Dodaj do ulubionych

Znany mecenas: ustawa o śmieciach jest niezgodn...

24.03.13, 17:48
Papugi już zacierają ręce na przyszłe dochody. Jest jedno ale... trzeba wnieść sprawę do trybunału i trzeba tam wygrać. To baaardzo daleka droga.
Obserwuj wątek
  • Gość: fin Znany mecenas: ustawa o śmieciach jest niezgodn... IP: *.dip.t-dialin.net 24.03.13, 17:48
   jest dla mnie zlodziejstwem liczenie smieci od metrazu. To nie metry robia smieci a ludzi. Jeszcze bardziej skrajne wydaje mi sie to w moim wypadku gdy od 29 lat mieszkam za granica i bywam w gdansku raz na kwartal 5-10 dni. Placac moj czynsz regularnie i segregujac smieci. Mieszkam na 65 m2 sam i korzystam z tego mieszkania jako drugie miejsce zamieszkania.
   Mysle ze miasto nie wie jak rozwiazac wlasny problem i przerzuca go na barki mieszkancow tzn takze moje.

   PS. Czy koscioly i urzedy panstwowe takze placa od m2?
  • Gość: g Znany mecenas: ustawa o śmieciach jest niezgodn... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.03.13, 17:56
   prawda jest taka, ze ustawa daje pretekst do złupienia obywateli przy jednoczesnym pogorszeniu świadczonych usług, bo dzisiaj za tą samą cenę np. w gminie Pruszcz Gdański śmieci są wywożone co tydzień ( dom jednorodzinny), od lipca gmina ustaliła sobie że wywóz będzie się odbywał co dwa tygodnie. Będę płacić wiec za to, ze śmieci gniją pod moim domem.
  • janu5 SLD I RP skierowały tą ustawe do TK 24.03.13, 20:12
   Zaskażajać dokładnie to o czym Pan adwokat mówi w artykule.Oczywiście ,że to trochę potrwa.
   Czekamy na dalsze wnioski do TK. Maja skazyc Spóldzielnie Mieszkaniowe i ma skazyc Solidarność o niesprawiedliwy sposób naliczania opłat bo każdy dozwolony przez ustawe sposób jest z definicji niesprawiedliwy poniewaz nie uwzględnia ilosci faktycznie wytworzinych smieci.
   • hektor51 Re: SLD I RP skierowały tą ustawe do TK 25.03.13, 06:43
    janu5 napisał:

    > Zaskażajać dokładnie to o czym Pan adwokat mówi w artykule.Oczywiście ,że to tr
    > ochę potrwa.
    > Czekamy na dalsze wnioski do TK. Maja skazyc Spóldzielnie Mieszkaniowe i ma sk
    > azyc Solidarność o niesprawiedliwy sposób naliczania opłat bo każdy dozwolony p
    > rzez ustawe sposób jest z definicji niesprawiedliwy poniewaz nie uwzględnia ilo
    > sci faktycznie wytworzinych smieci.

    Przeczytaj człowieku ustawę o TK i nie opowiadaj bzdur. Ani Solidarność ani spółdzielnie nie maja prawa do zaskarżania do TK zgodności ustaw z Konstytucją.
    • ja-renniaa Re: SLD I RP skierowały tą ustawe do TK 25.03.13, 20:06
     hektorze51: owszem, może w ustawie o TK tego nie ma, ale za to w Konstytucji RP jest - art 191 ust. 1 pkt 4 daje możliwość zaskarżenia ustawy śmieciowej (w podwójnym tego słowa znaczeniu) przez ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych (np. Związek Pracodawców gospodarki odpadami). Do zaskarżenia może też się przygotować Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Obie organizacje spełniają wymogi art. 191 ust. 2.
     Nota bene wystarczy pierwszy przegrany proces na podstawie tej ustawy i będzie miał zastosowanie art. 79 Konstytucji, jak również będzie można zastosować tryb badania zgodności ustawy z Konstytucją w postaci pytania prawnego art. 193 Konstytucji.
     Da się zaskarżyć tą ustawę, ale fakt, będzie to trwało długo, jak teraz z Inowrocławiem.
    • janu5 Moga mogą. 26.03.13, 15:59
     hektor51 napisał: > Przeczytaj człowieku ustawę o TK i nie opowiadaj bzdur.
     Przeczytaj człowieku konstytucje i nie opowiadaj bzdur.
     Art. 191.
     1. Z wnioskiem w sprawach, o których mowa w art. 188, do Trybunału Konstytucyjnego
     wystąpić mogą:
     4) ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze
     organizacji pracodawców i organizacji zawodowych,

     Solidarnośc juz wygrała z Sejmem w sprawie wprowadzenia Święta III Króli.
     • ja-renniaa Re: Moga mogą. 26.03.13, 17:26

      janu5:
      jeżeli chodzi o Solidarność, to sorry, ale na zasadzie art. 191 ust. 2 Konst. RP. to niestety ale NIE, gdyż gospodarka śmieciowa nie jest sprawą objętą jej zakresem działania.
      Chyba, że będzie to ochrona praw i wolności (na zasadzie art. 2 Konst. RP) ograniczonych przez ustawę śmieciową.
  • janu5 Nie tylko z konstytucja ale i z dyrektywą UE 24.03.13, 20:18
   Dyrektywa parlamentu europejskiego i rady 2008/98/we
   z dnia 19 listopada 2008 r.
   artykuł 14
   koszty
   1. Zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci koszty gospodarowania
   odpadami muszą być ponoszone przez pierwotnego
   wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzednich posiadaczy
   odpadów.
   2. Państwa członkowskie mogą postanowić, że koszty
   gospodarowania odpadami będą ponoszone częściowo lub
   w całości przez producenta produktu, z którego odpady
   powstaną oraz że dystrybutorzy tych produktów mogą częściowo
   ponosić te koszty.

   od razu tłumacze jej związek z dyskutowaną ustawa z 2011 o prządku w gminie.
   koszty gospodarowania odpadami musi ponieść właściciel , poprzedni właściciel lub producent.
   czyli za moje śmieci nie może zapłacić mój sąsiad bo nigdy nie był ich właścicielem ani producentem podobnie ja nie mogę płacić za śmieci sąsiada.Zatem proponowany u nas sposób ściągania opłaty śmieciowej jest całkowicie nie do przyjęcia w myśl tej dyrektywy.To aż nadto ,żeby stwierdzić,że polska ustawa nadaje się tylko do kosza.
   podjęcie uchwały przez rade miasta wbrew tej dyrektywie może być podstawa zaskarżenia całej uchwały do SA.
   Ciekawe ,że o tym wszystkim doskonale wiedzą posłowie senatorowie ale równiez dziennikarze. Wszyscy jakos udaja ,że nic sie nie stało. Ot jedna nieuczciwa niezgodna z konstytucja z dyrektywami UE ustawa no i co? Jedna mniej jedna wiecej.
  • janu5 List do radnych z odpisem do GW 24.03.13, 20:20
   Temat: W sprawie podwyżek za śmieci
   Data: 2012-12-12 15:45

   Do:
   Kopia: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

   Pan Przewodniczący Rady Miasta Gdańsk
   Bogdan Oleszek
   Radni Miasta Gdańsk

   Uprzejmie proszę o niewykopywanie ustaw rewolucji śmieciowej , a zamiast tego zaskarżenie tych ustaw do TK, rewolucja śmieciowa narusza podstawowe prawa mieszkańców Gdańska i RP.
   Uzasadnienie skrócone:
   1.Dlaczego rewolucja śmieciowa uderza w niewłaściwą grupę mieszkańców?
   Ponad połowa mieszkańców Polski żyje w domach wielorodzinnych. Mieszkańcy blokowisk od lat płacą w systemie który zamierza upowszechnić rewolucja. Płacą za swoje śmieci i te które im podrzucają z domków obok. Zarabia na tym firma przewozowa i wysypisko otrzymuje swoją należność. Nikt się nie skarży. Podnoszenie tym mieszkańcom ceny za wywóz o 400%-1000% w imię walki z patologią, której źródła znajdują się gdzie indziej to jakiś niesmaczny dowcip władz. Czy władze mogą to jakoś wyjaśnić mieszkańcom???

   2.Dlaczego śmieci mają być droższe od węgla?.
   Cena odbioru tony śmieci w wielu miejscach kraju przekroczy cenę jaką trzeba zapłacić za tonę węgla. Cała rewolucja w gruncie rzeczy sprowadza się do podwyżek 200%-400% średnio za kg śmieci z tym ,ze w zależności od przyjętej metody nakładania opłaty śmieciowej dla niektórych rodzin wzrost będzie przekraczał 1000%

   3.Przybędzie nowych urzędników.
   W całym kraju rewolucja da prace około 4000 nowych urzędników, co będzie kosztować ok. 270 mln zł rocznie. Ci urzędnicy będą walczyć z nielegalnym podrzucaniem śmieci do lasu. Nielegalne podrzucanie śmieci kosztowało nas do twej pory 16 mln rocznie . Żeby więc załatwić problem za 16mln będziemy wydawać rocznie 17 razy więcej na sam nadzór urzędniczy.
   4.Co z sortowaniem?
   Do tej pory w wielu miastach za odbiór posortowanych śmieci mieszkańcy nie płacili nic. Po rewolucji za śmieci posortowane mieszkańcy zapłacą więcej niż przed rewolucją za nieposortowane. Nieposortowane będą droższe od węgla ,a to dopiero początek. Rewolucja wprowadzi monopol w gospodarce i co roku wzrost cen. W niektórych miastach np. Gdańsk mieszkańcy będą mieli zachęty jedynie do sortowania dualnego zamiast na 6 frakcji.

   5. Sprzeczność rewolucji śmieciowej
   Podstawowa sprzeczność rewolucji : ma być jednakowa stała opłata dla wszystkich niezależna od ilości śmieci i jednocześnie opłaty mają być zróżnicowane ze względu na segregację?
   To tak jakbyśmy chcieli rozliczać zużycie całości wody ryczałtem ale za wodę zimną pobierać mniejsze opłaty.
   6. Czy rewolucja zapobiegnie wywozowi śmieci do lasu?
   Za śmieci zmieszane trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej niż za posegregowane wobec tego nadal będzie zachęta do podrzucania zmieszanych śmieci . Gruz i odpady pobudowlane nie będą odbierane w ramach opłaty śmieciowej i po staremu część będzie lądować w lesie. W końcu nikt nie zmusi właścicieli domków letniskowych do płacenia podatku śmieciowego w dwu gminach i nie ustanie zagrożenie zaśmiecania lasu odpadami weekendowymi. W końcu rewolucja nie będzie miała żadnego wpływu na torebki, papierki, opakowania po batonikach i cukierkach rozrzucane w głębi lasu , czy parkach krajobrazowych. To jest kwestia naszej kultury.
   7. Czy rewolucja zapobiegnie spalaniu śmieci w piecach.?
   W piecach spala się głównie makulaturę i butelki plastikowe czyli coś co można za darmo oddać do punktu segregacji (na razie) . Jeżeli ktoś to spala to nie dla uniknięcia opłaty śmieciowej ale dlatego ,że nie ma na opał. Po rewolucji przybędzie ludzi których nie stać na opał bo podwyżki opłat będą drastyczne (w jednostkowych wypadkach mogą przekraczać 1000%. ).
   8.Czy jest choć jedna sprawiedliwa metoda podatku??

   Ustawa wprowadza 4 metody obliczania opłaty śmieciowej. wszystkie oderwane od ilości produkowanych śmieci Już nikt chyba nie ma wątpliwości ,że wszystkie z nich są niesprawiedliwe bo od pewnego czasu mówi się o tym głośno w mediach. Prezydent Gdańska na swoich stronach (wuwuwu.gdansk.pl/flippingbook/Odpady_debata_spoleczna/Odpady_debata_spoleczna.html)
   udowadnia ,że metoda od gospodarstwa jest najmniej niesprawiedliwa , a akurat tę metodę premier rządu nazwał oderwana od życia. Sposób nakładania podatku śmieciowego narusza art.2 Konstytucji RP.
   9.Czy ustawy śmieciowe są zgodne z konstytucją.?
   Ustawy nie rozwiążą żadnych patologii związanych z podrzucaniem śmieci, a ustanawiając monopol gminy , odetną na lata możliwości innowacyjne gospodarki odpadami, ze szkoda dla środowiska. Narusza to art. 5,68,74,86 konstytucji RP.
   Sposób nakładania podatku śmieciowego narusza art. 2 konstytucji RP. Także mamy sprzeczność z artykułami 20,22,31,32, mówiącymi o wolnościach gospodarczych , równości traktowania, i zasad ograniczania wolności. Ustawa wprowadza nieuczciwą konkurencje na rynku wywozu śmieci. Po pierwszym przetargu konkurencja będzie fikcją to będzie monopol.

   W przypadku odmówienia mojej prośbie o zaskarżeniu do TK proszę o odpowiedź na powyżej zadane pytania. Jako mieszkaniec i obywatel mam prawo do uzyskania takiej odpowiedzi zwłaszcza ,że na realizacji zapisów ustaw może ucierpieć środowisko naturalne.
   Dokładne uzasadnienie mojej prośby znajdą państwo w załączniku.
   Z poważaniem
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka