Dodaj do ulubionych

P艂askostopie poprzeczne 馃槙

30.09.23, 21:39
Tak mi ortopeda zdiagnozowa艂 moje okropne b贸le w przedstopiu. Jednym, lewym. Prawa stopa mnie nie boli. Da艂 skierowanie "kinezyterapi臋", czyli jakie艣 膰wiczenia po prostu. M贸g艂 powiedzie膰 jakie, to bym sobie sama robi艂a.... Na w艂asn膮 r臋k臋 wyszuka艂am info o wk艂adkach do but贸w i ju偶 naby艂am. Chodzi mi si臋 troch臋 lepiej - mniej boli. Ale i tak jestem za艂amana - musz臋 chodzi膰, co najmniej 6-8 km dziennie, a sprawia mi to coraz wi臋kszy b贸l. I wsz臋dzie pisz膮 偶e to od chodzenia na wysokich obcasach si臋 robi - a ja wysokie obcasy to mia艂am na nogach kilkana艣cie razy w 偶yciu....
Jak 偶y膰?????
Obserwuj w膮tek
    • taki-sobie-nick Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 21:42
      P艂askostopie w jednej nodze?
      • default Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 21:55
        Boli mnie jedna stopa. Nie wiem, mo偶e mam p艂askostopie w obu, a tylko jedna boli ? Kurde, nie znam si臋, pisz臋 co mi ortopeda powiedzia艂.
        • taki-sobie-nick Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 21:56
          Ja te偶 si臋 nie znam, mo偶e id藕 jeszcze do innego?
    • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:10
      wysokie obcasy i owszem ale np moja mamuska smigala na szpilkach niemal do smierci i sie plaskostopia nie dorobila
      jesli nie masz nadwagi (albo mialas)/haluksa to przyczyna bedzie w 'wiotkosci' wiezadel, a to moze byc z wieku (ech te nasze hormony), z zlej motoryki chodzenia albo taka 'uroda'

mnie dopadlo w pakiecie z haluksem, wlasnie z powodu wiotkich wiezadel, po operacji jest ok

wkladki nalepiej zrobic na wymiar
    • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:11
      co do chodzenia, to buty berkemann polecam
      • default Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:22
        Jak sobie poczyta艂am o tego rodzaju schorzeniach, to my艣l臋, 偶e przyczyn膮 mo偶e by膰 nier贸wnomierne obci膮偶enie st贸p, wynikaj膮ce z tego 偶e w prawym kolanie mam usuni臋t膮 艂膮kotk臋...to wida膰 po moich butach, maj膮 r贸偶nie 艣ci臋te podeszwy. Nadwagi niedu偶ej te偶 si臋 dorobi艂am ostatnio, g艂贸wnie przez to, 偶e bior臋 antydepresanty. Haluks贸w nie mam, ani nawet nie wygl膮da na to 偶eby mi si臋 mia艂y zrobi膰... a stopa boli jak diabli, ta jedna, nieraz jest tak 偶e wracam do domu ze 艂zami w oczach i ku艣tykaj膮c jak staruszka 馃槬
        • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:24
          to masz rozwiazanie, kolano, jesli cos ma pomoc to wlasnie rehabilitacja
        • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:29
          wiem jaki to bol, i mimo ze konowal 'sp....l' haluka tak za uwolnienie mnie od bolu jestem mu wdzieczna

ogromnie ci wspolczuje bolu
          • default Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:52
            U Ciebie to by艂y haluksy, o ile dobrze pami臋tam? I operacja ? Wsp贸艂czuj臋, ale super 偶e ju偶 nie cierpisz. Ja mam ca艂y czas poczucie 偶e nie zosta艂am zdiagnozowana prawid艂owo, ale jeszcze licz臋 na to 偶e rehabilitant dobierze w艂a艣ciwe 膰wiczenia... niestety dopiero 18.10 mam pierwsz膮 wizyt臋.
            Mo偶e za du偶o czytam na ten temat, bo ju偶 zacz臋艂am podejrzewa膰 zm臋czeniowe z艂amanie ko艣ci 艣r贸dstopia - objawy podobne - ale pewnie schizuj臋. Po prostu nie wyobra偶am sobie, 偶eby nie m贸c chodzi膰 na d艂u偶szych dystansach. Nie mog臋 tego zrobi膰 moim psom. Ju偶 teraz s膮 zawiedzione, gdy wracamy 偶e spaceru po przej艣ciu 3-4 km, zamiast 6-8. Ale naprawd臋 nie daj臋 rady.... 馃槩
            • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 23:06
              jeden, na prawej stronie, niestety konowal sie nie przylozyl, potrzebna byla druga operacja, ale tak uwolnienie po latach od bolu bylo wybawieniem

nie diagnozuj sie wg gugla! ostatnio mialam objawy, ktore wg gugla wskazywaly na 3 nowotwory馃え a problem okazal sie wprawdzie upierdliwy ale blahy

przy plaskostopiu kluczowe sa cwiczenia, walki, tasmy, slowem kinezyterapia, ortopeda to tu duzo nie zrobi
              wspoldomownik tez cierpi, zaliczyl 3 ortopedow, tomografie, rezonans, jak cwiczy jest ok, jak zaniedba boli, nie ma nadwagi, nie problemow z kolanami, ot, stare zaszlosci wyszly po latach
            • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 23:09
              od 2021 mam problem z dluzszym chodzeniem, najpierw kolano i artro, potem haluks z poprawka i jeszcze kilka miesiecy kustykania mnie czeka, dlatego jak, wyzej, cholernie cie rozumiem
            • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 23:11
              oprocz fizjo i cwiczen, wazne sa buty z dobrze wyprofilowana wkladka, u mnie sprawdzily sie berkemanny
              • black_magic_women Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 02.10.23, 03:43
                To ja dziewczyny jestem jakim艣 dziwad艂em. Halluksy mam dziedziczne od zawsze, plaskostopie w komplecie. Jestem szczup艂a i nie chodz臋 na obcasach, za to stopy nie bol膮 mnie niemal nigdy, poza jakim艣 mega marszem. I gdyby mnie bola艂o, to ju偶 bym na powa偶ne co艣 robi艂a, a tak po prostu "dobieram sobie" obuwie i odk艂adam leczenie, ci膮gle na kiedy艣. Za to na pewno mam s艂abe wi膮zad艂a, zw艂aszcza po 3 ci膮偶ach sad
                • mysiulek08 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 02.10.23, 06:57
                  szpilki mialam na nogach dwa razy w zyciu 馃槒 od zawsze preferowalam wygodne buty, nadwaga dopadla mnie w zawirowaniach menopauzalnych ( tak jak babcie, mame, ciotki), jakos udalo mi sie trzymac jako tako wage w ryzach, a i tak dorobilam sie haluska wiele lat temu, geny (babcia, mama, ciotka), skad u mnie wiatkie wiezadla ( tylko w stopie z haluksem) pojecia nie mam, przed haluksem prawa stopa byla taka jak lewa, zero plaskostopia poprzecznego i tak, bardziej mi dokuczal bol stopy niz krzywy paluch a najbardziej wkurzal mnie palec mlotkowaty
    • berdebul Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 30.09.23, 22:51
      膯wiczenia, wk艂adki, ale tez ta艣my. Id藕 do fizjo, niech Ci poka偶e jak si臋 okleja膰.
    • bazia_morska Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 01.10.23, 04:03
      Udaj si臋 do innego lekarza wink sprawdz dok艂adnie co jest przyczyn膮. U mnie te偶 mia艂y pomoc wkladki i cwiczenia, a czeka mnie operacja, byc mo偶e w przyszlosci usztywnienie stawu.
    • turzyca Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 01.10.23, 09:50
      >Da艂 skierowanie "kinezyterapi臋", czyli jakie艣 膰wiczenia po prostu. M贸g艂 powiedzie膰 jakie, to bym sobie sama robi艂a

Ale on si臋 na tym nie zna. Fizjoterapeuta owszem.

>Jak 偶y膰?????

Zacz膮膰 uprawia膰 jog臋. Wiele pozycji w jodze wymaga tzw. aktywnej stopy, a to jest w艂a艣nie to, czego potrzebuj膮 Twoje stopy. Wzmocnisz mi臋艣nie, przestanie bole膰.
      • ardzuna Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 02.10.23, 01:33
        turzyca napisa艂a:

> Zacz膮膰 uprawia膰 jog臋. Wiele pozycji w jodze wymaga tzw. aktywnej stopy, a to je
        > st w艂a艣nie to, czego potrzebuj膮 Twoje stopy. Wzmocnisz mi臋艣nie, przestanie bole
        > 膰.

O ile polecam jog臋 niemal na wszystko, to p艂askostopia nie zlikwiduje nawet aktywna stopa. A nie ka偶dy nauczyciel zwraca na ni膮 uwag臋; jeszcze mniejsza ich liczba poprawia uczni贸w, kt贸rym si臋 stopy zapadaj膮. Niekt贸rzy te偶 ka偶膮 skr臋ca膰 wszystkim nogi do wewn膮trz, co jednak nale偶y robi膰 tylko wtedy, kiedy kolana s膮 w pozycji wyj艣ciowej ustawione na zewn膮trz. W przeciwnym razie 艂uk stopy si臋 zapada.

S膮 w necie 膰wiczenia na p艂askostopie. Jako dziecko musia艂am 膰wiczy膰 m.in. chodzenie na zewn臋trznych i wewn臋trznych kraw臋dziach st贸p, na palcach, na pi臋tach, chwytanie przedmiot贸w palcami st贸p i podnoszenie ich. W internecie znajdziesz wi臋cej 膰wicze艅.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 02.10.23, 10:05
      A te wk艂adki to indywidualne, zrobione dla twoich st贸p, czy takie og贸lnodost臋pne?
      Czy mia艂a艣 robiony rtg i usg 艣r贸dstopia?

Tu sobie poczytaj i id藕 do innego lekarza, bo ten chyba ola艂 temat.
      centrumpodologiczne.pl/blog/metatarsalgia/
    • drilka Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 02.10.23, 10:43
      Wg mnie: wizyta u kolejnego ortopedy; wk艂adki ale dobrane indywidualnie na podstawie badania na macie tensometrycznej i podoskopie i wizyta u fizjoterapeuty, kt贸ry poleci 膰wiczenia do codziennego stosowania. No i chyba jednak trzeba da膰 odpocz膮膰 stopie.
    • lauren6 Re: P艂askostopie poprzeczne 馃槙 02.10.23, 10:53
      > wsz臋dzie pisz膮 偶e to od chodzenia na wysokich obcasach si臋 robi - a ja wysokie obcasy to mia艂am na nogach kilkana艣cie razy w 偶yciu....

Ja si臋 takich b贸li w stopie dorobi艂am wyrabiaj膮c kilometr贸wki z w贸zkiem. Zero nadwagi, zero obcas贸w, za to pomyka艂am w balerinach lub lordsach, co te偶 by艂o b艂臋dem.

Podstaw膮 s膮 wygodne buty na grubej, mi臋kkiej podeszwie. Do tego wk艂adki.

W przypadku takich b贸li jak opisujesz to ja bym rozwa偶y艂a po pierwsze ograniczenie chodzenia przez jaki艣 czas (mo偶e masz mo偶liwo艣膰 przesi膮艣膰 si臋 np na rower?). Po drugie za艂o偶enie blokady w stopie przez ortoped臋. Boli masakrycznie, ale nast臋pnego dnia mo偶esz normalnie chodzi膰.

Opr贸cz tego 膰wiczenia i fizjoterapia.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj si臋

Nie pami臋tasz has艂a lub ?

Nakarm Pajacyka