Dodaj do ulubionych

dieta eliminacyjna a słodycze

22.03.13, 09:26
Jakiś czas temu zauważyłam u mojej dwumiesięcznej córki kupki z zielonym śluzem, potem pojawiły się kropki i nitki krwi. Lekarka zaleciła na razie obserwację, nie wspominała o diecie eliminacyjnej. Jednak słyszałam, że takie stolce mogą być spowodowane alergią pokarmową, więc postanowiłam, że wyeliminuję ze swojej diety dwa alergeny - kakao i nabiał. Zauważyłam poprawę, krew się nie pojawia, śluz pojawia się w śladowych ilościach.
Wcześniej jadałam na podwieczorek drożdżówki z białym serem, kaszę manną na słodko czy budyń waniliowy albo jakieś ciasteczka, np. owsiane lub maślane. Teraz bardzo brakuje mi tych słodyczy. Wiadomo, trzeba przetrzymać. Ale zastanawiam jak mogę sobie osłodzić dietę. Mi przychodzi do głowy galaretka lub kisiel (chociaż nie przepadam za słodyczami o owocowym smaku), może chałwa albo paluszki z sezamem?
W ciąży miałam cukrzycę i marzyłam wreszcie o zjedzeniu czegoś słodkiego a tu masz... Może macie jakieś sprawdzone strony z przepisami albo same coś wymyśliłyście na potrzebę swojej diety?
Obserwuj wątek
    • rulsanka Re: dieta eliminacyjna a słodycze 22.03.13, 10:01
      Ja robiłam ciastka owsiane, w składzie był olej, płatki, mąka, bakalie.
      Gorzka czekolada, styropian z gorzką czekoladą, suszone owoce (najlepiej bio), orzechy (nie fistaszki, często alergizują i to w ogóle nie orzechy), żelki bio. Do smarowania chleba (u nas zazwyczaj domowy) - np. karobella. Jeśli kisiel lub galaretka, to domowy, z prawdziwych owoców, nie z paczki. A budyń (też najlepiej domowy), kaszę mannę - rób na jakimś innym mleku np. ryżowym.
      Dieta bezmleczna potrafi być bardzo zdrowa i pyszna.
    • dansch Re: dieta eliminacyjna a słodycze 22.03.13, 10:12
      ugotować kaszkę kukurydziana (5 łyżek na szklankę wody, minimalnie posolić + łyżeczka cukru z wanilią) dodać do tego banana i jabłko - wymieszać. To wszystko wrzucić na patelnię pokrytą tłuszczem (byle nie przywarło) i podmażyć aż owoce zmiękną. Posypać cynamonem i zjeść. Smacznego
    • angel_karolcia Re: dieta eliminacyjna a słodycze 22.03.13, 22:50
      sezam, bakalie, orzechy, czekolada to silne alergeny i radziłabym unikać.
      moja córka ma skazę i alergolog dała mi bardzo restrykcyjną dietę.
      na osłodę, poza owocami, piekę sobie kruche ciasteczka na margarynie bezmlecznej (palma z kruszwicy, mało jest bezmlecznych a ta spraedzona) i muffiny na mleku ryżowym. z kupnych - ciasteczka digestive i wiatraczki z firmy LU oraz holenderskie firmy SAN. albo odwrotnie z firmami, nie pamiętam.
    • mika_p Re: dieta eliminacyjna a słodycze 22.03.13, 23:00
      Pierworodnemu, jak był na diecie bezmlecznej i z uczuleniem na białko jaja, moja mama piekła kruche ciastka z cukrową posypką. Kruche ciasto to mąka, żółtka, tłuszcz (margaryna może byc, klasyka zakłada masło) i proszek do pieczenia. Porządne ciasto drożdżowe wymaga mleka.
      Poszukaj przepisów na pierniczki. Np. legendarne pierniczki Silije albo inne (pierniczki Silije, podobnie jak piernik Apolki, powinny leżakować, ciasto w sensie). Tym, co potencjalnie groźne, są przyprawy korzenne.
    • only_she Re: dieta eliminacyjna a słodycze 23.03.13, 10:39
      Dziękuję za rady. Jeśli mogę zastępować mleko krowie ryżowym to luz :) Ciekawa tylko jestem jak ono smakuje i jak zmieni smak tego co się niego przygotuje.
      Jeśli znajdziecie chwilkę by podać sprawdzony przepis na jakieś ciasteczka, będę wdzięczna :)
      • angel_karolcia Re: dieta eliminacyjna a słodycze 23.03.13, 15:21
        mnie mleko ryżowe smakuje bardziej niż owsiane czy orkiszowe. sojowego nie polecam, soja jest silnym alergenem.
        w wypiekach chyba nie ma znaczenia, którego mleka używasz a porównania z normalnym nie mam, bo tych muffinów nie robiłam z normalnym mlekiem.

muffiny owsiano-bananowe
        Składniki:
        Suche:
        3/4 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
        1 i 1/4 szklanki razowej mąki orkiszowej
        1 łyżeczka sody
        1/4 łyżeczki soli
        1/3 szklanki cukru

Mokre:
        1 szklanka mleka roślinnego (u mnie ryżowe)
        1/3 szklanki oleju
        1 rozgnieciony banan

muffiny waniliowe
        Składniki:
        1,5 szklanki mąki
        3/4 szklanki cukru
        1 łyżeczka proszku do pieczenia BIO
        6 łyżek oleju
        1 szklanka mleka owsianego

ciastka kruche:
        30 dkg mąki
        20 dkg margaryny