Dodaj do ulubionych

spadek przyrostów - dokarmianie mm

05.04.20, 12:22
Hej dziewczyny.
Mam pewien problem. Mój synek urodził się 13 lutego z wagą 4120, spadek do 4010. Od tego momentu przybierał ok. 60 g na dzień aż do początku marca. Pózniej było to ok 50 g na dzień przez ok. półtora tygodnia, teraz przybiera troszkę ponad 40 gram na dzień bez tendencji spadkowej. Moczy pieluszki, wypróżnia się, czasem ulewa zaraz po karmieniu, ale nie są to duże ilości. Generalnie wydaje się być zadowolonym dzieckiem jednak ziarnko niepokoju zasiała we mnie pediatra. Ponieważ wizyty w przychodni są teraz niemożliwe odbyłam z nią rozmowę telefoniczną i opisałam sytuację z wagą. Powiedziałam, że karmię wyłącznie piersią co mniej więcej 1,5 - 2h i usłyszałam, że możliwe, że konieczne będzie dokarmianie mm, bo przyrosty są mniejsze. Szczerze mówiąc zdziwiło mnie to, bo przecież gdyby ciągle przybierał na wadze 60 g dziennie to by ważył już ponad 7 kg, a po drugie przyrosty wciąż mieszczą się w normie, a nawet wychodzą poza... Dodam jeszcze, że synek nie wisi na mnie wciąż jak to było wcześniej - lepiej odczytuję jego sygnały, nie ładuję mu piersi do buzi od razu gdy zakwili ;) Poza tym laktacja się już ustabilizowała, syn je więcej mleka tłustszego - wcześniej mam wrażenie, że miałam tyle mleka, że najadał (a wręcz był zalewany) mlekiem pierwszej fazy. Doradźcie proszę - czy powinnam się niepokoić. Czy powinnam się niepokoić?
Obserwuj wątek
    • mika_p Re: spadek przyrostów - dokarmianie mm 05.04.20, 15:57
      Trzeba malucha obserwować, żeby się nie okazało, że jak była nadprodukcja, to wszystko hulało, a jak trzeba pracowac, to gorzej.
      Na pewno na razie nie ma żadnej potrzeby dokarmiania. Masz rację, dziecko nie będzie przybierać po pół kg tygodniowo przez cały czas.
      Tu masz siatki centylowe WHO dla chłopców:
      www.who.int/childgrowth/standards/chts_wfa_boys_p/en/
      Krzywa się zaczyna wypłaszczać już po kilku tygodniach.
    • born_to_sea Re: spadek przyrostów - dokarmianie mm 07.04.20, 23:37
      Dobrze myślisz, przyrosty z czasem spadają, przecież dziecko ma już prawie dwa miesiące.
      Skoro sika, robi kupy i rośnie w normie, to wszystko jest ok. Pediatra bez sensu straszy, głupi pomysł.
      Teraz to już ważenie raz na kilka tygodni, bo przyrosty będą bardziej skokowe - na zmianę wzrost wagi z przyrostem długości ciała lub wzrostem aktywnosci ruchowej.
    • niespodzianka.lodz Re: spadek przyrostów - dokarmianie mm 08.04.20, 17:42
      Dziękuję dziewczyny za odpowiedzi. Na siatce centylowej młody utrzymuje się nadal między 97 a 85 centylem, spadł odrobinkę z góry na środek, ale dalej ładnie się trzyma. Karmię dalej, wagę wyniosłam z domu, bo korciło mnie żeby ważyć codziennie (głupota totalna). Zważę go z jakieś 2 tygodnie.
      • born_to_sea Re: spadek przyrostów - dokarmianie mm 10.04.20, 22:21
        Mam wrażenie, że czujesz się trochę niepewnie i masz potrzebę ścisłego kontrolowania przyrostów. Szczerze polecam Ci książkę "Moje dziecko nie chce jeść" Carlosa Gonzaleza. Autor jest pediatrą, świetnie pisze o żywieniu dzieci, o zmartwieniach rodziców, o interpretacji danych z siatek centylowych. Pisze o niemowlętach i starszych dzieciach też. Moim zdaniem świetna książka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka