Dodaj do ulubionych

spadek po Tadeuszu Mazowieckim....

15.11.13, 08:02
Polską tranformację wymyślił Jeffrey Sachs i paru nawiedzonych naukowców, a sam profesor był tylko wykonawcą.

Blog MyśloZbrodnia donosi: Zachód już w roku 1993 wiedział, że „plan Balcerowicza” to porażka. I na dowód tego cytuje artykuł „The high cost of Jeffrey Sachs”, z pisma Forbes. Na blogu jest i polskie tłumaczenie.

Nie jest więc zaskoczeniem, że polski rząd i jego zewnętrzni doradcy użyli machiny propagandowej państwa by przedstawić żałosne polskie dokonania jako wielki sukces. Nawet ci, którzy powinni być lepiej zorientowani, ludzie tacy jak George Bush i Richard Nixon dali się nabrać. Prawda jest taka, że reformy to fiasko.

Terapia szokowa zadziałała w Niemczech po drugiej wojnie światowej, gdy zastosowano ją w wolnorynkowej gospodarce, w której obecna była społeczna infrastruktura. Ale Rosja i Europa Wschodnia w 1993 to nie Niemcy w 1948. Ich gospodarki są usztywnione, niezreformowane i zbiurokratyzowane. Zamiast przywracać życiu, terapia szokowa tylko powoduje ból.

(…) każdy człowiek o otwartym umyśle, który zastanowił się nad przypadkami takich państw jak Chile czy nawet Wielka Brytania mógł to przewidzieć.

Jeszcze jedno zaskoczenie. Autorzy artykułu powołują się na bardzo krytyczny raport Komisji Europejskiej! Po 13 latach raport ten pozostaje w Polsce nieznany, a niektóre media nadal uprawiają kult profesora L.B. Pada kolejny mit: wcale tak nie jest, że UE, a wcześniej EWG pochwalało wszelkie „reformy” jakie w Polsce przeprowadzano.

Dlaczego daliśmy się wrobić w taki drastyczny i bezsensowny plan? Wydaje mi się, że przyczyną będzie zaściankowość i ekonomiczna ignorancja ludzi Solidarności. Czytałem relacje paru osób z czasów montowania rządu Mazowieckiego. „Jest taki zdolny doktor na SGPiS, to go weźmiemy”, tak w skrócie można opisać wybór Balcerowicza. A Sachs? Gdy nagle do Polski zwrócił się naukowiec z ba, słynnego Harvardu, Mazowiecki musiał wpaść w ekstazę. Zabrakło horyzontów, aby wiedzieć, że ekonomia światowa to wiele sprzecznych ze sobą kierunków, że rewelacyjne teorie bardzo rzadko sprawdzają się w praktyce, że nie da się przeprowadzać reform bez uwzględnienia kontekstu danego kraju, ani bez oszacowania kosztów społecznych. Dlatego też Sachs dostał piękne pole do eksperymentów, a my straciliśmy może z 10 l
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka