedzieć. Dopiero pod koniec wakacji coś tak zaczęła wspominać. Delikatnie ja podpytałam. I się wydało co się działo w szkole.
    Nauczycielka wspomagająca raz wyszła szybciej bo się zwolniła bo coś się w domu działo. To wystarczy chwila nieuwagi nawet na lekcji jak nauczyciel na chwile gdzieś wyjdzie.
    Rodzice innych dzieci tez nie wiedza co się w szkole działo. Kilkoro rodziców wie ale chyba nie widzi w tym nic niestosownego.
    Moja mama mówi, ze niepotrzebnie rozkręcam aferę bo dzieci na przerwach w telefonach nie takie rzeczy oglądają.
    Dla mnie jest to jednak forma molestowania. Chłopiec jak na nagusa biega po holu jest nagrywany telefonami przez starsze klasy. Każdy ma go za takiego głupka co pije wodę w toalety czy liże deskę sedesowa. Wszystko aby się popisać i zwrócić na siebie uwagę. Dyrektor wie o całej sytuacji. Ja sie czuje oszukana bo uważam, ze o czymś takim powinno się informować.
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:38
     >Córka wstydziła się powiedzieć.

     To tez cos nie tak ze Twoja corka wstydzi sie Tobiez jej matce cos powiedziec. Bardzo zaniepokoilabym sie nad moimi relacjami z dzieckiem gdyby moj syn sie wstydzil do mnie mowic zwlaszcza o innych dzieciach 😮
     • brenya78 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 18:39
      "tez cos nie tak ze Twoja corka wstydzi sie Tobiez jej matce cos powiedziec. Bardzo zaniepokoilabym sie nad moimi relacjami z dzieckiem gdyby moj syn sie wstydzil do mnie mowic zwlaszcza o innych dzieciach 😮"

      Ale bzdura.
      Sa dzieci ktore barsziej w sobie miedla pewne rzeczy. Moja corka potrafi mi powiedziec po kikku dniach ze jakies dziecko cos zrobilo. Miele, miele, myśli, myśli, jak sama nie wykombinuje I nie pptrafi przetrawic to wtedy przychodzi do mnie.
      Takie sweeping statements o osobie ktorej nie znasz, swiadczy imho o braku inteligencji.
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 19:19
       Ale tam nie jest jedna dziewczynka która rozmawia wyłącznie z matką tylko kilkaset dzieciaków, które mają starsze rodzeństwo, rodziców, innych bliskich. I wszyscy tak straumatyzowani jednym nierozumiejącym chłopczykiem i do nikogo nie są w stanie się odezwać? Kaman. Trochę realizmu.
    • kandyzowana3x Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:41
     Zaniepokoilo by mnie, ze córka ma na tyle rozbudowane poczucie wstydu, ze wstydzi sie powiedziec najblizszym, ze ktos inny robi cos zlego. Ogolnie dosc dziwne, ze nagi chlopiec biega po korytarzach szkolnych, starsze klasy go nagrywaja, a do rodzicow nic nie dochodzi przez rok.
     • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:57
      No o tym wlasnie napisalam
    • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:04
     To jest molestowanie.
     I masz prawo oczekiwać od szkoły chronienia swojej córki przed tym.
     Nie rozmawiaj, nie dzwoń, pisz żeby był ślad, inaczej szkoła nic nie zrobi, skoro do tej pory nie zrobiła.
     • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:27
      >To jest molestowanie.

      Bo nasturcja powiedziala? Lol

      Jakie molestowanie jak nie ma mowy o seksualnosci?
    • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:48
     katiemorag napisał(a):


     > Dla mnie jest to jednak forma molestowania. Chłopiec jak na nagusa biega po hol
     > u jest nagrywany telefonami przez starsze klasy. Każdy ma go za takiego głupka
     > co pije wodę w toalety czy liże deskę sedesowa. Wszystko aby się popisać i zwró
     > cić na siebie uwagę.


     Od neurotypowych dzieciaków można wymagać więcej niż od ewidentne zaburzonego i nieklejącego norm chłopaka. Jasne że zwlaszcza młodsze dzieci nie powinny być narażone na nieprzystojne widoki. Jednak on w tym wszystkim bardziej szkodzi sobie niż dzieciakom, które najwyraźniej rozumueją że on ma problem, mają go za głupka i mają z tego ubaw (bo inaczej on by tego nie robił, nie dostając reakcji której oczekuje) a nie raportują tego jako problem który należy ogarnąć.
     • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:22
      Dzieci absolutnie nie powinny oglądać takich widoków. I nie chodzi tutaj o robienie z ciała tematu tabu. Jest to po prostu formą molestowania, mimo że chłopiec nie jest tego świadomy i nie robi tego "specjalnie". Szkoła ma za zadanie ochronić uczniów przed takimi zachowaniami. Szkoła ma również obowiązek dbać o dobrostan dziecka zaburzonego, z czego się również nie wywiązuje, pozwalając mu biegać nago po holu. Tutaj, już po pierwszym incydencie należało konkretnie zareagować. Samo przychodzenie przez matkę do szkoły nie jest jednoznaczne z jej świadomym zaangażowaniem w wychowanie dziecka.

      A co do picia wody z sedesu i lizania deski no to córka autorki jest wyjątkowo dobrze poinformowana...
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:03
       No nie powinny, ale nie jestem pewna czy zachowanie niemające na celu spowodowania czyjegoś dyskomfortu i poniżenia mozna nazwać molestowaniem. Natomiast wyśmiewanie i nagrywanie kogoś vulnerable (ze tak polecę trybem biscotti,,ale nie wiem jakie polskieslowo to najlepiej oddaje, może „bezbronny”) z cała pewnością podchodzi pod bullying a rozpowszechnianie takich nagrań wśród znajomych to już podchodzi pod molestowanie, ale tego chłopca. Gdyby to była zdrowa dziewczynka i ktoś by ją nagrał jak ściąga majtki w ubikacji i pokazywał to na przerwach to tez bys mówiła, ze biedne dzieci są traumatyzowane i molestowane tym nagraniem?
       Tam oczywiście dorośli powinni bezwzględnie sytuacje opanować ale nie róbmy z tych dzieciaków ofiar.
       • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:13
        Chłopiec nie molestuje świadomie przecież, ale inne dzieci mogą czuć się molestowane. Ogólnie to jest bardzo trudna sytuacja dla każdej ze stron, szkoła ewidentnie nie może podołać.
        I z drugiej strony, również. Nagrywanie nagiego chłopca jest molestowaniem, gnębieniem tego dziecka. Tutaj już neurotypowe dzieci dobrze wiedzą co robią, wiedzą jakie konsekwencje niesie nagrywanie filmików, bo przecież po coś to robią.

        I tak, i nie. Jeśli starszy kolega, np z 7 klasy, przychodzi do młodszego z 1 i pokazuje mu nagranie nagiej dziewczynki, to pierwszak jak najbardziej jest molestowany.
        Jeśli siódmokasiści przesyłają sobie ów filmik i kręcą bekę, to nie są ofiarami.
        Wszystko zależy od perspektywy.
        I jeszcze jedno, ja jako matka tego chłopca oczekiwałabym od szkoły, że będzie dbała o jego dobrostan i nie dopuszczała do sytuacji, w których się obnaża.
        • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:16
         Może jedenasto-dwunastoletnie, gdy już wkraczają w wiek dojrzewania a okazany fiutek już zaczyna funkcjonować nie tylko do sikania. Ale takie smarki i dziecinny siusiak?

         A co do oczekiwań to oczywiście bezdysusyjnie.
         • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:24
          Mniemam, że skoro biega po holu, to mogą tam być dzieci w różnym wieku, podstawówka ma 8 klas. Pierwszaki raczej nie nagrywają filmików.
          I nie odbieram nikomu prawa czuć się źle z daną sytuacją, bez względu na to, czy ma 14 czy 7 lat.
          Myślę też, że należy podkreślić, że dziecko nie musi kojarzyć penisa z seksualnością, być być molestowane.
     • taki-sobie-nick Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 21:29

      > Od neurotypowych dzieciaków można wymagać więcej niż od ewidentne zaburzonego i
      > nieklejącego norm chłopaka.

      Tak, tak, biedna sierotka zaburzona.
     • taki-sobie-nick Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 21:49

      > > cić na siebie uwagę.
      > [/b]
      >
      > Od neurotypowych dzieciaków można wymagać więcej niż od ewidentne zaburzonego i
      > nierozumiejącego norm chłopaka.

      Ależ raz, drugi, setny zastosować nieprzyjemne konsekwencje i w końcu załapie.
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 22:56
       Aha, natomiast neurotypowe nadal mogą się z niego nabijać czy nagrywać i od niech nie można wymagać, żeby go nie prowokowały czy żeby nie zwracały uwagi? Na zdrowy rozum one powinnny załapać szybciej.
       • taki-sobie-nick Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 23:16
        muszebosieudusze napisała:

        > Aha, natomiast neurotypowe nadal mogą się z niego nabijać czy nagrywać i od nie
        > ch nie można wymagać, żeby go nie prowokowały czy żeby nie zwracały uwagi?

        A gdzie ja to napisałam, proszę linka [sarkazm]? Chodzi mi TYLKO o to, żeby nie usprawiedliwiać czego się da "zaburzeniami".
       • taki-sobie-nick Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 23:22
        muszebosieudusze napisała:

        > Aha, natomiast neurotypowe nadal mogą się z niego nabijać czy nagrywać i od nie
        > ch nie można wymagać, żeby go nie prowokowały czy żeby nie zwracały uwagi?

        Żeby nie zwracały uwagi - nie. Reszty można.
   • samawsnach Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:53
    panna.nasturcja napisała:

    > Na Waszym miejscu bym reagowała, bo tak, to jest molestowanie seksualne i dla n
    > iektórych dzieci może się skończyć zaburzeniami związanymi z życiem seksualnym.

    Molestowanie seksualne? A jakąż to satysfakcję seksualną czerpie ten kilkulatek?
    • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 18:38
     Nagi 8-latek widziany przez innego 8-latka przez żadne z tych dzieci nie powinien być odbierany w kontekście seksualnym.
     • triss_merigold6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 18:57
      Jest odbierany jako mały czubek. Pomijam rozebranie się w szatni przed wf czy basenem. Ot, klasowy/ szkolny świrek dostal odpalu i to jest zabawne.
    • brenya78 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 18:41
     Molestowanie wcale nie musi się wiązać z żadna satysfakcja u molestowacza. W molestowaniu chodzi o komfort a raczej jego brak u molestowanego.
     • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 18:59
      Ale żeby molestowanie było seksualne, to któraś ze stron musi to odbierać jako działanie związane z seksualnością, nawet jeśli nie umie tego nazwać. Skoro nie koledze, to córce, a skoro penis 8-latka dla 8-klatki ma kontekst seksualny, to dziewczynka ma już nieźle zryta banię, podejrzewam, że przez matkę doznającą traum na widok mężczyzny.
      • brenya78 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 19:03
       "odbierać jako działanie związane z seksualnością, nawet jeśli nie umie tego nazwać."

       I tu ma to miejsce. Dziewczynka nie musi umieć tego nazwać aby czuć się skrępowana widokiem obcego penisa i ogólnie nagiego kolegi. To jest molestowanie.
       • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 19:11
        I tak się hoduje blokady i kompleksy. Poza tym, sorry, ale obaczyć penisa u biegnącego 8-latka na tyle wyraźnie, żeby ten penis zmolestował, to się trzeba naprawdę postarać.
        • katiemorag Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 23:04
         Dla każdego co innego będzie odbierane jako molestowanie. Piszesz z pozycji dorosłej kobiety. Z pozycji 9 letniej dziewczynki widok nagiego chłopca czy jego penisa może być traumatyczne. Twój szef nie będzie musiał pokazywać swojego penisa a jedynie patrzeć na Twoje piersi czy robić seksualnie uwagi aby Ciebie molestować.
         • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 17.09.23, 00:06
          Bo uwagi szefa mają w tym wypadku podtekst seksualny. penis sam w sobie, zwłaszcza taki ośmioletni traumatyczny nie jest. To część anatomii, która można zobaczyć nie tylko na pornosach, ale też np. w saunie albo na filmie edukacyjnym. Dziecko z takim podejściem jak Twoja córka nie tylko nie pójdzie do sauny, ale tez prawdopodobnie długo do ginekologa, a w razie rzeczywistego molestowania nikomu nie powie. prędzej się udusi wstydem.
         • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 17.09.23, 13:56
          Co takiego zrobiłaś dziecku, że widok dziecięcego siusiaka jest dla niej traumatyczny?
         • afro.ninja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 18.09.23, 12:01
          Jesli twoj szef będzie się rozbierał i biegał po firmie, prędzej zadzwonicie po pogotowie, niz oskarżycie o molestowanie.
          • alewcale Re: Czy rodzice powinni być informowani? 19.09.23, 14:45
           Nie takie rzeczy się dzieją i to już w przedszkolach co nie znaczy, że jakieś granice muszą być. Skoro szkoła ma to gdzieś i nie zareagowała na początku to rodzice powinni ruszyć pupy i rozmówić się z dyrektorem.
           • alewcale Re: Czy rodzice powinni być informowani? 19.09.23, 14:53
            co nie oznacza, że można pozwalać na takie wynaturzenia.
     • samawsnach Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 22:30
      brenya78 napisała:

      > Molestowanie wcale nie musi się wiązać z żadna satysfakcja u molestowacza. W mo
      > lestowaniu chodzi o komfort a raczej jego brak u molestowanego.

      Tak. Na pewno szefowi oblechowi molestującemu seksualnie podwładną, czy pedofilowi, który molestuje dziecko wcale nie chodzi o własną satysfakcję, tylko o " odebranie komfortu".
      Zresztą to mało ważne. Ten wątek jest przerażający w temacie tak szerokiej niewiedzy związanej z rozwojem seksualnym dzieci.
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 19.09.23, 15:10
       Tak. Molestowanie i gwalty całkiem nierzadko mają na celu wywołanie uczucia poniżenia i ustalenia porządku dziobania.
       Pedofil to zupełnie inna sytuacja bo tu jest zaburzenie, przy czym należy rozróżnić pedofila jako osobę zaburzoną, która nie potrafi inaczej osiągnąć satysfakcji (ale to nie znaczy, że wprowadzi to w czyn) od czynów pedofilnych, które mogą, nie muszą się wiązać z satysfakcją erotyczną.
  • alewcale Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:09
   Przecież takie sprawy się załatwia od razu. Rok mija i nikt z rodziców się nie zainteresował? Czy to jest szkoła specjalna, że to jest tolerowane?
   • little_fish Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:25
    Zapewniam cię, że w szkołach specjalnych takie rzeczy nie są tolerowane
   • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:38
    No dokladnie alewcale. jak to sie powtorzy to powinien jakis asystent go pilnowac na przerwach
    • alewcale Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:41
     Niepokojące jest takie zobojętnienie otoczenia, że ludziom i dzieciom "wiszą" podstawowe normy społeczne. Jakieś standardy powinny być i nieważne, czy to dziecko sie popisuje, bo widzi, że przynosi to efekt, czy robi na złość nauczycielom (bo tyle czasu mu nikt nie zwraca uwagi).
     • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:46
      Wiesz, ja nie bylabym tego taka pewna. Byc moze jest to dziecko z orzeczeniem ja to u Was mawiaja albo w trakcie zalatwiania go. Tylko ze powinien temu dziecku towarzyszyc jakis asystent na przerwach
      • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:15
       Towarzyszy, ma przecież nauczyciela wspomagającego.
       • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:17
        Ciekawe na jaki ułamek lekcji.
        • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:18
         Tzn może być tak, że niekoniecznie w pełnym wymiarze godzin lekcyjnych klasy, bo nie ma funduszy. Wtedy jakby nie upilnuje. Rozumiem, że nauczyciel resztę czasu ma pracować jako wolontariusz?
         • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:25
          O jakich funduszach mówisz? Nauczyciel współorganizujący ma określony wymiar godzin, nie można dołożyć mu więcej niż mówi KN. Jeśli dziecko ma więcej godzin lekcyjnych, no to logicznym jest, że gdzieś tego nauczyciela nie będzie. Jest to bardzo głupie, ale takie są "przepisy".
          • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:47
           maleficent6 napisała:

           > O jakich funduszach mówisz? Nauczyciel współorganizujący ma określony wymiar go
           > dzin, nie można dołożyć mu więcej niż mówi KN. Jeśli dziecko ma więcej godzin l
           > ekcyjnych, no to logicznym jest, że gdzieś tego nauczyciela nie będzie. Jest to
           > bardzo głupie, ale takie są "przepisy".


           Subwencja jest, ale oby tylko byla racjonalnie i bezproblemowo wykorzystywana. Rownież przeróżnie jest z podażą nauczycieli wspomagających. Skoro nawet prywatne placówki z nieco wyższą wypłatą też mają problem z brakami kadrowymi.
           • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:49
            Braki kadrowe to są akurat dramatyczne, niektóre dzieci mimo orzeczeń czekają np. 2 lata i dalej jest wakat.
            Ale tam nauczyciel już fizycznie jest.
            • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:31
             Dlatego wlasnie ze jest ja za bardzo nie wierze w cala historie. No raz moglo sie zdarzyc ze powierzyl opiekun zadanie komus a ta niedopoatrzyla, ale ciagle?

             Serio historia opowiadana przez dzieci a polowa pewno nieprawda
             • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:44
              W tym przypadku nie mam wątpliwości, ale podyskutować zawsze można.
   • livia.kalina Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:48
    skąd pomysł, ze to jakas norma w szkołach specjalnych?
  • disco-ball Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:23
   Wspolczuje i chłopcu i mamie i całej klasie.
   Oczywiscie, ze powinno się o tym rozmawiać, ja bym nie odpuściła. A nauczyciel współorganizujący powinien być z chłopcem może trochę częściej, to już mama z dyrekcja powinna ustalić.
   • katiemorag Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:32
    Mama przychodzi po tego chłopca, wydaje się być zaangażowana. Chłopiec stoi słabo intelektualnie. Nie wiem czy dalej pójdzie z dziećmi do następnej klasy.
  • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:35
   > czy ja jako rodzic nie powinnam być informowana, ze w klasie dziecka jest ekshibicjonista

   Ekshibicjonizm ma podloze seksualne a to jest 3 klasa wiec zadna seksualnosc jeszcze. Po prostu dzieciak ma taka faze. Mam nadzieje ze szkola rozmawia na ten temat z jego rodzicami, rodzice z nim a i poze szkolny pedagog czy psycholog z nim jesli sie to powtarza

   Moj syn jak byl w zerowce czyli w UK to jest miedzy 4 a 5 rokiem zycia uczestniczyl w zawodach sikania na odleglosc ( kto dalej) z trzema innymi chlopakami. Pewno tez byl ekshibicjonista wg twoich wnioskow lol. Wszyscy czterej byli pewno

   W 3 klasie ( tutaj to jest 7 lat) jedna dziewczynka w kosciele podczas provy jaselek uznala ze nalezy pokazac goly tylek. Tez pewno ekshibicjonistka lol
   • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:06
    Przedszkolak a trzecioklasista to jednak różnica, 5 lat to sporo w rozwoju dziecka, nie ma co porównywać.
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:47
     Znajac dzieci chetnie by sie znow pobawilybw sikanie na odleglosc.....ale nie wolno
     • nangaparbat3 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 19.09.23, 16:50
      Mogą gasić ognisko.
    • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:52
     🙄 Trzecioklasista jeszcze nie jest na etapie poszukiwania doznań żeby osiągnąć satysfakcję seksualną.
     • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:11
      Ale ma już wpojone normy społeczne. Przedszkolaki się fascynują tym, co mają w majtkach, nie mają poczucia wstydu. Trzecioklasiści owszem, posikaliby sobie na odległość, ale już w szatni na klasowym basenie siusiaki zasłaniają.
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:29
       Tak, ale w tym wieku do końca nie wiedzą, dlaczego zasłaniają, po prostu przyjmują, że autorytety ich tak nauczyły więc tak jest, ot, nikt po ulicy nie chodzi bez gaci. Jakby zobaczyły golasa na ulicy to wzbudziłoby to ciekawość i ubaw a nie traumę, chyba, że jakiś goły dorosły by je wcześniej skrzywdził.
      • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:36
       W krajach, w których nagość nie wywołuje traum na basenie nie zasłaniają. To kwestia przekazu "od góry", nie wewnętrznej normy.
       • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:48
        I w tych krajach biegają nago po szkolnych korytarzach?

        Ganiający nago po przedszkolu 4 latek to norma, ten sam dzieciak za pięć lat będzie zakładał gacie w miejscach publicznych. Normy społeczne, proces wychowania, zasady grupy, w której żyje. Tak czy siak 9 latek nie zachowuje się tak samo jak 4 latek.
        • ichi51e Re: Czy rodzice powinni być informowani? 19.09.23, 17:15
         Te normy są różne wystarczy poczytać o Freikörperkultur
  • berdebul Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:41
   Czy to nie jest obowiązek dorosłych, żeby sprawdzić definicję słowa zanim go użyją? To nie jest ekshibicjonizm.
   Tak, szkoła powinna pracować nad klasą i dzieckiem. Tak, nauczyciel wspomagający powinien być przy dziecku cały czas. Nie, rodzice innych dzieci nie powinni być informowani o diagnozach innych dzieci.
   • draconessa Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:09
    100% zgody!!
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:58
     Ja tez podzielam zdanie
   • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:07
    O diagnozach nie, o zachowaniach tak.
    Dzieci są molestowane seksulanie, taki jest skutek, mimo, że nie taka intencja.
   • katiemorag Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:34
    Ekshibicjonizm dziecięcy wynika z faktu, że maluchy po prostu nie są świadome, co wypada, a co nie, dlatego też nie mają najmniejszych problemów z tym, by rozebrać się w miejscu publicznym – nie odczuwają wstydu, nie znają konwenansów, poloru ani zasad społecznych.
    • katiemorag Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:34
     Czyli dziecko jest ekshibicjonista.
     • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:31
      Nie nie jest. Dlaczego tlumaczyc ci trzeba oczywistości. Ekshibicjonizm dotyczy seksualnosci, to parafilia seksualna.Dziecko w trzeciej klasie nie jest dojrzale seksualne. Moze sie rozbierac bo mu goraco albo dla zabawy itd itp.
      • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:35
       Podejrzewam, że rozbiera się dla zwrócenia na siebie uwagi. Tyle w tym seksu, co w plackach ziemniaczanych.
       • kiddy Re: Czy rodzice powinni być informowani? 17.09.23, 12:18
        Albo z powodu problemów sensorycznych.
     • lauren6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:12
      > Czyli dziecko jest ekshibicjonista

      Jesteś obleśna jeżeli w rozebranym małym chłopcu widzisz obiekt seksualny. Co z tobą jest nie tak?
    • berdebul Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 22:11
     Ekshibicjonista obnaża się dla seksualnego zaspokojenia. Dolary przeciwko orzechom, ze nie o to chodzi. Nie używaj słów, których znaczenia nie znasz.

     Obstawiam 1. Zwracanie na siebie uwagi, 2. Zaburzenia SI, 3. Nieudolny system.
     Imho bardziej niepokojące, ze córka Ci o tym nie powiedziała.
   • natalia.nat Re: Czy rodzice powinni być informowani? 19.09.23, 17:41
    Podpisuję się.
  • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:54
   Współczuję problemu, ale nie wmawiaj tak małemu dziecku przekazu, że nagi człowiek to jakaś trauma. Nagi człowiek, to nagi człowiek, dla małych dzieci to normalne, najwyżej spotyka się z ciekawością. O sytuacji rozmawiaj w szkole, ale przed córką nie rób z ciała tematu tabu. W sumie to dobra okazja, żeby porozmawiać, kiedy nagość jest ok (sauna, przebieralnia na basenie itp), a kiedy nie i narusza granice innych.
   • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:08
    Nieprawda. Dla dzieci szkolnych to nie jest normalne, dla wrażliwej dziewczynki oglądanie genitaliów może być traumą. I dla córki autorki na jakimś poziomie jest, skoro wstydziła się powiedzieć o tym matce.
    • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:19
     Nie jest normalne, ale bez przesady. Jak penis 9-latka jest taką traumą, że nie powiedziała rodzicom, to w okresie dojrzewania dziewczynka gotowa się załamać. Niestosowność zachowania to jedno, ale TRAUMA na widok penisa to już jakaś parodia.
     • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:26
      nick_z_desperacji napisała:

      > Nie jest normalne, ale bez przesady. Jak penis 9-latka jest taką traumą, że nie
      > powiedziała rodzicom, to w okresie dojrzewania dziewczynka gotowa się załamać.
      > Niestosowność zachowania to jedno, ale TRAUMA na widok penisa to już jakaś par
      > odia.

      Nie znamy gradacji traumy i to nie watkodajka używa tego terminu. Tylko poziom wstydu u dziecka niepokoi, ciekawe czy gdyby ktoś ja bezposrednio bullyingowal też by nie mówiła.
      • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:28

       > > Niestosowność zachowania to jedno
       >
       A sorry, w startowym poście ekshibicjonizm=trauma, dla samej wątkodajki. Faktycznie powód do autorefleksji.
       • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:13
        Serio, zaczynam rozumieć aferę wokół nieocenzurowanego Dawida...
      • nick_z_desperacji Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:33
       Teraz w zasadzie każde niemiłe zdarzenie stało się "traumą".
       A wracając do tematu, 9-latka nie jest w stanie wydusić z siebie "X dziś biegał bez majtek", jako 14-latka z takim poziomem wstydu prędzej się pod ziemię zapadnie, niż powie matce, że coś ją niepokoi.
       • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:34
        No ta dziewczynka to dopiero ciekawy przypadek
       • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 19:09

        > , 9-latka nie jest w stanie wydusić z siebie "X dziś biegał
        > bez majtek", jako 14-latka z takim poziomem wstydu prędzej się pod ziemię zapa
        > dnie, niż powie matce, że coś ją niepokoi.


        Może do matki dotrze, że nad tym już trzeba pilnie pracowac. Oby.
    • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:23
     Oglądanie dorosłego ptaka we wzwodzie tak, ale małego, dziecięcego, miękkiego fiutka? Bardziej to wywołuje reakcje typu „o, jak mały dzidziuś, ileż ty masz latek?” Jeśli dziewczynka ma z tego powodu traumę, to sorry, coś tu grubo musieli nawalić bliscy dorośli w jej życiu.
     • anorektycznazdzira Re: Czy rodzice powinni być informowani? 17.09.23, 08:36
      100/100
    • kamin Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:35
     To jest penis dziecka, a nie dorosłego faceta. 9 latka z pewnością widziała niejednego nagiego chłopca choćby w basenowej szatni (2-6 latkowie zwykle są jeszcze z mamą w szatniach damskich). Może być zażenowana niestosownością zachowania, rozbawiona, ale do traumy daleko.
     • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:34
      Dlatego caly watek jest lekko podejrzany
  • cegehana Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 13:56
   Nie masz prawa do informacji o cudzych dzieciach. Twoje dziecko ma prawo do opieki i tamten chłopak też - tu jest powód do zgłaszania pretensji.
   • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:09
    Ma prawo do informacji o zachowaniach dziecka, gdy te wpływają na jej córkę, a wpływają, bo jest molestowana seksualnie.
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:33
     Tzn ktos ja dotyka? Panna nasturcja nie przesadzaj
     • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:43
      Ale wiesz, że molestować można bezdotykowo?
      • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:35
       Jak sie jest seksualna istota a nie w 3 klasie.

       Najbardziek trololo w tej historii jest ta co to sie wstydzila powtorzyc matce. To ci dopiero zaburzenie
      • maleficent6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:46
       Już pisałam, chłopiec nie robi tego świadomie, nie można mu przypisać winy. Ale dorosłym w tej szkole już tak. Zakładając prawdziwość historii, to dorośli na to przyzwalają.
       • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:52
        I wlasnie dlatego w to nie wierze ze zezwalaja. Wydaje mi sie ze to jednorazowa sytuacja czy dwukrotna
    • cegehana Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 22:55
     Ma prawo do informacji o jej córce a nie o to było jej pytanie. Pytanie powinno brzmieć: w jaki sposób moja córka jest chroniona przed molestowaniem seksualnym na terenie szkoły a nie czy dziecko nr 2 ma skłonności ekshibicjonistyczne. Albo: co mogło spowodować u mojej córki objawy fobii szkolnej/traumy? Jak pani myśli, czemu moja córka niechętnie mowi o swoich relacjach rówiesniczych? Informacja o cudzych dzieciach nie poprawi sytuacji Twojej, co najwyżej zaspokoi plotkarska ciekawość a miecz jest obosieczny: ploty o sprawach Twojego dziecka (tak na ten przykład ze ma traumę na tle molestowania) też mogą trafić dalej.
  • triss_merigold6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:08
   Opieka społeczna, sąd rodzinny.
   Jeśli 9-latek jest do tego stopnia upośledzony, że nie klei podstawowych norm zachowania, to nie powinien być w masowej szkole.
   • agnieszkas72 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:15
    Oczywiście. Nawet w szkole specjalnej nie ma przyzwolenia na rozbieranie się do naga.
    • triss_merigold6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:20
     Oczywiście, że nie ma, za to są pedagodzy specjalni, którzy wdrażają dziecko w poprawne zachowania na poziomie elementarnym.
   • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:15
    Taaak, rodzice pomachają orzeczeniem, w którym jest informacja że dziecko może uczyć się w szkole masowej z dostosowanym programem i nauczycielem wspom.
    Moda i nacisk na nauczanie włączające.
    • triss_merigold6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:22
     Mogą se machać, naciski grupy rodziców na dyrekcję szkoły coraz częściej odnoszą skutek. Zgłoszenie sprawy do opieki społecznej również pomaga.
     • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:00
      A ty naprawde wierzysz w to ze to dziecko tak regularnie? Wiekszosc postow jest wyolbrzymionych. Byc moze raz czy dwa sie zdarzylo. Gdyby bylo czesciej mialby za soba cien kogos kto go obserwuje
      • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:10
       Do cholery, przeceż MA!Ma nauczyciela wspomagającego, Ty serio nie umiesz czytać? Rozbiera się, gdy ten na chwilę wyjdzie, nie zauważy (tak, to żle świadczy o nauczycielu), ale ma. Ma też orzeczenie, bo inaczej nie miałby nauczyciela wspomagającego.
       • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:35
        >Do cholery, przeceż MA!Ma nauczyciela wspomagającego

        No nie ma skoro za nim nie chodzi. Widocznie to nie jest nauczyciel 1:1 a takiego powinien miec. I niez wspomagajacy nauczyciel nie powinien wychodzic bez przekazania wylacznej uwagi na dziecko innemu nauczycielowi. Przeciez to sa podstawowe zasady
        Moim zdaniem NIE MA. Inaczej sie nie klei historia
      • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:11
       princesswhitewolf napisała:

       > A ty naprawde wierzysz w to ze to dziecko tak regularnie?
       Łopatologicznie: na więcej niż 1 lekcji i wiecej niż 1 przerwie, kobieto. W Polsce w tym roku szkolnym mija raptem dwa tygodnie (doslownie dziewiec dni lekcyjnych) nauki.
       Dziewięciolatek na poziomie rozwoju psychicznego malucha z przedszkola nie powinien być w masowej edukacji. W szkołach bardziej specjalistycznych jest więcej kadry i serio moderują takie zachowania.
       • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:35
        Lopatologicznie: nie znasz jego orzeczenia a wyciagasz wnioski. kurtyna w dol
   • lauren6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:15
    > Opieka społeczna, sąd rodzinny.

    I milicję obyczajową.
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 17:36
     O koniecznie proboszcza by odprawil.egzorcyzmy
   • 71tosia Re: Czy rodzice powinni być informowani? 20.09.23, 08:22
    Najlepiej pewnie wiezienie, odbiło ci Triss? To sa kilkulatki i jak najbardziej mąka prawo nie rozumieć pewnych norm społecznych
  • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:12
   Szkoła nie ma prawa informować o zaburzeniach innych dzieci. Nie ma prawa informować do kogo i po co przychodzi nauczyciel wspomagający.
   Ale w tej sytuacji przydałaby się praca z klasą, żeby Dzieci umiały się odnaleźć i zachować.
   Współczuję i mam nadzieję, że pracują z tym chłopcem.
   Nie strasz swego dziecka, nie nakręcaj, ale dyskretnie obserwuj sytuację.
   • triss_merigold6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:19
    Nie, to nie dzieci mają się odnaleźć i zachować szczególnie wobec zaburzonego, tylko dziecko z zaburzeniem ma wyrobić sobie prawidłowe nawyki i zachowania.
    Jeśli rodzice zapytają szkoła ma obowiązek odpowiedzieć, jakie działania podejmuje, żeby uczniom zapewnić bezpieczeństwo i warunki do nauki w tym ochronę przed demoralizacją.
    • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:51
     Zgadzam się, ale zanim dziecko zaburzone wyrobi sobie prawidłowe nawyki (jeśli wyrobi) to jakoś wszyscy muszą funkcjonować.
     • triss_merigold6 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:56
      Ależ nie muszą. Właściwym miejscem dla dziecka z upośledzeniem umysłowym jest szkoła specjalna, tam nauczyciele potrafią reagować i komunikować się w taki sposób, że dzieci rozumieją.
      • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:01
       Ja tam uwazam ze takie dziecko jest mniej szkodliwe niz male moby przesladujacy inne dzieci.
       • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:36
        princesswhitewolf napisała:

        > Ja tam uwazam ze takie dziecko jest mniej szkodliwe niz male moby przesladujacy
        > inne dzieci.

        Nienienie, nie demoralizuje,w ogóle 🙈
        • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:36
         Tak widok nagosci to straszna demoralizacja 😂🤣
         • shule_aroon Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:39
          princesswhitewolf napisała:

          > Tak widok nagosci to straszna demoralizacja 😂🤣

          I w szkole na korytarzu (a nie w jednopłciowej szatni na basenie) jest stosowny. Weź już się więcej nie kompromituj.
          • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:44
           Nikt nie mówi ze jest stosowny. Ale jest daleka droga od zachowania niestosownego do traumy.
           • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:46
            >jest daleka droga od zachowania niestosownego do traumy.

            Dokladnie. A tu ematki odlecialy i uzywaja juz slow jak demoralizacja i molestowanie lol
          • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:45
           A ty nie zmieniaj co pare minut nickow. Gola dupka 8 latka wielka demoralizacja. Pietro nizej o tym jak dzieciaki filmowaly i nasmiewaly sie.
           • pade Re: Czy rodzice powinni być informowani? 17.09.23, 09:48
            princesswhitewolf napisała:

            > A ty nie zmieniaj co pare minut nickow. Gola dupka 8 latka wielka demoralizacja
            > . Pietro nizej o tym jak dzieciaki filmowaly i nasmiewaly sie.

            No właśnie o to chodzi.
            W sytuacji kiedy ten mały się rozbiera, dochodzi do;
            -naruszenia granic innych dzieci, bo może one wcale nie chcą oglądać go gołego
            -do bycia świadkiem zwracania na siebie uwagi w sposób rozpaczliwy i poniżający
            -do bycia świadkiem wykorzystania obnażania się, w celu zrobienia sobie z tego "beki", a w rzeczywistości do kolejnego poniżenia tego chłopca
            Tu wcale nie chodzi o molestowanie, a o ogromne naruszenie granic psychicznych wszystkich dzieci, które są zmuszone cały ten spektakl oglądać. One czują, że coś jest zdecydowanie nie tak, że z tym chłopcem dzieje się coś dziwnego, jeśli chodzi o jego psychikę. Czują, ale tego nie rozumieją, to w ogóle nie zostało nazwane. I na dodatek są świadkami prześladowań z tytułu czegoś, czego nie rozumieją.
            Wcale się nie dziwię, że córka autorki wstydziła się o tym powiedzieć. Sama jest dzieckiem i nie ma narzędzi, żeby powiedzieć o swoim niepokoju, o tym wszystkim co odczuwa, kiedy jest świadkiem takich sytuacji.
            Tak, zdecydowanie wychowawca powinien wraz z psychologiem porozmawiać z dziećmi o tym co się dzieje. Bo one czują się bezradne i bezsilne. Mogą reagować śmiechem, ale tak naprawdę nie wiedzą co robić, kiedy jeden z nich łamie normy w taki a nie inny sposób i idzie za tym dalszy ciąg zdarzeń.
            To za dużo dla małych dzieci.
    • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:04
     Ależ wszyscy tam muszą sobie wyrobić prawidłowe nawyki i zachowanie, nie tylko on, i prędzej sytuacje będą w stanie ocenić i dostosować reakcję zdrowe dzieci niż to upośledzone. Jeśli dzieciak tak robi bo otrzymuje reakcje o która u chodzi - zainteresowanie i bekę - to trudno tylko od niego oczekiwać żeby zmodyfikował swoje zachowanie, a i neurotypowym dzieciom się przyda informacja jak się zachować przy osobach z zaburzeniami. Choćby dlatego, że za rogiem szkoły może się czaić prawdziwy, dorosły ekshibicjonista, jeśli już nie ze względu na zaburzonego kolegę.
   • szczera.wiera Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:55
    Ta jasne, dzieci maja sie dostosować do patologiszcze ekshibicjoniszcze
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:56
     W tym wieku nie ma mowy o ekshibicjonizmie. Powalilo cie? To dziecko nie wie co to seksualnosc. Po prostu ma jakies odchyly i powinna sie tym zajac szkola
    • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:07
     A co mają zrobić? Nawet jeśli rodzice zawiadomią opiekę, policję i kogo tam jeszcze, jak ruszy machina to zanim coś się zmieni to potrwa. Zwłaszcza jeśli rodzice zaangażowani i mają papiery z poradni. Szkoła też działa, wspomagający jest, współpraca z rodzicami jest.
     Jeśli doprowadzą do usunięcia chłopca ze szkoły to to nie stanie się z dnia na dzień. A dzieci muszą się w klasie odnaleźć, potrzebna jest praca i z nimi.
     • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:12
      Wspomagający jest, ale nie wywiązuje się z obowiązków, skoro dziecko się regularnie rozbiera.
      Szkoła nie działa skoro dzieci są molestowane.
      • ga-ti Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:38
       Może do łazienki kobieta poszła, czasem się zechce i nie ma zmiłuj. Na przerwie jest nauczyciel dyżurujący, więc mogła skorzystać, nie zdążyła powstrzymać rozbieracza.
  • elenelda Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:35
   Znasz zaskakująco dużo szczegółów jak na osobę, która dowiaduje się wszystkiego od wstydliwej córki.
   Pensum nauczyciela współorganizującego kształcenie wynosi 20 godzin. Jeżeli uczeń przebywa w szkole dłużej, będzie bez wsparcia.
   Nauczyciele powinni z dziećmi rozmawiać, nie mogą jednak zdradzać innym diagnozy zaburzonego ucznia.
   Nie ma potrzeby, żeby rodzice innych uczniów byli informowani o zachowaniu i problemach dziecka.
   W jawne nagrywanie podczas przerw nie chce mi się wierzyć, a jeżeli faktycznie tak jest, mam nadzieję, że nauczyciel dyżurujący reaguje.
   Dodam jeszcze, że zgadzam się z Triss. Opisany chłopiec powinien uczęszczać do szkoły specjalnej.
   • panna.nasturcja Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 15:13
    Oczywiście, że jest potrzeba by rodzice byli informowani o zachowaniach innego dziecka, gdy ich skutkiem jest krzywda ich dziecka, w tym wypadku molestowanie seksualne.
    A chłopiec powinien być w szkole specjalnej, tu się zgadzamy.
    • kandyzowana3x Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:37
     Wciaz nie wierze, ze mozliwe jest kilkukrotne rozebranie sie i ganianie po korytarzu szkolnym,, o ktorym zaden z rodzicow sie nie dowiedzial przez 2 lata ?
     • ichi51e Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:40
      Jeśli dzieci się z kolegi naśmiewały namawiały go i filmowały to raczej nikt się nie chwalil
      • kandyzowana3x Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:42
       wszystkie, kilkukrotnie przez dluzszy okres ? kilkulatki ?
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:43
       ichi51e napisała:

       > Jeśli dzieci się z kolegi naśmiewały namawiały go i filmowały to raczej nikt si
       > ę nie chwalil
       >
       Jeśli dzieci się z kolegi naśmiewały i filmowały go to nie one są ofiara kolegi tylko kolega jest ich ofiarą.
       • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:44
        No i wtedy pytabie kto kogo molestuje
     • katiemorag Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 23:12
      Ja pracuje. Nie plotkuje z innymi matkami przy szkole. One maja już swoje grupki. Szczególnie te niepracujące. Ja nie mam na to czasu. Na forum klasy nikt o tym nie pisał.
      • muszebosieudusze Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 23:14
       A, ale często widzisz matkę chłopaka w szkole 👌
    • princesswhitewolf Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 16:38
     Zapewne jak chlopcy sikaja w lazience i widza swoje siusiaki to tez jest to molestowanie.

     Normalne dzieci moze sie lekko zasmieja ale bardzo bym sie zaniepokoila gdyby moj syn w podobnym przypadku urzadzil histerie ze jest molestowany.
  • ichi51e Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:46
   Ciężko powiedzieć. Szkoła mojego dziecka miała zwyczaj nie informować o niczym i przynajmniej człowiek spał spokojnie.
  • snajper55 Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:50
   katiemorag napisał(a):

   > Przecież nawet dla dorosłej kobiety jak zobaczy na ulicy chłopa z
   > penisem, który z przyjemnością się obnaża to jest trauma. A co dopiero dla mał
   > ych dziewczynek.

   Widok penisa to trauma??? A widok nagiego brzucha też?

   S.
   • szczera.wiera Re: Czy rodzice powinni być informowani? 16.09.23, 14:54
    Nie widzisz różnicy między fujarą a brzuchem? Loluwa