zoloft- czy odstawić dziecko?

21.02.11, 15:07
Znalazłam informacje na ten temat na forum, ale wciąż mam wątpliwości. Psychiatra zaleciła mi zoloft w dawce 50mg, i powiedziała, że w ciągu miesiąca mam odstawić małą od piersi, stopniowo redukując karmienia. Niunia ma już prawie 8 miesięcy.Przeżywam prawdziwy dramat:(nie chcę jej odstawiać, myśl o tym pogarsza mój stan, mam poczucie ogromnej straty. Ale leki muszę zacząć przymować. Wiecie może kiedy jest największe stężenie leku we krwi, ja staram się robić przerwę ponad 8 godzin. Dokarmiam słoiczkiem i butlą. Boję się jednak, że zaszkodzę małej. Czy któras z was karmiła podczas leczenia? Co robić?
    • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 22.02.11, 13:18
      Dziewczyny, błagm, pomóżcie. Nie myślę o niczym innym, tylko o tym co robić. Biorę lek, bo muszę jakoś funkcjonować, ale cały czas mam koszmarne wyrzuty sumienia, Małej nie mogę odstswić, karmię,robiąc 8 godz. przerwę, nie wiem czy to wystarczy, bo w różnych źródłach podają różne godziny największego stężenia sertraliny. Jak mogę się skontaktować z P. Moniką Staszewską?, wiem, że niektóre dziewczyny konsultowała ze znajomą psychiatrą. Wiem, że lek jest dopuszczalny, dlaczego więc moja lekarz każe odstawić ....help
    • mama_kaspra Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 22.02.11, 13:57
      Nie jestem doktorem medycyny, ale rozumiem ze obecnie zoloft jest lekiem z wyboru dla karmiacych matek. Jesli czytasz po angielsku, tu jest dobry link:
      www.kellymom.com/health/meds/antidepressants-hale10-02.html,
      czesc o zolofcie (automatyczne tlumaczenie googletranslate "poprawione" przeze mnie):
      Zoloft jest "najlepszym wyborem leku do tej pory". Bardzo niewielka czesc leku przechodzi do mleka kobiecego (17-173 ug / l) u matek przyjmujących do 150 mg / dobę. W jednym z doskonałych badan opartych na 11-stu parach matka/niemowle, Zoloft był niewykrywalny w surowicy 7 z 11 w niemowląt karmionych piersią i minimalne w innych niemowląt. W dwóch innych badaniach z jednego do trzech matka / par niemowląt odpowiednio, Zoloft był niewykrywalny w osoczu wszystkich 4 niemowląt. Teoretycznym problemem w przyjmowaniu Zoloftu jest to, że niektóre dzieci nie mogą wolniej przybierac na wadze, więc przyrost masy ciała powinny być monitorowane i dawkowanie manipulowane w razie potrzeby.

      W skrocie - nie odstawiaj dziecka, tylko uwazaj na przyrosty (co i tak przeciez robimy). Powodzenia!
      • mama_kaspra Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 22.02.11, 13:59
        oczywiscie powinno byc:
        > Zoloftu jest to, że niektóre dzieci mogą wolniej przybierac na wadze
        • joaska7 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 22.02.11, 14:57
          Jeżeli jesteś z Warszawy to pani Monika ma jutro spotkanie dla mam karmiących między 9 a 11 w kancelarii Parafi św. Zygmunta przy ul. Daniłowskiego. A jak nie jesteś to daj znać, zapytam ją jutro i Ci odpiszę.
    • kaeira Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 22.02.11, 16:05
      Rozumiem naturalne obawy i lęki.
      Ale musisz się spróbować uspokoić i spróbować zaufać autorytetom.
      A te mówia, że sertralina jest lekiem z wyboru przy karmieniu, i że odstawienie NIE jest konieczne (wbrew temu co twierdzi towja lekarka).

      Nie wiem, co faktycznie przeczytałas juz na forum, proponuję jeszcze raz dokładną lekturę wątków o Zolofcie, czyli sertralinie: ( w tym wypowiedz poprzedniej ekspert forum, p. Moniki Staszewskiej
      forum.gazeta.pl/forum/w,570,44629209,44629209,zoloft_a_karmienie_piersia.html
      forum.gazeta.pl/forum/w,570,74673245,74673245,zoloft.html

      Jeśli jesteś z Warszawy, p. Staszewska polecała dr psychiatrę która ZNA się na leczeniu podczas karmienia - dr. Krzyżanowską-Zbucką. Ja tez do niej chodziłam - jak chcesz, napisz na mnie na mail gazetowy, podam namiary.

      Co do osób, które maja osobiste doświadczenia - pamiętaj, że w Polsce naprawę niewielu lekarzy zna się na leczeniu podczas laktacji (zresztą na tzw świecie tez nie tak wielu, tyle że jeżeli chodzi leki antydepresyjne, sa one tam ogólnie o wiele bardziej popularne, i lekarze się lepiej orientują).

      Tak że nie tak łatwo znaleźć kobiety, które miały takie doświadczenia - ale na forum były takie osoby, np. nova_33 i 987_ania. (Ja kiedy moja starsza miała kilka miesięcy, miałam przepisaną paroksetynę, drugi obok sertraliny lek SSRI najwłaściwszy przy karmieniu.)
      • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 22.02.11, 21:23
        Dziękuję, za wszystkie odpowiedzi, trochę się uspokoiłam. To wszystko takie skomplkowane, mleka mam dużo, Niunia do tej pory świetnie przybierała, więc boli, i fizycznie i psychicznie gdy zatrzymuję ten pokarm.
        Nie mieszkam w Wawie.
    • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 14:05
      Odstawić czy nie odstawiać? Wiem, że forum to nie jest miejsce, gdzie podejmuje się taką decyzję, ale sama nie potrafię jej podjąć. Dziewczyny mnie uspokajały, ale jestem pewna, że gdyby chodziło o ich dzieci nie byłyby takie pewne. Wszak mała dostaje jakąś dawkę tego leku ... i tak naprawdę to nie wiemy czy nie zaszkodzi. Jest mi cholernie ciężko. Szukam kontaktu do Dr. Krzyżanowskiej Zbuckiej, w google znalazłam, ale nieaktualny, może któraś z Was posiada
      • kaeira Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 14:33
        Wysłałam ci maila.
        • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 19:34
          Dzięki kaeira. Dzisiaj podjęłam decyzję, że odstawię jednak lek, nie Małą. To trudna decyzja, ale wytrzymam jeszcze miesiąc bez leczenia. Lek przyjmowałat tydzień, karmiłam. Od dwóch dni obserwuję wzmożoną senność i brak apetytu. Może to przypadek, a może nie. Dzisiaj zjadła jak wróbelek, a to ważny dla niej etap, rozszerzanie diety. Mm pije najwyżej 100 ml, za jednym razem. Dzisiaj wypiła 2 x 100ml mm., deserek i na wieczór pierś, przecież to prawie nic, a przed moją kuracją miała szalony apetyt.
          • joaska7 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 20:01
            To, że tak je "jak wróbelek" pewnie nie jest z tym związane, bo np. moja córeczka (7 mies.) też je jak wróbelek, trochę ciągnie z piersi, ale mam wrażenie, że b. malutko, deserku nie chciała, a zupki zjadła kilka łyżek, więc może to taki wiek (chociaż ja też się martwię), może to nie od leku, który przyjmujesz. Tu na forum, nikt Ci nie powie żebyś odstawiła, nie dlatego, że kp jest "święte" tylko dlatego, że to musi być Twoja decyzja, nikt za Ciebie jej nie podejmie. Przecież chcesz dla swojego dziecka najlepiej, więc zrób jak Ty uważasz. Trzymaj się cieplutko :)
            • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 20:56
              Problem w tym, że ja jej nie chcę odstawiać, lublię karmić. To przyjemne, wygodne i tanie. To jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w macierzyństwie. Myślałam, że mogę się leczyć i karmić, ale chyba nie dam rady. Potencjalne ryzyko istnieje. Nie ma 100% pewności, lek jest dopuszczalny, ale lepiej niech Mała go nie przyjmuje. Może jej nie zaszkodzi, a jeśli będzie inaczej? Boję się i tyle. Każde odstępstwo od normalnego zachowania będę interpretowała jako skutek uboczny. Mam nadzieję tylko, że się nie rozsypię. Zazdroszczę dziewczynom, które nie mają tego typu problemów...
              • joaska7 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 21:55
                Ale przecież musisz się leczyć między innymi dla dobra swojej maluchy, chociaż pewnie przede wszystkim dla siebie :) Jak bedzie robić maturę, to nawet nie będziesz pamiętać ile Cię to kosztowało, już za rok nie będziesz pamiętać :)
                A ja zazdroszczę dziewczynom, którym karmi się dobrze, bo mi karmi się niestety bardzo ciężko. Zawsze inni mają "lepiej" niż my ;)
              • malwina.okrzesik Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 26.02.11, 09:12
                Wszystko co najważniejsze o działaniu tego leku zostało już powiedziane w tym wątku. Wiadomo, że składniki leku przechodzą do mleka, ale jednocześnie w badaniach nie udowodniono, aby dawka ta miał znaczący, neagtywny wpływ na malucha.
                Poza tym udowodniono, że karmienie piersią ma działanie antydepresyjne (bliskość, więż z dzieckiem, hormony laktacyjne)

                To co chciałabym jeszcze dodać przy okazji rozważań: karmić czy nie przy spożywaniu rozmaitych medykamentów:
                Jeśli przyjmujemy ogólną zasadę, ze karmienie piersią jest naturalnym, normalnym dla gatunku ludzkiego sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci, to jednocześnie powinniśmy zarezerwować na ABSOLUTNIE WYJĄTKOWE okazje decyzję o rezygnacji z takiego sposobu karmienia. W wypadku wahań, zawsze odpowiadamy na pytanie: czy negatywny wpływ danego leku na dziecko jest większy od zagrożeń związanych z karmieniem sztucznym?
                A w ww. poście bierzemy pod uwagę jeszcze dobro, zdrowie, samopoczucie mamy.
                Oczywiście zawsze decyzję podejmuje matka, bo ona ponosi odpowiedzialność za siebie i dziecko. I najlepiej wie co będzie dla niej dobre.




                • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 26.02.11, 11:19
                  Dziękuję Peni Malwino za tę wypowiedź, nie chcę odstawiać Małej i mam coraz więcej pewności, że nie powinnam. Karmię i przyjmuję zoloft. Dręczy mnie jeszcze pytanie jak długą powinnam robić przerwę od przyjęcia leku do karmienia. Teraz jt 8 godzin. Dużo, mam wrażenie, że laktacja przygasa. Szczególnie nocą jest tego pokrmu już mniej. Pozdrawiam wszystkich którzy czytali tego posta i chcieli się wypowiedzieć.
                  • malwina.okrzesik Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 26.02.11, 12:56
                    Nie mogę wchodzić tu w kwestie czysto medyczne, bo to nie są moje kompetencje. Ogólna zasada jest taka, że jeśli jakiś lek ma wpływ na karmienie, to dla bezpiecznego stosowania ma znaczenie jak często jest przyjmowany, bo od tego zależy jego stężenie we krwi matki.

                    Zmniejszona ilość pokarmu u Pani może wynikać z ogólnego stanu psychicznego: spadku formy, objawów depresji, a ostatnio dylematów związanych z braniem leku. Niech Pani da dziecku tyle siebie, ile to jest możliwe.

                    Leki przeciwdepresyjne działają przede wszystkim wspomagająca, ułatwiają normalne funkcjonowanie, ale jest to leczenie objawów. Zwykle lekarstwa nie sięgają do przyczyn objawów. Urodzenie dziecka jest zwykle dla kobiety "spustem" emocjonalnym: wiele wcześniejszych problemów, uśpionych, przytłumionych daje o sobie znać. Może obecna sytuacja jest okazją, aby zajęła się Pani bardziej sobą i próbowała poszukać głębszych przyczyn spadku nastroju? Być może potrzebna by była fachowa pomoc psychologiczna lub nawet psychoterapeutyczna? Dziecko jest już podrośniete, potrafi wytrzymać bez mamy dłuższy czas, tak że organizacyjnie jest to łatwiejsze do udźwigniecia. Gdy wsparcie psychologiczne zaczyna działać zwykle potrzebna jest zmniejszona dawka leków, a być może ostatecznie zrezygnowanie z nich.
    • 987ania Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 24.02.11, 22:33
      Nie odstawiaj leku ani małej. Ja na zolofcie przeżyłam większość ciąży i KP od urodzenia małej do ok. 8 mc-a. Nie znalazłam w literaturze informacji o szkodliwości tego leku a poczytałam dużo, również anglojęzycznych artykułów, bo jestem z branży medycznej.
      • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 25.02.11, 11:45
        987ania, czy mogłabyś poradzić mi jak karmiłaś swoje dzieciątko, tzn., jak długą przerwę robiłaś od przyjęcia leku i w jakiej dawe przyjmowałaś, jak rozkładałaś karmienia. Czy stosowałaś karmienie mieszane? Wszelkie Twoje uwagi i sugestie będą mi bardzo pomocne, bo tak naprawdę nie mam z kim o tym porozmawiać. Powinnam przyjmować lek, bo jest źle. Jeżeli masz czas i chęć pokierować mnie trochę w temacie to napisz może na maila z gazety. pozdrawiam
        • 987ania Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 02.03.11, 22:27
          Ja brałam tabletkę raz dziennie, po poranny karmieniu.
          • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 03.03.11, 09:45
            dzięki, męczę tak, bo chcę mieć pewność, że słusznie postępuję. A po przyjęciu robiłaś dłuższą przerwę w karmieniu czy przystawiałaś normalnie? Prowadziła Cię może dr Krzyżanowska-Zbucka? Pierwszą córkę niestety odstawiłam gdy miała 10 mies., właśnie żeby rozpocząć leczenie, i niedługo potem ujawnił się alergia,zanim doszło do rozpoznania i właściwego leczenia zaliczyliśmy dwa pobyty w szitalu. Dlatego teraz chciałabym karmić jak najdłużej. Znalazłam lekarz,która prowadzi kobiety w ciąży i karmiące, zresztą dr hab., więc powinna znać się na rzeczy, powiedziała mi, że wcześniej pozwoliłaby mi karmić, ale teraz nie jest już taka pewna .... to kto ma być?
            • kaeira Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 03.03.11, 13:44
              A czy znalazłaś w koncu kontakt do dr K-Z?
              • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 04.03.11, 22:00
                Nie udało mi się dodzwonić, mam dwójkę maluchów i nie mogę pozwolić sobie na wiszenie na telefonie. Ale będę próbowała. Dzięki, że pytasz, pozdrawiam
              • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 08.03.11, 22:08
                Dziś udało mi się porozmawiać z dr, nie odstawiam. O przebiegu rozmowy mogę Ci napisać na priv, jeśli chcesz.
                • 987ania Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 11.03.11, 10:11
                  Dobra decyzja, cieszę się że będziesz dalej karmić :)
                  • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 15.03.11, 08:50
                    Ja też się b. b. cieszę, wróciłyśmy do piersi i wszystko wróciło do normy :) bo po pierwszych próbach karmieni mm., miałyśmy ulewania, zaparcia, niechęć do jedzenia w ogóle. A teraz apetyt dopisuje, Niunia wesoła i rumiana, mama też w lepszej formie. Dziwię się, że lekrze z taką lekkością mówią o odstawieniu. Jakby mm i butelka były kolejnym etapem karmienia...
            • 987ania Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 03.03.11, 21:58
              1. Z własnego doświadczenia (a pracuję w ochronie zdrowia) nie ufam ludziom, którzy mają za dużo literek przed nazwiskiem.
              2. Nie demonizuje leku, potrzebuje i biorę, nie zastanawiam się ile minut przerwy. Po prostu karmię.
              3. Ja fajną lekarkę psych. spotkałam w zwykłej przychodni państwowej (nazwiska nie pamiętam), brałam leki w ciąży i podczas KP.
              4. Jestem doradcą laktacyjnym i sama wysyłam swoje klientki do psychologów, psychiatrów i po leki.
              • monikita02 Re: zoloft- czy odstawić dziecko? 04.03.11, 22:08
                Zazdroszczę Ci pragmatyzmu, ja niestety z tych co wszystko analizują ...
                Mam w rodzinie lekarzy i znam środowisko, ale akurat ta wiedza nie pomaga mi w podjęciu decyzji. Boję się tego, że Mała będzie miała problem ze zmetabolizowaniem leku, bo niedojrzałość metabolizmu u dziecka może prowadzić do akumulacji leku w krążeniu. Ale mam nadzieję, że dawki, które przenikają do mleka są rzeczywiście śladowe. W sumie, w szpitalach maluchy szprycowane są w pierwszej dobie życia rtęcią i nikt się tym nie przejmuje, a karmiącej antydepresanty zabronione ...
    • monikita02 Do ania 987 28.02.11, 11:48
      987ania, bardzo proszę odezwij się, mam do Ciebie kilka pytań.
Inne wątki na temat:
Pełna wersja