Dodaj do ulubionych

Zapalenie piersi - czy i jak odciągać mleko?

04.09.12, 08:43
Właśnie mi się przytrafiło, objawy książkowe. Synek (8 miesięcy) gorączkuje bo mu zęby idą, nosiłam go więc dużo na rękach, bo tylko tak się uspokajał. No i od ucisku zrobił się najpierw zastój, a potem dostałam gorączki. Mam pytanie o odciąganie w takiej sytuacji.

Synek teraz słabo ssie, ma mały apetyt, boję się, że nie ściąga tak, by samo się naprawiło. Z drugiej strony nadmierne odciąganie pobudza laktację, więc też niedobrze. Czy to nie dotyczy jednak okresu stabilizowania się laktacji? Poza tym u mnie przystawienie laktatora to zawsze kilka minut pompowania na sucho, jakoś jestem przy tym karmieniu (inaczej niż poprzednio z córką) odporna na laktator. Dopiero później zaczyna lecieć. Czy to ma więc sens?

Co jeszcze oprócz przykładania zimnych okładów (nie mam kapusty) mogę zrobić? Do lekarza iść dopiero, jak po 24godzinach nie przejdzie?
Obserwuj wątek
  • panizalewska Re: Zapalenie piersi - czy i jak odciągać mleko? 04.09.12, 09:25
   A może da radę do zdrowej piersi dostawić dziecko, a do drugiej laktator? Będzie wyrzut oksytocyny szybciej. Trochę karkołomne, ale skoro mały i tak słabo ściąga? Bo faktycznie dziecko opróżnia mamę najlepiej tak generalnie. Można ściągać do uczucia ulgi tylko, a nie do totalnej pustości piersi - nie pobudzisz tym laktacji.
   No i spokojnie paracetamol przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, bodajże 2 tabletki co 6 godzin to max
  • mad_die Re: Zapalenie piersi - czy i jak odciągać mleko? 04.09.12, 09:45
   Karm jak najczęściej z tej piersi, która cierpi najbardziej.
   Weź coś przeciwzapalnego i na obniżenie gorączki, ale nie musisz, bo jak wiadomo gorączka pomaga zwalczać infekcję.
   Połóż się z synkiem do łóżka i odpoczywajcie.
   Przed karmieniem połóz sobie cieply okład na pierś obolałą - to rozgrzeje pierś i pozwoli mleku lepiej płynąc.
   Zimne okłady po karmieniu stosuj, możesz podczas karmienia gładzić pierś delikatnie w kierunku brodawki. To trochę usprawni wypływ mleka.
   Odpoczywaj.
   Odpoczywaj.
   Odpoczywaj.


   Jesli odciąganie CIę nie boli, odciągaj, ale nie ukrywam, że dziecko lepiej działa ;)

   Nie masz kapusty? Użyj ziemniaka :) Obierz 6-8 świezych sztuk, pokrój wzdłuż w cienkie talarki. Wlóż do miski z wodą i odstaw na 15-20 minut w temp.pokojowej. Potem te mokre talarki nałóż na bolącą pierś. Po 15-20 minutach zdejmij i nałóz nowy kompres. W godzinę zrób 3 kompresy. Potem przerwa 20-30 minut i powtórz cały proces od początku.
   • azymut17 Re: Zapalenie piersi - czy i jak odciągać mleko? 04.09.12, 13:56
    Mad_die, trochę mnie zdziwiłaś tymi radami, bo w artykule pani Moniki, jaki znalazłam, jest napisane (i mówi to tez autorka na filmiku), że właśnie nie wolno rozgrzewać i masować. To się robi przy zastoju...

    Położenie się do łóżka z takim dużym niemowlakiem to nie jest łatwa sprawa :-) Raczkuje po całym łóżku, próbuje schodzić, staje przy ścianie, przewala się na wszystkie strony i chodzi po mnie, w tym po chorej piersi.Chętnie bym odpoczęła, ale na to muszę poczekać, aż mąż wróci z pracy i przejmie syna choć na trochę.

    Z ziemniakami może spróbuję, chociaż do obkładania się warzywami podchodzę nieco sceptycznie ;-) Poza tym jak nie rodzina zobaczy, to pękną ze śmiechu.
    • mad_die Re: Zapalenie piersi - czy i jak odciągać mleko? 04.09.12, 15:49
     A czy ja pisałam, że trzeba rozgrzewać? Trzeba ciepły okład położyć (np. ciepły ręcznik lub butelkę z ciepłą wodą)
     Masować? Broń Boże! Gładzić podczas ssania delikatnie. Jesli czujesz jakieś zgrubienia lub jakiś czulszy punkt - to gładzenie jest jak najbardziej wskazane.. Jak nie, to jest to opcja która możesz wziąć pod uwagę.

     I serio, odpocznij! Nawet jakby maluch łaził po łóżku i się tarabanił - ODPOCZNIJ.

     A tu poczytaj co robić przy zapaleniu:
     www.breastfeeding.asn.au/bf-info/common-concerns%E2%80%93mum/mastitis
     www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=7:blocked-ducts-a-mastitis&catid=5:information&Itemid=17
     Niestety, ale ja bardziej ufam tym stronom niż e-dziecku....
  • azymut17 Re: Zapalenie piersi - czy i jak odciągać mleko? 06.09.12, 21:58
   Byłam wczoraj u lekarza, na szczęście cofa się już obrzęk, nie trzeba dawać antybiotyku.
   Mad_die, dziękuję jeszcze raz za te linki. Okładu z ziemniaków nie zrobiłam, nie miałam siły stać w kuchni, ale zastosowałam polecaną tam pozycję do karmienia: leżąc na prawym boku podać lewą pierś. Myślałam, że to się nie uda, ale jakoś się ułożyliśmy i bardzo ładnie synek ściągnął mleko z dołu piersi.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka